POLOCOACH VAN DER NEUT MAN ACHTER SUCCES AZC Voor strooiavond een ruime keus in concerten Geslaagde try-out Sam-Sam 197 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15 J zijn de uitzonderingen geen „witte raaf" meer, nog steeds gaat in de orkestpraktijk op, dat het concert-met- de-solist door het publiek als hoofdmoot van het program ma beschouwd wordt. Ook cmponisten uit de 20ste eeuw hebben zich aan deze voorkeur niet kunnen onttrekken. De grammofoon-industrie evenmin. Het zal dan ook wel geen toeval zijr -«t, met strooi-avond in zicht, de nieuwe oogst aan plate et concerten, bijzonder ruim en geva rieerd is. de eerste plaats denken we dan aan twee H.M.V.-platen waarop Daniel Wayenberg de hoofdrol speler is. Op de éne (EMI CO53-11650) speelt Nederlands enige pianist die momenteel op buitenlandse podiums vaste voet heeft, Strauss' frivole „Burles- voor piano, pauken en or- met op de keerzijde de technisch veeleisende Paganini- variaties van Rachmaninov. andere plaat (EMI C053- 11656) laat Wayenberg horen in een Gershwin-séance: de be roemde Rhapsody in Blue en het Pianoconcert in F. Alle uit voeringen bevestigen dat Wayenberg een briljant pianist is; in Gershwin combineert hij vereiste ongedwongenheid met boeiende ritmiek; Wayen- bergs visie op Strauss' „Burles- is een der beste die we kennen en in Rachmaninovs va riatiewerk kan men weer eens horen dat virtuoos klavierspel en een heldere toucher hand in hand kunnen gaan. Het Parijse Orchestre du Conservatoire be geleidt goed in Gerhswin; het Londense Philharmonia-Orche- stra op de andere plaat nog be ter. fit een heel ander vat wordt er getapt op EMI-C053-24371; een plat war hoboïst Han de Vries zich horen laat in drie concer ten met het stempel van de Ba rok: Haendel, Vivaldi en Bach. Han de Vries, leerling van bei de beroemde Stotijns, heeft van alle in Nederland werkzame ho boïsten de mooiste toon als het gaat om barok-muziek; bewon derenswaardig soepel, wat op deze plaat vooral in het Vival- di-concert bewezen wordt. Ituurlijk ontbreekt in de strooi- avond-aanbiedingen niet de eer ste disco-uitvoering van het pas herontdekte derde vioolconcert van Paganini. De uitvoerenden ijn degenen die dit jaar in En- tland voor de eerste heropvoe- Dg sinds 1840 zorgden: het Condens Symphony Orkest en Henryk Szeryng, violist die het geheim kent om van tijd tot tijd verrassend voor de dag te ko men. lij speelt Paganini's concert, dat even virtuoos is als het andere werk van de man die nog steeds het summum van vioolakroba- tiek betekent, briljant en pracch- tig van klank. Wanneer men niettemin toch iets mist, ligt de verklaring wel in het feit, dat de andere concerten van Paga nini zo niet beter dan toch meer vervoerend zijn. (Philips 6500- 175). Een plaat die ook een pleidooi verdient, is Decca SXL 6512 met twee concerten van Britten uit de dertiger jaren: het piano concert uit 1938 en het vioolcon cert uit 1939. Werk van een Britten die hele maal nog niet beroemd was, maar zeker in het pianocon cert horen laat dat hij reeds de muzikale maarschalkstaf in zijn ransel had. Qua sructuur is het vioolconcert (knap door Mark Libotsky gespeeld) beter; maar in het onorthodoxe piano- concert wemelt het van indica ties die de schaduw van de late re componist van wereldfor maat vooruitwerpen. En dit concert wordt gespeeld door niemand minder dan Svia- toslav Richter, de fenomenale Russische pianist die zich geen knollen voor citroenen verkopen laat. lichter's grandioze talent' als tolker kan men overigens nog méér bewonderen op H.M.V.