Belgische politie treitert Nederlandse automobiliste MET BURGERZIN TEGEN GROTE WONINGNOOD Autogordel nog niet in ONS LAND GOED VOORBEREID OP GRIEP EPIDEMIE Min. Drees: Regionaal is een krachtig beleid nodig )oor agent beschoten larokkaan overleden Paspoort maandag duurder Regering wil minder hoge melkprijs HAAGSE STICHTING ROEPT OP TOT FINANCIËLE DEELNAME Regering moet prijzen zelf vaststellen J&kkeSomci/nt pengraCht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. dvertenties (excl. B.T.W.) 0,21 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement por we ek i.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: r kwartaal 23,95, per jaar 94,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.547 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1971 SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned, I: 19.12 uur Piste; 21.10 uur De zes vrouwen van Hendrik VIII. Ned. II: 19.05 uur Mary Tylor Moore-show; 21.10 uur Voor de vuist weg. SELECTIE TV-PROGRAMMA ZATERDAG LICHTE VORST IN DE NACHT Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegens matige wind uit noordelyke richtingen. Min. temp. van omstreeks 2 gra den vlag aan zee tot rond min. 3 graden in het binnenland, maxima ongeveer 4 graden. hopig grijpen handen van arme inwoners van Djakarta door het hek van het presidentiële paleis, wachtend op president Suharto. Ter egenheid van een Moslimfeest deelt de president jaarlijks gratis rijst uit. De meeste van de behoeftigen wonen aan de rand van de stad zijn vaak zonder onderkomen. lm één onzer verslaggevers De 23-jarige Ma- PSan E. Maarouf uit Maar die vorige week vrij- n schotwond in de lon en opliep tijdens een hand- emeen met een politieagent Weert, is woensdagavond de gevolgen van zijn erwondingen overleden. De ijksrecherche heeft naar anleiding van het gebeuren en onderzoek ingesteld. verklaringen is komen vast staan dat de agent zijn ot in de lucht heeft willen ossen, doch dat tijdens het rekken van het pistool iets pis moet zijn gegaan, waar- ioor zijn kogel afgevuurd Nerd in de richting van het slachtoffer. burgemeester adopteert :eehondje IfiNGEN (ANP) Burge- r H. G. Buiter van Gro- heeft een moederloos Sndje geadopteerd. De bur- fader kwam tot dit gebaar or een actie van de leerlingen o de christelijke pedagogische ademie en Havo Nijenborg het toenemende aantal moe rloze verhongerende zeehond- s in de Waddenzee te redden. Pieterburen zal een crèche irden ingericht waar de zee- odjes gedurende twee maan- een dusdanige verzorging toen krijgen dat zij met een de overlevingskans weer in 8 losgelaten kunnen worden. Lasser door Iroom gedood «EU2EN (ANP) Op de yleen-oxyde afdeling van de i Chemical te Terneuzen is 27-jarige pijpfitter-lasser h. ijssens uit Drongen (België) stroom om het leven geko- Was op de pijpbrug bezig met tussenzetten van een stuk imspijp toen hij zijn collega [hulp riep. Direct werd eerste 'P verleend door de bedrijfs- b van Dow Chemical. Het tohtoffer werd naar het Julia- 'iekenhuis te Terneuzen ge acht, waar de dood werd ge plateerd. Seen proeven p gevangenen haag (ANP) In Neder- "d worden geen gedetineerden andere personen, van wie de 'held van handelen niet volle- i'j gewaarborgd is, ingescha- hij het klinische testen van lesmiddelen. Dit heeft een °rdvoerder van de pharma- 'sehe industrie in Nederland fflttgedeeld. u- ,- l v Van onze correspondent Brugge De Nederlandse kraamverpleegster Martha Mertens Is in Brugge twee uur lang ondervraagd door minder vriendelijke gen darmes omdat zij vijftig meter van haar huis geen groene kaart bij zich had. Martha Mertens die een bezoek had gebracht aan haar ouders die in Brugge wonen werd