Karakter katholieke scholen voor jongeren weinig inspirerend R'dams water niet gevaarlijk AVENUE Tweede Kamer voor onaf hankelij kheid Suriname en Antillen BISSCHOP SIMONIS: Kotter in brand D] a^tuw-J -JM 6 Volkswagen of DAF naar Tilburg ae nieuwe dec, aeefiets van de slijter... Randkrant VRIJDAG 19 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Japanners bezoeken klaagmuur Een groep Japanners heeft een bezoek gebracht aan de klaagmuur in Jeruza lem. Het was hun zesde bezoek aan Israël sinds de zesdaagse oorlog in 1967. 'f r "il - 1 *?i J'* Van onze parlementaire redactie BEN HAAG Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhy giëne) heeft op vragen van mevr. Veder-Smit (VVD) in de Tweede Kamer verklaard dat de kwaliteit van het drinkwater in Rotterdam weliswaar niet voldoet aan de eisen van de drinkwaterbedrijven, maar on danks de bezwaren geen geva ren oplevert voor de volksge zondheid. Minister Stuyt zei, dat de hoeveel heid zout in het Rotterdamse drinkwater geen direct gevaar oplevert voor dieetpatiënten. Mocht het nu al hoge zoutgehal te nog toenemen, dan zal wor den overwogen een waarschu wing aan artsen te laten uit gaan. Minister Drees (Waterstaat) deel de mee, dat de zoutlozingen in de Rijn maar bar weinig ver minderen. Die zoutlozingen ge beuren niet alleen in Frankrijk,' maar ook in Duitsland. Een speciale ministersconferentie over de zoutlozing in de Rijn noemde minister Drees een aan trekkelijke gedachte. Wijnhandel Party Shop, met vesti gingen in Delft, Leiden en Zoe- termeer, gaat daar nu ook zuiver Noors drinkwater verkopen. Het water is verpakt in blokpakken van 2 liter. MR. VAN KIEL Zuidafrikaans bewind heilzaam voor Bantoes AMSTERDAM (ANP) De toe komst van de blanken in Zuid- Afrika wordt het meest be dreigd door de haatcomplexen, die zij zelf oproepen, aldus eer ste kamerlid mr. H. van Riel (VVD) in zijn toespraak giste ren voor het Amsterdams juri disch genootschap .Notariële Vereniging" over zijn bezoek aan Zuid-Afrika in september en oktober van dit jaar op uit nodiging van het Zuidafrikaanse gouvernement. Materieel is het Zuidafrikaanse bewind heilzaam voor de Ban toes. Het is de ironie van de ge schiedenis. dat het de Bantoes zijn, die in de wegen der voor zienigheid een eind zullen ma ken aan de blanke suprematie, zo zei de heer van Riel. In zo verre hebben de Bantoes over veertig jaar reden een stand beeld voor de Nederlander dr. Verwoerd op te richten, n Zuid-Afrika kan volgens mr. van Riel, voor wat de blanken aangaat, nauwelijks gesproken worden van een politiestaat. Voor de gekleurde bevolking echter bepaald wel. Mr. van kiel kwam onder meer tot de conclusie, dat er meer angst Voor terreur bestaat dan dat er Werkelijk terreur is, en dat die engst min of meer wordt aange moedigd en gebruikt. Het VVD-kamerlid mevrouw Veder-Smit is hier nog even in gesprek met minister Drees van verkeer en waterstaat. Eerder had Veder-Smit vragen gesteld over de verzilting van de Rijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Leerlingen van onze scholen ervaren het restant van het katho lieke karakter van ons on derwijs doorgaans niet als zó inspirerend, dat zij hier uit hun levensvisie en hun normbesef Is actieve kerk leden putten. Soms zou men zelfs denken: integen deel. Allerwegen krijgt men de indruk dat men niet meer goed weet hoe het ka tholieke karakter van de school vorm en gestalte kan worden gegeven, zo men dat karakter nog wil bewaren." Dit constateerde de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A.Simonis in een uitvoerig betoog over het katholiek onderwijs, dat hij gis teravond in het Haagse Alov- siuscollege hield voor leden van de Nederlandse Katholieke Ou dervereniging en vele andere belangstellenden. Mgr. Simonis, voerde aan, niet aan de indruk te kunnen ontko men dat er van het katholiek onderwijs niet veel meer dan wat slib is overgebleven. Er wordt dan wel op verschillende terreinen en manieren getracht een christelijk-katholieke levens- inspiratiee eop de scholen te ela- ten doorklinken „maar," zo zei hij, „toch dwingen de feiten ons ertoe vast te stellen dat de ef fecten die