RAS MOET GROEN BLIJVEN Korte metten IR n J BLOEMETJES BUITEN EN BINNEN Mgr. P. Koop: gehuwde man spoedig priester Bijbel voor boven de twaalf WERELD CONGRES KATHOLIEK JEUGD WERK )AG 12 NOVEMBER 1971 avonden geen gelegenheid bieden om de tuin winter ly te maken, en alle werk- nheden daarom naar het keinde worden verwezen, gt het gevaar dat een aantal ingrijke zaken erbij inschie- De laatste maaibeurt is er de rug, de kanten van gazon zijn nog eens afgesto- maar de kwaliteit van de mat is daarmee nog niet êterd. zware grond luchtiger wordt door er zand of turfmolm door heen te mengen. Ook arme zan derige grond moet worden ver beterd. Voor en na het plaatsen van nieuwe planten, vooral van bomen en heesters, flink gieten in het plantgat en om de ge- tussen de stengels doet dienst ker te maken is een indeling in als luchtkussen, een ideale be- een aantal groepen wel nuttig.: scherming tegen de vorst. Ook 1. De theehybriden met prachtige turfmolm biedt een uitstekende vormen en veelal heerlijke bescherming, mits het droog geur, meestal aan te treffen bij kan blijven, dus afdekken met de echte liefhebber, en al dan plastic. Bladeren worden weer niet op een apart, liefst zonnig te nat en vormen bovendien plekje om snijbloemen te leve- volledige vernieuwing de grasmat is het al te maar een aantal herstel- jczaamheden kan nog uitste- worden verricht. Door belopen, door het maaien een zware machine of door regenval, kan het grondop- lak volledig dicht raken. In geval moet de grasmat eens idig worden gelucht. En dat oms na een jaar al noodza- ide jk. De eenvoudigste manier net een riek gaatjes te prik- de 15 a 20 cm, waarbij r door de riek heen en weer lewegen de grond tot op 30 imeter behoorlijk los akt. Voor grote oppervlakten er grote rollen. Is de gras- goed doorgelucht dan is Unsf noodzakelijk, gelijkma- met een dunne laag aan te ingen. Daarmee is het gazon ens goed beschut tegen de ilten 39 ir de langdurige droogte is planten wat verlaat. Daar- enkele tips. Zorg dat plaatste plant. Los geschoffeld onkruid is geen goede mest. Dus niet in de grond werken maar weggooien of op de com- posthoop om te laten verteren. Opruimen Nu hagen en heesters hun bla deren verliezen komen er aller lei ongerechtigheden tevoor schijn. Het is een mooie gele genheid om oude emmers, ste nen, kinderspeelgoed of andere rommel uit de tuin te verwijde ren. Weg met de vervuiling. Een opgeruimde tuin levert een opgeruimd gezicht. Beschutting Er zijn nogal wat planten die beschutting vragen tegen al te strenge kou. Het is nuttig er tij dig voor te zorgen. Riet is ver uit het beste materiaal: het wordt niet gauw nat, droogt weer snel en is lang houdbaar, stro is minder goed. De lucht schimmels. Dennetakken zijn ook ideaal, maar ze moeten in het voorjaar vroeg worden ver wijderd om uitlopen te voorko men. Rozen November is de plantmaand voor rozen. De nieuwe variëtei ten hebben doorgaans wat lan ger dan vroeger het geval was nodig om te rijpen. Voorjaars beplantingen blijven natuurlijk mogelijk, tot eind april, maar dan is het gevolg dat het eerste jaar aanzienlijk minder bloe men worden gevormd. Het aan bod is altijd al groot geweest, maar na een tijd van wat min der belangstelling voor de ko ningin der bloemen, is de keus thans onvoorstelbaar groot. Men bezoeke maar eens een rozen- tentoonstelling, zoals in het Haagse Westbroekpark of de grote jaarlijkse Bundesgarten- schau in Keulen. Om het terrein wat overzichtelij- ren. Deze statige rozen vragen een voedzame grond. 