Fadrhonc nog vaag over keuze Oranje Ruimteprobleem belemmering badmintonbond HIJS VERPLETTERDE DAPPER ANTWERPEN jonge judoka's naar Japan Hoekemageen trekpleister' U BNSDAG 16 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 ;EIST Bondscoach Franti- sek Fadrhonc heeft in het Nederlands elftal, dat mor genavond in het PSV-sta dion in Eindhoven tegen Luxemburg zal uitkomen in een wedstrijd voor de voorronden van het toer nooi om het Europees kam pioenschap, Oki Hoekema van PSV als debutant op genomen. )e bondscoach ontkende fel de kaartverkoop voor deze in Nederland te spe len Luxemburg-Nederland loopt zeer slecht dat hij Oekie Hoekema had verko zen als trekpleister voor het Eindhovense publiek. „Ik ken zijn tekortkomin gen", zei hij, Tenslotte heb ik hem zelf bij Go Ahead gehaald. Ik moet echter doorgaan op de weg die wij begonnen zijn met de wedstrijd tegen Oost-Duits- land". een emotioneel, lang niet altijd rlniHpliilr hptnncr vprtp.lde Fran- duidelijk betoog, vertelde Fran- tisek Fadrhonc dat hij er bij zijn keuze vanuit was gegaan dat de kern van spelers waaruit ïenti hij de ploeg kan samenstellen it va dient te worden vergroot. „We bo a moeten het toch kunnen opvan- opc, gen als een Cruijff bijvoorbeeld ir vj wordt uitgeschakeld". Opmerkelijk is vooral de vervan- j, ging van Wim Jansen. Fadr- honc: „Hij is de oude Wim Jan- niet meer. Hij mist de FRANTISEK FADRHONC niet erg duidelijk agressiviteit en heeft te veel ar beid in korte tijd moeten ver richten". Dat er een samenhang was met het vermoedelijk niet beschikbaar zijn van Wim van Hanegem wilde hij niet met zo veel woorden zeggen. Over het al dan niet opnemen van „De kromme" in zijn selectieploeg heeft de bondscoach contact ge had met de technische en medi sche staf van Feijenoord. Van Rotterdamse zijde werd aange voerd dat sprake is van een en kelblessure. „Mogelijk is hij over twee dagen fit", betoogde Fadrhonc, „en dan zal hij zeket als wisselspeler worden ge bruikt. Dat Pleun Strik en Die! van Dijk na hun teleurstellend! spel in de wedstrijd tegen Oost- Duitsland hun plaats verlorer was beslist geen verrassing. Met Ruud Krol als linkervleu gelverdediger bracht Fadrhonc meer eenheid in de verdedi ging, waarin nu Ajacieden zijn opgesteld. Geen sprake In de voorhoede werd hij voor problemen gesteld doordat Henk Wery in de competitiewedstrijd tegen FC-Twente aan het hoofd werd geblesseerd. Wel is geble ken dat er geen sprake is van een lichte hersenschudding, doch opstellen kon Fadrhonc de Rotterdammer niet. Mede door dat ook Jeuring gewond is viel hij terug op Theo Pahlplatz en kreeg de tweeëntwintigjarige roodharige Oekie Hoekema de gelegenheid in zijn woonplaats te debuteren. Fadrhonc legde er de nadruk op dat de ontmoeting tegen de Luxemburgers, on danks het feit dat de uitslag niet van belang is voor het Eu ropese Kampioenschap omdat beide ploegen zijn uitgescha keld, voor hem een volwaardige Interland is. De premies die worden uitgekeerd als Nederland van het voetbaltechnisch op zeer bescheiden plan staande groot hertogdom wint wijzen dat namelijk ook uit. Bij een zege wordt iedere speler namelijk ook nu zo'n tweeduizend gulden Oeki Hoekema maakt morgenavond het Nederlands elftal. De opstelling is: doel: Jan van Beveren (PSV) achter: Hans Venneker (Sparta), Barry Hulshoff (Ajax), Rinus Israel (Feijenoord) en Ruud Krol (Ajax). eigen publiek zijn debuut ir Voor: Theo Pahlplatz (FC