Ritter nu houder 5 wielerrecords Aad Kila het bijdehandje" van FC Den Haag Feijenoords gouden trio wil getaande glorie in Zuiderpark weer wat oppoetsen STREVEN NAAR PROFSTATUS F? ÏERVOL ERLIES STRAFFEN VAN KNVB eidschat Jeer beste t 1971 [JDAG 19 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15 f CAREL DEKEN itSTERDAM De heren- Itafeltennisploeg van Del- [tallnyd heeft de tweede >nde van de Europa Cup landskampioenen [niet overleefd. De Am- iterdammers, die door de [lerste ronde waren geko- omdat hun Schotse tgenstanders voor de eer dankten, leden een ove- er eervolle ne- krlaag van 52 tegen prtacus Boedapest, de van het vorige Hongaren, die zonder de hen geschorste Jo- ïyer uitkwamen, onder vonden nog aanmerkelijk tegenstand dan deze cijfers doen vermoeden. Want invaller Ferenc Ti- bleek niet opgewas- tegen Carel Deken en lert Schoofs, zodat na partijen de stand nog gelijk (2—2) was. gedetailleerde uitslagen: Carel DekenFerenc Ti- 21—19, 18—21, 21—16. Bert Schoofs Szabolcz Marocy 19—21. 14—21. Frans SchoofsLaszlo Pignitzkv 14—21, 21—19, 19—21. Bert SchoofsTi- ar 21—11, 21—10. Deken Pignitzky 921, 1221. Frans SchoofsMarosy 19—21, 18—21. Bert SchoofsPignitzky 1021, 21—18, 16—21. DEN HAAG In de bus naar Schiphol, waar FC Den Haag zou afreizen naar Wolverhampton, hing Aadje Kila rusteloos over de leuning van zijn stoel. Kijkend naar de doortrap te klaverjasprestaties van Mansveld-Pas en Van den Burch-Advocaat. Opeens, zonder dat de spelers er erg in hadden, proest Aad je Kila, de geldwolf, het uit van plezier. Een vergis sing gaat Theo van der Burch geld kosten. Hoewel woedende blikken zijn richting uit werden gewor pen, kon hij de vreugde over zijn verbazing niet voor zich houden, omdat het mislukken van zo'n streek altijd iets is, wat hem deugd doet. Aad Kila, het bijdehandje van acht tien jaar, dat zelf zo graag verzaakt had het raffine ment van de moeilijk te gen zijn verlies kunnende Theo van den Burch door. Aad Kila is dus een onbevangen stand-by in de spelersclan van FC Den Haag. F.en stand-hy nog, die buiten onbegrensde vreugde ook momenten van ra deloze ontgoocheling meemaakt. Zoals de afgelopen zondag in Maastricht. Door onvoldoende doordachtzaamheid ontstond een hoekschop, die MVV juichend afwerkte. Aadje Kila, het bege nadigde talent, is dan terecht later de zondebok. „En eerlijk", zegt hij vier dagen later, „ik heb in de kleedkamer zitten hui len van verdriet. Ik kreeg dan wel nergens de schuld van, maar ik voelde toch dat ik geld van anderen had verprutst." En (Jon ;it daar het jochie van achttien, dat nog niet goed raad met zichzelf weet, maar die toch bewondering wekt door zijn formidabele mentaliteit. In heel zijn denken, zoals later ook zal blijken, komt die instelling over. Het „brutaaltje" uit de bus naar Schiphol domineert dan ook. Gelukkig maar. Achter deze sensationele „ups en downs" ontwikkelt zich een spe ler, die opvallend doelbewust weet wat hij wil. Hoewel nog jong, is hij door de kern van FC Den Haag al volledig aanvaard als een volwassen kracht, die door zijn virtuoze inbreng creativiteit op sommige momen ten een nieuwe impuls aan een wedstrijd geeft. Dat deed hij bij zijn debuut tegen Sparta, in de cember 1970, toen hij „dribbe laar" Kristensen, net in destijds, afstopte. En dat doet hij, naarmate de regelmaat van wedstrijden