ionen en prijzen J opnieuw onder politieke druk Stilstaande auto ook belasten Melkprijs moet omhoog Staatsgreep Thailand verrassing voor YS OENEMEND OVERLEG EN SPOEDDEBAT IN KAMER uurverhoging n plan Noord is volgens het }AK niet juist - CONTROLE VERSCHERPEN Heerlenaar verijdelt overval Schade in Westland zeer groot DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [gracht 32, Leiden, ertenties (excl. B kwartaal 23,95, postbus 11, telefoon .T.W.) 0,24 p. mm. per jaar 94,55. 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: 63e jaargang, no. 18.546 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 VRIJ KOUD Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdag avond, opgemaakt te 11.15 uur. Zwaar bewolkt met regen of buien, morgen ook enkele opklaringen. Minimumtemperaturen van 5 graden aan zee tot rond 2 graden in het binnenland, streeks 6 graden. (Van een onzer verslaggevers) HAAG De regering heeft de Stichting van de Ar- 1 uitgenodigd voor een nieuw gesprek over de loon- en ïsmatiging-1872. Dit gesprek vindt vermoedelijk reeds »ende week dinsdag plaats, één dag voor het met span- g tegemoet geziene prijsdebat (woensdag) in de Twee- Kamer. De lonen en prijzen staan op dit ogenblik weer op in een brede politieke belangstelling. DEN HAAG In de toekomst moet niet alleen voor auto's die aan het verkeer deelne men, maar ook voor stil staande auto's motorrijtui genbelasting worden betaald. Dat is de mening van staats secretaris Scholten (Finan cien). Hij deelde dit gister avond bij de behandeling van de belastingvoorstellen in de Tweede Kamer mede. In dat geval zal ook de contro le op de motorrijtuigenbelas ting in die zin worden uitge breid. De heer Scholten deel de mede, dat de controle op de ontduiking van de motor rijtuigenbelasting zal worden geïntensiveerd. De staatssecretaris waar- schuwde tegen het voorstel van de regeringspartijen om de benzineaccijns te verho gen met één cent per liter en daarnaast de motorrijtuigen belasting te verhogen met 50 opcenten, tien minder dan de regering van plan is. Het ziet er overigens naar uit, dat het voorstel van de rege ringspartijen het bij de stemming vandaag wel zal De staatssecretaris heeft er geen bezwaar tegen de ac cijns op frisdranken in twee fasen in te voeren. Prompt deden de regeringspartijen het voorstel op 1 januari de accijns te bepalen op 8,5 cent per liter en op 1 sep tember op 14,5 cent. lange termijn de kadasterta rieven zal verhogen en op een wat langere termijn het aantal trekkingen van de De staatssecretaris heeft ook geen bezwaar tegen het voorstel van de oppositie om belastingbetalingsaanmanin gen twee gulden te laten kosten in plaats van een gul den thans. Minister Nelissen (Financiën) zei, dat hij binnen niet al te staatsloterij. Beide maatre gelen dienen om meer geld in de staatskas te krijgen. Staatssecretaris Scholten be loofde, dat hij de verkoop van water in kleinverpakking buiten de accijns en buiten de b.t.w. zal houden, mits duidelijk blijkt dat het gaat om zuiver drinkwater. Hij wilde niet meegaan met de oppositie om de sigarettenac- cijns op een andere wijze te verschuiven dan hijzelf heeft voorgesteld. Dit komt erop neer, dat een pakje van 1,40 (25 stuks) straks 1.55 gaat kosten en een pakje van 1,75 niet duurder wordt. /P Tweede-Kamerlid mr. F. iessen (optredend als frac- wrzitter) heeft gisteren de al-economische situatie iberder dan tijdens het af- ;n van het regeerakkoord" emd. „Maar het moment regeringsingrijpen acht ik niet gekomen", aldus de Andriessen. En blijft de politieke span- rond de lonen en prijzen tduren: werknemers in het agra- bedrijf en in de voedings- lotmiddelen-sector vragen 3 procent reële loonsver- van de drie vakcentra- lar een uitkering van 450 ineens, -ciaal-Economische Raad "ert morgen over de lonen jzen aan de hand van een van de vermoedelijk volgende week dinsdag overlegt de regering met de Stichting van de Arbeid over de sociaal-economische si tuatie, woensdag debatteert de Twee de Kamer over de jongste prijs ontwikkeling. Dit op verzoek van het socialistisch Tweede Kamerlid mevrouw Brautigam. Ook bij de vakbeweging staan de lonen weer volop in discus sie: of 3 procent reële loonsver betering. of 450 gulden uitke ring ineens. Daartussendoor loopt het conflict binnen de me taalbonden, nu het N.V.V. het overleg in deze bedrijfstak tot nader beraad heeft