Twen te), Oekie Hoekema (PSV), Jo- han Cruijff en Piet Keizer (bei den Ajax). Wisselspelers: Piet Schrijvers, Epi Drost (beiden FC Twente), Wim van Hanegem, Wim Jan sen en Henk Wery (allen Feij enoord) (Oen Haag Dat het de Budobond Nederland ernst is met de opleiding van jeugdig talent blijkt uit de afvaardiging van 2 jonge judoka's naar Japan. Vandaag vertrekken Cor- Brands (20) en John Arets (18) voor een verblijf van een lö.' half jaar naar het mekka van deze oude sport. Het is de eerste keer dat een dergelijke studie en trainingsreis is beschoren aan judoka's met toekomstmogelijkheden. j De Ju obond kan zijn plannen gaan voorts onder meer nog verwezenlijken in samenwerking naar de politie-dojo. met zijn sponsor, een Duits reisbureau. Brands en Arets Het de bedoeling dat begm voN zullen in Japan niet veel aan hun lot zijn overgelaten. De Limburger Martin Poglajen, die als middengewicht kan terug zien op een lange reeks succes sen, is reeds in „Nippon" en hij krijgt min of meer de supervi sie over het doen en laten van zijn twee jonge landgenoten. Bet is de bedoeling dat Brands en Arets niet steeds op een plaats zullen blijven. Zo bezoeken zij de Tenri-universiteit, wel de be kendste Japanse judoschool en Spasski wil naar Rio BELGRADO In een gesprek met grootmeester Svetozar Gii- goric, gistermiddag uitgezonden door radio Belgrado, heeft we reldkampioen schaken Boris Spasski gezegd dat hij graag in Rio de Janeiro tegen Robert Fi scher wil spelen. „Ik vind het klimaat van een land doorslag gevend. Daarom komen alleen Europa en Zuid-Amerika voor mij in aanmerking". Gligoric vertelde Spasski dat Fi scher hem reeds telefonisch had gezegd dat wat hem betreft de tweekamp in de Verenigde Sta ten, of Canada wordt gehouden. I Spasski zou overigens graag zien dat de besprekingen over tijd en plaats zo snel mogelijk worden afgerond. „Dan kunnen we tenminste binnen afzienbare tijd beginnen". gend jaar ook de leden Olympische kernploeg naar Ja pan afreizen. Karei Gietelink, Eddy van der Pol en Ernst Eugster komen in de eerste plaats in aanmerking voor deze ideale voorbereiding op de Eu ropese kampioenschappen (Mei. Voorburg) en de Olympische spelen van Mlinchen. Voorts ui teraard wereldkampioen zwaar gewicht Wim Ruska, wiens ver- tiek op februari het tweede ver blijf van enkele maanden in twee jaar in het Verre Oosten inluidt. Technisch directeur Luiten van de BBN: We willen de voorberei ding nu eens goed aanpakken. Dat kan natuurlijk ook met zo'n sponsor. Ook gaan we aan we- tenschappelijk-medische begelei ding doen in samenwerking met de NSF en de universiteit van Nijmegen. We gaan de conditie en spierkracht van bepaalde ju doka's testen, dit onderzoek na enkele maanden training herha len' en dan de uitkomsten verge lijken. Op die manier kom je te weten of een trainingsopbouw goed is geweest. Ook de Japan- gangers zullen hieraan worden onderworpen, zodat we kunnen zien of het allemaal wat uit haalt. Cyrille Guimard (tweede van links) torst een even grote beker als Eddy Merckx tweede van rechtsbij de uitreiking van de Super Prestige Pernod, de trofee die ten deel valt aan de beste ren ner van het seizoen. Merckx was de beste, maar Guimard sleepte de titel van beste Franse cou reur in de wacht. Bernard Thevenet, opvallendste nieuwe Franse prof (links) en Luis Ocana (tweede in het klassement) mochten er ook bij zijn. HAAÜLEM Terwijl de Nederlandse Bad minton Bond