in de auto van haar vader aange houden door een motoragent. De politieman begon met een inspec tie van de hele wagen, zei dat de banden slecht waren, waarop de Nederlandse vertelde dat ze er pas 10.000 km om lagen. Toen bleek dat Martha Mertens geen groene kaart bij zich had, maar aanbood dit verzekeringsbewijs op te halen bij haar ouders die vijf tig meter verder woonden moest ze meegaan naar de kazerne. Twee uur lang werd ze ondervraagd met vragen als: Waarom bent u niet getrouwd? Waarom werkt u niet. Waarom rijdt een meisje van 25 in een Mercedes rond. Wat vindt u van de sexwinkels in Sluis. Wat vindt u van hippies en drugs? Vindt u Belgische mannen niet goed genoeg, dat u nog steeds niet bent getrouwd. De auto van Martha Mertens werd grondig geïnspecteerd, evenals haar handtasje, agenda en portefeuille. Er werd drie keer getelefo neerd of ze inderdaad wel een verblijfsvergunning had. Uiteindelijk mocht ze gaan, met een boete voor het niet in het bezit hebben van een groene kaart. DEN HAAG Maandag zullen de paspoorten 17,50 meer gaan kosten. De reeds eerder aange kondigde verhoging van de rijksleges op paspoor ten van ƒ7,50 tot 25,— zal dan worden inge voerd. O DEN HAAG (ANP Mi nister Lardinois (land bouw en visserij) heeft een sterk beroep op de consumptiemelkindu- strie gedaan, zich bij de voor maandag aanstaande voorgenomen prijsverho ging verder te matigen dan zij reeds van plan was. Zou de consumptiem eikin dustrie besluiten tot de prijsverhoging met drie cent per liter in het wes ten en met twee cent per liter in het overige deel van Nederland. Dan zou men de kans lopen op in grijpen door de overheid, zo werd te verstaan gege- Van onze verslaggevers Den Haag Met de bedoeling minimaal „43 Haagse krepeergevallen van woning nood" (de werkelijke top) op te lossen gaat zaterdag 18 december een actie van start onder de leuze: „Krepeergezinnen. Wijs ze een deur". Bedoeling van deze actie, opge zet door de pas opgerichte Stichting Burger zin-actie, is het bijeenbrengen van geld door de Haagse bevolking om de ergste kre peergezinnen aan een menswaardige en doelmatige woning te helpen. Daarvoor kan de Hagenaar „certificaten van burgerzin" kopen, die respectievelijk 5, 10, 25, 50, 100, 500 en 1000 gulden kosten. Wethouder W. H. A. Nuij zegde kan ondernemen", aldus het de stichting gistermiddag ge- Stichtingsbestuur, meentelijke steun toe. waarbij De certificaten zullen in zoveel het niet uitgesloten is dat dit ook financiële steun zal zijn. Met het kopen van een certificaat kunnen de Hagenaars hun soli dariteit betuigen met de mensen die in zeer moeilijke en gebrek kige woonomstandigheden ver keren. ,,De actie is niet bedoeld om de woningnood op te lossen, wij willen er mee bereiken dat zoveel mogelijk mensen, voor wie andere huisvesting een zaak van leven of dood betekent, die andere huisvesting krijgen. Via deze actie kan de Hagenaar ook iets doen aan de woningnood. Hij hoeft niet meer gelaten te constateren dat er woningnood is, zonder dat hij daartegen iets Van onze correspondent. UTRECHT Meer dan de helft van de Nederlandse automobilisten stelt zich negatief op tegenover de gordel in de auto. Tot die conclu sie komt het Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk en Economisch Onderzoek (ISEO) in een rapport dat de resultaten bevat van een motivatie-onderzoek dat in opdracht van Veilig Verkeer Nederland is uitgevoerd. Het advies „doe om die gordel" dat Veilig Verkeer al maanden pro beert de automobilist duidelijk te maken, zal pas tot resultaten kun nen leiden als die automobilist eerst voldoende is voorgelicht over het type gordel dat hij het beste kan aanschaffen en