Bram v. d. Lek preekt revolutie >nder dreigend oog van provincie Koudekerkse chauffeurs verloren „proefproces" Vernieuwd „Hok5 door jeugd in gebruik genomen Leidse Gewest raad zou veel Sneer willen doen Melkhandelaren vóór federatie VGA houdt serie hoorzittingen Nieuwe hoop voor school Hoogmade ZATERDAG 6 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 IETERWOUDE „Uw welzijn een zorg zijn" staat er gekladderd op een verveloos plankje. Het lijkt een bood schap, die de leden van de werkgemeenschap „Noord-Aa", vlak bij de klotsende plas die dezelfde naam draagt, in de mond hebben willen leggen van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. De provincie schijnt niet bereid te zijn om de uit het begin van deze eeuw stammende boerderij in de Geerpolder in het bezit te laten van de culturele Noord-Aa-ders, die nu in hun gekraakte onder komen afwachten, of het D'rop of D'ronder zal gaan. De laatste mogelijkheid lijkt het meest waarschijnlijk: op 15 november zal de groep er uit moeten. Niettemin is gistermiddag in het is* bijzijn van leden van de werk gemeenschap en andere sympa thisanten een kleine expositie rveritf geopend van werken van de twee Haagse kunstenaars Pim van Moorsel en Jan Hooijmeier: in klei geknede vrouwen en vrouwtjes, geschilderde kunst, een paar hoekige imposante plastieken. Men kan niet zeggen, dat „Noord-Aa" erg comfortabel zit. Ex-PSP-tweede Kamerlid dr. Bram van der Lek kwam de tentoonstelling openspreken, maar omdat op enig autoriteiten vertoon werd gehoopt toefde men opeengepakt in het enige door een gaskacheltje verwarm de keukenvertrek alvorens de koe bij de horens te vatten. Het leek op een gezelschap uit de hongerwinter wachtend op een overvalcommando, of wachtend op Godot. Godot zou in dit geval burgemeester J. Detmers van Zoeterwoude kunnen zijn ge weest. De heer Detmers, die zo wel de werkgroep als een pretti ge bestemming van de boerderij een warm hart toedraagt, had nog een klus in Alphen op te knappen, maar daarna zou hij komen. Liters boerenjongens stonden op een tafeltje al te wachten. Inmiddels kon men zich desgewenst laten rondlei den langs de kille en donkere kaaskamer, de oude „plee" en een provisorisch ingerichte leef-slaapkamer voor de kraken de werkgroepleden. In de oude koude stal werd even later tussen de stellingen en plasgoten en onder het rieten dak toch maar informeel en al ternatief geopend. De geëxpo seerde beeldjes keken in allerlei standen toe. Jac. Schuur, lid van de werkgemeenschap, sprak naast de aangerukte boe renjongens in de glazen kan een klein welkomstwoord. Veel dank had hij voor de materiële hulp van instanties en particulieren uit Zoeterwoude. René Reniers, in het dagelijks leven public-re- lationadviseur maar nu spre kend in de hoedanigheid van as pirant-huurder van de boerderij, ging de kraak-geschiedenis nog even na. „Het is een ingewik kelde zaak rond deze eerste lek kere tentoonstelling." René ontvouwde zijn plan, dat hij ook heeft voorgelegd aan Pro vinciale Waterstaat, die het voorlopig in het dossier met as piranthuurders heeft opgebor gen. „Ik wil hier een cultureel centrum van maken, geschikt voor cabaret, muziek, klein to neel en ga maar door. Op de tweede plaats wil ik hier de ho reca binnenhalen. Dat is trou wens een eis van de provincie. Dus pannekoeken, koffie, „prik" of een ijsje, geïntegreerd in dit milieu. De deel en de schuur kunnen bijvoorbeeld ter beschik king worden gesteld van recrea tieve groepen uit het bedrijfsle ven". Kortom, deze aangepaste boerderij is bedoeld voor ieder een die gevoel heeft voor creati viteit. De huur zou 100 gulden per maand moeten bedragen en er zou voor 60.000 gulden gerestau reerd moeten worden. „Het plei