Virtuositeit Ajax won van zakelijkheid Feijenoord Omvangrijke ziekenboeg brak Den Haag niet op eens niet netjes Twente kreeg geen ntwoord UITBOUW IN DE BREEDTE SLAAGT MAANDAG 8 NOVEMBER 1971 Al ERDAM Theo van Dui- ibode vond de straf die Ravens gaf aan Theo roms erg zwaar. „Hij nu eenmaal niet opzij als Krol voor hem gaat i, loopt Theo door. Dat n kwestie van mentali- Scheidsrechter Lau in Ravens dacht er anders Ier. „Hij had al eens Stuy Laar aangevallen en toen Ude ik al ingrijpen. Nadat Krol in zijn zij had ge- de maar vol. Dat hem een officiële waar maar ik zal er in |n rapport wel bij aante- dat hij zich keurig ift gedragen". waren inderdaad spelers Van Ravens meer moeten fluiten, hoewel ging. Van Ravens het begin i en dat bleek een afdoende waarschuwing voor de spe- het duel nimmer over de Voor Laseroms moest hij niet dan driemaal fluiten: charge tegen Stuy, tegen Krol en (later) tegen Nees- kens. Maar de trap Krol lag er zo dik bovenop dat Van Ravens geen pardon kon laten gelden. Zelfs niet in aanmerking genomen dat Laseroms werd „getreiterd" door het onophoudelijk boe geroep en de minder vleien de woorden die hem bij elke actie begeleiden nadat hij te fors tegen Stuy was opgetre den. Dat betekent voor Ernst Hap- pel, na het toch wel duidelijk gebleken voorhoedeprobleem (Moulijn wordt zeer gemist) in de eerstevolgende wed strijd tegen FC Twente ook een probleem in de ach terhoede. Rinus Israel maakte twee doelpunten en hij verdeelde ze eerlijk, hoewel niet van harte. Dit is het moment waarop hij met Johan Cruyff om de bal duelleert. De Ajacied komt er niet aan te pas. Israel wel. Hij scoort in eigen doel. Veel later, tegen het eind van de strijd, trok Israel zijn fout recht met het enige doelpunt van Feijenoord maar toen was het al tè laat. ÏTHDAM In een fractie van een seconde moest ick Schneider beslissen. Hij moest kiezen tussen een >ment van radeloosheid omdat Johan Cruyff met zijn ibber" lichaam hem in de war bracht of een van vast- adeoJieid. En Dick Schneider koos het laatste. Hij leg- 'n/yff neer, zoals dat tegenwoordig zo plastisch in het baljargon staat opgetekend. Gerrie Mühren nam de trap, even buiten het strafschopgebied. Treytel tipte lal weg maar daar stond Sjaak Swart die in een reflex zijn hoofd tegen de bal knikte. Bijna een half uur in weede helft had Ajax de leiding genomen. Feijenoord een verloren ploeg want wie moest voor de Rotter- imers in deze soms razendknappe wedstrijd waarin twee waarlijke topploegen van ons land streden, sco- Professioneel e tafeltennissport „professioneler" wordt en zelfs fullprofs telt, wordt het hoog tijd, dat de spelers zich ook als zodanig gaan gedragen. Foto's maken van 'n wedstrijd is reclame hun werkgever, die hen tenslotte betaalt. Als zij zich dat voldoende realise ren, mag het niet meer voorkomen, dat onoverko melijke bezwaren tegen het werk van een fotograaf geuit worden. In het buiten land weten de spelers, dat publiciteit de sport populair maakt en ze stellen zich dan ook milder op. Scherper" limieten, die deTfNAU heeft vastgesteld, zijn vrijwel ongewijzigd goedge keurd door het NOC. De discuswerpster zal een me ter verder moeten gooien, de snelwandelaar (20 km en 50 km) twee minuten vlug ger moeten zijn en de man op de 3000 meter steeple een minuut. Babbels "VrEESTAL breken con- flicten in de schaats wereld los tijdens het sei zoen. Dit jaar heeft de dameskernploeg voor een kwalijke primeur gezorgd door al voor het seizoen herrie te schoppen. Men kan zeggen: beter nu dan straks. Maar het wordt op vallend dat de dames altijd wat hebben. Piet Zwanen burg eerst „hij is een vader voor ons" deugde niet meer. Kees Broekman moest de laan uit. Egbert van der Ploeg is nauwelijks begonnen of hij moet ver dwijnen. s sterk zo lang het ichter komt te staan. Feij- d is ijzersterk als het een egen voorsprong moet ver- Maar Feijenoord is, ze- >p dit moment niet met een idicapte aanval, niet sterk :g