OOK ANKE BINNEN RIJNDERS MINUUT Van TuySI mag 1 juni voor Punch uitkomen Grote Herfstprijs voor Grenadier Loevesijn beter dan kampioen bij amateurs HZC/De Robben in finalepoule ö- Hansje Bunschoten: 59.9 sec. Eerst dacht ik: mijn klok loopt veel te snel Mager resultaat voor boksers Gijs van Lennep derde in 3 uur van Kaapstad Zege B-elftal FC Oen Haag D'itlontoernooi SP03TWESELD t k SPORTBIJLAGE MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 A5 PEN HAAG Wout Gerritse juichte te vroeg. Vijf meter voor het einde van de race van Anke Rijnders, zondag middag in zwembad Morgenstond in Den Haag, stak hij situ armen °P en "eP: »Dat wordt 59.6 of 59.7". De poging van zijn zwempupil om het Nederlands record op de 100 oc meter vrije slag dames, dat met een tijd van één minuut traif precies in handen was van concurrente Hansje Bunscho ne! ten te verbeteren, zou slagen. Het werd echter geen 59.6 59'7' maar 59.9. Dat was net iets te langzaam. ',Met een tot het uiterste gespan nen Anke op het startblok kwam in zwembad Morgenstond namelijk het bericht binnen, dat recordhoudster Hansje Bunscho- ma£ ten in Hilversum die middag ook al 59.9 gemaakt had. Die mededeling werd geheim gehou den tot na de eenzame record- jacht van de sprintster uit Amersfoort. Het publiek, zelf ook rijkelijk van chronometers voorzien, stond overeind bij de laatste meters van Anke Rijn ders. Met 59.9 op de klokken juichte men haar ontstuimig toe. Nadat men door de luid sprekers had vernomen, dat die 59.9 „slechts" een evenaring was, kon men niets anders doen dan nog luider applaudiseren. Nederland was op één middag twee dameszwemsters, die de 100 vrij binnen de minuut kun nen afleggen, rijk. ,Dat is belangrijk. Dat wilden we alleen maar even weten", was het commentaar van vader Han Bunschoten, toen hij telefonisch van ons vernam, dat Anke om half zes van de startblokken was gegaan. Zijn Hansje was 's middags om half drie razend snel door het water van de overdekte aan de Kapelstraat, waar vroeger door de ploeg van de roemruchte Jan Stender vele wereldrecords om zeep geholpen waren, geschoten. Han Bunscho ten, die door het pas beginnen met een eigen zaak het trainers- werk van de zwemclub Naarden nu volledig aan zijn vrouw Wil moet overlaten, was bijzonder tevreden: „Hansje blijft nu nog tot 17 december trainen en dan gaan we zoals elk jaar met onze club naar de wintersport. Ze heeft er enorm hard voor ge werkt. We hebben nog gepro beerd om Hansje en Anke sa men in Hilversum te laten star ten. Anke wilde het echter al leen proberen in het als sneller bekend staande Haagse bad". Of dat alleen-zwemmen voor Anke nu een voor- of een nadeel was wist zelfs haar trainer Wout Gerritse niet. „Ze heeft het nog nooit eerder gedaan", zei hij. Nadat de vreugde over het ver meende record bij hem enigs zins was weggezonken door het bericht uit Hilversum, moest hij toch erkennen dat hij wel dege lijk blij was: „Ik dacht alleen dat m'n klok op die laatste vier meter veel te snel liep". Zwembondsadviseur Nico van Dam: „Ik ben de lachende derde. We hoeven nu niet meer naar die zestig seconden te kij ken, waar we het hele jaar al tegen aan zaten. De vraag is nu: wie is er het eerste bij de 59 seconden". Misschien heeft Nederland volgende week al drie zwemsters binnen de mi nuut. Enith Brigitha van het Y uit Amsterdam komt aanstaan de zondag op wedstrijden in de Vliegermolen te Voorburg na melijk proberen de 100 meter vrije slag binnen de nu