Mevrouw Haitsma: „Absolute eerbied voor het menselijk leven' remier Lynch meerderheid parlement kwijt Orissa wist van naderende vloed: maar waarheen? Heffing schoolgeld is heel gewone zaak Maatschappij Geneeskunst moet standpunt over abortus herzien üt&' J&i ÓSS 5ZZ v* Overleg bevriezen salarissen Kamerleden Kennedy iwil meer economische hulp van VS Peking stelt hoge eiseni aan VN ONDERWIJSMINISTER VAN VEEN: Ambtenaar benadeelt Girodienst Oorzaken stank Roode Vaart bekend Staats secretaris lift naar inspectie VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM De ver wachting is dat veel medici zich zullen keren tegen de liberale opstelling, die de Maatschappij tot Bevorde- In het schrijven staat onder meer ring van de geneeskunst Beuzekom te Amsterdam, die het secretariaat leidt van waaruit deze week brieven zijn uitgegaan naar 14.382 Nederlandse artsen. sinds kort is gaan innemen tegenover het abortus vraagstuk. Dit zegt me vrouw Haitsma-Mulier-Van 1972 zijn standpunt zeer expli ciet te herzien, namelijk in de geest van de verklaring van Ge- nève van de World Medical As sociation die stelt: ,,Ik zal abso lute eerbied bewaren voor het menselijk leven, van de be vruchting af". De brief is on dertekend door ruim tweehon derd artsen waaronder negen hoogleraren. dat velen van de onderteke naars zich gedwongen kunnen voelen het lidmaatschap van de organisatie te beëindigen, tenzij Mevrouw Haitsma vertelde gister- We dat zijn de Stichting van het hoofdbestuur alsnog mocht middag het volgende over het het Ongeboren Kind in Zeist en besluiten ook voor 1 januuri initiatief: „Tijdens de hoorzit- de Vereniging ter Bescherming ting van de bijzondere commis- van het Ongeboren Kind, waar- sie uit de Tweede Kamer over van prof. Lindeboom voorzitter wijziging van de abortuswetge- is en ik tweede secretaris ben. ving hoorden ve tot onze verba- Na die hoorzitting zijn we met zes zing dat het hoofdbestuur van artsen om de tafel gaan zitten de Maatschappij tot Bevorde- om ons te beraden over een ring van de Geneeskunst zonder protest. Jhr. dr. Van der Does- eerst de leden te raadplëgen Willebois uit Utrecht schreef vervolgens een concept-brief die in collegiaal overleg met twintig artsen een eindtekst kreeg. We hadden als streefgetal 100 on dertekenaars, maar binnen vijf dagen hadden zich er al had besloten zich niet meer principieel te verzetten tegen abortusklinieken. dering zou kunnen voordoen, waarin het beter is deze norm te overschrijden dan zich eraante houden. Het is juist in deze tijd waarin op verschillende plaat sen abortus-poliklinieken worden ingericht, en daarmee een ver antwoorde zorg voor ongewens zwangeren een aanfluiting wordt, dat ondergetekenden de genoemde norm, respectievelijk de bestaande wetgeving, met kracht willen zien gehand haafd". dan tweehonderd gemeld. Toen Het hoofdbestuur van de KNMG Een vrouw verlaat onder geleide haar huis bij een speurtocht van Britse militairen naar wapens in Belfastf boven). Tezelfdertijd werd de schade opgenomen van een bomexplosie in een bar, waar terroristen de klanten vier minuten de tijd gaven te ont snappen. Niemand wer dgewond maar de schade in het pand was aanzienlijk (onder). DUBLIN (Reuter-ANP-AP) De Ierse premier, Jack Lynch, heeft gisteren de meerderheid in het parlement verloren nadat een van de leden van de regerende Fianna Faijpartij zijn ontslag had ingediend. Woensdag wordt er gestemd over een motie van wantrouwen tegen de minis ter van landbouw. Als Lynch dan geeen duidelijke meer derheid verwerft zal hij waarschijnlijk het parlement ontbinden. moesten we stoppen, want wilden de brief de deur uit heb ben. Daarna ben ik overstroomd met telefoontjes van woedende artsen die ook hadden willen te kenen". Wat er nu verder gebeurt hangt volgens mevrouw Haitsma af van de reacties van de 14.382 aangeschreven artsen. Ze zei gistermiddag dat er onder de protesterende medici globaal drie stromingen bestaan. De eerste groep wil eenvoudig voor het lidmaatschap van de Maat schappij tot Bevordering van de Geneeskunst bedanken. De tweede categorie zegt: „Niet uittreden, 'want dan zijn we he lemaal aan de duivel overgele verd". De