Spotgoedkoop psychiatrisch centrum in Strandhotel van Zandvoort LEIDSE COURANT Het Strandhotel in Zandvoort, nu ingericht als centrum van de J ua Biererstichting. ZANDVOORT Het streven van de Engelse sociaal-psychiater Jos hua Bierer heeft sinds kort navolging gevonden in ons land. Bierer stichtte vlak na de oorlog in een buitenwijk van Londen een dagzie kenhuisje voor geestelijk onevenwichtige en zwakke personen. Hij ging uit van het idee, oat men de psychisch labiele mens zo weinig mogelijk in inrichtingen of ziekenhuizen moet opnemen, aangezien zij dan direct 'n stempel opgedrukt krijgen, dat zij hun leven lang niet meer kwijeraken. Hij vroeg zich af, waarom deze mensen niet in de maatschappij zouden kunnen worden behandeld. In dit opzicht heeft Bierer baanbrekend werk verricht. De Haarlemse zenuwarts dr. P. H. Esser raakte zozeer onder de indruk van zijn Britse colle ga, dat hij in Nederland een stichting in het leven heeft geroepen, die de naam van Bierer draagt. De eerste activiteit van de stichting was het inrichten van een centrum voor de nazorg van psychiatri sche patiënten. Dr. Esser staat met ingang van 1 november als ge neesheer-directeur aan het hoofd van deze revalidatie-instelling, die ruimte heeft gevonden in het leegstaande Strandhotel in Zandvoort. In verband hiermee heeft hij zijn werkzaamheden als hoofd van de sociaal-psychiatrische dienst van de GG en GD te Haarlem inmid dels beëindigd. Het Strandhotel was voorheen een der toeristenpaleizen, die eigen dom zijn van Caransa. De stich ting huurt het hotel, waarvan de exploitatie voor de hotelmagnaat steeds minder rendabel werd, van Caransa en heeft er 108 pa tiënten in ondergebracht. Alle kamers zijn typisch als hotelka- kamers ingericht. Ze beschikken over ee ningebouwd toilet .stro mend koud en warm water, een douchecel of bad en elke kamer heeft een eigen balkon en ziet uit op zee. In het hotel worden mensen opge vangen, die jarenlang verbleven in psychiatrische inrichtingen. Sommigen van hen zijn in deze tehuizen eenvoudigweg tot de in ventaris gaan behoren, nadat zij er een jaar of tien, enkelen zelfs twintig jaar of meer zijn blijven „rondhangen". Diverse van deze patiënten kun nen nauwelijks meer aansluiting vinden bij de zich veranderende maatschappij. „Een deel van hen is ook niet meer in staat in het eigen levensonderhoud te voor zien. Er zijn erbij, die huis en haard verloren hebben. Met name deze mensen trachten wij in het centrum een arbeidstrai- ning te geven", aldus licht dr. Esser toe. „Zij genieten er ver der een volkomen vrij verblijf, aangezien het gebouw in de eer ste plaats een hotel is en geen ziekenhuis of inrichting. De gas ten betrekken in het hotel een kamer. Voordat zij zich laten inschrijven, verschijnen zij aan de receptie, waar hun de sleu tel wordt overhandigd. Zij mo gen hun appartement bezichti gen en als het niet aanstaat, vertrekken ze weer." Het verschijnsel doet zich voor zo is dr. Esser reeds gebleken, dat een aantal van de bewoners van het Joshua Bierer-centrum het als uitermate vreemd - er vaart, dat zij geheel vrij zijn in hun dagelijks doen en laten. „Zij vinden het gek, dat men geen toestemming hoeft te vra gen, indien men boodschappen wil doen in het dorp, gasten wil ontvangen enzovoort." Voor de patiënten die in staat zijn arbeid te verrichten, wordt werk gezocht. Voor wie geen aanpassing kan vinden in een normale werkkring wordt ar- beidstraining gegeven, waardoor men zich weer geschikt ,_an ma ken voor opname in het norma le sociale proces. Er bestaat over het experiment nagenoeg louter enthousiasme. Slechts één van de 108 patiënten die mo menteel in het centrum verblij ven, werd door de familie terug genomen, aangezien zij er in Zandvoort geen typisch katho liek milieu vond. De persoonlijke vrijheid van de De zenuwarts dr. P. ESSER patiënten is een der belangrikk- se waarden, waaraan men in het Bierer-centrum hecht. Dr. Esser: „Iedereen mag hier eerst zes weken komen logeren, om de sfeer en de omgeving te verkennen. Indien het leefkli maat hier om welke reden dan ook niet zou bevallen, kan men na die periode onmiddellijk te rugkeren naar de inrichting van waaruit men is gekomen. Bij wijze van uitzondering neemt men in het hotel mensen op, die in hun eigen omgeving te zwaar belast worden en geeste lijk dreigen te ontsporen. Als voorbeeld noemt de nieuwe ge neesheer-directeur een moeder met een groot gezin, die op nieuw pas een baby heeft gekre gen; problemen heeft met bij haar inwonende personen, be trokken raakt in conflicten etc. „Zo'n moeder kan bij ons ko men uitrusten en volkomen tot zichzelf komen. Dan is er mis schien de vraag: en de baby dan? Geen enkele moeilijkheid hoor. Die mag ze meenemen." Dr. Esser gelooft stellig dat de Joshua Bierer-stichting in de vorm van dit eerste hotel een voor Nederland uniek project exploiteert. ,Er bestaan natuur lijk al „sluis-internaten", ver bond, n aan of samenwerkend met bestaande psychiatrische ziekenhuizen. Deze zijn meestal op of in ieder geval vlakbij het terrein van een inrichting ge bouwd. Het unieke in Zandvoort is nu, dat het totaal los staat van een psy chiatrische inrichting, ook' niet van de overheid uitgaat, doch van een stichting, die bovendien het complex geprojecteerd heeft iin een hotel-vorm. eHt aardige daarbij is, dat het een bestaand hotel is, dat iedereen in de wij de omgeving al kent, en dat bo vendien geen extra-kosten heeft te maken om het project tot stand te brengen. Het is nu in drie maanden opge zet. Als je met bouwplannen gaat komen, kan dat soms mil joenen kosten, met bovendien het gevaar, dat het misschien nooit gerealiseerd wordt. Slechts uit de samenstelling van de staf valt op te maken, dat men hier toch te doen heeft met een vorm van verpleegtehuis. Ondanks dr. Essers titel van ge neesheer-directeur zal hij er geen geesteszieken behandelen woord: „Er is sprake centrum voor nazorg; overbrugging van het het andere. Toch zullen meent de heer Esser, ten zijn dit er behoefte ben met je te spreken psychische problemen, kan mij uiteraard on vragen ook zij, die in met hun voorzorg hier ven. En in dat opzicht dus in zekere zin wè als medicus. Indien het experiment king tot het Zandvoortse hotel volledig geslaagd den genoemd, is de Jos rer-stichting voornemen in het land soortgelijk op te zetten. Dr. Esser: ogenblik nemen we mt p( uit het hele land. Daai ik opmaken, dat er dui hoefte bestaat aan eer als dit. Bovendien staan overall) land hotels leeg, die als niet meer te exploiter! Deze zijn dan bij uitfc schikt voor het doel datfc gen." HENK MAANDAG 8 NOVEMBER

Leidse Courant | 1971 | | pagina 6