niet meer magische grens af te leg gen. ROEL PRAAT Anke Rijnders houdt na gister avond Hansje Bunschoten gezel schap als Nederlands record houdster op de 100 meter vrije slag. Nederlands record 100 meter vrije slag dames op de korte baan. 1.00.9 2 maart 1968 Nel Bos (ADZ) 1.00.8 2 mei 1971 Enith Brigitha (het Y) 1.00.4 14 augustus 1971 Anke Rijn ders (AZPC) 1.00.3 5 september 1971 Enith Bri githa (het Y) 1.00.1 26 september 1971 Hansje Bunschoten (Naarden) 1.00.0 7 november 1971 Hansje Bunschoten (Naarden) 59.9 21 november 1971 Hansje Bunschoten (Naarden) 59.9 21 november Anke Rijnders (AZPC) - evenaring. In Bussum, Den Haag en Amster dam zijn zondag wedstrijden ge houden voor de verenigingscom petitie. Niet minder dan drie zwemsters kwamen dicht in de buurt van de winterlimiet van 2 minuut 46,3 seconden op de 200 meter schoolslag dames. Hansje Bunschoten was gisteren de eerste Nederlandse zwemster, die de 100 meter vrije slag af legde binnen de minuut. 100 In Den Haag tikte de uit de vóór- Olympische ploeg gevallen Tine ke Hofland aan in 2 min. 47.8 seconden. In Amsterdam ver sloeg wisselslagzwemster Henny Pentermann zowaar schoolslag specialiste Alie te Riet: 2.47.6 tegen 2.48.0. De belangrijkste uitslagen zijn verder: Amsterdam: vlinderslag dames: 1. Enith Brigitha (IJ) 1.15.7. 10 m schoolslag heren: 1. Wim Mulder (Zwemlust/Den Hommel 1.14.2. ,v rugslag jongens onder 16 jaar: 1. Karim Ressang (HPC) 1.04.8. 10 m wisselslag dames: 1. Henny Pentermann (IJ) 5.24.0, 2. Alie te Riet (Zwemlust/Den Hom mel) 5.37.7. )0 m wisselslag heren: 1. Bob Schouten (IJ) 2.21.0, 2. Rinus Schoutsen (IJ) 2.21.0, 2. Rinus van Beek (IJ) 2.22.0. iflUSSEL Leijn Loevesijn, we reldkampioen sprint bij de be- Depsrenners was zaterdag- Wond in het sportpaleis van Brussel sneller dan Daniel Mo reion, zijn collega bij de ama- u s op de 1000 meter met vlie- start. Loevesijn, die eer- r het sprintprogramma bij de 'profs had gewonnen, maakte o tijd van 1 minuut 4,8 secon den. Moreion, winnaar bij de mateurs in Brussel werd vijfde t 1.07,4. J het sprintprogramma van de irofs versloeg Loevesijn achter in! envo'gens Mountford, Borghetti n Van Lancker. Moreion be- aalde zijn overwinningen op de Belgen Zelck, Snellinckx en zijn ïdllandgenoot Trentin. De eind- tand was bij de profs: 1. Loe- le Aesijn 3 pnt. 2. Van Lancker 4 t d>nt. 3. Mountford 5 pnt. 4. Borg- Ij etti 6 pnt. Bij de amateurs: 1. liorelon 3 pnt. 2. Frentin 4 pnt. 6 Snellinckx 5 pnt. 4. Zelck 6 Qt, profs en amateurs gingen iter*aarna gezamenlijk in de aan- al op het record van 1 minuut .3 seconden over de 1000 meter neti "et Ogende start, dat Patrick laJercu voor de Brusselse baan in iiere lanc3en heeft. Leijn Loevesijn J1 Wan er 1 et dic„ts bij. De uit- e.;.A,ag van die (vergeefse) recor- a acht was: 1. Loevesijn 1.04,8. 2. lountford 1.06,0. 3. Trentin '®6.8, 4. Van Lancker 1.07.2, 5. Moreion 1.07.4. ANKFORT De Nederlander ^uyndam en René Pijnen ebben in Frankfort de „nacht JUde revanche" gewonnen. Zij ecindigden deze wedstrijd over w uur met een voorsprong van ronde op hun naaste con- genten. Het Duitse koppel D chulze/Renz had aanvankelijk e V achterstand goedgemaakt, 'oaar kon in het laatste uur niet in het spoor van de Nederlan ders blijven. De uitslag is: 1. Duyndam/Pijnen (Ned) 55 pnt., op een ronde: 2. Budgdahl/Kempen (Did) 55 pnt., 3. Schulze/Renz (Did) 28, op twee ronden: 4. Post/Sercu (Ned/Bel) 56, 5. Peffgen/Fritz (Did) 34. op zeven ronden: 