Briljant komediespel in n blok aan het been" Verbeterde conservering van nieren maakt meer transplantaties mogelijk Weerbericht Sonaten- middag Erduran en Wayenberg Centrale antennes in Breda en Eindhoven Veertien mensen verbrand in trein MIGS BOVEN BEZETTE SINAÏ jiAANDAG 8 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG De spectaculaire harttransplantaties hebben de andere orgaantransplantaties een beetje naar de achtergrond verschoven. Wel enigszins be grijpelijk. De motor van het menselijk lichaam immers is het meest aansprekende vitale deel. Maar de deskundigen hebben op andere terreinen evenmin stil gezeten en daar zelfs belangrij ke resultaten geboekt. Zoals op het gebied van de niertransplan tatie, waar een verbeterde con- servering van nieren het moge- OS lijk maakt een groter aantal transplantaties te verrichten. fl De man achter deze ontdekking 2 is de tot Amerikaan genaturali seerde Nederlandse dokter Bel- zer, wiens naam ook verbonden is aan de betreffende machine. Tot voor kort was het slechts mo gelijk voorbehandelde menselij ke nieren maximaal zes uur te bewaren. Veelal was deze con- serveringsperiode te kort, om dat men in de eerste plaats re kening moest houden met de tijd die nodig was voor het be palen van de witte bloedli- chaampjesgroepen, waardoor de patiënt gevonden kon worden bij wie de nier het beste paste. In de tweede plaats moest 'de nier getransporteerd worden van het ziekenhuis waar de transplantatie zou plaats vin den. Bovendien moest de patiënt bij wie de nier getransplanteerd zou worden ook ergens vanuit het land naar de transplantatie kliniek komen. De factor „tijd" (is spoed) speelde daarom steeds een belangrijke rol. Daarom werd gezocht naar me thoden om nieren langer vitaal De Belzer-machine, een verbeterde conserveringsmethode, die het mogelijk maakt i te kunnen houden. taties te verrichten. Succesvol De succesvolste onderzoeker was dokter Belzer, in Amerika. Hij ontdekte de beste vloeistof waarmee een eenmaal uit het menselijk lichaam verwijderde nier continu doorspoeld moet worden. Die vloeistof is bloed- plasma, dat bevroren wordt tot —30 graden Celsius, vervolgens ontdooid en op speciale wijze gefiltreerd woüdt. Door gebruik making van dit plasma slaagde iokter Belzer erin bij dierenex- perimenten nieren tot 72 uur te bewaren en vervolgens met suc ces te transplanteren. Bij men selijke niertransplantaties haal de hij conserveringstijden tot 50 De Bilt De depressie aktivitei- ten die zich tot voor enkele da gen ten noorden van ons land afspeelden, drongen het afgelo pen etmaal tot ons land door. Hoewel de depressie kernen in het algemeen via Schotland naar Zuid-Scandinavië trokken drongen fronten van deze storin gen tot ons land door. Dit ging op vele plaatsen met regen ver gezeld. Zo viel in de afgelopen nacht in De Bilt 9 millimeter regen. Dit was voor het eerst sinds 25 september dat in De Bilt in een etmaal meer dan 5 millimeter regen was gevallen. Ook het komende etmaal blijft de depressie aktiviteit groot. Een aktieve depressie vopr de Noorse kust trekt naar het Zuid oosten weg, maar een randsto- ring zal morgen het weer in ons land bepalen. Op de nadering hiervan neemt de wind toe en wordt de buienaktiviteit groter. Plaatselijk kunnen de buien van hagel vergezeld zijn. Later op de dag ruimt, de wind naar noordelijke richtingen waarbij de middagtemp. in het alge meen lager zullen zijn dan van daag. Vooruitzichten voor woensdag. Vrij koud en buiig weer. rsvooruitzichten voor woens- g in cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 14 Min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal Max. temp. 1 tot 5 graden onder normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent Zon 7.48-16.59. Maan 23.28-13.58. Schev. hoogw. 