afgelopen zaterdag met ge paste trots haar nieuwe „bedrijfsruimte" in Haarlem in gebruik nam, wordt de veertigjarige jubilaris buiten haar admi nistratieve sector ernstig in haar ontwik kelingsmogelijkheden geremd. Ondanks Deze sombere constatering tem perde de vreugde die gepaard ging met de inschrijving van het twintigduizendste lid. Bonds voorzitter Hartemink kan twee redenen aanvoeren voor de be lemmering van de ledenaanwas. „In de eerste plaats," meent de heer Hartemink, „komen wij steeds meer in de verdrukking door de zaal activiteiten van an dere sportbonden. Nadat eerst de korfballers en handballers de zaal introkken, is er nu een ten dens waar te nemen dat ook de voetballers en de hockeyers tij dens de wintermaanden over dekt willen spelen. Wij worden vooral de dupe van de zaalvoet ballers die ons in sommige ge meenten gewoon de straat op schoppen. In Voorburg bijvoor beeld moesten wij wijken ten koste van de voetballers. Voor vol „Een ander punt." vervolgt de heer Hartelink," waardoor wij onze activiteiten niet kunnen ontplooiien zoals wij dat graag zouden willen, is de onderwaar dering van badminton als vol waardige zaalsport. In Nijkerk kregen we geen ruimte omdat men ons niet voor vol aanzag. Dat zijn natuurlijk vreemde si tuaties. Voor een deel zoeken we de oorzaken van deze onder waardering bij ons zelf. Wij timroeren kennelijk niet vol doende aan de weg om volledige erkenning te krijgen. Maar bij de officiële instanties moet een sportbond van 20.000 leden toch wel voldoende bekend zijn. In het westen is het niet zo'n pro bleem. Daar weet men wat bad minton is. Maar vooral in het noorden ondervinden we nog erg veel tegenwerking. Men ziet i badminton nog teveel als een recreatief spelletje, iets dat men op het strand of op straat speelt. Maar zelfs bij vrijwel windstil weer is het niet moge lijk badminton op een redelijk peil te spelen. Als we nu eerst maar eens die erkenning zouden krijgen die we op grond van ons ledenaantal en onze prestaties, ook op internationaal niveau, naar onze mening verdienen". Sterker „Het lijkt," geeft de heer Harte mink toe, ,,of wij erop uit zijn alleen zieltjes te winnen, die we door bepaalde oorzaken niet kunnen krijgen. Maar zo zien wij het niet. De taak van een sportbond is te fungeren als een soort service-instituut. Natuur lijks is het wel zo dat de positie van een bond met 50.000 leden aanzienlijk sterker is dan die van een organisatie met 20.000 leden. Ik durf zonder meer te stellen dat we, indien het ruim tegebrek is opgelost, zo doorsto- het voortdurend toenemende aantal sport accommodaties in ons land kampt een van de snelst groeiende sportbonden - in twaalf jaar van 2.000 naar 20.000 leden - met een steeds accuter wordend speel ruimteprobleem. JOKE VAN BEUSEKOM ten naar zeker 40.000 actieve beoefenaars. Er bestaan op dit moment al wachtlijsten van zo'n 10.000 personen." Het moet worden toegegeven dat er sportbonden in ons land zijn die aanzienlijk minder interna tionale successen boeken dan de badmintonbond, maar door al lerlei instanties volledig worden erkend en daarvan de voordelen ondervinden. De NBB kan bo gen op een Europees jeugdkam pioen In het damesdubbelspei, Rob Ridder, een Europees kam pioenschap in het damesdubbel spel van Joke van Beusekom en Marjan Luesken. Verder hebben in de afgelopen weken de laat ste dames in sterk bezette inter nationale toernooien in het bui- (ADVERTENTIE) Bokser