CHINA BELOOFT VN BEVRIJDING VAN FORMOSA Metaal-CAO in de knel Landelijke stap tegen uitbreiding van woningnood Water uit Amsterdam voor de tuinbouw Mariner-9 ontdekt warmtebron op Mars Johnson waarschuwt Amerikanen DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND gpengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement por week 163, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: r kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.544 DINSDAG 16 NOVEMBER 1971 SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. II, 19.05 vriend: 20.21 u Mack; 21.20 r: Dièr en De familie ir: Arsène De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Vanavond nog veel bewolking met regen, wegtrekkend naar het zuiden.Morgen wisselend be wolkt met plaatselijk buien, waarvan sommige met hagel. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige wind ruimend van west naar noordwest. Minimumtemperatu ren van 6 tot 2 graden, maxima morgen rond 8 graden. De vrouw de sportman getrouw it ingang van vandaag start de jportredactie een serie over de vrouw de sportman getrouw. Zij moet de lezers de komende da- >en een indruk geven van wat >r achter de schermen omgaat, eerste reportage handelt Hermy Engbers, de ver- oofde van de dit jaar zwaar ge- geraakte motorcoureur Theo Bult. Zij ventileerde haar ifschuw van deze sport door te ■tellen: Motorracen is eigenlijk jekkenwerk." LONDONDERRY (AP) Marta Doherty, het achttien jarige meisje dat met teer werd overgoten nadat haar haar was afgeknipt en ver volgens aan een lantaarnpaal werd vastgebonden, is met haar Britse soldaat ge trouwd. Daarna is zij met de 19-jarige soldaat John Larter uit Noord-Ierland onder be scherming van het Britse le ger naar Engeland overge bracht voor de wittebroods weken. Marta droeg een pruik om haar lange bruine haren te vervangen die door de vrou wen van Bogside waren af geknipt. Het huwelijk vond HERSTELD EN MET PRUIK Iers meisje trouwt met haar soldaat plaats in de streng bewaakte kapel van een kazerne. Ge durende de plechtigheid ston den soldaten met machinege weren rond de kazerne op wacht. Marta is zorgvuldig bewaakt door het Britse leger nadat ze was mishandeld. Oor spronkelijk zou het huwelijk zaterdag zijn voltrokken, maar het werd uitgesteld om Marta de gelegenheid te ge ven te herstellen. Haar huwelijksgeschenk van het leger: John zal naar een ander onderdeel worden overgeplaatst en niet meer worden teruggezonden naar Noord-Ierland. Toen ze veilig in Engeland was zei Marta: ,,Het was niet het soort huwelijk dat ik gehoopt had, maar ik voel me nu gelukkiger dan ooit in mijn leven". Zij zei dat ze gehuild had toen de helikopter haar uit haar woonplaats had weggebracht, misschien wel voor goed. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In samenwerking tussen rijks- en pro vinciale waterstaatsdiensten en de hoogheemraad schappen Delfland en Rijnland wordt op het ogen blik water uit het Amsterdam-Rijnkanaal, via be staande wateren, naar het westen getransporteerd ten behoeve van de watervoorziening van de tuin bouwgebieden. Deze watertoevoer kan evenwel niet onbeperkt in stand worden gehouden, aangezien ook Amsterdam wat zijn watervoorzie ning betreft aangewezen is op het Amsterdam-Rijnkanaal. De r.ormale watertoevoer voor het Westland en Rijnland wordt gestagneerd door het hoge zoutgehalte van het water uit de Hollandse IJssel. NEW YORK (RTR) De Chinese volksrepubliek heeft gis teren, bij haar eerste optreden in de Verenigde Naties, la ten weten dat zij vastbesloten is „Taiwan, een integre rend deel van het Chinese grondgebied" te bevrijden. De Amerikanen moeten zich terugtrekken uit Taiwan en de Straat van Formosa, aldus de Chinese delegatieleider, on derminister Tsjiao Kwan-hoea. Tevoren was de Chinese delegatie verwelkomd door vertegenwoordigers van veel andere lidstaten als het „begin van een nieuw tijdperk" met nieuwe mogelijkheden voor ontspanning- KIO (Reuter) De japanse :eizer Hirohito heeft manmorgen in zijn paleis in Tokio ehouden persconferentie ge- egd dat hij gedurende de twee- Ie wereldoorlog als een consti tutioneel vorst handelde, doch het hem speet dat bepaalde dingen waren gebeurd, had zelf een einde aan de oor- Og gemaakt, zij het op verzoek premier Kantaro Soezoeki. Premier Soezoeki liet alles aan nij ter beoordeling, doch beslui ten werden voor de verantwqpr- ielijkheid van de premier geno men, aldus de 70ajarige keizer. Griep rukt op naar Westen IMBURG (DPA) De vooral in de Balkan heersende griep epidemie heeft Tsjechoslowakije bereikt. In Slowakije zijn reeds tienduizenden grieppatiënten. West-Duitsland zijn volgens