om een achterstand on- te maken. Het doelpunt CHEDE Het vroe- openingsdoelpunt van Twente heeft MVV beantwoord moeten ten. De Maastrichtse oeg miste de kwaliteit in de aanval te quipe van trainer Knobel st noodgedwongen blij- proberen met uitvallen succes te komen, maar daarmee zelden gevaar- Wel slaagde MVV erin de Enschedese ploeg, arin Achterberg en Van Vall waren opgesteld in ts van Jeuring en Ora- (beiden geblesseerd) zo itig te maken, dat pas ver de tweede helft de defini te beslissing viel. rère na de rust als wis- speler voor Klinge in het d gekomen kreeg een larschuwing wegens ge- irlijk aanvallen van een enstander. Scheidsrechter Ibrecht liet talrijke soort- ijke, ook bij herhaling, or andere spelers gepleeg- overtredingen, onbestraft. Verloop: 3 Van der Vall l-O. Willy van de Kerkhof 2-0. eidsrechter Aa Ibrecht. Toe- «uwers 13.000. •wrnteSchrijvers: Van Ier- Rooyen. Pleumeeket van Israel, nadat hij zelf Ajax op 2—0 had gebracht door een bal in eigen' doel te glijden, was een puur presentje op een tijd stip dat Ajax niets meer kon ge beuren. In het overvolle stadion van Ajax, waar zelfs alle traptreden wa ren bezet, werd gestreden om de eer de allersterkste te zijn van dit moment. Het was een prestigestrijd tussen de koele zakelijkheid waarmee Feijen oord voetbalt en de virtuositeit van Ajax. De twee speltypen kwamen er ook helemaal uit. Ajax trachtte, vooral door het koningduo KeizerCruyff dat soms magistrale acties ontke tende, met artistieke „bouw sels" tot succes te komen. IJzig koel probeerde Feijenoord dat voornemen te ontzenuwen door elke snelle aanval van Ajax te laten volgen door een stuk vertraging, waarvan, wie anders, Van Hanegem als vaste bewaker Arie Haan die geen moment van zijn zijde week de grote uitvoerder was. De verrassing die de spel makers van Ajax in de ontwer pen legden," stak af tegen het economische voetbal van Feij enoord, dat schuivend naar vo ren trok, de verre pass zelden gebruikte en dan een opening wilde forceren. Johan Cruyff hield zich verre van het gewoel, opereerde achter de aanval maar bracht dan zo ra zendsnel en knap de „opgehaal de" bal naar voren dat hij de ene barricade na de andere moest nemen, en ook dikwijls nam. Ook dat pareerde Feijen oord zakelijk want toen Cruyff alleen nog Israel voor zich had, duwde de „afgezette" Rotter damse aanvoerder de bal radi caal met de hand weg. De zakelijkheid en de virtuositeit hielden elkaar in evenwicht. De zuinige kansen die ontstonden, leverden geen doelpunten op. Maar die kansen waren aan Amsterdamse zijde groter. Arie Haan faalde in vrije positie door naast te schieten en Sjaak Swart deed hetzelfde toen hij na een onnavolgbaar schone actie van Keizer de bal geheel vrij voor doel kreeg. Hij kon zelfs nog aanleggen, maar, geschrok ken wellicht door de Rotterdam se handen die voor buitenspel omhoog waren gegaan, mikte ver naast. Uit de zorgvuldig opgebouwde Rotterdamse aanvallen gloorden mogelijkheden voor Feijenoord maar Stuy tipte de bal na een te slappe kopbal van Maiwald weg, deed dat eveneens met een schot van Hasil die een combi natie met Wery grandioos be sloot en had geluk toen Maiwald Uit de door Gerrie Muhren genomen vrije trap schampt de bal af op de vuist van Treytel. Van Hanegem is tevergeefs te hulp gesneld en kopt mis. Theo van Duivenbode wacht af maar achter hem ook Sjaak Swart die de bal met een hoofdknik in het verlaten doel zal deponeren. Ajax leidt met 10. de bal voor het inglijden had maar het leer tegen het zijnet duwde. De artisticiteit en snelheid van Ajax waren voor de rust wel het duidelijkst gebleken toen Keizer met een verre pass Cruyff bereikte, uit wiens loeiende schot de bal via de handen van Treytel tegen de paal belandde en vandaar voor langs het doel huppelde. Zulk een open aanval hanteerde Feijenoord niet. De opbouw strandde constant in de aanval waar Maiwald uiterst ijverig was maar letterlijk te weinig gewicht had, waar