IJsrevue misbruikt verontrusting over kwaliteit LDM-water TAKING OFF TE VEEL ZOUT VOOR GOED IJS? LG Leidse bioscopen ir satiredie niet bitter wil worden ait intil ziark Butch Cassidy and the Sundance Kid Nananu L>e doods- reet van de Satan Bijna helft van cultuurgronden ongeschikt voor agrarische doeleinden Veehouders willen hogere melkprijs VRIJDAG 19 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Halve" gulden een teken van bezuiniging LEIDEN Het bericht, dat het Leidse leidingwater waar schijnlijk te zout is, om er bruikbaar schaatsijs van te maken, is even waarschijnlijk een weinig kiese re clamestunt van Holiday on Ice's perschef J. A. C. Ker sten. In de strijd tegen het zout zou de ijsshow zijn zwaarste wapen in stel ling brengen: een geweldenaar van een ijsmachine, die speciaal uit München gehaald wordt Onderhandelingen met de LDM zouden tot resultaat gehad hebben, dat minder zout water uit de waterbekkens In de duinen gehaald zou mogen worden, als mocht blijken dat het drinkwater niet goed genoeg was. Maar „Eisingenieur" Schöbitz, in grote haast overgekomen uit Genève, had het tóch aangedurfd: the show must go on )loeg( KZC jk< rij(| i ftérr Eisingenieur Schöbitz sprak gistermorgen het verlossend woord: „Je kunt zelfs zeewater bevriezen." Het zoutgehalte van zeewater be draagt ca. 18.000 mg/liter en pas zij 2.500 tot 3.000 mg/liter is 1 het zout van invloed op de vriespuntverlaging. Om precies te zijn: de maximale hoeveelheid zout en chloriden in het Leidse leidingwater, die door het labo ratorium vande LDM zijn geme ten bedragen 320, respectie velijk 200 mg/liter. Dat bete kent een vriespuntverlaging van 0,06 graden. Perchef Kersten van de IJsre vue liet de kranten weten, dat speciaal voor dat minime ver schil in vriespunt een super-ijs machine uit München is ge haald. Het ding, uitgerust met vijf compressoren, kost 300.000, weegt 30 ton en kan tot -30 gr. Celsius vriezen met een capaciteit van 300.000 calo rieën, in tegenstelling tot de kleinere apparatuur, die al in Leiden stond en die 60 tot 70.000 calorieën kan opbrengen, waar bij niet wordt aangegeven of dit per minuut, per uur of per dag Prijs, noch gewicht hebben iets met de vriescapaciteit te ma ken. Wel met publiciteit rond de ijsrevue, die de grootste en de mooiste van Europa moet zijn. Wanneer men zich daarbij reali seert, dat Leiden de enige plaats in Nederland is, die de ijsschow aandoet op weg naai de zuidelijke staten van de VS en naar Midden-Amerika, dan is het wel duidelijk dat de super- vriezen tóch naar Leiden moest komen. Super-vriezer paradepaard publiciteit En het overleg met de LDM dan? Ir. C. de Jong, directeur van de Leidse Duinwater Maatschap pij: „Er is geen overleg met de ijsrevue geweest. Dit is voor mij volkomen nieuw. Misschien hebben ze contact gehad met het laboratorium." Het hooft van het LDM-Iaborato- rium te Katwijk, ir. D. Mus, vertelt dat bij zijn afwezig heid perschef Kersten gebeld heeft met zijn plaatsvervanger, de heer W. A. C. Roosen. Hem werd gevraagd naar het zoutge- halte van het leidingwater en naar de mogelijkheid om min der zout water uit de spaarbek kens te betrekken. Daarop werd de heer Kersten aangeraden contact op te nemen met het pompstation. Maar dat contact is achterwege gebleven. Overigens komt het bericht over het zoute water ir. Mus voor als „een Amerikaanse verkoop stunt. Ik vind het weinig kies om een noodsituatie aan te grij pen om anti-reclame te maken voor het Leidse drinkwater en daar zelf profijt van te trek- Ir. Mus wil graag nog verklaren, dat de kwaliteit van het Leidse water alleen beïnvloed