dood na gevecht MONTEVIDEO Walter Larrera, een bokser uit Uruguay, is zon dag in Montevideo overleden als gevolg van de verwondingen die hij opliep tijdens een vrijdag avond gehouden bokspartij. De 26-jarige Larrera leek aanvan kelijk na de nederlaag op pun ten in een partij over twaalf ronden tegen zijn landgenoot Hugo Melgaro goed bij zijn po sitieven. Onder de douche zakte hij echter in elkaar. De opge roepen arts constateerde een schedelbasisfractuur. Na een hersenoperatie stierf de bokser in de loop van de zondag. Hertha BSC in de put BERLIJN Bestuur en spelers van Hertha BSC zijn de radeloos heid nabij nu duidelijk begint te worden, op welk een verlies het Bundesligaschandaal de Berlijn- se club komt te staan. Hertha- voorzitter Gerhard Bautz be cijfert de schade ongeacht de door de voetbalbond opgelegde boetes op meer dan twee mil joen gulden. „De transferwaarde van de voor het leven geschorste spelers Patzke, Wild en Rumor ten be drage van ruim een half mil joen mark gaat verloren. Daar bij komt de ruim drie ton voor het noodzakelijk geworden aan trekken van Hermandung en Zengerle. Bovendien ontstond een verlies aan inkomsten van 400.000 mark. Het verlies van Varaga en Gergely schatten we op 450.000 mark. Zouden ook Gayer, Groos en Witt worden geschorst, dan kost ons dat nog eens een half miljoen". Tips Hilversum Van onze paardesportmedewerker HILVERSUM Om zes uur is morgen in Hilversum de eerste start in het koersprogramma. Hier is uiteraard de finale van de Grote Prijs van de Gooi- en Eemlander de meest in het oog lopende race. Eerste prijs is tienduizend gulden. Het programma met onze favorie- Pandaprijs (2000 m.. autostart, eer: afd. met trio): Jacaran du Bols Buitenzorg, Jungle Boy. Sportredactieprljs (1540 m.): Kolja Karin van Hovl. Korjak. Suske en Wlskcprijs (2000 m. au start met trio)Idas, Intrepk Gids. Outsider: Import N. 100 jaar G. en E.-prljs (1G00 m„ au start, eerste afd.Goudvos, Glor Hanov fin: i H. van de Gooi- en over 2440 m. Haarprlis (2040 in, vc t trioiIvanovna Outsider: Immer (tweede afd.) J ltje Carlos, Jlva i. en E-prijs Hercules A. Outsidei V. DEN HAAG De liefhebbers van doelpunten bij een ijshockeywedstrijd zijn gisteren op de HOKIJ dik aan hun trekken gekomen. Van tevoren stond al vast dat HIJS HOKIJ in een wedstrijd om de Nederlandse competitie van Antwerpen zou win nen alleen de einduitslag diende nog te worden ingevuld. Het werd tenslotte een gemakkelijke overwinning van 17—3 voor de Hagenaars, die dit resultaat behaalden zonder tot op de bodem van hun conditie te tasten. De ploeg van Antwerpen bestond uit goedwillende knapen met aanvoerder Bob Morris als grote uit blinker die echter op eenzame hoogte stond en weinig steun van zijn teammaats kreeg. De Ca nadezen Benda en Pak die de sinjoren moesten versterken, bleken in de verste verte niets eens opgewassen tegen de Haagse spelers van wie Rob Verboom het in de defensie ditmaal voor treffelijk deed. Doelman Doug Scott vorig jaar nog bij Geleen kon weinig aan de score doen. Weliswaar ging hij bij enkele doelpunten niet vrij uit, maar als drie man op je afkomen is het lo gisch dat je niet weet wie zal schieten. Boven dien wist hij met enkele reddingen een hogere score te voorkomen. Overigens had die score toch wel hoger kunnen zijn als HIJS HOKIJ in de tweede periode dezelfde concentratie had kunnen ombrengen als in de eer ste waarin HIJS HOKIJ oppermachtig