Schoenmaker te weinig op snelheid werd aan gespeeld en Wery het uiterst zwaar had tegen een volledig „teruggekomen" Suurbier. Happel later: „Hasil had ze moe ten maken." Maar Hasil zwoeg de al enorm omdat hij ook de middenveld, dat nog sterker werd door het „werkpaard" Jansen. Happel: „Ik speelde met drie spitsen om te voorkomen dat de vleugelverdedigers van Ajax ge makkelijker zouden kunnen op komen. Dat gebeurt ongetwij feld met twee spitsen. Daarom stelde ik Schoenmaker op en niet Boskamp die meer stoort dan spits speelt. Voor de rust hadden we het moeten beslis- opkomende Neeskens moest schaduwen en tevens in de ei gen spits moest opduiken. Met Van Hanegem heerste hij op het sen. We kregen vier, vijf kan sen. Na de rust heeft Ajax ver diend gewonnen." Vijfentwintig minuten nog kon Feijenoord stand houden tegen een Ajax dat een scheut fanatis me bij de virtuositeit had ge voegd. Ajax wilde winnen, Feij enoord meende de zakelijkheid tot het eind te kunnen doorvoe ren en vertoonde geen glimp van grotere agressiviteit. „Ze bleven zelfs te veel staan, speel den te statisch," oordeelde Hap- pel. Een „draaiende" bal uit de vrije trap van Mühren, schampte van de vuist van Treytel en stuitte van het hoofd van Swart in het doel (10). Ajax had al meer durf getoond, het durfde toen nog meer. Suurbier rukte op, zette voor en Cruyff gleed teza men met Israel naar de bal. Is rael raakte hem en passeerde zijn eigen doelman: 2—0. De zekerheid was verdwenen bij Feijenoord. Er werd „alles-of- niets" aangevallen. Israel ging naar voren, Laseroms ook. En vlak voor tijd stak geen Aja cied, ook Stuy niet, een hand uit naar een slap schot van Israel: 21. En als Jansen een verre trap van Cruyff, toen Treytel ver uit zijn doel moest komen omdat er geen verdediger meer was, niet had tegengehouden, had Ajax zijn grotere inhoud, die het deze wedstrijd toonde, scherper uitgedrukt. Maar met die 21 is de competi tie aan de absolute top toch ook ongemeen boeiend geworden. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 70. Swart 1—0, 76. Israel (eigen doel) 20, 88. Is rael 2—1. Scheidsrechter: Van Ravens. Toeschouwers 29.500 (uitverkocht). Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, Blankenburg, Krol; Haan, Nees kens, Gerrie Mühren; Swart, Cruyff, Keizer. Feijenoord: Treytel, Schneider, Israel, Laseroms, Van Duiven- bode; Hasil, Jansen, Van Hane gem; Maiwald, Schoenmaker, Wery. /f .-V' Sjaak Roggeveen is uit evenwicht gebracht maar dat verhindert hem niet om zijn vreugde over het twee de doelpunt van FC Den Haag te demonstreren. DEN HAAG Vier dagen na de veelbetekende nacht in Wolverhamp ton heeft het knap accelerende FC Den Haag duo JezekHart- mann, door de nood gedwongen weliswaar, laten zien dat de fusie een klein, maar niet onbelangrijk perspectief heeft opgeleverd. Bin nen het beperkte raam van de mogelijkheden is gisteren een voor deel opgedoken, dat het vertrouwen op een nog beter resultaat dan het vorige seizoen mogelijk kan maken. Doordat vijf spelers (Thie, Berg, Van Wijngaarde, Van Vliet en Weimar) na het eten van kou de ham bij het ontbijt ziek terugkwamen uit Engeland, en de bles sure van Paul Roodnat nog niet voldoende is genezen, ontstond aan de vooravond van de wedstrijd tegen Go Ahead een soort impasse. Trainer Jezek, die het vorige seizoen in zo'n situatie geen zege zag zitten, viel terug op de dit seizoen uit de kernselectie weggevallen Wim Looye en Leo de Caluwé en gaf ze de kans, waarvan ze ge droomd hadden. Na deze „test" is maar een conclusie onaanvecht baar: De homogeniteit van het elftal werd niet of nauwelijks aange tast. Dus is FC Den Haag dit seizoen in de breedte vooruitgegaan. Het bruuske Go Ahead, dat Ia de Wolves in het Zuiderpark dacht te imponeren, werd daar de dupe van, want het moest een regelmati ge nederlaag van 20 wegslikken. En natuurlijk liepen de „inval lers" Wim Looye (uitstekend) en De Caluwé (betrouwbaar) la ter zo trots als