Piet de Zoete blijft in centrum FC Den Haag kuisende activiteit vNRB na terugval ia het ledenbestand „ZANDVOORT VLIEGEND CIRCUIT" Wraak Donner op Ree LASEROMS AAN DE KANT 191JDAG 12 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 11 VOORZITTER DOKKUM lerdam De roeisport ig jarenlang gebukt on- x het juk van een elite- B irt te zijn. De topsporters tlegen zelf daartoe bij. ichts zo'n vier, vijf keer 1 jaar, en dan bovendien - in de studentikoze m er, trokken ze de aan- f cht van de publiciteit pr zich toe om uit te ma- wie nationaal en inter zonaal de sterksten wa- i. Maar daar bleef het Ambitieuze plannen verenigingsbesturen, in het belang van de lisport een einde aan de alijke reputatie moesten iken, ontbraken. om heeft het bestuur van de linklijke Nederlandse Roei- 'l*ld de laatste maanden de ld in eigen boezem gestoken 'een enquête onder de burger- uitgewerkt. Door de uit- daarvan kwam vast te dat de image van vroe- toch nog door werkte. Het i in ons land staat nog s teveel in het teken van elitesport. Daarover zei •itter Dokkum, die toelicht- klat de aanleiding van de en- jte de te weinig explosieve (ging van het ledental van de (RB was: „Na de Olympische elen in Tokio en Mexico, toen zekere opleving gestalte volgde een lichte terug- De roeiers kruipen dan, nature, snel in hun hoekje zien wel. De bruisende acti- »it verdwijnt. En daar moet gedaan worden. Daar- heeft het bestuur van de tor de komende vijf ambitieus plan uitge- waardoor het laatste schamperheid definitie! wegvallen. Roeien is al leen elitesport meer", de sportnota 1970 van ■landse Sport Federatie wrdt vastgesteld dat het 'fal iportbeoefenaars in ons de laatste jaren met een reent age van 26 toenam, bleef KNRB slechts staan op een name van 9 pet. Zoekend ir de oorzaak daarvan stootte commissie, die stond onder irzitterschap van drs. J. F. Peeters, op een even merk- ardig als interessant aspect, irzitter Dokkum: „Uit dit I iport blijkt dat roeien bij de gd tot veertien jaar enorm in belangstelling staat. Met ge- ens, die de enquêtecommis- ontving van 38 roeivereni- ;en in Nederland, komt men de conclusie dat er in 1970 aanwas van 52 procent was. indrukwekkend cijfer, I arbij ik echter wil aanteke- dat de KNRB de laatste tijd s heeft gedaan om het lien voor de jeugd aantrekke- te maken. De bond hielp de ibs vaak met aanschaf van botenmateriaal". Commis- •vooreitter Peeters: „Hoe ver- Jan Wienese, een van de roeicracks, die Nederland als sportnatie heugend deze toeloop op zich ook is, toch benauwt het me persoonlijk een beetje. Want zijn de clubs straks, als de roeiers aan de wedstrijdsport kunnen deelnemen, berekend op zo'n opvang? Kunnen ze het al lemaal wel aan? Vandaar dat we een soort ontwikkelingsfonds voor de verenigingen in het le ven willen roepen". Want daar schuilt de bottle-neck. De enquête wees namelijk ook uit dat het ledenbestand van de roeibond in de" middengroep, be doeld wordt de leeftijdssector van 17 tot 30 jaar, weer even hard kelderde. Het beangstigen de daarvan is dat de terugloop juist plaats vindt in een klasse, waaruit tenslotte de wedstrijd roeiers tevoorschijn moeten 1LASGOW Jackie Stewart, de wereldkampioen der auto coureurs, heeft op een bij eenkomst ter gelegenheid van de opening van de auto tentoonstelling in Glasgow een waarschuwende vinger opgestoken. „De veiligheid van veel circuits in Europa is nog steeds niet zoals ze moet zijn", zei hij. Volgens Jackie Stewart bestaat er een gerede kans dat er dan ook volgend jaar geen Grand Prix in de formule I klasse op het circuit van Zandvoort gehouden zal worden. „De coureurs zullen het niet lan ger nemen, dat er met hun eisen en verlangens geen re kening wordt gehouden. Het wordt hoog tijd, dat er heel wat verbeteringen aange bracht worden". Pe wereldkampioen was vooral in dit opzicht niet bijster te spreken over Zandvoort. ..Dat circuit kan men rang schikken onder de „vliegende banen". Het weggedeelte, waar Piers Courage vorig jaar verongelukte, is nog