zijn vertrouwen vergroot, veelvuldiger. Een van de laatste wedstrijden tegen PSV vertrok van zijn voet een dieptepass, die de Eindhovense verdediging loepzuiver aan flar den sneed. Kila: „Trainer Jezek zegt altijd, dat ik nog veel te kort speel. Hij wil meer diepte- passen zien. Maar omdat ik nog de overtuiging mis, dat ik 't kan, ben ik bang en zoek ik veel liever de combinatie op." Ook in de laatste thuiswedstrijd tegen Go Ahead demonstreerde hij zijn eerzucht. De lange Go Aheadspeler Koenders, ooit een begeerd object voor Feijenoord kreeg de schrik van zijn leven, toen Aad een fors kopduel ruim schoots won. Alsof deze verne dering nog niet groot genoeg was, speelde hij zijn tegenstan der de bal nog eens door de be- DEN HAAG Door de strafcom- missie van de KNVB zijn de volgende drie spelers gestraft: A.G.M. Smit (Haarlem) voor een bindende wedstrijd voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en een boete van 125 gulden wegens ruw en ge vaarlijk aanvallen in de wed strijd De Volewijckers-Haarlem. G. Ponsen (Wageningen) een bindende wedstrijd en een bin dende wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, plus een boete van 125 gulden wegens het maken van een trappende beweging tegen de voet van een tegenspeler na door deze tevoren unfair te zijn aangevallen tijdens de wedstrijd Wageningen-SW. L. Boon (Fortuna VI.) wiens voor waardelijke straf op 21 januari opgelegd in de strafzaak RBC- Fortuna Vlaardingen is omgezet in een onvoorwaardelijke, het geen impliceert een bindende wedstrijd in verband met het voorgevallene tijdens de wed strijd PEC-Fortuna VI. FC Den Haag na iar krijgen om ook nen ook. A la Van Hanegem. Pratend over het speelse ge mak, waarmee hij zijn nummer verkopt, zegt hij Als het je lukt, ben ik trots. Dan loop ik in het veld van voetbal te genie ten." it naar voren halen van „hoog tepunten", die Aad Kila als de groeiende middenvelder accen tueren, moeten niet de indruk "-■a- i treffer tegen PSV. De Haagse formatie zal het komende zondag tegen Feijenoord erg wekken, dat zijn spel tot volledi ge tevredenheid stemt. Want daar is nog geen sprake van. Hij is reëel genoeg om dat te begrijpen. „Ik moet nog veel le ren. Dat weet ik. Daarom speel ik een wedstrijd ook altijd twee keer, want 's nachts in bed lig ik er vaak uren over na te den ken." Omdat het „Brutaaltje" geen ingetogen type is schuilt van de bal leer ik elke keer als ik er naar kijk." Trainer Jezek stelt hem in dit opzicht vooral op zijn gemak. „Je hoeft een kopduel niet altijd te winnen, als je je tegenstander maar stoort". Kila: „En dat is een kwestie van ervaring, die ik hoop op te doen. Of Lex Schoenmaker (foto) er zondag bij zal zijn is nog 'n vraag. Happel beslist zondag of hij de oud-Hagenaar of Matthias Maiwald zal opstellen. DEN HAAG Er is toch bit ter weinig verschil tussen Nederland en de rest van de voetbalwereld. Zodra de zaken minder florissant gaan, breken ook hier de kwesties los. Normale reacties, schrikreacties, omdat gevestigde reputa ties zijn aangetast. Een manier om de geschonden image te herstellen wordt zondag FC Den Haag en Feijenoord geboden in een duel dat sinds jaar en dag een topper voor Den Haag is. Dit seizoen zeker want de ploeg die beide punten verspeelt, moet (voorlopig) afhaken. inderstatement worden gehan teerd: „We mogen dan