een pauw rond. Zij wisten ook wel dat hun spel het karakter van een opleving droeg, maar dat vonden ze niet erg. Onverwachts was er weer het perspectief, van het vorig seizoen, dat ze bruikbaar waren voor FC Den Haag. Voor het tweetal, dat de laatste maanden niet sterk werd begeleid, is deze wetenschap dit seizoen waar schijnlijk van beslissende bete kenis. Wim Looye: „Ik ben vooral hulptrainer Loof dank baar. Hij was de man, die zelfs toen ik voor het B-elftal niet goed genoeg meer was, in me bleef geloven". Leo de Caluwé: „Toen FC Den Haag Van Wijn- gaerde kocht, rekende ik ner gens meer op. Mijn kans was verkeken. Maar in zo'n wed strijd als vandaag ook al mag je dan maar eventjes meedoen, doe je weer enorm veel zelfver trouwen op". Aanvoerder Ad Mansveld concludeerde tenslotte: „Als er zes spelers wegvallen en je wint dan nog van Go Ahead ga je toch nadenken. Hadden we deze basis het vorig jaar maar gehad dan waren we misschien kampioen geworden". i Meesterbrein Jezek gniffelde later maar wat. In de wedstrijd tegen Go Ahead was eruit gekomen, waar hij dit seizoen naar toe had gewerkt. En deze „ontdek king" kwam als een opluchting op hem af. Zijn optimisme voor deze competitie steeg daardoor. „Er zit meer in dan het vorige seizoen", zei hij uiteindelijk veelbetekenend. FC Den Haag. dat Feijenoord over twee weken ontmoet, gokt dit seizoen dus op minder pun ten verlies tegen gelijk- en min derwaardige tegenstanders en hoopt het resultatentableau te- pen, de dartele Kila deed din gen met de bal, die zijn talent verraadden, en Dick Advocaat werkte even hard als vanouds. Maar zij waren het niet alleen. Ook de anderen, die in de aan val betrokken waren, knokten met een goede inzet. En dat gaf de doorslag in een wedstrijd, die geert moment verveelde. Hoewel doelman Van Zoghei vaak knap ingreep moest hij acht minuten voor de rust capi tuleren. Een groot misverstand in de Go Ahead-defensie bracht Couperus, na een pass van De Zoete, in vrije positie en daar wist hij raad mee: 10. Er ont stonden nog veel meer gevaar lijke momenten voor Go Ahead, Doelman Van Zoghei valt naar de verkeerde kant uit als Wytze Cou perus een doorbraak met een laag schot bekroont Enkele seconden later juicht FC Den Haag voor het eerst. gen Ajax en Feijenoord te conti nueren. Die opzet slaagt. Ook gisteren weer. De confrontatie met Go Ahead zonder War- nas en Geels droeg aanvanke lijk het karakter, zoals trainer Hughes het graag ziet. Meedo genloos harde tackels van de Deventenaren moesten indruk op het Haagse elftal maken. En dat lukte. De eerste twintig mi nuten veroverde Go Ahead een licht overwicht. Een kopbal van Koenders leek die veldmeerder- heid zelfs gestalte te geven. Maar een katachtige reactie van doelman Ardesch, die de rest van de wedstrijd nog meer sterke momenten kende, hielp Go Ahead snel uit de droom. In die periode maakte FC Den Haag langzaam maar zeker een imponerende indruk. Nu het te gen een bikkelharde tegenstan der opliep toonde het karakter en vocht het zich boven de moeilijkheden uit. Couperus kwam terug naar het midden veld om veel werk op te knap- waarin de harde werker Rogge veen in het bijzonder betrokken was. Doordat het geluk hem niet meezat (een kopbal tegen de paal en Somer stopte zijn schot ternauwernood op de doellijn) duurde het tot de tweede helft, voordat hij zijn zin kreeg. Cou perus speelde de bal schuin voof de goal, waar Roggeveen van achter zijn bewaker Kolkman opdook 2—0. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 41. Couperus 1—0, 50. Roggeveen 2—0. Scheids' rechter Pijper. Toeschouwers: 7000. FC Den Haag; Ardesch, Van del Burch (De Caluwé), De Zoete, Mansveld, Korevaar; Kila en Advocaat; Roggeveen, Hestad, Couperus, Roodnat (Looye). Go Ahead: Van Zoghei; Kolkman, Oude Wesselink, Somer, Veen- stra; Smid (De Winkel), Arntz, Koenders; Van Marwijk, Beek, Verdqftk (Ter Mors). y

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13