Het wachten is op zwembadnota Begroting Hazerswoude sluitend is Erespeld fokker NKB Koos voor Rol Huisvrouwen Sassenheim genoten in Oegstgeest Voorhout gokt met de brug Royaal gebaar Vrazen in commissie r> Bejaardennota in 2 delen Geen plaats voor sterke mannen LEIDSE COURANT PAGINA 7 HAZERSWOUDE De begroting voor het dienstjaar 1972 van de gemeente Hazerswoude is slui tend. Ze biedt opnieuw budget taire mogelijkheden tot het doen van enkele nieuwe investerin gen, waarvan de lasten een be drag van 170.000,— niet te bo- ven kunnen gaan. Voor sportac commodaties kan bovendien 75.000,worden gereserveerd; voorzieningen, waarvoor budget taire ruimte aanwezig is, zal voorlopig niet tot stand kunnen worden gebracht. Het noopt tot grote bezorgdheid, aldus het Hazerswouds college, wanneer dat betrekking heeft op uitga ven die niet uitgesteld kunnen worden zonder dat het maat schappelijke leven daardoor wordt ontwricht. de post onvoorziene uitgaven Omdat Hazerswoude wat de worden gesteld 1 51.525,56; voor de uitbreiding van personeel kan rekening wourden gehouden met een be- drag van 50.000,—. Een en ander is o.m. mogelijk i door de uitkering ingevolge de i verfijningsuitkering bodemge- steldheid èn door het terugne- I men van de extra reservering g t.b.v. sportaccommodaties, die mogelijk was door verhoging c.q. continnering van enkele be- lastingen in 1971. De rente die over déze reserve werd be- spaard, wordt echter aan de re- J serve toegevoegd; getracht zal worden het bedrag van 50.000,—, opgenomen onder de lasten van nieuwe investerin- gen, ten laste van deze post extra te reserveren, wanneer mocht blijken dat tengevolge van get brek aan financieringsmiddelen «geen uitgaven voor sportaccom- modaties in 1972 kunnen plaats- vinden. £eeft de budgettaire positie van j Hazerswoude geen reden tot bij- kzonder grote zorgen, het grote liquiditeitstekort maakt het on mogelijk het voorzieningenpak- ket gelijke tred te doen houden met de eisen. Gedacht wordt uitbreiding van het perso- neel, de aanschaf van een twee- de kopieermachine, de instelling 'van een receptie, waarin de te- 1 lefooncentrale. i |Iet betrekking tot de financiering a van gemeentelijke kapitaalsuit- gaven is de impasse verergerd. t Nadelig slot van de kapitaal- dienst: f 4.389.228,87 een stij- ging van f 1.000.000,- ten op zichte van vorig jaar. Voorbeeld van de moeilijkheden van finan- Jciering van kapitaalsuitgaven: 1 er werd in Hazerswoude een "aantal onderwijsvoorzieningen 'tot stand gebracht zonder dat vereiste financiering voor banden was. Een groot aantal derwijssector „erg om het hand zit", zou het, volgens B. en W. te wensen zijn, dat het rijk de investeringen voor basis- en kleuteronderwijs zou overne men, ook al kleven daaraan dan nadelen. Ze drukken de gemeen teraadsleden op het hart, om bij voortduring prioriteiten te stel len tegen de achtergrond van de budgettaire mogelijkheden. Kie zen uit alternatieve bestedings mogelijkheden van de middelen kan dan pas tot zijn recht ko men, wanneer over een langere termijnplanning kan worden be schikt. Vele onzekere factoren op allerlei gebied maken opstel ling van een dergelijke planning tot een vrij hachelijke onderne ming, vindt het college. LEIDEN Tot besluit van acht weken practicum zijn gisteren ruim achthonderd eerste/aarsstudenten in de rechten van de Leidse universiteit aan een eerste toets" onderworpen. De examinandi-massa vulde nog maar een deel van de immense hal. Kwaadwillige geesten zagen er een symbool in van de ver houding tussen grijze massa en lege ruimte. GEMEENTE LEIOEN De burgemeester der ge meente Leiden