FRIESE SCHAATSERS STOTEN NAAR DE TOP Weer geen doorbraak van tafeltennisjeugd JAN KOSTER „MEESTERLIJK" - Opening schaatsseizoen ïafeltenniszege op Griekenland Leerling Overkleef kansloos bij Taekwon-Do BERT SCHOOFS UITGESCHAKELD Dolk-Jetten Nederlands rallykampioen GUISEPPE GILERA OVERLEDEN C-dammers voor Belgen te sterk Blatchford 39.6 op sprint i SPORTBIJLAGE MAANDAG 22 NOVEMBER 1971 A3 wedstrijden om de IJsselcup be slag op de tweede plaats op de 1500 meter. In het algemeen klas sement eindigde hij op de derde plaats. Jan Bols bleef met 42.1 dicht bij dit drietal in de buurt maar Eddy Verheijen bleek niet vol doende kracht in zijn sprint te kunnen leggen om zich bj de eerste tien te klasseren. De gereputeerde krachten in de Nederlandse schaatswereld (DEVENTER De schaatssport I in het Noorden heeft na de da- j mes nu ook een doorbraak te zien gegeven bij de heren. Tij dens de IJsselcupwedstrijden, de officiële opening van het schaatsseizoen in Nederland, 'won het gewest Friesland de "''IJsselcup. Het Friese vijftal Maarten Hoekstra, Jan Palsma, I, Eppie Bleeker, Jappie van Dijk ori ,'en Hans van Helden, was on betwist de sterkste, hetgeen blijkt uit het feit dat Friesland op beide afstanden het beste to taal had en bovendien in het al gemeen klassement. De vijf ■friezen hadden zich bij de beste dertien gereden. Voor het eerst in tien jaar ging de IJsselcup niet naar het westen. Het ge west Drente, dat met Jan Bols ■en Harm Kuijpers de beste troe ven had, eindigde als tweede, Noord-Holland/Utrecht, onder aanvoering van wereldkampioen Ard Schenk, moest zich tevre den stellen met de derde'plaats terwijl Zuid-Holland, dat Kees Verkerk wegens een kaakopera- s.;, tie moest missen, niet verder kwam dan een achtste plaats, de dames zorgde Wil Schenk- iuws uit Deventer, die in lar meisjesjaren vele triomfen de kernploeg, won de meter in 46.8 en eindigde als irde op de 1500 meter. Haar 0.3 op de 500 meter ras voldoende om op de 1500 leter een halve seconde op Baas-Kaiser te verliezen. 5 vrijwel zeker dat Wil lenk-Burgmeijer zich door rze fraaie successen weer kernploeg heeft gereden, ij wordt getraind door haar i, Hans Schenk, een wereldkampioen Ard :henk, en regio-trainer Jan idgraven. Bij de dames was afgang van Carry Geijssen leens een „verrassing". Het flhsterdamse meisje, dat ruim jaar onder leiding van Henk berts heeft gewerkt aan een •back in de kernploeg, met twee zeventiende laatsen tevreden zijn. Ook «rnploeglid Sippie Tigchelaar telde teleur. Met een bescbei- •n zestiende plaats in het eind- {lassement, bleef zij ver onder verwachtingen. Schenk-Burgmeijer, die de itste jaren naar de achter- s gedrongen, bewees jdens het invitatietoernooi Deventer ijsclub, dat ze is versleten. Op de 500 was zij in een direkt duel baibet Stien Baas-Kaiser de snel- (46.8). Op de 1500 meter ig de zege naar het Ameri- meisje Dianan Holum, buiten mededingen meereed, de klokken op 2.28.0 liet stil tan. Een tijd die bij het we- HukjBldkampioenschap van vorig jar goed zou zijn geweest voor zilveren medaille. Rieneke miming de verloofde irnploeglid Eddy Verheijen, td op de 1500 meter bijzonder Iterk. Het meisje uit Terwolde "ïef op deze afstand voor Stien tas-Kaiser en de andere kern- igleden, maar moest op het ïerikaanse meisje Diana Ho- Ptm 0.9 prijsgeven. I IJsselcupwedstrijden werden B.Jiigszins ontsierd door de vele llialse starts. Wim Mulder oud Egas, de- twee internatio- ils starters van de KNSB, onden machteloos. De nieuwe !U-reg!ementen waren voor de ilnemers onoverkomenlijke iden^obelemen. Vrijwel elke serie minstens