tódóc @OO/UMI£ WINTER ENTERT EUROPA Cafébezoeker door schot van politie dodelijk gewond 2 Drinkwater in de winkel 50 FANTASIE PANTYP Subsidie mogelijk Spasski-Fischer in Amsterdam? Brand bij Beernink Voorlopige VS-huIp Weer meisje geteerd en kaal geschoren Vakanties voor 1972 vastgesteld Ontslag van 254 werknemers bij Co-op Hovercraft bij Calais gestrand VS kopen weer chroom in Rhodesië Toeslag op Ster reclame helpt kranten Grote kans op ontslag bij Gist verbouwen? haasdijk Zendtijd radio en tv niet uitgebreid ngracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. vertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement por week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.540 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Op losse groeven; 20.21 uur Unicef in zilver. Droog en meest zonnig weer maai later in het noorden van het lant ook wolkenvelden. In de nach en ochtend overwegend lichtt vorst met minimumtemperaturei omstreeks min vijf graden maai vlak aan zee plus drie graden. Van onze parlementaire redaktie Haag Amsterdam werpt zich op als stad waarin de schaak- tdstrijd tussen Fischer en Spasski om het wereldkampioenschap iu kunnen worden gespeeld. De regering wil eventueel een finan- lle garantie geven. Er is hierover overleg geweest tussen staats- cretaris Vonhoff (CRM) en B. en W. van Amsterdam, zo zei de er Vonhoff gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van CRM-begroting heer Vonhoff wees erop dat ook anderen, zoals Brazilië, proberen schaaktweekamp van de eeuw te krijgen. Van een onzer verslaggeefsters E BILT Voor het eerst heeft het de afgelopen nacht in vrijwel het gehele land enkele graden gevroren. Eelde en Rotterdam boekten de laagste temperaturen met resp. 4 en -5 graden. Maar niet alleen in ons land is het winter se weer plotseling ingetreden. Boven de rest van Europa b de lucht al even koud. )i de Alpen viel een niet onaan- ilijke hoeveelheid sneeuw. In taal moesten in het gehele Al- ogebied 22 passen gesloten waaronder 12 in Zwit- >wd. Aangezien nog niemand slijk op plotseling invallend interneer had gerekend, ble- in Tirol vele automobilisten teken omdat ze nog geen '«"wkettingen om hun banden snijdende noordenwind Noord-Spanje de koude en kwam de eerste sneeuw, de Spaanse provincie Valen- a zorgde zware regenval voor e.'stromingen. Zuidfranse stadje Rochefort- ontagne bij Clermont-Ferrand raakte door een sneeuwval van de buitenwereld afgesneden. De temperaturen in Scandinavië blijven dagelijks al definitief be neden het vriespunt, in de rest van Europa overdag erboven. Voor ons land verwacht het KNMI voor de komende dagen eei> toenemende kans op regen en stijging van de temperaturen vooral 's nach(g. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De flat van oud- minister mr. H. K. J. Beer nink aan de Rijswijkse Tho mas Jeffersonlaan, is gister middag gedeeltelijk uitge brand. De brand is ontstaan in de keuken, die geheel uit brandde en door de hitte de waterleiding deed springen. Mevrouw Beernink had een uur voor het ontstaan van de brand het huis verlaten om haar huishoudelijke hulp weg te brengen. Rond kwart voor vijf rook een buurvrouw in het trappenhuis een scherpe brandlucht en waarschuwde de brandweer, die de voor deur insloeg om de woning te kunnen betreden. Met persluchtmaskers drongen de brandweerlieden de vol rook staande woning binnen en wisten toen binnen enkele minuten de brand onder de knie te krijgen. De brand moet toen ongeveer een Nadst de brand was geblust, kwam eerst mr. Beernink thuis, even later gevolgd door zijn vrouw. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De schade in de woning is mede door het uitstromende water en de geweldige toervorming zeer groot, en wordt geschat op 15.000,—. SHINGTON (Reuter) De merikaanse Senaat heeft een etsontwerp aangenomen over en tussentijdse regeling voor üp aan het buitenland. Dit etsontwerp vervangt gedeelte- It de wetgeving die vorige aand door de Senaat is orpen. fens het wetsontwerp, dat be- ïrkt is tot economische en lief- idige hulpverlening, wordt 144.000.000 dollar beschikbaar ssteld voor leningen,' techni- che bijstand, de vrijwilligers- ensten van de V.N., de allian- f voor de vooruitgang en de akistaanse en Arabische vluch- üngen. 