Nieuw debat over ziekenfondspil chool taboe oor dragers an bacillen CeidócSotvta/nt Kerstmis werpt schaduw vooruit etuigenis brengt hervormde synode tot bezinning Jenkins blijft vice-leider van Labour 5ERDAG 18 NOVEMBER 197! LEIDSE COURANT onze correspondent Roger Simons EN Twee Indiase eren, die in de Britse Derby wonen, mogen het gemeentebestuur meer naar school {hodesisehe egers stellen oomaarden ifhankelijkheid IURY (Reuter) Verte- oordigers van de twee, iden nationalistische bewe- n Rhodesië, ZANU en hebben een gemeen- pelijk memorandum gepu- rd waarin zij hun voor- ien stellen voor de verlen- ian onafhankelijkheid aan tsië. Het memorandum is 1 aan de Britse mi- buitenlandse zaken, Douglas-Home, die deze met de regering-Smith on- mdelt over de onafhanke- idskwestie. memorandum eisen ZANU 1PU onder meer dat er on- tllijk een parlement wordt ■md waarin blanken en ne- elk de helft van het aantal bezetten. Vervolgens zou- er verkiezingen moeten n gehouden op basis van tdigheid, waarna het be- van Rhodesië door de meerderheid kan worden tnomen. Deze eisen zijn rekkender dan de vijf prin- waaraan Engeland vast- als voorwaarden voor de rising van de onafhankelijk- gaan, omdat ze tyfusbacil- lendragers zijn. Dit tragi sche geval is uniek in Groot-Brittannië. Ofschoon beide immigranten een intensieve medische behandeling ondergaan hebben, blijft het ri sico van besmetting voortdu rend bestaan. Bacillendragers zijn een gevaar voor hun omge ving, maar zelf worden zij niet door de betrokken ziekte aange tast. De tyfus in kwestie is van een zelden voorkomende soort, die zich alleen in Noord-India voor doet. Tot nu toe weerstaan de bacillen alle geneesmiddelen. Hoewel de twee Indiase kinde ren, een meisje van tien en een jongen van veertien jaar, zelf volkomen gezond zijn, zullen zij waarschijnlijk hun leven lang bacillendragers blijven. Zij kunnen wel een normaal leven leiden, maar zullen nooit mogen werken in de voedingsnijver heid. Beide kinderen krijgen nu huisonderwijs. Zij mogen op straat komen en met andere kinderen spelen, maar de school blijft voor hen dicht omdat daar het gevaar van besmetting te groot is. Deze Indiase kinderen, die sedert vier jaar in Engeland verblijven en vermoedelijk al bij hun aan komst bacillendragers waren, moeten strikte voorschriften na volgen inzake persoonlijke hy giëne. De tyfusbacillen bevinden zich in de ingewanden en wor den verspreid via de stoelgang. Als op de dragers geen streng medisch toezicht uitgeoefend wordt, kunnen de bacillen ge makkelijk epidemieën veroorza ken. Dit risico loopt men vooral in gesloten gemeenschappen zoals scholen. Uk totsloterij november 1971 ste klasse 10,Zijn gevallen op nummers 50,Zijn gevallen op nummers 50,Zijn gevallen op nummers 100,Zijn gevallen op nummers 100,Zijn gevallen op nummers 200,Zijn gevallen op nummers 400,Zijn gevallen op nummers l.OOO,Zijn gevallen op nummers prijs van: 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het r 2.000,is gevallen op het r 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het nummer rijs van: 5.000,is gevallen op het nummer 5.000,is gevallen op het nummer exfra prijs van 50.000,is gevallen serie E op het nummer: eindigende op 1 eindigende op 94 eindigende op 18 eindigende op 598 eindigende op 606 eindigende op 111* eindigende op 912 ejndigende op 9617 057849 007155 087137 069980 054342 extra prijs van 50.000,is gevallen s T op het nummer: 088413 063691 087582 087582 085475 085475 et wel t een gemerkte nummer is ook nog tre prijzen gevallen. Parlement als mini-omroep jVTEDERLANDERS die zich als de Amerikaanse manie overwaait voor een „tweede rondje leven" laten invriezen, zouden een paar zekerheden mee de ijskast in mogen nemen: als ze ooit