Geldboetes voor grote groep Leid se krakers Amazone-indianen met vernietiging bedreigd „Wassenaar hoeft niet trots te zijn op sporthal" Korte metten Mgr. Simonis schrijft brief aan jongeren TWEEDE JAARMISSAAL VERSCHENEN Wassenaar gaat licht aanpassen KERK EN WERELD Kerk Kaapstad eist onderzoek PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 Grote ontginningsmaat schappijen, die met be hulp van staatsgelden het Amazonegebied in Brazilië open leggen, maken delevensomstan- digheden van de bevol king welhaast ondraag lijk. Men houdt geen enkele re kening met de rechten van de Indianen en de andere mensen. Met steekpenningen kopen ze de autoriteiten om, zo dat deze met de maat- schapppijen samenheulen en de ogen sluiten wan neer de wet met voeten wordt getreden. Mgr. Pedro van de bisschoppen uit het betrokken gebied, heeft in een rapport van 123 pagina's verslag gedaan van de situa tie zoals die de laatste jaren is gegroeid. Hij heeft zijn rapport voorgelegd aan de regionale bisschoppenconfe rentie, die het rapport on langs heeft gepubliceerd. Verslechterd In het rapport, dat uitvoerig gedocumenteerd is, wordt gezegd dat de situatie vooral verslechterd is na de komst van de ontginningsmaatschap pijen en wegenbouwers. Ambtenaren van de nationa le stichting voor Indianen, zijn volgens de bisschop niet voor hun taak berekend en kunnen daarom niet voorko men dat de Indianen-cultuur in het Amazonegebied wordt vernietigd. Ook de gezondheidstoestand in het Amazonegebied, waar mgr. Casaldaliga werkt, is zorgwekkend. In zijn hon derdvijftigduizend vierkante kilometer grote bisdom is slechts één ziekenhuis voor Indianen, soms is er zelfs geen arts en als men gehol pen wordt moet men per consult vijf tot zeven dollar betalen. Amazone-indiaantje, toekomst somber De boeren die bij de ontgin ningsmaatschappijen in dienst zijn en die op de nieu we enorme boerderijen wer ken, leven, volgens het rap port. in een toestand die dicht bij de slavernij komt. Arbeidsovereenkomsten wor den er nauwelijks gesloten. Arbeiders worden abrupt ontslagen of krijgen soms niet het loon dat hen is toe gezegd. De arbeiders en de kleine boeren zijn altijd geld schuldig aan de onderne ming. Als zij de benen ne men. worden ze achtervolgd door agenten van de onder neming en vaak neergescho ten. Mgr. Casaldaliga haalt het ge val aan van een burgemees ter die geld aannam van een grote groep kolonisten, die hem hadden verzocht hen te gen een grote onderneming te verdedigen, omdat- die on derneming poogde hun land in handen te krijgen. De bur gemeester onteigende toen het land van de kolonisten, gaf het aar. de onderneming en liet zelfs de school afbre ken, die zij voor hun kinde ren hadden gebouwd. De bisschop spreekt de hoop uit, dat de christenen niet zo gemeen zullen zijn om dit rapport staatsondermijnend te noemen, omdat het toch gedocumenteerde feiten be vat. Het Vatikaan is niet van plan zijn kunst schatten te gaan verko pen. Berichten daarover zijn volgens de Osserva- tore Romano .vertelsels van slechte makelij". De twee borstkruisen die door paus Paulus te koop zijn aangeboden vormden een uitzonde ring. Dat was ,,een pas toraal en menselijk ge baar van symbolische aard". Op het internationale congres van de unie voor morele en sociale actie in het Duitse Bad Godesberg voerde advo caat Manfred Roeder aan dat na het vrijge ven van de pornografie in Denemarken noch het aantal zedendelicten, noch de omzet van de pornografie is teruggelo pen, zoals vaak wordt beweerd. Volgens Roe der zijn beiden juist toegenomen. In de monding van de rivier de Tiber heeft men bij opgravingen van een