Haaswijk in andere vorm W. Hazerswoude fluoridering Iskaasuittvuistje anti-autoritair? AZC had geen kans tegen landskampioen 61 h 10 J. P. v. d. Zwet had de mooiste voortuin van heel Alkemade Wit Gele Kruis De Zilk wil oogarts aantrekken Statenlid Den Dunnen zet vraagtekens bij groeimodel Nieuwkoop Het Kath. Vrouwengilde kreeg drugvoorlichting Kinder- katechese maakt ouders onzeker Na't werk jjopde smikkelioer, met'n goeie plat-du-joui Zomacn^ V erkeersmaatregelen in Hazerswoude-dorp ÏBEfpoNDERDAG 18 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT HOOFDKLASSE WATERPOLO PHEN Het is AZC niet ge ilet om na het verrassende ge- jkspel tegen Neptunes Arnhem inieuw voor een sensatie te irgen. Gisteravond werd met -1 verloren van HZC/Robben. eze wedstrijd werd woensdag espeeld omdat de Hilversum- iers aanstaande weekeinde in 8var uitkomen in de halve fi- het toernooi voor indskampioenen. <sPelth heeft HZC/Robben het niet lakkelijk gehad. De lands- ipioenen waren blijkbaar et hun gedachten al bij de ko- ende wedstrijd want er werd g traag door hen gespeeld. de Klashorst, de HZC/Robben stuurde jn ploeg het water in met de idracht het zone-systeem, dat eds vijf competitiewedstrijden et succes beoefend werd, te interen. Een van de mogelijk- iskrajtden die dit defensief ingestel- systeem de tegenstander t, is het spelen op balbezit, Ie kJndat er immers geen mandek- ig is. Gretig grepen de Alphe ren deze kans en speelden stig hun tijd uit. Door het bal- it van AZC en de traagheid de akties van HZC/Robben eef aan het eind van de eerste riode de stand 0—0. Terecht jzigde Theo van de Klashorst jn tactiek en ging over op een ensievere speelwijze. Van der imp en Lamme scoorden voor Hilversummers 20 en Ruud eskra Hey verkleinde de achter and tot 21. In de derde eelhelft zorgden doelpunten n Lamme en Hermsen voor n voorsprong van 41. We- bepaalde Lamme in de atste partij de score op 5—1. 'ylor r niet Leidenaars in lugdteam KNVB ttief JDEN In het KNVB-sport- [panoi ntrum te Zeist z'in vandaag iskwa lectiewedstrijden gespeeld kader van de voorbereiding het Nederlandse jeugdelf- •rkes Ivan 16-17 jarigen. Onder de war Pdigden bevonden zich ook indoï Es van Lugdunum en S. Der. f J? van Quick Boys, als verte- Metro twoordigers van de afdeling jiisten iden. In totaal waren 37 spe- ■^•99 naar het sportcentrum ge- )m hun talenten uit te immoh ht prs Bekendmaking ten )afV [urgemeester en wethouders Katwjjk maken bekend dat zjj z\jn krachtens artikel an de Wet op de Ruimtelijke ening vrijstelling te verlenen de hiemagenoemde bestem- EO gsplannen en in samenhang artikel 50, lid 8, van de Wo- mdinglwet bouwvergunning te verle- despor voor de daarbij genoemde eJcen wPlamien ).oo ,aa het bestemmingsplan ,,Mo- nblok-Zuid", voor het bouwen LUfflf lan e eengezinswoningen e Irisstraat te Katwijk Ijjn, kadastraal bekend ge- 111 (gedeeltelijk); 9,40 svijk aan Zee op het perceel ka- plaat lastraal bekend gemeente Kat wijk, sectie A, nr. 13848. rogïan tekeningen behorende bij ge- 12 26 nde bouwplannen liggen vanaf lUeitt ovember 1971 op de gemeente- nagazi 00 (S> ntSir3 "reide deze termijn wordt een en. r in de gelegenheid gesteld AV ituele bezwaren tegen het ver- btertdf n van de gevraagde vrijstel- schriftelijk bij hem in te die- Structuur verbeteringen in de landbouw TER AAR Op de bijeenkomst van het Noordelijk Klei-Veenge- bied is gisteravond uitvoerig ge praat over structuurverbeterin gen in de landbouw. Een van de leden van