ZENDSCHIP RADIO VORDSEE OP DRIFT Windkracht 12 beukt ons land Metaalbond NVV handhaaft eisen Overheid mist de boot 3TIZEN Wethouder Dankelman treedt af OFFENSIEF IN CAMBODJA Extra-waakzaamhei dijben Feijenoord op pad der overwinning Foto's Mars nu veel duidelijker Veel doden door slippen 63e jaargan, no. 18.549 MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 SELECTIE TV-PROGRAMMA Verhuizing HEDENAVOND Leidse Courant Ned. I: 19.05 uur: Toppop; 19.30 uur: Boekje open; 20.21 uur: Peyton Place; 21.00 uur: Her man van Veen. Ned. II: 19.05 uur: Pebbles en Bamm-Bamm; 19.30 uur: Op blote voeten; 21.10 uur: Fernan- knntorrn v Papcn*rocl rijn de Leidse lende afdeltm tensdneavond tot nad kondiglnc telefonisch mis .Itt t del. jngracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. ,'ertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, Jaar 80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. redactie: 22244 en 22245; advertentieverkoop: 22246; abonnementen: 22247; boekshop; 22248; klachten bezorging: 22244. HAAG Het zendschip >bo 2 van Radio Nordsee vanmorgen tegen acht r als gevolg van de irm van zijn ankers ge- igen en op drift geraakt, it schip werd de drie- jlszone binnengedreven kwam steeds dichter bij kust. De uitzendingen rden gestaakt en men ig over op noodverkeer. n boord van de Mebo 2 vinden zich twaalf be- tnningsleden waaronder «jockeys. Nordsee nieuwslezer Leo v. Jroot meldde even voor acht f: „Dit is het radiozendschip io 2. Om moeilijkheden met autoriteiten te voorkomen ben we besloten vanaf acht onze uitzendingen te staken. Mebo 2 is op drift", de vaart van het schip te werd het dreganker egooid. Aanvankelijk lukte niet de eigen motoren op g te brengen. Later kreeg de motoren wel aan, maar bevond het schip zich al op erhalve mijl van de kust. na het noodsein voer vanuit eveningen de reddingboot nhard van Leer uit. Om tien de reddingboot bij de bo 2, maar door de meters- golven kon de bemanning overstappen. Even na ne- spoedde de sleepboot itsbank" van Smit en Co vanuit Hoek van Holland het zendschip. De Smits- zou er niet voor half arriveren. Ook de sleep- Maasbank" is uitgevaren. If uur dreef de Mebo 2 fwel evenwijdig aan de kust rbij Radio Veronica richting leveningen. Een neptune van Marine Luchtvaartdienst cir- I boven het schip rond, even een Sikorsky helicopter, dat het schip zich binnen de fitoriale wateren bevindt kan [officier van justitie van het pndissement 's-Gravenhage llag laten leggen op het schip feens het aan boord hebben S zendapparatuur, terwijl de |T deze apparatuur kan ver- [elen. twaalf uur slaagde de Mebo 2 op eigen kracht de drie- llszone te bereiken, waarmee gevaar van inbeslagname de Nederlandse autoriteiten geweken. De Smitsbank aan te haken. Iaagse officier van justitie. Schampers, heeft de gehele •gen overleg gepleegd over logelijke inbeslagname. Hoe- jl het schip zich gedurende bij vier uur binnen de territoriale jteren bevond, heeft buiten dit trleg er niets op gewezen, dat loverheid werkelijk zou ingrij- de overheid dit wel van plan dan heeft men een unie- kans voorbij laten gaan. De Mebo II hier op archieffoto panse precisietechniek Eindelijk vers water in Rijnland in De langdurige droogte- bode is gelukkig voorbij. In afgelopen vier dagen is in Hoogheemraadschap van jnland veertig millimeter re- gemeten, dat is de helft van hoeveelheid regen, die nor- in de hele maand novem- valt (81 mm). zaterdag moesten alle ge- ben in werking treden om het "lollige water uit te slaan. n een indruk te geven van de Weelheden water, die in de tm van regen, sneeuw en ha- 1 zijn neergekomen, dient en te weten dat 1 millimeter 8en over de totale oppervlak en Rijnland (100.000 ha) 0.000 kub. water betekent. De ielopen 4 dagen kwamen dus "00.000 kub. neer. waarvan Ier de helft moet worden uit halen. Mr. A.J.Dankelman, wethouder van Economische Zaken van Deh Haag en tevens loco-burge meester, legt zijn functie neer. Reeds lange tijd is bekend, dat de onderlinge verhoudingen zo wel in B. en W. van Den Haag als in de Haagse gemeenteraad veel te wensen overlaten. Als algemeen motief geeft de heer Dankelman „persoonlijke om standigheden" .op. De heer Dankelman is danig overwerkt. Zijn aftreden wordt ten zeerste betreurd door zijn eigen V.V.D.-fractie in de raad. Deze 'fractie zegt onder meer, dat het B. en W.