levend ont dooien is Peytonplace op de tv nog bezig, trekken de Rotterdammers nog altijd in drommen naar „Feijenoord" en beweert het lieve vader land onvermoeid dat ons omroepbestel niet deugt. Waarvan we minder zeker zijn, is dat tegen die tijd de Tweede Kamer zijn eigen parlementaire mini-omroep zal bezitten, idee waarvoor anno 1971 VVD'ers ir. Van Dijk weer eens pleit. Eigenlijk is een volksvertegenwoordiging die verklaart zo iets nodig te hebben als „belangrijke bijdrage voor een vrije meningsuiting „zelf, in afwach ting van betere tijden, het experiment van invriezen waard. Permanente klacht van diverse Kamerleden is. dat hun plannen en woprden via de communicatie-media vertekend overkomen; ze leven met de nachtmerrie dat alles wat niet past in de kraam van „rode journalisten" doodgezwegen of verdraaid wordt. Feit is dat lang niet alle Kamerleden zelf een juiste opvatting hebben over vrije meningsuiting en, zoalsir. Van Dijk, zich vastklampen aan de hoop dat een eigen omroepje met eigen spelers hun image ten goede komen zal. Waarbij ook de foute gedachte leeft dat vrije meningsuiting van Ka merleden identiek is met een vrije opinievorming en men vergeet zich af te vragen in hoeverre de praktijk van onze parlementaire de mocratie afbreuk doet aan het image van volksvertegenwoordigers. Daarvan is niet het bestaan van vele kleine fracties alleen de schuld. In tegendeel, die zijn meer gevolg dan oorzaak van onvrede en on tevredenheid. Tijdens een demonstratie van helikopters op het strand bij Montevideo zijn twee helikopters met elkaar in botsing gekomen en verongelukt. Terwijl baders in zee toekijken, storten beide toestellen neer op een aantal toeschouwers, van wie er acht werden gedood en ruim veertig Voordelig saldo begroting in Antilliaanse WILLEMSTAD (ANP) De Au- tilliaanse begroting voor 1972 sluit met een voordelig saldo van ruim een miljoen gulden Ned. Crt. De uitgaven bedragen ongeveer 242 miljoen gulden. Over de Antilliaanse luchtvaart maatschappij wordt in de Alge mene beschouwing gezegd dat technische en financiële hulp van Nederland zal worden inge roepen. Ten aanzien van de tewerkstelling van Antillianen in Nederland zijr nieuwe richtlijnen ontworpen gebaseerd op de ervaringen van de afgelopen jaren. Deze richt lijnen zijn in studie bij Neder landse deskundigen. Herstel Liefdesbrief Valt niet mee AMSTERDAM (ANP) - De interna tionale adviescommissie voor de restauratie van Vermeers lief desbrief", die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand waarin het zwaar beschadigde schilderij zich bevindt, is be zorgd over de verzwakte hech ting van de verflaag. Er zal een aantal proeven moe ten worden genomen om de beste methode te bepalen voor het versterken van deze hech ting. Wanneer de consolidering voltooid is zal aandacht besteed moeten worden aan het herstel van het verfoppervlak. De- res tauratie zal volgens de commis sie geruime tijd in beslag ne men. Een tijdslimiet is niet te bepalen omdat een en an der afhankelijk is van de uit slag van de proeven. Het schilderij „de liefdesbrief", ei gendom van het rijksmuseum in Amsterdam, werd, zoals be kend, in de nacht van 23 op 24 september gestolen uit het pa leis voor Schone Kunsten in Brussel, waar het deel uitmaak te van de tentoonstelling „Rem brandt en zijn tijd". Het werd zwaar beschadigd teruggevon den op 6 oktober, nadat de da der in de buurt van het Belgi sche Hasselt was gearresteerd. Jachtje vergaan (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Uitgebreide zoe kacties naar een mogelijk ver gaan scheepje vanuit IJmuiden hebben gisteren niets opgele verd. Bij de pier van IJmuiden waren in de loop van de dag stukken hout, kleding, kinder klompjes, bussen koffie en pa pieren