basiliek uit de vierde eeuw naar alle waarschijnlijkheid het graf gevonden van de heilige Hippolytus. Recht onder het altaar heeft men een sarcofaag gevonden, die het ge beente van Hippolytus bevat moet hebben. I Kardinaal Franz König, aartsbisschop van We nen en voorzitter van het secretariaat voor de niet-gelovigen is op nieuw tot voorzitter van het Wereldverbond voor Bijbelapostolaat geko- Bijbelapostolaat geko zen. De Wereldbond komt volgend jaar van 5 tot 7 april in voltallige vergadering in Wenen bijeen. In het verslag over het jubileum van het Kaski is een storende fout ge slopen. Mgr. Simonis zou gesproken hebben van een op weg zijn naar een minder verin nerlijkte kerk. Bedoeld is echter „meer verin nerlijkt". Van de hand van de Belgische primaat, kar dinaal Suenens, is een nieuw boek verschenen: ,,De crisis van de Kerk". De oorspronke lijke uitgave is in het Italiaans. Er zijn Fran se, Spaanse en Engelse versies in voorbereiding. Het bevat tien dialogen over onderwerpen, die de hedendaagse kerk be roeren. De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A.Simonis heeft een brief geschreven, die bestemd is voor alle jon geren in het bisdom tussen de vijftien en twintig jaar. De brief, waarin de bisschop de jongeren uit drukkelijk vraagt hun leven en werken te richten op Jezus Christus en zijn evangelie, wordt deze week via de parochies onder de jongeren verspreid. Hij is ook verkrijgbaar via de boekhandel. Mgr. Simonis laat aan het begin van zijn brief weten, dat hij liever een persoonlijk gesprek met de jongeren zou hebben gehad, waartoe helaas de mogelijkheid ontbreekt. Omdat er een aantal dingen zijn, die naar zijn mening eens uitgepraat moeten worden, heeft hij besloten de brief te schrijven. De jongeren zullen zich, naar de mening van dr. Simonis, bij de inrichting van hun leven niet zomaar op sleeptouw moeten laten nemen door wat „men" denkt en vindt over zaken als geloof, kerkbezoek, sexualiteit, de waarde van het nog ongebo ren leven en andere zaken. Men zal zelf de waarden van het leven moeten gaan ontdekken. Dat zou onder meer kunnen gebeuren door zich te verdiepen in de H.Schrift, terwijl ook het wekelijks betrokken blijven bij de eucharistie van groot belang is, zo schrijft mgr. Simonis. Overigens mag er geen tegenstelling bestaan tussen geloof en werk, tussen bidden en doen. tussen dienst aan God en dienst aan de mensen, zo schrijft de bisschop aan de jongeren, die hij aanspoort om ieder op zijn eigen manier mee te werken aan een gezonder leef- en denkmilieu, aan meer welzijn bij alle welvaart. De bisschop hoopt dat de brief - uitgegeven in brochurevorm - een richtingwijzer kan zijn in de gesprekken. Reacties op de brief zouden de inhoud van een nieuwe brief kunnen bepalen, waarin een en ander nader kan worden uitgewerkt. Mgr. Si monis sluit zijn brief af met een aansporing om iets te gaan doen om het jeugdig enthousiasme niet te laten verstikken. Het tweede missaal voor zondagen en feesten in het kerkelijk jaar 1971-1972 is verschenen bij uitgeverij Gottmer in Haar lem. Het is een in stevig paperback gebonden uitgave van ruim zeshonderd pagina's dundruk, dat zich evenals vorig jaar houdt aan de teksten van het Romeins missaal. Het is sa mengesteld naar adviezen van de nationale raad voor liturgie en de Nederlandse St.