Krijgsraad berecht Robert van S. Volwassenen moeten ook naar school kunnen MOORD IN 'T ZWIN „Geen unpens in de Eerste Beaujolais aangeboden op Drakesteyn Duizenden Romeinse wezen komen op straat Brosio nog niet welkom in Moskou SER-commissie: Gestolen schilderijen opgespoord Miljoenen schade winkel diefstallen 0INSDAG 16 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) ARNHEM Na een een vooronderzoek van vele maanden staat van vandaag af de 22-jarige in Curasao geboren dienstplichtige militair Robert van S. terecht voor de krijgsraad te Arnhem. Hem wordt ten laste gelegd: het doodschieten van twee politieagenten in de nacht van 2 op 3 mei in de Belgische badplaats Knokke en het verwonden van nog twee politiemannen; voorts diefstal van een aan tal auto's, wapens en munitie. „Deze verdachte is geraffineerd intelligent", zo kwalificeerde auditeur-militair bij de krijgs raad te Arnhem, mr. J. van Berkhof, Robert van S. enkele dagen geleden na het afsluiten van het onderzoek. Paul van S. is een vrij logge jongeman, wien het niet is aan te 2ien, dat hij destijds wegvluchtend van het Zwin bij Knokke als een veertje over sloten en heggen sprong. Hij wordt berecht door mr. K. N. Korteweg, president van de krijgsraad en de bijzit tende rechters, kolonel mr. H. J. F. Bijvoet en overste mr. H. A. van Maarle. De raadsman van Robert van S. is de jonge Arnhemse advocaat mr. P. de Rijk. treft de agenten Dumrey en De Bree dodelijk en verwondt de beide anderen. Hij schiet ver volgens de boei aan zijn linker hand stuk en is vrij te vluchten na een korte worsteling met een opzichter van het natuurreser vaat en diens hond. Robert raakte onder al die bedrijvig heid zelf gewond. In de achter gebleven gestolen auto werden vijf houders met dertig patro nen, achttien handgranaten en een grote hoeveelheid inbrekers werktuigen gevonden. Wapens die waarschijnlijk gestolen zijn uit het wapendepot van de ka zerne in Ede en de legerplaats Wittenberg in Gnrderen. Tijdens de viering van de Belgische ,,dag van de dynastie" in de St.-Michielskathedraal in Brussel heeft zich gisteren een incident voorgedaan. Even voordat de Belgische primaat, kar dinaal Suens, het Te Deum zong, protesteerde een priester luid tegen de aanwezigheid van de militairen in de kerk, die de erehaag vormden voor de hoge gasten. (Foto boven). In het Nederlands en Frans riep hij: „Geen wapens in de kerk". De geestelijke en een jongeman, die zich bij de actie aansloten werden door de politie uit de kerk geleid. (Foto on der). Bij de plechtigheid waren ook prins Albert en prinses Paola, leden van de regering en van het korps diplomatique. i de nacht van 2 op 3 mei werd Robert van S. in het natuurre servaat het Zwin door twee pa trouillerende agenten, Rigobert de Vooght en Paul Dumarey aangehouden in een gestolen auto. De beide agenten ver trouwden de zaak niet zo erg en wilden hem tot verdere onder vraging meenemen naar Knok ke. Robert van S.. verzette zich tegen deze gang van zaken, maar De Vooght slaagde er toch in hem de handboeien om te doen, terwijl zijn collega Du marey om assistentie verzocht Robert van S. die, in de persoon van de agen ten Willy de Bree en André Maenhout spoedig aanwezig was. Op dat moment moet Ro bert zijn besluit genomen heb ben. Ondanks zijn geboeide han den lost hij met een stengun een salvo door de voorruit. Hij Daarna begint een opzienbarende gevlucht. In Brasschaat steelt hij een Alfa Romeo, waarmee hij er in slaagt Nederland binnen te komen, na eerst nog kleding en verband voor zijn gewonde arm weggeroofd te hebben. Via Rotterdam