men bereikt niet al tijd getuigen wan resultaten in zake het overdragen van een duidelijke katholieke gezindheid en praktijk bij onze jongeren." In antwoord op de vraag of katho lieke onderwijs nog moet, cir- de mgr. Simonis een verklaring van het Vaticaans Concilie over de christelijke opvoeding, waar uit hij concludeerde dat de ka tholieke kerk ook in deze tijd het onderwijs gebouwd wil zien op een vorming tot geloof. Op de vraag of katholiek onder wijs nog wel mag, of door het „moeten" de vrije keuze van de jeugdige niet bijvoorbaat wordt beïnvloed voerde mgr. Simonis aan dat degen die dit opwerpen te veel uitgaan van de emogelijk- heid van het kind en puber, min of meer zelfstandig de waarde van diverse levensbeschouwin gen te bepalen. In dit verband vroeg hij zich af of dat geen overschatting van de jeugdige zou zijn. „Waar het over het christendom gaat, hebben we toch met een geloof te maken, een gave Gods, die per se niet op haar diepste kern na te trek ken is." Naar zijn mening speelt de vraag of er nog katho liek onderwijs mag zijn eigen lijk niet, tenzij men er aan twij felt of men een ander iets mag meedelen, waarvan mene zelf overtuigd is dat het goed voor hem is. Bij zijn overweging of katholiek onderwijs nog wel kan, signa leerde mgr. Simonis het groeiende gemis aan overtui ging, veroorzaakt door de eturbu- lente situatie waarin de Neder landse kerk zich bevindt. „Maar, zo zei mgr. Simonis," „moeten we ons door wat her en der als „nieuwe" opvattingen over de inhoud van het geloven te berde gebracht wordt, van ons stuk laten brengen? Zeker, het is niet gemakkelijk om de stortvloed van meningen nuch ter over zich heen te laten ko men, maar we hoeven ons ook, al gaat de crisis diep, niet fun damenteel verontrust te voelen. Katholiek onderwijs kan, als men zelf vrede en zekerheid vindt in het geloof en de bele ving daarvan". Aan het slot van zijn rede riep mgr. Simonis de onderwijzers en ouders op om het grote goed van het evangelie over te dra gen aan jonge mensen, waarbij hij aantekende dat het onbe langrijk is welke methode men daarvoor gebruikt, als die maar eerlijk en correct is. Eerder op de avond wees de voor zitter van de afdeling Den Haag van de Nederlandse Katholieke Oudervereniging, de heer W.F.M.Beers op de belangrijke plaats die de ouders binnen het geheel van het onderwijs in die nen te nemen. Hij benadrukte de samenwerking, die er toe zal moeten leiden dat alle bij het ondeiwijs betrokkenen overtuigd raken van de noodzaak dat er aan het goed functioneren van het onderwijs nog langdurig ge sleuteld zal moeten worden. MGR. SIMONIS FRANCO: In Spanje nooit democratisch partij systeem Van onze correspondent Madrid Generaal Franco heeft gisteren bij de opening van het Spaanse parlementsjaar gezegd dat in Spanje geen democra tisch partijsysteem zal worden getolereerd. Politieke partijen kunnen volgens het Spaanse staatshoofd het volk alleen maar verdelen. Franco waarschuwde dat bewe gingen die hopen op een terug keer naar de vorming van ideo logische groeperingen nooit zul len worden toegestaan. WASHINGTON (AFP) - De Cinese volksrepubliek heeft gisteravond in het gebied van Lop Nor in Midden-China een kernontplof fing in de atmosfeer teweeg ge bracht, ter sterkte van circa 20 kiloton tnt. Dit heeft de Ameri kaanse commissie voor kerne nergie bekendgemaakt. Het was de twaalfde Chinese kernproef. Elf proeven werden in de atmosfeer genomen en een op het aardoppervlak. Joe Frazier, de wereldkampioen zwaargewicht boksen, liet zich in New York een mink bontmantel aanmeten. Het was de duurste jas die men in de zaak had. DEN HELDER (ANP) De vijf bemanningsleden van de Kat- wijkse viskotter KW 173 „Aqua rius" hebben gisteravond op volle zee vier uur lang moeten toezien hoe een brand in de ma chinekamer voortwoedde, zon der Iets te kunnen doen, omdat de blusapparatuur weigerde. Een Brits marineschip heeft hen tenslotte omstreeks midder nacht veilig opgepikt. Een groep bemanningsleden van het Britse schip bestreed het vuur. De gevolgen van de brand konden 's nachts nog niet wor den overzien. De kotter Albatros heeft zich be reid