VS-kernproef op Amsjitka verliep volgen plan 66 blijft samen et PvdA en PPR Samen met Kaski op zoek naar heropbouw Qeidó&Qowcmt Hulp verlening zoekt naar nieuwe taken Vernielers Picasso's gearresteerdi Weer doden in Ulster Armeniërs wilden naar Engeland NDAG 8 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT WASHINGTON (AFP/DPA) De gevrees de catastrofale tevolgen die door milieu beschermers werden verwachte bij de ontploffing van de Amerikaanse kernbom op Amsjitka sterk verhoogde radio-ac tiviteit, hevige aardbevingen en vloedgol ven zijn uitgebleven. De kernbom van 5 miljoen TNT veroorzaakte slechts plaatselijk aarschokken. Uitgeleerde James Schlesinger en gen.-majoor Edw. Giller bekijken de scheuren in de bodem van het een uur na de explosie. Schlesinger is tijdens de explosie met zijn gezin op het eiland gebleven, i te tonen dat de bom geen gevaar met zich mee zou brengen. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie verklaarde na de proef dat er geen radio-acti viteit was ontsnapt. Het door de Amerikanen gegeven alarm voor vloedgolven kon een half uur na de explosie weer worden ingetrokken. De vloedgolven die ruim zes minuten na de proef in Japan waren waargenomen, ble ken niet van de Amerikaanse kernproef afkomstig te zijn. Volgens Japanse seismologen zou één van de Aleoeten afkom stige vloedgolf eerst drie uur la ter, de kust van Japan kunnen bereiken. Ongeveer vijf uur voordat de on dergrondse kernproef zou wor den uitgevoerd wees het Ameri kaanse Hoogerechtshof een ver zoek van verscheidene groepe ringen, geen toestemming voor de proef te geven, van de hand. Dit besluit werd met drie tegen stemmen genomen, litspraak van het Hoogge- MADRID (DPA) De Spaanse politie heeft zaterdag acht jon gemannen gearresteerd die vrij dag in een gebouw in Madrid waar een tentoonstelling werken van Picasso wordt ge houden, 24 gravures van de meester hadden vernield. De jongelui die lid zijn van commando voor de strijd te gen het Marxisme" hadden na hun wandaad vlugschriften ach tergelaten, waarin Picasso om zijn linkse sympathieën wordt aangevallen. rechtshof betekende het einde van de maandenlange inspan ningen van de milieu-organisa ties langs gerechterlijke weg de kernproef te verhinderen. Vrij dag nog had een groep van 35 senatoren, onder wie Edward Kennedy, Willieam Fulbright en Hubert en Hubert Humphrey, president Nixon verzocht het ex periment te staken. Ook uit het buitenland kwamen protesten. De regeringen van Japan en Canada gaven via de diplomatieke kanalen uiting aan hun bezorgdheid over de moge lijke gevolgen van de Ameri kaanse proefneming. (Van onze parlementas: BINGHUIZEN D '66 heeft op zijn tweedaagse congres in Ooste ik Flevoland duidelijk gekozen voor een voortgaande Samenwer- bg met PvdA en PPR. Met dat besluit werd de lijn voortgezet, al op het februari-congres was uitgestippeld. Vanuit die samen- erking wil D'66 proberen te komen tot bundeling van vooruitstre- :ht nde krachten uit andere partijen. De Tweede-Kamerfractie zal w men met de fracties van de PvdA en PPR een „model voor par- lentaire samenwerking" moeten ontwerpen. 