Kenny Lalopua bundelt kracht in ballet Lezend volkje bedreigd door profijt beginsel OOK ALS TERPSYCHORE'S STIEFKIND EEN EENLING „Alles wat ik zelf maak vind ik fijn Leidse agenda Leidse bioscopei k PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1971 Alphen a.d. Rijn Als Ken ny Lalopua door de Leidse Haarlemmerstraat loopt, op weg naar zijn goudaf deling", is hij een eenling tussen al het blank en bleek. De zwarte raagbol is van zijn jonge tijd, de snor, in wat droefgeestige neergaande lijnen langs de mondhoeken, geeft zijn donker gezicht een vleug oosterse mystiek. ,,Een on doorgrondelijke knaap", zou je in het oppervlakkig voorbijgaan kunnen den ken. Maar als je hem peilt, zie je al gauw die grote, open lach, de vreugde- plooien van een spontane onbevangenheid die bij zijn volk in zo'n sterke mate aanwezig is. Kenny Lalopua heeft Ambon nog nooit gezien, maar toch vangt men hem onder de verzamelnaam Ambone zen, zoals voor een Duitser iemand uit Maastricht on veranderlijk een kaaskop blijft. Bij de Alphense PTT-straaltoren, in de avond zwarter dan de nacht en beprikt met rode kermislampjes, hebben Kenny en zijn familie hun Babyion gevonden, waar men wacht of niet meer wacht op een toekomst ginds aan de periferie van de Stille Zuidzee. Hier vie ren zij hun gastvrijheid, zetten een vreemdeling zorgzaam bij de warme kachel en vertellen er hun verhalen. Kenny Lalopua. 24 jaar geleden in Makassar op Celebes geboren, kwam als kleuter van 4 van de warmte in de kou te staan, op een Hollandse kade. Zijn vader was verpleger bij het KNIL en na nog, als ze bij elkaar zijn, praten ze altijd over vroeger: „go, reuze, joh", zegt Kenny. Hij zou best terug willen als hij er een normaal leven kon leiden met een goede baan. als er min der corruptie was en niet van die toestanden en zo. Een neef van hem vaart voor een Indone sische maatschappij en komt wel eens langs de Nederlandse kust. „Nou, die zou best graag in deze buurt willen blijven, maar ja, dat gaat niet, hè?" Voorlopig houdt Kenny het maar bij de goede voorzieningen in het kikkerland. Hij kan hier he lemaal zichzelf zijn en gaat zin gend, dansend en vormend door het leven. Zes jaar al weer werkt hij op een tandtechnisch laboratorium in Leiden. „Het was een fijne tijd: leren èn ver dienen. Op de goud-afdeling voer ik opdrachten van tandart sen uit. Ja, gouden tanden ma ken, bijvoorbeeld. Creatief werk, naar aanleiding van gege vens anatomisch inbedden, gie ten en afwerken. Dat is juist zo fijn: het is allemaal door jezelf gemaakt..." Kenny is erg bevriend met de muze. Hij heeft altijd van dan sen en zingen gehouden. „Dat zingen is me aangeboren, zoals bij iedereen van mijn landgeno KENNY LOPOPUA zingend en dansend door ten. Dat volk heeft gevoel voor muziek, creatieviteit en handen arbeid". Ach, waar de zon in het zenith staat komt men al licht verder dan knutselen, kla verjassen en ernstige luim. Vroeger was het uitsluitend de jazz die Kenny beroerde. Op het ogenblik zingt hij free lance bij een band en is hij op de schnab- beltoer. „Je kunt zeggen, dat mijn zingen nu all round is, veel „evergreens", ook soul of music spreekt me aan, maar geen hoempapa. Ik maak nogal eens opnamen