het Westduitse ministerie van volks gezondheid tot op heden nog geen gevallen bekend van de Hongkong-griep. Hevig woedt de griep in Hongarije. In Boeda pest zijn twaalf mensen meren deels van middelbare leeftijd, aan de ziekte bezweken. Onge ler een kwart van de scholie- n is ziek. Spanje is van officiële zijde meegedeeld, dat meer dan 20.000 mensen griep hebben. On der de zieken zijn voornamelijk tanderen en ouden van dagen. Zes maanden voor beheerder van bank (Van onze correspondent) lAASTRïCHT De ec! -nk te Maastricht heeft de 26-jarige bentoorbeheerder vnn de o- bank te Heer, baron E. van B., w®gens verduistering en valse aangifte van een geënsceneerde bankoverval op 15 februari van dit jaar tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, 'egen hem was veertien dagen geleden een jaar en drie maan- den geëist. In een felle aanval op de Verenig de Staten eiste Tsjiao dat de Amerikanen en hun bondgeno ten zich zouden terugtrekken van Indo-China, zodat de staten daar in vrijheid hun problemen zouden kunnen oplossen. Ook bepleitte hij terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Ko- van beide Ko- Cok deed'Tsjiao een aanval op de Sovjet Unie met de mededeling dat zijn land nooit zal deelne men aan de ontwapeningsconfe renties die volgens hem alleen door Rusland en de V.S. zijn georganiseerd om hun monopo lie op kerngebied te behouden. China wenst een volledig verbod op en de vernietiging van alle kernwapens. ia een veroordeling van de „ag- gressie van Israël" sneed Tsjiao ook „de onweerstaanbare revo lutionaire ontwikkeling in de wereld tegen de hegemonie van de supermogendheden" aan. Hij wees erop dat de V.S., Rusland en Frankrijk alle hun moderne maatschappijvorm hadden ge kregen door revoluties. „Revlu- tie is de voornaamste stroming in de wereld van vandaag, ter wijl een handvol decadente reactionairen in paniek raken en aggressie plegen tegen an dere landen". Een daverende lach vróHjkte dey entree van de Chinese 'delegatie I in de Verenigde Naties op. De legatieleider Tsjiao Kwan-hoea (1) en ambassadeur Hoeang Hoea naast hem, vermaken zich best, terwijl mej. Wang achter hen de kat nog uit de boom kijkt. PASADENA (RTR) - De Ameri kaanse Mariner-9 die in een baan om de planeet Mars draait, heeft een gebied ontdekt, waar de temperatuur ongeveer twaalf graden hoger is dan el ders op de „rode planeet". De streek ligt ongeveer 2.000 km ten zuidoosten van de formatie „Nix Olympica". De geleerden in het controlesta tion in het Californische Pasa dena zijn erg voorzichtig in hun uitleg van het verschijnsel. Vol gens hen is er missschien een inwendige warmtebron. Of dit een vulkaan is, kon men niet zeggen. Een andere mogelijk heid was, dat het bewuste ge bied hoger ligt dan het niveau waar een stofstorm woedt, en dat het daardoor meer zonlicht krijgt. Over 18 tot 20 dagen komt het ruimtevaartuig weer over deze streek. NEW YORK (RTR) Oud-presi dent Lyndon Johnson heeft de Amerikanen gewaarschuwd te gen de opkomst van „een nieu we coalitie van isolationisten, die men ten onrechte zou kun nen houden voor vertolkers van de denkbeelden van de meer derheid". In een rede voor de universiteit van New York ver klaarde hij. dat Amerika een ui terst belangrijke rol te spelen heeft bij het verzekeren van de veiligheid en de welvaart van de wereld. „Het verlangen zich in het fort Amerika terug te trekken, is niets nieuws. Wat wel nieuw is en zeer verontrus tend, is dat het zo wijd ver spreid is geworden". )it is Jantje Beton, alias Henny van Tongeren, de 14-jarige pleitbe zorger uit de Amsterdamse Jordaan, die gistermiddag de Tweede Kamerleden dringend verzocht te zorgen voor meer speelgelegen- heid voor de stadsjeugd. Want „de jeugd staat op het spel" zoals het Nationaal Jeugd Fonds dit omschrijft. Rokertje afgeschaft ARNHEM (ANP) De Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaatschap pij heeft besloten met in gang van december geen sigaretten meer aan te bieden op bijeenkomsten van de maatschappij. Het is niet langer verant woord het roken van be- drijjswege aan te moedi gen door sigaretten te presenteren, zegt de PGEM-directie ter moti vering van het besluit. Waslijst van klachten wijk verpleegsters UTRECHT (ANP) Op een bij eenkomst van de sectie maat schappelijke gezondheidszorg van de katholieke unie van ver pleegkundigen en verzorgden gistermorgen in Utrecht is een complete waslijst klachten over de werkomstandigheden van de wijkverpleegsters gepresen teerd. Men is ontevreden over de sala riëring, de pensioenvoorziening, de inhoud van het werk, de stagnerende subsidiëring de on- derlingen samenwerking de communicatie met