eens van Ajax of Feijenoord winnen, maar dat zijn uitzonderingen", de laatste jaren is ADO altijd een enorm obstakel geweest voor Feijenoord. En dat is FC Den Haag zondag werderom. In het Rotterdamse kamp wordt altijd met zorg opgezien tegen de confrontatie in het Zuider park. Daar mag dan elke keer Si iTERDAM Traditiege- zijn de honkballers van !t jaar weer aangewezen. Her- an Beidschat verwierf voor de ende maal de gouden Balink- edaille. Eenmaal als beste tgman, negenmaal als beste irper. Ook dit jaar bleek de •eler van Haarlem Nicols de ;te Nederlandse werper. Zil- was voor zijn clubgenoot en lega Jan Dik Leurs die 10 aal als overwinnaar tevoor- chijn trad. Goud kreeg ook OV- 0-er Wim Crouwel, die zich iet een slaggemiddelde van •416 veruit superieur toonde. 07 Üver was ook voor Boudewijn Iaat, de aanvoerder van het lederlands negental en van Haarlem Nicols. Maat was vo- s. 'ig jaar de beste slagman. Op 7^ e derde plaats verscheen ver assend de Feijenoorder Luyan- derde gouden medaille, ging aar de Spartaan Fred Beckers, meest waardevolle speler. :kers had een slaggemiddel- van 0.288 en eindigde daar- e als vijftiende en derde partaan, maar was vooral als Jt eldspeler onvervangbaar. Zil- deze catagorie ging op- naar Boudewijn Maat. lomerun-koning werd opnieuw iudson John van Storks. Voor Ie eerste maal werden ook de teste softbalsters aangewezen, die hiervoor van de honkbalpro- Pagandavereniging de Kievieten eremetaal krijgen. Als beste *erpster en tevens waardevol ste speelster kwam Jet Jonker van Terrasvogels tevoorschijn, a's beste slagvrouwe Ria Duijn |0"errasvogels). Zilver was voor "arian van Ginhoven (tweede rpster en tweede waardevol ste speelster) van HHC en Mau wen Hoyer (VODO) werd twee- "00r de slagvrouwe. m tiende keer kreeg Herman Beidschat (foto) de gouden ereprijs uitgereikt. Hij toonde zich afgelopen honkbalseizoen opnieuw de beste werper. an geheimzinnigheid, die sinds de wedstrijd tegen FC Twente om Feijenoord is gewe ven, verbergt natuurlijk meer dan aan de openbaarheid wordt prijs gegeven. Basis van de wrevel, die schuchtere beschuldi gingen, pertinente ontkenningen en schampere opmerkingen tot gevolg had, is het feit dat eens klaps twijfel is ontstaan aan de „ijzeren kracht" van Feijen oords middenveldbezetting. Door het fanatieke spel van Ajax na de rust werd dat mid denveld achteruit gedrongen. Later werd door Happel gesteld dat het drietal niet had beant woord aan de opdracht. Maar „de drie" waren hoognodig ter assistentie van de defensie. De greep op het middenveld moest derhalve slapper worden. ,En dat was iets, ,dat Feijenoord sinds jaar en dag niet was over komen. Het hechte fundament van de ploeg was eensklaps on dermijnd, al was dat dan ook geschied door Ajax. De zekerheid kwam niet terug te gen FC Twente en zondag zal Feijenoords trots, het gouden trio, opnieuw een poging aan wenden de ietwat getaande glo rie op te poetsen. Daartegen zal FC Den Haag zich ongetwijfeld met hand en tand verzetten. Ook de formatie van trainer Jezek heeft wat goed te maken, moet poetsen aan de image die in Maastricht schade heeft geleden. Het topduel van de vaderlandse competitie wint temeer aan belangrijkheid omdat voor FC Den Haag de aanslui ting met de toonaangevende ploegen op het spel staat, die de week daarop wederom geweld wordt aangedaan in