PETER SniYVESANT Sjaloom past niet in Kosmokomplot Werknemer kind wordt van reKening £cidóe@ou/ta/nt HERVORMDE SYNODE: belle CH MOfl$s Britten willen vreemde talen gaan leren Kleurloze benen zijn taboe deze winter jaar voor noord op prostituee CNV OVER ECONOMIE Pakistan zwijgt over incident aan grens India plNSDAG 16 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (ADVERTENTIE) Libelle bezocht voor u de tste Parijse modeshows. En stemde daar de nieuwe ity-collectie op af. Les Colorés. Als u ze ziet draagt u deze (nter alleen maar ICS COloréS van STERDAM (ANP) De de- lils van de moord op de 24-ja- ige Amsterdamse protistuée enny Hoffmann zijn zo gruwe- jk, dat de zaak tegen de ver achte, de 23-jarige Amsterdam bagage-regelaar Eduard R. S. gistermiddag met gesloten euren is behandeld. officier van justitie, die sprak an een „beestachtige slacht- lartij" eiste twee en een half aar gevangenisstraf met aftrek n terbeschikkingstelling van de egering. Bij zijn eis hield de ifficier er rekening mee dat al eze feiten verdachte nauwe- ijks toe te rekenen zijn. Driebergen De generale synode van de Nederlands her vormde kerk heeft zich achter het breed moderamen ge steld inzake het beleid wat gevoerd is ten opzichte van Kosmokomplot. Een beleidsbeslissing van het breed mo deramen is voor de actiegroep Sjaloom in het weekeind Kosmokomplot aanleiding geweest zich uit de organisatie terug te trekken, waardoor het houden van het weekeind niet meer mogelijk bleek. De generale synode heeft zich op te hij geen zaak van Kerk en de eerste dag van haar drieda- wereld alleen, maar van de ge- gen durend herfstberaad in het hele hervormde kerk. centrum Hydepark in Drieber- De vraag die door één van de sy- gen uitvoerig bezig gehouden met de plaats van het vor mingscentrum van de hervorm de kerk „Kerk en wereld" en de verwikkelingen rond het weekeind Kosmokomplot, dat aanvankelijk bedoeld was om in het kader van de vredesweek de problematiek aan de orde te stellen. Een deel van de synodeleden be twijfelde of het centrum Kerk en wereld nog wel een aposto- lair instituut van de hervormde kerk genoemd kon worden. Vooral ds. K. Abelsma uit Wate ringen, vroeg zich in dit ver band af of het instituut nog wel principes heeft, of men de men sen wel met het evangelie durft te benaderen. Directeur van Kerk en wereld, dr. F. N. Nijssen schilderde het als de functie van het instituut om voorpost te zijn en een brug functie te vervullen. Dat er in dit licht veel vragen zijn over vaak fundamentele punten acht- Man met nieuw hart maakt het goed KAAPSTAD (AP) Lindsay Rich, de 62-jarige restaurant eigenaar, boekt vooruitgang in zijn herstel na de harttransplan tatie van zaterdag in het Grote Schuur ziekenhuis, door hartchi rurg dr. Barnard. In de Zuidafrikaanse pers is ont huld dat de <fesor var. bei nieu we hart voor Rich dé 23-jarige Engelsman Robert Nixon was, di° afgelopen vrijdag bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Ook een van Nixons nieren en een hoornvlies werden voor transplantaties ge bruikt. Gevonden dode stierf door uitputting ROERMOND (ANP) De 57-ja- rige P. G. Gubbels uit Schinveld, wiens lijk zondagmiddag door spelende kinderen in Roermond werd gevonden, blijkt na sectie door dr. Voortman van het ge rechtelijk geneeskundig labora torium gestorven te zijn aan on dervoeding. nodeleden werd gesteld: name lijk wat de groep Sjaloom op het Kosmokomplotweekeinde van Kerk en wereld te maken had, werd aan het eind van de maandagavond bijeenkomst door de secretaris-generaal van de hervormde kerk, op een in dringende manier herhaald. Naar de mening van ds. Lands man kan de vredesstrategie van het instituut Kerk en wereld op geen enkele manier overeen