dooi is nog niet gewonnen. Het lijkt nu eerder d'ronder dan d'rop. De eerste gegadigde, een Haagse horecafiguur, heeft zich inmiddels teruggetrokken", al dus René Reiniers, „en nu is de provincie in gesprek met een kunstenaarsfamilie. Dat is al sympathieker dan een frite-tent langs de weg. Toen we de pro vincie schriftelijk uitnodigden bij de opening van de tentoon stelling aanwezig te zijn kregen „Noord-Aa"' hoopt door gemeente te worden „bevrijd" we helaas (ook schriftelijk) te horen, dat we het illegaal ge bruik van het pand moesten sta ken". „Noord-Aa", zo meent de heer Reniers, heeft bij de provincie slechts 10 pet. kans van slagen. „Kijken we naar de gemeente Zoeterwoude dan zien we voor dit plan onvoorstelbaar veel en thousiasme; vooral burgemees ter Detmers ziet het wel zitten. Hier ligt onze grootste kans, het enige perspectief. Ik hoop, dat dit pand gewoon voor iedereen open blijft." Dr. Bram van der Lek, na zijn Kamerloopbaan bekend als mi lieudeskundige, had in de omge ving een merkwaardig gaaf stukje Oudhollands landschap gezien; een unieke plaats voor een boerderij, „die als eigen dom van de provincie ook in het bezit is van drie en een half mil joen Zuidhollanders. Wie heeft uiteindelijk beslissingsrecht?" zo vroeg hij zich af: „het pro vinciaal bestuur, of de vertegen woordigers van die bevolking, de Provinciale Staten?" Van der Lek preekte als goede oplossing voor de kwalijke ge volgen van een economische groei de culturele revolutie. „Cultuur is hier te verstaan als: met elkaar bezig zijn, het verle nen van diensten aan elkaar. Dat is cultuur produceren, in te genstelling tot de technocrati- tische ontwikkeling, die naar de ondergang voert. Laten we een stukje van die cul turele revolutie hier in deze boerderij gaan voltrekken", zo riep hij zijn gehoor op alvorens de symbolische openingshande ling te verrichten, namelijk het aanspreken van het oudholland- se boerenjongensdrankje. Dr. Bram vulde het glas en bij ont stentenis van de burgemeester die op een later tijdstip nog van zijn medeleven blijk gaf begon hij zelf als eerste (drin kend op het heil van het collec tief kraken) met het verwerken van de verdronken „jongens" op sap. Al spoedig was het een algemeen gelebberd vrienden maal in de stal. De boeren jon gens gingen er als koek par don: rozijnen, in: de dreiging van een onvriendelijke provincie ten spijt. Ton Pieters LEIDEN „Het Peuterhoekje" vierde gisteren het eerste lustrum met een grootse pannekoekenmaaltijd. Al om tien uur stonden vele oud-leerlingen van juffrouw Mary voor de deur om haar te complimenteren. De leidster van de crèche kreeg een fiets van haar oud-leerlingetjes en een geschenkenbon en een hou ten treinbaan van de ouders. VOORHOUT De jongerenver eniging Kontakt heeft gisteren weer de beschikking gekregen over ,,'t Hok". In vernieuwde staat dan wel, want met hulp van de middenstand zijn door de kernploeg aan het interieur en het meubilair veel vernieu wingen uitgevoerd. Hoewel er geen officiële opening was, was er gisteren toch de no dige feestelijke drukte. De bur gemeester en de wethouders, alsmede de plaatselijke geeste lijkheid kwamen een kijkje ne men Verder wordt ook gedacht aan films. De eerste informatie avond is 10 november als Hans van Dam, directeur van de Leidse Schouwburg komt praten over het theater. De jongeren hopen wel, dat men voor iets meer armslag finan ciële steun krijgt van de ge meente in de vorm van subsi die, want om alles naar wens te kunnen laten draaien is waar schijnlijk de exploitatie van de bar niet toereikend. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense wethouder van culturele zaken, de heer M. Paats, heeft gisteren aan de 17-jarige Dineke Gra-- ver een Cultureel Jongeren Paspoort uitgereikt. Dineke is het dui- In het vernieuwde Hok zal het ac- zendste lid van de CJP. In Alphen is 3 procent van de jeugd lid van A" a'"an ar v'~ de CJP. Landelijk bedraagt het percentage nauwelijks 1. cent liggen op de eigen activi teit, discussies, leesavonden etc. n]\ raa<* van het B6" eottisc «t Leiden heeft gisteravond uii c or het eerst vergaderd onder nce ding van burgemeester Vis, iwis voorzitter van het gewest. rer allerhande zaken werd ste- I-"- gediscussieerd waarin het e en idse raadslid Van Aken een k<saaandeel had. Hk gaf de muzii eenkomst min of meer als r info jtto mee: dit gewest doet niet doende. Hij en zijn collega deze iessen konden dit al constate- uztek 1 uit het maSere verslag over strf 10. Deze laatste noemde het west Leiden een van de „lich- dprog? gewesten; „de resultaten en tiviteiten zijn in '70 ook van tonder lichte aard geweest". rgemeester Langemeijer van nazond ste'de daarom schert- liW' derwijs voor in het vervolg jaarverslagen te maken: over wat gedaan is en één hetgeen gedaan had moe- worden. De heer Van Aken, al eerder met Warmonds lervader in de clinch heeft ;n, toonde zich daarover ilijks geamuseerd. iad ging o.m. akkoord met I oprichten van twee meetsta- bliek N (snuffelneuzen) voor het Wljra,eren van zwaveldioxyde g4sto* in Wassenaar, één in Jden en één in Voorschoten, gemeester Vis werd aange- en als vertegenwoordiger in J op te richten Contact Ge- 'lesturen. Het dagelijks be- van het gewest Leiden burgemeester Vermeulen Katwijk als plaatsvervan- voorgesteld, maar de heer ^en wilde liever in dat Stoki ®1 "it principiële motieven in itisl Contact de stem van een _3 b blid laten horen en stelde in n '?er v-d. Kroft uit Warmond in 30 "daat. Hij maakte daarvan iflerei Rendement, maar de heer jfl Kroft ging niet op deze eJdidatuur in, zodat de heer rens neu'en alsnog werd geko- De Leidse raadsleden Van metn' Waal, v.d. Horst, Kuyper i hiessen stemden tegen het van het dagelijks be- luidshinder (door het gebruik van de NO-ZW-baan op Schip hol) tot een minimum te doen beperken. Met name de nieuwe Leidse Merenwijk werd als slachtoffer van de geluidshinder genoemd. De heer Toelen (Lei derdorp): „maar ook Leider dorp"; de heer Kuyper: „dan ook maar Leiden". De voorzit ter wilde 'het verzoek aan de minister zo breed mogelijk op vatten. Aan de Vereniging van Neder landse Gemeenten zal opdracht worden gegeven tot het opstel len van een vlekkenpian in het gewestgebied, dat ten doel heeft de vraag te beantwoorden welke typen scholen in het gewest niet voorhanden zijn (maar waaraan wel behoefte bestaat) en waar deze schooltypen zouden moeten komen. LEIDEN De R.-K. Melkhande- larenbond St. Paschalis, afd. Leiden heeft gisteren unaniem de gedachten aan een fusie met andere organisaties in de detail handel afgewezen. Men wil wel streven naar samenwerking op plaatselijk niveau, maar dan in federatief verband. De melkhandelaren wisselden op de contactavond ook uitvoerig van gedachten over de moeilijk heden in de melkhandel en de successen, die door de landelij ke bond reeds zijn behaald op het gebied van de rijdende win- kels en de zgn. „stuntmelk". Gevraagd werd aan de leden ten aanzien van een en ander waakzaam te zijn en direct te melden als men ergens op een moeilijkheid of misstand stuit. Medegedeeld werd, dat een spe ciaal boekhoudbureau voor de melkhandel in oprichting is. Bii voldoende belangstelling zal een filiaal in het westen gevestigd worden voor de regio's. Den Haag, Leiden en Rijnstreek. De r.k. melkhandelaren van Lei den hebben met een „kwartjes actie" in korte tijd 2000 bij eengebracht. Dat zal geschon ken worden aan twee op West Irian werkende missionarissen. De