7.22-19.50; laagw. 3.07-15.29. W eerrapporten van hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm geh.bew. geh.bew. - onbew. onbew. mp. temp. slag 1 —5 14 uur. Aldus kwam het spoedei sende karakter van niertrans plantaties te vervallen en was het mogelijk beschikbaar geko men nieren efficiënter te gebrui ken, langer gereed te houden voor transplantatie. In Nederland is het 't Academisch Ziekenhuis in Leiden dat als eerste is overgegaan tot aan schaffing van het Belzerconser- veringstoestel. Na een groot aantal experimenten te hebben verricht is men nu ook zover dat alle nieren, die gedurende 48 uur in het Belzer-apparaat bewaard zijn, na transplantatie goed blijven functioneren. Bij een hond zag men zelfs een goe de functie van de getransplan teerde nier nadat deze 75 uur in het apparaat bewaard was. Sinds kort worden in Leiden ook aangeboden menselijke nieren op dezelfde wijze bewaard en zijn reeds met succes enige transplantaties met gebruikma king van de Belzer-machine verricht. In de overige universi teitsklinieken alleen daar worden in Nederland niertrans plantaties verricht werkt men nog volgens de oude me thode. Hele team In Amerika heeft men de voorde len van het Belzer-apparaat nog verder uitgebuit. Daar heeft men de apparatuur ingebouwd in - speciaal geconstrueerde au to's, waarin ook het hele trans plantatieteam mee reist. Het team gaat naar het ziekenhuis waar de donor ligt, haalt de nie ren uit het lichaam, deponeert ze in het Belzer-apparaat en rijdt door naar het ziekenhuis waar de ontvanger wacht. Of men in Nederland deze ideale toestand ooit. zal bereiken is nog een vraag. Het grote knelpunt is het beschikbaar hebben van vol doende hoog gespecialiseerde transplantatieteams. Wel is het de bedoeling, dat meer universi teitsziekenhuizen worden uitge rust met het Belzer apparaat, zodat er een netwerk van goed uitgeruste transplantatieklinie- ken komt. Doordat bij gebruikmaking van de Belzer-machine het spoedei sende karakter van de trans plantatie komt te vervallen, kan men ook de financiële zijde van dit werk gunstig beïnvloeden. Het is niet meer nodig snelle po litiewagens of vliegtuigen bij an te transplante ren in te schakelen. Hét wat rustiger aan gebeu rt heeft de tijd. Uniek Wat dit vervoer betreft is men in Nederland tot een unieke sa menwerking gekomen met par ticuliere automobilisten, opgezet door het Rode Kruis. Er is een vrijwilligerskorps gevormld, dat zich dag en nacht beschikbaar houdt om in te springen bij het vervoer van transplantatiemate riaal. Het korps bestaat pas sinds kort en telt 160 man. Dat is nog onvoldoende. Het Rode Kruis streeft er naar in iedere plaats drie vrijwilligers beschik baar te hebben. Aan de uitbouw van de organisatie wordt thans gewerkt. Enkele automobilisten hebben reeds dienst gedaan. Zo reed zondag j.l. bijvoorbeeld een vrijwilliger van Leiden naar Leuven om typeringsmateriaal (bloed en weefsels) op te halen ten behoeve van een op handen zijnde niertransplantatie. Voor langere afstanden kan men nog steeds een beroep doen op de Marine Luchtvaart Dienst. Een geweldige partner, aldus Lei den, die graag inspringt, omdat hij toch 24 uur van de dag „stand by" moet zijn. Eurotransplant In de transplantatie speelt Leiden nog op een antlere manier een belangrijke rol. Daar is name lijk gevestigd de Europese orga nisatie voor orgaantransplanta ties, Eurotransplant, die samen werkt met een 60-tal klinieken in vijf verschillende landen, te weten België, Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk en Enge land. Alle daar aanwezige nier patiënten zitten in Leiden met hun gegevens in een computer. Komt