het forum, de heer Bikker vertelde dat het landbouwbeleid dateert uit de jaren dertig. Het prijsbeleid heeft lang goed gewerkt maar de verstoring van het bestaan kwam voort uit de gekweekte overschotten aan landbouwpro- dukten. Er kwamen veel opmerkingen uit de zaal aan het forum. Een be paalde groep bedrijven komt maar in aanmerking voor hulp, er moet levensvatbaarheid zijn. Rente-subsidie kan worden ge geven tot maximaal vijf procent te bestemmen voor investerin gen voor het hergroeperen van bedrijven, ruilen van kavels, vernieuwing en verbetering van bedrijfsgebouwen. In de kringen van de landbouw voelt men ook veel voor kapitaalsubsidie die ten hoogste twintig procent mag bedragen. Vergroting van op pervlakte per man is beter dan verhogen van het aantal stuks vee per man, want dan zijn overschotten weer niet uitgeslo ten. Uit de zaal kwamen ver schillende stemmen dat verho ging van prijzen beter is dan alle andere maatregelen. Uit, goeie gewoonte. HAZERSWOUDE Tijdens de op heid om aan de door de minis- donderdag 25 november (20.00 ter te stellen voorwaarden op uur) te houden openbare verga- een behoorlijke wijze te vol- dering van de gemeenteraad doen." zullen burgemeester en wethou- De vertegenwoordigers van Ha- ders voorstellen, fluoridering zerswoude hebben zich tijdens i het drinkwater af te wijzen. de vergadering van het alge- OEGSTGEEST In de vorm geving van het bestemmings plan „Haaswijk" komt lang zamerhand iets meer duide lijkheid, zo schrijven B. en W. in hun voorwoord bij de begroting '72. De oorspronkelijke zogenaam de „praatprent" heeft bij de onderscheiden raadsfracties zodanige reacties opgewor pen dat men met vereende krachten is gaan werken aan het op papier zetten van ge dachten en meningen. Mede door het aandeel van de raadsfracties zal een plan tot ontwikkeling gebracht kun nen worden, dat aan de te genwoordig daaraan te stel len eisen zal kunnen voldoen. De reacties zijn om advies doorgegeven aan de stede- bouwkundige van de gemeen te, met wie alle facetten zijn doorgesproken. Thans werkt de stedebouwkundige aan een tekening, waarin zoveel mogelijk met de gedane sug gesties rekening wordt ge houden. Op 30 november a.s. zullen de herziene stukken nader worden besproken, ter wijl daarna in de loop van december een informele raadsvergadering belegd wordt. B. en W. vertrouwen erop, dat het plan in 1972 in procedure gebracht zal kun nen worden. In het college heerst ten zien van dit vraagstuk overi gens geen algehele overeen stemming, want een minderheid zou aan het fluorideren willen meewerken. De raadscommissie voor algemene zaken heeft zich in meerderheid ook al tégen fluoridering uitgesproken. Toch stelt het voltallige college de raad voor fluoridering af te wij zen. Argumentatie: „Gezien de grote hoeveelheid argumenten van voor- en tegenstanders, ar gumenten ontleend aan weten schappelijke onderzoekingen, ar gumenten gebaseerd op de per soonlijke vrijheid van het indivi du, alsmede bezwaren van zui ver principiële aard, gepaard aan de praktische onmogelijk- bestuur van het waterlei dingbedrijf „De Rijnstreek" onthouden van stemming (er stemden 14 voor en drie tegen fluoridering). De raden der aan gesloten gemeenten moeten zich hierover uitspreken, menen de Hazerswoudse representanten in genoemd bestuur. De N.V. Goudse Waterleidingmaatschap pij, waarvan De Rijnstreek wa ter koopt, wil begin 1972 over gaan tot fluoridering van het water. Praktische consequentie: in het