het nut van die gordel. Uit onderzoeken die in het buitenland zijn verricht, blijkt dat de auto gordel in zeer vele gevallen dodelijk letsel kan voorkomen. Veilig Verkeer Nederland probeert in de komende maanden om dit de au tomobilist duidelijk te maken en daarnaast een andere motivatie te vinden die de Nederlandse automobilist meer aanspreekt dan tot nog toe. DEN HAAG (ANP) Het PvdA-Ka- Brautigam zal bij haar interpellatie op 24 november de regering vra gen zo snel moge lijk een algemene prijsbeschikking uit te vaardigen. Zij zal in de Ka mer de volgende vragen stellen: de intrekking van de prijsbeschik king in augustus jl. blijkt, dat de prijsstijging gro ter is dan door het Centraal Plan bureau geraamd en door de onder- herziening be- nemingsorgani- hoeft? saties in het voor- Wil de regering uitzicht werd ge- zo snel mogelijk prijsbeschikking uit vaardigen, waarin het verbo den wordt goede ren of diensten aan te bieden te gen hogere dan door de regering aan te geven prij zen? sluit de antwoordelijk- heid voor het prijsbeleid voor namelijk te doen dragen do'or de ondernem ersorga- nisaties, derhalve De koningin brengt vandaag een bezoek aan zij bij de Stadsgehoorzaal begroet door n Holland. het Hoogheemraadschap Rijnland. Vnmorgen werd r. Klaasesz, de commissaris van de koningin in Zuid- Rotterdam (ANP) Neder land is goed voorbereid op de mogelijke komst (waar schijnlijk begin januari) van een griepepidemie. Volgens dr. N. Mazurel, vi- roloog en hoofd van het re gionaal influenzacentrum van de Wereldgezondheids organisatie, is er mo menteel voldoende vaccin in ons land om de griep te lijf te gaan De virusstammen van het thans klaarliggende vaccin zijn iden- In Hongarije heeft de griep onge- tiek aan die van de griep, die veer -:U doden geëist. Dit cijier nu in Oost-Europa woedt. Dr. vindt de viroloog normaal. De Mazurel verwacht dat de epide- slachtoffers zijn doorgaans men- mie aanzienlijk minder omvang- sen, die al een of andere ziekte rijk zal zijn dan die van 1968. hebben, meestal hart- of longpa- Of de griep goed dan wel "enten- kwaadaardig van karakter zal Op dit moment zijn nog maar zijn hangt naar het oordeel van de viroloog niet zozeer af van het type griep maar van de in tensiteit en omvang van de epi demie. „Is de omvang twee maal zo groot dan zal het aan tal slachtoffers ook tweemaal zo groot zijn", aldus dr. Mazurel. weinig griepgevallen geconsta teerd. Er was in die gevallen wel sprake van Hongkong-griep. Dr. Mazurel schat dat onge veer 5 tot 10 procent van het Nederlandse volk door de griep getroffen zal worden. „Een nor maal cijfer" zo voegde hij er- mogelijk winkels, in de magazij nen van V. en D. en de Bijen korf en bij kerken verkrijgbaar zijn. Op 18 december zal men ook in het gebouw van de ge meenteraad aan de Groenmarkt daaruit selecteren. De aangekochte woningen zullen in beheer en exploitatie geno men worden door de Algemene Woningbouw Vereniging, die in het stichtingsbestuur vertegen woordigd is door de directeur, de heer W. l. Meijer, als pen ningmeester. terecht kunnen. Het Haags be- De stichting gokt met deze actie, drijfsleven zal via de Kamer van Koophandel benaderd wor den voor bijdragen, terwijl nog andere verkoopacties (via mid delbare scholen, in bedrijfskan tines en dergelijke) worden voorbereid. Inmiddels die in de toekomst wellicht een vervolg krijgt, in eerste instan tie op een half miljoen gulden. Daarmee zouden 15 tot 20 kre peergezinnen geholpen kunnen worden, terwijl ook de doorstro ming daar baat bij zou hebben. de stichting in Den Een eerste aanzet werd gegeven Haag een postgironummer ge opend: giro 80050, terwijl verder rekeningen zijn