er ergens in deze landen een nier voor transplantatie vrij, dan worden de gegevens (onder andere het type witte bloedlichaampjes) overgeseind naar Leiden, waar de computer binnen de kortst mogelijke tijd de patiënt aanwijst die het best bij de vrijgekomen nier past. Dan treedt het vervoersappa- raat in werking, veelal dus vrij willigers. Voor de lange afstan den maakt men nog wel gebruik van vliegtuigen. Door tussen komst van Eurotransplant zijn sinds de oprichting in 1968 in verschillende Europese landen zo'n ruim 500 niertransplanta ties verricht. Donors Een aantal dat dank zij de Bel zer-machine aanmerkelijk kan worden uitgebreid. Dat is wel nodig ook. In Nederland staan zeker ruim 1000 personen op de wachtlijst voor een niertrans plantatie. Maar de Belzer-ma chine kan niet bewerkstelligen dat er meer donors komen. Daaraan is een groot gebrek. Vele nierpatiënten, waarvan de meeste in ziekenhuizen wordt verpleegd, moeten het nog stel len met de omslachtige kunst nier, met de dialyse. HAN HEEZIUS Ayla Erduran, de Turkse violiste, heeft ook in Nederland haar re putatie verdiend en erkend ge kregen. Toch heeft haar spel één zwakke kant: de sterk vi brerende toon waardoor de klank minder mooi wordt, zodra de violiste het tempo opvoert en haar volume vergroten gaat. Kort en bondig prijkten op Erdu- ran's recital zondag in Diligen- tia slechts drie sonates: Bach. Beethoven, Brahms. De uit het hoofd begeleidende Daniel Wayenberg was haar partner en het was zijn uitstekend, maar iets te veel dominerend spel, dat de Turkse violiste mede noopt om „sterk" te spelen, met de minder gunstige gevolgen voor haar toonvorming. Bach liet bij ons de beste indruk achter; het samenspel was daar oog niveau. G y L_ EINDHOVEN (ANP) Twee nieuwe wijken in Eindhoven, krijgen een centrale antenne-in richting. De bewoners kunnen met een normale tv-ontvanger straks veertien programma' ontvangen. Philips heeft opdracht gekregen de centrale antenne inrichtingen aan te leggen. BREDA De raad van Breda zal op 18 november beslissen of de stad Breda één centraal an tennesysteem zal opzetten ge schikt voor tv-ontvangst van twee Nederlandse, twee Duitse en twee Belgische tv-program- ma's. B. en W. van Breda wil len daartoe in zee gaan met de N.V. Casema, waarin de PTT en de Nederlandss omroepen samenwerken. Feydeau is Feydeau. Het gezel schap dat de Franse vakman komediant van stal haalt lijkt in de eerste plaats op zeker te spe len. Maar bij wat Ko van Dijk van Feydeaus's ,,'n Blok aan het been" maakte, vervallen zulke redeneringen tot oninte ressant geleuter. In een voor stelling waarin de vonken van het Echte Theater bijna zicht baar de zaal insprongen, bracht de Haagse Comedie een volle schouwburg tot tranen van het lachen en gaf het gezelschap nog eens antwoord op de mo dieuze vraag wat toneel moet zijn: Gewoon, goed. En dat terwijl Feydeau met het door Paul Rodenko handig en erg goed „bekkend" vertaalde „Un fil ia patte" beslist niet zijn meest briljante werk lever de. In dit geval geen probleem, de Haagse Comedie zorgde voor de brille. Guido de Moor, die als Bois d'Enghien wil trouwen maar het niet uit kan maken met zijn minnares, met een per fect gemak rondspringend over het toneel en met een geweldige mimiek zorgend voor het hoog tepunt van de avond, de scène vóór de pauze, waarin hij uit legt waar zich een niet-bestaand restaurant bevindt. Jules Croi- set, ten voeten uit de half Spaans brabbelende generaal die met boeketten, aanzoeken en duelplannen smijt. Carl van der Plas, onherkenbaar en on navolgbaar als een uit z'n mond ruikende Fontanet. Eli Blom als een mooi bazelende notarisklerk en Manfred de Graaf (heel even) als een Ben Turpin-achti- ge