GEEN NEGENTIENDE EEUWSE GEDACHTEN IN HET TWINTIGSTE EEUWSE VERKEER Verstrikt in eigen webbemakerij maar... DEN HAAG - „Voor aanrijdingen met een schade onder de dui zend gulden zou geen proces verbaal meer opgemaakt moe ten worden. Iedereen zou zijn eigen schade moeten betalen, heeft". Dat is waar het plan tenzij hij een casco-verzekering i het Tweede Kamerlid mej. E. Haars (CH~ komt. Ze heeft het c Kamer gelanceerd tijdens de behandeling van de begroting van het Ministerie van Justitie. „Ik moest het toen in telegram stijl vertellen omdat ik maar tien minuten had. Het was ge woon een aanduiding zodat er van verschillende kanten op doorgedacht kan worden. Ik ge loof wel dat dat gebeurt", aldus mej. Haars. Haar idee is gebaseerd op een ar tikel in een juridisch tijdschrift, waarin prof. Bloembergen één en ander uit de doeken doet. Door voor schadegevallen onder de duizend gulden geen proces verbaal meer op te maken wordt de taak van de politie aanzienlijk verlicht. Iets anders wordt het natuurlijk als zich bij een aanrijding persoonlijke on gelukken voordoen. Dan zal al les, tenminste volgens het plan van mej. Haars bij hetzelfde blijven. Door iedereen voor zijn eigen schade te laten opdraaien zal de premie voor de WA-verzekering ook lager worden. Er wordt ge woon geen WA meer gerekend bij aanrijdingen met alleen maar schade. De automobilist betaalt de schade aan zijn eigen voertuig of is all-risk verzekerd, waarbij dan uiteraard de verze kering de schade dekt. .Waarschijnlijk zal er over dat zelf betalen van de schade nog wel wat stof opwaaien. Maar naar mijn idee moet het kun nen. Je moet schuld en schade gewoon uit elkaar halen. Hope lijk zal iedereen dan voorzichti ger gaan rijden. Tenslotte is het zo dat in negen van de tien gevallen 't niet alleen de schuld van een automobilist of andere weggebruiker is dat er 'n aanrij ding ontstaat, maar ook het feit dat de ene automobilist de fout van een ander niet ongedaan maakt of corrigeert." Op het ogenblik is het al niet meer nodig bij een aanrijding met alleen blikschade de politie te laten komen. Als er echter onenigheid bestaat over de schuldvraag moet „oom agent" er wel aan te pas komen. Dan moet de situatie ter plaatse dui delijk uitgetekend worden, alle verklaringen moeten op papier gezet en nog eens uitgewerkt worden. Daarbij raakt het ver keer geruime tijd in de war of Geen nameten uittekenen r er ontstaan grote opstoppingen. En tot slot van het liedje moet de rechterlijke macht er nog eens aan te pas komen om een civiele procedure aan te span nen. Een ernorme rompslomp, die mej Haars met dit plan uit de wereld wil helpen. De WA-verzekering zal natuurlijk wel blijven bestaan, hoewel ook die vereenvoudigd zal worden. Deze zal alleen nog maar gel den als een voetganger aangere den wordt of als er op een of andere wijze persoonlijke onge in and heeft nu al bewezen tegen alle mogelijke situaties in het verkeer opgewassen te zijn. Het is wel typisch dat vaak mensen die na tien keer te zijn gezakt voor het rij-examen eindelijk hun rijbewijs in' hun zak heb ben, altijd ongelukken krijgen waar ze ogenschijnlijk hele maal geen schuld aan hebben. Dat is natuurlijk wel bedenke lijk." Van verschillende kanten zijn al reacties op de plannen van mej. Haars gekomen. Ook de minis ter heeft er zijn gedachten over laten gaan. Helemaal gelukkig scheen hij er niet mee te zijn. Vooral het probleem van de „groene kaart" zag hij moeilijk in het nieuwe systeem ingepast. Binnenkort is namelijk een inter nationale regeling te verwach ten met betrekking tot die kaart. Als nu in ons land een nieuwe regeling over de beta ling van de schade komt, kan er met het buitenland geen uni forme regeling meer gemaakt worden. Volgens mej. Haars is dat niet zo'n probleem. „In de eerste plaats moet je natuurlijk voor een internationale regeling een betere, binnenlandse rege ling niet laten vervallen. Boven dien kun je nog altijd aan de grens een verplichte aanvullen de verzekering instellen". die plannen niet van de ene opven andere dag aanvaard rfkeei worden. „Er zal een helicon studie aan een eventuele i wijziging vooraf moeten 8 ma; In de eertskomende vier zal het er nog wel niet do Mac men, maar op langere ter dat heb ik toch goede hoop. Dber{ tuatie in het huidige vei ook heeft dringend behoefte