-Gregoriusvereniging. Sedert het Vaticaans Concilie afstapte van het gebruikelijke ker kelijk jaar en daarvoor in de plaats een cyclus van drie jaar koos, heeft de uitgeverij een jaarmissaal voorbereid. Komend jaar wordt deel drie verwacht, waarmee dan de cyclus vol is. Het eerste deel kan dan weer gebruikt worden voor het ker kelijk jaar 1973-1974 en zo verder. Uitgeverij Gottmer heeft op veler verzoek nu ook de Latijnse tekst opgenomen bij alle prefaties en oraties, bij de volledige Latijnse misorde en bij de vier canons. Het jaarmissaal is voorzien van een voorwoord van mgr. Bluyssen van Den Bosch. De synode van het anglikaanse bisdom Kaapstad heeft van de regering een officieel onderzoek onder gevan genen in Zuid-Afrika geëist, omdat deze tijdens het voorarrest mishandeld zouden worden. Bij die eis hebben zich de voorzitter van de Zuid-Afri kaanse bisschoppenconferentie, kardinaal Owem Mc Cann en de Opperrabbijn Casper van Johannesburg, aangesloten- Al eerder werd van anglikaanse zijde een regeringson- derzoek geëist. De synode wil nu, dat de regering voorschrijft dat alle gevangenen een k$er per week voor de rechter verschijnen, dat ze een goede medi sche behandeling krijgen en dat ze bezoek mogen ontvangen van een priester. RAAD VAART UIT TEGEN COLLEGE OVER AANVULLEND KREDIET WASSENAAR Er zijn gister avond in de vergadering van de Wassenaarse gemeenteraad har de noten gekraakt over de gang van zaken met betrekking tot de bouw van de sporthal. Bur gemeester en wethouders had den de raad voorgesteld een aanvullend krediet van 362.290 beschikbaar te stellen omdat de tot nu toe gevoteerde kredieten van 1.576.645 niet toereikend bleken te zijn. Mr. A. van Vuu- re (WD) begon het debat met op te merken, dat er bij de voorbereiding van de bouw van de hal dingen zijn gebeurd, die beter niet hadden kunnen ge beuren. Er werd geld uitgegeven, zonder dat de raad ervan wist, er wer den opdrachten gegeven zonder behoorlijke omschrijving. Pas in een later stadium is de commis sie openbare werken ingescha keld als begeleidingscommissie. Spreker had er geen behoefte aan precies na te gaan waar de fouten nu gelegen hebben. Ir. G.H.C.Theunissen (CCP) merkte op, dat er tien pagina's notulen te vullen zouden zijn met bezwaren van de raad te gen de wijze, waarop de sport hal tot stand gekomen is. Er is geen reden om straks trots en plechtig de nieuwe sporthal offi cieel te openen. Laat iemand uit de sportwereld de hal namens het gemeentebestuur aan de Wassenaarse sportverenigingen aanbieden, aldus Ir. Theunissen. De heer A.Z.Lodder (part. Wasse naar) zei o.m. dat de raad wat de sporthal betreft, steeds te laat is ingelicht. De commis sie openbare werken is te laat te hulp geroepen om orde op za ken te stellen. Nu pas is bekend geworden dat er geen subsidie komt van de Nederlandse Sport federatie, terwijl nog maar en kele weken geleden namens het college beweerd werd, dat die subsidie in orde zou komen. Men is gaan bouwen zonder dat er een goed contract was opge steld. Spreker noemde het college „ama teurs". De scherpste woorden van kritiek kwamen van de heer E.H. Schuyer (Open Appèl). De wij ze, waarop burgemeester en wethouders in hun voorstel aan de raad de overschrijding van het krediet met ruim 360.000 presenteren, noemde spreker kleinzielig. In dat stuk doet het college of er eigenlijk niets aan de hand is. Het college heeft de kans gekregen het mea culpa uit te spreken; het heeft dat niet gedaan. De fractie van Open Appèl heeft overwogen een motie van trouwen in te dienen. Zij heeft ervan afgezien, omdat het indie nen van een dergelijke motie de aanwezigheid van een minimum van intellect veronderstelt. De heer Schuyer besloot zijn tirade met een citaat van Multatuli: college, ik minacht U zeer. Burgemeester mr. K.Staab en Mr. N.W.A.Brink wilden beiden wel toegeven, dat er vervelende din gen zijn gebeurd. Er zijn aller lei moeilijkheden geweest. Ma terieel