brengt ter openbare kennis, dat het College van Burgemeester en Wethouders voornemens is aan de Stichting Paard rijden voor Gehandicapten ii Leiden en omgeving, ver gunning te verlenen tot het voor een tijdvak van bijf jaren bouwen van een hou ten manege op een op teke ning St. 4357 gearceerd aan gegeven terrein aan de noordzijde van de Verleng de Wassenaarseweg, zulks met vrijstelling ingevolge artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van de voorschroften van het geldende bestemmings plan ..Leiden - Pesthuispol der I960". Rechthebbende op aangren zende en nabij gelegen per celen kunnen gedurende genoemde termijn voor een ieder ten Stadhuize (kamer mer 111) ter inzage. Leiden, 19 i LEIDEN In de Vijfmeihal gaf de gymnastiekvereniging JAHN gisteravond voor het eerst sinds 2>/2 jaar weer een uitvoering. Een uitvoering waaraan 300 leden deelnamen. Een van de hoogtepunten in de uitvoering was het voorturnen van de selectieploeg op de lange mat. Maar de kleintjes deden niet min der hun best. Een vrolijke noot in het programma werd verzorgd door het tambours, en trompetterkorps van de vereniging, dat in nieuwe uniformen gestoken was. Deze uniformen zijn door de vereniging uit verscheidene acties bekostigd. HAZERSWOUDE De kleindie- rensportvereniging Rijnland vierde gisteravond in het Groenendijks parochiehuis te Hazerswoude feest. Niet alleen omdat de door voorzitter J. Rol geopende kringtentoonstelling werd geopend, maar in het bij zonder omdat deze voorzitter werd gehuldigd vanwege zijn 40-jarig lidmaatschap van de Nederlandse Konijnenfokkers Bond. Mede daarom speldde Rijnlandsecretaris W. Biijleven zijn voorzitter het erespeld op van de NKB. .Koos" Rol uit Voorschoten heeft in de kringen van de NKB eën bekende klank: niet alleen als bestuurslid van enkele vereni gingen of als organisator van grote exposities, maar ook als keurmeester en fokker (van ko nijnen en pluimvee). In zijn {eiden De heer Dijkman, economisch directeur van het Sint Elisabeth Gasthuishof, heeft gisteren Petrusma ontvangen. De heer Petrusma is voorlopig de laatste bejaarde die in het Gasthuishof komt te k wonen. De capaciteit van het tehuis voor chronisch zieke bejaarden is 73 bedden. Twee bedden blijven beschikbaar voor urgentiegevallen. functie van voorzitter van Rijn land (eerder op de dag keurde hij konijnen en cavia's) wees de heer Rol op de functie van zijn vereniging: niet het aantal moet het doen, maar de kwaliteit van de inzendingen (op de expositie 202 exemplaren). Het pluimvee mist met overigens op de ten toonstelling (vrijdag 14.00—22.00 uur). De pseudovogelpest stak een spaak in het kleindieren- sportiwiel. De heer J. Rol in zijn functie van keurmeester: „Het peil van de hier geëxposeerde konijnen, sierduiven en caviae is goed." Als Rijnland-man: „Onze vereniging doet landelijk en provincieaal goed mee." Zijn vereniging, die te Leiden is ge vestigd, exposeert overigens steeds in Hazerswoude, woon plaats van enkele leden, omdat in Leiden de zalen niet beschik baar zijn en/of een hoge huur vergen. Ondanks het verbod be treffende het houden van huis dieren in sommige plaatsen en ondanks de problemen van huis vesting van de dieren, groeit Rijnland gestadig: 65 leden. Behalve J. Rol bestond de jury uit keurmeesters Joh. Broekhuis en N. de Mey. Hun conclusie: de gebroeders De Graaff uit Leiden hebben het mooiste dier van de tentoonstelling. Het is een konijn, de mooiste ook van de categorie middenrassen. Katwijk De sint heeft het druk zaterdag. Om twee uur komt hij in Katwijk bij het militaire tehuis. Vandaar vertrekt hij naar het ge meentehuis