Eerste openbare commissievergadering: meer vragen dan wethouder Lijten kon beantwoorden Raadsagenda Rijnsburg Harmonisatie huur in Lisse na PAK wil rente van z'n geld Morgenrood op carillon? Maatschappelijk werk spoedig één Lakenhal heeft beter klimaat nodig Twee musea naar de Camp Cultuurbeleid: wat is dat Voorschriften creches niet nodig Stadsfilm en archeoloog (DINSDAG 9 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT wethouder J. Lijten irmig ;t nie Bij de behandeling van de be- groting-1972 zal het PAK een plan lanceren voor herzie ning van het subsidiebeleid. Hoewel er. volgens de af spraak, in de bijeenkomsten van de begrotingscommissies alleen gelegenheid is tot het stellen van vragen, kondigde de heer Dirks (PvdA/PAK) dat alvast aan. Hij vroeg het college van B. en W. zich „vanaf dit moment te gaan bezinnen op mogelijkheden in dezen". De heer Dirks deed zijn aankondiging in het verband van de vraag: „Hoe denkt u over het af schaffen van subsidies voor concerten door het Residen tie Orkest in Leiden, tenzij die georganiseerd worden door K en O?" Daarin kreeg hij bijval van de heer Zun- der van (DS'770) en mej. Cap- peyne van de Coppello (VVD). Mevrouw Den Haan liet hen weten dat het terug lopen van het concertbezoek voornamelijk te wijten is aan de slechte reclame die de orkestleiding maakt; ze had daarom al een gesprek gehad over nauwer samen werking met K en O. „Zo kunnen we niet doorgaan", meent ze, „maar stoppen van het subsidie betekent een ver arming van het muziekle ven." Dirks stelde haar ge rust: „Het PAK wil geen eens gegeven subsidie afne men. Tenzij gebleken is, dat het rendement ervan bene den peil is. Dan stelt ze voor, door herbestemming een ander accent aan de uit gave van dit geld te geven." De wethouder wilde toch maar liever wachten op een advies van de werkgroep, die zich ambtelijk met dit probleem bezighoudt. Daarna pas, wil ze met de Culturele Raad zien, welke lijn ge volgd moet worden. ,,U bent nu pas halverwege de rit", waarschuwde ze de heer Dirks. Raadslid Van Peype (P.v.d.A/PAK) ging gister avond op de olijke toer. Hij vroeg aandacht voor de be speling van het stadhuiscaril lon. Dat brengt nu al refor matorische klanken voort als die van Valerius" en Paapse als „Zie ginds komt de stoomboot" „maar", wilde hij weten, ho ren we straks op 1 mei nu ook vrolijke, socialistische liederen?" Waarop mevrouw Den Haan Groen (VVD), evep olijk informeerde: „Zijn daar dan ook vrolijke Dat voor een particuliere instelling van Maatschappe lijk werk nog een bedrag op de begroting is uitgetrokken, hoewel die instelling niet meer functioneert, vindt zijn reden - aldus wethouder me vrouw Den Haan - in het feit, dat het Katholiek- het Protestants- en het Humanis tisch Maatschappelijk Werk nog met elkaar in gesprek zijn om één A-instelling te worden. Dat - met name het Katholiek - Maatschappelijk Werk niet functioneert komt doordat Leiden voor maat schappelijk werkers een moeilijke stad is: veel werk en geen woning. Bovendien heeft bedoelde instelling wei nig geluk gehad bij de aan stelling van personeel. De heer Van Peype (PvdA/PAK) stak de wet houder een riem onder het hart: „Je moet je er niet bij neerleggen dat Leiden zo'n nare stad is: het beleid van b en w zou erop gericht moe ten zijn, die vicieuze cirkel te doorbreken, een visie te ontwikkelen en niet Gods wa ter over Gods welzijnsakker laten lopen". Maar hij preekte voor de verkeerde parochie. Want de wethouder liet weten, dat genoemde in stellingen particulier initia tief zijn. Dan is het niet ge makkelijk om een defect van jaren op korte termijn te herstellen en toch niet als een olifant in de porselein kast te lopen. Niettemin ver klaarde ze zich optimistisch voor wat betreft