wordt door smaak en reukstoffen. Maar die invloed zal nu weer sterk afnemen, omdat de duin- watervoorraden worden aange vuld met uitslagwater van Rijn lands boezem. En daarvan neemt de kwaliteit zienderogen toe, nu het een paar nachten flink geregend heeft. LEIDEN Zou de regering de bezuinigingen zover door drukken, dat ze minister Nc- lissen z'n guldens de helft dunner laat maken? Of ziet ze de zaal al zo somber in, dat ze het randschrift maar laat vervallen? Er is mo menteel een gulden in om loop, die deze gebreken ver- Deze week kwam er iemand op de redactie, die dacht, dat er vals geld in roulatie was. De bezitter van de gul den, die niet genoemd wil worden, kreeg de gulden in handen nadat hij loten voor een vereniging had verkocht. Nadat hij zijn geld had over gedragen, ontdekte de pen ningmeester dat de munt niet deugde. Die ontmoette de lotenverkoper en vertelde dat hij er een andere gulden voor moest hebben. De loten verkoper weifelde geen mo ment en ruilde het mislukte exemplaar voor een goede gulden. „Als de munt waar de heeft voor de verzame laar", zegt de bezitter van de afwijkende gulden, „dan zal ik hem bij opbod verko pen. De opbrengst komt dan ten goede aan de instelling, waar ik de loten voor ver kocht". iddet zal: te Kt LEIDEN „Wat zien Ik" en „Blue Movie". Het Leids filmpu bliek schijnt niet genoeg van deze Nederlandse sexfilms te krijgen. De werken van Paul Verhoeven het duo Verstap pen/de la Parra draaien nu al voor de resp. lie week in het Lido-theater aan de Steenstraat en de 10e week in het Tria- - non-theater aan de Breestraat. De leukste film die deze week in Leiden draait is zonder meer „Taking off" van de Tsjechi sche regisseur Milos Forman. Aanbevolen om te gaan zien. In het Studiotheater aan de Steenstraat. mo h <J| thui! ODl ,h)j fUDIO Een schitterende ko- .medie van de Tsjechische regis- is o.seur Milos Forman. Schater- 8 «lachten, glimlachen en grijnla- 'chen is iets dat de laatste tijd n de bioscopen niet meer zo ge- wa pakkelijk gaat. taking off" is de eerste Ameri kaanse film van Forman en lyprschilt weinig van zijn „Tje- ohische" films. Een ouderpaar e 'gaat op zoek naar hun verloren ach' 4 die dochter. Gaande weg komen de ouders in aanraking met van al lerlei ouders, die hun kinderen ook zoeken. Zonder zich verder om hun kinderen te bekomme ren, gaan ze bij elkaar op be zoek en spelen zeer vermakelij ke spelletjes „strippoker". In middels komt de dochter thuis en kijkt geschokt naar haar ou ders. Ze merken het niet eens. Al is de ondergrond van onbegrip in deze film in wezen wat tra gisch, Forman laat ons er uitge breid om lachen in éen verruk kelijke komedie die maar niet bitter wil worden. En dat is een kunst. Een van de dolle ouderpartijtjes in „Taking off". (Studio). 1MERA (nachtvoorstelling) schrijver van het stuk ..Wait until dark", Frederik Knott is een knap toneelschrij- hij wil nog wel eens fiecompliceerder doen dan nodig ook in deze film. Een pop waarin heroïne verborgen zit, belandt per ongeluk in handen van een fotograaf die getrouwd een blinde vrouw. Na de •ohtgenoot het huis uitgelokt te hebben, trachten drie onverla- lfn de pop in handen te krijgen. Aanvankelijk proberen ze het S|mpel later passen ze grovere middelen toe. adrey Hepburn speelt het lang- paniek rakende houwtje en haar reacties zijn ton ook njet zo verwonderlijk j Otndat Alan Arkin wel een bij zonder sinistere bendeleider «Peelt. 