IE CHOONSTE UIN VAN ET LAND Kosmos DE LANDBOUW ALS MILIEUVERONTREINIGER yit 'éStk l,\ W v\^\ w X. m - VA In Nieuw Wetering ligt een stuk land waar het leven nog echt goed is BESTRIJDINGSMIDDELEN,, KUNNEN WE NIET MISSEN m -Jt \VV I 1 8 I \v V 5 IS OOK BELANGRIJK IE WETERING Op het lollandse tuinbouwbedrijf vier jaargetijden" zijn de »n nog duidelijk van de ci- en te onderscheiden. Daar euwe Wetering heeft mej. i Schilthuis zeven hectare r gereserveerd voor „scho- inbouw". Chemicaliën zijn boe. Nu alweer vijf jaar op dat kleine stukje Zuid- jdse grond de bodem- en {verontreiniging daadwer- i bestreden. De gewassen jnen er op zonder kunst- j zonder chemische on- iestrijdingsmiddelen, of t onze aardbodem uitput- stoffen. „De vier jaarge- I' is een biologisch-dyna- tuinbouwbedrijf, enwater dat door deze ze- hectare grond sijpelt en ijk via slootjes, plassen en en uiteindelijk benut wordt prize drinkwatervoorziening jt verontreinigd. We zullen elaas niets van merken. I het is maar een drup- op onze door chemisch gif kte aardplaat. if van mej. Schilthuis bodem gevoed met mest, organische mest eigen Hollandse vee, of impost, humus van Hol- gewas. Een oergezonde waarin de mikroflora en welig tiert, waarin de hun woelende werk doèn. Die vette onder- t zorgen immers voor ctlig plantenbed. Ze wor- èttoodgedrukt door zware machines, die boven- 1? bodemstructuur verpes- Wetering ook geen aan stinkend mest. ordt immers op ,,De vier (tijden" in dankbaarheid aanvaard. Ook de vogels weten dat het leven op het land daar nog goed is. Ze hoeven er niet tevergeefs te zoeken naar sma kelijke insecten, die niet che misch zijn bestreden. Ze kunnen onbezorgd genieten van de onbespoten zaadkorrels. De mens heeft in veel opzichten profijt van de biologisch-dyna mische methode. Niet alleen krijgt hij daardoor weer schoon water, maar ook kan hij zonder gevaar voor vergiftiging eten van de land- en tuinbouwpro- dukten. Zo'n produkt is bijvoorbeeld spi nazie. Mej. Schilthuis: „De bio logisch dynamische spinazie smaakt beter, is langer houd baar en kookt minder in." Toe gegeven moet worden, dat die spinazie van mej. Schilthuis in, met en door puur natuur is op gegroeid. Stripfiguur Poppeye zou er jaloers op kunnen zijn. Opgefruid Je vraagt je af, waarom we nog genoegen nemen met kunstma tig „opgefruit" voedsel. Mej. Schilthuis doet dat in elk geval niet. Want het smaakt haar ge woon niet meer. Als je biolo- gisch-dynamisch voedsel consu meert, dan besef je pas hoe lek ker onze doodgewone spinazie, andijvie en noem maar op kan smaken. Dat besef dringt tot steeds meer mensen door. Daar kunnen ze bij de „coöperatieve in- en ver koopvereniging van biologisch- dynamische bedrijven" van meepraten. Deze- coöperatie heeft haar distributiecentrum gevestigd in een grote schuur op het bedrijf van mej. Schilt huis. Vorig jaar was de omzet nog Mej. W. T. Schilthuis roont hier de nieuwe groentesoort, 'groen- lof', dat volgens haar zeggen lekkerder is dan andijvie, waar het aan verwant is, maar ook langer houdbaar. In de proef tuin van de Landbouwhoge school in Wageningen wordt nog met deze groentesoort ge- experimenteerd. Zo tracht men bijvoorbeeld de 'wilde' vorm van dit gewas wat te styleren. 