de uitwed strijd tegen FC Utrecht. Trainer Jezek, geen blad voor de mond nemend, heeft reeds enige ma len beklemtoond dat zijn ploeg aan de top van de mogelijkhe den zit. Als die top een derde of vierde plaats is, mag Den Haag er vrede mee hebben. Nuchter be schouwd is de Nederlandse competitie al jaren een strijd met de derde plaats als hoogste j inzet. Aan de bovenste twee I plaatsen viel niet te tornen. En i het j daarin kan zondag verandering komen. zijn kracht ook in de communi catie. Praten met Aad Mans veld en de anderen levert hem een zee van gegevens op, die hij snel en begrijpend verwerkt. Ook in het veld ziet hij situa ties, die hem intrigeren. Omdat koptechniek zijn zwakte is, kijkt hij vaak naar Kees Weimar, die voor hem een voorbeeld is. Van de springkracht en het plaatsen deze interessante ontwikkeling komt ook nog te vaak voor, dat Aad Kila spot met zijn krach ten. Hoewel het de laatste tijd steeds beter gaat, verdeelt hij zijn inspanningen nog te weinig. Daardoor is zijn eerste helft in een wedstrijd vaak sterker. „Ook in dit opzicht leer ik in de wedstrijd veel. Omdat ik mees- tel een verdedigende taak heb, heb ik vaak de tijd om uit te maken: Dat moet je wel en dat moet je niet doen. Van Aad en Dick steek ik ook veel op. Zij wijzen me er in de wedstrijd soms op". Als het dan fout gaat, zeggen velen vaak tegen hem: Och Aad, je bent nog jong. Toch irriteert hem deze goed bedoelde geruststelling mateloos. „Wat maakt het nou uit", zegt ie dan ineens fel. „Of je nou 18 of 26 bent, je moet je toch waarmaken." Zijn eerzucht domineert. Dat is nodig ook, want hij redeneert verder: „Ik moet tenslotte zó van mijn pres taties gaan leven". Aad Kila denkt de laatste tijd meer dan anders aan zijn toe komst. Hij heeft de MAVO ir het derde jaar verlaten, omdat hij een tentamenlijst had, waar mee je het beste een voetbal pool kan invullen en werkt nu als administrateur op een kan toor. Maar zijn streven blijft anders gericht. „Met zo'n wed strijd tegen Feijenoord ben je feite de hele week bezig. Over heel veel dingen denk je alvast no. Bovendien komt er bij mij nog de onzekerheid. Sta je erin of niet. Vooral tegen Feijenoord speelt dat. Ik heb tenslotte nog nooit tegen die club gespeeld." Als Aad Kila fullprof is kan hij gaan sleutelen aan zijn zwakke punten. En dat wil hij ook. Bin nenkort is dan ook waarschijn lijk dat FC Den Haag met een aangepaste overeenkomst voor de dag komt. Aad Kila zal dan de zesde fullprof in Den Haag worden. Een aantal, dat verge leken met de andere clubs top van de ere-divisie, et terst povere indruk achterlaat. de realiteit volgens, het Ernst Happel maakt pas zondag formatie bekend, staat al wel vast dat Theo Lase- roms zal aantreden. Ook Vaclav Jezek houdt zijn vizier nog ge sloten. De groep bestaat uit: Thie, Ar- desch. v. d. Burch, Weimar, Mansveld, Korevaar, Advocaat, Kila, De Zoete, Berg, Couperus, Hestad. Pas en Roggeveen, opstelling van Feijenoord hoogswaarschijnlijk: Treytel, Schneider, Israel, Laseroms, Van Duivenbode, Hasil, Jansen, Van Hanegem, Wery, Maiwald (Schoenmaker) en Moulijn. HERMAN VAN BERGEM HANS DE BRUYN Russen wonnen van Oostenrijk WENEN Het Russische elftal heeft gisteren in Wenen in de voorronde voor de Olympische Spelen met 10 gewonnen van Oostenrijk. De winnende treffer werd in de 73e minuut door