waar de burge meester hem zal ontvangen. Dan wordt het echter op schieten voor hem want zoals wij reeds meldden wachten hem nog bezoeken in Hazerswoude Rijndijk, Al phen, Oude Wetering en vast nog wel meer plaatsen. OEGSTGEEST/SASSENHEIM - In een geheel gevulde zaal van het Rijnlands Lyceum te Oegst geest trad Fons Jansen op ter gelegenheid van het tweede lu strum van de afdeling Sassen heim van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen met zijn programma „Kwartetten." Voor de pauze gaf hij in „Ieder een bang" scherp de angst aan die in veel mensen leeft. „De laatste bedelaar" vormde een kostelijk onderdeel evenals de conference over het buitenland en de taaimisverstanden. Na de pauze begon Fons Jansen zeer geslaagd als verkeersslachtoffer in een Engels ziekenhuis. In „Eén zwakke plek" stelde hij treffend het euthanasieprob'eem aan de orde. Via het oud wor den zong hij „Meisjes van 113," dat erg aansloeg. Een geweldig staaltje van mimekunst gaf hij weg in „Geluiden," waarin on der andere autorijden, roeien, vioolspelen en kerkklok luiden werden uitgebeeld. Na een amu sante vertelling van een kolonel en een aantal grappen over de inhoud van de Nederlandse kranten, spuide hij op Land of Hope and Glory nog wat luchti ge kritiek op Nederland. De le den van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen kunnen I terugzien op een bijzonder ge-1 slaagde avond in het Oegst- geestse Rijnlands Lyceum. VOORHOUT Het beschikbaar stellen van een aanvullend kre diet voor de reconstructie van de Noordwijkerhoekbrug vond de heer Warmenhoven (Gem. Bel.) gisteravond tijdens de Voorhoutse raadsvergadering een moeilijk iets. Hij zei: „Als raadslid maak ik nu de derde reconstructie van deze brug mede. Men zou het vertrouwen in de deskundigheid van de ad viseurs verliezen. Machtige be dragen worden hieraan besteed. En ook al betaalt het rijk, het zijn toch gemeenschapsgelden, die men uitgeeft. LEIDEN „Het PAK heeft nu wel een zwembadnota uit gebracht, maar wanneer mo gen we het eigen standpunt van B. en W. en wat denkt het college te ondernemen om tegemoet te komen aan het verlangen van de actie groep „De Zijl?". Dat wa ren de vragen, die mr. dr. Cornelissens (KVP) gister avond aan B. en W. stelde en de heer Kwik (PvdA/PAK) voegde daar de vraag aan toe of het college nu denkt aan het opknappen van „De Zijl" of aan de bouw van een nieuw bad. De heer Cornelissens, om alle misverstanden te voorkomen, verzocht het dagelijks be stuur van de gemeente als nog tenminste een plaats te bepalen omdat hij begrepen had, dat het tegen de plaats gekant is, waar het PAK een nieuw zwembad wil doen bouwen. Wethouder mevrouw Den Haan zegde toe dat de raad in het eerste kwartaal-1972 een zwembad-nota kan verwach ten. Voorzitter, dr. A. J. Vis, vroeg begrip bij de commis sieleden: om straks de dis cussie zo zuiver mogelijk te houden, wilde hij nu nog niet te veel zeggen. Mevrouw Den Haan liet nog weten dat ze geen idee had van de kosten en dat ze daarom nog niet kon zeggen of ze nu voor nieuwbouw of voor herstel van het zwembad is. LEIDEN Er is duidelijk een gebrek aan sportzalen in Lei den. De universiteit heeft daarvan geen last. De uni versiteit aldus de heer Zunderman (DS'70) heeft de mond vol van integratie met de burgerij. Zou het mo gelijk zijn, in dat verband de burgerij van Leiden te la ten profiteren van de prach tige universitaire sporthal, die vaak leeg staat als is niet door de studenten ge bruikt wordt. Mevrouw Den Haan beant woordde deze vraag met de opmerking, dat Leiden de sporthal ook mag gebruiken: „Wij hebben de zaterdag avond gekregen. Nou