artsen, zie kenhuizen en andere personen en instellingen de gebrekkig functionerende en hevig versnip perde organisatievorm (ADVERTENTIE) Regeringspartijen: Minder wegen belasting (Van onze pari. red.) DEN HAAG De regeringspar tijen In de Tweede Kamer zul len een amendement op de be lastingvoorstellen indienen, waardoor men de benzine-ac- cijns extra wil verhogen. De voorgenomen verhoging van de motorrijtuigenbelasting zou dan naar evenredigheid moeten worden merlaagd. In de praktijk zou het plan neerkomen op een extra verhoging van de benzine prijs met 2 cent per liter boven de reeds moorgestclde verhoging van 4,1 cent. Met het plan willen de regerings partijen tegemoetkomen aan de bezwaren van de autorijders met smalle beurzen en aan het beroepsgoederenvervoer. i o.i Breekpunt kan ook worden het overhevelen van vakbondswerk naar de ondernemingen, in welk opzicht de bonden veel verder willen gaan dan de onderne mers tot dusver willen toelaten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De onderhan delingen over de metaal- CAO, die vandaag zouden doorgaan, zijn opgeschort. De vakbonden hebben hun werkgeverspartners in de Raad van Overleg voor de Metaalindustrie (ROM) la ten weten, dat de weder zijdse standpunten zo ver uit elkaar liggen, dat zij eerst hun leden en kaderle den willen raadplegen voordat er eventueel ver der onderhandeld wordt. Zoals bekeilu hebt*:, d? metaal- fcopden voor volgend jaar een réfte loonstijging van drie pro cent bedongen hlus een volledi ge compensatie van de prijsstij gingen. De werkegevers daaren tegen hebben één procent reële loonstijging aangeboden plus een prijscompensatie van maxi maal 6 pet. Voorts verlangt de vakbeweging een bijdrage van een half procent van de totale loonsom voor het vakbonds fonds, terwijl de werkgevers niet verder willen gaan dan een Schade gering op Amchitka WASHINGTON (AP) De voor zitter van de Amerikaanse com missie voor kernenergie, dr. Ja mes Schlesinger, heeft in Wa shington verklaard dat de re cente atoomproef op het eiland Amchitka aan het milieu een „minimale schade" heeft veroor. zaakt. De lancering van een Amerikaan se wetenschappelijke satelliet Explorer 45, vanaf een taliaani lanceerplatform voor de kus van Kenia. De satelliet is be stemd voor een serie weten schappelijke experimenten in d( bovenste luchtlagen rond di Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het Landelijk Werkverband Huis vestingsnood heeft het .initiatief genomen om krachtiger en effectiever op te treden tegen de dubieuze praktijken van malafide huizenhandcla- ren. Daartoe heeft het werkverband een wetsont werp samengesteld dat regels stelt voor de huur koop van onroerend goed. Dit wetsontwerp gaat verder dan het in april van dit jaar door de toen malige minister van Justitie bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp tot tijdelijke rege ling betreffende huurkoop van onroerend goed. Het Landelijk Werkverband Huisvestingsnood wil paal en perk stellen aan de praktijken van soms louche huizenhandelaren, die via huurkoop mis bruik maken van de woningnood en vooral slachtoffers maken onder economische zwakke ren. Die dubieuze praktijken breiden zich onder meer in Den Haag, Dordrecht, Nijmegen, Arn hem en Amsterdam nog steeds uit, aldus de mo tivering. Het gaat dikwijls om oude, slechte huizen, waar van de prijzen in geen enkele verhouding tot de werkelijke waarde staan. Minder draagkrachtige woningzoekenden bezwijken vaak onder een last van zware contractuele verplichtingen, waar nau welijks rechten tegenover staan. Het wetsontwerp wil met strakke wettelijke regel de uitbuiting van de woningnood te lijf gaan Voor de huurkoop van een woning zouden vol gens het werkverband de volgende eisen moetei gelden: - van de transacties moet een acte worden opge maakt door een notaris of een beëdigd makelaar voor buitenlanders, zoals gastarbeiders, moet d acte in de landstaal worden vertaald, een beëdigd makelaar moet worden ingeschakel om de waarde van het huis vast te stellen, ter bescherming van de huurkoper is de huurvei koper verplicht de acte te laten overschrijven j het hypotheekregister. De notaris en de mak» laar dienen erop toe te zien dat dit gebeurt, - om te voorkomen dat de koper te zware verplicl tingen op zich neemt moet hij eerst 25 perce» van de prijs betalen. Dit percentage is bedoel als „koopdrempel," om kopers tegenzichzelf te beschermen wordt et afkoelingsperiode van tien dagen voorgeschreve. - op beroep van de koper kan de overeenkomst nl- tig worden verklaard, als de verkoper zich ni aan de voorschriften houdt.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1