steeds niet overeenkomstig onze eisen veranderd. En dat js een heel kwalijke zaak. Er komen de laatste tijd te veel rijders om het leven". -Op het programma voor 1972 JACKIE STEWART staan er 15 of 16 wedstrijden voor wereldkampioenschap pen op het programma. Maar als er geen wijzigingen worden aangebracht, zie ik al deze wedstrijden nog niet Volgend jaar zal voor Stewart een van de laatste seizoenen worden, dat hij als coureur zijn brood verdiend. „Dit jaar nog niet, maar in de niet al te verre toekomst denk ik wel dat ik me terug trek uit de autosport". komen, die op internationale kampioenschappen en op de Olympische Spelen bepalen waar Nederland als roeinatie thuishoort. Omdat de „presta tie-lijst" van de eliteroeiers de laatste tijd geleidelijk aan daal de, had iedereen er min of meer al een voorgevoel van dat in dit opzicht een „onthulling" voor de dag moest komen. Bonds voorzitter Dokkum „In de mid dengroep liep het ledental terug met achttien procent. Dat is toch wel een zaak, waar we ons ernstig zorgen over maken". Maar hoe die ineenstorting op een moment, dat de wedstrijdsport opduikt, tegen te houden? De commissie dringt er in haar rapport op aan een apart onder zoek naar dit aspect in te stel len om exact uit te zoeken in hoeverre wellicht het vertrek van leden naar studentenroei verenigingen en het vervullen van militaire dienstplicht van invloed zijn. Want het is natuur lijk duidelijk dat deze afbrokke ling van de middengroep het le denbestand van de bond hoofd zakelijk stagneert. Een andere zaak, die de enquête commissie van de roeibond on derzocht, was de financiële posi tie van de burgerclubs. Daarbij bleek, dat de 38 verenigingen, met gezamenlijk 6.268 leden een schuld van ruim één mil joen hebben. Een verklaring voor deze belabberde situatie wordt gevonden in de grote in vesteringen, die nu eenmaal voor verenigingen vereist zijn, én in het uitblijven van subsi dies op het investeringsgebied, die de veld- en zaalsporten wél ten deel zijn gevallen. In de beleidsnota wordt dan ook gesteld, dat de roeisport het juiste aandeel dient te verwer ven binnen net kader van de fi nanciële hulp, die de overheid geeft aan de sport. ^NRB-pen- ningmeester Fortuin: „Uit een rapport van de gemeente Utrecht blijkt dat een voetballer 83 gulden, een hockeyer 103 gul den en een honkballer 191 gul den kost. Dat wordt in de vorm van een versluierde subsidie aan de verenigingen verstrekt. Maar de roeisport speelt daarin moet houden in München niet mee. Ze heeft zich met deze problematiek nauwelijks beziggehouden". Voorzitter Dok kum, die vreest dat de roeisport anders nooit de huidige achter stand op de wereldtop kan inlo pen, hoopt daar in het kader van het vijfjarenplan iets aan te doen. „Wij moeten proberen claims te leggen. Bij het NSF, de gemeente, overal op lande lijk en plaatselijk niveau eigen lijk. Door gewoon de boer op te gaan zullen we moeten uitdra gen dat dit zó niet langer meer kan. En dan is er een reële uitweg". HANS DE BRUIJN AMSTERDAM Grootmees ter Jan Hein Donner heeft de kans of rehabilitatie in de tweekamp tegen landskam pioen Hans Ree aangegre pen. Hij boekte zijn eerste overwinning in de match, waardoor de stand met nog één partij te spelen op V/i— 3'/£ is gekomen. Ree. die zich in de voorgaande par tijen koelbloedig verweerde tegen Donners aggressieve spel-opzet, overschreed bij de 38ste zet de tijd. De vol doening over dit „uitgestel de" loon naar werken viel Donner bij lepels van het ge laat te scheppen. Het talrijke publiek in het res- taurartt van het Olympisch Stadion kreeg opnieuw een Gruenfeld-Indische verdedi ging te zien, weer in een an dere versie. Ditmaal werd de hoofdvariant op het bord ge bracht met het kwaliteits offer op al. Reeds spoedig bleek dat Donner de materie geheel beheerste, terwijl Ree Stand: 3Vi-Q/z veel tijd gebruikte bij zijn Jan Hein Donner kwam terug in pogingen een sluitende defen- jg tweekhmp met Ree. Hij sie op te bouwen. De moei- lijkheden werden echter nau welijks minder. Donner hield te in tijdnood en zag uitein de aanval vast. Ree geraak- delijk zijn vlag vallen. Op dat ogenblik was zijn positie alleszins precair, zoniet ho peloos. Morgen wordt de laatste partij gespeeld. Ree heeft dan wit. (wordt vervolgd). w. Pbl—c3 *17—dó. PISxdS. 