0NDONDERRY (ANP) - Op- nieuw is in Londonderry's Jogsidewijk een tienermeisje "afgeschoren en geteerd wegens omgang met Britse soldaten. en menigte van 200 personen s|oeg zwijgend gade hoe een groep vrouwen het meisje uit auto sleurde, aan een lantaarnpaal bond en met schaar en teer aan het werk gmg. t werd aan dezelfde lantaarn paal gebonden als de 19-jari- ge Marta Doherty, de ver loofde van een Britse sol daat, die hetzelfde lot eerder f^derging. Aan haar hals Jjln8 een bord met de woor den „soldatenliefje". rgen zal Marta Doherty in- ,*t huwelijk treden met d- 9-jarige soldaat John Lar- 'er. Larter is katholiek ge worden om met het meisje le kunnen trouwen. DEN HAAG (ANP) Minister Geertsema (Binnenlandse Za» ken) is akkoord gegaan met hel door de Stichting van de Arbeid voorgestelde schema voor do vakantiespreiding voor het be drijfsleven in 1972. Hij heeft dit de gemeentebesturen meege deeld. De vakanties worden als volgt ge spreid: van 1 tot en met 15 juli het oosten en noorden van Ne derland, plifs de bouw- en ne- venbedrijven ne de textielindu strie; van 15 juli tot en met 20 juli het gedeelte van Nederland bezuiden de grote riv (Noord-Brabant, Limburg Zeeland); en van 29 juli tot er> met 12 augustus het westen van het land (Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht, en Gelderland ten noorden en ten westen van de rivieren) plus de metaalindu- Minister Geertsema heeft er ver der op aangedrongen om het overheidspersoneel dat niet aan de schoolvakanties gebonden >s zoveel mogelijk buiten het tijd vak van 1 juli tot en met 12 au gustus met vakantie te laten gaan. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Co-op Nederland heeft besloten een versnelde reorganisatie door te voeren. De ze houdt in dat 254 personeelsle den zullen moeten afvloeien. Voorts zullen zes regionale kan toren gesloten gaan worden, waaronder die in Den Haag en Leiden. Ook zullen zestien Co-op-zaken in heel Nederland gesloten worden, waaronder enkele in Den Haag. Deze zaken vallen in de niet-le- vensmiddelen sector, aldus Co- op Nederland. Midden volgend jaar zullen de ontslagen vallen, voornamelijk in het westen en noorden van ons land. Het grootste deel van de afvloeng zal geschieden door natuurlijk verloop. Met de vakorganisaties vindt nauw overleg plaats over de toepassing van de regeling. De ondernemingsraden zijn het overleg betrok ken. CALAIS, (AP) Een grote ho vercraft op weg naar Engeland is gisferen in zware zeeën be schadigd. De 147 passagiers van het voertuig zijn in reddingsbo ten aan land gebracht. Het voertuig, met 23 auto's aan boord, is bij Sangatte, ten zuid westen van Calais op het strand vastgelopen. De re Holle Bolle Gijs is de worstelaar Haystackts Galhoun, die mo menteel in Australië verblijft. Op zijn tocht erheen had hij twee vliegtuigstoelen nodig. Hij eet maar twee keer per dag. maar da- nook voor. zijn ontbijt 12 eieren. 20 cakejes, een kilo spek en een liter melk. 's Avonds wordt het diner gevormd door tivee kilo bief stuk, sla en andere groenten. Van een onzer verslaggevers. Den Haag Na de Rotterdamse zuivelhandel die Noors drinkwater gaat verkopen, overwegen thans ook verschil lende fabrikanten van frisdranken smakelijk drinkwater op de markt te brengen, nu de smaak van het Rijnwater met de dag achteruit gaat. e frisdrankenfabriek Winters (o.a. Seven Up en Sunkist) overweegt flessen drinkwater te gaan verkopen, terwijl Hero en Nutricia plannen hebben ver pakt water op de markt te bren gen. Ook andere fabrikanten en handelaren volgen de ontwikke ling met belangstelling. De Tweede Kamer heeft vanmor gen besloten het Franse parle ment te verzoeken zijn invloed aan te wenden om de lozing van afvalzouten in de Rijn door Franse kalimijnen tot het uiter ste te beperken of tijdelijk stop te zetten. een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer hadden elf fracties gewezen op de ernstige situatie van onze waterhuishou ding door de lage waterstand van de Rijn. Het hoge zoutge halte van de Rijn wordt veroor zaakt door de zoutlozing door de Franse kalimijnen in de Elzus, zo schreven de Kamerleden. De Europese commissie stelt mo menteel een onderzoek in naar verontreiniging met onder ande re kwik van rivieren, in het bij zonder de Rijn. Jaarlijks wordt 110.000 kilo kwik in de Rijn ge loosd. Het rijk zal volgend jaar onge veer 12.000 aanslagen opleggen op lozing van afvalstoffen ii nalen en rivieren in onderhoud bij het rijk. De opbrengst zal naar raming 30 miljoen be dragen. In West-Duitsland hebben schillende steden het drinkwater op rantsoen gesteld. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft besloten het embargo op de invoer van chroom uit Rhodesië op te hef fen. Het deed dit op voorstel van de Senaat. Amerika moest door het embargo zijn chroom in de Sowjet-Unie kopen tegen een veel hogere prijs. Het Britse lagerhuis heeft de ver lenging met een jaar van de in 1966 door Engeland tegen Rho desië uitgevaardigde economi sche sancties goedgekeurd. (Van onze parlementaire redak tie) DEN HAAG De regering gaat een toeslag van vijf procent hef fen op de Ster-reclame op radio en tv, om daarmee de kranten te helpen. Op jaarbasis brengt dat ongeveer 5 miljoen gulden op. Dit geld zal worden gestopt in het op te richten Bedrijfsfonds voor de Pers. evenals de vijf miljoen gulden die de kranten volgend jaar nog uit de Ster-pot tegoed hebben. Dit staat in een brief die minister Engels (CRM) heeft gestuurd aan de commissie-Rooij. Deze commissie heeft de regering ad viezen gegeven over steun aan de pers. Bij de behandeling van de CRM-begroting in de Tweede Kamer was door Kamerleden op snelle instelling van het be drijfsfonds aangedrongen. De oppositie is niet tevreden met de voorgenomen steunmaatrege len. In een motie wordt de rege ring opnieuw om 20 miljoen ge vraagd voor extra steunmaatre gelen. Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG. Een hoofdagent van de Haagse politie heeft vannacht rond half één de 28-jarige losarbei- der Cor Grootveld uit de Ripperdastraat in Scheve- ningen in café Sport met een schot uit zijn dienstpi stool zodanig getroffen, dat de man op weg naar het ziekenhuis aan de Zuidwal is overleden. De politie was te hulp geroepen door de cafehoudster toen in haar café een massale vechtpartij ontstaan was, na dat het slachtoffer bezoekers met een alarmpistool bedreigd had. De hoofdagent schoot toen Grootveld bij een bevel om zich te laten fouilleren zijn hand in zijn linkerbroekzak stak. De 36- jarige hoofdagent voelde zich daardoor bedreigd, trok zijn pi stool en loste van een halve meter afstand en schot dat het slachtoffer in de linkerzij trof. De cafehoudster had, toen zij de politie te hulp riep, gewaar schuwd, dat sommige bezoekers volgens haar gewapend wa ren. Kort ervoor had het slachtoffer met zijn alarmpistool eenvijftiental bezoekers bedreigd, nadat ruzie ontstaan was over de puntentelling bij het biljarten, waarmee een van Grootvelds vrienden zich bezig hield. Het alarmpistool bleek na inbeslagname echter geen kogels t< De fouillering van de overige tien tot vijftien bezoe kers leverdè £,een wapens op. Groótevld was in het begin van de avond met drie vrienden, waarvan twee broers, het café aan de van Forccststraat bin. nengekomen. Tot middernacht bleef het rustig. Daarna echtet ontstond de ruzie rond de puntentelling bij het biljarten. Na dat het slachtoffer daarbij zijn alarmpistool getrokken had probeerde de cafehoudster het wapen met een speer uit dienst handen te slaan. Zij werd daarop weer bedreigd door de twee broers, die het voor hun vriend opnamen. Deze dre ven de vrouw met biljartkeus in het nauw. De cafehoudster sloot daarop het cafe en telefoneerde naar de politie om hulp. Intussen ontstond in het cafe een massale vechtpartij, waaraan een einde kwam, nadat de hoofdagent met een college was binnengekomen. De collega van de hoofdagent gelastte daar op met zijn pistool in de hand aan enkele aanwezigen zich te laten fouilleren. Terwijl de hoofdagent zich hiermee bezig hield verwijderde Grootveld zich langzaam, alsof hij zich uit de voeten wilde maken. Ook hij kreeg toen bevel zich te laten fouilleren. Hij weigerde echter en stak snel zijn hand in zijn linkerbroekzak. Daarop trok de hoofdagent snel zijn pistool en schoot van korte afstand Grootveld neer. Deze werd in de linkerzij ge troffen en overleed op weg naar het ziekenhuis. Van een onzer verslaggevers DELFT Bij de N.V. Gist-Bro- cades moeten zeer waarschijn lijk personeelsleden afvloeien en herplaatst worden. Hierover wordt op 9 december overleg geleegd met de vakorganisaties. Over hoevee! personeelsleden het moet ga&n is nog niet be- it een officiële mededeling van het bedrijf blijkt: De N..V Gist-Brocades in Delft is door ongunstige bedrijfs-econo- mische ontwikkelingen gedwon gen over te gaan tot verminde ring van activiteiten, zoals in vesteringen en de produktie in de biofarmaceutische sectoren. Naast de algemene economische moeilijkheden kampt Gist-Bro- cades met een sterk verminder de afzet van penicilline en was middelenenzymen. De eerste helft van dit jaar gaf een terug gang in de winst van de onder neming te zien van 36,4 procent en deze trend heeft zich nog voortgezet. ADVERTENTIE1 haasdijk bellen! wlnkellnlericurt deze week bij in verschillende hippe dessins ir gratis feestpekksttsn Loetestr. 2-4, Spaanse Polder ^Rotterdam Tel. 010-154322 J c' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Engels (CRM) vindt uitbreiding van de zendtijd van radio en tv in de komende jaren erg onwaar schijnlijk, gezien het geld dat dat zou gaan kosten. Ook 'n nieuwe uitbreinding van de zendtijd van Hilversum 3 ligt volgens de minister niet voor de hand. Een derde tv-net komt er

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1