verandering. Je kunt niet negentiende eeuwse het twintigste eeuwse vei lukken gebeurd zijn. Mej. Haars is van mening dat iemand met een korting voor no-claim door haar nieuwe systeem zeker niet benadeeld zal worden. „Zo ie- Mej. Haars begrijpt best dat haar Mej. Haars zal de opzet van ideeën doorspelen naa tenschappelijk bureau risten, verkeersdeskundige verzekerings-experts gezê lijk hun hoofden erover i moeten gaan buigen, zij i de zaak verder moeten uitdiepen. Een woordvoerder van deelde mee dat deze niet gelukkig is met Men vindt dat de konse die een ander met brengen, niet terdege wogen. „Nee, tegenov idee staan wij nog zee tisch", aldus de woord' Hij vond het ook niet er in het plan geen aai re sociale verzekeringen gebouwd. Nu kunnen sen wal en schip de woordvoerder ANK VAi De afgelopen 22 jaar is een Ame rikaanse psycholoog, dr. Peter Witt, systematisch bezig ge weest om spinnen in de war te brengen. In een laboratorium, waarin dag en nacht de tempe ratuur en het licht geregeld werden, diende hij hen doses mescaline, caffeine, carbon mo noxide en amfetamine toe plus de meeste andere drugs en stof fen waarvan men heeft gecon stateerd dat ze op mensen een kwalijk effect hebben. Zoals men kon voorspellen zijn de resultaten van zijn werk af schuwwekkend. In normale toe stand behoren spinnen tot de meest delicate en meest bewon derde handwerkslieden der na tuur. Maar „stoned" produceren ze webben die even afzichtelijk zijn als ondoelmatig voor het vangen van vliegen. Dr. Witt houdt de beestjes in af zonderlijke aluminium frames, zodat hun webben gemakkelijk kunnen worden gefotografeerd voor analyse. Zoals het Engelse tijdschrift „Drugs and Society" in een artikel over zijn arbeid opmerkt, is hun dagelijks ge spin doorgaans een opmerkelijk precies en ingewikkeld proces, waarvan we de mechanismen niet volledig begrijpen. Normaal maakt de spin iedere morgen, vlak voor de dageraad, in 20 k 30 minuten een web door op gezette afstanden draden naar een middelpunt te spinnen (als spaken van een wiel) en die dan heen en weer of in cir kels te kruisen, zodat een net ontstaat waarin insecten kunnen worden gevangen. Vervolgens stelt de spin zich in het middel punt op, zijn acht poten ver spreid over de spaken om de trillingen van een vastzittende prooi op te kunnen vangen. Dit gedrag wordt door drugs radi- kaal verstoord. Door kalmeren de middelen, die tot de mildste door dr. Wit toegediende drugs behoorden, gingen de spinnen minder vaak aan de arbeid. De webben waren kleiner en lich ter, met minder draad en min der spaken en kruislijnen, waar door ze ook minder doelmatig werden voor het vangen van vliegen. Na toediening van betrekkelijk grote, stimulerende doses amfe taminen probeerden de spinnen hun webben met de normale frequentie te bouwen, maar het resultaat was „hoogst onregel matig en ongestructureerd". De webben verloren hun kring- vorm, hadden een willekeurige constructie en waren „ondoel matig" als valstrik. Bij kleinere doses amfetamine behielden de webben hun geometrie, maar hadden de spaken en kruisdra den onregelmatige tussenruim- Zeer hoge doses LSD vernietigden de bouw van webben volledig. Sommige spinner 'den er he lemaal mee op. ote, maar minder „ongesc. makende" Qp het ogenblik doses werden ingewikkelde bouwsels geproduceerd die er vaak „opvallend psychedelisch" uitzagen en waarschijnlijk min der efficiënt waren voor het op vangen van trillingen. Nog klei nere doses LSD brachten door gaans webben voort die gedwon gen regelmatig van vorm waren en een accurate en gelijkblij- Dr. Witt is nog onzeker over de mate waarin men de resultaten van zijn experimenten op men sen kan betrekken. Een pro bleem is stellig dat we nog al tijd niet weten wat voor chemi sche uitwerking een drug als LSD op de hersenen van een mens heeft, laat staan op die van een spin. de wetenschap nog niet toe aan i-esearch na' mogelijk veelbetekenende ove eenkomsten tussen de beide o ganismen. Dr. Witt heeft bew zen dat drugs een activiteit storen die voor een spin vai vensbelang is. Maar men betogen dat we door de experi menten met ratten al evenveel wisten. Rechts een web gesponnen door een wijfjesspin zonder drugs, en links het produkt van dezelW' na toediening van een grote dosis drugs.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10