derde groep tenslotte redeneert: „Het hoofdbestuur is fout geweest door een standpunt bekend te maken zonder rugge spraak met de leden en moet daarom verdwijnen". Mevrouw Haitsma: „Wij willen van het hoofdbestuur de verkla ring dat het tegen abortus is be halve op strikt medische gron den". Dit laatste blijkt ook uit de volgende passage in de brief die luidt: „Ondergetekenden realiseren zich zeer wel dat er met betrekking tot iedere objectieve norm een extreme situatie denkbaar welke zich bij zeer hoge uitzon- zal zich morgen in zijn vergade ring beraden over de protest brief. e moeilijkheden hangen samen met een wapensmokkel die vo rig jaar heeft geleid wgt het ontslag van de minister van fi nanciën, Haughey en de minis ter van landbouw Blaney. Een derde minister, Boland trad af I uit solidariteit. De drie waren voorstanders van een „harde lijn jegens Noord-Ierland". !et Ierse republikeinse leger (IRA) heeft gisteravond een aanslag gepleegd op het huis van de Britse gezant bij het Va- ticaan. De gezant, Desmond Crawley, en zijn gezin bleven ongedeerd. Een voorbijganger werd gewond. n Belfast is bekend gemaakt, dat een soldaat en een burger zijn overleden aan verwondingen die zij eerder hadden opgelopen. Het aantal doden sedert het be gin van dit jaar is nu gestegen tot 120. Wegens de wanordelijke toestand in Belfast is de voet balwedstrijd Noord Ierland- Spanje, die tien november wou worden gespeeld, tot nader or der uitgesteld. pEN HAAG In de loop van de volgende week komen de frac- tievoorzitters van de fracties in de Tweede Kamer bijeen om zich te beraden over het voor- stel van waarnemend fractie voorzitter van de KVP, mr. F. Andriessen over de procedure ten aanzien van de matiging van de schadeloosstelling voor de kamerleden voor het jaar 1972. Over datum en tijdstip van dit overleg wordt nog contact opgenomen met de fractievoor zitters. Berichten als zou van matiging zijn afgezien, zijn ridi cuul. Waarschijnlijk veroorzaakt door berichten over de jaarlijk se trendaanpassing per 1 juli jl., aldus een woordvoerder van de KVP-fractie. Stuntvlieger stort neer zes doden IAVenna (ap) - Een Italiaan- se jachtbommenwerper is tij dens stuntvliegen in brand ge raakt en neergestort. Iet toestel kwam neer op een kudde schapen. De brandstof besproeide drie auto's die in de buurt reden. De piloot en vijf inzittenden van de drie auto's die terstond in brand waren ge vlogen, kwam om het leven. Twee van de mensen in de brandende auto's brachten het er levend af, maar zij hebben zware brandwonden opgelopen. Frico kaas steelt elke show PARIJS (REUTER) Senator Edward Kennedy zou de twee miljard dollar die nu elk jaar door de Verenigde Staten in de vorm van militaire bijstand wordt verleend gebruikt willen zien voor economische sulp aan de ontwikkelingslanden. In een interview met het Franse economische tijdschrift l'Expan- sion zei de democratische sena tor een drastische vermindering van de militaire hulp noodzake lijk te achten. Hij vond ook dat de geindustrialisserde landen minstens een procent van hun bruto nationale inkomen ter be schikking zouden moeten stellen voor de ontwikkelingslanden. Over het program voor de buiten landse hulp zei de senator dat een van de belangrijkste rede nen voor het verzet daartegen in de Verenigde Staten zelf is dat dit program aanvankelijk aan het publiek werd verkocht als zijnde een wapen tegen het communisme. De mensen trek ken nu het nut ervan in twijfel aangezien de contracten met communistische landen zich in snel tempo ontwikkelen. NEW YORK (AP) Peking zou hebben geëist dat een Chinees wordt aangesteld op de V.N.