huisknecht. Anne-Wil Blan- kers was de uitgelaten, char mante chanteuse Lucette Gau- tier, iets te veel op één toon volgehouden, maar het zijn vooral de mannen die het bij Feydeau kunnen maken. Er was geen zwakke plek in de rolbe zetting, en als Feydeau die (b.v. na de pauze) in zijn stuk wel had, zorgde Ko van Dijk voor de ene regie-vondst na de ande re. In erg mooie decors van Hep van Delft (open doekje) liet hij de Haagse Comedie nog eens duidelijk maken wat het gezelschap is: Het beste van het land. BERT JANSMA. Piratenschip blijft aan de ketting (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN - De Mebo I het bevoorradingsschip van de piraat Radio Nordsee Inter national dat in Scheveningen ligt is vrijdagmiddag van de ketting aan de ketting gegaan. Ongeveer een maand geleden liet de Wassenaarse ingenieur P. Heerema beslag leggen op het schip. Hij kreeg nog om en na bij de 200.000 van de Zwitser se eigenaren van Radio Nord- see. Vorige week werd deze schuld voldaan en zou de ket ting uit de schoref van het schip gehaald kunnen worden. Dit werd evenwel belet door het Rotterdamse sleepbedrijf Smit, dat liet weten nog ongeveer 25.000 te goed te hebben van de Zwitsers Meister en Bollier. Voor de deurwaarder reden om de ketting te laten zitten. Vedontwaardi ging over verhoging kapperstarieven UTRECHT (ANP) - De katholle- ke bond van werknemers werk zaam in kappers- en schoon- heidsverzorgende ondernemin gen St. Cosmas is verontwaar digd over het advies van de fe deratie van werkgevers om de tarieven met ingang van 1 no vember met drie tot zes procent te verhogen. Op 1 mei j.l. zijn de tarieven al met vijf procent verhoogd. MANILLA (AP) Veertien men sen zijn verbrand en acht ande ren gewond bij een botsing tus sen een tankauto vol benzine en een passagierstrein op een over weg in de Filippijnse provincie Pangasinan. De tankwagen vloog onmiddellijk in brand. De vlammen omgaven direct daar na ook de vijf wagons van de trein. Suske en Wiske Het brom mende brons Lucky Luke (Van onze correspondent) JERUZALEM Dit weekeinde er een schaduw gevallen over Israels gevoel van onaantast baarheid. Twee Migs-34 ge vechtsbommenwerpers, waar schijnlijk bemand door Russi sche piloten vlogen van het noorden naar het westen over de bezette Sinai. Israëlische vliegtuigen stegen op om de Migs te onderscheppen. Ze slaagden er echter niet in om contact te maken, waar schijnlijk omdat de Mig-23 snel ler en hoger vliegt dan de Phantoms en Mirages waarover Israël beschikt. Wanneer het op een hoogte van 24 kilometer vliegt is het Russische toestel ook buiten bereik van de mees te types van luchtdoelwapens. Sportvissers verrast door springvloed TERNEUZEN (ANP) Twee Bel gische sportvissers, vergezeld van vijf kinderen in de leeftijd van 4 tot 17 jaar hebben zater dagmiddag op de schorren van de West-erschelde een hachelijk avontuur beleefd. Bij Paulinahaven, werden zij tij dens het vissen verrast door de springvloed. Daardoor konden zij het vaste land niet meer be reiken. Een sportvisser uit Zelzate (Bel gië) stond met zijn 7-jarig zoon tje in de Schelde enkele uren in het water voordat zij door een boot van de rijkspolitie gered werden. Later verleenden een sleepboot en een vlet assistentie om ook de andere sportvisser, die vier kin deren bij zich had, aan boord te brengen. 20ste Cavalerie EN SEIN GEKKE COVCTTE OM HEM VOOR TE STELLEN DE REIS SAMEN TE MAKEN.VRAAG OOK MET ROOKSIGNALEN AAN VETTE SLANG OF H'J UITGENODIGP IS VOOR DE 3U VETTE 5LAWG WEER EEN AWOEC OPPEBHOOtv.. ANTWOORD ZIEKE AREND DAT IK UITGENODIGO BEN DOOR GELE HOND; HEM ONDERWEG ZAL Tom en Marie Ann De bank rovers van half acht

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7