ene helft werd gisteren per soonlijk overhandigd aan pater Anton Verhage de zoon van een Leidse melkhandelaar. TWEE DODEN IN VERKEER TE ALPHEN ALPHFN a/d. RI.TN Twee on gelukken met dodelijke afloop gebeurden gisteren in Alphen aan den Rijn. Op de Kortsteek- terwog verongelukte de 15-jari- ge Bernardina Kom toen zij met de fiets overstak. Zij werd door een bromfietser aangere den. Dodelijke verwondingen bekwam ook de 25-jarige heer G. Ulbrich uit Boskoop, toen hij in de Al- pense Pr. Hendrikstraat uit de bocht vloog met zijn auto en te gen een boom reed. De auto raakte in brand, maar omstan ders slaagden erin de heer Ul brich vrij te krijgen door het inslaan van de voorruit. In het ziekenhuis overleed hij echter enkele uren later toch aan de opgelopen verwondingen. BOSKOOP Burgemeester Smol ders van Alkemade heeft giste ren in zijn functie van stichting voorzitter van de drinkwater maatschappij „De Rijnstreek" de nieuwe enorme reinwaterkel- der aan de voet van de Boskoop- se watertoren in de Puttepolder in gebruik gesteld. Alle burge meesters die water betrekken van „De Rijnstreek" waren daar bij aanwezig. Op de foto: burg. Smolders stelt de pompen in wer king. Boskoops burgemeester, baron Van Dedem, en de Wad- dinxveense wethouder Lips kij ken toe. ALPHEN De Alphense kanton rechter mr. De Graaf heeft gis teren twee Koudekerkse vracht- de sf elegeo aanleiding van de geluids wal er d°oi" vliegtuigen, mee het leefmilieu tementen zuidelijk van 0 kar ®chteren, zal de minister Verkeer en Waterstaat met worden verzocht, deze ge- Alphen aan den Rijn/Sassenheim Twee postduivenverenigingen genaamd „De Blauwband" hebben gis teren feestelijke bijeenkomsten gehouden. De Sassenheimse Blauwband huldigde de kampioenen (gebr. v. d. Krogl-generaal kamp; midfond, oude duiven en fond: G. Ammerlaan-Vitesse; L. Drost-Jonge dui ven) en de Alphense Blauwband vierde liet gouden jubileum met een receptie, de huldiging van leden die 25 jaar lid zijn en een feestavond. Foto: het bestuur van de vijftigjarige Alphense club, die ook C. van Ofwegen lid van verdienste maakte voor eén halve eeuw lidmaatschap: zittend: v.l.n.r.'J. v. Rijn. A. Dissel, voorzitter H. Sassen, staande W. Resting en W. Kruiswijk. wagenchauffeurs geldstraffen gegeven omdat zij hun „joekels" van wagens voor hun deur had den geparkeerd terwijl de ge meente dat verboden had. Het Koudekerkse gemeentebe stuur wilde de grote vrachtwa gens met aanhangers niet lan ger in de woonwijken en hebben daarom een strook straat langs de Hogewaard als parkeerplaats aangewezen. Twee chauffeurs hadden zich laten verleiden tot een proefproces. Volgens hen is de aangewezen parkeerplaats te ver van hun woning. Mr. Wes- sels had daar echter geen oor voor en veroordeelde beide tot 25 gulden boete. Verder werd een Alphense café houder veroordeeld tot 175 gul den boete omdat hij met een on deugdelijke wagen had gereden. Een Reeuwijker kreeg 225 gul den boete. Hij had begin augus tus veel te hard gereden op de J. W. Hoogendoornlaan en was uit de bocht gevlogen. Hij had het kenteken van zijn wagen ge haald en was naar huis gegaan. De politie spoorde hem deson danks op. Mr. De Graaf vond de houding van de Reeuwijker zeer vreemd. Een aantal snelheidsmaniakken die met snelheden van 100 km per uur en meer door Alphen waren geraasd werden beboet met stevige boetes variërend van 45 tot 80 gulden. De zaak tegen een veevoeder-ad viseur uit Driebrugge en een dierenarts uit Bodegraven werd aangehouden omdat men in deze belangrijke zaak nog enke le getuigen wil dagvaarden. Vol gens de tenlastelegging zou de veevoeder-adviseur zich schuldig hebben gemaakt aan het ver handelen van anti-biotica ge neesmiddelen die men in