2. De polyantha- en floribunda- soorten, geschikt voor vakken en hagen in nieuwe tuinontwer pen. Doorgaans vrij kleine bloe men - al zijn er ook grootbloe- mige - die in flinke trossen bloeien. De overbekende Queen Elisabeth staat hier een beetje buiten, omdat zij wordt aange wend voor minder goede om standigheden: op donkere plek ken en in slechte grond. 3. Dwergrozen van diverse hybri- densoorten zijn geweldig bloei- rijk in rotstuinen, plantenbak ken en vakken in terrassen. He lemaal nieuw is die cultuur niet. In 1799 werd in Engeland al melding gemaakt van laagblij- vende rozen. Spanje levert mo menteel goede rassen als Pedro Dot, Perla de Alcanada en Per- la de Montserrat, uit Nederland komen heel wat soorten en ook Frankrijk en Amerika leveren bekende soorten. Soms worden ze om stam gekweekt om te zet ten tussen perkplanten en zelfs in een bak op het balkon. 4. Klimrozen worden nog veel te weinig gebruikt op lelijke schut tingen en muurtjes. Oudere soorten als de donkerrode Paul's Scarlet bloeiden slechts éénmaal per jaar, maar nieuwe re minder snelle groeiers kun nen doorbloeien tot de vorstpe riode. Men lette op voldoende kleurtegenstellingen tot de ach- 1 tergrond. 5. Botanische rozen komen er meer en meer in als vervanger van de maar al te gemakkelijk aangewende ligusterhaag. Als haag en als producent van vita- mine-c-rijke bottels zijn zij zeer geschikt. Bi; de aankleding van de tuin kan meer en meer gebruik gemaakt wor den van prefab-elementen. In plaats van bijv. een met veel rommel gepaard gaande eigen „produktie" van betonnen bakken e.d. levert Maas en Waal NV te Malden een MWK-tuinsteen die allerlei verras sende mogelijkheden biedt: zowel voor meubels en gazonafzettingen als voor het overbruggen van hoogteverschillen. Het zijn betonnen U-blokken met buitenmaten 50 bij 40 cm, die vooral in grotere tuinen ideale oplossingen kunnen bieden. Een folder met allerlei toepassin gen geeft ruime informatie. De prijs van de blokken zal evenwel een aantal belangstellenden afschrikken. Hiernaast staan enkele toepas singen afgebeeld. Mgr. P. Koop (63), Nederlan der, veertig jaar missionaris in Brazilië en sinds 1964 bis schop van Lins heeft dertig tot veertig gehuwde mannen, die elk gewenst moment priester gewijd kunnen wor den. „Als de paus vandaag verlof geeft gehuwde man nen te wijden, sta ik klaar om dat direct te doen", zegt hij. Het bisdom van mgr. Koop in Brazilië is ongeveer zo groot als België. Er werken veer tig priesters. Hun gemiddel de leeftijd is vijftig jaar en er melden zich geen nieuwe kandidaten voor het priester schap. Als deze tendens doorzet, blijft er, volgens mgr. Koop, van de kerk in Brazilië niets over. Vandaar dat hij zegt: „Ik ben een bisschop van de prak tijk. Ik zie dat het mis gaat. Een kat in het nauw kan rare sprongen maken en ik weet niet wat de reacties van de priesters zullen zijn, die nu al in gewetensnood komen te zitten, omdat de synode zo teleurstellend is uitgevallen." De bisschoppen van Zuid-Ame- rika zijn hem op de synode tegengevallen. Mgr. Koop vindt, dat zij verstek hebben laten gaan hoewel ze goed weten wat er aan de hand is en heel goed weten, dat het mis gaat. Meer bevoegdheid „De vrijheid van uitdrukking is in het gedrang geweest, belemmerd door bestuurlijke berekeningen, handige wen dingen en tussenkomst van enkele invloedrijke perso nen", betoogt mgr. Koop, die voorstander is van het idee de landelijke bisschoppencon ferenties meer bevoegdheden te geven, met name nu in de kwestie van de gehuwde priester. .Ook de synode, zo meent hij, zou meer bevoegdheden moe ten krijgen. Ze zou van raad gevende instantie een beslis sende instantie móeten wor