Jong en oud gebaat bij eenvoudige spelling Boerenleed in Hadimassa nieuwe vorm Rod in eisen McKuen show Natrinon! Hou het scherm in 't oog Zoutarm dieet? Terugblik TV vanavond morgen Radio vanavond morgen PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 NOVEMBER Vanavond voor het eerst dit sei zoen weer Hadimassa in een ge heel nieuwe vorm. Het pro gramma is gewijd aan een en kel onderwerp, ditmaal de agra riërs, die onder de titel „Boe renleed" zullen worden gecon fronteerd met wat er alzo mis is in land- en tuinbouw en vee teelt. De teksten zijn van Kees van Kooten, Wim de Bie en Di- mitri Frenkel Frank, welke bei de eersten ook zichtbaar mee werken. Voorts ziet men in deze nieuwe Hadimassa op het scherm de bekende of minder bekende ge zichten van Ton van Duinhoven, Carola Gijsbers van Wijk, Bruni Heinke, Jost Prinsen, Dolf de Vries en Tim Krabbé. Ned. I 21.25 i Twee voor twaalf Joop Koopman gaat opnieuw zee met zijn quiz voor tweemaal twee spelers, die aan de hand van twaalf vragen, een woord moeten vormen. Wie achter het goede woord komt, kan flink wat geld in het handje vangen. Ned. I 20.45 uur. Koerier van de keizerin Een Pruis in Wenen is de titel van de aflevering van vanavond in de serie van de koerier. Lui tenant Rotteck beleeft weer tal van romantische avonturen. Ned. II 19.05 uur. Per ongeluk Een nieuw verhaal uit de serie van Henri Knap, die een boekje schreef over de manieren waar op men zijn rijbewijs kwijt kan raken. Ditmaal gaat het over de onvoorzichtigheid in het gebruik van alcohol. Ieder denkt zijn ei gen tax te kennen. Men kan daar goed fout mee gaan en an deren levenslang in de vernie ling helpen, zoal niet nog erger. Ned. II 19.30 uur. Waar of niet Inwoners van het gehucht Een zijn uitgenodigd naar de studio te komen om het daar in een soort van quiz op te nemen te gen de inwoners van Acht. Het lijkt wat gezocht, maar het gaat er meestal sportief en vrolijk aan toe. Ned. II 21.25 uur. Goud voor The Cats uit Indonesië v Ter gelegenheid van hun tweeCats een maaltje paling klaar. I Johan Neeskens (r), die uit het gouden platen die ze gistermid- Aanwezig om te proeven waren pannetje van drummer Theo dag uitgereikt kregen, maakten de Ajacieden Ruud Krol (L) en Klouwer kwamen snoepen, de Volendamse beatgroep De 7 Duinhoven en Wim de Bie in Boerenleed We hebben de Amerikaanse dich- ter-zanger Rod McKuen, die niet uit ons land is weg te slaan, bij diverse gelegenheden al op het scherm gezien. Het was dan meestal begonnen om zijn topsong Soldiers who want te be heroes. Twee omroepen hebben zelfs al ruzie gemaakt, omdat ze hem van elkaar afpik ten. De NCRV heeft voor van avond de hand op hem weten te leggen voor een eigen show, waarin Rod ruim de kans krijgt nog meer uit zijn repertoire te laten horen. Bij zijn aankomst in Nederland begin september heeft een van onze redacteuren een uitvoerig met Rod McKuen ge- In dit vraaggesprek feit, dat hij zijn ziel in zijn stem weet te leggen. Hij zei let terlijk: „Uiteindelijk zijn de liedjes, die ik zing, uit mijzelf voortgekomen. Zij weerspiege len wat er met mij is gebeurd sinds ik werd verlaten door mijn vader en de liefde." f ADVERTENTIE) Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar Uitzendingen als die van het UNI- CEF-gala gisteren plegen als t.v.-evenement altijd een beetje tegen te vallen. Het er in optre dende al dan niet top talent kennen we meestal van vroege re uitzendingen waar ze met be tere studiofaciliteiten ook beter uitkwamen dan in een zaalre portage van een evenement waar, begrijpelijk, t.v. beschei den toeschouwer moet zijn. Men kan eigen favorieten derhal ve niet op hun best zien en is door de gevarieerdheid van de uitzending verplicht mee te kij ken naar artiesten die anderer favorieten zijn. Bovendien was het gisteren niet louter goud wat blonk, (neen, vanwege het goede doel noemen we geen na men) maar het moet ons van het hart dat, met name vóór de pauze het bepaald niet allemaal „top" was wat de klok sloeg. kaar komt bij dat het tempo nog al