Adviesraad Binnenstad in wording Bloembakken- wedstrijd trok 500 deelnemers KONINGIN BEZOEKT RIJNLAND Tevergeefs touwtrekken om behoud Binnenweg 37 Oecumene geplant in bijbelse grond T „GEEF UW GEVEL EEN CORSAGE" I Burgemeester dr. Vis reikte de prijzen uit Kerk en Wereld De misser van Sint-Nicolaas NOORDWUKSE RAAD NIET TE VERMURWEN Sassenheim heeft 13.000 inwoners Wat u ook moet weten Eenzaamste bloemenmeisje van Nederland Stilte roni Leidsebaan PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 NOVEMBER 1971 IEIDEN Onder het motto „Geef uw gevel een corsage" werd in de afgelopen zomer maanden voor de zesde achter eenvolgende maal de bloembak- kenwedstrijd gehouden. Er wa ren weer ruim honderd deelne mers meer dan vorig jaar. Een deskundige jury moest meer dan 500 bloembakken beoorde len. Burgemeester Vis heeft gisteren in De Burcht de prijzen uitge reikt. De burgemeester compli menteerde de organisatoren met hun streven Leiden een zo fleu rig mogelijk aanzien te geven. De uitslagen van de bloembakken- wedstrijd 1971 zijn als volgt: af deling particulieren: 1ste pr. H. v. d. Luit, Opaalstraat 47 (wis selbeker) en A. van Tongeren, J. P. Coenhof 23; 2. pr. J. G. J. Verhey van Wijk, Burggraven- laan 11; 3. J. v. Katwijk, Lelie straat 57, C. Dreef, Jac. Cats- laan 83, A. v. d. Laan, Stuyve- santhof 20, W. H. Pennings, Moddermanstraat 80, A. Breed- velt, 5 Meilaan 79 en H. F. Mig gels, Agaatlaan 121; 4e pr. C. F. Segaar Bloemistenlaan 45, mej. J. A. Stijnis, J. Haydnlaan 58, C. I. Binnendijk, woonschip „André", Zijlsingel, J. Zirkzee, J. v. Houtkade 16A, P. Schouten 4 de Binnenv. gr. 29, C. Redel, Meerburgkade 33, mevr. J. v. Harteveld, Castellumweg 22, W. J. de Jong, Bloemistenlaan 44, L. Postma, J. P. Coenhof 43; 5de pr. P. Duivenvoorde, Meer burgkade 40, A. van Leeuwen, Haagweg 248. Eervolle vermel dingen: N. Verhoef, Schubert- laan 114, J. Couzijn, Agaatlaan 123, U. Warmbier, Agaatlaan 217, H. Valentgoed, Fagelstraat 14, J. v. d. Weyden, Stuyvesant- hof 7, G. den Hollander-Snoeker, Lombokstraat 63, E. v. Buuren, L. Mare 77, J. Schouten, 4e Bin nenv. gr. 31, D. Kromwijk 4de Binnenv. gr. 32 en E. E. M. Langenberg-van Eek, Burggra- venlaan 5. Afd. Bedrijven: le pr. (wisselbe ker) koffiehuis „Marion", Burg- gravenlaan; 2de pr. „3 M Min- nisota", Rooseveltstraat 55. Afd. Groepen: le pr. H. Zirkzee en W. P. Dool. Parkstraat 27— 29; 2de pr. H. v. d. Vet en G. P. de Vrind, Parkstraat 31—33. Afd. Hofjes: le pr. Cornelis Spronghof, Douzastraat IA; 2de pr. Betanienhof, Kaiserstraat 41; 3de pr. Schatenhof, Middel stegracht 27. Trage voor verkoop van bloembollen LISSE Op de gisteravond ge- houden 27de algemene leden- 1 vergadering van „Theorie en Praktijk" Bollenstreek heeft voorzitter Zandbergen gesteld dat de voorverkoop van bloem bollen op de beurs uitermate traag verloopt. Men twijfelt en vreest recessies. Na verschillende oorzaken te heb ben opgenoemd zei de voorzitter dat op dit moment de kweker weer de dupe is van de situatie. Hij ziet zijn producten voor de- zelfde prijzen of soms nog lager dan in 1970 in aanbod. De treu- rige afloop van dit seizoen is daar ook debet aan. De voorzit ter vroeg zich af of de hogere surplusheffinf voor tulpen toch misschien niet een te grote rol gaat worden voor de „overle venden". Aansluitend hierop sprak de heer Marx medewer ker van het Bedrijfsorganisatie bureau IEE over het onderwerp „Hardop denken over de toe komst". Hij zei in zijn rede on dermeer dat het fuseren van edrijven levensgevaarlijk is en i slechts 15 procent kans op sla gen hebben. Toch zal men, zo ei hij, meer moeten aansturen op samenwerking. Een 55-jarige Italiaanse pas toor is, toen hij bij zijn bis schop werd ontboden, omdat hij geen gehoor had gegeven