59| jde congressisten steunde 61 met andere partijen kan worden teu [cent het standpunt tot sa- aangegaan. jnwerking, dat te boek stond In dit voorstel las mr. Hans van Mierlo „reserve en wantrou wen" tegenover de PvdA. Hij noemde het een „stap terug". Hij voelde er ook niet voor om met de PvdA een competitie wedloop aan te gaan naar de progressieve figuren in de con- fessionale partijen. Tenslotte kreeg zijn opvatting de over hand in de partij. de „lijn van Mierlo". Een- fde percentage sprak zich uit (gen het voorstel van het reede-Kamerlid mejuffr. A. Vu udsmit om te proberen ook ar( lieren bijvoorbeeld pro- ssieve figuren uit de KVP de samenwerking te betrek- jCji en vooralsnog de eigen ntiteit van D'66 te behouden, t grote meerderheid werd voorstel verworpen om bij D-66 heeft een nieuwe voorzitter. volgende verkiezingen met In de komende periode zal de dA inde standpunten van Van lo en van mej. Goudsmit iden aanhangers onder de ;je iraerleden. Langdurig is nog racht om te proberen de ver- lillende stromingen nader tot Bar te brengen. Daartoe deed fer meer het Eerste-Kamerlid issen-v. Schaveren pogingen, er een door haar ingediende Lst, door politicoloog Gruijters vaag bevonden, staakten de mmen, zodat dit amendement is verworpen. ,voorstel van mej. Goudsmit, meer gesteund door de le-Kamerleden Visser en Igwirda, wilde een zo groot 'gelijke openheid naar andere rtijen, waarbij D'66 voorlopig te veel van het eigen ge- iht verloren laat gaan. Dit 'rstel vroeg ook nu al initia len te nemen om te bekijken voor de volgende Kamerver- ai iingen een regeerakkoord jfhiixa ïïoekt contacten met EEG ieo< (Van onze correspondent) ml |SSEL China wenst nauwe 'itieke banden aan te knopen de EEG. De !a;:ts e t g toen Chinese diplomeren relingen gevoerd met .ur. >ic.- l fasen van de Europese cc ssie te Brussel. Ze hebben arbii duidelijk de indruk ach- gelaten dat China de gemeen- J zijn officiële zegen wil 'en voordat de Sovjet-Unie doet. 29-jarige Scheer-van Essen uit Aalsmeer de democraten 66 leiden naar de mogelijk ene progressieve volkspartij in Nederland. Daar voor heeft zij toneel en antiqui teiten opgegeven. Zelfs een deel van haar huiselijk leven met ar chitect v. d. Scheer en vier kin deren. BELFAST (AFP-Reuter) Belfast zijn gisteren twee Britse militairen in burger neergescho ten. De een verloor het leven er de andere werd zwaargewond. Elders in de stad liepen tien mensen verwondingen op bij een aanslag op een transforma torhuisje in een protestantse wijk. Een bomaanslag op een restau rant in het stadscentrum lever de alleen veel schade op. In Londonderry schoten Britse mi litairen in de katholieke wijk Bogside een man dood. nadat deze hen met een machinepis tool onder vuur had genomen. Elders in Londonderry werd za terdag een vrouw, moeder van vijf kinderen, doodgeschoten. Enorme ravage na een bomexplo sie die zaterdag een winkelpas sage in de Noordierse hoofdstad Belfast verwoestte. -ara* Nederlands „grote twee" dokteren aan hun basis W/"EER heeft het toeval gewild dat in de politiek twee partijen, die momenteel allesbehalve bevriend mogen heten, ongeveer eenzelfde daad gaan stellen. De Partij van de Arbeid gaat op instigatie van haar bestuur de grondslagen van het socialisme onder de loep nemen; tactisch gezien moet dit, nu de vérgaande samenwerking met D'66 bij herhaling de vraag heeft opgeworpen of men als prijs voor deze samenwerking het opgeven van het socialistisch naambordje aan de voordeur van een progressieve concentratie betalen mag. Bovendien wordt in P.v.d.A.