300.000 gulden, terwijl die dit jaar zeker zal stijgen tot 450.000 gulden. Er moest een tweede vrachtwagen ingezet worden om de biologisch-dynamische pro- dukten naar de reformwinkels en „consumentendepots" te ver voeren. Het afzetgebied is voor namelijk de Randstad. In de coöperatie zijn de thans dertig biologisch-dynamische be drijven verenigd. Het oudste bedrijf is dat van de NV Love- rendale „Ter Linde" in Seroos- kerke op Walcheren. Daar be vindt zich ook de enige Neder landse bakker van „echt" Dit brood wordt gebakken in hout ovens zonder gist, met zeezout, putwater, van tarwe, gemalen met trage steenmolens, zonder ontdaan te zijn van vitale be standdelen als kiem, eiwitlaag en volgens de biologisch-dyna mische methode geteeld. Andere biologisch-dynamische be drijven bevinden zich in Bad hoevedorp het Limburgse Epen Brummen het Noordbrabantse Oploo, Strijen, Maasdam en War mond. dynamische bedrijven aan het ontwikkelen. Omdat ze nog niet zo lang bezig zijn, worden ze (nog) niet als volwaardige bio logisch-dynamische bedrijven erkend. Die nieuwe bedrijven zijn te vinden in Driebergen, Voorthuizen, Houten (Utrecht), Zevenaar, Dubbeldam, 's-Gra- venzande, Middenmeer Rijswijk (Gld), Schalkwijk, Den Dolder, Etten-Leur, Twello, Aalten, Warmenhuizen, Donkerbroek (Fr.), Pijnacker, Purmerend en Tiel. Steeds meer land- en tuinbouwers zien in dat de land- en tuinbouw zich door de gemechaniseerde en chemische bewerkingsmetho de van de grond in een doodlo pende straat heeft gemanou- vreerd, haar eigen voortbestaan onmogelijk maakt. Ook het aantal consumenten van dit voedsel uit pure natuur neemt sterk toe. Zij zullen met genoegen de verspreiding van de biologisch-dynamische bedrij ven over het gehele land waar nemen. In de Randstad zijn der gelijke produkten tot nu toe in redelijke hoeveelheden te ver krijgen. Maar elders lag het moeilijker door de distributieproblemen. De meeste afnemers bevinden zich in Den Haag, waar de „Vrije School" belangrijk werk heeft gedaan om de gedachte van de antroposofen te versprei den. De antroposofie is de basis van de biologisch-dynamische methode, die rond de jaren twintig werd gepropageerd door onder meer dr. Rudolf Steiner. Hoewel in 1938 de Nederlandse Vereniging tot bevordering der biologisch-dynamische land bouwmethode is opgericht, nam de belangstelling hiervoor pas ruim na de Tweede Wereldoor log toe. In Den Haag waren de consumenten zo aktief, dat ze zelf de distributie gingen orga niseren. Dit leidde zelfs tot de oprichting van de Stichting Dis tributie Biologisch-Dynamische Landbouwprodukten. Den Haag telt op het ogenblik tien depots. Bij het kleinste zijn vijftien gezinnen aangesloten en bij de grootste zestig. Verder zijn er vijf depots in Amster dam, vier in Haarlem en vier in Rotterdam. In de diverse re formwinkels zijn op bepaalde dagen eveneens biologisch-dyna mische produkten te krijgen. Het blijft altijd mogelijk zonder tussenkomst van de coöperatie produkten rechtstreeks van de land- of tuinbouwbedrijven te betrekken. Dat gebeurt vooral in de gebieden, waar de distri butie niet is georganiseerd. Sinds 1947 bestaat er zelfs een land- en tuinbouwschool op bio logisch-dynamische grondslag. Deze werd in Warmond opge richt door de heer en mevrouw De Boer. Het idealisme van dit tweetal werd later door de over heid officieel erkend; eerst als lagere tuinbouwschool en ver volgens als middelbare. De school is onlangs verhuisd naar Kapel-Avezaath, gemeente Zoelen in de Betuwe. Mej. Schilthuis is vanaf het begin le rares aan deze school geweest. Sinds de verhuizing geeft ze nog maar gedurende één mid dag per week les. Ze wordt nu teveel in beslag genomen door haar eigen bedrijf. Om de biologisch-dynamische pro dukten te herkennen voeren d< bedrijven de eigen handelsmei ken „Demeter" en „Prosperpi na". Zonder deze merken word 'n biologisch-dynamisch produk niet als zodanig gegarandeerd Als je nog niet zo erg thuis ben in deze materie, dan zijn vergis singen mogelijk. Er zijn im mers ook nog „organisch-biolc