opgeschort, terwijl de confessionele bonden dit overleg willen voortzetten. EN De raadsvergadering maandag a.s. zal wel weer gaan duren. In de fractie- ladering van het PAK is be- dat twee moties zullen den ingediend naar aanlei- van het preadvies tot huur- loglng van de gemeentewo- tn. Het PAK acht het on- die verhoging ook van toe- sing te maken op de wonin gen in Plan Noord, omdat het onderhoud daarvan nog niet in goede bunen is geleid. Ook op de herstructurering van het avond-onderwijs (agenda punt 14) heeft het PAK aanmer king omdat volgens het ont- werp-stichtingsakte geen enkele, vertegenwoordiger van het openbaar onderwijs in het be stuur wordt opgenomen. kunstenaar Salvador Dali gisteren Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De melkprijs moet omhoog, omdat anders de voorzie ning in melk en melkproducten in gevaar komt; niet omdat de zui velindustrie kostenstijgingen heeft die moeten worden doorberekend, Dit zei drs. R.Zijlstra, voorzitter van de Zuivelbond, gisteren in Den Haag op een persconferentie. De bond overkoepelt een aantal coöperatieve zuivelfabrieken die sa men 85 pet van de Nederlandse melk verwerken. Nog deze week stelt de bond voor de aangeslotenen het prijsadvies op. De heer Zijlstra kon nog niet zeggen welke verhoging zal worden geadvi seerd, maar wel dat het minstens 2 cent per liter zal zijn en hoog stens 3 cent. Overigens zijn daarna de ondernemingen nog geheel vrij zelf een beslissing te nemen.Een prijsverhoging zal maandag a.s. ingaan. In een jaar tijd, aldus de heer Zijlstra, is de zuivelmarkt omgeslagen van overschotten (boterberg) naar schaarste. Kaas, boter en mager melkpoeder zijn zo sterk in prijs gestegen, dat de zuivelfabrieken aan het verwerken van melk tot kaas, boter en poeder thans meer kunnen verdienen dan aan verwerking tot consumptiemelk, pap, yoghurt en dergelijke. Om dat te voorkomen moet de melkprijs om hoog. Genees middelen mogelijk beproefd op gedetineerden genissen geneesmiddelen zijn uitgeprobeerd op gedetineerden. Ze hebben over deze zaak schriftelijke vragen gesteld aan de ministers Van Agt (Justitie) en Stuyt (Volksgezondheid). Aanleiding voor de kamervragen is een mededeling die een verte genwoordiger van AKZO zou hebben gedaan in Zweden over proeven met geneesmiddelen in gevangenissen. De mededeling werd overigens door woordvoer ders van AKZO in Nederland te gengesproken. DEN HAAG De CHU-kamerle- Een van de vragen is of bij de den Tilanus en Van der Mei vin- proeven vermindering van de den dat de regering duidelijk- straftijd in het vooruitzicht is heid moet brengen in de vraag gesteld en In hoeverre dit vrij- of er ooit in Nederlandse gevan- willig gebeurt. Voorstel D '66 kandidaat commissaris Koningin DEN HAAG (ANP) De fractie van.D'66 in de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland heeft ter voorziening in de vacature van Commissaris der Koningin in d° provincie een beroep gedaan op de heer A. de Goede, lid van de Tweede Kamer voor D'66, zich beschikbaar te stellen als kandi daat voor deze functie. De heer De Goede heeft te kennen gegeven een dergelijk beroep serieus te zullen overwegen, in dien een meerderheid in de Sta ten zijn kandidatuur zou steu- (Van i onzer verslaggevers) HEERLEN Door moedig han delen heeft een 6I-jarige gepen sioneerde Heerlenaar een gewa pende roofoverval op zijn posta gentschap annex sigarenwinkel verijdeld. Zonder buit hebben de twee overvallers het agent schap verlaten. De kordate beheerder meende in het op hem gerichte wapen een alarmpistool te herkennen. Hij greep de dreigende overvaller daarop bij de pols en beet hem op zijn beurt bits toe: „eruit nu en gauw". De tweede overvaller kreeg een warme deksel van de kachel naar het hoofd. Beide namen toen de benen. F Lennon en zijn vrouw Yoko Ono kwamen gisteren in Washington F- Eerder verbleven zij in New York. Wat zij in de Amerikaanse F gaan doen wilde John Lennon ~iiet bekendmaken. De vorming van een streekener- giebedrijf (agendapunt 22) ligt het PAK zwaar op de maag om dat geen rekening is gehouden met de eis, die de heer Van Aken destijds gesteld heeft dat Leiden in de belangen met 50% of meer vertegenwoordigd zou zijn. De partners achten dit aandeel te hoog maar volgens het PAK ontbreekt tot nu toe elke motivering daarvoor. Het voorstel - tot besluit van de „Bouwnota" - om zich te ver enigen „met het