- post die vroeger werd bekleed door de Amerikaan en Nobel prijs-winnaar dr. Ralph Bunch. Volgens een hoge functionaris van de V.N. zou China dit via een derde mogendheid hebben doorgegeven aan de secretaris generaal van de wereldorgani satie nadat, op 25 October de al gemene vergadering Peking in en Taipei uit de V.N. had ge stemd. Peking zou voorts hebben ge tracht de vertegenwoordigers van Nationalistisch China (Tai wan) ervan te verzekeren dat het niet van plan was Taiwan te dwingen als lid van de V.N. af te treden als de communistische chinezen eenmaal in New York waren aangekomen. Ralph Bunch, onderstaats-secreta ris van de V.N. en de man die voor Thant de lastige werkjes opknapte, trad in juni af. Hij is 67 jaar oud en zijn gezondheid was er niet op vooruitgegaan. In 1950 kreeg dr. Bunch, een ne ger, de Nobelprijs voor de vre de wegens zijn poging een wa penstilstandsovereenkomst tot stand te brengen tussen Israël en de Arabische landen. UTRECHT (ANP) Juist in de Nederlandse situa tie vind ik het een heel gewone zaak dat ouders een bijdrage geven in de kosten van het onder wijs, aldus de minister van onderwijs mr. C. van Veen (CHU) in het blad Inzicht van de vereni ging voor openbaar onderwijs. Minister Van Veen meent dat op die wijze een stukje partici patie tot uitdrukking wordt gebracht. Het school geld vindt hij zeker in een tijd waarin je graag aan honderdduizend wensen zou willen voldoen en de overheidsmiddelen beperkt zijn, niet onre delijk. Dat leerplichtonderwijs schoolgeldvrij moet zijn, is een dogma dat niet meer in deze tijd thuis hoort. De overheid heeft de plicht te zorgen voor goed onderwijs voor iedereen. Het is voor de burger (ouder en kind) een voorrecht dat onderwijs te mogen genieten. Vanuit deze twee uitgangspun ten moet je de problematiek rond het schoolgeld benaderen, zo meent de bewindsman. Hij zou het betreuren als het schoolgeld een finan ciële slag zou betekenen voor de groep die het (financieel) toch al moeilijk heeft: Ik zou die heffing van schoolgeld dan ook naar draagkracht willen toepassen. Daarbij vind ik dat het school geld een symbolische bijdrage moet zijn en dat de financiële offers nooit een belemmering mo gen zijn voor het kind om onderwijs te volgen. Minister Van Veen meent verder dat er praktisch Kunstenaars bezetten gebouw Raad voor Kunst (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dertig leden van de Beroepsvereniging van Beel dende Kunstenaars hebben gis termiddag het gebouw van de Raad van de Kunst aan de Stadhouderslaan in Den Haag bezet om uiting te geven aan hun misnoegen over de gang van zaken met de nieuwe beel dende kunstenaarsregeling. Zij vinden dat zij ten onrechte niet zijn betrokken in het over leg hierover. Men was het niet eens met de in houd van deze regeling met name de zgn. contra-prestatie. Er waren ook bezwaren gerezen tegen de wijze waarop minister Boersma van Sociale Zaken van advies gediend wordt in ver band met de Kamerdebatten van volgende week. i BHOEBANESWAR, India (AP) hadden de bewoners gehoopt, Tien uur voordat de bijna zes dat de storm een keer zou ne- meter hoge vloedgolf in het af- men. gelopen weekeinde op de oost- De afgelopen zeven maanden kust van India afkwam, had het heeft India te maken gehad met meteorologisch station van Cal cutta de autoriteiten in de staat Orissa al gewaarschuwd, dat er een zware wervelwind op komst was. De waarschuwing werd prompt doorgegeven aan de au toriteiten in de kustgebieden, maar tot evacuatie van de be volking kwam het niet. Wel werden vissers van zee terugge roepen naar de havens. „Wat had men kunnen doen", vroeg minister van binnenland se zaken van Orissa Padmanab- ha Mosra, zich al in een inter view. „Waar hadden vijf mil joen mensen heen kunnen gaan?" Toen de storm in de baai Bengalen was aangekomen- vluchtte een aantal mensen naar de talloze open Hindoetem pels aan de kust. De overigen zochten beschutting in hun gam mele hutten, waarvan er duizen den met bewoners en al ir stormvloed werden wegge spoeld. Tot het laatste ogenblik droogte in vier van de 17 staten, overstromingen in zes andere en nu de cycloon en de vloed golf in Orissa. Er is zelfs bin nenkort kans op nóg een grote natuurramp. Het meteorologisch instituut te Nieuw-Delhi heeft gewaarschuwd, dat 960 kilome ter van de Indische kust een nieuwe cycloon is gevormd die zich door de baai van Bengalen in de richting van Orissa be weegt. geen beleidsruimte is voor nieuwe zaken, hoewel de onderwijsbegroting een miljard gulden hoger is geworden. Wat ik voor de komende vier jaar hard nodig vind, is dat we heel consequent en constructief, vanuit het ideaal dat het onderwijs zich zo goed mogelijk moet blijven