een valse art op. Ard Schenk, die door t drukke verkeer ruim drie tr cartier te laat in Deventer ar- veerde, had eveneens last van nieuwe reglementen In zijn beidfcrie op de 500 meter tegen echt ock Slakhorst (gewest Gelder- 1) maakte hij twee valste t arts. Zonder zich bovenmatig kam te spannen, won wereldkam- oen Ard Schenk de sprint in ree .3, ruim 0.4 voor de sprinters el. ffan Bazen en Martin Hoekstra. Kuipers en Peter Nottet voor enkele verrassingen. Peter Not tet vocht zich op deze afstand voor een persoonlijk succes, want zijn ploeg (Zuid-Holland) was door de afwezigheid van Kees Verkerk en de valpartijen van Rien de Roon en Jos Valen- tijn al uitgeschakeld voor de IJsselcup. Peter Nottet slaagde daarin. Met 2.11.7 was hij 0.1 sneller dan Harm Kuijpers, die in de rit tegen sprintspecialist Gerard Demkes 2.11.8 op de klok had gebracht, Onder grote belangstelling werden zaterdagmiddag in Sint Hubertus vijf slipjachten ge houden. Voor aanvang van de jacht werden de honden ingezegend (foto). maakten zaterdag in Deventer Na afloop van de IJsselcupwed- de dienst uit. Eddy Ver- strijden werd oud-kernploeglid heijen, die door een ernstige knieblessure een trainingsach terstand van ruim zes weken had, reed bijzonder sterk op de 1500 meter. Lange tijd voerde de Deventenaar de ranglijst aan met 2.11.9. terwijl Ard Schenk 2.12.5 had laten afdrukken. In de laatste ritten, de baan was door de opgekomen mist erg zwaar geworden, zorgden Harm Ans Schut door KNSB-voorzitter Quarles van Ufford gehuldigd. In zijn toespraak zei de voor zitter dat het besluit van Ans Schut om met de wedstrijdsport te stoppen, voor de schaatsbond niet erg prettig was geweest. Hij respecteerde het besluit, maar hoopte dat Ans in de toe komst toch weer aktief zou wor den. LEEUWARDEN Het Nederlands tafeltennisteam heeft zaterdag in Leeuwarden met 43 gewonnen van het Griekse team in een wedstrijd voor de tweede klasse van de Europese competitie. Het beslissende punt werd door Bert Schoofs in de laatste partij be haald nadat hij tegen de Griek Costopoulos de eerste game had ver loren. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd zrajn: Bert van der Helm—Costopoulos 21—9 21—12, Bert Schoofs—Chris to- doulatos 21—23, 1821, Sonja Heltzel—Skrivanou 15—21 11—21. Van der Helm/Schoofs—Christodoulatos/Diakakis 21—17 21—18. Schoofs/Sonja Helteel—Christodoulatos/Skrivanu 19—21 21—11 21— 13. Van der Helm—Christodoulatos 17—21 6—21, Schoofs—Costodou- los 17—21 21—17 21—16. TILBURG Bert Dolk en André Jetten rijn Nederlands rallye- kampéoen geworden. De competitie om de nationale ti tel werd besloten met de star rally. Deze dit over 600 km. waarin 12 klassementsproeven waren opgenomen, leverde een overwinning op voor Tom Gat- sonides en Dirk Buwalda. De fi nish was in de Beekse Bergen, bij Tilburg. De Engelse ster-jockey Lester Piggott is voor de negende ach tereenvolgende maal kampioen van zijn land geworden. In 631 races behaalde hij 162 overwin ningen en bleef daarmee voor op Carson (795-145). Lewis (506/119; en Murray (774/112). Tommy Docherty wiens tijde lijk contract als coach van de Schotse voetbalbond in een defi nitief is veranderd, verdient in de komende vier jaar in totaal 250.000 gulden. (Van onze tafeltennesmedewerker) HILLEGOM. De tafeltennisachtkampen, die gisteren in Hillegom als selectie voor de NTTB-Cup (heren) en Lim burg-Coupe (dames) werden gehouden, gaf voor de zo veelste maal geen doorbraak van de jeugd te zien. Slechts één jeugdspeler, namelijk Hans Lingen van het Schiedamse TSF slaagde er in als eerste in zijn