-plaat met het tweede concert van Bartok (EMI C 063-02161). Qua inhoud vinden wij Bartok's „tweede" het moei lijkste om de toehoorders mee te krijgen; het is innerlijk on stuimig, maar uiterlijk intro vert. Richter speelt het schitte rend; wat ook het geval is bij Prokovjev's vijfde concert in G op de keerzijde van de plaat. Maar wanneer bij Bartok vituo- siteit middel blijft, dan is ze bij Prokovjev dikwijls doel. Zelfs een Richter kan die indruk niet wegwerken. Sutherland e.a. °ok buiten het genre concerten is er goed nieuws te melden. Dec ca komt met „Een opera-avond van Joan Sutherland": met vo cale hoogtepunten uit Ernani, Si- ciliaanse Vespers, Linda di Cha- mounix en niet te vergeten Lu cia di Lammermoor. Schitte rend gezongen met een colera- tuur die niet onderdoet voor Callas of Deutekom en een vo cale beleving welke die van „la Deutekom" beslist overtreft. Eveneens van Decca (SMD 1184'» een nieuwe beknopte sa- me 'ütting van Leoncavallo's ..P jas" opera die haar popula riteit een beetje aan het verlie zen :s. Maar het gezelschap van Eo j's Accademia di Santa Ce cil'" o.l.v. Pradellli geeft de oude wijn een nieuwe krans. Met een Del Monaco als Canio, Capecchi als Silvio en Gabriella Tucci als Nedda mag dit geen wonder heten. Dat Narciso Yepes weinig voor Segovia onderdoet zal men weer eens bevestigd horen op DGG 2530-140, een plaat waarop de gitarist zich horen laat in etui des en preludes van Villa-Lobos. De Braziliaanse componist schrijft gitaarmuziek als geen ander, en Yepes is een tolk die de taal van deze profeet ver staat en zó weet over te bren gen dat iedereen, .kenner of leek, onder de indruk komen zal. Onder het label Negram (NQ- 20036) heeft de bekende Ne derlandse accordeonist Harry Mooten een Bach-recital laten uitbrengen: twee en driestem mige Inventionem welke Jo- hann Sebastian voor klavecim bel geschreven heeft. We begrij pen dat een musicus als Harry Mooten in deze stukjes uitste kend materiaal gezien heeft voor zijn instrument. De struc tuur komt op de accordeon goed tot haar recht. Velen zal ontgaan zijn dat dri Nederlandse musici als ARPA- Triada een trio vormen: de so praan Karin Ostar, de pianist Rudy de Heus en als centrale fi guur harpist Edward Witsen- burg. Gedrieën speuren ze naar oude en nieuwe juweeltjes het voor hun combinatie ge schikte genre kamermuziek. Een H.M.V.-plaat (EMI C Q53- 24376) laat horen wat ze in het werk van Iberische componisten ontdekt hebben; bij bekenden als Albeniz en Turina, maar ook bij minder bekenden. De plaat is beslist een verrassing. Witsenburg kennen we als har pist van wereldformaat, maar Karin Ostars stem doet het dit Iberische genre uitstekend. Rudy De Heus is goed in ensemblewerk, wat minder zijn interpretatie van Granado's dansen. Janatsjek Als epiloog een orkestplaat met als dirigent de Belgische „Edo de Waart": de 25-jarige Antwer penaar Frangois Huybrechts, die onder meer bij Bruno Maderna gestudeerd heeft en door nie mand minder dan wijlen George Szell als assistent aangetrokken werd. Huybrechts laat zich op Decca SXL 6507 horen in twee grote werken van Janatsjek: de beroemde Taras Bulba suite de minder bekende Dansen uit Lachia. Met het Londens Phil- harmonisch Orkest schept de- jonge Belg een klankbeeld dat kleur en spanning heeft. In de contrastrijke muziek van natsjek is Huybrechts een diri gent die een orkest ricchting kan geven; vooral de Taras Bulba suite bewijst dat. G. v. L. Het Jlddisch-Israëlisch theater cabaret Sam-Sam gaf gisteravond in theater Pepijn haar eerste try-out. De groep Willy Brill, Feike Boschma en Pieter van der Staak, wist met haar program ma van liedjes, verhaaltjes, sketches en gitaarmuziek de bij na uitverkochte zaal tot het eind toe te boeien. Willy Brill spelde uitstekend to neel en bracht de echt Jiddische moppen op een komische wijze. Het was jammer dat de moppen vaak in het Jiddisch werden verteld waardoor ze soms niet helemaal over kwamen op het niet Joodse publiek. Feike Boschma wist met zijn prachti ge soms levensgrote poppen en marionetten een heel aparte sfeer te scheppen rond de sket ches en verhaaltjes die Willy Brill bracht. Met name het stukje over de vrome kat „Jitz- chak Leib Peretz was erg aar dig. Het geheel werd op grandioze wij ze op de gitaar begeleid door Pieter van der Staak, die ook nog enige soli ten gehore gaf. Nationale Ballet danst „La Parole" Terwijl de grote groep van Het Nationale Ballet een tournee maakt in de Sovjet-Unie, zullen de werkzaamheden van de in Nederland achtergebleven dan sers normaal voortgang vinden. Gedurende enkele weken in de maand november zal de En gels-Finse pedagoge