ontwikkelen, zullen moeten blijven zoeken naar het afkappen, het ombuigen van bepaalde zaken. Zaken die, zonder de wezenlijke kwaliteit van het onderwijs aan te tasten, kunnen worden omgebogen. Je moet niet al maar blijven stapelen. Aan de ene kant moet je je activiteiten wat verminderen zo dat je aan de andere kant bepaalde activiteiten kunt intensiveren. Ik ben bezig in mijn beleid be paalde accenten wat te verleggen, aldus de be windsman. In dit verband noemt minister Van Veen essen tieel: de integratie van kleuter- en basisonder wijs: de problematiek van differentiatie van het schoolonderwijs, midden- en basisschool, de schoolbegeleiding, de individuele begeleiding van het kind op de school en de werkende jongeren. Een ander belangrijk punt van zijn beleid acht de bewindsman de zorg voor de docent. De docent moet actueel blijven waar het zijn kennispakket betreft en waar het zijn relatie betreft met het maatschappelijke leven. Bovendien moet ik er Met vleugels van polystyreen heeft een 20-jarige student, Martin Lewis voor zorgen dat hij materieel in een goede posi- j uit Wales, geprobeerd van Waterloo Bridge in Londen een rondvlucht tie verkeert en in een rustige omgeving zijn be-- te maken boven de Theems. De vleugels begaven het. En als eert langrijke taak optimaal kan verrichten. En dat is Icarus moest ook Lewis zijn toevlucht nemen tot een duikvlucht. In nogal wat, I zijn geval liep het goed af, zij het flink nat. ARNHEM De Arnhemse politie heeft een 45-jarige giro-ambte naar uit Arnhem gearresteerd, die na zijn arrestatie bekend heeft de girodienst, waar hij werkte, voor ongeveer 2500 gul-1 den te hebben benadeeld. Men j vermoedt echter, dat het om grotere bedragen gaat, omdat de man al anderhalf jaar inko pen betaald heeft met betaal- cheques; die niet van hem De ambtenaar fs door een onhan dige manoeuvre tegen de lamp gelopen. Hij kocht niet minder dan zeven keer achterelkaar een kostuum en betaalde met betaalcheoues. Om aan geld te komen bracht hij na enkele dagen het gekoch te kostuum terug waarop hij het geld terug kt-eeg. it viel de cassière van de zaak on. Ook de girodienst kreeg argwaan omd"! er on rekening van overleden rekenincrbouders kostuums wer. den "ekocht. Fen verkoper uit de kledingzaak die de amh'e- naar op een gegeven ogenblik herkende waarschuwde de be drijfsrecherche die op zijn beurt weer de politie in de arm nam. De ambtenaar kon daardoor worden gearresteerd. ,Katerwaterlucht' Van een onzer verslaggevers ZEVENBERGEN Drie fac- zorgd voor het ontstaan van toren hebben destijds ge-* zorgd voor het ontstaan van de „katerwaterlucht" in de Rode Vaart bij Zevenbergen: De bestaande verontreini-. ging door lozing van huishou delijke afvalwater. Temperatuursverhoging van- het water als gevolg van de: suiker-campagne. Lozing van mesityloxide door de VM Oleine en Steari-' nefabriek N.V. Zevenbergen." Dit blijkt uit een tussentijds^ rapport dat is opgesteld door- de werkgroep Rode VaarC ten behoeve van het wt schap West-Brabant. Intussen wordt de Rode Vaart, van Sluis tot Zevenbergen doorgespoeld met water uit het Hollands Diep. Omdat het water bij Zevenbergen door een 800 meter lang riool moet, met een doorsnee van! 70 cm, kan maar met een beperkte capaciteit worden doorgespoeld. Eind van deze week wordt met; pompen gestopt. De stank- hinder zal dan niet helemaal; verdwenen zijn, maar de toe stand is intussen wel aan-; merkelijk verbeterd. NIJMEGEN (ANP) Totaal anders dan werd verwacht, namelijk liftend, is staatsse cretaris A. van Es van de fensie gisteren in Nijmegen gearriveerd voor een inspee tie van de luchtmacht in structie en militaire opleidin gen school. De helikopter, waarmee staatssecretaris van Ypem burg was vertrokken, kon Nijmegen wegens de dicht? mist niet bereiken en landde buiten de stad op het voet balveld van Oranje Blauw, waar vlaggen van dezelfde kleur wapperen als bij de Een passerende automobilist bood de staatssecretaris een lift aan naar het kazerne complex waar alles in ge reedheid was gebracht een luchtlanding. Campari moet u gedronken hebben. Al is't maareens in uw leven

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9