Rijnstreek-net zal gefluo rideerd water kunnen voorko men: in eerste instantie in de netten van Waddinxveen en Boskoop, maar waarschijnlijk ook in dat van Hazerswoude. Nader beraad over technische en financiële aspecten van de fluoridering zal, aldus het dage lijks bestuur van De Rijnstreek, slechts plaats vinden als alle gemeenteraden in het leverings- gebied zich voor fluoridering hebben uitgesproken. De minister van Volksgezondheid moet toestemming geven voor de fluoridering. Een van de voorwaarden die aan derge lijke toestemming wordt verbon den: er moet ongefluorideerd water beschikbaar zijn-voor hen die dat wensen. Volgens het Ha zerswoudse college zijn de mo gelijkheden hiertoe alleen theo retisch voorhanden. B. en W. missen in de onderzoekingen ten u'.ia iet S.' d 00 ^si rWIJK, 18 nov. 1971. Burgemeester en Wet- ulair houders van Katwyk, 0 Ni*, de burgemeester, A. G. VERMEULEN de secretaris. 'verhei J. C. '1'IELEMAN DE ZILK Matig was de belang- die binnenkort te verwezenhj- stelling voor deze belangrijke ken. ledenvergadering van het Wit De heer Van der Meij werd be- Gele Kruis welke werd gehou- dankt voor het jarenlang innen den in het Kruisgebouw in De van de contributiegelden. Te- Zilk. In zijn kort openingswoord kwam de voorzitter P. Q. M. Pennings nog even terug op het afscheid van zr. Hélène. Hij dankte allen die voor dit groot se afscheid van zr. Hélène hun medewerking hebben gegeven en het voor haar als iets onver getelijks te hebben gemaakt. Ook stelde hij de nieuwe wijk verpleegster aan de vergadering voor en allen konden kennis maken met zr. M. Smit. De agenda werd vlot afgewikkeld. Het jaarverslag van de secreta resse en jaaroverzicht van de penningmeesteresse werden in orde bevonden. Alleen was het jammer voor de penningmees teresse dat zij geen optimis tisch geluid kon laten horen, daar het" jaar moest worden af gesloten met een nadelig saldo. De begroting voor 1972 werd zonder meer aangenomen. Punt 5 van de agenda, was verhoging van contributie. Men wil, zo deelde de voorzitter mede dat alle kruisverenigingen in de Bloembollenstreek tot een en dezelfde contributie komen, en wel van 20 per jaar. Dit was voorheen in De Zilk 15 per jaar. De vergadering toonde be grip te hebben tot deze contri butieverhoging en ging met het voorstel accoord. Punt 6 van de agenda; bestuurverkiezing bracht geen moeilijkheden mee, de aftredende leden mevr. C. M.. Geerlings-van der Ploeg en de voorzitter de heer P. Q. M. Pennings werden zonder meer herkozen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer A. van Graven, of het niet mogelijk was dat er in De Zilk een oogarts eens in de twee weken praktijk zou kun nen houden. Het bestuur zal het voorstel van de heer Van Gra ven grondig bestuderen en pro beren of er mogelijkheden zijn vens bracht de voorzitter alvast onder de aandacht dat begin fe bruari 1972 een voorlichtings avond zal worden gegeven over hart en vaatziekten. ALKEMADE De Vener J. P. v. d. Zwet (Galgelinden) heeft de ere-prijs met wisselbeker ge wonnen van de plaatselijke af deling van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Hij Eerste ^"jze^ V'eien^verder had afgelopen zomer de mooiste voortuin van heel Alkemade. gezamenlijke inspanning kunnen we ons leefmilieu belangrijk verbeteren", aldus de heer Mei- ma in zijn uiteenzetting. In de kantine van de veiling EMM overhandigde burgemees ter Smolders de heer v. d. Zwet zijn prijs. Daarvoor had de se cretaris van de afdeling, de