stemmen met die van Sjaloom. De generale synode sprak zich met veertig tegen negen stem men uit voor het voorstel om Kerk en wereld te verzoeken om in nauwe samenwerking met het Interkerkelijk Vredes beraad zich te bezinnen op de Evangelische verantwoordelijk heid ten aanzien van inzet en strategie van actie voor de vre de die heel de kerk en heel het volk voor ogen heeft. Aan de directie en het curatorium van het instituut Kerk en we reld heeft de generale synode verzocht voor de juni-synode 1972 een beleidsrapport op te stellen om daarmee de koers voor de volgende jaren te bepa len, aan de hand van de gedane voorstellen. werkgevers de problemen op een onverantwoorde en ontoe laatbare manier". UTRECHT (ANP) „Het gaat er steeds meer naar uitzien dat de Nederlandse werkgevers erop uit zijn de bestaande eco nomische moeilijkheden op te Aldus het officiële orgaan van het lossen op zo'n manier, dat voor- fijIf"1 al de werknemer het kind van de rekening wordt. Ze stellen het nu voor alsof alle moeilijk heden zouden zijn opgelost als de werknemers voor 1972 genoe gen zouden nemen met een ver goeding voor de prijsstijging en zouden afzien van elke verdere loonsverhoging. Maar met zulke redeneringen versimpelen de Dynamisch. Modern. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volrpaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! ...Jongste der wereldmerken WASHINGTON (RTR) - De spanning tussen India en Pakis tan blijft toenemen. Aan de grens heerst een staat van oor log, exn het is slechts aan de zelfbeheersing van Pakistan te danken dat de situatie nog niet In Hamburg kreeg de Amerikaan dat het niet alleen om lonen gaat, maar ook om winsten, in vesteringen, besparingen en overheidsbestedingen. „Al deze factoren hebben jarenlang een overbesteding veroorzaakt waarvan we nu de kwalijke ge volgen in werkgelegenheid en prijzen ondervinden. Als we iets tegen de inflatie willen doen moeten we een oplossing vinden die over de hele linie werkt en die niet alleen de inkomens van de werknemers treft". Volgens het CNV gaan de werkge vers volkomen voorbij aan de kernpunten van de problema tiek. „Hun voorstelling van za ken alsof alles vanzelf wel in orde zal komen als de lonen omlaag worden gedrukt, is in tussen door de prijsstijgingen van de laatste maanden al gelo genstraft". Het CNV voegt hier nog aan toe, dat de ervaring heeft geleerd dat een te plotse linge afremming van bestedin gen vaak een bestaande inzin king in vaarlijk vergroot. uit de hand is gelopen, zo heeft de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken gisteren ver klaard na een onderhoud met zijn Amerikaanse ambtgenoot Roger in Washington. De spanning is volgens de Pakis taanse minister veroorzaakt door de invallen van guerrilla strijders, die worden gesteund door Indiase troepen. Vanuit In dia wordt evenwel gemeld dat Pakistaanse troepen vorige week zijn doorgedrongen .n West-Bengalen, ongeveer 120 km ten noorden van Calcutta. Daarbij zouden 135 Pakistani zijn gedood. De Pakistaanse strijdmacht bestond uit vier ba taljons, aldus een Indiase woordvoerder. India is evenwel bereid zijn troe pen uit het grensgebied terug te trekken als de repatriëring van de vluchtelingen uit Oost-Pakis- tan is geregeld. De Pakistaanse leiders worden beschuldigd van wreedheden in Oost-Pakistan die hun weerga in de geschiede nis niet hebben, bpremier Gand hi heeft Bangla Desj, het Oost- Pakistan dat zich onafhankelijk heeft verklaard, „een blijvende werkelijkheid is geworden, waaraan geen enkele mogeld- heid iets kan veranderen". In China is vernomen dat de lei ders in Peking Pakistan heel duidelijk hebben te verstaan ge geven dat Peking beslist geen oorlog tussen India en Pakistan