de vooruit zichten. „Waar gaan we met de Laken hal naar toe?" informeerde gisteravond de heer Van Peype (P.v.d.A./PAK) „Kun- ze de verantwoordelijk heid voor dit boven-gemeen- telijke belang nog wel dra in?" Hij gaf de wethouder overweging, het museum samen met het rijk te exploi teren. Zijn vraag werd inge geven door de opmerking in de nota van aanbieding van de begroting-1972 dat de functie van De Lakenhal niet langer uitsluitend een „con serverende" is: hij nam dat wel erg letterlijk en stelde vast dat de staat van onder houd van enkele waardevolle schilderijen zó zorgwekkend is, dat niemand de restaura tie zou aandurven. De bevei liging van het gebouw zou bovendien onvoldoende zijn. De wethouder, mevrouw Den Haan-Groen, gaf toe, dat de conditie o.a. van „onze Lu cas van Leyden" slecht is. Maar de restauratie moet wachten op betere klimatolo gische omstandigheden in het gebouw. De verbouwing van de Lakenhal heeft ook tot eerste doel er „aircondi tioning" aan te brengen. Pas wanneer („maar dat kan nog lang duren") de pandjes aan de Lammermarkt ter beschikking komen om er aparte tentoonstellingen in te houden, betekent dat ruimte winst voor het museum-zelf. Volgende week heeft de wet houder een gesprek met brandweer- en politiefunctio narissen over de meest effi ciënte beveiliging van het museum. De wethouder ge waagde van het plan om na de voltooiing van de restau ratie in 1974 een bijzondere tentoonstelling in te richten rond Lucas van Leyden. (Van onze raadsverslaggever) j Leiden Dat één gek meer kan vragen dan honderd wijzen kunnen j beantwoorden ging gistermiddag niet op in de raadzaal, waar de eerste openbare commissievergadering als voorbode van de behan- j deling van de gemeentebegrotingen voor '72 werd gehouden. Er was geen gek en er waren geen honderd wijzen. Maar er werd wel meer gevraagd dan beantwoord kon worden door wethouder Lijten, die zich schrap moest zetten tegen een lawine aangelegenheden die op economisch gebied en aangaande de gemeentelijke bedrijven op hem afkwam. Burgemeester Vis, die de zitting voorzat, gaf aan, dat deze behandelingswijze ter vervanging diende van het schriftelijk stellen van vragen, zoals dat tot nu toe gebruikelijk was in de Leid- se raad. Nu de kop van de ongeveer 16 commissievergaderingen er af is, weten we niet of de nieuwe procedure een groot succes zal zijn. Het „commissoriaal overleg" (zoals de socialist Van Aken - en hij wéét wal vragen stellen betekent - het uitdrukte) werd zoals in de raadszittingen weer duidelijk „op het publiek" gespeeld; maar er zat omstreeks 5 uur maar één belangstellende Leidenaar op de tribune. Veel nieuws kwam er gistermid dag tijdens vier uur praten niet uit. We zullen beknoptheidshal- ve een greep in de bus moeten doen. De heer Lijten had weinig SLF zekerheden te bieden aan de commissieleden Elsgeest, Van Aken, Van Baaren, Walle, Waal en de later binnengekomen mej. Kappeijne v. d. Coppello en de heren Cornelissen en In 't Veld. De commissie bleef maar vra gen; om nota's, inventarisaties, overzichten en inzichten. Ge noeg om een heel ambtenaren apparaat over de kop te jagen. Zo kan de afdeling ESS, die zich o.a. met de efficiency be zighoudt, tot juli geen nieuwe opdrachten meer aannemen om- Tenslotte algemene economische ter gaf te kennen, dat een rap portage wordt voorbereid inzake een reinigingspolitie. Tariefsverhoging zal het tekort (617.000 gld.) van de gasfabriek moeten dekken. Op het terrein van de oude fabriek zal een nieuw SLF-kantoor worden op getrokken. De heer Van Aken wilde verder het woonbotenbe- stand terugbrengen (Lij ten: moeilijke en prille zaak) en spoedig aanlegsteigers in de Ha ven voor het toenemend aantal pleziervaartuigen. Een zaak voor wethouder