Een wijkcentrum voor Zuidwest en Hofland blijkt niet mogelijk Oegstgeest zet wensen op rij Wijziging vrijdagse weekmarkt Voorschoten Derde team LSG voert LSB aan Agendapunten raad Leimuiden Het Leidse theater is (nog) niet dood ONDERWIJS HOOG OP URGENTIELUST BER tpiNSDAG 16 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PolltJj a:Een REIDEN/VOORSCHOTEN - De Leidse stadswijk Zuidwest, de toekomstige Leidse wijk Ste- venshofjespolder en de daar tus senin gekiemde en deels al gerealiseerde Voorschotense wijk Noord-Hofland zullen geen gemeenschappelijke „bo- venwijkse" voorzieningen krij gen. Noord-Hofland hoeft niet te rekenen op de stichting van een eigen wijkcentrum. In zo'n gebouw zouden kerkdien sten gehouden kunnen worden ook zou en het definitief ge zondheidscentrum in onderge bracht kunnen worden. discussienota van de werk groep „Wijkcentrum Noord-Hof land" en van de contactraad die uit het actiecomité Leefbaarheid Noord-Hofland is voortgekomen, leidt tot deze twee negatieve conclusies. In de werkgroep, die onder voorzitterschap staat van drs. J. Walter, hebben o.a. ver tegenwoordigers zitting van de Rijs EIMUIDEN De raad van Lei- muiden zal in de vergadering van 19 november onder meer de volgende punten behandelen: :at._io|let instellen van een gemeente- vlag. De vlag is blauw met ne gen gele ruiten. jwjEen krediet van 3.363 beschik baar te stellen aan de Stichting RK Onderwijs voor de verbete ring van het materiaal. Een krediet van 2100 te voteren voor die zelfde Stichting, dit maal om te komen tot een docu mentatiecentrum, ian de Vereniging tot Oprichting en Instandhouding van Vrije Scholen met den Bijbel een stuk grond in gebruik te geven voor ƒ25 per jaar. Het stuk grond wordt gebruikt als speelveld. BjC«kn de heer C. Ax een stuk t_ ïond van 201 m2 te verkopen r een bedrag van 2.595,—. sloot tegenover de School met Ien Bijbel te dempen en de ianleg van een riolering voor de Dr. Stapenseastraat nabij de Chr. School te maken. Kosten 22.000,—. Leidsche Courant, November 1921 Ontwapening Bij de opening van de Washingtonsche ontwapeningsconferentie, zullen in Duitschland groote demon- IUSE straties worden gehouden voor bij de ontwapening, welke in r geif verband zullen staan met de propaganda van pacifisten uit alle landen. Te Berlijn, Ham burg, Frankfurt, Stuttgart er München zullen pacifistische vergaderingen worden gehou- IUI! 00 den. in Musch Schouwburg, Leiden, wegens groot succes tweede Mo lière-avond „Belachelijke Hoofsche Juffers", beide hoofd rollen en regie: Jan Musch. Uit de persoordelen: „Kan ik ieder aanraden Jan Musch op izijn allerbest te gaan zien en waarin hij het schitterende ;vuurwerk van zijn vis-comica zoo fijn doet fonkelen en spat ten"; „Jan Musch speelt, dat de menschen met roode koppen van 't lachen de pauze ingaan. Het is kleurig, fleurig en sap pig..". o verzet Dat het zeer gevaar lijk is des nachts per rijwiel zonder licht te rijden, bleek j.l. 'zaterdagnacht, toen de veld wachters Pieters en Van der te Zoeterwoude op den Hoogen Rijndijk surveilleerden en een zoodanige overtreding constateerden. Zij sommeerden den berijder halt te houden en af te stappen, waaraan deze niet voldeed. Hij reed het rij wiel van Pieters stuk en weiger de toen zijn naam op te geven dien veldwachter en bond met hem den strijd aan. De persoon belandde in het arres- ic. tantenlokaal. n iproep November de maan, vol vuur en ijver, gewijd aan de versterking der Roomsche gele- 13 deren (R.K. Arbeidersbeweging) .Weg den moker Met den troffel Sterk bewapend, roept de roffel Allen tot den grooten s'ag. Heft uw vanen in den dag." Mj zijn een avondje uitgeweest in Leiden waar een mooi stuk 'peelde in de schouwburg" is «en uitdrukking die duidt op een !