gesproken is er toch in ieder geval dit resultaat, dat er een goede sporthal tot stand ge komen is," aldus de burgemees ter. Het liep allemaal met een sisser af: de raad stelde met al gemene stemmen het aanvul lend krediet beschikbaar. Wassenaar In de Dorps kerk wordt 10 december het Weihnachts Oratorium uitge voerd o.l.v. Ad de Groot. So listische medewerking is van Nelly v.d. Spek, Hebe Dijk stra, Marius van Altena en Hans Zomer. Verder werkt het Utrechts Studenten Bege leidingsorkest mee. Voorschoten St. Nicolaas opent vrijdag in het Am bachtshuis een kunstmarkt, die tot en met zondagavond 9 uur wordt gehouden. Bij aankoop van grafiek, schilde rijen, sieraden, keramiek, fo to's en penningen wordt een rijkssubsidie van 25% gege- Wassenaar De gemeente raad heeft besloten een 10 man sterke commissie voor het midden- en kleinbedrijf in te stellen. In de commis- sié zitten raadsleden en ver tegenwoordigers van de mid denstandsorganisaties. De raad voelde er niet voor con sumenten in de commissie op te nemen, zoals E. Schuyer had voorgesteld. Wassenaar De raad van Was senaar hield zich gisteravond uitvoerig bezig met een door burgemeester en wethouders toegezonden stuk over de verbe tering van de openbare verlich ting in Wassenaar. Het stuk be vatte een soort tienjarenplan voor de aanpassing van de straatverlichting aan de behoef ten van het verkeer. Diverse sprekers wezen er op, dat Wassenaar geen grote stad, maar een dorp is, en dat de verlichting te veel geperfectio neerd moet worden, omdat goed verlichte straten nu eenmaal verkeer, aantrekken. Over het algemeen staat de straatverlich ting in Wassenaar op een goed peil. Van de zijde van het college werd er op gewezen, dat dit tienja renplan gezien moet worden als een globale schets van wat er op het gebied van de openbare verlichting in Wassenaar dient te gebeuren. Het spreekt van zelf, dat over de uitvoering van elk onderdeel van dat plan nog overleg zal worden gepleegd met de daarvoor in aanmerking ko mende commissies uit de raad en met de raad zelf. Met deze restrictie bleek de raad bereid het stuk van burgemeester en wethouders te aanvaarden. Burgerlijke stand Bodegraven Geboren: Tamara dv R. Bruinen de Bruin-Sol; Anna dv J. Koopman-Disseldorp; Patrick z\ J. Bakker-Koolstra; Cogette dv M. Schip-PostmaMennu zv H. Mul- der-Jansen; Edwlnd zv A. Vreeken- van Duuren; Samuel: C. Lange- veld-van de Akker; Lisanne dv M. Helmond-DulnstaeEdwin zv L. Roor-de Lange; Gysberl zv H. van Vliet-Domburg. Getrouwd: Th. Steenbergen (27) en K. Vosmeer (23); L. Gelderblom (24) te Boskoop A. Bos (21); W. Noomen (23) te Capelle a.d. Yssel en H. Myderwyk (21); W. Snyder (30) te Apeldoorn en J. van der Maat (29). Overleden: D. Oudenes (81) wed. van A. Koning; A. Vink (79). Lisse Geboren; Peter. z.v. P. C. van der Weerd en J. M. Schouvv- stra; Miranda Clasina Elisabeth Maria, d.v. J. P. Tempel en E. C. S. Tuilenaar; Wilhelmus Johannes, z.v. W. Boebei en C. M. Meeuwis- sen; Bianca Elisabeth Alexandra, d.v. B. MIndrlaan en H. J. Barcnd- se; Fabiola Maria Sophia Jacoba, d.v. J. S. B. Ncderpelt en S. J. Onos; Christine Stephanie, d.v. R. P. Kool en J. Eibnch: Martijn. z.v. F. Rietveld en C. J. Driessen: Alexander, z.v. C. D. Nolte en W. van Limpt; Anthony Oscar Laurens, z v C. M. J. Driessen en M. A. E. Brennlnkmeijer; Alan Robert, z.v. A. Stroeve en L. L. Hurst. Ondertrouwd: W. M. Julfermans en A. E. M. Mens; M. J. Spreeuw en A. M. v.d. Lans: R. J. M. van Vei- zen en C. H. M. Boot: G. S. van Schle en L. G. C. van Rooljen. Gehuwd: R. W. F. Booms en J. P. Sprengcrs; A. van Veen en L. W. J. Langeveld. LEIDEN Een 23-jarige