wil. Ook Rusland spreekt van „chauvinistische kringen" in Pakistan dfe aansporen tot oor- komiek Danny Kaye Unicef een bedrag van ongeveer 250.000. Het is de opbrengst van de plaat Starparade," waarop onder meer Gilbert Be- caud te beluisteren is. Hij over handigde het bedrag dan ook aan Danny Kay. Koningin Juliana werd in een zeer antieke bus naar de Haringvlietdam gere den. die zij gisteren offi cieel opende. De bus bleek echter niet in staat een kleine verhoging te nemen, maar na enig duwwerk lukte het toch. Holbein in Brussel gestolen BRUSSEL (AP) Uit een huis in een buitenwijk van Brussel is een schilderij gestolen dat wordt toegeschreven aan de 16-eeuwse Duitse meester Hans Holbein. De eigenaar, de heer Van der Zijpen, heeft meege deeld dat het verzekerd was voor 15 miljoen frank (300.000 dollar). Het doek, voorstellend Anna Boleyn, de tweede vrouw van de Engelse koning Hendrik VIII, zou op de achterkant de signatuur van Holbein dragen. Veel Zwitserse Alpenpassen gesloten ZURICH (DPA) Elf van de 21 Alpenpassen in Zwitserland zijn gesloten, zo hebben de Zwit serse automobielclubs ATS en TCS meegedeeld. Daartoe behoren de grote St.-Bernhard en de St.-Bernar- dino, waarvan de tunnelwegen echter normaal berijdbaar zijn. Met de auto normaal te berei ken zijn ook de autoverzendsta- tions in Göschenen en Airoio, ten noorden en ten zuiden van de St.-Gotthard. De meeste an dere nog open paswegen verei sen winterhanden of sneeuwket tingen. Onbevredigend, maar in feite onvermijdelijk "C'EN Kaïnerdebat als de begrotingsbehandeling van crm zal afgelopen week menig Nederlander hebben doen denken: „Ergens had prins Bernhard met zijn kritiek op onze parlementaire democratie niet helemaal ongelijk." Want met zinnige amendementen hebben oppo sitie en in wat mindere m&te ook regeringspartijen tevergeefs storm gelopen op het „non possumus" dat minister Engels en zijn twee adjudanten doorlopend moesten uitspreken. Zelfs toezeggingen voor later kwamen meestal neer op concessies met veel slagen om de arm. Voor de ontstane sociaal-economische toestand is met het bedrijfsleven ook ons hele politieke bedrijf verantwoordelijk. Het laatste niet in de laatste plaats de meerderheid in de PvdA geldt ook voor het regeerakkoord op basis waarvan het kabinet-Biesheuvel het eerste jaar van zijn bestaan vrijwel autoritair moet regeren, inzoverre het zaken met financiële consequenties betreft. Keerzijde TAE gang van zaken met crm, die deze maanden nog wel een paar maal herhaald zal worden, werpt een helder licht op de conse quenties van stembus- en regeerakkoorden. Wanneer die zo bindend uitvallen als de afspraken waarop de huidige regeringspartijen zich hebben moeten binden, schiet er voor het parlement alleen maar de hond in de pot over of de harde beslissing voor regeringspartijen om te helpen het kabinet ten val te brengen. Tot voor kort hebben leidende politici zich altijd verzet tegen regeer akkoorden welke te straf bonden. In de praktijk schiep dit politieke onduidelijkheid. Maar wanneer van stembusakkoorden een mogelijk gevolg zal zijn de machteloosheid waarin onze volksvertegenwoordi ging zich thans gedwongen ziet, doet de Nederlandse burger goed eraan te bedenken dat de medaille van de politieke duidelijkheid welke op die manier veroverd wordt, een bedenkelijke keerzijde heeft. Bedenkelijk en voor de kiezers dermate onbevredigend, dat ze wellicht dan meer prijs gaan stellen op politieke crises en tussentijdse ver kiezingen dan in jaren het geval geweest is. Voor dit moment is er wellicht alleen nog de volgende troost dat de financieel-economische toestand uitzonderlijk is en voor enige tijd iets wat in theorie verfoeilijk moet heten, in de praktijk onvermijde