Ook Lissese huisvrouwen killen weten waar ze aan toe zijn Gehandicapt Leids team zonder aanval YYV-Leiden wenst regionaal verband ffASMIDDELEN ONDER DE LOEP Zege Bollen/Duinstreek Kerk en Wereld Aad Remmerswaal in huwelijksboot Middenstand in de Veen voert acties Uit geldgebrek en om efficienty M. LEK ZONEN 50 JAAR Overstap op anjer bleek gouden zet Nieuwveens paar 50 jaar getrouwd PONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT m, da9 plc "^SSE - Het „groene zeep initia- tier' in Eindhoven, enkele geleden genomen door 'n paar strijdbare huismoeders, heeft ook in Lisse weerklank gevon- Tenminste, ook in Lisse een aantal vrouwen van voortaan met groene zeep ie gaan wassen. Ze doen het nog niet. Ze gaan eerst, op 25 'uur lovember, eens kijken en luiste- jen op een voorlichtingsavond lVêrtever het wassen zonder synthe- U tische wasmiddelen. gaan elf vrouwen uit Lisse naar die bijeenkomst in Haar- Centrale figuur is De Groot-Vonk. Zij 'telde dat zij en de andere nes inderdaad begeesterd wa- rljt Eindhoven. De vrouwengroep ;lirCil tan de Partij van de Arbeid, sant daar behoren de elf dames zijn vastbesloten de zo drif tig aangeprezen wasmiddelen de mg toe te keren. Mevrouw De Groot: „Ik stop met de syntheti sche wasmiddelen. Ik krijg allerlei ontstekingen van. De iokter heeft me aangedraden stoppen". Ook tegen poene zeep heeft Groot echter nog wel enige be waren „Wij hebben de ring, dat wil zeggen mijn doch ter heeft de ervaring, dat groe it zeep de rubber uchine aantast. Voor s in het avontuur storten wil ff kwel even weten of dit altijd lil. Mijn dochter woont r lijk in het zuiden en misschien ligt de situatie daar anders. Mocht nu blijken dat groene zeep inderdaad schadelijk is voor de machine dan zullen we ons nog eens bedenken. Maar omschake len doen we in ieder geval. Ik maak mijn voorraad op en dan koop ik de ouderwetse zeeppoe der. Ik heb gehoord dat die ook weer in de handel is en die is in ieder geval niet schadelijk". Klaar voor de strijd tegen schadelijke wasprodukten %gstgeest gaat rechtsgeding tegen aantal '^bewoners van JKll g Kennedylaan [stgeest De gemeente Oegst- «est gaat een rechtsgeding 1 t oeren tegen een aantal bewo- w" kers van de President Kennedy- I an. J te bewoners, mevrouw Bran- erhorst, de heren Duyvendak, rs. Van Leeuwen, Prof. dr. outendijk, Prof. dr. Van Oort, Snieder en mevrouw Blok en drs. Jansen van Roosendaal, s lebben moeilijkheden met het emeentebestuur omdat ze een clausule in het raadsbesluit dat Ie verkoop van hun grond re- 'nw ,elde niet willen nakomen. Die 30 oorwaarde was dat als bij ka- lastrale opmeting het eigendom er i roter of kleiner zou zijn een errekening van 79,90 per m2 j w plaats hebben. Er blëek in- erdaad een verschil te zijn. De etrokkenen deelden de gemeen- a echter mee dat de kosten al- betaald zouden worden zover ze betrekking had- op het aandeel in de opme- i&i mgskosten. Mr. Sprey, rechts- sëni ^undi8 adviseur van de gemeen- vat te, heeft de bewoners van de 'b «nnedylaan op 4 oktober ge baand dat de gemeente nog teertien dagen zou wachten met Sj' #t rechtsgeding. Op 12 novem- werd bekend dat de betrok- ien bij hun standpunt blijven. ïi Paulus zal nog voor Kerstmis een consistorie houden ter benoeming van nieuwe kardinalen en om veranderingen aan te bren gen in de curie. Dit wordt gemeld uit welingelichte Va- _ifl Ücaanse bron. De geheime onderhandelin gen tussen Polen en het Va- tieaan, die beogen de betrek- hingen tussen beide op nor male voet te brengen, schij- "en moeilijkheden op te leve ren. Beide partijen hebben Schans medegedeeld, dat het overleg gedurende enige tijd j8' worden gestaakt. Hoe 'eng werd niet gezegd. De jongste vergadering van «e Canadese bisschoppen "as openbaar. Vele bisschop- Pen hebben nu de wens uit sproken in het vervolg alle '«rgaderingen van het epis- topaat voor ieder toeganke- "ik te maken. LEIDEN Een gehandicapt Leids KNVB-elftal heeft verdiend verloren van