beleid, zoals dat in de jaren 1971-1974 wordt gevoerd," gaat de PAK-fractie te ver; zij wil meer grep op het besluit en verlangt dat B en W hun' beleid minstens elk jaar verantwoorden. Omdat de minister nog niet heeft laten weten, welke bestemming hij de schouwburgpot" wenst te geven, meent de fractie dat het uitgestelde „ultimatum" waartoe in de vergadering be sloten werd maandagavond a.s. opnieuw aan de orde gesteld moet worden: ze wil dat de raad besluit, architect O. Grci- ner te Amsterdam opdracht te geven, een ontwerp te maken voor de Schouwburg-restauratie. De Zwembadnota, daarentegen, wil de PAK-fractie pas bij de behandeling van de begroting bespreken, teneinde de raadsle den de tijd te geven, zich op het belangrijke stuk te oriënteren. In het komend weekend zal voorts nog bekeken worden welke bij drage geleverd kan worden om duidelijkheid te krijgen over de plannen rond de „Leidse Baan;" de plaatsbepaling van de scholen voor voortgezet on derwijs, bijvoorbeeld, zou sterk door de aanleg van deze weg beïnvloed kunnen worden. Zo is bijvoorbeeld de ontsluiting van „de tuin van Van der Mey" - waarop de Rembrandt-scholen- gemeenschap is geprojecteerd - aan de Haagweg-zijde gedacht. Als de Leidse Baan op de Haag- weg aansluit, ontstaat een on houdbare situatie. BANGKOK (REUTER/AP) De militaire staatsgreep in Thai land waarbij de minderheidsre gering van premier Kittikats- jorn de macht in handen nam heeft Amerika verrast. Thailand is een van Amerika's trouwste bondgenoten in Zuidoost Azië. Gisteren heeft premier maar schalk Thanon Kittikatsjorn na afkondiging van de uitzonde ringstoestand de macht tot zich getrokken. De regering en het parlement werden ontbonden en de grondwet buiten werking ge steld. De Partij van de Revolu tie van premier Kittikatsjorn In een verklaring voor de radio heeft marschalk Kittikatsjjorn gezegd dat de staatsgreep nodig was omdat er gevaar dreigde voor een vreemd regeringsstel sel. De situatie had zich dermate ver slechterd dat er anarchie dreig de te ontstaan. De maarschalk schetste voorts de ontwikkeling van de criminaliteit en de re cente studentenbetogingen. Hij zei dat de monarchie blijft be staan. DEN HAAG. Minister Drees erkent, dat het Westland aanzienlijk schade lijdt door het slechte water. Hij zal met zijn collega van Land bouw overleg plegen om te bezien «Len hoe deze scha de opgevangen kan worden. Hij deelde dit vanmorgen in de Tweede Kamer mee erop wijzend, dat het hier vooral de sla en komkom mers betreft. Hoe groot de schade precies is, kon de minister onmogelijk zeggen. In Chili is onenigheid ontstaan op de scholen en universiteiten tegen hervormingen in het schoolbestuur Hier hebben studenten van de universiteit van Chili zich bewapend met stokken en schilden om zich tegel overname van het gebouw te verzetten. Voordracht KVP-bestuur (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De KVP-partij- raad krijgt op 27 november a.s. de volgende voordracht voor een nieuw dagelijks bestuur voorgelegd: voorzitter dr. ir. De Zeeuw, vice-voorzitters Th. Laan en Mej. T. Kok,leden de heren Van Amelsvoort (Tweede Kamerlid), Derks (voorzitter KVP-Limburg), Brokx (Gedepu teerde in Noord-Brabant), A. Hubben (Limburgs vakbondbe stuurder) en Nuyens (voorzitter KVP-jongeren). Dc partijraad krijgt ook een voor dracht voor de samenstelling van de begeleidingscommissie bij de besprekingen tussen KVP, AR en CHU. Voorgedra gen worden: de nieuwe partij voorzitter (De Zeeuw), de frac tievoorzitter (Veringa, waarne mend Andriessen), prof. Steen kamp (voorzitter), jongeren- voorzitter Nuyens, drs. De Deze eerste vijf personen vormen de afvaardiging naar de contac- traad. Voorts staan op de voor dracht dé heren Dr. Couwen- berg, Kustcrs, van der Gun, Wuest. G. Mertens (Eerste Ka merlid). H. Nootenbom (Tweede Kamerlid), Mej. dr. Klompe, prof. Violet. P. Beugels en me vr'" iw Gardeniers. Meneer de Uil heeft het aan zijn keel (Van onze radio- en tv-redacteur) AMSTERDAM Frans van Dul, schoten alias Meneer de UI is zijn stem kwijt en ka daarom een week lang niet op treden in de revue „Een lach i de ruimte", waarmee hij ee tournee door het land maak! Zijn plaats zal die week door it vallers worden ingenomen. D kinderen voor de tv zullen e niets van merken, omdat dei opnamen lang tevoren zijn gi r «akt.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1