geopend bij alle grote banken. Uit het aldus gevormde fonds zal de stichting dan leegstaande of leegkomende huurwoningen gaan aankopen (niet in de sane- ringsgebieden.) die door de ei genaren te koop zijn gezet. Deze zullen dan na eventuele verbete ringen worden verhuurd aan de meest ernstige krepeergevallen in Groot Den Haag. Aanwijzing van de kandidaten gebeurt door het gemeentelijk bureau huisvesting, de stichting zelf zal door zakenman J. I. v.d. Velde, een van de initiatiefnemers sar men met de journalist J. Kleijn< die de penningmeester een che que ter waarde van tien mille overhandigde en voorts een wo ning beschikbaar stelde. Het be stuur bestaat verder uit mr. J« M. J. Korff de Gidts (voorzit ter), notaris mr. dr. J. E. D. M. Thielen (vice-voorzitter), oud wethouder L. v.d. Weide (secre taris), pastoor F. J. M. Pinxter, domineer D. A. Cazemier, de voorzitter van de Kamer van Koophandel W. van Geleuken en oud-raadslid N. F. A. Vugts. Zorg voor waterkwaliteit Leiden Minister dr. W. Drees heeft vanmorgen tijdens de bij eenkomst in de Stadsgehoorzaal veel lof toegezwaaid aan het Hoogheemraadschap van Rijn land. Een instelling, die ouder is dan de Staten-Generaal en die zelfs al bestond vóór de Staten van Hol land, moet wel in een primaire levensbehoefte voorzien, aldus minister Drees. Het sleutel woord van het grote waterschap Rijnland is: veiligheid. Dit be treft dan zowel de verantwoor delijkheid voor een flink gedeel te van onze duinen en de zorg voor voldoende afwatering als de juist in deze tijd zwaar we gende zo voor voldoende aan voer van bruikbaar water. Se dert ik een klein half jaar gele den minister werd, is geen vraagstuk behalve geluids- honder zo herhaaldelijk e met zoveel .nadruk op mij afge komen als de zorg voor voldoen de water van voldoende kwali teit, verklaarde dr. Drees. Spre kend over het actuele probleem vanhet zout uit de Franse kali- mijnen, waarschuwde hij voor het te sterk richten van de ver ontwaardiging op èèn land. Te gretig wordt soms naar een zon debok gezocht. Dat zout uit de kalimijnen heeft uiteraard wel sterk de aandacht omdat het een vervuiling is, die met be trekkelijk simpele middelen on gedaan is te maken. Wij doen er echter in de industrielanden allemaal goed aan de hand in eigen boezem te spreken. Hij weeop de verreikende effec ten van waterverontreiniging en noemde in dit verband de ver ontreiniging, die via de Oude ■Rijn in zee komt e die, als er niets aan wordt gedaan, hinder voor de badstranden veroorza ken. Dan zijn er de belangen van e tuinbouw, en van de bloembollen- en snijbloeraencul- tuur. Regeionaal zal een krach tig en afgewogen beleid moeten worden gevoerd. Daarbij moet een uitgngspunt zijn, dat een bestrijdingsplan alleen doelma tig kan zijn als het een groot gebied bestrijkt. ADVERTENTIE U BLIJFT KIJKEN Na Hendrik de Achtste komt van avond Cornells de Wit op Uw TV- scherm. Niet de staatsman uit de Gouden Eeuw, maar de bisschop van Antique op de Filippijnen. Een man waar je staat op kunt maken. Van gouden eeuwen droomt hij niet. Wel van betere tijden voop het volk waartussen hij bisschop is. De mannen en vrouwen die zich daarvoor inspannen stelt bisschop de Wit om 22,40 aan U voor. Wat zij nodig hebben om dromen om te zetten in werkelijkheid is dit: èxtra hulp na de vaste toelage die PMW hun ook dit jaar dank zij Uw bijdrage op Wereldmissiedag kon garanderen. Maar dat extra moet nog ergens vandaan komen. Kunt U er voor zorgen? Dan heel graag op giro 8725 ten name van PMW ten DEN HAAG, of op onze rekening bij de Nederl. Credietbank aldaar, met vermelding: Bisschop de Wit.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1