Kret. dat ze overbelast is. Slachthuis De ontwikkeling van het openbaar slachthuis valt niet te peilen. Een belangrijke klant gaat met zijn bedrijf naar Naaldwijk ver huizen en dit klap komt zwaar aan: „De winst van 175.000 gul den van dit jaar mogen we in '72 niet verwachten", zei wet houder Lijten, die vertelde dat de acquisitie aardig actief is. Op korte termijn zal getracht worden aan de raad een advies te geven over het zijn of het »»Het gaat slecht niet zijn van het slachthuis. Het vervallen van de invoerkeurhef- fing kan Leiden wel anderhalve ton minder opleveren. De tarie ven zullen daarom wel herzien moeten worden. De heer Van Aken vroeg om een nieuw ge bied voor de keuringsdienst van waren, die nu nog Haarlem als centrum heeft: „We moeten 'n eigen dienst in deze contreien hebben". Groenoordhal Ook met de Groenoordhal gaat het niet naar den vleze. Voor '72 wordt een tekort van ruim 1 miljoen gulden voorzien. „We doen ons best en trekken er aan alle kanten aan om de exploita tie op te vijzelen", aldus wet houder Lijten, die uitziet naar een rapport van een werkgroep die zich met de uitkomsten van de hal bezighoudt. De heer Van Aken meende, dat het college in elk geval een datum in het vooruitzicht moet stellen waar op het niet langer kan met deze tekorten. Hij wilde een interim rapport. aangelegenheden. Wethouder Lij ten noemde de grond in de Grote Polder, waar industrie moet komen niet duur: 90 gul den per meter; „altijd nog la ger dan bij het Noordzeekanaal en omgeving. Men krijgt er goeie grond voor, zonder luxe van brede straten en al te uit bundig plantsoengroen". Ook de ontsluiting van de Waard is een dringende zaak. Zes h.a. in de Merenwijk worden bestemd voor hoofdzakelijk kantoren- de indus- de heer Lijten; „laat stelijk werkten 13.000 Leide- naars in de industrie, een ach teruitlopend aantal. In de detail handel waren 6000 arbeidsplaat sen, vrijwel stabiel, en de dien stenverlenende sector groeide verder naar 16.000 plaatsen. De interesse voor de Grote Polder loopt terug". Van het vertrek van Clos en Leembrugge uit Leiden kon de wethouder de consequenties niet overzien. De heer Van Aken wilde met de middenstanders aan tafel gaan zitten om te praten over winkel- j sluitingsproblemen (halvedag- en vakantiesluiting) en het ves tigingsbeleid.* De wethouder wist niet of er bij de middenstand wel animo bestond voor een ge sprek met de wethouder („er zitten veel solisten onder"). maar de middenstand moet wel worden gestimuleerd. Reiniging .u.vi/fe B. en W. van Noordwijk stellen de raad voor om ten behoeve van de steeds groter wordende vraag naar geschikte ruim er de openbare lagere school een krediet van 238.000 gulden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van deze school met twee lokalen. erkioj De directeur van de reinigings dienst voelt veel voor het een maal per week laten ophalen van de plastic vuilniszakken, omdat dit de gemeente bijna 200.000 gulden per jaar scheelt. Het college schijnt daar anders over te denken en daarom zal wel gekozen gaan worden voor een tariefsverhoging van 31 naar 37 gulden. De PAK-fractie houdt voorlopig vast aan het tweemaal ophalen in de week van de zakken om geen verdere vervuiling van de stad in de hand te werken. De burgemees- Koudekerk/Hazerswoude Op uitnodiging van „Rijn- post" komt St. Nicolaas za terdag. Per boot arriveert hij kwart over twee bij het Gemeentehuis van Koude kerk waarna een rondrit door het dorp gemaakt wordt. Om half vier gaat de Sint naar het Hazerswoudse gemeentehuis. Na de begroe ting door b. en w. volgt weer een rijtoer door Rhynen- burch. Samen met burg. Ren Heuvelhof opent St. Ni colaas in het gemeentehuis de Sinterklaasaktie. t> Wassenaar In het Atlas Centrum in de Langstraat