hinderlijk werd opgehouden door Rudi Carrell die in zijn presentatie zocht naar een hele serie eigen acts-voor-eenmalig- gebruik. De meeste ervan vie len onbeholpen uit. Rudi had er beter aan gedaan met zich tot doodgewoon aankondigen te be palen. Natuurlijk waren er overigens tal van dingen waar ook uw recen sent warm voor liep. Om er een paar te noemen: Astrud Gilber- to, onze eigen Christine Deute- kom en ook Petula Clark. Janny Kaye, de Oude Meester die het klapstuk van de avond moest worden, lapte de t.v. na genoeg aan zijn laars. Hij voer de voor di .al een eigen num mer op da, via de buis aanvan kelijk maar moeizaam over kwam. Toch moesten gaandeweg ook de t.v.-kijkers wel onder de ban komen van de man die één der grootste komieken van deze tijd is. Komiek die overigens bijzon der ernstig en heel erg welspre kend was toen hij vrijwel als enige duidelijk maakte waar deze avond alles om draaide, te weten de nood van miljoenen kinderen in deze wereld. Komiek Danny Kaye was dood ernstig toen hij daarover sprak. Hij kent de feiten als ooggetuige; was onlangs in In dia bij de Pakistaanse vluchte lingen. Hij bedelde niet, stelde alleen als nuchter feit dat, als we morgen een betere wereld wensen we iets moeten doen aan de jeugd van vandaag, met name de jeugd die gebrek lijdt. Dit mede uit naam van onze kin deren die welvarend zijn en die dat in onze kleine wereld kun nen blijven als die welvaart ten minste op minimumbasis ook el ders gewaarborgd wordt. Vg. Van Marle Blgnell, Lange Voor hout 58 Den Haag, organiseert van dinsdag 30 november t/m vrijdag 3 december een veiling van o.m. schilderij, aquarellen, tekeningen, antiquiteiten en kunstvoorwerpen. De catalogus vermeldt o.m. de namen van Bosboom, J.H. en H. Koekoek, Nuyen, Tholen en Klinkenberg. Israel Galerie, Prinsegracht 690 Amsterdam, exposeert van 16 november tot 16 december werk van Christiane Alsac. voor Rod was geboren. Met zijn tweede vader door het land rei zend is Rod altijd naar zijn va der blijven zoeken. Zo verklaart hij ook nooit aan een vrouw te zijn gekomen. Als een soort autodidact heeft Rod zichzelf bezig gehouden met literatuur en filosofie. Zo kwam hij tot schrijven en dich ten. Honderden gedichten en liedjes, die door zangers als Frank Sinatra, Petula Clark en Perry Como wereldberoemd zijn geworden. Eerst later is Rod zelf ook gaan zingen ondanks zijn rauwe stem, de rasp in zijn keel. Zijn woorden uit een dicht- gesnoerde keel wekken de in druk op te wellen uit een opge kropt gemoed. Dit anatomisch bijverschijnsel is typerend voor de zang van Rod, die vanavond behalve over zijn Soldiers het ook zal hebben over zijn' nieuw ste topper Without a worry in the world. Ned. II 20.21 uur. De Nederlandse taal is in de loop der eeuwen zo ingewikkeld, inefficiënt, onlogisch en veelom vattend geworden, dat bijna 40 pet van de Nederlandse bevol king niet meer in staat is zijn moedertaal foutloos te schrij ven. Uit een schooltoets (van 1971), waar 44.000 kinderen van de zesde klas lagere school aan deelnamen, en die bestond uit 30 werkwoordsvormen, bleek dat gemiddeld 41 pet van de kinderen meer dan de helft fout maakte. Veel volwassenen blij ven in het maatschappelijk ver keer gehandicapt, omdat ze spellingsfouten maken. Veel jon geren hebben een minderwaar digheidscomplex, zijn gefrus treerd, omdat ze de Nederlandse spelling niet goed beheersen. Over deze problematiek handelt het programma „Een dikke zoen van de juffrouw", dat van avond via Ned. I om 19.05 uur op het scherm komt. In deze „extra lange" zoen van de juffrouw, van 19.05 tot 19.55 uur, laat men een lom-school zien, waar aandacht aan de ver eenvoudigde spelling wordt be steed. Uit een proefje blijkt, dat deze kinderen opvallend minder fouten maken wanneer zij ge bruik mogen maken van het eenvoudige systeem. Verder ge ven prominenten als dr. Marga Klompé, Simon Carmiggelt, de voetballers Piet Keizer en Sja- kie Swart, Henri Knap, Marcel van Dam, onderwijsdeskundige prof. L. van Gelder en prof. P. C. Paardekoper hun