den. Oude structuren aanpas sen aan de tijd is ondoenlijk. Er moeten nieuwe structuren komen. Wat dit betreft heeft mgr. Koop in Brazilië al verschei dene ideeën verwezenlijkt. Met name met basisgemeen schappen is in het bisdom van mgr. Koop al veel be reikt. De stichting van deze kleine gemeenschappen men noemt ze in Brazilië ook levens- of liefdesgemeen schappen - is in volle gang. Ze werken op kerkelijk vlak, maar ook vooral op het vlak van de ontwikkeling. Juist uit die gemeenschappen zul len de gehuwde priesters ko- Zij zullen verantwoordelijk zijn voor het leven in de basisge meenschappen. De priester komt voort uit zijn eigen ge meenschap en is daarop af gestemd. Ongehuwde pries ters zijn verantwoordelijk voor de coördinatie op lo kaal, regionaal en diocesaan vlak en zijn vaak specialis ten. Elitekerk af In deze structuur past ook de visie van mgr. Koop, dat de kerk van het dagelijks leven uit weer zichzelf moet wor den. De kerk in Brazilië is dan ook bezig van een élite- kerk een kerk ,van het volk te worden. Mgr. Koop zegt tenslotte er niet aan te twijfelen, dat de gehuwde man spoedig pries ter zal kunnen worden ge wijd. Zo niet, dan volgt de verdwijning van de kerk in de onderkomen christelijke "gebieden. „Er konden wel eens onver wachte dingen gaan gebeu ren", zo voegt hij er waar schuwend aan toe. De Internationale Bijbelbond heeft onlangs een boekje op de markt gebracht, dat be doeld is jongelui tussen de twaalf en vijftien jaar te hel pen met de bijbel om te gaan. In het eerste deeltje van het boekje, dat de naam Flits meekreeg, worden vra- gen gesteld, informatie gege ven en liedjes afgedrukt om het Marcus-evangelie begrij pelijk te maken. Het boekje is niet bedoeld om het in een adem uit te lezen, maar om er zestig dagen lang mee bezig te zijn, er in te strepen, het in te vullen en erin te tekenen. Het maakt de bijbel niet overbo dig, integendeel, het is be doeld om de jongelui aan te zetten tot het lezen van de bijbel. Het ligt in de bedoeling dat er nog meer deeltjes verschij nen. De boekjes zijn te be stellen bij de Internationale Bijbelbond, Postbus 127, Driebergen. De prijs be draagt f 3,25 per stuk. De in Confrontatie verenigde orthodoxe katholieken in Ne derland achten nu de tijd rijp om een nationaal ortho doxe priesterraad te vormen en parallel daarmee een or thodoxe nationale lekenraad. In het laatste nummer van het blad van Confrontatie schrijft de heer J. Bongaarts dat beide raden de ortho doxie aan de basis zouden kunnen versterken. Hij is van mening, dat de Neder landse bisschoppen in zeer veel gevallen hun orthodoxe plicht niet doen. Hij conclu deert daaruit dat de bis- Tijd rijp voor orthodxe priesterraad schoppen van Nederland al leen maar legaal zijn, omdat ze nog niet zijn afgezet. De rond Confrontatie verenig de katholieken achten zich een officieuze, maar wel dege lijk authentieke kerkprovin- KERK EN WERELD Kerk botst met staat in Brazilië De commandent van de mili taire academie te Rio de Ja neiro heeft mgr. Alvelar Brandao, voorzitter van de Zuidamerikaapse bisschop penconferentie de gelegen heid geboden om een toe spraak te houden tot de ka- detten. De bisschop wees de kadetten erop dat er een kli maat van angst onder de be volking van Brazilië heerst, omdat het volk door het op treden van de militairen niet in staat is zich te verdedi gen. D"1 legerleiding heèft na het bekend worden van het vooi-- val de commandant, gene raal Rodrigo Y Ramos, op staande voet ontslagen. Bo vendien heeft de legerleiding zodanig de puntjes op de i gezet dat een nieuwe botsing tussen kerk en