verklaard de Aquarius naar Katwijk te slepen. Van een onzer verslaggevers TILBURG Volkswagen is nog altijd op zoek naar de beste vesti gingsplaats voor een autofabriek in West-Europa. Tilburg en Gent staan wat dat betreft ook nog steeds op de nominatie. Burgemeester Becht van Tilburg deelde gisteren mede dat zich in Til burg vrijwel zeker een ander autobedrijf (DAF) zal vestigen. Wan neer dat zo is, zal het gemeentebestuur Volkswagen laten weten dat het geen belangstelling meer heeft voor de vestiging van een Volks- wagenbedrijf, zo voegde mr. Becht daaraan toe. DAF zou in zijn nieuwe bedrijf werk bieden voor ongeveer 1000 man. Volkswagen zou 8000 man personeel nodig hebben. Zeldzame postzegel verkocht Van een onzer verslaggevers TORONTO (AP) De zeldzaam ste postzegel van Canada, de groene twee cent uit 1868 heeft op een postzegelveiling in To ronto het ongekend hoge bedrag van 25.000 dollar opgebracht. De koper was een handelaar uit New York. HET ANDERE SPANJE Dick Schaap kijkt achter de schuttingen van de Costa Brava en de Costa del Sol naar het andere Spanje. Het Spanje van de ontevredenen en onderdrukten. Geregeerd door een man die denkt als soldaat en heerst over een hopeloos verdeelde meerderheid. Dick Schaap over Spanje, Hans Andreus over Hoornik, Henk van Teylingen over Armoede. AVENUE heeft u véél te vertellen (en een huzaar te verkopen). Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Suriname en de Nederlandse Antillen zullen binnen redelijk korte termijn onafhankelijk moeten wor den. De regeringspartijen en de oppositie lieten gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van het kabinet van de vice-minister-president geen enkel twijfel bestaan over de toekomstige ontwikkeling van de verhouding tussen de drie Rijksdelen. Duidelijk kwam naar voren dat het Koninkrijksstatuut achterhaald is. De KVP, VVD en PvdA en D'66 gaven de voorkeur aan een Gemenebestverhouding waarbinnen Suriname en de Antil len als soevereine staat lid kunnen worden van de Ver enigde Naties. De ARP, CHU, SGP en GPV zagen liever een geleidelijke groei tot onafhankelijkheid. Alle partijen gaven uitdrukkelijk te kennen dat in de nieuwe staatkun dige verhouding de Nederlandse financiële hulp aan de Rijksdelen op intensieve wijze moet worden voortgezet. Op de vraag wanneer en hoe Suri name onafhankelijk moet wor den stelde mr. J.A.Mommer- steeg (KVP) dat dit geen theo retische exercitie kan zijn maar werk vanuit en in de werkelijk heid van vandaag. Hij pleitte dan ook voor een soepel Geme nebest, waarbinnen de onderlin ge relaties al naargelang be hoefte en realiteit verschillend geregeld kunnen worden. De heer van Lier (PvdA) was van mening dat Suriname bin nen drie h vier jaar onafhanke lijk kan worden, voor de Antil len zag hij een periode van zes tot acht jaar als het meest ac ceptabele. OVer de migratie van Surinamers en Antillianen naar Nederland zei de heer van Lier sterk ge porteerd te zijn voor een rege ling opdat een goede opvang en begeleiding mogelijk is. De heer Pors (DS'70) zag meer heil in een afremming van de grote trek van Surinamers naar Ne derland. „Veel Rijksgenoten van overzee aarden niet in onze gemeenschap en vallen tussen wal en het schip en gaan een voudig ten onder. Maar voor Suriname en de Antillen bete kent de grote uittocht naar Ne derland ook een verlies aan jon ge en vitale mensen, aan intel lect en aan toekomst" aldus de heer Pors. Mej. van Leeuwen (AR) die ook namens de CHU sprak zei twij fels te hebben m.b.t. de moge lijkheden van een eventuele toe latingsregeling. „Wij onderstre pen dat het hier gaat om Suri namers en Antillianen die de Nederlandse nationaliteit heb ben." De heer de Goede (D'66) zei dat een afremming alleen mag geschieden indien dit in het belang is van de landen overzee. „Ik vind het accepta bel dat' er mensen uit de rijks delen overzee hier naar toe ko men om te werken en zich ver der te bekwamen in hun vak, zolang daar een grote werkloos heid heerst. Mar ik vind ook dat de mensen duidelijk moeten worden opgevangen en bege leid." aldus de D'66 woordvoer der. Minister Nelissen zal volgende week dinsdag de kamer ant woorden. Rotbaan „Wat hebben wij een rotbaan. Je riskeert een hoop ej) je verdient maar een schijn tje". Aldus de woorden.