>epaalde sfeer! gemeente Voorschoten, de kerken en van de stichting Gezond heidszorg. Wat de genoemde onmogelijkheid van gemeenschappelijke boven- wijkse voorzieningen betreft wordt in het rapport opgemerkt, dat er over de planologische op zet van Leiden Zuidwest en de mogelijke relaties op sociaal- cultureel terrein met Noord- Hofland geen overleg is ge weest tussen de gemeentebe sturen van Voorschoten en Lei den. In gewestelijk verband is alleen gesproken over wegver bindingen tussen de beide wij ken, met name via de brug, die geprojecteerd is in het verleng de van de Vijf Meilaan. Wel is overleg op gang gebracht de relaties tussen Noord-Hof land en de Stevenhofjespolder. Daarbij deed en doet zich ech ter het practische bezwaar voor, dat Noord-Hofland waarin nu al 3400 mensen nen en die na de voltooiing een jaar of zeven ongeveer 7.000 inwoners zal tellen in volle ontwikkeling is, terwijl Leiden met de Stevenshofjespol- der pas aan het begin staat. De conclusie is, dat de totale inte gratie tussen de drie genoemde wijken niet zal slagen en daar om bij de opbouw van Noord- Hofland meer het oog op Voorschoten zelf gericht moet worden. Als Noord-Hofland ,-vol" is. zal er ongeveer een kwart van de Voorschotense be volking wonen. In de nota wordt na deze consta teringen eerst een uitvoerige schets gegeven van een wijk centrum voor Noord-Hofland, dat ongeveer 1.400 m2 groot zou moeten worden. Daarin is een grote zaal geprojecteerd van 600 m2 waarin kerkdiensten en grote bijeenkomsten gehouden zouden kunnen worden. Verder zou het centrum o.a. moeten dienen voor koorrepetities, re cepties, bejaardensocieteit en uitleenpost voor de bibliotheek, jeugdsocieteit, kinderbewaar plaats, hobbyruimte, rouwka mer en als gezondheidscentrum. Bouw- en inrichtingskosten als mede de grondkosten zijn bij el kaar na een uitvoerige specifica tie op rond 1,5 miljoen ge raamd. Na een bijdrage van de bevolking die geraamd wordt op een ton, resteert nog een onge dekt tekort van 366.500,—. Het jaarlijkse exploitatietekort wordt besomd op 33.000,—. Gezien de behoefte aan ruimtelij ke voorzieningen in dichtbevolk te of achtergebleven wijken en in buurten van grote gemeenten en gelet op de aanwezigheid van twee aula's in Noord-Hofland, die momenteel niet optimaal worden benut, zal de rijksover heid de eerstkomende jaren geen geld beschikbaar stellen voor een wijkcentrum in Noord-Hofland, zo heeft de werk groep vernomen. Het voor het wijkcentrum bestem de stuk grond tussen het Callen- burghplantsoen en de Admiraal de Ruytersingel, zal voorlopig dus wel onbebouwd blijven. Omdat er in de wijk toch wel wat moet gebeuren, doet de werk groep het volgende alternatief aan de hand: bevorder het ge bruik van de twee aula's en eventueel ook van de andere ruimten van het scholencomplex van de gemeenschappelijke school, zonodig gecombineerd met aanbouw van enkele ruim ten aan dit complex. Problematisch wordt het houden van kerkdiensten in de grote aula, is de slotsom. Als de huidige gezamenlijke diensten van de Gereformeerde kerk en de Her vormde gemeente worden ge continueerd, wordt de aula te klein. Afzonderlijke diensten houden is ook omdat dan op elke zondagochtend drie dien sten hervormd, gereformeerd en rooms-katholiek) in de aula ge houden zouden moeten worden. Een ochtend is daar niet lang genoeg voor. Werkgroep en wijk raad houden op 24 november een hoorzitting over deze dis cussienota in de aula. VOORSCHOTEN De leden van de Voorschotense commissie van advies en overleg in mid denstandsaangelegenheden zijn bereid een proef te nemen met de wijziging van de o penings- uren van de vrijdagse week markt. Met een proeftijd van één jaar zal de weekmarkt op de vrijdag gehouden worden van 10 uur 's morgens tot 18 uur 's avonds De commissie toonde begrip voor de moeilijkheden van de markt kooplieden, die thans weinig meer zien in de avondverkoop tot 21 uur, maar stelde zeer na drukkelijk dat de marktkooplie den de sfeer weggenomen heb ben daar vele standhouders hun kx-amen reeds rond zeven uur ontruimen. De winkeliers blij ven vasthouden aan de vrijdag se