en Utrecht rijdt hij naar Arnhem en overnacht in de bossen van Oosterbeek. De volgende dag veroorzaakt hij een aanrijding in de buurt van Ede en wordt uiteindelijk op het kazernecomplex aldaar door een militaire patrouille gevangen "De belangstelling Curagao achter. Op Curagao heeft Robert van S. ook al de nodige problemen gegeven. Hij kwam enkele malen met de jus titie in aanraking wegens dief stal, wat leidde tot een veroor deling van zes maanden. In die tijd speelde hij het klaar een geladen pistool, afkomstig van één van zijn bewakers, in zijn cel te smokkelen. De Neder landse samenleving lag hem niet zo best. Hij vond het leven saai en weinig opwindend. Van daar zijn merkwaardige escapa des, die, zoals een nauwkeurig onderzoek voorlopig uitwijst, niets te maken hebben met in ternationale samenzweringen. de behan- genomen. het laatst gele gerd in Ede bij de 121e verbin dingscompagnie. Toen het on derzoek tegen hem begon, wist men eigenlijk nog weinig van deze uiterlijk rustige Antilliaan af. Hij was pas twee jaar gele den met zijn moeder meegeko men. Zijn vader bleef op deling van de zaak is zeer groot. Uit België zijn ongeveer dertig journalisten present bene vens verschillende justitiële au toriteiten. Als getuigen treden met name op de beide gewonde Belgische politiemannen Rigo bert de Vooght, die één van zijn vingers moet missen en André Maenhout, die slechts door schampschoten getroffen werd. Van onze correspondent Rome Duizenden wezen en ach tergelaten en behoeftige kinde ren lopen de kans uit instituten in Rome te worden gezet omdat het plaatselijk bureau dat door de staat voor de kinderzorg is opgezet failliet is en met een schuld van bijna 3,9 miljoen gulden zit. Het bewaren heeft de laatste jaar regelmatig voor schanda len gezorgd. In Rome werden beschuldigingen geuit dat voor weeskinderen bestemde gelden regelmatig aan hun bestemming werden onttrokken om de poli tieke carrière van loyale chris ten-democraten te steunen. In verband met deze beschuldigin gen staat een vroegere burge meester van Rome op het ogen blik terecht. Honderden echtparen die kinderen willen adopteren, slagen niet door de trage bureaucratie. Er is een beroep gedaan op Ro meinse gezinnen om de kinde ren die binnenkort op straat zul len staan vrijwillig op te nemen, totdat de crisis in het bureau is opgelost. I LAGE VUURSCHE De eerste Beaujolais van het jaar 1971 die op dezelfde dag door het Franse gouvernement voor de verkoop is vrijgegeven is gistermiddag aangeboden op het pa leisje Drakesteyn van prinses Beatrix en prins Claus in Lage Vuursche. Het is een oud gebruik van de Parijse restaura teurs om na het vrijgeven van de Beajolais deze wijn zo spoedig mogelijk in hun restaurants te serveren. De akties die dan worden ondernomen om hun gasten op zo kort moge lijke termijn de nieuwe wijn voor te zetten, zijn te vergelij ken met de haringrace, zoals wij die in Nederland kennen. Een klein stukje van deze race heeft Nederland meege maakt. Enkele bedrijven, die in het groot inkopen in Frankrijk hadden een specia le vrachtwagen gecharterd die gistermorgen in alle vroegte uit de Beaujolais- streek is vertrokken, richting Nederland. Gistermiddag was de wijn in Bastillon Oranje in Naarden om ter goedkeuring te worden voor gelegd aan wijnkopers uit heel Nederland. Enkele fles sen waren juist iets eerder door 'n nog sneller particu lier transport van de grens naar Drakesteyn vervoerd, e wijnkenners die gisteren hun oordeel vormden over deze jonge Beaujolais, waren bijzonder enthousiast. de „vin primeur", zoals deze nieuw gewonnen