aan een overplaatsing, met zijn bisschop op de vuist ge gaan, Na het incident werd de dokter geroepen voor de bisschop en de politie voor de pastoor. Volgens de Chinese priester Luis Wei Tsing zou de rege ring van China bereid zijn tot betere betrekkingen met het Vatikaan. De Chinese re gering zou zelfs genegen zijn tot een zekere mate van sa menwerking met de H. Stoel. De rooms katholieke kerk in Rhodesie is van plan zich -niet te storen aan de door de regering opgelegde beperkin gen, die gebaseerd zijn op de huidskleur. Het besluit om blanken en zwarten in gelij ke getale op de scholen toe te laten is een eerste stap in de politieke arena en een rechtstreekse uitdaging aan de regering van Ian Smith. VOORSCHOTEN - Sint Nico- laas brengt zaterdagmiddag een officieel bezoek aan Voorschoten en zal dan ont vangen worden door de bur gemeester. En thans wordt bekend dat Sint Nicolaas op de vrijdag de Kunstmarkt in het Ambachtshuis zal ope- Algemeen wordt deze opening door Sint Nicolaas, terwijl hij officieel nog niet in Voor schoten aanwezig is, gezien als een misser van de Voor- schotense Kunstkring. De Voorschotense Kunstkring betreurt deze „misser", de Goedheiligman wil echter ko men en daarom heeft de Kunstkring zich akkoord ver klaard met de Algemene Po litieverordening, die bepaalt dat Sint Nicolaas zich vrij dagmiddag om 3 uur niet buiten het Ambachtshuis mag begeven en niet te zien mag zijn vanaf de Voor straat. Tijdens de Kunstmarkt, die vrijdagmiddag om 3 uur ge opend worden en tot zondag avond 9 uur is geopend be staat gelegenheid tot de aan koop van kunstvoorwerpen. De 25% subsidie van het rijk is van kracht. Aanwezig zijn grafiek, schilderijen, siera den, keramiek, foto's en pen ningen van 27 verschillende kunstenaars. Het gemeenlandshuis aan de Bree- straat, dat vrijdagochtend door de Koningin officieel wordt her- LEIDEN Het herhaald aandrin gen vanuit de gemeenteraad op de vorming van een adviesraad voor de binnenstad heeft nu tot gevolg, dat de commissie voor de openbare werken de raad een plan voor zo'n instituut heeft toegezonden. De commissie adviseert de ge meenteraad, in te stemmen met de oprichting van een advies raad voor de binnenstad, be staande uit twee hoofdgroepen, een presidium en voor een beperkte tijd uit de hoofdgroe pen te vormen functionele groepen voor concrete deelta ken. De raad wordt voorts in overwe ging gegeven, B. en W. te machtigen alles te doen wat no dig is om zo'n adviesraad voor de binnenstad, in overleg met de deelnemende organisaties en groepen te doen oprichten en functioneren. Het college zal de raad vervolgens een voorstel met ontwerpverordening voor leggen, ten aanzien van samen stelling taak en werkwijze van het lichaam. De commissie verzoekt de raad bovendien B. e« W. goedkeuring te verlenen om, met ingang van 1 januari 1972 jaarlijks een be drag van 5000 beschikbaar te stellen voor de kosten van de adviesraad. Met betrekking tot de inspraak respectievelijk voor de bestaan de wijken buiten de singels en voor de nieuw te ontwikkelen gebieden Stevenshof en Meer- burg/Vlietpark suggereert de commissie de gemeenteraad, nadere voorstellen (c.q. nota's) van B. en W. af te wachten. Sinds kort zijn de studies begonnen aan het door paus Paulus in het leven geroepen oecu menische Instituut voor hogere theologische studie nabij Jeruzalem. De profesoren en de ongeveer twintig studenten belijden verschillende christelijke overtuigin gen. Rector van het instituut is de vice-secre- taris van de Congregatie van het geloof, prof. Ch. Moeller, van de universiteit van Leuven. De oprichting van het instituut is terug te voe ren naar een initiatief van de protestantse waarnemer op het concilie, E. Skydsgaard. In 1964 benadrukte