gische" en gewoon „onbespo ten" produkten. De organisch-biologische methodi is principieel anders. Bij dez- methode wordt geen gebruik ge maakt van de kosmische krach ten. En dat scheelt natuurlijk 'i stuk. Bij de biologisch-dynamische me thode wordt de „instroming' van kosmische krachten bewus gestimuleerd. Dit gebeurt dooi mest en kompost met special* van planten vervaardigde pre paraten te behandelen. Ook ziji er preparaten, die direkt op di akker of op de planten worder gesproeid. Gezonde aarde Deze preparaten worden be schouwd als geneesmiddelen die de ziek geworden aard* moeten genezen. Mensen, dit overtuigd zijn van de kosmisch* krachten, gaan er vanuit, da1 slechts een gezonde aard* gezonde gewassen voortbrengt De toenemende verontreiniging van het milieu maakt veler angstig. Angst hebben de telers van biologisch-dynamische pro dukten echter niet. Vol vertrou wen werken ze aan een ideaal: een vruchtbare, schone aarde met gezonde gewassen. Daar hebben ze graag vuile han den voor over. GUIDO HALLEEN - „Chemische be- igsmiddelen kunnen in de bedrijfsvoering niet worden", zegt dr. N. van zijn voorwoord tot het .Leven met Insekten". Tiel is voorzitter van omissie van Beheer van 'erkgroep Geïntegreerde ding van Plagen. Deze zijn aangehaald in een uitgave van de >g public relations land- nbouw, door J.P. Heer Lande. jver noemt het een klein de kreet „en de boe- 'uiten maar" te slaken, jn mensen, die alles wat tuur en milieu mankeert, rengen op het gebruik instmest en bestrijdings- en. maar er bestaan op |i van giftige stoffen boe veiligheidsvoorschriften, 'ftdurend aan praktijk en irden aangepast" naar de natuur", aldus van der Lande, „is een van mensen, die menen 0r de biologisch-dynami- eeltmethode alle proble- 'i de wereld kunnen wor- oolpen" Hij constateert Er sprake is van een le- tosof e, waarbij men een doel voor ogen heeft dan enschapsmensen, die zich voor een zo groot 'Jke veiligheid bij het ge- Van bestrijdingsmiddelen. De wetenschappelijke onderzoe kers achten de „natuurlijke" methode te simpel. Die is niet afdoende. Net zo min als des tijds de luizenbestrijding met een mengsel van zeep en spiri tus niet afdoende bleek. De strijd tegen de ziekten en pla gen wordt gevoerd met chemi sche wapens, waarvan in de loop der jaren de stootkracht is opgevoerd, daar de schadelijke insekten telkens opnieuw weer afweer tegen de dan gebruikte middelen bleken te ontwikkelen. Men speurt wel naar nieuwe me thoden, bijvoorbeeld naar moge lijkheden van het inzetten van de natuurlijke vijanden van de schadelijke dieren, maar ook daarbij zal men de chemische bestrijdingsmiddelen niet kun nen missen. Bij een bladluizenplaag bijvoor beeld zijn de natuurlijke vijan den van deze dieren dijkwijls niet in de buurt. Dan moeten fruitkwekers wel naar de spuit grijpen om zeker te zijn van een redelijke oogst. Door wetenschapsmensen worden trouwens ook nogal wat bezwa ren naar voren gebracht, die kleven aan de natuurlijke be- strijdingsmethode. Zo moet men bij het inzetten van natuurlijke vijanden altijd rekening houden met de omstandigheden dat deze dieren niet kunnen vasten, als ze hun taak hebben vol bracht. Er moeten schadelijke Een bloedluis geparasiteerd door een sluipwesp. De biolo gische bestrijdingsmethode in beeld gebracht. De katten vangen ook niet alle muizen weg. Er zijn al sukses- jes geboekt met de natuurlijke bestrijdingsmethode. De kas- spintmijt, eens 'n onschuldig op brandnetels levend insekt, heeft zich ontwikkeld tot schrikbeeld van elke teler. Het diertje ver toont een voorkeur voor de on derkant van vrijwel alle blade- De roofmijt is de aartsvijand