ja, Omdat de heer Kwik (P.v.d.A./PAK) maar blééf vragen informeerde de voor zitter dr. A. J. Vis, of hij nog meer vragen had. „O ja. ik heb nog bosjes vragen", was het antwoord, dat de heer Cornelissens kennelijk een beetje verwarde. Hij maakte bezwaar tegen het feit dat de heer Kwik de ver gadering zo lang ophield: „Hij heeft wel 17 vragen". Kwik: „Ik zou wel eens wil len weten, waar hij dat van daan haalt". Voorzitter: „Ik denk dat de heer Cornelis sens zich afvraagt, waar u ze vandaan haalt". Wat de heer Gerkema (PSP/PAK) deed vragen: „Het lijkt wel, of de commissie voor sport en jeugdzaken niet goed functioneert. Anders had de heer Kwik daar toch al lang de antwoorden op zijn vra gen kunnen krijgen". Er ontspon zich een debatje, dat de heer Kwik deed ver zuchten: „Ik begrijp het niet meer". En toen sprong de heer Van Aken in: „Als we dit jaar gekozen hebben voor een andere procedure voor de begrotingsbehandeling, die daaruit bestaat dat vra gen niet meer schriftelijk maar mondeling gesteld wor den, dan moet ook iedereen in de gelegenheid zijn, z'n vragen te stellen. Enfin, en toen ging de heer Kwik ge woon door, zij het dat de voorzitter van tijd tot tijd een andere vragensteller voorrang verleende. De vraag van mej. Van Buel (KVP) „Waar blijft de nota bejaardenzorg?" trok ook een hele kast-met-'n-uithaal los. Want toen wethouder Den Haan haar antwoordde dat ten stadhuize een nota betreffende de huisvesting van de bejaarden bijna klaar ligt terwijl het Maatschappe lijk Contact Orgaan nog lang zo ver niet is met een nota betreffende inventarisatie van behoeften en middelen van het bejaardenwerk, toen vielen aller monden open. „Worden die nota's onafhan kelijk van elkaar gemaakt en later samengevoegd?" wilde de heer Dirks (P.v.d.A/PAK) weten en de heer Lamers (Pr.-Chr.) in formeerde of het MCO niet teveel een kapstok wordt, om nota's aan op te hangen. „Tja, maar het MCO vroeg zelf of het die nota mocht voorbereiden," verzuchtte mevrouw Den Haan. „Toch horen die onderwerpen echt in één nota: je kunt het een niet los zien van het ander", Nadat de heer Cornelissens de eerste vraag als knuppel in het raadshoenderhok had geworpn. werd er zeer lang durig gesproken over het Kreatief Sentrum. De heer Cornelissens vroeg of inder daad het subsidie afhankelijk gesteld is van de interventie door het ministerie van CRM. En de heer Van Aken vroeg het college in hoeverre de gemeente Leiden er iets aan had gedaan, te zorgen dat het niet de verkeerde kant dat wil zeggen: deze kant, opging. Over het inzicht in de finan cien, dat dhr. Cornelissens 'n voorwaarde achtte om subsi die te kunnen verlenen, zei wethouder Den Haan: ze werken nog te kort dan dat ze een financieel verslag hebben kunnen sturen. Bo vendien, vroeg zij begrip voor het feit dat alle fracties zich hadden geschaard ach ter een KS, bij wijze van ex periment. Daarbij was een crisis „ingebouwd". Ze achtte het weinig relevant te vragen „Wat hebben we eraan gedaan.." omdat men in zaken als deze moeilijk kan ingrijpen. Ze gaf een overzicht van de laatste ont wikkelingen: het bestuur trekt zich terug maar stelt bij zijn vertrek drie eisen: Dat zijn: de opvolgers moe ten een beleid voeren dat in 1972 de verliezen goedmaakt, die 1971 opleverde: dat er gesleuteld wordt aan de in houd van het werk en dat opperde mej. Van Buel de heer Dirks was het daar zeer mee eens. „Maar het gaat toch altijd zo, dat het MCO een onderzoek doet, waar wij een preadvies bij schrij ven?" vergoelijkte mevrouw de wethouder. Waarop do heer Dirks protesteerde en haar in overweging gaf, 'Ie beide nota's beleidsmatig