avondverkoop, mede omdat binnenkort een advies verwacht kan worden tot sluiting op de zaterdagmiddag. Steekproeven hebben uitgewezen dat de vrij dagavond nog steeds veel ko- pei's uit omliggende plaatsen (vooral Leiden en Wassenaar) trekt. De meerderheid van de commis sie is de mening toegedaan dat aan B. en W. het advies gege ven moet worden om de com merciële verhuur van het Cultu rele Centrum te wijzigen waar door een halt toegeroepen wordt aan de „discount-verkopen op cash carry-basis" zoals enige malen is geschied. De voorzit ter, prof. Dr. J. van der Wilde constateei'de dat de gemeente raad op 28 juni 1968 de verhuur van het Cultureel Centrum voor commerciële doeleinden una niem goedkeurde, maar dat hiervan nooit kennis is gegeven of advies werd gevraagd aan de Prof. dr. J. P. I. van der Wilde deelde aan het einde van de vei'gadering mede dat hij het voorzitterschap zal neerleggen in vex-band met drukke werk zaamheden. Opvolger van prof. Van der Wilde is wethouder P. S. Pels, die deze avond reeds als toehoorder bijwoonde. Leiden Het Leidse theater, hoe triest het er mag voor staan sinds de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest is gesloten en alterna tieve gelegenheden niet erg in trek blijken te zijn, het Leidse theater is (nog) niet dood. In de komende dagen is er op verschillende plaat sen voldoende aan de hand om het Leidse publiek te la ten aantonen, dat de lege to neelzalen maar toe te schrij ven waren aan een tijdelijke inzinking. Hieronder volgen de verschillende ten: Ramses Shaffy en Liselore Gerritsen brengen vanavond in het Rijnlands Lyceum een wervelend programma luisterliedjes, vol vuu poëzie. Hun eerste gezamen lijke optreden in Diligentia in Den Haag is met enthou siasme ontvangen. Over deze tour de chant zegt Liselore „We zingen liedjes over din gen die ons bezig houden ei we brengen een nieuwe visit op oude liedjes. Maar vooral lekker samen zingen, daar hebben we enorm plezier Brecht-satire Het Leids Academisch Kunst centrum heeft de Spaanse to neelgroep „Los Goliardos" uitgenodigd 19 november in haar theater te komen spe len. De groep zal een bewer king van Bertold Brecht's „Die Kleinbürgerhochzeit" opvoeren. Het stuk is een kluchtig-satirische huwelijks viering. Naarmate er meer alcohol wordt geschonken, komen de familieveten meer aan het licht. De bruidegom ziet zijn zelfgemaakte meubi lair in elkaar zakken. Het spel is ook voor niet-Spaans- sprekenden interessant want de taal is niet zo belangrijk in dit stuk. Na de voorstel ling, die om 20.00 uur begint, is er gelegenheid kennis te maken met de groep. Brullen De toneelvereniging „Littenis Sacrum" zal op 20 november in het Rijnlands Lyceum een voorstelling geven. Er zal dan een blijspel in drie be drijven worden opgevoerd: „Brullen als een duif" van L. Storm (vertaling van Cees Laseur). Na de première zullen nog twee opvoeringen komen op 25 en 26 novem ber. Al deze voorstellingen zullen om 20.15 uur begin- Kom Vrede In het Lak-theater zal 20 no vember door het Fakkelthea- ter een blijspel „Kom vrede, hopsa vrede" worden opge voerd. Het blijspel is een ca bareteske en geëngageerde bewerking van „De vrede" van Aristofanes. Het is het vijfde blijspel van hem, dat tot ons is gekomen. De vorm is typisch voor een oude komedie: er zijn nog geen éénheidswetten zoals bij het latere klassieke blij spel. „Kom viede, hopsa vrede" is in zoverre een be werking van „Vrede" van Aristofanes dat het een kri tiek geeft op de hedendaagse samenleving. De hoofdperso nen zijn echter het zelfde ge bleven. Enkele nevenfiguren werden vervangen of geheel weggelaten. Operette De Stadsgehoorzaal zal 22 no vember de operette „Das Dreimaderlhaus" brengen. De operette is geregisseerd door Walter Kochner, die in deze operette reeds in de ja ren dertig een hoofdrol ver vulde naast Richard Tauber. Voor deze produktie zijn de jonge gastsolisten Ingeborg Handerer en Ditger Grosz aangetrokken. Het oi'kest be staat uit 16 man. Het uil 12 leden bestaand koor staat onder leiding van dirigent John Kapper. De kostuums zijn geheel in stijl van het Wenen van Fi*anz Schubert. Aan de decors zijn voor deze keer bijzondere aandacht be steed. OEGSTGEEST In hun aanbie dingsbrief bij de begroting geven B. en W. van Oegstgeest de raad in overweging voor 1972 het vol gende urgentieplan vast te stel len. De nummers 1, 2 en 3 be treffen het onderwijs, het zijn respectievelijk: de bouw van de tweede openbare kleuter school 575.000,-); van de Dr. K. Schilderschool 900.000,-) en de R.