paus Paulus, tijdens zijn reis door het H. Land en de ontmoeting met de or thodoxe patriarch Athenagoras de noodzaak van een oecumenisch instituut en gaf pater Th. M. Hesburch, president van de Notre Dame universiteit in Indiana (V.S.) opdracht voorbereidingen te treffen. Het belangrijkste onderwerp voor onderzoek van het nieuwe instituut zal vooral de heils economie zijn in het christelijk geloof. Het zwaartepunt zal daarbij komen te liggen op de terugkeer tot de bron van het christendom en de theologische dialoog. Het instituut, dat gebouwd is op het terrein van de apostolische delegatie, wordt niet door de verschillende kerken onderhouden. De stich ting en exploitatie kan worden gefinancierd door particuliere schenkingen en studiebeur zen. LEIDEN Bij gelegenheid van de heropening van het gemeen landshuis van Rijnland, vrijdag a.s. brengt HM de Koningin een bezoek aan Leiden. Na een feestelijke ontvangst in de Stadsgehoorzaal en een rondlei ding door het Gemeenlandshuis, dat in de afgelopen tien jaar ge heel gerestaureerd en verbouwd is, wordt haar een lunch aange boden op de sfeervolle zolder van het gebouw. In de middag staat een bezoek aan Rijnlands laboratorium voor wateronder- zoek op het programma, waar na de koningin een rijtoer door Rijnland maakt, die eindigt te Zwammerdam, waar een sculp tuur van Theo van der Nahmer voorstellend keizer Frederik Barbarossa wordt onthuld. Prof. dr. J. Ph. de Monté ver- Loren, dijkgraaf van Woerden houdt daarbij een uiteenzetting over de betekenis van deze kei zer voor het ontstaan van de overkoepelende waterschappen zoals het Grootwaterschap van Woerden en het Hoogheemraad schap van Rijnland. Uit de kunst Galerie Centre de l'Art (Java- straat 106 te Den Haag) houdt een z.g. Decembertentoonstel- ling tot 25 december waaraan twaalf kunstenaars deelnemen. De speelgoedtentoonstelling in het Centraal Museum te Utrecht, die zaterdag is geopend, heeft de eerste dagen al bijzonder veel publiek getrokken. Juistt bezoekersaantallen ware niet bekend, maar men schatte dat zondag ruim 1.000 kaartjej zijn verkocht. Zangeres Suze Luger overleden Te Westerveld vond in alle stilte de crematie plaats van de zan geres Suze Luger die op 82-jari- ge leeftijd in een Amsterdams ziekenhuis overleden is. Zij waj vóór de oorlog een bekende alt- mezzosopraan, zong in het Hol lands Vocaal Kwartet, gaf les aan het Maastrichts Conservato rium en bij de Rotterdams! Mij. tot bevordering van do Toonkunst. Staf Beerten, een Vlaamse kunst schilder zal zijn werken tentoon stellen in Panorama Mesdag te Den Haag, van 13 tot en metl! november. Zwammerdam ln het voormalige gemeentehuis van Zwammerdam wordt tot en met vrijdag a.s. een kleine expositie gehouden met als motto: „Zwammerdam in scherf en prent". Aan de hand van archeo logisch materiaal, evenals tekeningen en foto's wordt een beeld ge geven van de bewoning ter plaatse sinds het begin van de jaartelling. Een duidelijk beeld van het dorp Zwammerdam vanaf het begin van deze eeuw wordt gegeven aan de hand van een unieke collectie prent briefkaarten. Olaf, Adrianus Bierman SASSENHEIM Gistermorgen Schoutenstraat 31. In de nacht Raadhuis ingeschreven. Het was ner van Sassenheim op het hij geboren als derde zoon bij werd de dertienduizendste inwo- van maandag op dinsdag werd de familie Bierman. Zijn oudere broertjes zijn 4 en ll/2 jaar oud. Hedenmorgen half elf kwamen burgemeester en mevrouw Van Knobelsdorff hun gelukwensen aanbieden en de nieuwe wereld burger bewonderen. Voor de laatste brachten zij een zilveren couvert mee en voor zijn moe der bloemen. LEIDSCHENDAM De ge meenteraad heeft op verzoek van de drie plaats elijke bouwverenigingen een verte genwoordiger uit hun midden benoemd in de uit raadsle den bestaande woonruimte verdelingscommissie. Het de heer Grunneken voorzitter van de R.