6. Pfenninger/Verschuren (Zwits/Belg) 19. EINDHOVEN In de boksont- moeting met Poolse en West- duitse boksers hebben de Neder landse vertegenwoordigers za terdagavond in de Eindhovense jubileum-hal van de vijf wed strijden er slechts één gewon nen. Zwaargewicht De Wagt won van de Duitser Ocic in de eerste ronde. Nationaal zwaargewicht kampioen Thoonen was kansloos tegen de Westduitser GUnther Peters. Overmeyer gaf op tegen de Westduitser Heinz Peters. De beste partij werd gespeeld door Sjeng Verstappen en de Pool Fabich. De laatste won op pun ten. De Pool Selin was te sterk voor bantam Krijgsman. MARACAIBO De Philippijnse wereldkampioen in het vliegge- wicht Erbito Salvarria is zater dag zijn titel kwijtgeraakt, om dat hij in de wedstrijd tegen de Venezolaarse uitdage rCongza- les uit een fles met een zoete drank gedronken had. Volgens de reglementen mag tijdens een Venezolaanse uitdager Conza- worden gedronken. (Van onze basketbalmedewerker) DEN HAAG Op de 23e jaarvergadering van de Nederlandse Basketbal- bond is weer erg veel ge praat, wegens een slechte voorbereiding door soms ondeskundige of ongeïnte resseerde afgevaardigden die het bondsbestuur dwon gen om het punt van de kwalificaties en licenties van trainers en coaches te rug te nemen, waardoor de chaos tussen het trainen en coachen van alle teams en ook de topteams weer door ledereen mogelijk is. De punten van overschrijvingen werden echter wel aanvaard, hetgeen betekent dat men maxi maal een jaar moet wachten en derhalve zijn alle mogelijke processen rondom overschrij ving van Van Tuyll op 1 juni opgelost. Het betekent dus voor Punch dat zij een jaar eerder over de sterke Bona Stars spelers kunnen beschikken. Het derde grote punt van de re clame en sponsoring werd over eenkomstig vroegere afspraken voor een proefperiode van een jaar verlengd, maar men zal volgend jaar tot definitieve af spraken moeten komen. Hetzelf de geldt voor het bestuur, waar van nu definitief is dat van de zeven bestuursleden de vijf in clusief Storm, zullen verdwij nen. Het punt pré-Olympisch toernooi dat in mei in Nederland wordt gehouden leverde wel wat stof tot discussie op door toedoen van de Haagse afgevaardigde. Voor de vier coorrondes zijn Groningen en Arnhem definitief aangewezen, de derde plaats is Heerlen of Eindhoven, ter. wijl de vierde plaats De Groe- nenoordhal in Ledden zou kun nen zijn. Gezien echter de zeer vage toezeggingen van het bondsbestuur en het grote defi cit van de E.K. dames in Rot terdam werd principieel alles aan Haarlem gegeven, want daar kon men nu eenmaal snel ler beslsssen zei de voorzitter. Door de vechtpartij in de Leidse 5-meihal ging het district Den Haag op slechte wijze erg de tongen van dii den. Weer waren onze Rijksge noten uit de West door fanatiek publiek wat opgejut in de ont moeting Koejake tegen Sigi in de 2e klasse, waardoor de scheidsrechter een technische fout gaf waar na de speler met zijn teamgenoten deze arbiter letterlijk en figuurlijk „in el kaar sloeg". Een hersenschud ding, een gebroken arm en een gebroken kaak deden hem in het ziekenhuis belanden. Door het districtsbestuur is Koejake voorlopig aan verdere bondsac- tiviteiten de deelneming ont zegd. De Italiaanse voetbalbond heeft de ster-aanvaller van Interna- zionale Milaan, Jair Ventura Filho, bijgenaamd Jairzinho, voor zes weken geschorst. Deze schorsing gaat waarschijnlijk pas in na de ontmoeting voor de Europese beker tussen Borussia Mönchengladbach