Cleo Nordi als gastlerares met de achter blijvende dansers werken. De instudering is begonnen van een nieuw ballet van Ethery Pagava door de choreografe zelf. De première van „La Pa role" zal plaatsvinden op vrij dag 17 december a.s. in het Cir custheater te Scheveningen, op muziek van Penderecki. Met de Engelse choreograaf An thony Tudor is thans definitief overeenstemming bereikt over de instudering van zijn ballet „Dark Elegies". De repetities hiervoor zullen medio december beginnen terwijl de première zal worden uitgebracht op dins dag 25 januari 1972 in de Stads schouwburg te Amsterdam. Aan dit ballet zal vermoedelijk worden meegewerkt door de jonge Nederlandse bariton Ro bert Holl, winnaar van het vo calisten concours 1971 ten Den Bosch, die dan Mahler's Kinder- totenlieder zal zingen. Goya-tentoonstelling in Tokio. On der auspiciën van de Spaanse regering is in de Japanse hoofd stad een tentoonstelling geopend waar 155 werken van de Goya te zien zijn. Na de 23ste januari gaat deze collectie naar Kioto. ALPHEN „Als coach ben ik eigenlijk ongeschikt. Persoonlijke zaken laat ik vaak meespelen, terwijl een coach van formaat al leen kijkt naar de presta ties van het moment. Ik vind het belangrijk hoe de persoonlijke omstandighe den zijn van een speler. Het niet boteren thuis, huiswerk. Een verkering, die vlak voor de wedstrijd is uitgeraakt. Het leeftijds verschil tussen de spelers. Het inwerken van jonge krachten". Wat Piet v.d. Neut met een verontschul digend gebaar aanduidt, de psychologische benadering van zijn menselijke mate riaal, zou wel eens een van de belangrijkste factoren kunnen zijn van het succes van de Alphense Zwem- club. Puttend uit vijftien jaar ervaring in het stilliggende, statische wa terpolo. is de 34-jarige Alphenaar als een kompas geworden, aan de hand waarvan het huidige AZC zich een weg baant naar de veilige middenmoot van de hoofdklasse. Wist AZC het vorig seizoen de traditie, dat promo vendi prompt weer tot „af zwaaiers" worden gedegra deerd, te verbreken en zich met glans te handhaven, dit jaar zet de revaluatie zich duidelijk voort. De opwaardering ging on der meer ten koste van Neptu- nus Arnhem, een van de weini ge bedreigers van het almachtig lijkende De Robben: 3—3 werd het in 't „kokende" zwembad De in het „kokende" zwembad De Dillen, sinds drie jaar thuisha ven van AZC. „Toen het bad er nog niet was moesten wij naar Katwijk of Voorburg waar wij om tien/elf uur 's avonds een uurtje konden trainen. De thuis wedstrijden speelden wij in Be verwijk". Aan serieuze polotrai ning werd nog niet gedacht. Op de golven van het enthousiasme stootte het team, in zes jaar tijd van de derde klasse, naar de eerste klasse door. „Bij toeval stelt V. d. eut nu, had de trans plantatie van de adspiranten Kees Kaltenecker, Hans 't Hart, Wïm Verhagen en Ruud de Hey succes. Pas toen men voor de poort van de hoofdklasse stond werd aan de trainingseisen vol daan. Thans is ook vrijwel iede re week het oog van een video recorder op de spelers gericht. De evolutie verliep snel. Zo ver toefde AZC ook al een keer op Papendal, om de homogeniteit te bevorderen: „Wij hebben geen uitblinkers. Alleen Hans 't Hart speelt in het studenten team, maar dat stelt niets voor. Een van de belangrijkste wa pens van het team is het zich op trekken aan de tegenstan der". Een nadeel is wel dat de meesten te weinig zwemwater hebben gehad omdat in het ver leden de trainingsgelegenheid minimaal was. Nu hebben wij veertig jongetjes van acht tot tien jaar, die al aan waterpolo doen. Ten opzichte van het vo rig jaar zijn we wel vooruitge gaan. Toen dachten we dat na een afgeslagen aanval de bal weer snel naar voren moest. Nu is er echt sprake van rustig op bouwend spel". V. d. Neut („In mijn tijd waren er voor twee teams dertien spelers beschikbaar, zodat het niet veel moeite kostte om in het eerste team te komen") heeft kortgele den ook in de voorzittersvacatu re bij AZC voorzien. Een be schrijving van die taak is in fei te ook een tekening van zijn ka rakter: „De combinatie coach/voorzitter is wel eens moeilijk, maar