-kringen bij herhaling getwijfeld of de ir de vijftiger en zestiger jaren geformuleerde grondslagen nog wel helemaal kloppen voor de situatie in de jaren zeventig. In de Katholieke Volkspartij wordt in de hogere regionen al een paar jaar getwist over de mate waarin en de manier waarop de politieke ideologie van de nieuwe volkspartij waarnaar de K.V.P. streeft, op het christendom moet berusten. Nu wil men wat we onlangs in deze kolom hard nodig vonden in bredere kring een opiniepeiling houden. De vraag is hierbij dus: zal het mogelijk zijn d« ideologische en programmatische gelijkgerichtheid van K.V.P., anti-revolutionairen en C.H.U. om te zetten in een partij die een niel exclusief-christelijk karakter krijgt. Onzekerheid TF,rAT blijkt er uit dit dubbele initiatief? Onder meer dat io Nederlands politiek de „grote twee" bereid zijn aan hun basis te gaan dokteren, maar momenteel in grote onzekerheid verkeren hoever ze daarbij gaan kunnen. Hoever kan de Partij van de Arbeid gaan zonder de „orthodoxe" socialisten van zich te vervreemden? Waar ligt bij een christen-democratische volkspartij de grens voor „openheid" waaroverheen op de medewerking van verschillende katholieke en protestantse christen-democraten niet meer te rekenen valt? En dan is er nog een onzekerheid: of op die manier K.V.P. en P.v.d.A. sneller zullen komen tot het punt waar één grote progressieve concentratie of coalitie weer mogelijk wordt. 125 jaar Vincentiusvereniging DEN HAAG „Als Frederic Ozanam, de stichter van de Vin centiusvereniging, nu actie zou moeten voeren, zou hij nief naar de Vincentiusvereniging stappen, maar wellicht veel eer der naar een stichting als „Re lease of Sosjale Joenit". Dit brok zelfkritiek uitte vice-voor- zitter van de vereniging Dr. R. Eysink zaterdagmorgen tijdens de werkvergadering van de 125 jaar bestaande vereniging in het Congresgebouw in Den Haag. De Vincentiusvereniging in zijn oude vorm heeft zich overleefd. De jubileumviering vormde dan ook de aanleiding om zich te be zinnen op nieuwe taken. Tijdens de werkvergadering werd duide lijk dat een groot aantal leden bezinning wel belangrijk acht. maar dat men niet in de theore tische fase mag blijven steken. Er werd om actie gevraagd, waardoor de vereniging de mo gelijkheid krijgt om een prak tisch en gericht aandeel te leve ren in de leniging van de nood en het gebrek aan welzijn. Dit verlangen werd vervat in een motie aan de hoofdraad, waar men bovendien verzocht om bin nen zes maanden met een visie te komen, die het mogelijk maakt dat de vereniging kiest voor enkele hoofdtaken, waarop het bestuursbeleid, jeugdige mankracht en financiën geënt worden. Mogelijkheden In de officiële middagzitting was er geen gelegenheid meer om over de taken van de vereniging te discussiëren. De officiële sprekers, zoals voorzitter, ir. J. C. M. van Winkel, mgr. Th. Zwartkruis, burgemeester mr. V. G. M. Marijnen van Den Haag en de Fransman Henri Jacob, algemeen voorzitter van de international» Vincentiusver eniging memoreerden allen de belangrijke zaken, die in de af gelopen 125 jaar tot stand zijn gekomen en wezen ook op de nieuwe mogelijkheden die er op verschillend terrein voor de ver eniging liggen. Vooral prof. dr. J. A. Stalpers ging in een uitvoerig betoog in op de moderne hulpverlening er de taak van de nieuwe vrijwilli ger, die bewust projecten zal moeten kiezen, waar de institu tionele hulpverlening niet aan toekomt. De pauselijke nuntius, mgr. Felici, woonde de bijeen komst bij. De bisschop van Rotterdam, mgr. A. Simonis benadrukte in zijr predikatie tijdens de eucharis tieviering het belang van hel uitdiepen van de evangelischs gegevens over de hulpverlening, die de vereniging nieuwe