en Inter Mi laan op 1 december a.s. in Ber lijn. Op de Hilversumse renbaan won Grenadier, gereden door Jan van Dooyeweerd de Grote Herfst- prijs. Op de foto passeert Grena dier de finish. KAAPSTAD. Het duo Gijs van Lennep en Jackie Pretorius Is in De race werd gewonnen door het het duo Helmut Marko, Oosten rijk en John Love, Rhodesië, eveneens in een Lola T 212. Tweede werden de Britten Mike Hailwood en Brian Redman in een Chevron Vega. De gemiddelde snelheid van het winnende duo was 161 km per uur. De race werd verreden op het Killarney circuit. HILVERSUM Door van de start af aan kop te gaan heeft Jan van Dooyeweerd gisteren met Grenadier de Grote Herfst prijs op Hilversums renbaan be- heeist. Ina van Hovi nam kalm de binnenkant van de baan, waar zij toen moest aanvallen. Door een kleine fout kwam zij toch nog kansloos in de koers te liggen. Gallant Way waagde een felle slotaanval, maar schoot toch nog net iets te kort. Illinoirs, leverde een opvallende prestatie. Lang presteerde hij niets maar hij had nog een beetje kracht en dat mankeerde HZC/De Robben heeft zich dit weekeinde als eerste Nederland se club in de geschiedenis ge plaatst voor de finale-poule van het finale toernooi om de Euro pa Cup voor landskampioenen. De Hilversumse ploeg won in het toernooi voor de halve fina les op het Zuidslavische eiland Hvar twee van de drie wedstrij den en kwalificeerde zich met de Zuidslavische kampioen Mla- dost voor het finale-toernooi, dat over veertien dagen plaats vindt in Hvar, Moskou of Ge nua. HZC/Des Robben begonnen met verlies tegen Mladost (1—2), maar herstelden zich daama knap: een zege met 2—1 op Olympiakos (tussenstanden 1—0, 1—0, 00, 0—1), gevolgd door een overwinning met 7—3 op het Londense Polytechnic. Hier waren de tussenstanden: 21, 0—0, 2—2, 3—0. De Hilversumse pioeg was ver zwakt door het uitvallen van Andr Hermsen, die in de eer ste wedstrijd een gescheurde lip opliep. Topscorer werd zijn broer Wim Hermsen met vijf doelpunten. Harry Lamme scoorde tweemaal. NOOTDORP Zaterdag werd er ook weer op Nootdorp gekoerst. Zowel Fa- biola Kitty als Guido van Bonni faalden beiden op de 2440 me ter. Dit was aanleiding voor Electra W en Flevo om stug door te gaan. Zij eindigden op de eerste en tweede plaats. MILAAN De Franse draver Une de Mai, wereldkampioen in 1969 en 1971, heeft gisteren op de San Siro- renbaan te Milaan de Grote Prijs der Naties, een draverij over 2100 meter, gewonnen in de kilometer-tijd van 1 minuut, 16,8 seconden. Une de Mai, die dit jaar ook op Duindigt de Gro te Prijs der Lage Landen won, werd gereden door Jean-René Gougeon, de vermaarde Franse trainer. Er startten negen paar den in deze met een prijzenbe- drag van 25 miljoen lires (150.000 gulden) gedoteerde dra verij. Na geruime tijd achter in het veld te hebben gedraafd, rukte Une de Mai buitenom op naar de tweede plaats om op ongeveer 300 meter voor de fi nish de kop over te nemen en in winnende positie te eindigen. Op de volgende plaatsen eindigden: 2. Barbablu (Ita., G. C. Baldi), 3. Bertine (It., Trivellato). HILVERSUM Hilversum heeft morgenavond een uitstekend programma. Hoofd nummer is de Grote Prijs van Hilversum. Hierin starten ne gentien paarden. Men heeft nu een wat wonderlijke nieuwe for- tnule gevonden: de eerste drie aan de start gaan buiten wed- dig. Oie limiet lijkt ingesteld voor de trio's, maar dit is ech ter geen triokoers. Wat natuurlijk niet wegneemt dat het een heel mooie koers kan