-college een daadwerkelijke afspiegeling dient te zijn van de raad. De nadere motieven van Dankel- mans aftreden zullen dezer da gen bekend worden. BEekend is, dat de heer Dankelman dit jaar geen genoegen wenste te nemen met een begrotingstekort van 48 miljoen gulden, dat leter teruggedrongen werd tot 36 en nog later tot 22 miljoen gulden. De V.V.D.-fractie is gisteravond lange tijd bijeengeweest. Vandalen vernielen voor 20.000 gld in mavo LEIDERDORP (ANP) Vanda len hebben gisternacht ingebro ken in de christelijke MAVO- school te Leiderdorp en zodanig huisgehouden dat er een schade van minstens 20.000 gulden is aangericht. AI het lesmateriaal, de televisie, bandrecorders, enz. werden vernield, zodat op de school voorlopig geen les kan worden gegeven. De ravage werd gistermorgen door het schoolhoofd ontdekt. Het is de vierde maal in het af gelopen jaar, dat er in de school is ingebroken. Hondje kijken in A'dam Een beeld van de hondententoonstel ling Cynophillia, dit weekeinde in Amsterdam ge houden. Winnares werd de Wasse- naarse mevrouw Busser-v. d. Kasteele met haar dwergpoedel. Phnom Penh (Reuter) Duizenden Zuidvietna- mese militairen zijn de grens met het zuidoos ten van Cambodja overgetrokken in etn nieuw grootscheeps offensief. De troepen wordenj voorafgegaan door pantserwagens. Ooggetuigen hebben gisteren een kolonne be- i staande uit 65 pantserwagens en 200 vracht- i wagens waargenomen in Tsjipoe, ongeveer 20 I km in het gebied dat wordt aangeduid met de „papegaaiehoek", een uitstulping van de Cam- bodjaanse grens in Zuid-Vietnam. (Van onzer verslaggevers) DEN HAAG Een zware storm raasde de afgelopen nacht langs de kust van Den Helder tot Delfzijl, maar ook in het Zeeuwse en Zuidhol- iandse deltagebied was grote waakzaamheid geboden. In het Waddengebied nam de winkrac'-' soms toe tot 12 en kon men van een orkaan spreken. Beperkte dijkbewa king werd ingesteld voor de districten Harlingen, Delfzijl, Den Helder en Zeeland. e Waddeneilanden werden geïsoleerd daar de veerboten de haven niet konden binnen lopen. Het veer van Harlin gen naar Terschelling ging op de rede van Vlieland voor anker. Er waren ongeveer 200 passagiers aan boord. Voor de haven van Westter schelling ging de veerboot Noordnederland" voor an ker omdat op de kaden van de haven anderhalve meter water stond. De veerboot „Oost-Vlieland" keerde naar Harlingen terug. De honderd passagiers brachten de nacht in hotels, bij familie of aan boord van het schip door. Verschillende schepen raakten op zee in moeilijkheden. Er werden echter geen meldin gen gemaakt van persoonlij ke ongelukken. Wateroverlast ondervonden gisteren bij hoog water klei ne stadsgedeelten rond de haven van Rotterdam. Vlaar- dingen en Maassluis. In Vlaardingen kwam de Maas boulevard enige tijd onder water te staan. De Haringvlietdam heeft voor het eerst „dienst" gedaan. De situatie zou kritiek zijn geweest voor Dordrecht. Door de dam bleef de waterstan3 echter 70 cm. onder het kri tieke niveau. Den Haag Feijenoord heeft gisteren na de nederlagen tegen Ajax en Twente, in het Haagse Zuiderpark de weg naar de overwinning teruggevonden: 21 tegen FC Den Haag. Belangrijkste man van het veld was Jan Boskamp (ex-Holland Sport) die beide Rotterdam se doelpunten maakte. Twente, vorige week de verrassing in de Rot terdamse kuip, moest nu voor het dartele FC Utrecht het hoofd bui ten (0—1). Terwijl het schaatsseizoen begon met de wedstrijden om de IJsselcup, kwamen twee zomersporters nog tot formidabele prestaties. Hansje Bunschoten en Anke Rijnders kwamen als eersten in de geschiede nis van de KNZB beneden de èèn minuutsgrens. Belangrijke uitslagen vielen ook in het buitenland. Voor Rinus Mi- chels was de nederlaag van .zijn' Barcelona tegen kampioen Valen cia de zoveelste tegenslag. Als aan het ultimatum van Barcelona uitvoering wordt gegeven, heeft Michels nog maar één kans een overwinning volgende week tegen Real Madrid. Laver en Rosewall gaan same nuitmaken wie 's-werelds beste tennis ser mag heten. Rosewall schakelde Okker uit, Laver Ashe. Pasadena (AP) De mariner-9, die nu een week In een baan om mars is, heeft zaterdag „de duidelijkste foto's tof nu toe" naar de aarde gezonden. De stofstorm op de rode planeet schijnt te gaan liggen, zo Is in Pasadena bekendgemaakt. De foto's worden bij elke omwenteling beter. De Mariner-9 heeft zaterdagavond zijn dertiende omwenteling om Mars vol tooid. Van onze parlementaire redac- tieqc Den Haag De bondsraad van het N.V.V. heeft zijn delegatie opdracht gegeven onverkort de looneisen, die reeds eerder bij de werkgevers werden inge diend en door hen veel te hoog werden gevonden, te handha ven. De