inspi- - kunnen geven. Van een onzer verslaggevers. „In de kerk is een uitzuiverings proces aan de gang, dat óók een kerkopbouwend proces is. In die worsteling van velen naar een nieuwe authentieke, misschien minder verinnerlijkte kerk, zal het Kaski samen met de kerke lijke overheid - voor wie geen verstandig beleid mogelijk is zonder statistieken - en het gelo vige volk, moeten zoeken naar ankerpunten tot opbouw van een kerk, die weer zuurdesem zal Namens het episcopaat sprak dr. A. Simonis. bisschop van Rot terdam in deze zin tot het Ka tholiek Sociaal-Kerkelijk Insti tuut, dat zaterdag in de Pastoor van Arskerk te Den Haag het 25-jarig bestaan vierde. Het deed dit ten overstaan van „bijna de hele institutionele kerk", zoals mgr. Simonis zei. doelend op het keur van expo nenten van het kerkelijk geor ganiseerde leven, dat met be trokkenen en ex-betrokkenen bij het Kaski viering en receptie ni veau gaf. Bij hen waren mgr. Dipa, namens de nuntiatuur, mgr. Staverman, bisschop van Pontianak en mr. Schelfhout, staatssecretars van C. er V, Tevoren was mgr. ji Hoogte, voorzitter van het i.a k'-hc ur hoofdcelebrant ge weest hii een eucharistieviering, war in het thema „Conflict en ver?- ening" door prof. dr. F. Haavsma in zijn predikatie werd uitgediept. (ADVERTENTIE) Gelées in plaats van Crèmes? Nieuws een cadeau!) van Max Factor in de Bijenkorf Het ziet er naar uit dat vooral jonge vro de voorkeur gaan geven aan gelées. Waarom? Een gelée trekt sneller in, laat geen vet na op de huid en brengt méér vocht in. Max Factor stapt on middellijk in de trend met de serie Moisture Gelée: een toning-gelée, een nacht-gelée, een cleansing-gelée en een dag-gelée. Deze week in de Bijenkorf: Under Make-up gelée (14.95) cadeau als u Night treatment, gelée (39.50) koopt. En visagist Guy zalu de nieuwe herfstmaquil- lage demonstreren. In Den Haag, parterre van 8 t/m 13 november. Enquête over klassegrootte AMSTERDAM (ANP) Drie on- derwijsorganisaties, de ABOP, de KOV en de PCBO gaan in het kader van het onderwijspro test '71 een enquête instellen naar de klassegrootte in hel kleuter- en basisonderwijs. De drie organisaties vragen hun le den aan te geven hoeveel var hun klassen niet voldoen aan de eisen die de bij de ANOF aan gesloten organisaties reeds eer der hadden opgesteld. MOSKOU (Reuter) In Moskou bestaat onzekerheid over het lol van vier .Armenische studenten, die vrijdagmiddag een zitsta- king in de Britse ambassade waren begonnen om naar Enge land te mogen gaan. Zaterdagavond verlieten zij het gebouw, nadat een ouder echt paar, kennelijk familieleden, met hen en met ambassadeur Sir John Killick had gesproken. De twee taxi's waarmee zij weg reden. werden echter gevolgd door enige auto's met Russische politiemannen in burger. Am- bossadefunctionarissen ver moedden dat de studenten later zijn aangehouden voor onder vraging. Buitenland dol op brood uit Nederland DEN HAAG (ANP) Een markl onderzoek heeft aangetoond, dat Nederlanders helemaat geen voorkeur hebben voor buiten lands brood en dat het Neder* landse gesneden en verpakt! witbrood zowel in Duitsland all in Frankrijk een groeiendi markt heeft. Nederland expor ""-"rt dan ook veel meer brool dan het importeert. D wordt medegedeeld in eei dior de consumentenorganisatie CO-OP Nederland in haa, maandblad gepubliceerde studii over de concentraties in de Ne derlandse blcemindustrie en ii de laakkerijsector.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5