van de spintmijt. In de kassen van de Berkelse tuinder Koppert heeft men uit Chili afkomstige roofmijten met succes tegen de spintmijten ingezet. Maar wel nadat de ergste spinthaarden met chemische middelen waren opgeruimd. Men staat bij de bestrijding van dieren met hun natuurlijke vij anden nog meer aan het begin, chemische middelen kunnen daarbij nog niet gemist worden. De toekomst zal leren of daar ooit verandering in komt. Zonder chemische bestrijdings middelen lopen de biologische telers de kans hun oogst als ge volg van plagen en ziekten gro tendeels te verliezen. Alle idea lisme ten spijt. Lucht, water en bodem worden steeds vuiler. De beschuldigen de vinger wordt meestal uitge stoken naar de industrie of het verkeer. Ook de landbouw ech ter draagt bij aan de verontrei niging van ons milieu. Zo ver oorzaken de moderne besmet tingsmethoden waterverontreini ging; de moderne methoden van zaaizaadontsmetting en insec- tenbestrijding veroorzaken vo- gelstterfte en leveren vergifti gingsgevaar op voor de mens; de huidige onkruidbestrijdings- methoden veroorzaken de gelei delijke dood van het lagere plantenleven in de bodem en heeft struktuurverval tot ge volg; zware landbouwmachines bederven de bodemstructuur; de grote oppervlakten bouwland zonder hagen en bosjes beteke nen een grote verarming voor flora en fauna, met als gevolg toenemende ziekten en plagen; de grote gespecialiseerde var- I kens- en kippenmesterijen heb- I ben zo'n grote mestproduktie, j dat de mest - in plaats van de bodem te dienen - milieuveront reiniging wordt. Dat dit alle maal niet zo hoeft, wordt ge zegd en aangetoond door de aanhangers van de „biologisch- dynamische land- en tuinbouw- methode". In het Zuidhollandse Nieuwe Wetering wordt op het I tuinbouwbedrijf „De Vier Jaar- I getijden" van mej. W. T. Schilt- I huis gewerkt volgens deze me- I thode van de „schone tuin bouw". .O* V -> In de biologisch-dynamische landbouw zijn zware landbouwmachines taboe. Die tasten de struktuur van de grond r De biologisch-dynamische landbouwmethode gaat er principieel vanuit dat levende wezens zich slechts dan gezond kunnen ontwikkelen, als zij vanuit het leven gevoed worden. Op een biologisch-dynamisch bedrijf wordt ernaar gestreefd de akkerbodem met zijn mikroflora en -fauna te aktiveren door besmetting met organische mest. In deze levende bodem vinden alle planten hun voeding en ontwikkelen zich gezond en sterk. Deze planten vormen het voedsel voor het vee. Het vee produceert weer de volwaardige mest voor de akker. Wat op deze akker als voedsel voor de mens wordt geproduceerd is smakelijk en van goede kwaliteit. Mest alleen is echter niet vol doende, zeggen de aanhangers van de biologisch-dynamische metho de. De kosmos, (zon, maan, andere planeten zelfs de sterrebeelden van de dierenriem) helpen mee bij de vorming en ontplooiing van nieuw leven op aarde. Om de invloed van de kosmische krachten te stimuleren, worden mest en kompost met speciale van planten ver- Vaardigde preparaten behandeld. Dan zijn er nog andere prepara ten, die direkt op akker en planten worden gesproeid. Dat zijn het koemestpreparaat en het kiezelpreparaat. De kiezel-(bergkristal)be- werking houdt verband met die processen, die onder invloed van het licht plaatsvinden. Dan zijn er nog hulpmiddelen, aftreksels van planten, die ook als spuitmiddel worden gebruikt. Zo ziet volgens de onderzoekers bij Ford het tuinbouwbedrijf van aanhangers van de biologisch-dynamische methode zal het zover i zal de grond zodanig uitputten, dat land- en tuinbouw niet meer

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9