'rence Young - maker van di verse thrillers o.m. drie James tandfiims - voert de spanning op tot een nachtmerrie- ochtige situatie aan het slot met *0 goed getimed shockeffect. vakwerk dat op zijn sadis- toche wijze nog onderhoudend Audrey Hepburn it dark". (Camera). REX Deze week brengt Rex de reprise van „Butch Cassidy and the Sundance Kid". Opmerkelijk is de grote belangstelling die de films over de laatste dagen van het Wilde Westen krijgen. Na Sam Packinpahs „The Wild Bunch" vond „Butch Cassidy" zijn weg naar de bioscopen. Butch Cassidy" begint als een schelmenroman. Er wordt ge schoten maar er vallen geen ge wonden. De twee trein- en bank rovers hebben duidelijk plezier in hun werk, zijn dol op publici teit en zijn hoffelijk jegens hun slachtoffers. Met verbazing ont dekken zij plotseling dat ze niet meer achtervolgd worden door een stel goedwillende amateurs maar door vasthoudende ex perts. Ze nemen de wijk naar Bolivia. Het tweetal sneuvelt daar in een massaal vuurge- Minder gecompliceerd dan Pac- kinpah komt George Roy Hill tot dezelfde slotcc -.ie: lOrtd de eeuwwisseling was er g,en plaats meer vco. - in het Wilde Westen. ..Butch Cassidy and the Sundance Kid" zal wel nooit op het lijstje van de baanbrekende klassieke Wes terns kofnen te staan maar een bescheiden plaatsje op deze lijst verdient hij toch wel. LUXOR Dat de acteur Keve Hjelm zich kennelijk voor alk blijkt ook uit zijn optreden in „Nana...nu" een wel zeer vrije en ~B moderne versie van Emile Zola's roman. Nana van nu verschilt in zoverre weinig van Nana van vroeger, dat zij in een minimum van tijd, een maximum aantal manne. ongeluk weet te storten. De moderne Nana heeft echter ook nog letterlijk een boezemvriendin. Dit erotisch kleurenprentenboek van Mac Ahlberg zou misschien nog enigszins aanvaardbaar zijn geweest als de titelrol niet in handen was geweest van Anna Gael, de sexbom met de minste sex en ze ker niet al die broeierige blikken waard. HAARLEM - Het rode lampje blijft branden voor de akker bouw en de veehouderij in Noord- en Zuid-Holland. Uit een "rapport van het adviesbureau Stiboka bleek dat in Noord-Hol land zeventigduizend van de honderdzestigduizend hectare cultuurgrond voor de naaste toekomst ongeschikt is als cul tuurgrond voor een verantwoor- De bedrijfsvorm. In Zuid-Hol land is een soortgelijke situatie. Hier zijn 74.000 van de 180.000 ha. ongeschikt voor agrarische doeleinden in de toekomst. De heer P.J. Verhoef, voorzitter van de vakbond van veehouders van de LTB, toonde zich giste ren op de algemene vergadering van zijn organisatie verontrust over deze cijfers. Zij vormden aanleiding voor hem sterk aan te dringen op het stimuleren van ruilverkavelingswerken of A-2 wei-ken in dit deel van Ne derland. In verband hiermee vestigde hij ook de aandacht op het financieringsvraagstuk. Hij achtte de invoer van rentesubsi dies onmisbaar. De perspectie ven die de Grondbank biedt moeten volgens de heer Verhoef optimaal benut worden. Hij be twijfelde echter wel de moge lijkheden voor West-Nederland in dit opzicht. Toch was de voorzitter van de vakbond van veehouders niet pessimistisch over het algemene toekomstbeeld. Voor het gezins bedrijf met eenheden van 25 tot 50 dieren en voor de bedrijven met een kleinere vee-eenheid, gecombineerd met een behoorlij ke veredelingseenheid zijn er voldoende mogelijkheden. Om inderdaad een gezonde situatie te creëren stelt het bestuur van de vakbond dat aan een aantal essentiële voorwaarden moet worden voldaan. Over een hiervan, schaalvergroting, zei de heer Verhoef: „Het moet duidelijk zijn dat dit bij in de grond gebonden produktiesferen alleen maar mogelijk is wan neer de ene groeit ten koste van de ander". De heer Verhoel pleitte dan ook voor een goedé afvloeiings- en