-K. Jenaplanschool 1.250.000,-), is reeds een ur gentieverklaring aanwezig. Het krediet met betrekking tot de bouw van een Jenaplanschool zal in 1972 worden aangevraagd. Bij het aanvaarden van één der ontwerpen kan in het jeer 1972 een definitief plan worden ont wikkeld. Voorts vermeldt de urgentielijst: 4. Voorbereiding en sanering riolering oude dorpskern; 5. Bouw van gymnastieklokaal Pie- ter de Hoocïilaan; 6. Bouw gym nastieklokaal Kamperfoelielaan; 7. Verkéerslichteninstallatie Laan van Oud-Poelgeest/Hofdijck; 8. Kolkenzuiger; 9. Verkeerslich- Leiderdorp De heer De Kiewit, hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Hol land heeft gisteren de eerste paal geslagen voor het plan Binnenhof. In dit plan komen 146 eengezinswoningen. Daarna ging het hele gezel schap van gemeenteraadsleden, aannemers, architecten naar de En- gelendael, waar de heer De Kiewit de sleutels uitreikte aan de heer en mevrouw Van der Poll, de toekomstige bewoners van Beu kenschans nummer 2. De Engelendael is een hoogbouwstroom van 970 woningen. Als laatste onderdeel van de feestelijkheden werden er toespraken ge houden in de bouwkeet aan de Van Effendreef. De burgemeester, de heer M. A. van der Have zei onder meer dat er toch een wan klank was, daar het Binnenhof ontworpen in 1964 nu al weer verou derd is. De heer De Kiewit zette de overeenkomsten en de verschil len van de twee door hem verrichte handelingen uiteen wethou der Meerburg, vertelde van de twee petten, die hij dan weer opzet voor woningbouw dan weer voor gemeentewerken. De architect van beide projekten, de heer Van der Berg memoreerde alle tegen slagen, die men heeft ondergaan bij de bouw van Engelendael. De heer Blom van Panagor gaf de familie v.d. Boll een cadeau-bon en de heer De Kiewit kreeg van wethouder Meerburg een boek over teninstallatie Rijnzichtweg-Flo resstraat; 10. Reconstructie te» nisbanen en hockeyvelden Laar van Alkemade; 11. Verplaatser brandweergarage; 12. Overdek c.q. instructiebad. Met betrekking tot de realisering van het overdekte- c.q. instruc tiebad hoopt men in 1972 eer krediet aan te vragen van 2 miljoen. Zo wordt er met be trekking tot de bouw van eer overdekte zweminrichting tharv een voorbereidingskrediet ge vraagd van 25.000 gulden. D< architect van „Tip-Combine NV' te Twello heeft schetsplannei voor verschillende mogelijk heden met globale kostenramin gen en exploitatiegegevens inge diend voor de bouw van eei overdekte zweminrichting. Verdere objecten welke t.z.t. bi het beschikbaar komen vai financieringsmiddelen c.q. he optreden van gewijzigde omstan digheden naar het urgentiepiax zullen worden overgeheveld zijn: a) de verbouwing van het raad huis; b) de brug over het Oegst geesterkanaal; c) de recon structie van de Rijnzichtwej vanaf de Leidse Buurt tot he viaduct rijksweg en de re constructie Geversstraat/Leids; Straatweg; d) de sanering oud< riolering; e) aanleg van sport accommodaties, te weten pad vindersterrein nabij Almondewei en tweede complex voetbal velden tussen rijks- en Rhijn geesterstraatweg. Voorts zijn er nog wensen als aan leg van een ijsbaan, de herbe planting van bos Oud-Poelgeest vervangende bouw voor de R.