afwer- ker uit Leiden stond terecht, omdat hij „zonder vergunning van B. en W. een woning in ge bruik had genomen". Hij had, anders gezegd, een leegstaande woning „gekraakt". ,,B. en W. had deze woning voor een ander gezin bestemd en U benadeelde dat gezin in hoge mate", kreeg verdachte o.m. van de kanton rechter, mr. W. de Koning, te horen. „Ik moest wel, want ik kon met m'n vrouw en kinderen toch niet op straat blijven staan", repliceerde verdachte. Hij ver klaarde even later nog dat hij al „heel lang" voor een woning stond ingeschreven, steeds te vergeefs bij B. en W, had aan geklopt voor een toewijzing en de ondersavige „kraak" zijn vierde al was. De verdachte had, aldus de kantonrechter, hoe urgent zijr. geval ook was, de toewijzing van een woning aan de gemeentelijke overheid moeten overlaten. Temeer, om dat verdachte al viermaal een woning „kraakte" eiste hij thans een geldboete van 50,- subs. 5 dagen alsmede ter waar schuwing een voorwaardelijke hechtenisstraf voor de tijd van twee weken met een proeftijd van twee jaar. „Ik verkeer ab soluut in een dwangpositie", al dus verdachtes laatste woord. Het vonnis luidde geheel con form. De zeven andere ..woningkra kers", die na de afwerker te recht stonden, kregen naar ge lang van ,,de ernst der zaak" een geldboete van 50 of 30 al dan niet gekoppeld aan een voorwaardelijke hechtenisstraf. Voornoemde afwerker moest zich eveneens verantwoorden voor het feit, dat hij destijds (op de Rijnsburgerweg) met een auto reed zonder in 't bezit te zijn van een rijbewijs en WA-verze- kering, terwijl bovendien zijn auto in een zeer slechte staat van onderhoud verkeerde. Hier door waren o.a. de stuurinrich ting en de remmen ondeugdelijk geworden. Hij verlaagde weliswaar het tota le boetebedrag tot 200 subs. 20 dagen doch verhoogde daarente gen de voorwaardelijke hechte nisstraf tot vier weken. De of ficier laakte verdachtes handel wijze in hoge mate en vond, dat hier een gevoelige correctie op z'n plaats was. Hij eiste dan ook twee geldboetes van respec tievelijk 200 en 150 subs. 35 dagen en twee weken delijke hechtenisstraf met proeftijd van 2 jaar. NOORDWIJKERHOUT Het Amsterdamse barok-en- semble, spelend op authen tieke barokinstrumenten, treedt dinsdag 30 november weer op in hotel Van der Geest. Oegstgeest In het parochie huis aan de Kerklaan komt de parochieraad hedenavond bijeen. De vergadering be gint om half acht. Leiden J. C. ten Donke laar is met 870 gram vis winnaar geworden van de wedstrijd, die „De Forel" in Schagen hield. De vangsten waren over het algemeen matig. Gemeente begroting 1972 Burgemeester en wethou ders van Leiden brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de artikelen 238 en 253 der gemeentewet, dat ne begroting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1972, alsmede de begrotingen voor dal dienstjaar van de takken van dienst, aangewezen krachtens artikel 252 der ge meentewet, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten al gemeen verkrijgbaar zijn gesteld. LEIDEN. 16 november 1971. Wat u ook moet weten C TER AAR Burgemeester B. J. Hogenboom ren C. van Dam sr. en J. C. Versluis hebben een federa tieve onderscheiding ontvan gen vanwege hun verdien sten voor de muziekvereni ging Arti et Religioni. De de- coratoes werden uitgereikt tij- dens het donateursconcert onder leiding van dirigent G. Stellaard. Op het concert presenteerde zich ook de jeugdafdeling met veel suc ces o.l.v. G. van Lammeren (blaasinstrumenten) en C. G. M. van der Vugt (slagwerk). TER AAR Looft den Heer heeft op een concours in Rotterdam een eerste prijs behaald. De uit zestien leden