Andreassjan gescoord. Enkele weken geleden klopte Rusland in Moskou de Oostenrijkers reeds met 40. Stand: 1. Rusland 3 3 0 0 6 10—1 2. Frankrijk 10 0 10 1—5 3. Oostenrijk 2 0 0 2 0 05. Finalisten voor titel driebanden AMSTERDAM De finalisten voor het toernooi om het ere klassekampioenschap drieban den, dat van 16 19 december in Waalwijk wordt gespeeld, zijn: Tiest Brosens (Breda), Herman Popeyus (Etten-Leur), Rini van Bracht (Waalwijk), Hennie de Ruyter (Waalwijk), Jan Doggen (Heerlen), Bert Teegelaar (Bol nes), Joop de Wilde (Delft) en Piet de Jong (Dubbeldam). Oud-voorzitter KNGV overleden AMSTERDAM De Heer A. (Ar nold) van Wieringen, oud-voor zitter van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond Is, op 83-iarige leeftijd, plotseling overleden in Amsterdam. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gehad in de hoofdstad. De heer Van Wieringen, die ook jarenlang voorzitter is geweest van de Amsterdamse Turnbond, was van 1948 tot 1952 eerste man in het KNGV nadat hij lan ge tijd vice-voorzitter was ge weest. Na zijn aftreden benoem de het KNGV hem tot erelid, een onderscheiding die de Am sterdamse bond hem ook ver leende. Van Wieringen die Rid der in de orde van Oranje Nas sau was en van Amsterdam als waardering voor zijn vele werk de legpenning van de gemeenta had ontvangen, volgde ondanks zijn hoge leeftijd nog intensief het turngebeuren. Afgelopen za terdag voerde hij nog het woord tijdens de jaarvergadering van het KNGV te Utrecht. MEXICO CITY De Deense professional Ole Ritter heeft gisteren in Mexico City het wereldrecord over de 100 km. op open banen op zijn naam gebracht. Hij legde de af stand af in 2 uur 14 min. en 2,51 sec. Ritter reed de twee de vijftig kilometer sneller dan de eerste, over 50 km was zijn tiid namelijk 1 uur 7 min en 32 sec. De snelste man op de 100 km tot gisteren was Ritters landgenoot Joern Lund, die op 19 septem ber in Rome de 100 km had af gelegd in 2.18.43,60. Joern Lund was amateur, toen hij op 19 september zijn record vestigde. De snelste prof tot nu toe was de Italiaan Pusar Imperatore, met zijn in juni gemaakte tijd van 2.20.36,40, waarmee hij ruim 22 sec. beneden de limiet- Ole Ritter tijd van de UCI (2.20.58,80) was gekomen. lijk na zijn geslaagde recordpo ging moest Ritter zich onder werpen aan een controle op het gebruik van verboden stimule rende middelen. De fiets van Ritter woog 5 kilo en 850 gram. hij reed 53 x 15, hetgeen wil zeggen dat hij bij iedere om wenteling van zijn pedalen 7 meter en 54 centimeter aflegde. De 31-jarige Ole Ritter reed zijn recordrit op de houten Olympi sche wielerbaan onder ideale omstandigheden. De 3000 toe schouwers die op deze windstille dag. zittend in de zon, naar de Deen keken, zagen dat Ritter geen moment verslapte en dat hij met voorbeeldige regelmaat zijn karwei afwerkte. Onmiddel- u houder van vijf wereldrecords, die de internationale wielerfedera tie, de UCI, officieel erkent. Rit ter is de beste man op de 5 km 4 (5.51,6), 10 km (11.58.4). 20 km (24.17.4), het uur (48.6)3,92 me- «TJiSv ter) en nu ook de 100 km. De records op niet-overdekte ba nen, die Ritter „mist", zijn de 1000 meter (Reg Harris met 1.06,6) sinds 26-10-52 en de 24 uren (Yvon Gilbert met 768,330 km) sinds 9-9-57. OLE RITTER vijfde record

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15