mening over de spellingvereenvoudi ging- Wat houdt die vereenvoudiging van de spelling nu eigenlijk in? Op de eerste plaats zullen, wan neer de vier onderwijsverenigin- gen (ANOF, VON, VWS en de sectie Nederlands van de Ver en1 Levende Talen) die zich op zgn. „miniprogramma" verenigd hebben hun zin krijgen en de werkwoordsvormen ge schreven worden overeenkomstig de uitspraak. Men krijgt dus: hij hat, hij vint, vont, wort en wert. C-klank wordt s: dus do- sent, elektrisitijt en sement. De ei vervalt en alles wordt met een, lange ij geschreven. Bij voorbeeld: mijsje, ijgenwijs, zij len en kwalitijt. Jochert De ch-klank wordt gebruikt naar gelang de uitspraak. Men krijgt dus Christus naast Kristus, christelijk naast kristelijk, maar groom en machanika. Y-klank als j wordt j: dus jo chert. Y-klank uitgesproken als i of ie wordt i of ie: aziel, gim- zaal, hiepnose en simpatie. Dit geldt niet voor de lettergroep cy. Men houdt dus cycloon en encyclopedie. Verder wordt isch - ies, lijk - lik, eau - o, ou ver dwijnt en alles wordt au, oe als eu-klank wordt eu, en ue als u- klank wordt u. Volgens de voorstanders van deze vereenvoudigde spelling zullen de scholen, doordat ze minder tijd hoeven te besteden aan de spelling, hun aandacht meer kunnen richten op de overige Rod McKuen zingt vanavond c r Soldiers en Werry struikelblokken van de Neder landse taal die tot nog toe een beetje in een verdomhoekje za ten. Men moet echter nu niet gaan denken dat de Nederlandse taal in een keer „een makkie" is ge worden. Al wordt dit min of meer door de voorstanders ge suggereerd. Er blijven veel in consequenties bestaan. Het woord vrouw blijft men met een w schrijven, alhoewel men die niet uitspreekt. Men schrijft makkelik, terwijl de uitspraak van het woord makkeluk is. Hierbij komt ook nog dat er wat betreft de vaak onlogische grammatica bijna geen wezen lijke veranderingen te bespeu ren zijn. Maar, redeneren de voorstanders, iedere vereenvoudiging hoe klein dan ook, is welkom en in het belang van de lagere school jeugd. Voorbeelden uit de histo rie spreken hierbij voor zich zelf. In 1900 schreef men „rhyt- misch", dit werd in 1934 vereen voudigd tot ritmisch en wanneer de voorstanders van vereenvou digde spelling hun zin krijgen in 1972, ritmies. Een zeer duidelij ke vooruitgang. Historie In 1864 werd de Nederlandse taal voor het eerst door de taalge leerden De Vries en Te Winkel vereenvoudigd. Hiertegen had vooral dr. Kollewijn veel be zwaar. Hij richtte in 1897 de Vereniging tot vereenvoudiging van onze spelling op. Veel drastischer werd de spelling in 1934 door de toenmalige mi nister Marchant aangepakt. Het bekende zinnetje „niet zoo maar zo" stuitte op een grote tegen stand. In 1954 werden door mid del van het „Groene boekje" de zgn. bastaard- of leenwoorden in behandeling genomen. In 1963 kreeg de commissie Pée- Wesselings van de minister ad interim dr. Klompé de opdracht tot sanering van de woordenlijst van het Groene boekje. Tot slot in 1971 het Initiatiefvoor stel van dr. Van der Velde, dat werd gevolgd door de oprichting van de „aksiegroep spellingver eenvoudiging 1972". De actie, waar de vier onder wijsorganisaties achter staan, beoogt het volgende: ten eerste: Verwerping van de regels der gelijkvormigheid en van de ana logie zodanig dat de werkwood- spelling gesaneerd wordt. Ten de juffrouw": Bob Loeven tweede: Afschaffing van het on derscheid ij-ei en au-ou ten gun ste van ij en au. Ten derde: Af schaffing van ie in open letter grepen. De vier samenwerkende onderwijsorganisaties nemen de draad van Kollewijn en de oude Vereniging tot vereenvoudiging van onze spelling weer op en hebben besloten voor al hun uit gaven o.a. hun verenigingorga nen en voor al hun correspon dentie een spelling te gebruiken volgens bovenstaande beginse len. Het actiecomité heeft een groot aantal stickers laten maken en een schoolkrant, waarin de ver eenvoudigde spelling wordt uit gelegd. Deze worden met een oplage van 30.000 in omloop ge bracht. ROELFIEN SANT Samenwerking regionale omroepen (Van onze radio- en t.v.