-K. Bouwvereniging. LEIDSCHENDAM In de plaats van dr. De Waart heeft de raad drs. Penden benoemd tot lid van het col lege van bijstand. LISSE De toneelvereni ging „Het Geestgrond Thea ter" geeft vrijdag a eerste toneeluitvoering in het Poelpoldercentrum aan de Ruishornlaan. Gespeeld z worden „En ik dan" van Ai nie M.G.Schmidt. Aanvang LISSE De hengelclub „Advendo" geeft vrijdag avond een feestavond mei prijsuitreiking in de zaal Van Stein Rijkers. Aanvanj 8 uur. LISSE De wandelsport vereniging DJO houdt vrijdag a.s. om 8 uur jaarvergadering in „Marieiv burcht." LISSE Een groep Lissei huisvrouwen gaat zich op 2i november laten voorlichte over het al dan niet gebrui- ken van synthetische was middelen. Noordwijk Een van de weinige ring stof tot discussie opleverde punten die gisteravond tijdens was het door de gemeente onbe- de Noordwijkse raadsvergade- woonbaar verklaren van huizen. De heer Jansen (WD) was het niet eens met de wijze waarop dat in Noordwijk gebeurt. Lisserbroek Ada Bouwmeester is wellicht het eenzaamste bloemverkoopstertje in Neder land. In tegenstelling tot bij voorbeeld haar collega's midden in de stad of op drukke markt pleinen staat Ada volkomen eenzaam midden in het polder landschap nabij de Lisserweg.Een kilometer in de omtrek is geen huis te bekennen en alleen au to's van en naar de snelweg zijn de vaste tekens van leven rond haar propvolle bloemenstandje. „Er heerst hier een weldadi ge rust" zegt ze. „Dat is pas le ven". De eenzaamheid wil ove rigens niet zeggen dat de ver koop niet al te best loopt. „In tegendeel zelfs, zegt Ada" het loopt hier als een zonnetje". Hij zei dat door de gemeente een vaster beleid moet worden ge voerd als het gaat om onbe woonbaarverklaringen. Hij doel de in dit geval op het pand aan de Binnenweg 37. De heer Jan sen zei het niet eens te zijn met woonbaarverklaring besloten. Eerder op de avond werd nog enige tijd gediscussieerd over de nieuwe salarisverordening van de lagere ambtenaren in gemeentedienst. Voorts werd het voorstel aangenomen om de prijzen van de parkeerterreinen bij de boulevard te verhogen van 1 naar 1,25. De verho ging werd wenselijk geacht om de toeristen die in Noordwijk weinig geld inbrengen op deze manier toch te belasten, de onbewoonbaarverklaring van dit huis omdat dit pand nog re delijk bewoonbaar zou zijn. Bo vendien zou de eigenaresse het pand 11 maanden van het jaar willen verhuren aan een Noord- wijks gezin en 1 maand aan badgasten. De heren Vogelaar en de Wit (Prot. Chr.) waren even eens tegen dit voorstel. Hierna hielden verscheidene raadsleden een pleidooi voor de onbewoon baarverklaring omdat de wo ning niet aan de normale eisen zou voldoen. Tenslotte werd met 11 tegen 5 stemmen voor onbe- Leiden-Voorschoten —Het w» winter. Het landschap M stil. De vogels zoeken de li"1 van het kalend geboomte jj ook kot lagere struweel Twe Stil is het ook geworden row de acties tegen de Leidse Bc'L Nadat de Staten van Zuid* land hun beslissing opschort tot het begin van een je jaar, is er nauwelijks nog1 woord gevallen over de dreif Vern van de verkeersweg, die [(n laatste stiltegebied in de w® Cjjj|£ Ujke randstad dreigt te v«j 5 re ren, die er de natuur ontv" ten zal en die de door het1 van keer getergde bewoners 1 ^Sp Leiden Zuidwest en va" Noordoostelijke wijken va"l' n,eei. Haag zal opschepen met be< tra-lading onrust en 'm||e| gen. aanrr de S[ Maar ondanks de stilte row ruige Leidse Baan mag niemand'1' b, g geten, dat het gaat om de die zo nodig is om ge»"* en n kunnen leven. Rust, vW'f' over dit plaatje een vleugje in1* cemb

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6