voor back ground-zang en dan zijn er de oude folk songs en traditional songs. Als Starlight singer en in een Krontjong-ensemble maakte Kenny al een stuk of vijf langspeelplaten, die voorna melijk in net buitenland worden verkocht. „Joh ,het is een keuke bijverdienste: ze komen wel bij me", vertelt Kenny, die overi gens meent, dat hij geen typi sche krontjong-stem heeft. Nou, dat valt best mee als je hem hoort: de weemoed legt hij er toch duimen dik bovenop en dat moet ook. Een paar jaar geleden zag hij een affiche van een black and whi- te-voorstelling van de ballet groep van Marjolein Briër. Hij ging kijken in de schouwburg en kwam er onder de indruk vandaan. Kenny heeft zich toen maar meteen voor balletlessen opgegeven, want „hun werk liep helemaal parallel met mijn ge voelsuitingen en m'n muziekle ven. Voor mij is ballet echt een vorm van lichaamsoefening na een dag van werken; het is con ditietraining en je tegelijk uithe ven. Vooral modern ballet doet me veel, maar ik kan het met klassiek dansen dat een be paalde uitstraling geeft com bineren. Wat je voelt, ga je ui ten in dansvorm. Dat vind ik enorm fijn". Kenny, wiens verloofde Amy Ta- lahaturuson ook in de groep van Marjolein Briër danst, noemt de heersende mening, dat dansen (anders dan op feestjes of in dancings) niets voor een man zou zijn, een „hardnekkig mis verstand". „Het ligt natuurlijk voor een groot deel aan het westers cultuurpatroon, maar je kunt als je danst geen onder scheid maken tussen man en vrouw. In wezen drukken ze in een drama hetzelfde uit, al zal een man meestal meer kracht uitdrukken. En zoals dat bij onze groep is zal één man tus sen vrouwen nog meer kracht samenbundelen en uit brengen". Toen Kenny met ballet begon had hij één mannelijke collega. maar die is er na enige tijd mee opgehouden. „Ik heb wel eens een down. Dan denk ik: laat ik er maar mee kappen. Maar dat heeft ieder een, die zich met kunst bezig houdt. De andere dag ben ik er weer overheen. Dat is bij pro fessionals ook, al houdt men nóg zo van zijn werk. Een enke le keer speel ik met de gedach te aan beroeps. Nou ja, ik hou het nog maar op vrijetijdsbeste ding. Jammer, dat ik er niet eerder mee ben begonnen". Kenny de danser weet een publiek te boeien. Een betrekkelijk klein publiek weliswaar, want ballet ligt bij ons nog steeds in een uithoek. Het is een achter gebleven gebied, dat niet de voorliefde van cultuurbescher mers en subsidieverstrekkers heeft. Maar ja, wat de boer niet lust... Kenny en de zijnen voe len zich de stiefkinderen van Terpichore, maar die deze knaap voor het eerst zijn ex pressie ziet beleven zegt: wat danst die kerel verrekt goed. Honderden hebben hem zo ge zien in Murderer's Home, in Si lent Sitence. „Als ik daar al leen op de planken lig, bèn ik werkelijk die neger die kapot gaat onder de discriminatie. Ik dit zelf in die gevangenis dan, helemaal geconcentreerd. En dan komt die kreet, als dat kromme gevoel eruit moet. Ook KENNY LOPOPUA bij de training beleef ife de solo's geestelijk bij mezelf bij de training beleef ik de so lo's geestelijk bij mezelf". Elke uitvoering komt Kenny Lalo pua opnieuw in de ban van zijn kunst. Compleet met planken koorts, al is