land- bouwkringen gebruikt bij zieke dieren, zoals varkens en kalve ren. Men had enkele flesjes met deze stoffen gevuld in zijn auto aangetroffen. De veearts moest terecht staan omdat deze er van verdacht wordt de geneesmidde len aan de adviseur te hebben verkocht. OUD ADE De Inwoners van Oud Ade hebben gisteren de gelegenheid gehad om vragen te stellen en eventueel kritiek uit te oefenen op het beleid van de Vereniging Gemeentebelangen. Het was de eerste (niet druk bezochte) hearing in de derde serie, die de VGA verder gaat houden in Alkemade. Gevraagd werd o.m. naar de ont wikkeling van het sportcomplex. Het bestuur kon er weinig van zeggen, omdat de SOWA nog bezig is met een onderzoek. Ook over de toekomst van de wo ningbouw in Oud Ade kon wei nig gezegd worden, aangezien het bestemmingsplan nog niet geheel afgerond is. In de aan de hoorzitting gekoppelde vergade ring besloot de VGA verder in de gemeenteraad D. van der Meer tegenkandidaat te stellen in de Woonruimteadviescommis sie en mee te werken aan het onbewoonbaar verklaren van de panden Noordeinde 98, 138 en 140 te R'aveen, het ongegrond verklaren van het beroep van Th. Heemskerk in Oud Ade en het geven van leermiddelen aan de Bavoschool. WOUBRUGGE/HOOGMADE De raad van Woubrugge is voor maandag in een spoedeisende vergadering bijeengeroepen. Op de agenda staat de scholenbouw Hoogmade. Vorige week weigerde de raad een extra-krediet van dik 3 ton voor de bouw van het r.-k. scho lencomplex in Hoogmade. Die drie ton was nodig omdat men geen rekening had gehouden met diverse posten, waaronder de btw. Volgend jaar september dient de nieuwe school in ge bruik te worden genomen. Van daar er haast wordt gemaakt met het oog op uitkeringen uit het gemeentefonds en het rijk. Het overleg tussen schoolbe stuur en gemeentebestuur heeft er onder meer in geresulteerd dat men samen gaat zoeken naar mogelijke besparingen zon der de kwaliteit van het object aan te tasten. B. en W. menen genoeg nieuwe cijfers op tafel te kunnen leggen om de raad te vragen alsnog een extra-krediet te voteren. NOORDWIJK - Een 29-jarige Kat- wijkse barkeeper is voor de vijfde keer tegen de lamp ge houden wegens hel besturen van een auto onder invloed. De man, die 's nachts werd aange houden was 's morgens ontsla gen uit de gevangenis te Hoorn waar hij een straf voor hetzelf de feit had uitgezeten. Choreografie opdracht voor Mar'olein Briër LEIDEN Marjolein Briër, bal- letpedagoge en leidster van de Leidse Balletschool aan het Pie terskerkhof, heeft in opdracht van de Haagse Opera (artistiek leider en regisseur Coen Rui venkamp) twee kleine balletcho reografieën gemaakt voor de op voering van de opera La forza del destino van Verdi, die op 14 november a.s. in het Haagse Congresgebouw in première gaat. Het is de eerste maal, dat Marjolein Briër een dergelijke opdracht heeft ontvangen Op 12 november treedt haar bal letgroep op voor de culturele vereniging in Kerkrade in de grote Roda-hal en op 19 novem ber start Marjolein Briër met de eerste van tien dans-expres- sieavonden - telkens op vrijdag - als gastdocente onder auspiciën van K en O. Deze avonden wor den gegeven in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest KATWIJK A D. RIJN De bewo ners van „De Wilbert" expose ren ook dit jaar het werk, dat zij hebben gemaakt onder lei ding van de dames van de Wel fare. Er is tevens gelegenheid tot koop van het speelgoed, de kunst- en siervoorwerpen. Ope ningstijden vandaag en morgen van 14-16.00. De Middenstandsvereniging buigt zich maandagavond over de plannen voor het centrum- Di recteur van Gem. werken T. Meijvogel zal o.m. een toelich ting komen geven.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3