-redactie) DEN HAAG Zeven organisaties en stichtingen, die streven naar een regionale omroep, hebben zich aaneengesloten in een lan delijk overlegorgaan. Zij willen samen kracht bijzetten aan de argumenten voor het oprichten van regionale radio en t.v. Op korte termijn zal hef overleg orgaan contact opnemen met de regering en de Eerste en Tweede Kamer om maximale informatie te geven over de be tekenis van regionale omroepen voor het plaatselijke en regiona le cultuurbeleid en voor het wel zijnsbeleid in het algemeen. Bij het overlegorgaan hebben zich aangesloten de stichting Am sterdamse draadloze omroep, de stichting Rotterdamse regionale omroep, de stichting Haagse re gionale omroep, de stichti ngre- gionale omroep, de stichting re gionale omroep Brabant, de stichting regionale omroep Noord-Holland-noord, radio tele- visy Fryslan en radio Drecht- streek. Voorzitter van het voorlopig be stuur van het overlegorgaan is drs. J. G. van der Ploeg, wet houder van onderwijs en jeugd zaken van Rotterdam. Secreta ris is B. H. M. Sies, directeur van de kunststichting Eindho ven, Bilderdijklaan 19, Eindho- NEDERLAND NOS .18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal VARA •19.05 uur: En een dikke zoq de juffrouw •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Achter het nif •20.45 •21.25 uur: Hadimassa 22.05 uur: Een klein uur U •22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjesk •18.55 uur: Journaal NCRV •19.05 uur: het nieiii 12, quiz lassa De koerier van keizerin Per ongeluk, t.v Journaal Rod McKuen, za Farce majeur I Waar of niet, Pro Musica Journaal Den Haag vandi1 Uit de kunst 1 19.30 uur: •20.00 uur: •20.21 uur: 21.00 uur: •21.25 uur: •22.05 uur: NOS •22.15 uur: 22.20 •22.25 uur: kleur NEDERLAND I NOS 9.00 uur: Huisartsen en a cursussen 16.00 uur: Journaal AVRO 16.02 uur: Rikkie en Slinge •16.25 uur: Hot dog, varia •16.40 uur: Stuif-es-in NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal AVRO •19.05 uur: Mary Tyler Mo^ show 19.30 uur: Poets •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: De Mounties, sb •21.10 uur: De versierders, t.v.-serie NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant •18.55 uur: Journaal bi E.O. •19.05 uur: Suriname, repoyi 18.50 uur: Tenslotte, over® •20.00 uur: Journaal v KRO 20.21 uur: Boefje, film 21.35 uur: Brandpunt •22.25 uur: Tot de dood oif scheidt 22.55 uur: Groeien tegen li duister in •23.05 uur: Journaal kleur HILV. I 8.00 (Si Licht ensemble met i listen. 18.30 Nieuws 18.4; ten 18.50 Marktberichten i 22.00 (S) Voetlicht op: how en musical. 22.25 Oval 2.30 Nieuws 23.3S Den Hs laag 22.50 (S) Goal...!: Symfonie Orkest uit Tok ne muziek. 22.30 (S) Ned chansons 22.55 Mededeling* Nieuws 33.10 Actualiteiten 2 Moderne kamermuziek van landse componisten (opn) 1 21.00 Nieuwr 18.55 5 Taalwenken 18.57 1 n actuallfc .9.45 De u Jazzconcert I pauze: Nieuws en De Zeven sten) 23.00 Nieuws 23.10 Lid ziek 33.40—23.45 Nieuws. actualiteiten (7.30— nws) 10.00 Als a verzoekplaten!» i Claude Bellonl van van Sociale Zaken 12.30—12... B: Radio-Show (15.30—'15.' 17.30—17.32 Nieuws). HILVERSUM II VARA 7.00 Nieuws 7.11 Ochtr." nastiek 7.20 (S) Z.O. gevariee: gj eramma met om 7.33 Van i 7.54 Deze dag 13.23 het begin...: jongerenprog HIRO14.35 HIRO-Magaztoe Het voeden van Nederland di de toekomst, reportage. 14.50 klankbeeld8" H.K^Nleuwe kanker NOS: 15.05 De Gi week in het Nederlandse m- ven 15.30 Frans DuiU Jf" ristlsche muziekbeoefening. GEDACHTE 17.15 Godsdienst U lit Ie. lezing. NOS: 1730 Kritis IJ ra ren blijven zitten (H). du VARA: 17.55 Modedelingen. 10.00 Nieuws 10.03 de koffie (11.00 Niet Nieuws 13.03 Elpee Nieuws 13.03 Nee we noemö sport en muziek. (17.00 Nleu« BRUSSEL 324 m. NCRV: 7.00 Nieu 12.00 Nieuws 12. 12.50 Buitenland! Nieuws toneelagenda 13. zo 13.30 WIJ Weekend' (15.00 Nieuws) ---- schappij. 14.00 Nieuws 14.® sptl 16.44 Lichte muzk* Nieuws en mededelingen V' derlandse top-10.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2