wijn wordt genoemd, is absoluut eerlijk, heeft een niet te vervalsen karakter", zodat de slechte bijsmaak van de naam Beaujolais, die te wijten is aan het vele knoeien met de wijnen uit deze streek, wel spoedig tot het verleden zal behoren. In vergelijking met de Beaujo lais uit '70 en '69 is deze vol gens alle aanwezige kenners, stukken beter. De opbrengst in de Beaujolais lag 40 pret lager dan die van het voor- gaande jaar. Natuurlijk heeft dat de prijzen ten nadele beïnvloed. Voor een onver sneden „Beaujolais primeur" zal de consument toch nog al gauw een 7,50 moeten beta len. De mensen op deze foto genieten van de eerste vrijgegeven Beaujolais van dit jaar. Na 20 jaar bezoek voor HONGKONG (DPA) De Chinese autoriteiten over wegen herziening van het vonnis „levenslang" dat in het begin van de jaren vijftig is geveld tegen de Amerikaan John Downey. Dit is meegedeeld door de 71-jarige moeder van de op beschuldiging van spionage veroordeelde. Zij is in Hongkong aangeko men na een bezoek aan haar zoon, die in Peking in een gevangenis zit. Het was haar eerste bezoek. De zoon is nu 40 jaar oud. Er zit nog een Ame rikaan, Richard Fecteau, die tegelijk met Downey is veroordeeld. (Van onze correspondent) BRUSSEL De NAVO-dipioma- ten in Brussel zijn teleurgesteld, zoniet verbaasd, over het feit dat Manlio Brosio, de speciale afgezant van de NAVO voor troepeninkrimpingen, nog niet' door de Russen is uitgenodigd voor overleg in Moskou. Begin vorige maand maakte de secretaris-generaal van de. NAVO, mr. Luns, bekend dat het de bedoeling was, dat Bro sio rond de vijftiende november polshoogte zou gaan nemen in' de Sovjet-Unie. Hierdoor zouden; de NAVO-bondgenoten in staat" zijn geweest om op de minister-, vergaderingen in december met positievere voorstellen voor de dag te komen. Sommige NAVO-, delegaties geloven dat de Rus-, sen geïrriteerd zijn over het kennelijk ongeduld dat mr.- Luns zelf ten toon heeft ge spreid. DEN HAAG (ANP) De be staande instellingen voor be roepsonderwijs, van het laagste tot het hoogste niveau, zullen in de toekomst hun poorten ook voor ouderen moeten openstel len. In een door de bcop )com- missie Opvoering Productiviteit van de SER) gepubliceerde stu die wordt dit een erg voor de hand liggende, maar in Neder land nog maar beperkt geaccep teerde oplossing genoemd van de problematiek rond de om schakeling en omscholing van ouderen. Volgens de studie zijn ouderen van alle leeftijdsgroepen, ook zestigers, heel goed in staat te leren. Dit is uit experimenten gebleken. Het leren heeft vele vormen. In de ene vorm zijn de ouderen zeker niet minder dan jongeren, in een andere hebben ze een lichte handicap. De openstelling van alle instellin gen voor beroepsonderwijs voor ouderen, vereist een bereidheid bij het beroepsonderwijs om de onderwijsmethoden gedeeltelijk te herzien en ze mede af te stemmen op de farakteristieken van de oudere kandidaten. Voor de oudere werknemers zijn de moeilijkheden, die het verlies van de mogelijkheid tot uitoefe ning van hun beroep met zich brengen het grootst. Werkeloos heid is bovendien voor hen het ergst omdat juist bij hen de be hoeften aan zekei'heid en sociale contacten op de eerste plaats komen. Groningse gedetineerden Gevangenispredikant mede verantwoordelijk GRONINGEN (ANP) In een brief aan een plaatselijk dagblad heb ben de gedetineerden in het huis van bewaring te Groningen de ge vangenispredikant dominee A. Bongcnaar mede .verantwoordelijk gesteld voor de opstand in de gevangenis op 4 november. Het wordt dominee Bongenaar verweten dat hij, hoewel hij