een Bollen/Duin streekelftal. Of liever gezegd, de samenstellers van het Leidse team, die uitsluitend middenvel ders en verdedigers hadden op gesteld. De enige spitsspeler, Cock van Weerlee, kon voor het eigen, schaarse publiek, dat voor het gehandicapte kind wei nig zal hebben opgebracht, niet optreden. In de wedstrijd tegen Leonidas liep hij een blessure op. Er waren meer afschrijvers. Cor Pennenburg wegens verhuis- problemen en de beide Lugdu- nummers Wim Oppelaar en Leo Redel, die kennelijk met het oog op de derby tegen Roodenburg niet opnieuw in de lappenmand wilden belanden. Overigens was het duel, uiter aard, zeer sportief. Door deze absenties vertolkte Maarten van Kooperen nu de rol van Ausput- zer, wat hem, laconiek als hij te werk schijnt te gaan, niet vlek keloos afging. Wim v. d. Linden stond ook al in de voor hem vreemde afweerlinie. Er waren meer raadsels, die niemand kon oplossen. Kees Karstens moest nu als puntspeler fungeren. Toe gegeven, in Leiden is het aantal KATWIJK Gisteren trad de heer Aad Remmelzwaal in het huwelijk met mejuffrouw Silvia Romijn. Aad Remmelzwaal is aanvoerder van het eerste elftal van Quick Boys en leraar aan de Juliana-mavo. Bij het raadhuis stond een groot aantal leerlingen van de Juliana-mavo. Het huwelijk werd bevestigd door ds. W. A. B. Hagen in de Oude Kerk aan de Boulevard. ROELOFARENDSVEEN Evenals vorig jaar hebben de middenstandszaken hun winkels feestelijk verlicht. De verlichting blijft tot na de jaarwisseling, maar is ook bedoeld als omlijsting van de diverse acties, met als eerste de St. Nicolaas pe riode. Op dit moment zijn 27 winkels aangesloten bij de plaatselij ke Mico-vereniging. De mid denstanders verkopen nu blauwe zegels met een dub bele waarde van de rode die men normaal van de hand doet. In deze winkels kan men ook meedoen aan de verschillende wedstrijden waar 20 hoofdprijzen in te winnen zijn. De prijzen zijn te bezichtigen in de etalages van de. fa. Van Veen. Voorts kan men meedoen in de da gelijkse actie waarbij tien dagen lang 20 kg karbonade of 20 boterletters mee te win nen zijn. specifieke afwerkers niet groot, maar er zijn toch nog altijd jon gens als Sam den Os, Gerard Desar, Hans Dreef, Huib de Goey en desnoods zijn er ook nog wel enkele LDWS'ers, die in de vacature hadden kunnen voorzien. Dan maar geen KNVB-elftal. Nu werd te veel gerekend op de „tweede lijn". Het onder leiding van Wally van Schooten staande team trachtte duidelijk de taktiek van UVS te copiëren en dat leverde bijna nog afstandstreffers ook. Zo graaide Teylingendoelman Toon Hoogervorst, overigens ook gis teravond weer geweldig, de bal nog juist uit de hoek na een schuiver van Karstens, en moest Hoogervorst „achterover" om een inzet van Piet Gubler nog tegen de lat te slaan. Ook griste de Sassenheimer nog een keer de bal weg, die vleu gelverdediger Gerard Dubbelde- man onder de kruising dacht te deponeren en zag Lagendijk de zelfde kruising als hindernis fungeren bij één van zijn fa meuze afstandsprojectielen. Het tekent de kracht van de mid denvelders, dat de werkelijk se rieuze aanvallen direct ook le vensgevaarlijk waren. Maar het was vuurwerk van af stand, want bij vele voorzetten bleek een Leidenaar in de spits niet present. Dat was geheel an ders bij de Bollen/Duinstrekers, die wel degelijk de nodige spit sen voorradig hadden. Jan v. d. Lippe, lekker balvast en schiet graag, Wim v. d. Plas, Frans van Dam en in de tweede helft Leo van Wouw, die kort na zijn entree al de enige treffer plaatste door de voor Wijnand Sloos ingevallen Wim Visser van dichtbij te passeren. De Bollen/Duinstrekers, die veel di recter speelden, minder tech niek in de bagage hadden, maar wel spitsspelers hadden mege- nomen, kregen aanmerkelijk meer kansen. Zo schoot v. d. Plas, schuin voor Visser opge doken nog eenmaal juist naast, moest Van Kooperen de kwali teit van het shirt van de doorge broken v. d. Lrppe testen en schoot v. d. Plas