raad voelde zich ge sterkt door de mededeling van de directeur van het Centraal Planbureau, dat deze eisen qua loonkostenstijging passen in het matlgingsstreven van de meer derheid van de Sociaal-Econo mische Raad, zelfs als alle an dere bedrijfstakken soortgelijke eisen zouden stellen. gehouden, zei voorzitter A. Groenevelt, dat de „bijzonder goede mededeling" van het C.P.B., die een ruiterlijke er kenning was, dat men eerder een misrekening had gemaakt, de sfeer van wantrouwen had weggenomen rond de voorstel len van de samenwerkende me taalbonden. Omdat die voorstel len in een kwaad daglicht wa ren gesteld ze zouden niet bijdragen tot mat,ging ontstond bij dè N.V.V.-bond be hoefte aan raadpleging van de achterban. De andere bonden hadden die behoefte (nog) niet en namen het de N.V.V.-bond kwalijk, dat deze de onderhan delingen opschortte tot 1 decem ber. De heer Groenevelt sprak de hoop uit. dat de samenwer king van de bonden hersteld zal worden. Minstens tien mensen zijn zaterdag in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro om het leven gekomen toen een in aanbouw zijnd duet instortte boven een een stoplicht wachtende rij tuigen. Over zeker dertig mete afstand kwamen duizenden ton nen beton naar beneden. Dertien Russen Egypte uit Cairo (AP) Egypte heeft der tien Russische militaire advi seurs het land uitgewezen om dat deze kritische opmerkingen zouden hebben gemaakt over het Egyptische leger. De adviseurs waren verbonden aan de luchtdoelstellingen bij de j havenstad Alexandrië. De denigrerende opmerking over het Egyptische leger zouden zijn losgekomen tijdens een di- nw (Van een i verslaggeefsters) DEN HAAG Het weer van het afgelopen weekeinde heeft er toe bijgedragen, dat er tamelijk veel ongelukken gebeurd zijn. In de vroege ochtenduren van zaterdag kwamen veel slippar tijen voor door opvriezing van de weg. Naast veel blikschade kwamen ook persoonlijke onge lukken voor. Door slippen vielen zaterdagmor gen in Friesland twee doden. Ook in Moordrecht, Dalerveen en Amsterdam vielen zaterdag doden door slippartijen. Giste ren kwamen in Maasbracht en Steenbergen twee personen om door slippen. In Den Bosch zijn dit weekeinde drie personen om het leven ge komen. Een vrouw verdronk toen haar auto te water raakte, een voorbijganger die te hulp wilde komen eveneens. Voorts werd een man dodelijk aangere den. In Breda ontstond een botsing tus- sen twee auto's, doordat een van hen geen voorrang verleen de. De andere wagen schoof door een kanaal in. Drie inzit tenden van de wagen verdron ken. Bij ongelukken in Uden, Cuyk en Purmerend vonden drie mensen de dood. Agglomeratieraad Brussel Francofonen veroveren meerderheid BRUSSEL Franstalige extremisten (Francofo nen) hebben op het nip pertje (42 zetels op 83) de meerderheid veroverd in de Brusselse agglomera tieraad; Franstalige ex tremisten vormen voorts belangrijke minderheden in een paar van de giste ren gekozen Vlaamse fede ratieraden rond Brussel. Daardoor krijgen deze verkiezingen, die eigenlijk van puur lokaal belang waren, in België een ster ke nationale weerklank. De uitslagen veroorzaakten bij België's drie traditio nele partijen (de christe lijke volkspartij, de Belgi sche socialistische partij en de liberale partij voor vrijheid en vooruitgang) een gevoel van paniek. De PW, reeds groot ver liezer bij de parlements verkiezingen veertien da gen geleden, bestaat niet meer in de hoofdstad. De Brusselse agglomeratie, traditioneel een liberale burcht, telt in de agglo meratieraad nog slechts drie liberale leden. Het was zondag de eerste maal dat in België een agglomeratieraad en fede ratieraden werden geko zen. Dit zijn samenwer kingsorganen. die een groot gedeelte van het werk van de gemeentebe sturen gaan overnemen. Het moesten zuiver tech nische lichamen zijn, die zouden instaan voor ge meenschapsvoorzienin gen, onderwijs, politie, woningbouw, sociale za ken, milieubeheer en der gelijke meer. Op het partijcongres van de rechts- radicale „National-Demokrati- sche Partei Deutschland" (NPD) heeft de voorzitter Adolf von Thadden (boven) onverwachts het voorzitterschap neergelegd. Hij zei tot dit onherroepelijke besluit te zijn gekomen wegens meningsverschillen binnen zijn partij, vooral met zijn plaatsver vanger Siegfried Poehlmann uit Beieren. Deze laatste behoort tot de extremisten in de partij. Tot Von Thaddens opvolger werd ge kozen de 35-jarige advocaat Mar tin Mussgnug (beneden).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1