wist dat er grote spanningen waren, niet op de een of andere manier heeft ingegrepen toen hij tijdens de contactbijeenkomst op een mogelijk aankomend oproer gewezen werd door „oudere" gedetineerden. „Zij voelden duidelijk dat het los zou barsten en maakten Bongenaar daar op attent", aldus de brief. Dominee Bongenaar zou op de waarschuwing gereageerd hebben met „dat valt wel mee". AMSTELVEEN, (ANP) In een auto in Mijdrecht heeft de Am- stelveense politie het afgelopen weekend zeven schilderijen ter waarde van ca. 70.000 en een aantal sieraden teruggevonden die begin vorige week bij een inbraak in een flat op de Keizer Karelweg in Amstelveen werden gestolen. Twee vermoedelijke daders, de Amsterdammers L.A.R. (32) en B.J. (28), konden nog dezelfde nacht worden aangehouden. La ter bleek dat nog een derde man bij dezelfde inbraak was betrokken en met een auto was ontkomen. Deze man, de 40-jari- ge R.B. uit Amsterdam, werd in de nacht van vrijdag op zater dag gearresteerd, samen met zijn 19-jarige stadgenoot M.R. die van heling wordt verdacht. B. en J. zouden zich hebben schuldig gemaakt aan drie in braken in Loosdrecht, Den Haag en Zwanenburg. Van een onzer ver slaggevers AMSTERDAM De snelle stijging van winkeldiefstallen heeft ertoe geleid dat zij alleen al het grootwinkelbedrijf per jaar een schade toebrengen van be langrijk meer dan 75 miljoen gulden. Dit verklaarde voor zitter drs. J. Bons van de Raad voor het Grootwinkelbe drijf toen hij van middag in Amster dam zijn jaarrede hield. Gezien het bescheiden aandeel van ongeveer 25 percent dat het grootwinkelbedrijf van de totale de tailhandelsomzet heeft, aldus de heer Bons, zal voor de detailhandel als ge heel het bedrag waarschijnlijk een veelvoud van 75 miljoen gulden be dragen. „Ten onrechte," zei hij, „benadert men dit dikwijls als een factor die de winst wat drukt en die daarom nog niet eens zo verkeerd is. Gezien echter de duidelijke rende mentseisen waar aan een onderne ming moet voldoen en gezien het be trekkelijk geringe rendement dat de detailhandel ople vert, betekent de derving als gevolg van winkeldiefstal len in werkelijkheid een hogere prijs voor de consument. De detailhandel kan niets anders doen dan verliezen van een dergelijke om vang in de prijs van de artikelen te verdisconteren. Het.' is dus de gezamen lijke gemeenschap,, in casu de cortsu- ment, die de last van de winkeldief- stallen draagt. Van-' uit deze gezichts- hoek bekeken is er", alle reden voor de_ gemeenschap om. winkeldiefstallen te; blijven veroordelen en er ook feitelijk.'' tegen op te treden en meer mogelijk-, heden te scheppen om er tegen te kun-- nen optreden." Samensmelting van kruis verenigingen in Zuid-Holland DEN HAAG De drie kruisver enigingen in Zuid-Holland die al nauw samenwerken, zullen bin nenkort opgaan in de „Stichting Interkruis Zuid-Holland". Het Wit-gele Kruis heeft in Den Haag de ontwerpovereenkomst en de statuten van de stichting goedgekeurd. Het Groene Kruis en het Oranje-Groene Kruis ne- nen binnen twee weken een de finitieve beslissing. Men ver wacht dat de nieuwe stichting per 1 januari 1972 haar werk kan beginnen. Gepakt en gezakt keert de:e Amerikaanse soldaat het kamp van Tsjoe Lai in Vietnam de rug toe. Met zijn collega's staat hij op het punt terug te keren naar de Verenigde Staten, nu de Amerikaanse rol in Vietnam raakt uitgespeeld. Behalve zijn plunjezak draagt hij op zijn rug ook een van de kostbaarste bezittingen van de Amerika nen in de hitte van het Vietnamese front: een ventilator. i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7