^van een bankrover, die dezer da gen een bank te Milaan'had overvallen, 6.500, buit naak te e nkort hierop werd gegre pen. Hij en een nipde- plichtige stonden na de over val buiten te wachten ofc de derde man, die hen per-eutc zou ophalen, maar te 3aat kwam. En toen verscheep de politie en was alles voorbij. „Een rotverdienste en h(tt ri sico niet waard", mompelde de man nog voor hij i& de boevenwagen verdween. - Te warm De door de zon geblakerde.'Au stralische mijnstad Coöber Pedy, wacht een staking-.van de rechterlijke macht, offidal het te heet is in de rechts zaal. De vijf rechters heEjben aangekondigd, dat zij - hel bijltje er bij neer zullen^eg- gen als er niet spoedig-een luchtverversingsinstallati» komt in het geprefabriceerde appartement annex politiebu reau waar recht gespreken wordt. Volgens rechter-Ja mes Aylett loopt de temjjpra- tuur soms op tot 50 graden en moeten zittingen ge schorst worden om gelegen heid te geven even uit te'bla* En wij in Nederland onze win- terkleding gereed maken!: P.S.V.: voorlopig tè licht-be vonden Aangenaam Een cipier in Dortmund, die 'S nachts een van de hem -toe-» vertrouwde gevangenen uit stapjes liet maken, is nu zelf veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Als de bewaker 's avonds de ronde maakte om het licht in- de cellen uit te draaien, opende hij de celdeur van de 34-jari- ge Franz Scheidt. Deze Jwist zo het gevangenislijven maandenlang te veraangena men door het af te wisselen met uitvoerige nachtelijke kroegentochten en bezoekjes aan zijn vrouw. Ijsberen Even terug naar Australië. Daar heeft een rijke weduwe 100.000 Australische dollars nagelaten aan twee ijsberen, omdat zij medelijden met de dieren had. De twee ijsberen werden speciaal in haar tes tament vermeld. Zij leven bij een vijvertje, dat omge ven is door hoge muren. Fraude In Italië kocht een fabrieksdi recteur verouderde, uit de tweede Wereldoorlog afköm- stige Amerikaanse radio- zend- en ontvangstapparafen. Hij kalefaterde de afdanker tjes wat op en verkocht: ze als nieuw aan de Italiaanse staat bestemd voor tanks'en pantserwagens. Het handeltje leverde hem 25 miljoen gul den op. Defensie is er echter achter gekomen. De rnaii is nu gearresteerd wegens frau de. Harteklöp De tijd van Sinterklaas is. al weer aangebroken: In mijn benauwde borst klopt bonkend mijn hart, Hoewel ik geen kind meer ben, dat angst heeft voor de gard. Ik moet toch eens gaan minde ren met roken. J.B. De Hamburgse politieman, die tijdens het bezoek van konin- ging Juliana en prins Bern- hard, aan Hamburg een ver loren koninklijke edelsteen eerlijk heeft teruggebracht, heeft als herinnering een zil veren sigarettendoos gekre gen met daarop de initialen: J. B., opdat hij er altijd aan zal denken. Dokter Meinsma zou het zo vertalen: Eer je opsteekt, denk dan even aan Je Borstkas. Rommel De Westduitse televisie heeft iets afgebroken van generaal Rommels heldendom. De man, die precies op tijd van kleur venvisselde om in het na-oorlogse Duitsland tof 'on belast veldheer te kunnen worden opgevijzeld, was he lemaal geen groot veldheer, aldus de Duitse t.v.-docu mentaire. Hij raakte zelfs, in paniek, wanneer hij een moeilijke taak voor zich zag opdoemen. Rommel aldus nog steeds de Duitse televi sie heeft zijn grote reputa tie postuum slechts te dan ken gehad aan het propagan- da-apparaat van het Derde Rijk enaan sentimentele na-oorlogse biografen. Men wordt niet als held gebo ren, men sterft ook nief als held. Men levert hooguit wat materiaal, opdat anderen er een van maken naar de be hoefte van het ogenblik. Veerman (AR-voorzitter Veerman heeft het niet begrepen op de lijn, die De Zeeuw in de KVP wil trekken). De veerboot van de AR is nog niet uitgevaren naar de oever van het christe lijk samengaan. Wel is de hemel ietwat op gaan klaren en is de wind wat gunstiger gaan staan, maar de Veerman schijnt?— zo heeft men kunnen lezen nog steeds De Zeeuwse stroj mingen te vrezen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9