spreekt Jan P. Strijbos don derdagavond (voor het Nut) over zijn safaritocht door Kenia, Tanzania en Uganda. In het Caeciliagasthuis-com- plex op de Camp worden naar alle waarschijnlijkheid niet alleen het Medisch His torisch Museum maar ook een Natuurkundig museum ondergebracht. Dat ver telde wethouder mevrouw Den Haan-Groen gisteravond op vragen van de heer Oos terman (D'66), Deze had zijn bezorgdheid geuit over ge ruchten als zouden de belen dende huisjes, die eerder aan kunstenaars waren toege dacht, toch bij het gast huiscomplex getrokken wor den. Er is een plan ge maakt. dat het hele complex omvat inclusief de huisjes en een uitloop naar de Oude Vest. Het gemeentebestuur is van mening, dat de kunste naars wel in de onmiddellij ke omgeving van het mu seum gevestigd moeten wor den als een soort natuurlijke omlijsting. Omdat de uitein delijke restauratie in handen is van de Rijksgebouwen dienst, zegde de wethouder toe, bij die instantie te zullen pleiten, voor de bewoning van de pandjes door kunste- Eigenlijk leek niemand de eer ste vraag te willen stellen over „Culturele Zaken in het algemeen". Maar toen beet de heer Dirks (P.v.d.A.- PAK) fel het spits af: „Is het mogelijk, binnen afzien bare tijd in deze stad een cultuurbeleid te voeren? Is het mogelijk, dit beleid in een nota aan de raad uit te zetten? En is het mogeljk, de culturele Raad opdracht te geven, deze nota voor te bereiden?" Mevrouw de Wet- houdster zat er een beetje mee: de leden van de Cultu rele Raad hebben zo meldde zij nog niet met eenparigheid van stemmen kunnen vaststellen wat 'n cultuurbeleid is. Meer hoop had zij gevestigd op een ambtelijke benadering: als er maar eerst een directeur culturele zaken benoemd kon worden, dan is wel wat te verwachten. De heer Dirks betuigde zijn teleurstelling over zo'n antwoord; de heer Gerkema (PSP-PAK) infor meerde: „Door wie worden wij dan bestuurd? Wie be paalt het beleid? Hebt u zelf geen opvattingen?" Mevrouw de Wethoudster, kattig: „Het beleid wordt gevoerd door de raad: Als u dat misschien bedoelt...?" De heer Hoeven (CPN) was het opgevallen, dat er in de hele begroting geen ruimte is voor een subsidie aan kin dagverblijven. Toch zijn die in de Merenwijk wel no dig, meende hij, want de hu ren zijn er zo hoog, dat bei de ouders moeten werken. De heer Dirks (P.v.d.A.- PAK) voegde daar de vraag toe: „Waar blijft de gemeen telijke verordening op de kinderdagverblijven? Me vrouw Den Haan, wethouder voor CRM, „Zo'n verorde ning kun je toch niet opleg gen. als je geen subsidie geeft? Dirks: „Ja maar. die andere dagverblijven dan, die niet gesubsidieerd wor den? Kan daar dan zomaar van alles gebeuren?" De heer Dirks doelde op de voorwaarden, zoals o.a. de prijs, de ruimte en de veilig- Diezelfde vraag had ik wil len stellen i.v.m. de onder bouw van de flats in de Me renwijk", zei de heer Hoe ven. Maar mevrouw de wet houdster opperde: „Dat is een andere zaak: die ouders zoeken samen een ruimte en een leidster en ze betalen dat samen". Het bloed kruipt toch, het niet gaan kan: toen de heer Oosterman (D'66) gis teravond informeerde naar de mogelijkheid een stadsar- cheoloog aan te stellen om het oudheidkundig bodemon derzoek in de stad niet (lan ger) „incidenteel en amateu ristisch aan te pakken, kreeg hij meteen bijval van de heer Dirks (PvdA/PAK), die dan ook een stadsconserva- tor zou willen zien. Ooster man troefde hem af met de suggestie „iets meer van monumentenbezit te laten ziru door icid-ie'.van een speelfilmpje over monumen ten, atadsscnoon er mis schien ook over de smeer boel. Dat zou een opdracht kunnen zijn aan de amateur filmers of aan de filmclub van de universiteit. De heer Zunderman (DS'70) was met een helemaal in. Hij droeg al