heer Meima ing., het doel van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde uiteengezet. „Door ,nis3* IERSWOUDE Tijdens de op een half uur in de Dorpsstraat, mderdag 25 november te hou- tussen Torenstraat en de Groe- openbare vergadering zal ne Brug (met een proef van aantal verkeersmaatregelen drie maanden). Hazerswoude-dorp ter goed- 5. De Dorpsstraat voorrangsweg euring worden voorgelegd. In- tussen Geralaan en Pieter de Nieu en de raad akkoord gaat met Hooghstraat. nT?lJ0'e voorstellen, staat het volgen- 6. Eenrichtingverkeer in de Vin- 11 e o.a. te gebeuren: s: ii< fik» itopverbod aan de noordzijde cent van Goghstraat, Pieter de Hooghstraat (tussen Dorpsstraat en Jozef Israëlsstraat), Jozef Is- raëlsstraat. Van Ostadestraat, Vermeerstraat, Paulus Potter straat. Gerard Doustraat, Van Ruysdaelstraat. j «roene Brug. ;e Stopverbod aan de zuidzijde •mo"» 3n dorpsstraat, tussen de 7. Parkeerverbod in Tuinstraat en niw 'en*eneweg en de Oude Geme- Laan van der Salm. Weg. 8. Stopverbod in Torenstraat, tus- 'arkeerverbod in de Dorps- sen Dorpsstraat en Raadhuis- [raat, tussen de Pieter de plein. 'ghstraat en de Torenstraat. 9. Ontheffing van parkeerverbod in 'arkeerverbod voor langer dan Tuinstraat aan de bewoners. NIEUWKOOP De raad van Nieuwkoop heeft zich enige tijd geleden uitgesproken voor dit groeimodel voor de gemeente: In 1972 8800 inwoners, in 1982 11.000, in 1992 13.200 en in het jaar 2002 15.200. Naar aanlei ding daarvan heeft het Provin ciale Statenlid Den Dunnen uit Rotterdam een aantal vragen gesteld aan Gedeputeerde Sta ten. Drs. Den Dunnen, die zitting heeft voor de Partij van de Arbeid, vraagt zich af of men met deze keuze de groei niet beperkt tot het geboorteoverschot maar tevens een vestiging van alloch tonen aanmoedigt. Hij gelooft ook, dat de tweede nota op de Ruimtelijke Ordening een ande re ontwikkeling voorstaat voor Nieuwkoop. Daarom vraagt drs. Den Dunnen zich af of het door de raad aanvaarde richtge tal niet in duidelijke tegen spraak is met de gedachten van GS. Hij ziet hierin ook de eerste aanwijzingen voor een begin nend proces van suburbanisatie en acht het zinvol dit proces in de beginfase te stoppen. De heer Den Dunnen vraagt ook naar de maatregelen, die GS zouden kunnen nemen om der gelijke ontwikkelingen te voor komen. Als laatste stelt het socialistische statenlid de mogelijkheid aan de orde bij een ander groeiproces (uitkomend op 12.800 in het jaar 2002) voldoende woningwetwo ningen te bouwen voor het op heffen van de woningnood c.q. bevolkingsgroei. Met andere worden zegt hij dan, moet men minstens X dure woningen bou wen voor stedelingen om Y goed kope huizen voor de eigen woningzoekenden te bouwen? We dachten van wel, ja. Kaas uit 't vuistje is tenslotte tegen de autoriteit van Het Recept. Men neme zus en zoveel, m'n laars. 'Men neme' en da's dan ook precies alles. Men neemt een brok kaas. Uit. Zo dik en zo dun, zo recht en zo scheef als u maar wilt. Vrijheid blijheid en geen baas boven kaa? behalve uzelf! .d. Oord te Kaag, G. Th. Wesselman, Westeinde 67d; P. v. Noord, Spoorstraat 14; G. L. J. Huigsloot, Noordeinde 109; G. A. Elstgeest, Zuideinde 76; D. Muys, Marijkelaan 14, de Kaag; wed. E. W. M. Schoo-de Koning, P. v. d. Veldestraat 25; S. H. M. van Ruiten, Dijkstraat 26, Th. P. Schakenbos, Populieren straat 36. N.V. Uitgeversmij. Succes, Zuideinde 1 (afd. open bare gebouwen en instellin gen/bedrijven). De 2e prijzen gingen naar: Wed. I. A. v. d. Geest-Koot, Vrouwvenneweg 34, Oud Ade; J. J. v. d. Lubbe, Vrouwvenneweg 8, Oud Ade; P. M. v. d. Zwet, Dijkstraat 28, J. Q. Hogenboom. Noorderhem- weg 9; J. W. Spruit, de Baan 15; G. Neelen, NÏiddenweg 46. G. Th. Schakenbos, Langeweg 38, A. M. Hoogenboom, Flora- weg 106: J. B. M. Haanappel, Emmalaan 3. Kaag; J. N. Spruit- de Baan 13; J. Bouma, Zuidweg 11, Rijpwetering; Gemeentehuis Almemade (Afd. openbare ge bouwen en instellingen/bedrij ven). 