nog eenmaal op de paal. Een 1—0-overwinning derhalve voor de Bollen/Duinstreek, dat weliswaar niet ingesteld was op de afstandsschoten, maar wel degelijk een antwoord had op het lichtvoetige, niet al te doortas tende aanvalsspel van de Leide- naren, die vergeten hadden een aanval mee te nemen. LEIDEN Het kleine batige sal do waarmee de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Leiden het jaar 1970 hoopte af te slui ten, is een klein nadelig slot ge worden. De herhaling van teruggang in 1971 is alleen te voorkomen, als de contributie vrijwel verdubbeld wordt. Dat zei voorzitter A. v. d. Koppel gisteravond in een terugblik over 1971 tot nu toe. Die terugblik ging vooraf aan de jaarvergadering, die ook dit jaar ver na de statutair toege stane termijn gehouden werd. Staande de bijeenkomst verleen de de vergadering daarvoor echter dispensatie. De financiële zwakte van de vereniging is om twee redenen een handicap. De voorzitter vroeg de vergadering, te beseffen wat de consequen ties van dit geldgebrek zijn: VW kan niet optimaal functio neren maar daardoor kan ze ook geen wervend en informerend materiaal rondzenden. De voor raad wervende folders is vrij wel uitgeput, zodat volgend jaar wanneer, naar gehoopt wordt de middelen daarvoor gevon den kunnen worden, een nieuwe uitgave zal moeten verschijnen. Als informatiemateriaal is mo menteel alleen de folder „een wandeling door Leiden" be schikbaar die echter verouderd is en vervangen moet worden. De kosten van een dergelijk drukwerk in vier talen zijn mo menteel voor VW-Leiden niet op te brengen. De heer Van de Koppel meent daarom, dat het zaak is, dat het bedrijfsleven overtuigd raakt van het belang rijke werk van de vereniging en haar adequate steun biedt. Maar ook steun vanuit de bur gerij wordt hoog gewaardeerd. Er is nog een weinig bemoedi gende kant aan de financiële positie van de vereniging. Ook de (landelijke) VW's willen in grotere regio's gaan opereren. Er is bij VW-Leiden een brief aan de besturen van de omrin gende gemeente in portefuille, waarin op het belang van deze ontwikkeling gewezen wordt. Deze brief zal vrijwel samen vallen met een schrijven van de ANWB, waarin het samenspel onder de aandacht wordt ge bracht, in de hoop op hoger sub sidie. Een studiecommissie stelt zich één regio voor, die het noorden van Zuid-Holland om vat en waarin in gezamenlijk overleg de VW-activiteiten in Bollenstreek, de badplaatsen, merengebied en de stad Leiden gecoördineerd worden teneinde groter rendement te verkrijgen. Oud-directeur gem.-reiniging overleden LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis, waar hij zich be vond voor een routine-onder zoek, is gisterochtend plotseling overleden de heer H.Hoorn, oud-directeur van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Lei den. De heer Hoorn heeft veel voorbereidend werk gedaan voor de bouw van de vuilver brandingsinstallatie van Leiden. Hij werd op 7 februari 1905 te Amsterdam geboren. Nadat hij de HBS had doorlopen en de middelbare teken-acte had be haald, volgde hij bovendien nog de studie werktuigbouw op de MTS. Daardoor kwam hij in aanraking met de voorbereiden de werken voor de bouw van een vuilverbrandingsinrichting te Amsterdam. In januari 1938 werd hij opzichter bij de bouw van een vuilverbrandingsinstal latie te Dordrecht, waarvan hij in 1941 directeur werd. In 1946 werd de heer Hoorn benoemd tot commandant van de brand weer. Op 1 juni 1957 werd de heer Hoorn benoemd tot direc teur van de Reinigings- en Ont smettingsdienst te Leiden, welke functie hij, niettegenstaande zijn tanende gezondheid, vervul de totdat hem op 1 maart 1970 eervol ontslag werd verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het stoffelijk overschot van de heer Hoorn wordt zaterdag ge cremeerd. mmmmaMÊsm SASSENHEIM „Een snoes van een baby" noemde giste ren mevrouw Knobelsdorff, vrouw van de burgemeester van Sassenheim, de deze week geboren Olaf