een begrotingspost aan, die voor dat doel openingen bood. Aan zoveel enthousias me kon mevrouw Den Haan geen weerstand bieden. Ze vroeg begrip voor het feit dat je voor de beschikbare 4.300,— geen stadsconser- vator of -archeoloog kan aantrekken. Wel zegde ze toe. te zien wat mogelijk is in samenwerking met „De Lakenhal", welks conserva trice mej. drs. I. Moer man archeologe is. Het idee voor het filmisch uitdra gen van Leiden nam ze graag over. IJNSBURG De raad van Rijnsburg zal in de vergadering van volgende week maandag iig Onder meer de volgende punten ft,j behandelen: woonruimte-adviescom missie te benoemen in plaats van de heer D. van der Meij de heer J. van Egmond. Naar ie be 'Aanleiding van een verzoek Van de Partij van de Arbeid ,een commissie in te stel ten ter besturing van het ont werp van een nieuw reglement van orde voor de raadsvergade ring- Aan Marel's Bouwbedrijf Katwijk een s'i'c grond van 8540 m2 uit het be- Stemmingsplan Frederiksoord te vorkopen voor 871 - aannemersbedrijf M en P van Egmond is bereid de bouwgrond aan de Vliet ZZ, de Graaf FIo- F mslaan en de Abdijlaan, be stemd voor de bouw van 12 woningen, te kopen voor 339.030.Recht van opstal te verlenen aan de vv Rijnsburgse Boys met betrekking tot de be nodigde grond voor de bouw van een clubhuis. aEen krediet van 15.310,23 te voteren voor de aanschaf van nieuw mate riaal voor de chr. kleuterschool aan de Kortevaart. Een kre diet van 18.000 te voteren voor de aanschaf van meubilair voor de Koningin Emmaschool. Een aanvullend krediet van f 130.000 te verlenen voor de bouw van een derde chr. kleu ter ;rhool in het bestemmings- Dc instandhou ding voor de jaren 1972 tot en _k:ren van de open bare lagere school aan de Kor- i tevaart. Het moortbestaan van deze school kwam in gevaar I omdat het aantal leerlingen (35) j rjjnsBURG De: onder de benodigde 50 ligt. j gebouw. De bouiv' Noordwijk Deze pitoreske woning, Binnenweg 37 in Noordwijk, staat op de nominatie om vanavond door de Noordwijkse raad onbe woonbaar verklaard te worden. Als het huis eenmaal onder de slo pershamer zal zijn gevallen betekent dit dat de naast het pand gele gen busonderneming,,Beuk" wat meer bewegingsvrijheid zal krij gen. LISSE In het trefpunt in de Schoolstraat in Lisse is gister avond een door de woningbouw vereniging „Volksbelang" geor ganiseerde voorlichtingsavond gehouden over de huurharmoni- satle. In samenwerking met de gemeente en „Volksbelang" zijn twee representatieve woningen uit de laatste vijf jaar gekozen namelijk een eengezinswoning en een flatwoning in de Poelpolder. De geleidelijke aanpassing daar van wordt als volgt berekend: door de minister is bepaald dat de maximale huurverhoging van een woning welke is gebouwd vor 1 jan. 1967 niet meer mag bedragen dan 6& van de huidi ge gemiddelde huurprijs van de representatieve woningen. Dat is in dit p«"-a': "^-ips- woning Voge wj.i.au: .-5 cn flatwu.ung j i plein "0 - middelde van 151,70. Past men daar de verhoging van 6% op toe dan komt men op 9,10. Na een gehouden gedachtenwisse- om met de huurharmonisatie mee te doen, met uitzondering (dit jaar) van de Poelpolder en de flats aan de Van Speyk- straat, aanvaard. I ling werd het bestuursvoorstel i Gemeenten. Nieuwkoopse raad kiest wethouder NIEUWKOOP De verkiezing van een weihouder in Nieuw koop, noodzakelijk geworden door het tragisch overlijden van de heer Stoppelenburg, kan pas geschieden als de raad weer compleet is. Aanvankelijk, na d? o.i; ilagaanvrage van de heer v 'pelenburg, zou deze verkie zing plaats hebben op 25 novem ber. Als eerste gegadigde op de WD-lijst staat de heer A. van de Hoogenband, adj. directeur van de Bank van Nederlandsche

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3