aangespoeld. Broeders, buren en bondgenoten TJET debuut van de Chinese Volksrepubliek voor het auditorium van de hele wereld is opvallend geweest en de reacties waren uiteen lopend. De opmerkelijkste uitspraak van de Chinese woordvoerder Tsjiao was niet zozeer de aanval op de Verenigde Staten, maar zijn positiebepaling tegenover de supermogendheden. China stelt zich duidelijk aan de zijde van de onderontwikkelde meer derheid van de derde wereld, strijdend tegen exploitatie en overheer sing door anderen. Daarmee hangt ook de belofte samen om Taiwan, het verstoten Nationalistische China, te bevrijden van de banden met Amerika. Want we leven in een revolutionaire tijd, voegde Tsjiao er even later aan toe. Wel zal China zijn positie tegenover zijn naaste buurlanden nog wat moeten verduidelijken. Gaat China eventuele Japanse aanspraken op de 200 mijlszone net zo steunen als de Latijnsamerikaanse? En zijn in de Chinese ogen de guerrillastrijders in Oost-Pakistan evenveel waard als de Palestijnse? Het is niet onmogelijk dat de kleintjes van de Derde Wereld hun grote broer eens ter verantwoording zullen roepen. En dat zou het geval kunnen zijn als China zich afzijdig blijft houden van alle ontwape ningsbesprekingen die volgens haar tot doel hebben de kernwapens in handen van enkele supermachten te houden. Dan kunnen die vele kleintjes wel eens tot een meerderheid uitgroeien. En dan wordt China misschien ongewild toch tot supermacht „gepromoveerd". Maar wat wil men anders met 700 miljoen? UTRECHT (ANP) De Zie- kenfondsraad heeft de mi nister van Volksgezondheid een uitvoerig ranport ge stuurd ter toelichting van zijn eind augustus met 16 tegen 15 stemmen vastge- Ir> het rapport staat, dat de be steld advies, de pil en an dere anti-conceptiemidde len niet op te nemen in het vertrekkingenpakket van de ziekenfondsen. Terwijl de Nederlanders nog reikhalzend uitzien naar wat Sinterklaas dit jaar gaat brengen, werpt in andere delen van de wereld een andere goede man zijn feestelijke schaduw vooruit; Santa Claus. In Japan zijn warenhuizen al feestelijk versierd en wor den de kopers met allerlei verlichting aangelokt. In Parijs zijn de bomen vah de Champs Elysees ver sierd met vergulde strips, terwijl de bladeren nog niet eens zijn afgevallen. (Van een onzer verslaggevers) IEBERGEN De Generale Syno- van de Nederlands Hervormde erk heeft de stormen rondom „Het tfuigenis" een stuk van een ^tal verontruste vooraanstaande 'tvormden, met name tegen ver- fnzelvigen van het geloof met so- ®le en politieke ideologieën eer- Meren doorstaan en de hoge zee an voor en tegen teruggebracht tot en stil meer van bezinning, algemene stemmen werd een voorstel ?n het moderamen aanvaard tot bezin- mE en evaluatie van alles wat in de Ge- a,e Synode in verband met het Getuige- naar voren is gebracht, daarbij ook re- n|ng houdend met datgene wat in de JJt naar aanleiding van het Getuigenis is °0'koDe synode hooPl het resultaat van bezinning op zo kort mogelijke ter mijn aan de kerk te kunnen voorleggen „en zo in staat te zijn daarna een bood schap ter voorlichting en bemoediging aan de gemeenten te kunnen zenden". Dat was aan het einde van een lange dag, tijdens welke tientallen sprekers het woord hadden gevoerd, aangevoerd door een van de opstellers van het Getuigenis prof. dr. G. C. van Niftrik, die in een geharnast be toog nog eens de bedoeling van het stuk formuleerde: vooral de actualiteit van het oude belijden in het licht te stellen. „Wij beroepen ons bij ons verzet tegen de ver politisering van de prediking op Schrift en belijdenis. We keren ons tegen een wetti- cisme, dat aan mondige gemeenteleden eenvoudig wil opleggen hoe zij te denken hebben inzake Angola en Zuid-Afrika. Wij roepen