staat in het vooruitzicht staat. De wereldfederatie katholiek jeugdwerk organiseert van 4 tot 12 april volgend jaar in New York een congres en een alge mene vergadering. Thema van het congres zal zijn „Jeugd, geloof en toekomst". Deze thematiek zal worden toegespitst op het gebrek aan ruimte die de jeugd in de verschillende „lokale" kerken en in de wereldkerk wordt gegeven. Aan het congres zullen ongeveer honderd jongeren deelnemen. De katholieke jeugdraad voor Nederland zal er twee of drie jongeren naar afvaardigen. Het congres zal in Nederland in een grote groep worden voorbereid. Om de jongeren uit de derde wereld in staat te stellen aan het wereldcongres deel te nemen, heeft de katholieke jeugÜ- draad voor Nederland een aantal organisaties en instellin gen verzocht om een bijdrage in de financiering in de kos ten van de jongeren uit de derde wereld. De 23-jarige predikante Dorte Bennedsen van de Evangeli sche Lutherse kerk in Dene marken is benoemd tot minis ter voor kerkelijke zaken, een apart departement in Scandi navische landen. Zij 1$ de dochter van de overleden hoogleraar in de theologie Hal Koch. Haar moeder, Bo- dil Koch, is in het verleden ook minister van kerkelijke zaken geweest. Het vorig jaar zijn in Oost- Duitsland 292 nieuwe boek werken op het gebied van de godsdienst en de theologie verschenen. Dat is vijf pro cent van het totaal aantal verschenen boeken. Tot nu toe was het aandeel nooit meer dan 3,5 procent. De wet van de Indiase staat Madhya Pradesh, waarbij overgang tot het christendom verboden werd, dekt niet de opvatting van de centrale re gering, zo heeft de Indiase eerste minister mevrouw In dira Ghandi gezegd. Maar de wet steunt wel op de wil van de bevolking van Madhya Pradesh. In verband met de synodever gadering van volgende week heeft het moderamen van de hervormde synode besloten aan alle predikanten en ker keraden in de Hervormde Kerk te vragen „zondag 14 november in de voorbede in de kerken het werk van de synode in deze geestelijk zo bewogen tijd te gedenken". Pater Robert Riendeau blijft algemeen secretaris van Ca ritas Intemationolis tot de volgende algemene vergade ring in mei. Het uitvoerend comité heeft op zijn laatste bijeenkomst daartoe beslo ten. De directeur van de Egyptische Caritas, Robert Souria is benoemd als de verantwoordelijke man voor de hulpverlening bij rampen. Op zijn 95ste verjaardag heeft Max Scharzie in Kiissnacht Did.) gezegd, dat hij zijn werk als koster en het dage lijkse opwinden van de kerk klok zal blijven doen, zolang zijn krachten dat toelaten. New York, wereldjeugd spreekt Bezuinigen Ineens moet er, om redenen die iedereen schijnt te be grijpen, geweldig bezuinigd worden. Mijnheer Drees, die thesaurier is geweest, alles van centen weet en mis schien alleen al daarom een gerespecteerd man is, heeft het gezegd en iedereen zegt het hem na. Een tijdlang is er nog ee nbeetje protest ge weest en heeft menigeen ge dacht dat er wel bezuinigd moest worden, maar dan er gens anders, niet op zijn ge bied. Bezuinigen, dat is best, zeiden de kunstenaars, maar dan niet op de kunst, want die is altijd al een sluitpost geweest. Niet bezuinigen op defensie, zeiden de militai ren, want dat is een zuinig heid die de wijsheid be driegt, zij gaat ten koste van onze vrijheid, het hoogste goed. Niet bezuinigen op het onderwijs, zeiden de onder wijzers, want met het oog op onze toekomst mag de kwali teit daarvan niet worden aangetast. Kortom, ieder die overbodig dreigde te worden, probeerde voor het pinnig aanschijn van de zoon des vaderlands zijn onmisbaar heid en