het maar een paar minuten. „Voor de eerste maal had ik dat als jongen van elf, maar dan heel erg, toen ik Pe ter Koelewijs „Kom van dat dak af" moest zingen..." Als de band met de toeschouwers er is, is die koorts voorbij en blijft de bezieling over. TON PIETERS LEIDERDORP/ROTTERDAM Wij Nederlanders zijn een ste vig lezend volkje aan het wor den. Ondanks televisie en bezig heden buitenshuis. De cijfers liegen er niet om. Het gemid deld aantal landgenoten dat bij een bibliotheek boeken leent be draagt 11 procent van de bevol king. In kleinere plaatsen loopt het percentage zelfs op tot 16, 17 of 20. Door de ont volking van de oude binnenste den is het landelijk bibliotheek beeld niet zo rooskleurig als in de buitenwijken. Zo klagen de openbare bibliotheken in de Leidse city bijvoorbeeld steen en been. Veel jonge gezinnen trekken naar buiten, naar het platteland, waar jonge gemeen schappen worden gevormd, of naar nieuwbouwwijken in de grote gemeenten. In deze geval len worden stormlopen genomen op het boek. Mevrouw B. Ver meer-de Haan, directrice van de Provinciale Bibliotheekcen trale voor Zuid-Holland, geves tigd in Rotterdam, meent, dat nog veel meer Nederlanders aan het lezen zouden slaan als het overheidsbeleid op dit ge bied wat toegevender zou zijn. Maar staatssecretaris Vonhoff van CRM schijnt er anders over te denken. Hij wil 1972 beginnen met twee procent rijkssubsidie verlaging voor de openbare bi bliotheken. De uitleeninstellin gen zouden dan de lezersbijdra- •gen mogen verhogen. „Dat zal dan wel moeten", betreurt me vrouw Vermeer, „maar wij spe len liever met de gedachte, dat het boekenlezend publick veel meer gebaat zou zijn bij contri butievrijdom. Het lezen zou dan een veel grotere vlucht kunnen nemen. Dit is een gemeenschap pelijke zaak, niet een individue le." I tinsdag j.l. hebben de openbare bibliotheken in ons land in Den Haag, waar de Tweede Kamer de begroting van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk behandelde. gedemon streerd tegen het welzijnsbeleid van de regering. In Noord-Hoi- land warende Bibliotheken, die samenwerken met de provincia- De openbare bibliotheek in Leiderdorp: vaak staat men in de rij Ie bibliotheekcentrales (PBC), gesloten. In Zuid-Holland bleven ze open, maar met een mindere personeelsbezetting. En dat alle maal omdat het subsidiebeleid wordt aangetast door het pro fijtbeginsel, dat nu in de biblio theken gaat meespreken. Het in schrijfgeld voor volwassenen be draagt bij de O.B.'s die met de PBC samenwerken thans nog vijf gulden per jaar. Dat zou per 1 januari wel eens 10 gulden kunnen gaan worden. De jeugd- contributie (op het ogenblik nog anderhalve gulden) gaat waar schijnlijk omhoog naar drie en een halve gulden. Vooral voor de bibliotheekbezoekers met een gematigd budget betekent dit een aanslag op hun welzijn. Openbare bibliotheken (en leesza- in dit opzicht is, dat een flinke gemeente als Noordwijk nog geen openbare bibliotheek heeft. Mevrouw Vermeer vertelde me, dat het landelijk gemiddeld per centage van boekenleners uit eenvalt in 40 pet. jeugdigen en 60 pet. volwassenen. Dit geldt dan de grote gemeenten. In de kleine plaatsen zijn deze per centages 40 pet. voor