in elkaar te schuiven. „Maar dat gebeurt toch ook", ver zuchtte mevrouw Den Haan. En toen klaarde de lucht weer op. het nieuwe bestuur op zijn taak wordt voorbereid. Daar voor is een driemanschap gevormd, bestaande uit Me vrouw Cieslak, de heer Van der Plank en mej. Coppeynq. v.d. Copello. De heer Van Aken zei alsnog te betreuren dat er sprake is geweest van een experiment omdat het niet begeleid is en er niet ge probeerd is, moeilijkheden te voorkomen. Zowel de heren Gerkema (PSP/PAK) als Zunderman (DS'70) waren weinig geluk kig met de betiteling van het driemanschap dat werd aan geduid als „De sterke man nen". Want wie vandaag vertrouwen wil wekken bij de jeugd moet niet met ster ke mannen komen. De voorzitter noemde enkele rede nen waarom het zo gegaan zijn. „Laten we hopen", zo ein digde hij „dat het deze keer goed wordt". Verder merkte men in de raad nog op dat het niet onmogelijk is dat door het structuurplan deze weg minder gebruikt zal worden. Voorhout zal zoals zich nu laat nog één jaar gebruik Leiden. De vent- en opkopers vergunningen worden o.a. tot 10 per dag verhoogd, kon behandeling van het Regio naal Woonwagen-centrum Lei den miste de heer IJdo het kos- tenprobleem. Volgens de voor zitter zijn die erg hoog, maar 80% zullen door het Rijk gedra gen worden. Hij achtte het pro bleem zelf zó hoog, dat aan het kostenprobleem voorbijgegaan moet worden. Het ministerie houdt overigens wel toezicht. maken van de vuilverwerking in Bij de rondvraag citeerde de heer zoals: Warmenhoven uit een verslag van de Noordwijkse Raad over het drinkwater. Hij achtte het gewenst dat ingrijpen van de overheid geboden was. Tenslotte sprak de heer van Vliet (CCP) namens zijn fractie en hij meende ook namens de raad zijn waardering uit over het nieuwe aanzien van de Raads zaal. Deze is nl. in de tussenlig gende periode schoongemaakt, opnieuw geverfd en zijn er en kele voorzieningen aangebracht, uitbreiding LEIDEN In groten getale hebben de leden van de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden i afdeling Leiden gisteravond genoten van de ontspanningsavond in het Sint Anthoniusclubhuis. De toneelgroep „Elckerlyk" uit Sassenheim was met de opvoering van het blijspel „Die rare familie" van i Arnold en Bach de oorzaak van veel plezier. Gronden bij „De Hazelhof' onteigend HAZERSWOUDE Burgemees ter en wethouders van Hazers woude willen de gronden nabij het in aanbouw zijnde bejaarden- centrum De Hazelhof gaan ont eigenen. Zij kunnen deze stap nemen, omdat G.S. het beroep dat de eigenaar, de heer A. van Dam, instelde tegen de onbe woonbaarverklaring van de wo ningen Dorpsstraat 39, 41, 43 er, 51 ongegrond heeft verklaard Het ligt in de bedoeling, dat het bejaardencentrum medio 1972 in gebruik wordt genomen, maar dan moet ook beschikt kunnen worden over de gronden in ds onmiddellijke nabijheid, hiervan. Het wordt door B. en W. name lijk ongewenst geacht, dat ei een bejaardenhuis verrijst, in de nabijheid waarvan zich géén groenvoorzieningen maar wél onbewoonbaar verklaarde en in verval rakende woninger (Dorpsstraat 47 wordt slechts nog bewoond) bevinden. Deze huizen zullen ontsierend werken nabij het moderne bejaarden huis; óók de thans nog bewoon de woning (die nu overigen niet detonerend werkt, maar nl verwijdering van de ander» wél). De gemeenteraad krijg donderdagavond het onteigo ningsplan ter voorlopige goed keuring voorgelegd. Daarna kat de eigenaar A. van Dam, sa men met eventueel anderen zijn bezwaren doen horen. Ei dat zit er, gezien de ervaring» van het verleden, wel in.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7