was die werd afgesloten met een 8—1 stand. Lente. Johannes Trlx. Izs Na vier treffers van HIJS HOKIJ mocht Antwer pen door de Canadees Benda een tegen doelpunt maken. Dat was voorlopig genoeg en met soms sublieme aanvallen sneed HIJS HOKIJ met alle drie zijn lijnen coach Leo van Dijk zette elke lijn in en dat bleek geen verzwakking van bete kenis door de tevergeefs tegenspartelende Ant werpenaren, die soms met ongecontroleerd hoc key nauwelijks tegenstand konden bieden. In de middelste periode geloofde HIJS het wel en met 2—0 kwam Antwerpen goed weg, doelpunten die werden gemaakt door twee Haagse jongens Rob Verboom met een subliem schot van de blauwe lijn en (het tiende) door Harry Wielhee- sen. In de laatste speeltijd kwam Antwerpen ge lijk (2—2) maar toen was het genoeg. HIJS HO KIJ schakelde over naar een hogere versnelling en binnen de twee minuten had Doug Scott vier doelpunten achter zijn oren gekregen van weder om Haagse spelers, Hagendoorn (2x), Manuel en Wielheesen. De totale stand was toen 163, door een fout van scheidsrechter Omar de Paepe hij floot voor een penalty en keurde een doelpunt wat na het fluitsignaal door Hebert werd ge maakt toch goed werd de eindstand van 17—3 bereikt. HIJS HOKIJ—Antwerpen 17—3, (8—1 2—0 7—2). Doelpunten HIJS HOKIJ Hebert (5x). Bossy (2x), Verboom (2x). Wielheesen (2x), Hagendoorn (2x), Manuel (2x), Dietz en Van Wieren. tenland zeer behoorlijke resulta ten bereikt, die wijzen op een aansluiting bij de internationale top. En dat is een situatie waar in sportbonden met aanzienlijk minder aansprekende prestaties zich gaarne zouden verheugen. Maar dat deze bonden wel fi nanciële steun van sponsors kunnen vinden, stemt de NBB tot nadenken. ..Uiteraard," zegt de heer Harte mink, „zouden we dolgraag ook een paar sponsors willen heb ben, maar tot dusver zijn de on derhandelingen die we daartoe hebben gevoerd niet met succes bekroond". Een geldschieter zou de badmintonbond ook eindelijk in de gelegenheid kunnen stellen een full-time trainer aan te trekken. Tot dusver heeft men steeds een beroep moeten doen op de „liefdadigheid" van idea listen, die genoegen nemen met een onkostenvergoeding. Nijpend De gebrekkige financiële armslag voelt de veertig jaar bestaande, badmintonbond echter nog niet als het grootste probleem. Voor lopig is het gebrek aan speel ruimte om op sportief gebied de vleugels uit te slaan het meest nijpend. „Wij zouden er het meest voor voelen in plaats van een grote sporthal van een paar miljoen een paar kleine te bou wen. Die kleinere hallen kunnen dan specifiek worden ingericht naar de eisen van een klein aantal sporten en ze zijn naar onze mening ook beter exploi teerbaar. In de grote sportac commodaties menen ook organi saties als voetbalbond en hoc- keybond aanspraak te kunnen hebben, waardoor wij in een on mogelijke positie worden ge drukt. En daaraan moet zo snel mogel.jk een einde worden ge maakt." FRANK WERKMAN Rob Verboom van HIJS HOKIJ die met twee fameuze schoten vanaf de blauwe lijn tweemaal scoor- BART HOOGDUIN de. Veertig mille voor pikeur G. J. Snijders DEN HAAG Voor de Geert Jan Snijders, de leerling-pikeur dia voor zijn leven hoogstwaar schijnlijk invalide blijft als ge volg van een ongeluk en voot wie veertien dagen geleden een benefiet draverij en ren werd gehouden, is thans een bedrag binnen van ruim 40 duizend gul den.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11