de volwas senen en 60 pet. voor de jeugd. De bibliotheek in Oegstgeest be gon in 1961 met een uitgebalan ceerd boekbezit, maar de bevol kingsaanwas, aldus mevrouw Vermeer, bleef aan de lage kant, steeds rond de 17.000. De uitleen in Noordwijkerhout kent financiële zorgen, zodat de ope ningstijden tot twee dagen per week beperkt moeten blijven. „Zo zitten we echt met zorgenkin deren", aldus PBC-directrif.e mevrouw Vermeer; maar t'.ch willen onze bibliotheken blijven wat ze zijn: educatief voor de jeugd en op elk gebied informa tief voor de volwassen lezer. Wat we zouden willen is een volledig gesubsidieerde openba re bibliotheek (zoals in Scandi navië en Engeland) en geen bij drage meer van de lezers De Provinciale Bibliotheekcentra les kunnen het vraagpatroon vc-n de gehe'bevolking opvan gen. In de Leiderdorpse openba re bibliotheek aan de Tollenaer- singel zien wij daarvan een voorbeeld. In Leiderdorp is het vooral de jeugd (70 pet. van het lezerspubliek) die voor een enorme toeloop heeft gezorgd. 's Avonds is er tijd voor het rusti ge overleg met de bibliotheca resse over reislectuur, studie onderwerpen of ander gericht „leesvoer". „We krijgen soms leuke problemen te verwerken", zegt mevrouw Smallegange, „en dat is niet zelden voor beide partijen leerzaam." Maar dat deze bibliotheek (die 80 pet. van haar lezers uit de nieuwe wij ken betrekt) voorziet in een ko lossale behoefte wordt wel dui delijk als de kinderen op de twee middagen te hoop lopen om te graaien tussen de 4000 jeugd-banden in de rekken (de volwassenen kunnen een keus maken uit 5000 exemplaren). De bibliotheek van Leiderdorp be gon in april '69 met 3500 boe ken; de 9000 van vandaag staan ieder twee boeken. Financieel gezien hebben een zware dob ber: we zijn ver over onze be groting heen, maar dat is niet te vermijden met die aanwas". Mevrouw Smallegange zou best willen, dat ze over meer dan 4000 jeugdboeken kon beschik ken: „ze grissen het bijna uit je handen zo'n boek. We zijn op veel berekend. Fulco de min streel hebben we in zeven exemplaren voorradig, trouwens alle Johan Kieviten hebben we dubbel of driedubbel, net zo goed als de toppers van Annie M. G. Schmidt, of Jules Verne, Arendsoog of Cissy van Makx- veldt. De smaak van de grotere kinderen is veranderd. Vroeger lazen ze het liefst pocketjes met len) in gemeenten tot 30 000 in woners kunnen aangesloten zijr. bij de PBC. In deze omgeving zijn dat Oegstgeest, Leidcrd' rp en Noordwijkerhout. Deze bi bliotheken hebben wel een auto noom bestuur, maar voor de dienstverlening zijn ze aangewe zen op de provinciale biblio theekcentrale (het aanschaffen van boeken, personeelsvoorzie ning, verwerking van boekhoud kundige gegevens enz.). Vreemd Daar startte men in 1970 en de vraag was meteen zeer groot, zo groot, dat de kasten er door gaans bijna leeg staan. Behalve de rijkssubsidie geven de ge meenten een aanvullende bij drage. Noordwijkerhout heelt het erg krap, want de biblio theek staat er op een mini mum-subsidie. De bibliotheek in Oegstgeest, die samenwerkt met het Rijnlands lyceum, krjgt een royalere gemeentelijke subsidie. Mevrouw J. Smallegange-Kornet zwaait daar als bibliothecaresse de scepter, wat in de