omscholingsrege ling, voor ondernemers. Eerder wees hij op de schaduwzij de van de gunstige marktont wikkeling voor poeder, boter en kaas voor het westen van Ne derland waar zeventig procenl van de totale melkproductie di rect in de consumptiemelksecto» terecht komt. In de maand au gustus is er intensief overleg geweest om tot een unanieme prijsvaststelling te komen in de consumptiemelk-industrie. Dil overleg was noodzakelijk gewor den door het ongedaan maken van de loon- en prijsmaatrege len door het kabinet-Biesheuvel. Het bedrijfsleven heeft genoe gen genomen, tijdens dit over leg met een prijsverhoging van drie cent. De heer Verhoef stel de vanmorgen dat men niel zoals in augustus moet uitgaan van een prijsverhoging van 4,35 maar van 7. Dit zou op korte termijn een nieuwe straat prijsaanpassing van drie tot vier cent noodzakelijk maken. Men heeft deze beslissing vol gens de heer Verhoef niet dur ven nemen omdat men vooral redeneert vanuit een matigings gedachte. De consequentie hier van is dat de verschillen in de diverse gebieden sterk naar vo ren komen. De heer Verhoef: „Het ene bedrijf heeft een pro ductie van 100.000 kg melk en ontvangt daarvoor 3000 gulden minder per jaar dan een bedrijf dat zijn productie afzet via een industrie die melk en kaas ver werken. Deze verschillen zijn onaanvaardbaar". Aan het begin van zijn redevoe ring herdacht de heer Verhoef uitvoerig de heer M.P. van der Weijden, die op 11 oktober jl. overleed en 21 jaar voorzitter van de vakbond van veehouders geweest is. CAMERA Deze week in Came ra een griezelfilm van de eer ste soort. „De doodskreet van Satan". Niet dat de duivel in ei gen persoon, Graaf Franken stein of Dracula een rol in het verhaal spelen, maar het druipt toch wel van het bloed en de film zit vol met hekserij, beto veringen en zwarte magie. Het verhaal speelt zich af in En geland, in de zestiende eeuw. Een tijd waarin iedereen, van hoog tot laag, in hekserij geloof de. De strijd in dit verhaal gaat tussen Oona, een Macbeth-achti- ge hogepriesteres en Lord With- man, een keiharde en meedo genloze magistraal. Wanneer Lord Withman een gedeelte van de heksenkring van Oona ver nietigt, vervloekt zij Withman en zijn hele familie. De vernieti ging van de familie heert plaats door middel van een bediende, Roderick, die in Oona's macht is. In deze film wordt niet al leen een goed beeld gegeven van het zestiende eeuwse Enge land, het tekent tevens het ver val en de meedogenloosheid van 1--T, r"; in rang stegen. In som- sc ïes doet de film herin- en aan „De Vuurproef" van A. liur Miller, vooral bij de hys terische volksoproeren. Er kan echter geen vergelijking getrok ken worden, met nu. De Doods kreet van Satan is een film voor mensen met sterke, 20ste Van een onzer verslaggevers HAARLEM In de ban van de prijsverhoging van de consump- tienielk heeft de Vakbond Vee houders van de L.T.B. gisteren in de tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw de jaarvergade ring gehouden. Enkele honder den leden aanhoorden de rede van de voorzitter, de heer P.J.Verhoef en gingen akkoord met de pre-adviezen zoals die door het bestuur waren uitge bracht op de ingekomen voor stellen van een aantal kringen. Boven alles uit klonk de bezorgd heid om de melkprijs. In het al gemeen werd verhoging van de melkprijs met 12 pet voorge staan in plaats van de door het bestuur voorgestelde 6 pet. Van de zijde van het bestuur werd er niettemin op gewezen, dat een te forse prijsverhoging het gevaar van een niet-verantwoor- de produktieuitbreiding met zich mee kan brengen. Gezien het feit dat een beslissing