5. e2e4 Pd5xc3. 6. b2xe-3 c7c5. 7. Lfl- -0. 9. ].i c3x*M PM—c6. Lc8—g». 12. E—£3 Pc6a5. 13. Lc4— d3, Lgl—è6; 14. d4—d5, Lg7xai; 15. Ddlxal, 17—t6; 16. dC. 23. Tbl—el Ld7—1>5. 34. Id3—bl Tn6'3 25. Piri-h5 DdSc7. 36. Ph5xf6+ e7xf6. 27. De.7e6 Pdfi— f7. 28. Ic3xfti Ib5. 29 Dc6e3 Dc7—d6. 30, Do3d4 TM—eS. 31. TelxeS+ Ld7xeS. 32. Lbl—d3 b6—Bö. 33. f3f4 Dd6— a3. 31 h2-M Da3Cl+ 35. K*1 h2 Pf7—h6. 36. Ld3—e2 Ph6— f5. 37. Dd4e5 Del—«3. 38. Le2 -B. Van onze sportredactie DEN HAAG De overwin ning, die Ajax de vorige zondag op Feijenoord be haalde heeft de competitie weer aantrekkelijk ge maakt. Beide elftallen staan gelijk. Slechts door een iets beter doelsaldo voert Feijenoord de lijst aan. FC Den Haag kwam op een achterstand van twee punten, terwijl FC Twente, FC Utrecht en Sparta nog een vinger in de pap houden met respec tievelijk, drie, vier en vijf punten achterstand op het leidende duo. Onderaan is het een zaak tussen FC Den Bosch, Vitesse en Vo- lendam. De laatste club is met twee punten meer in het voordeel. Feijenoord, dat Coen Moulijn weer kan opstellen, speelt in de Kuip tegen FC Twente. De be zoekers hebben meermalen be wezen niet beangst te zijn voor de Rotterdammers en Feijen oord heeft zonder slag of stoot de buit nog niet binnen. Ook Ajax moet danig oppassen in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht, want Feijenoord kwam daar dit seizoen ook niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Boven dien wil de ex-Ajacied Tonny Pronk zijn vroegere clubmak kers nog wat laten zien en wie weet lukt hem dit nog ook. Sparta, met de weer schotvaar- dige Arend Koudijzer, speelt uit tegen Go Ahead Eagles dat te gen FC Den Haag maar pover voor de dag kwam. Excelsior gaat naar DWS en hoopt dat Piet de Zoete handhaaft zich in het t vervangt Kees Weimar. Jan Coenen zijn produktiviteit zal behouden! En dan FC Den Haag. De Zuider- parkers komen voor een moei lijke opgave te staan, want dat is een uitwedstrijd tegen MVV altijd. Niet alleen in uitwedstrij den plegen de Limburgers een FC Den Haag. Hij verdedigingsmuur op te trek ken. doch vaak ook voor eigen publiek, dat zodoende al sterk werd uitgedund. Doelman Frans Körver (34) is nog steeds een van de steunpilaren, waarop voetbalminded Maastricht kan ofschoon de Duitser Verlies van Betty Stöve LOOR7PTORQUAY In het toernooi om de Dewarcup in de Engelse plaats Torquay heeft Betty Stöve gisteren verloren van de Britse Virginaa Wade. De cijfers van deze ontmoeting voor de kwartfinales waren: 6 n een andere kwartfinale-partij versloeg Evonne Goolagong de Britse Joyce Fayter met 6—0, 7—5. DEN HAAG De tuchtcom- missie van de KNVB heeft Theo Laseroms van Feij enoord geschorst voor één bindende wedstrijd. Dit naar aanleiding van de waarschuwing die scheids rechter Van Ravens hem gaf na een overtreding te gen Barry Hulshoff in de wedstrijd tegen Ajax op 7 november in Amsterdam. Laseroms kreeg voorts een boete van 250 gulden. De tuchtcommissie legde verder nog straffen op aan: Verzorger Crouwel van DWS: een beris ping wegens overtreding van ar tikel 6, lid 1 sub d van het alge meen reglement. Dit artikel houdt in dat men zich voor, ge durende of na een wedstrijd be hoorlijk dient te gedragen en anderzijds er aan meewerkt dat de orde wordt gehandhaafd. De berisping is hem gegeven naar aanleiding van het voorgevalle ne tijdens de wedstrijd FC Twente—DWS op 24 oktober. De speler Bouman (DFC): twee wedstrijden schorsing wegens het van achteren trappen van een tegenstander tijdens de wedstrijd de Volewijckers DFC. De speler Gerritsen (Vitesse): Een wedstrijd geschorst, alsme de een geldboete yan 150 gulden wegens belediging van een grensrechter tijdens de wed strijd