praktijk wil zeggen, dat zij en haar drie assistenten op de dinsdag- en donderdagmiddagen nog weir paar handen tekort komen om de stortvloed van jongelui bin nen redelijke banen te houden. Dinsdagmorgen en donderdag avond kan men de leeszaken best klaren. ter beschikking van 1000 „grote mensen" en 2000 kinderen, „en dat worden er steeds meer", al dus mevrouw Smallegange: „per uitleendag krijg ik hier een dikke tien nieuwe lezers er bij. Natuurlijk verdwijnen er ook, bijvoorbeeld door verhui zing, maar wat klanten betreft is er een ruim batig saldo. Per dag lenen we gemiddeld 800 boeken uit: de volwassenen mo gen er drie meenemen, de jeugd een goede afloop. Nu zeggen ze vaak: geeft u me maar een boek dat niet over liefde gaat. Tonke Dragt ligt heel goed in de markt. Jammer, dat voor de leeftijdsgroep van 8 tot 12 jaar zo weinig wordt geschreven. Het is onze grootste groep en we hebben er het kleinste aan tal boeken voor. Per jaar ko men er 400 nieuwe titels bij, maar de 8 tot 12-jarige moeten Volledige subsidiëring ideaal van de openbare bibliotheken het voornamelijk doen met de Rozemarijntjes, iets nieuws is er nauwelijks bij." Opvallend in het Leiderdorpse uit leencentrum de belangstelling voor godsdienstige lectuur, ook bij de kinderen die veel bijbel verhalen lezen (Vooral tegen Kerstmis). Ook de dierenboeken zijn in trek (voor spreekbeurten op de scholen) en de zalige sprookjes worden „gevreten". Een prachthoekje in de boeken- zaal is bij de rieten mand met bijna onverslijtbaar kijk- en voorleesspul voor de kleuters. „Wat daar wordt gegrasduind! Het is een vreselijke troep en het opruimen ervan is een jobs- werk, maar het is er dolgezellig met al die voorlezende moe ders", is de ervaring van de bi bliothecaresse. De grotere prille lezertjes zijn immuun voor het lawaai. Met dichtgestopte oren zitten ze aan tafels Asterix te lezen en te herlezen. De rondneuzende dames en heren doen het op de rustiger uurtjes wat kalmer aan. Met overleg worden de boeken vergaard. „We hebben hier heel wat rages achter de rug, Caldwell met z'n klop op de deur-sfeer, de Catha- rina-serie en Söderholm van Gösta Berling. Huidige bestsel lers zijn science fictionverhalen over buitenaardse beschavingen. Maar ook gaan er zo'n 20 a 30 buitenlandse boeken per uitleen dag de deur uit. Die worden steeds meer gewaardeerd, of het nou Duits, Frans of Engels is. Dat zegt ook iets over de structuur van de Leiderdorpse bevolking. Dan zijn er speciale buitenlandse kinderboeken voor vreemdtalige kinderen (Estec- kroost met name). Zelfs hebben we een Friese collectie, want er zijn nogal wat Friese Le.derdor- pers. Maar we kunnen net zo goed een Spaanse collectie aan vragen of desgewenst Turks bij voorbeeld'. Mevrouw Smallegange vindt, dat mensen die boeken lezen niet aan luxe doen. „Ze komen wer kelijk niet alleen meer om het romannetje, een „bijboek" is bijna regel geworden, zover hebben we de meesten al kun nen krijgen." TON PIETERS Zaterdag 13 november SCHOOL „DE VALK" Esperanto-vereniging „Pace vang 14.30u. MICO-THEATER „IMPERIUM" GRIMMlgheden, aanvang 20.30 u, CHR. TUINBOUWSCHOOL, Rr BURG Gewestelijke alge; vergadering v.d. KNSB, aar 9.30U. HAAGSCHE SCHOUWBURG