poule te eindigen, ondanks de deelname van gerenommeerde krachten als Bert Schoofs, Bert Onnes en Will Schone- meijer. De 17-jarige Hans Lingen vorig jaar nog lid van Xerxes, maar omdat hij daar weinig toe komst" zag, overgestapt naar TSF vestigde a! eerder dit seizoen de aandacht op zich door op het PZEM-toernooi in Middelburg de finale te berei- De Nederlandse jeugdteams heb- ken; hij verloor toen op het nip- ben zaterdag in St. Oedenrode van Ruiten, die allen op de tweede plaats beslag legden, laatstgenoemde plaatste zich doordat Nora Broxterman, dia evenveel matchpunten had, on der andere van haar had verio- -ORE Guiseppe Gilera, Aichter van de Italiaanse moto- nfabriek die zijn naam heeft, zaterdagnacht in zijn woon- aats Arcore bij Milaan overie- Hij is 84 jaar geworden: JS09 opende Gilera een fabriek- P in Milaan. Vanaf 1924 oogstte firma grote successen in de (Otorsport. Driemaal werd het prk wereldkampioen dank zij de p'aamde Brit Geoff Duke. Ook Italianen Pagani en Liberati, "mede de Brit Armstrong men vele grand prix-races T Gilera. Ten gevolge van fi- iciële moeilijkheden werd de ~ek drie jaar geleden over men door Piaggio. ROTTERDAM Een andere be naming voor Taekwon-Do is wel Koreaans superkarate. Mis schien een ietwat overdreven „vertaling", maar zeker is, dat alle elementen voor een boeiend spektakel aanwezig zijn. Tijdens de Nederlandse kampioenschap pen die zaterdagavond in de ondanks de grootte toch sfeerrijke Rotterdamse Energie hal werden gehouden, stond zon der uitzondering elk anderhalve minuut durende gevecht in het teken van uiterste concentratie, snelheid en spanning. Daarom is het ook niet verwonderlijk, dat de vechtsport uit het Ko reaanse „Kluizenaarskonink rijk" sinds 1966, toen Taekwon- Do in Nederland werd geïntro duceerd een enorme opgang heeft gemaakt. Het nieuwe on derdeel lijkt zelfs een .concur rent" van judo te gaan worden. Sportschoolhouder Jan Stoker, de kampioen van vorig jaar, die zijn titel niet verdedigde, omdat hij onder auspiciën van Budo Bond Nederland de strijd in Rotterdam organiseerde, ver klaarde: „In de leeftijdsgroep van dertien tot dertig jaar is de belangstelling voor judo tanen de. Het mystieke is eraf, in te genstelling tot Taekwon-Do. En weet je wat ook zo aantrekke lijk is? Hier zie je bij twee ster ke mensen ook werkelijk een partij. Ze moeten wel om pun ten te scoren." Nog een uitspraak van expert Jan Stoker, die de pauzes opvulde met demonstraties van de meest uiteenlopende .Oosterse vechtsporten: „Bij Taekwon- Do moet je met de benen kun- nen lezen en schrijven". Tach tig procent van alle technieken wordt dan ook uitgevoerd met de benen. Daarin ligt het grote verschil met karate, waarbij de armen het belangrijkst zijn. BLESSURES Patric van Wickevoort-Cromme- ling, de secretaris van de sectie Taekwon-Do van de Budo Bond Nederland, was er ook van over tuigd, dat de belangstelling voor „zijn" sport steeds groter werd. „We hebben al drieduizend le den. De interesse voor judo daarentegen gaat achteruit. Ze ker wat betreft de senioren. Op mijn school in Den Haag doen tachtig leden aan Taekwon-Do, terwijl maar twintig senioren judo beoefenen. Volgens mij ligt een stoot of trap de Europea nen meer. Bovendien komen bij de Koreaanse vechtsport veel minder blessures voor". De man van de EHBO moest dan ook maar twee keer in actie ko men. In de halve finales van de zwaargewichten liep Rooy Keu ken uit Oss een bloedende lip op, toen hij inliep op een tur- ning-kick (draaiende voetbewe ging) van Jan Koster. Hoofdscheidsrechter Pardoel te vens de leraar van