Vitesse—NAC op 7 no vember. De speler Meurs (Wageningen): Een wedstrijd geschorst, alsme de een geldboete van 150 gul den. Hij krijgt de gelegenheid te voeren tegen het feit Theo Laseroms, met vrouw dags tezamen. dat de tuchtcommissie over weegt de voorwaardelijke straf van een bindende wedstrijd om te zetten in een onvoorwaarde lijke wegens het ten val bren gen van een tegenstander, na reeds voorafgaand te zijn ver maand tijdens de wedstrijd FC VVVWageningen op 7 novem- geschorst met een proeftijd van een jaar, alsmede eén geldboete van 150 gulden, wegens het op zettelijk ten val brengen van een tegenstander tijdens de wedstrijd FC VWWageningen op 7 november. De speler Van der Heide (FC Groningen): Een wedstrijd voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van een jaar, als mede een geldboete van 150 gul- Herben ook goed uit de voeten kan komen in de verdediging. Voorts beschikt trainer Knöbel nog over Willy Brokamp, van wie de doelpunten moeten ko men. Ook de 30-jarige Gerard Hoenen speelt nog altijd een goede partij Jo Bonfrère (25) is een uitstekende middenvelder doch wordt desondanks niet re gelmatig door zijn trainer opge roepen. Verleden zondag, tegen Twente, kwam hij Klingen ver vangen en liep zowaar nog een waarschuwing van scheidsrech ter Aalbrecht op ook. Een ande re bekende naam, Ko Prins, zal er stellig niet bij zijn vanwege zijn overgang (in december) noar Vitesse. In het FC Den Haag-elftal werd slechts één wijziging aangebracht, Piet de Zoete bleef gehandhaafd in de laatste linie, zodat Aad Kila op het middenveld weer zal opere ren. Alle spelers met „Engelse" ziekteverschijnselen zijn dus hersteld, behoudens de wissel speler Thijs Wijngaarde. Paul Roodnat is wederom gebles seerd. OPSTELLING: Doel: Thie; ach ter: v.d. Burch, de Zoete, Mans veld, Korevaar; midden: Advo caat, Berg, Kila; Hestad, Cou perus en Roggeveen. De competitie voor B-elftallen wordt morgenmiddag om half drie voortgezet. Sparta voert de ranglijst aan met drie punten voorsprong op de FC Den Haag. Het Nijmeegse NEC komt de Zuiderparkploeg bezoeken en staat op de ranglijst geklas seerd met vijf verliespunten meer dan de Haagse tegenstan der. In het elftal van FC Den Haag is Kees Weimar opgesteld en verder onder andere ook Woody Louwerens, Simon van Vliet, Leo de Caluwé en René Pas. OPSTELLING: Doel: Louwerens; achter: de Caluwé, Weimar, de Jong. Jansen; midden: v.d. Wulp, v. Vliet, Ouwehand; voor: Pas, Bres en v. Eeden. Inter speelt 1 december in Berlijn FRANKFURT De derde" wedstrijd tussen Borussia Mönchengladbach en In ternationale Milan, in de achtste finales om de Eu ropa cup I, wordt op I de cember gespeeld in West- Berlijn. Deze plaats was voorgesteld door het be stuur van Borussia, welke suggestie door de Westduit- se voetbalbond werd over genomen. een week zijn zij eindelijk 's-zon- den wegens ruw aanvallen van een tegenstander zonder de bal te kunnen spelen tijdens de wedstrijd FC GroningenPSV op 7 november.- De speler Roemgcns (Fortuna SC): een wedstrijd voorwaarde lijk geschorst met een proeftijd van een jaar, alsmede een geld boete van 150 gulden, wegens te hard spel tijdens de wedstrijd FSCVeendam op 7 november. Van Beusekom in goede vorm te Kopenhagen (Van onze sportredactie) KOPENHAGEN Joke van Beu sekom van het Haagse Drop Shot en Marjan Luesken van het Haarlemse Duinwijck leve ren bij de internationale kam pioenschappen van Denemarken in Kopenhagen uitstekende pres taties. Joke van Beusekom is doorge drongen tot de halve finale da mesenkel. Ze versloeg in de kwartfinale in drie games de Deense Jette Fóge. Met Tom Bacher (Den) bleef ze in de kwartfinale gemengddubbel de baas over de oud-Nederlandse kampioene Irme Rietveld-Niel- sen en haar man. Joke en Tom zegevierden in twee games met 15-6 en 15-2. In de damesdubbel bereikten Joke van Beusekom en Marjan Luesken de halve finale door een 15-6 15-6 winst op Irme Rietveld-Hansen en Eva Carb

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11