Bierman uit de Floris Schoutenstraat, 13.000ste inwoner van Sassen heim. Een prachtig zilver couvert en even wiegen in de armen van Sassenheims bur gervader was wat de kleine ter gelegenheid van dit als tastbare herinnering te beurt viel. Op de foto's de gelukkige familie met burgemeester en vrouw en Olaf in de armen van de burgemeester. NIEUWVEEN De anjerstekken van M. Lek en Zonen NV zijn in Nederland al jaren een begrip. Maar ook in snel toenemende mate wordt het produkt van het Nederlands bedrijf langs de Amstel ontdekt door buitenland se kwekers als ideaal uitgangs materiaal. De firma Lek, die volgende week zaterdag een en ander gaat vieren met een re ceptie in Avifauna, zit pas twin tig jaar in de anjerstekproduk- tie. Een betrekkelijk korte tijd eigenlijk; wonderlijk kort als men naar de spectaculaire groei van het bedrijf kijkt. De heer M. Lek Sr., die zich in 1961 bij het bereiken van de AOW-leeftijd uit de zaak terug trok en de leiding overliet aan zijn zoons, had er een halve eeuw geen notie van dat hij ooit nog eens in de bloemen terecht zou komen. Als zovele anderen vestigde hij zich als tuinder op een open stuk grond langs de Amstel. De groententeelt verliep echter zo gunstig, dat de heer Lek het al spoedig in 1926 aan durfde een warenhuis van 500 m2 neer te zetten; het jaar daarop zelfs nog een van 700 m2. Crisis- en oorlogsjaren damden daarna de onderne mingsdrift in, maar in 1947 kreeg het bedrijf weer nieuwe groei-impulsen toen de heer Lek besloot om te schakelen op bloe menteelt. Het bedrijf kreeg vol op de wind in de zeilen, door aankoop van aanliggende grond werd het areaal gestadig uitge breid en de ene kas na de ande re kwam er, vooral toen men zich ging specialiseren in anjers en anjervermeerdering en de zoons medefirmant werden. Door de sterke ontwikkeling in de methoden van de anjerstekpro- duktie en de steeds hogere ei sen, die aan de kwaliteit worden gesteld was het noodzakelijk het bedrijf steeds meer te moderni seren. Om aan de huidige nor men voor gezonde en virusvrije planten te kunnen voldoen werd zelfs een kas gebouwd, waar men in reageerbuisjes de aller kleinste groeipunten opkweekt tot kerngezonde moederplanten. De luchtingen en deuren van deze kas, die eerder een labora torium is, zijn zodanig afge schermd, dat geen insect als po tentiële overbrenger van een vi rus kan binnendringen. Verkeers maatregelen in Alphen bij bezoek van koningin ALPHEN De Alphense politie zal een reeks strenge verkeers maatregelen nemen in verband met het korte bezoek dat konin gin Juliana vrijdagmiddag aan het gemeentedeel Zwammerdam brengt. De belangrijkste maatregel is dat de Kortsteekterweg van half vier tot kwart over vier voor al het overige verkeer gesloten zal zijn. De koningin komt uit de richting Leimuiden, volgt de Oranje Nassausingel. kruist de Rijnbrug en volgt dan de Kort steekterweg naar de Lindeho- venstraat. Getracht zal worden de gewone route te handhaven voor de autobussen. NIEUWVEEN Het echtpaar M. Lek en Y. M. Lek-Van den Berg is op 27 november a.s. 50 jaar getrouwd. De bruidegom is de stichter van het kwekcrsbedrljf dat dezer dagen ook vijftig jaar bestaat en waaraan op deze pa gina aandacht wordt besteed. De heer Lek werd in 1896 in Ter Aar geboren, zijn vrouw bracht haar jeugd door in Mijdrecht, waar zij in 1895 het levenslicht aanschouwde. Tien jaar geleden droeg Lek zijn zaak over aan zijn zonen Maarten, Kees en Toon. Dat neemt echter niet weg dat hij nog dagelijks met zijn hark en zijn trouwe sigaar in de mond aan het werk is in een van de kassen. Maar ook moeder Lek mag er wezen. Zij doet nog steeds zelf het huishou den, /ij het dan dat ze daarbij geholpen wordt door haar klein dochter Leny. Het is dan ook niet verwonderlijk dat men er wel een beetje ophef van maakt in Nieuwveen. Het huis staat vol met bloemen en naast het huis staat een versierde ere poort opgesteld.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5