-k Kleuterschool, Kamperfoelie school en Dr. Leo Kanner school alsmede de bouw van eei Chr. Kleuterschool Kamperfoe lielaan en modernisering Ter weeschool. Last but not least d' restauraties van kasteel Oud Poelgeest en het Oude raadhui: aan de Wijttenbachweg. Een be drag van 120.000 gulden wegen: verbouwing van het pand Gevers straat 5 (oude politiebureau) to gymnastieklokaal en ruimte vooi EHBO-Rode Kruis is niet opge nomen in de begroting-'72. B. ei W. willen zich over de bestem ming van dit pand alsnog be raden. LEIDEN In de eerste klas van de Leidse Schaakbond werden de volgende duels van arbitrage beslist: Sassenheim I—L.S.G. III 46 en Voorschoten IIAl phen I 64. De stand na twee ronden in de eerste klas is van: 1. L.S.G. III 2412 2. Leiderdorp I 2311%; 3. Voorschoten I 2—3—10%; 4. Alphen I 2—2—11; 5. Voorschoten II 2—2—10%; 6. Philidor IV 2—2—9%; 7. Leithen I 2—0—7%; 8. Sassenheim I 2— 0—7. In 2B veegde L.S.G. IV Rijnsburg met 7%1% van de borden; de ovei-gebleven partij wordt gear- biti-eerd (claims: 1Het gedegradeerde Noordwijk I moest tegen Leithen II met 64 zijn tweede nederlaag inkasse- ren. Kouderkerk werd tegen Philidor V een illusie armer (2%—6%); de hangpartij staat totaal gewonnen voor Philidor, maar toch laat Kouderkerk hem arbitreren. Voorhout I zette Katwijk II zonder pardon op een 5—3 achterstand, terwijl de restjes worden uitgespeeld. In 3B noteerden we zelfs drie uit schieters: Leiderdorp II over rompelde Sassenheim III met maar liefst 8—2; Philidor VII bond Noordwijk III met 7—3 aan de zegekar en Boskoop II pakte Leimuiden met 7%—2%. Roelofarendsveen bood veel te genstand aan L.S.G. VI hetgeen resulteerde in een kleine achter stand 4%3%, de beide i-esteren- de partijen worden gearbitreerd. claims 2—1 voor L.S.G. VI. UW MENING Impasse „Wij zijn een avondje uitgewees' naar Oegstgeest, naar de auk van het Rijnlands Lyceum' duidt in Leiden kennelijk nie: op een bepaalde sfeer. In eer interview spreekt de Leidst Schouwburgdirecteur er de te leurstelling over uit dat men, ni de poorten aan de Oude Singe gesloten zijn, de weg naai Oegstgeest niet weet te vinden En dat, ondanks het feit dat dt aula van het Rijnlands Lyceum, een van de modernste theater zalen is in de omgeving var Leiden. Wij willen dan ook lie ver niet spreken van „de aula" maar van „het Rijnlandse thea ter". Kijk, dat klinkt al iets be ter als je uitgaat! Waarschijnlijk ligt het Rijnlandse theater voor een massa toneel- minnende Leidenaren wat te ex centrisch en is dus wat moeilijk te bereiken. Laat dan desnoods vanaf de Oude Singel een bus rijden en breng ze naar Oegst geest. Het geeft ons even te denken, als wij op de Lange Voort enkele Leidse dames te genkomen die ons vragen waar het Rijnlandse Ly ceum te vinden is. Waar Oegstgeestenaren zelfs nog moeite mee hebben kan men een Leidenaar niet kwalijk ne men! Degenen die voor het eerst een bezoek brengen aan het Rijnlandse theater kijken, terecht, hun ogen uit. Waar men ook heeft plaatsgenomen men zich overal even voortref felijk. De opwelling „Als Wij uitgaan, willen wij wel naar de schouwburg, maar niet naar school" betreuren wij ten zeer ste. Bovendien is het bijzonder misplaatst. Daarentegen hopen wij dat de Leidse bladen nog eens uitvoerig aandacht zullen besteden aan de mogelijkheden, welke de Aula biedt! En dat K. en O. én de schouwburgdirec teur uit de impasse mogen ko men welke ze, gezien het uitste kende winterprogramma, niet verdienen. A. Koch. Oegstgeest I Voorhout De heer K. I Klein, eigenaar van 't Sol daatje, is kampioen gewor den in de 5e klas cadre libre tijedsn het westelijk toer nooi. Op 19. 20 en 21 novem ber worden in 't Soldaatje de finales 4e klas district ge speeld. C. Hoogervorst zal voor Voorhout deelnemen. Woubrugge Bij voldoende deelname organiseert de ijs- vereniging op dinsdagavon den weer busreizen naar de Jaap Edenbaan. Prijzen in clusief toegang 5. en 3.75. Het vertrek is 18.45 uur bij Westmaas. LEIDEN Invaliden uit Leiden konden gisteren dank zij de UW winkelen bij V. en D.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5