aangaan de de melkprijs o.a. door de ontwikkelingen op monetair ge bied op korte termijn niet kan worden verwacht, stelde het be stuur voor om thans nog niet een definitief standpunt in te ne men omtrent de gewenste prijs verhoging. Dit zou namelijk het voordeel hebben dat in een late re fase een desbetreffend voor stel op de dan geldende omstan digheden kan worden afge stemd. Voorzitter Verhoef meende: „Mochten we te laag prikken, dan hebben we in de zuivel altijd nog de mogelijk heid tot uitloop." Hij sprak van een duidelijke cri sissfeer: „dit is geen recessie meer. Bedrijven worden over- spoeled met een aanbod van ar beidskrachten," aldus de heer Verhoef. Het bondsbestuur bleef van mening dat hel prijsver schil tussen industriemelk en consumptie-melk ongedaan moet worden gemaakt. Gnder de hui dige omstandigheden betekent dat dat de consumptiemelkprijs verhoogd dient te worden. Niet temin was het bestuur er zich van bewust, dat een aanzienlij ke prijsverhoging op dit mo ment in het kader van de infla- tiebestrijdin'g orge'egen komt. Teneinde c'c \-r sriid'.-m in uit- betaüngi.a.-:v. IrTc". !- thans te ven eertr e gedachten van het v: hbnncVbe- stuur uit naar een verdergaande concentratie en samenwerking van de verwerkende zuivelindu strie. Bij dit laatste valt met name te denken aan de moge lijkheid om in de toekomst tot een pool van de melkopbreng- sten te komen. Bij zijn antwoord op een aantal vragen uitte voorzitter Verhoef zijn bezorgdheid over het feit dat een grote groep van veehou ders (dit zijn er 37.000 in de groep van 1 tot 9 koeien bezit tende) niet tot de „blijvers' 'ge rekend kan worden, vooral als men er geen etage-eenheid e.a. (veredelende voorzieningen) bij heeft. „Het kan in het belang van ons allen zijn," aldus de- heer Verhoef, „als we die kleine bedrijven niet meer als leveran cier beschouwen. Het is hard gezegd maar reëel." De voorzit ter vroeg voorts de structuur verbeteringen niet te onder schatten: „Laten we die 190 miljoen gulden optimaal benut ten en laten we zorgen dat we tot de ontwikkelingsbedrijven gerekend kunnen worden. Uw bestuur zal niet slapen en op het juiste moment de barricade beklimmen." Het bestuur zal blijven aandringen op een ver hoging van de vleesprijzen om zodoende de vleesproduktie te stimuleren en hierdoor een overbelasting van de zuivel- markt te voorkomen. Ir. J.H.Voorburg, hoofd van de rijks agrarische afvalwater- dienst te Arnhem, ging ter ver gadering nader in op de water verontreiniging in de veehoude rij. „Een steeds groter worden de groep is ernstig verontrust over de toenemende aantasting van het milieu en dat op zeer reële gronden." Met name noemde hij de aanwezige hoe veelheid DDT in de mens en het kwik in de vissen. „We moeten het niet overtrekken, maar het is een ernstige zaak," aldus de heer Voorburg die waarschuwt tegen waterverontreiniging door het lozen van gier en mest waardoor zuurstofarm water ontstaat. De zuurstofbehoefte is de kern van de zaak. Een norm ook voor de heffingen op de verontreiniging van het opper vlaktewater. Als oplossing gaf ir. Voorburg: rij uw mest zo veel mogelijk op uw land uit of probeer het anders bij een ak kerbouwer in de buurt te slijten. Vernietigen van gier of mest of het drogen ervan is een vaak te dure oplossing. Verder zou aan bevolen kunnen worden het meer telen van mais en suiker bieten, welke produkten veel mest kunnen hebben. Namens de vergadering werd een telegram met de beste wensen voor een algeheel herstel gezon den aan de algemeen bonds voorzitter mr. T.Brouwer.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5