worden over 2440 meter. Treize F staat vrij gunstig in het tweede startvak en Flamin go Six is in grote vorm, zodat Wagenaar hem naar een goede plaats kan leiden. Maar hei wordt een bijzonder moeilijke koers om te voorspellen. De eerste start is om zes uur. Het programma: Raadhulsprljs (2400 m met trio) Jorna Beroona Jheronimus - Ja gerstrio. Outsider: Joanll. Witte HuUprlJs (1540 m): Kilt Areta - Kosmos P- Kastalidos J. Carillonprijs (2000 m; autostart, met Janna - Iwan - Jackie T. Out- Harro Bond - Hlppocreon - Henri van Wendy. Sportraailprljs (3000 m. eerste afd.. autostart, met trio): Ilhistre Mac Jona Buitenzorg - Ivoor 0. Grote Prijs van HUverrum (3440 m): Treize F - Flamingo Six - Entry V» O - Guit. Wethoudersprljs (2340 m, voor leerlin gen): Ivan AxJüt- Hadewych - Be- Sportraadprijs (tweede aid.. m trio): Jezebel - Ivo D - Inortna N. Sportparkprijs (tweede afd. iImport N - Gold Speed B - Isnathan. DEN HAAG De uitslagen der wedstrijden, die zaterdag wer den gespeeld in het toernooi om de Europese beker zijn: Hellas Nyasham (Zwe)—Inter Herstel (Bel) 25—15, Tsjernomorez Boergas (Bul)—Opsal Oslo (Noo) 1524, SAK Salzburg (OOS)—Efterslagtens Kopenha gen (Den) 14—16 (Efterslagtens naar de volgende ronde). DEN HAAG. In de competitie voor B-elftallen heeft Sparta een punt verspeeld (1—1) tegen NEC, zodat FC Den Haag nu een achterstand van drie punten heeft. De Zuiderparkers waren in Amsterdam op bezoek bij DWS en zegevierden met 1—0. Vooral voor rust waren de gas ten veel sterker en namen eon voorsprong. Een door Thijs Wijngaarde geno men hoekschop had zoveel ef fect dat doelman Windhout de bal verder in het doel „dirigeer de." Nadien kreeg FC Den Haag nog veel kansen, maar Van Eeden overigens goed spelende Looye en Van Hij koop konden niet scoren. Na rust zakte het Haagse team ver der weg, maar Woody Louwe- rens gaf zich niet gewonnen. Thijs Wijngaarde was de grote uitblinker en stelde zijn kandi datuur voor het eerste elftal. Stand: Sparta Haag O Ah. E. AZ'ST Feljenoord BI. Wit DWS FT Den a HaarL PSV Telstar Fort. SC 11—17 12—15 11—14 11—11 31—11 12—11 11—10 11—10 11—10 12—10 12—10 11— 9 11— 3 EMMEN In de vierde ronde van het Danlontoernooi in Em- men heeft de Zuidslavische Vlasta Kalchbrenner de eerste plaats behouden ondanks haar remise tegen Maria Litmano- wicz. De uitslagen van de partijen uit de vierde rond zijn: Jana Hart- ston (Gbr)—Ingrid Jansen 1—0, Eva Karakas (Hon)—Rie Tim mer 1—0, Kreta Eretova (Tsj) Olga Roebtsova (Rus) 1—0, Vlasta Kalchbrenner (Zsl)Ma ria Litmanowicz (Pol) Vi—1/. De stand na vier ronden is: 1. Kalchbrenner 3 pnt. 2. Ereto va en Harston 2y2 pnt. 4. Tim mer en Karakas 2 pnt. 6. Lit manowicz en Roebtsova l/2 pnt. 8. Jansen 1 pnt. Ditishetrecept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn In do pan verwarmon tot de wijn gaat bruisen. Nu 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden mot maïzena scheutje kirsch. MUNCHEN Het Olympisch organisatiecomité kan een zucht van verlichting slaken. Het pe perdure tentdak, i'-t de Olympi sche installatie overspant, heeft zijn eerste belastingproef door staan. Nadat de afgelopen da gen een herfststorm met wind kracht tien vergeefs aan de reusachtige stalen kabels had gerukt, zette vrijdag natte sneeuw de dakconstructie onder zware druk. Slechts enkele acryl-platen, die nog niet goed bevestigd waren, bezweken on der het gewicht van de natuur krachten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13