gelukkig heb ik een uitstekende tweede voorzit ter. Ik heb nu het voordeel ge makkelijker beslissingen te kun nen nemen, al moet ik die na tuurlijk wel kunnen „verkopen" in het bestuur. Ik heb het voor deel als voorzitter licht bij het eerste team te staan. De meeste voorzitters weten van de techni sche kant weinig of niets af. Als voorzitter ben ik dan ook op de eerste plaats sportman. Ik be schouw AZC als een bedrijfje, waarin veertig mille omgaat en waarbij je niet behoeft te wach ten tot ledenvergaderingen. Ik ben geen bureaucraat, die nauwkeurig volgens de regle menten te werk gaat en voor alle akkefietjes een vergadering uitschrijft. Als je overal contac ten hebt en er middenin zit gaat het ook veel gemakkelijker. Voorzitters staan in het alge meen te ver van de spelers af". Relativerend zegt v.d. Neut, die de veelomvattende taak bij AZC lijkt te hebben aangepast aan zijn zware schouders: „Eigen lijk is AZC nog geen volwaardi ge hoofdklasser. Het mist nog hardheid en routine. Hardheid in positieve zin. Het heeft nog geen krachtpatsers. Neptunus Arnhem had spelers, die wat je ook zou proberen, of je nu met twee of drie spelers aan hen ging hangen, nooit onder water zou kunnen krijgen. Hard in de zin van onsportiviteit is water polo niet. Wel geraffineerd, al thans in de hoofdklas. Spelers worden opzij gezet, zo dat een scheidsrechter er geen overtre ding in ziet. Als waterpoloër sta je natuurlijk wel bloot aan de werking van de nagels van een tegenstander, maar als je soms een voetbalelftal van het veld ziet strompelen valt het nog wel JAN PREENEN W eerrapporten van hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder geh.bew. Rotterdam regen Twente regen Vlissingen geh.bew. Z.-Limburg regen regen regen regen onbew. onbew. onbew. Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux mi Frankfort reg( Genève zw.be' Helsinki l.be' Innsbruck geh.be' Kopenhagen regen Lissabon onbew. Londen motregen Luxemburg regen lUdridHHM|B| Malaga 1 9 1 Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wenen onbew. onbew. onbew. onbew. geh.bew. onbew. - geh.bew. Het Symphonie Orkest (v.h. W.N.S.O.) zal ter nagedachtenis aan de heer Sam Swaap een concert geven in Diligentia te Den Haag op donderdag 25 no vember. NEDERLAND DRENTE Camping de Otterberg Wijster. in het har warmd zwembad, apart kinderbad, seizoen en vakantieplaatsen 050-779986. Corresp. adres: J. Visser, Bottelroosstraat 2. Groningen. GELDERLAND Bespreek tijdig Uw vakantie met Kerstmis. Pasen en Pinkste ren in verbouwde boerderij met verwarming en alle comfort, 6 bedden. D J. Wilgenhof. Koebushorst 5. La ren (G). post Lochem, 05731-411 Suske en Wiske Watersport Te koop: Friese Tjalk 25 ton. R.l. Kielstra. Valkhof 10, Terapel (Gron.). Polyester roei-, vis- en volgboten. Nu met 25% winterkoning, b.v. boot van 2,65 m. ƒ395,- nu ƒ295.-. b b -mot v a. 295 - J.L. Pieterse ov. Kleiweg 791. R. Dam{8), tel. 010-373174, ook po lyester per m2. Theorie-cursus varen in Zeeland. Interessant voor iedere watersporter. Aanvang Oen Haag 25/11, gedurende 4 Do.dagavonden. Eerste Thoolse Vaarschool -01665/563. Camping - Caravans Éénmalige aanbieding. Chrispijn Caravanbedrijf Leiden. meer dan 60 loer- en sta-caravans vindt u bij ons. O.a.: Kip - Cavalier - Goldstream - Digeu. sta-caravans Kip - Ace - Rinel - Nene Valley Chrispijn Caravanbedrijf Leiden. Rijndijk 123, Tel.01710-32884. Zomerhuizen en 2e won. Aangeboden: 2 km. buiten Voorthuizen Mooi en rustig plegen terreinen met zomerhuisjes, ook het geheel, met ruime woning totaal ruim 6000 m2. Wolsbergerweg 1tel. 03429-1611 Spotkoopje Friesland! Romantisch ged. verbouwd boerenwo- ninkje met plm. 1000 m2 eigen grond, direct grenzend aan bos en heide nabij Oudehorne Prijs slechts 32.500.-. Inl.: VEDOSA - PUTTEN - Tel 034J8-1167. ZWITSERLAND Wintersport Zwitserland. Gemeub. Chalets en vak woningen te huur aang. „Chalet Service Suisse", Maliestraat 14, Utrecht, tel. 030-12792-12361. Vr. prosp. Lucky Luke 20ste Cavalerie Tom en Marie Ann De Optum- Chinees

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15