bestaande zangvereni ging kwam in de tweede af deling tot 341 punten. De jury noemde het een grote prestatie dat met zo'n klein koor zo'n grote prestatie ge- levrd kon worden. TER AAR Onder leiding van de heer J. J. Roovers heeft de toneelgroep De Aar- kanters twee avonden het publiek bezig gehouden met het spannende spel „stuur loos". De spelers oogstten veel bijval. BOSKOOP Het echtpaar A. Fianen was gisteren 50 jaar getrouwd. Het feest werd o.m. gevierd met een kerkdienst en een receptie Neuf waar het bejaardenkoor een serenade kwam brengen. De burgemeester en mevr. Van Dedem waren ook aan wezig en boden namens het gemeentebestuur bloemen en sigaren aan. BOSKOOP De ouden van dagen hebben gisteren in de parochiezaal verkeersles ge had van groepscommandant adjudant J. van Gelder. Er waren veel mensen gekomen naar de nuttige uiteenzetting. HAZERSWOUDE De vol leybalvereniging Haduard heeft een 2—2 gelijkspel be haald tegen KCV 2. Dat is een grote prestatie want KVC 2 staat bovenaan in de 2e klas van de afdeling Lei den. De twee damesteams kwamen tot eenzelfde resul taat tegen Leython 2 en MVKV. Het tweede heren team verloor met 31 van Raaphorst 2, maar de da mesjunioren namen revanchel op Raaphorst met een 3—1 zege. I HAZERSWOUDE -ƒ Haduard-voorzitter Bod dl Jong, oud-speler van Opera tie '55 hoopt dat de sportenquête onder de bevol king zal uitwijzen, dat er be hoefte bestaat aan een hand balclub. Haduard wil een. handbalafdeling beginnen alsl de enquête de behoefte aan-V LEIDERDORP Alle Leiddrdorpse voortuinen zijn dit jaar kritisch bekeken door de commissie „Mooi Leiderdorp". In de Schep- pingskerk worden nu donder dagavond door de burge meester de dertig prijzen uit gereikt. De heer J. Verman de uit Oegstgeest zal deze avond met lichtbeelden het nodige vertellen over aanleg en onderhoud van tuinen over bijen. LEIDEN Het Medisch Comité NederlandVietnam houdt morgenavond formatie-avond in het Fysio logisch laboratorium. Amsterdamse internist dr. F. Groening spreekt ovei werk van het comité i worden films vertoond. Op de avond, die om 20.00 i begint wordt ook een proto type getoond van een bloed drukmeter, die door het Fy siologisch Lab ontwikkeld is voor Cambodja. LEIDSCHENDAM Wit Gele Kruis, dat volgende week dinsdag in het wijkge- bouw vergadert is voorne mens de contributies te ver hogen. Volgens het voorstel zullen gezinnen met kinderen 20,— (is 16,—) zelfstandi gen 10,— (is 8,—) en in wonende grote kinderei 5,— (is 4,—) gaan beta len. LEIDSCHENDAM De sai menwerkende tuinbouwgroi pen houden donderdag verenigingsgebouw een torna- tenavond. De heren J. Groe- newegen en Roodenburg tellen alles over teelt, be mesting, watergeving en sistentie. LISSE Wijnhandel Duif" aan de Heereweg hield gisteren een wijnavond. De Bossche wijnimporteur Cooymans hield en praatje bij de wijn, die bij de wijn proevers zeer in de smaak viel. Alsook de negen soorten wijn, die men kon proeven. LISSE In het Ont moetingscentrum aan de Ruishornlaan speelt de to neelvereniging Het Geest grond Theater vrijdagavond Annie Schmidts blijspel „En ik dan". Dat wordt de eerste toneelvoorstelling in de Lis- ser Poelpolder. LISSE De watersportver. Uitermeer bekijkt maandag-i avond met architect Sytsmai de tekening van de jachtha ven, die in Lisse moet ko-j men. De vergadering wordt gehouden in De Beurs. NIEUWKOOP en omgevingl In de dr. Ariëns Mavo| spraken ouders, leerling! en leiding van het Uithooi Alkwinkcollege met elkaar. Het was een nuttige avot die stellig het goede samen-J spel binnen de schoolg* meenschap zal bevorderen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6