Keuken stprong op zijn stoel en rende naar de andere partij toe. „Koster moet gediskwa lificeerd worden", riep hij boos. In de .schaduwgevech- ten" bij Taekwon-Do mag de te genstander inderdaad niet hard worden geraakt met een been- of vuistbeweging. Maar Pardoel had niet gezien, dat zijn leerling was ingelopen, iets dat ook ver boden is. De scheidsrechter sus te de gemoederen door „onbe slist" (normaal onmogelijk, want een partij, die na anderhal ve minuut niet beslist is, wordt telkens met een halve minuut verlengd, tot er een winnaar is te geven. De Ossenaar Keuken was door zijn lipblessure uitge schakeld, waardoor favoriet Koster naar de finale „wandel de". dammer op „zijn toernooi geen maatregelen. Secretaris Van Wickevoort-Crommelin: „Er is geen toernooi, waar niet gerotzooid wordt. Je moet alles in de gaten houden. Je bekijkt je eigen leerling nu eenmaal met andere ogen. Dat is logisch. Ik vind, dat schoolhouders niet moeten jureren bij een partij van een eigen leerling". RELLEN Naast spanning schijnen rellen een eigenschap voor Tae kwon-Do te zijn. Pardoel leidde een partij, waarin zijn leerling uitkwam tegen een pupil van Jan Stoker. De hoofdscheids rechter uit Oss besliste zonder dralen ten gunste van zijn eigen leerling. Stoker vertrouwde het niet, griste de papiertjes uit zijn handen en merkte dat de partij in „onbeslist" was geëindigd. „Koekèbakker" siste de organi sator. Verder nam de Rotter- WAPEN ook Koster bewees later, dat hij niet ten onrechte als de favoriet werd nagewezen. Hoewel de 23- jarige Delftse sportschoolhouder voor de finale weinig hoop had („het gaat niet goed vandaag. Ik ben te gespannen")., liet hij zijn leerling Ger Overkleeft met zijn sterkste wapen side-kick oftewel zijwaartse beenbeweging kansloos. De 22-jarige reus (1.97 m en 87 kilo) was voor het gevecht tegen zijn meester reëel geweest. De houder van de brui- geweest. de houder van de brui ne band wist: „Ik heb tegen hem geen kansen. Hij weet precies, wat ik kan en niet kan". Jan Koster toonde laat op de avond het was intussen kwart voor twaalf geworden nog zijn klasse. In de finale alle categorieën versloeg hij weer leerling Overkleeft. Jan Stoker oordeelde over de twee- de-dan-houder, die zijn titel had overgenomen: „Van Europese topklasse". KEES KOOMAN Uitslagen: Jeugd t/m 16 jaar: 1. Kalsbeek (Den Haag), 2. Huizer (Rotter dam), 3. Coufreur (Rotterdam), t/m 18 jaar: 1. Brecht (Delft), 2. Munitz (Rotterdam). Senioren: t/m 60 kg, 1. Bos (Gro ningen), 2. Guttenberger (Rot terdam), 3. Bakker (Purmer- end), 60 t/m 68 kg: 1. Dahler (Groningen), 2. E. Stolp (Pur- merend), 3. Tualena (Delfzijl), 68 t/m 75 kg: 1. Slager (Gronin gen), 2. G. Stolp (Purmerend1), 3. Klavèr (Utrecht), boven 75 kg: 1. Koster (Delft), 2. Overkleeft (Delft), 3. Keuken (Oss), alle categorieën: 1. Koster (Delft), 2. Overkleeft (Delft). Hasselt In de negentiende dam- interland tussen Nederland en België heeft Nederland, dat uit kwam met een „C-team", in Hasselt met 13—7 gewonnen van de Belgische A-ploeg. De uitslagen: Belgische namen eerst). Hugo Verpoest—Goudt 1—1, Oscar Verpoest—Riesen- kamp 1—1, Slaby—Wiggers 1—1, Lafourcade—Van Beek 0—2, GregoireLacroix 1—1, Klein- mann—Pander 1—1. Van Bou- wel—Lekkerkerker 1—1, Demes- maecker—Otten 0—2, Wolters— Van der Hoek 0—2, Van Dor- mael—Rijk 0—2. pertje van Bert v. d. Helm. Za terdagavond bij de jeugdinter- land tegen West-Duitsland in St. Oedenrode bleek hij zelfs opper machtig en verloor geen game! Alleen de sluw spelende Bert Onnes die voor Steeds Ho ger TSB uitkomt kon giste ren zijn scoringsdrift