lijk maakt. Van onze correspondent R. Simons LONDEN Engelands voornemen om lid te worden van de EEG heeft alvast dit voordeel, dat de Britten meer be langstelling beginnen te krijgen voor vreemde talen. Voor dien waren zij van mening, dat men met Engels overal terecht kon. Niet alleen in het Gemenebest, maar ook ie Europa. Deze wat benauwde visie, die dui delijk iets te maken heeft met de omstandigheid dat de Britten nu eenmaal geen taalvirtuozen zijn, zoals de Nederlanders, ver liest de laatste tijd opvallend veel veld: het besef breekt door, dat het Engels alleen niet Meer toezicht op toestand politiecellen DEN HAAG (ANP) Het blijkt in de praktijk nog al eens voor te komen dat verdachten, ook na wettelijke termijn van vier maal 24 uur op een politiebu reau worden gevangengehouden in plaats van in een huis van bewaring. Het vroegere socialistische Twee de Kamerlid mevrouw H. Sin- ger-Dekker, die dit uit gesprek ken met rechters, officieren van justitie en directeuren van hui zen van bewaring heeft opge maakt, ziet als bezwaar hiervan dat op de toesfand in de politie cellen onvoldoende toezicht be- Mevrouw Singer vindt de politie cellen die zi' tot nu toe heeft gezien „beslist akeliger" dan de cel in de gevangenis; ook in een oude gevangenis, volstaat de Euromarkt in een vloek en een zucht te verove ren. De Britten willen gewoon proberen te praten in de taal 0jwu f N van hun klanten. De Fransen vinden dit uiteraard een verheu gend verschijnsel. Deze ontwik keling vermindert hun vrees, dat de Engelse taal de voor naamste taal van de EEG zou kunnen worden. Nu de ministers van buitenlandse Zaken van Frankrijk en Enge land, Maurice Schumann en Sir Alec Douglas Home, zaterdag een overeenkomst hebben gesloten, die de verbetering tus sen de Frans-Britse relaties beoogt, maakt het Britse minis terie van onderwijs ijverig plan netjes: over enkele jaren, zullen volgens deze plannen, zeven van de tien Britse kinderen Frans Ieren op school. Het Verenigd Koninkrijk heeft een zeer grote achterstand wat betreft het on derricht in vreemde talen. Bij de meeste Britse middelbare scholen staan geen vreemde talen op 't lesroosten. Met name op pri- het lesrooster. Met name op pri- vé-scholen is het nog zo. dat wie bijvoorbeeld Duits wil leren, daar extra voor moet betalen. Bovendien laat de kwaliteit van het onderricht zeer te wensen over, tenzij dit gegeven wordt door buitenlandse leerkrachten. Zelfs de beste Britse leerkrach ten zijn niet in staat om, in wel ke taal ook, hun Britse tongval te vergeten. Woningbouw in gevaar door werkloosheid DEN HAAG (ANP) De raad van bestuur bouwbedrijf ver wacht „een aanzienlijke stij ging" van de werkloosheid in de bouw. Bovendien zal, zo ver klaarde de raad gisteren, de uit voering van het woningbouwpro gramma niet gelukken, omdat een deel van de werkloze bouw vakkers de bedrijfstak de rug toekeert. De raad van bestuur bouwbedrijf vindt het dringend noodzakelijk dat de overheid maatregelen neemt om de ar beidscapaciteit te behouden. Eind oktober waren 7200 bouw vakkers werkloos, tegen 2500 en jaar geleden. De continuïteit in de gebouwensector stagneert, architectenbureaus beschikken over minder opdrachten (een daling van 45 procent) de parti culiere sector heeft weinig ani mo om in gebouwen te investe ren en de overheid heeft bouw werken uitgesteld, zo is aldus de raad van bestuur bouwbe drijf de situatie die tot toene mende werkloosheid in de bouw moet leiden. Als werkloze bouwvakkers naar andere sectoren van het be drijfsleven verdwijnen, bestaat de kans dat er niet voldoende werknemers overblijven om het woningbouwprogramma te reaii- seren, meent de raad van be-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9