ST. JOSEPHZAAL. ALPHEN - van de 15e St. Nicolaas mai vang 10.00 u. DE BURCHT Grote zaal Ta Gruniger Veraln, •rklaas, 13.00 u HAAGSE SCHOUWBURG ,,'n aan het been", aanvamg 20.15 u LEIDSE VOLKSHUIS Klein W( loopleln, aanvang 10.00 v— Sister, aanvang 21.00 Zondag 14 november LAK/THEATER 20.16 u STADSGEHOORZAAL Muziek val. aanvang 13.00 u. PERMANENTE AGENDA 1HR. K LJJS t half 2 i de weg 114. GAB Gebouw Inlichtingen part-time werk Man Vrouw 11 schappij di. 9.30—10.30 19.30—20.30 uur. Morssingel Oude Rijn 190 - vragen voor gezinsve lijks spreekuur Drging d DIENSTVERLENING LEIDEN De poliklinische behandeling na vallen wordt van dinsdag 12 uw "ag 12 uur s Diaconessen! ■P..„zaterdag 12 door het St.-Elizabeth zieket (Hooigracht). Op andere werkd zondagen door het Ac il 2 (zat. 10 jondag 24 Brandweer: 5 maal 3. Pollfe maal 4. EHBO: 20645. Gemeenschap .72.- Urlusplantsoen 83: voor hulpi ning tel. 20460; voor informaüt 33921. legstgeest, Soo» voor kameTbem en alleenstaanden Geversstrai tel. 51794. Vrijdag zaterdag c 1.00 i Groenoordhal Veemarkt 04.00—14.00 uur. Binnenstad Koopavond Leidi Centrum donderdag tot 2L00 Nachtv. vr/z-a 11.30 u. „The 1 ned" 18 jr. LUXOR: (tel. 21239) „Hunkering u Liefde" 18 jr. LIDO: (tel. 24130) „Wat J RiEX: (tel. 25414) „Het liefde van Bonnie en Clyde" IS Jr. N voorst, vr/za 11.30 u. „Sla ee en sterf" 18 jr. De voorstellingen zijn dag. 2.3< GALERIE 't DUYVENHUYS: 8 1 burg 94. tel. 26513 tot 12 nov. manus Berserik exposeert gr 61 aquarellen, schilderijen i gen. GALERIE VAN DER VIJST: 1 markt 3. tel. r „Kunstcadeau", tentoonstelling i wandkleden, keramiek en plas' STED. MUSEUM DE LAKEN Oude Singel 28. tel. 44044 tot S el RIJKSMUSEUM VAN VOLKEN DE: Steenstraat 1. tel. 32541 Kt Kilo Januari „Tiderlda", tenta ling over het leven en bedrijl et een Oost-Groenlandse gedurende vijl eeuwen t van vandaag. NEDERLANDS LEGERMUSI Pesthuislaan 7, tel. 34341 zes pen (Javaanse) behorende bi] kampong. I GALERIE111^'? HOEKJE BIJ POMPDorpsstraat, Warmond n 017113501 tot 20 nov. Bastlaai li Mastrigt exposeert schilderijl pentekeningen (surrealistisch). Bezoekuren Ziekenhui! uur. Voor kraaU wen: van 10.00-11.30. 15.00- 18.30—20.00 uur. Op dinsdag is zon. van 15.00—15.15 uur. Psychiatrisch ziekenhuis E dinsdag en vrijdag 13 tot 1 zondag 11 tot 12 en 2 tot 3. Jelgersmaklinlek: 16.45—17-45 zaterdag I.. 11.45 en 13-«_ irdwljk. Sole Mio: klassepal B dagelijks van 3 tot half 5 avonds van 7 tot 8: zaalpal zondag van 1 tot 3. dinsdag^ tot half 3. donderdag t half 8 en zaterdag v ll.w-w.uu uur; la.io-i/t.vu n. 18.45-19.30 uur, dagelijks: Kis! "i en Hl dagelijks: 13.15-14.00 18.45-19.30 uur: Kinderafdeling t lijks: 14.15-15.00 i uL. .on 14-16 0 18 45—19.30 uur; 1ste klas: Ai e gen vanaf half twaalf. Kratf ling: 3de klas: van 15-16 F 18.4519.30: 2de klas: van U (alleen vaders) van 15—16 -.8.45—19.30. Baby's en kleutert di. i do. vrij. i i zat. t T 15- 18—18.30 uur. 4 Jaar alle da en do. van IS18.90 j 3de klas 13.30-1} lijks (ook in het weekend) 1'1 klas: van 10.30—11.00 uur 3e klas: van 14.00-14.# I 18.00-19.00 uur. KraamaW n 16.00-17.00 10 uur. alleen Kraamaw /rr jaar gén toegang op de kin#

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4