in een ne derlaag ombuigen. International Bert Schoofs zette hij in 21—11 en 21—16 eenvou dig aan de kant. En daar blijft de sympatieke Amsterdammer ook. want Wim Schoonemeijer bestond het in de slotronde te gen Bert Onnes de laatste pun ten cadeau te doen. De Tempo- Teamman, die zelf al kansloos was, zette op deze onsportieve wijze de „concurrentie." Deltalloyd, een hak. Waarom hij dat op zulk een demonstra tieve wijze deed. Bondsgedelegeerde Welsink meen de, dat er ook wel sprake zou zijn van rancune tegen de bond. Hoewel er reglementair niets aan te doen was „Hij had voor deze partij ook helemaal weg kunnen blijven" dacht hij toch wel dat men het er in bestuurskringen niet bij zou la ten zitten. In de andere poules liet alleen Hans v. d. Broek (TSF) zich „zien", maar zijn enigszins on nodige verliespartij tegen Ge rard Bakker (Skylla) betekende het einde. Zijn fraaie overwin ning op Frans Schoofs mocht zeker gezien worden. Bij de deelnemers aan de NTTB- Cup dus zeven „oude" beken den: bekerhouder Carel Deken (Deltalloyd) Nico van Slobbe (Tempo-Team), Bert Onnes (Steeds Hoger/TSB) Frans Schoofs (Deltalloy), Gerard Bakker (Scylla), nationaal kam pioen Bert v. d. Helm (Tempo- Team), Leo Lucas uit het „tweede van Deltalloyd en .nieuwkomer" Hans Lingen. Bij de dames vielen eveneens nuwelijks verrassingen te con stateren. Zelfs Nora Broxter man (Steeds Vooruit), die de laatste tijd met haar „houten plank" furore maakte, redde het niet. De poulewinnaressen verspeelden geen enkele partij. Dat waren Sonja Heltzel (MES), Veronique van der Laan (De Treffers), Annemiek van Moorst (MES) en Aukje Coltof- Wynia (Tempo-Team). Daarbij voegden zich Connie van Moorst (Tempo-Team), Jules Nitisusanta (MES) Ellen Kort (Tempo-Team) en Mary Thuis- verloren van de Westduitse ju nioren. Bij de meisjes was de score 15, René Fierlier zorgde voor het enige Nederlandse punt. De jongens hadden, vooral door Hans Lingen die bijzonder sterk speelde, de kans voor het eerst in de geschiedenis van de Duitse junioren te winnen. Na dat de 16-jarige Hans Lingen zijn derde partij had gewonnen was de stand 4—3 voor Neder land. Rene Hijne won daarna de eerste game van Preuss, maar moest de volgende twee afstaan. In de slotpartij verloor Van der Ham in drie games van Stell- wag. INZELL Sprinter Erhard Kei ler heeft gisteren In Inzeil voor een opvallende prestatie op de 1500 meter gezorgd. Hij maakte de beste tijd van de dag in 2 minuten en 7,8 seconden. Hier mee gaf Keiler duidelijk aan hersteld te zijn van een recente spierblessure. Hoewel het ijs niet al te best was konden er nog enkele goede tij den worden genoteeerd. Zo won de Amerikaan Neil Blatchford de internationale 500 meter in 39,6 seconden, evenals de Fin Seppo Haenninen. Bij de dames won le Amerikaan se Sheila Young de kortste af stand in 45,2 seconden. De 16-ja- rige Westduitse Monika Pflug imponeerde met 45,5 seconden. Uitslagen: Internationaal: 2<W4. 3. Dan Carr )nmrs: 500 meter: 1. Sheila Young (VS) 45.2 sec. 2. Arja KanV>!a (Pin) 46.2. 3. Svh OOO meter: 1,33.6. 2. A: 3. Sheila Young (VS) 1.35.8. 1. Gerharvl Zimmerman Letmuth Kraus 8.35.0. meter: 1. Monika Pflug TURNHOUT Albert van Dam me heeft zaterdag een veldrit in Oostakker gewonnen. Cock van der Hulst werd tiende op 1.35. In Noorderwijk werd August Badts winnaar en eindigde Gert Wilde boer als zesde op 1.20.- TOULOUSE Het Australische vijftiental heeft zaterdag in Tou louse met 1511 gewonnen van Frankrijk. Bij rust hadden de Fransen nog een .voorsprong van 11—6.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11