3e prijzen: A. Elstgeest, Zuideinde 136a; G. P. Warmer dam, Koppoellaan 19, Rijpwete ring; Th. W. Box Irenelaan 5, Kaag, A. W. M. v. Welsem. Dijkstraat 32; H. W. P. J. Klein, Noordeinde 59a; J. A. Schakenbos, Populierenstraat 40; C. Bakker. Oud Adeseweg la, Oud Ade; H. N. Schouten, P. v. d. Veldestraat 26; J. v. d. Zee, Irenelaan 9, Kaag; mevr. C. M. S. Bolland-v. Leeuwen, Nassaulaan 12, Kaag; W. G. v. d. Zwet, Galgenkade 5; A. R. Meima. Sotaweg 95; P. C. Loog- man, Wilhelminalaan 18, Kaag; L. J. v. d. Geest, Zuideinde 85a; .Afd. Openbare gebouwen en in stellingen/bedrijven: 3e pr- Techn. School voor de Veen- streek, Alkemadelaan; Kleuter school Oud Ade; Vrouwvenne weg; eervolle vermelding: St. Josephschool, Pastoor Onelpleiit; St. Gerardusschool, Meerkreuk- plein. aanzien van de fluoridering van het drinkwater het onderzoek naar de gevolgen van fluoride ring op lange termijn voor het afvalwater en de bodem. Op zuiver praktische gronden ach ten B. en W. het ongewenst om NU tot fluoridering over te gan, nu de minister van Socia le Zaken aan de gezondsheids- raad heeft verzocht om na te gaan welke alternatieve fluori- deringsmethoden er mogelijk zijn. Met name wordt wat dat laatste betreft gedacht aan keu kenzout; in Zwitserland zijn daarmee, zoals bekend al resul taten geboekt. MARKTBERICHTEN LEIDEN Appelen 13—28. Champlg- i 51—fi", i: 4891Prei 34-32. Tnmate.i A 710-780. B 820- S40. C 500. CC 250. Uien middolgrof 11—18. Witlof ló:i—169 pi len 6. Radijs 16, Selderij 1016 per LEIDEN In een zaaltje van de len. Van hasj en marihuana Als nadelige gevolgen noemde hij Zuiderkerk kregen 25 dames van het Katholiek Vrouwengilde gisteravond van de heer Van der Voort, medewerker aan een consultatiebureau voor hard druggebruikers, alles te horen Opvallend was de wijze waarop hij alles heel zakelijk besprak. Hij vertelde over de leuke erva ringen van verdovende midde- Bij opium zijn de ervaringen veel ingrijpender. De trip duurt bij dit middel zeven uur, waarin de gebruiker afstand kan nemen van zichzelf. De heer Van dei- Voort zei dat het daarom wel eens goed kon zijn voor mensen die nou eens wilden weten hoe de bad-trip, die meestal ontstaat doordat de gebruiker met angst aan de trip begint. Het gedrag van de gebruiker wordt onge remder dus in zo'n geval zijn angst. Er kan hierdoor een nachtmerrie-achtige toestand ontstaan of de gebruiker kan een plotselinge aanval van ach tervolgingswaan krijgen. Na de pauze bleek dat vele dames nog niet tevreden waren. Ze hadden een alarmerènder uiteenzetting over drugs verwacht. Maar de heer Van der Voort wist de ge moederen tot bedaren te bren gen door te zeggen dat hij de zaak bewust bagatelliseerde. Hij wilde namelijk een groot deel van de angst, die contact tussen ouders en kinderen onmogelijk maakt, weghalen. Tot slot kon den de dames de middelen zelf bekijken. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft tijdens zijn bezoek aan Chili op vragen over de verhouding tussen kerk en staat op Cuba laten weten dat er op dit moment geen problemen zijn. Hoewel in het verleden van kerkelijke zijde oppositie tegen zijn regering is gevoerd, is er nu een bestand van vreedzaam naast elkaar bestaan. De katechese-bijeenkomsten, die bedoeld waren om ouders dui delijk te maken wat hun kinderen op de r k. basisscholen aan katechese wordt bijgebracht, zijn over het algemeen aan hun doel voorbijgegaan". Deze conclusie trekt pater drs. A. Grimberg S. J. na afloop van de katechese-bijeenkomsten, die bij het begin van dit school jaar in een aantal parochies in Den Haag. Voorburg en Rijs wijk zijn gehouden. Dit gebeurde op initiatief van het deke naat Den Haag. De diensten school katechese, volwassenen-katechese en li turgie van het dekenaat wil den daarbij ruimere informa tie geven. Gedurende vier weken werden in de paro chies liturgische diensten en discussie-avonden gewijd aan de geloofsopvoeding van de kinderen. Pater Grimberg verduidelijkt zijn conclusie: „De bijeen komsten zijn er in feite op neergekomen, dat de ouders meer gediscussieerd hebben over hun eigen geloofsproble- men, dan direct over de ge loofsopvoeding op school van hun kinderen. Eerlijk gezegd hadden we dat wel kunnen verwachten, want primair praten de mensen toch altijd over hun eigen problema tiek". Behoefte Pater Grimberg is wél te spre ken over de katechese-bij eenkomsten gezien als expe riment: „Het is gebleken uit de enquêteformulieren, die we na afloop hebben ver spreid, dat er een behoefte is aan dit soort bijeekomsten. Alleen zal de organisatie bij een volgende keer die ze ker komt een duidelijker programma moeten maken. Bijvoorbeeld twee bij eenkomsten, waarvan de eerste duidelijk over lagere- schoolkatechese gaat en de tweede daarop aansluitend de volwassenenkatechese be handelt". Uit de enquête kwam onder meer naar voren, dat de leeftijd van de deelnemers hoofdzakelijk bestond uit veertig, tot zestigjarigen. En dat het aantal deelnemers per avond varieerde van tien tot zestig. Op meer dan de helft van de deelnemers was niet duidelijk overgekomen hoe tegenwoordig op de lage- de •ren wordt overge gen. Eén deelnemer bekende, dat hem dat nu wel duidelijk was geworden, maar hij voegde daar aan toe: „daar was ik al bang voor". Over het algemeen werd de vraag of de deelnemers meer ver trouwen hadden gekregen in hetgeen men op school voor de geloofsopvoeding doet, met enige aarzeling behan deld. Veel antwoorden kwa- op r dat r l in de goede bedoelingen van de docenten, maar dat men er nog niet van overtuigd was of het voor de kinderen voldoende voor la ter was. Middelbaar Zeer duidelijk bleek uit diverse antwoorden dat er een grote behoefte is aan katechese- bijeenkomsten voor ouders van middelbare scholieren, naast die van lagere scholie ren. De ouders bleken min der vertrouwen te hebben in het godsdienstonderwijs op de middelbare scholen, dan in dat van de lagere scholen. „De kinderen leren vaak beter wat niet hoeft dan wat wel hoeft. Er worden teveel twij fels opgeroepen. Een positie ve geloofshouding krijgen ze niet meer mee". Vooralsnog ziet pater Grim berg katechese-bijeenkom sten voor ouders van middel bare scholieren niet direct verwezenlijkt: „We kunnen niet alle groeperingen tege lijk bereiken. We weten heel goed dat we met deze kate- cheseavonden slechts een be perkte groep hebben bereikt, maar wellicht dat er meer op dit gebied gaat gebeuren als dit project iets beter van de grond is gekomen".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3