rendabiliteit te be wijzen. Deze discussies lijken nu een beetje over te zijn. Het is duidelijk dat niet iedereen een uitzondering kan zijn op. een regel waaraan toch alge mene geldigheid gegeven wordt. Want dan verdwijnt de regel. Er is een „gat" ontdekt of geconstrueerd dat voor iedereen die de taal van het geld verstaat, de re gel ondubbelzinnig bevestigt. Dus moet er echt bezuinigd worden en niet alleen maar ove9 bezuiniging gepraat. Hiemit volgt natuurlijk nog niet dat het ook inderdaad zal gebeuren, maar de onont koombaarheid ervan lijkt toch duidelijker te worden, en juist op dat ogenblik ge beurt er iets interessants dat te maken heeft met nood en deugd. Van de nood wordt een deugd gemaakt en van die deugd wordt onmiddellijk vergeten dat zij uit de nood geboren is en dus levenslang een nooddeugd hoort te blij ven. zich haar voorlopig ka rakter welbewust. Zuinigheid is een nooddeugd en zij mag niet de pretenties krijgen van de grote wijsheid. Dat gebeurt wanneer er b.v. op kunst niet alleen bezuinigd wordt, maar wanneer de Door Cornells Verhoeven noodzaak van die bezuiniging ook verleidt tot een waar de oordeel b.v. dat kunst overbodig is. Zuinigheid is een mooi woord en een goede eigenschap. Het woord heeft te maken met „zien" en omzichtig heid" en de eigenschap met respect voor waardevolle dingen. Zuinig in de goede zin van het woord zijn men sen die niet gauw iets weg gooien of vernietigen, maar het zolang mogelijk gebrui ken. Maar die zuinigheid wordt nauwelijks gepredikt. Integendeel: een snelle af schrijving lijkt onze omgang met de dingen te bepalen. De zuinigheid als nooddeugd lijkt eerder een oordeel v/aarin de waardeloosheid van iets wordt uitgesproken dan cultiveren van die waar de. Dat nu is bijna als een definitie van armoede te be schouwen. Het ergste van de armoede is, dat zij leidt tot een negatief oordeel over wat gemist wordt. Persoonlijk herinner ik mij geen tijd van armoede, maar wel van zuinigheid. En ik herinner mij ook dat er rond die al of niet noodzakelijke zuinigheid een aureool van morele superioriteit gehan gen werd. Daarin ging die zuinigheid ver uit boven haar werkelijke betekenis: nuchtere aanpassing aan de schaarste. Zij werd tot een grote deugd en Ideale levens houding geproclameerd die voor iedereen en voor altijd geldt. Dit proces waarin mensen niet alleen hun ge drag maar ook hun gedach ten en hun normen aanpas sen aan de materiële om standigheden en waarin ze dus op radicale wijze van de nood of het toeval een deugd maken en hun vrijheid opof feren, wordt door Marx ideo logie genoemd. Er is een ideologie van de rijken en een ideologie van de armen en de tegenstelling tussen de twee klassen wordt daardoor nog vergroot. In de eerste wordt een toevallige gunstige omstandigheid tot een van zelfsprekend recht gemaakt, en in de tweede wordt een overbodige nood ingesponnen in een zuinige levensbeschou- Ook de bezuinigingen waarover op dit moment gepraat wordt, beginnen al een ideo logische mist te verspreiden. Een hoge ambtenaar die van zijn baas de minister de op dracht kreeg op het onder wijs te besnoeien, produceer de ineens de vraag of al die onderwijzers en leraren wel ijverig en bekwaam genoeg zijn om de kwaliteit van het onderwijs te waarborgen. Die vraag heeft met de be zuiniging weinig te maken; zij is een ideologisch voort vloeisel uit een dwangsitua tie. Zij lijkt een strengheid en een ascese in te leiden die op zichzelf misschien niet slecht zijn, maar een betere bron van inspiratie en een eerlijker motivering verdie-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15