de synode op het wetticisme, de ideologisering en verpolitisering van de evangelieverkondiging te weerstaan". Het betoog van prof. Van Niftrik was bij me nigeen nogal agressief overgekomen, het geen hem vooral toen de adviseurs van de synode aan het woord kwamen op ongezou ten kritiek kwam te staan. Prof. dr. Ros- cam Abbing: „De teneur is afschuwelijk", R. Wijkstra: „Caricaturaal beeld van de tegenstander". Menigeen riep op om het niet tot stemming te laten komen over het stuk. Mevrouw C. de Ruyter-de Zeeuw sprak in dat verband zelfs van gewetens nood. Anderzijds gingen er stemmen op om Het Getuigenis in veel van zijn onderdelen po sitief te beoordelen en het te ontdoen van „het prikkelkraad", waarin het was gewik keld. Van meer kanten werd aangedrongen op een gesprek. Uiteindelijk werd het dan „bezinning" en op voorstel van het mode- ramen sprak de synode de hoop uit, dat het Getuigenis, dat belangrijke aanwijzi- gingen geeft met betrekking tot wat de kern van het belijden is, in brede kringen zal worden gelezen en overdacht. Voorzitterschap C.H.U. Mr. v. Verschuer genoemd als opvolger van prof. Van Holst DEN HAAG De Gelderse gede puteerde baron mr. Van Ver schuer wordt genoemd als mo gelijk opvolger van prof. dr. Van Hu'st als voorzitter van de CHU. Gisteren is bekend ge maakt dat prof. Van Hulst op medisch advies het voorzitter schap zal neerleggen, waar schijnlijk tijdens de op 29 april a.s. te houden algemene verga dering van de CHU. Prof. Van Hulst is het onmogelijk om het partijvoorzitterschap te blijven combineren met zijn hoogleraarschap. Hij wil wel zijn zetel in de Eerste Kamer blijven bezetten. Het aangekon digde aftreden van prof. Van Hulst komt niet geheel onver wacht. Reeds eerder liet hij doorschemeren dat men er in de CHU verstandig aan zou doen zich op zijn aftreden voor te bereiden. de tegenstemmers niet in alle gevallen moeten worden herleid tot bezwaren te gen het ter beschikking stellen van anti-conceptionele middelen als zodanig, maar tegen het verstrekken van deze middelen ten laste van de ziekenfondsen. Het gaat vooral om de vraag, uit welke bron de financiële middelen moeten komen. In dil verband meent de ziekenfonds raad, dat het van overheidwegt beschikbaar stellen van anti conceptionele middelen de moei te van het overwegen waard is De commissie verstrekkingen var de ziekenfondsraad heeff ber kend, dat een onbeperkte ver strekking van antoconceptiva voor de ziekenfondsen een ver hoging van de uitgaven met on geveer veertien miljoen gulder per jaar zou betekenen. Op dal bedrag moeten dan wel mogelij ke besparingen in andere secto ren van de ziekenfondsverzeke ring in minering worden ge bracht. De commissie achtte een kostenvermindering in an dere vormen van sociale verze kering evenmin uitgesloten. Minister Stuyt van Volksgezond heid heeft onlangs op vrager van kamerleden geantwoord dat hij bereid is tot een gedach- tenwisseling in de Tweede Ka mer over de negatieve beslis sing van de ziekenfondsraad in zake de pilverstrekking voor ziekenfondsrekening. LONDEN Roy Jenkins, gewe zen labourminister van finan ciën, en sterk voorstander vaii Britse toetreding tot de EEG, ii: gis:c-ren herko en tot vice-leider van de parlementaire labour- fractie. Zijn meerderheid op de enige nog overblijvende tegen kandidaat, Michael Foot (uiterst links) bedroeg evenwel slechti 14 stemmen. Jenkins kreeg 140 stemmen; pre cies hetzelfde aantal als bij dl eerste stemming, die vorigt week plaatshad. Foot kaaptt gisteren 12G stemmen weg; eel goede vooruitgang op de slechb 96 van vorige week. De derd- tegen-kandidaat Tony Wedg wood Benn, de ambitieuze par tijvoorzitter van het jaar, kreej toen 46 stemmen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9