NS lioud aan cont bevolking* schoten e'i ;paling: icentratie rond station Papelaan Raadscommissie wil „Raad voor Milieuhygiëne" T WARMOND Stad en omgeving >nd PLAN BUITENC ?D DC /ATERING al eeuwen rond de pomp »AGINA 3 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 brieft KvK verzoekt industrieën matig te lozen LEIDEN De uitzonderlijk lage afvoer van de Rijn, het zeer hoge zoutgehait en het afnemen van het zuurstofge halte, maken de drinkwater voorziening in alle gebieden die daarvoor op Rijn zijn an- gewezen tot een zorgekkende aangelegenheid. Daarom geeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland alle directies van de Industriële bedrijven in zijn district het verzoek door de minister van verkeer en waterstaat aan Frankrijk en Duitsland en aan de kamers van koophandel in Nederland heeft gedaan, te bevorderen dat het lozen van industrieel afvalwater en van hout zo veel mogelijk wordt beperkt. Celstraffen voor Leidse inbrekers p/shlEN HAAG-LEIDEN Een 24- jarige koopman en een 22-jarige straatmaker uit Leiden, hoorden ■voor de Haagse rechtbank zes maanden gevangenisstraf met drie maanden voorwaardelijk mei een proeftijd van 2 jaar en twet maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf eisen. et tweetal, verzot op muziek, "yi wilde een pick-up installatie *c!é hebben. Die hadden ze natuur- ..i. n lijk kunnen kopen, maar zo- ï5S naar meenemen was voor hen ?enj gemakkelijker en goedkoper. Dat dachten ze. Beide verdach- 22^ ten hebben geen blanco straf- rnnu blad, de koopman heeft zelfs al s- een voorwaardelijke t.b.r. Van- pjvjdaar de hoge eisen. ïju Experimenteel Kerkewerk in """Hooglandse Huys ElDEN In het Hooglandse (Moriaansteeg bij de Kerk) wordt zon- inwdagmiddag weer een bijeen- lteiusjkomst gehouden voor bejaarden, ^^Tgehandicapten en eenzamen. De rs enjórganisatie is in handen van het ^"^.Experimenteel Kerkewerk". 23.|De bijeenkomst begint om half drie en eindigt omstreeks half zes. Ds. W. J. Sijthoff uit IJ- imuiden is uitgenodigd iets te (J vertellen over Diacnessenar- beid in Suriname en een film tel aten zien. mm( AL ,PHEN AAN DEN RIJN De heren J. Eikerbout en K. Boxe herdachten gisteren het feit dat zij een kwart eeuw geleden in dienst traden van de suikerwerkfabriek van Jac. van Vliet. Zij werden gehul digd door de beide directie leden A. van Vliet en diens zoon J. van Vliet. De heer Eikerbout is boekhouder, de heer Boxe chocolatier. Zij ontvingen een gouden arm bandhorloge en een geschenk onder couvert. Noordwijkerhout/Bodegraven Honderddertig bejaarden uit Noord- wijkerhout en De Zilk hebben gisteren een bezoek gebracht aan Bo degraven. Na een bezichtiging van de limonadefabriek Liko en een lunch in „Het Anker" toog het gehele gezelschap naar het bejaarden dienstencentrum in Bodegraven. Daar ontmoetten de bejaarden van De Zilk, Noordwijkerhout en Bodegraven elkaar. Vervolgens werd een uiteenzetting gegeven over de functie en de omvang van het be jaardencentrum. Voor de bejaarden uit Noordwijkerhout en De Zilk was dit juist zo'n interessante middag omdat ook hun gemeente plannen beraamt om een dergelijk centrum te bouwen. Op de foto: de bejaarden voor het tehuis in Bodegraven, Directeur bouwbedrijf schuldig aan dodelijke val Een DEN HAAG-BOSKOOP 42-jarige technisch-directeur van een bouwbedrijf uit Schipluiden hoorde voor de Haagse recht bank een eis tegen zich uitspre ken van 600 gulden boete. Zijn verdediger had, hoewel de man zelf toegaf schuldig te zijn, vrij spraak gevraagd. Verdachte voelde zich verant woordelijk voor de fout die was gemaakt op een bouwwerk in Boskoop. Hier hadden enkele werklieden verkeerde planken gebruikt. Het gevolg hiervan was dat een plank waarop drie mannen stonden, doorknapte. De mannen stortten van een hoogte van negen meter naar beneden. Een van hen overleef de de val niet. Wegens over treding van de Veiligheidswet was de verdachte door de kan tonrechter al veroordeeld tot 1000 gulden boete. Doch tegen dit vonnis tekende hij beroep aan. De Haagse rechtbank had ook wat moeite met het geloven in de schuld van de verdachte. Vooral omdat de verdediger aanvoerde dat verdachte eigen lijk alleen in naam technisch-di recteur is. Een vaste taakom schrijving had hij nooit gehad. De verdachte trekt zich echter de gevolgen van het ongeluk bijzonder aan. In dit geval was echter geen sprake van opzet en grove schuld. Puzzelen met Steeds Vooruit Warmond Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Warmondse tafeltennis- en bad mintonvereniging Steeds Vooruit organiseert de feestcommissie een auto-puzzelrit op 14 novem ber. De rit start tussen 10.30 en 11.30 uur bij de Pomp. De rit die 4 uur duurt wordt direct gevolgd door de prijsuitreiking in motel Sassenheim. 11 november is de laatste dag van inschrijving. Deelnamestrookjes zenden aan mevr. C. Burgersdijk-Donkers, Oranje Nasaulaan 24 of mej. N. Broxterman Burg. Ketel- laerstraat 18. Klachten over dorpshuis „De Kuip" NOORDWIJK In hotel-restau rant „Royal" hield de KVP af deling Noordwijk gisteravond een ledenvergadering. Bij de bestuursverkiezing werd het oude bestuur herkozen uitgezon derd de heer Van Dijk die af trad wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Voor zijn verdiensten in de afge lopen 19 jaar werd hij hartelijk toegesproken. De voorzitter bracht vervolgens naar voren dat er nogal wat klachten wa ren binnengekomen over het on langs in gebruik genomen dorpshuis „De Kuip" Het zou voor particulieren en ook voor verschillende verenigingen we gens de te hoge huurkosten on mogelijk zijn gebruik te maken van dit gebouw. De heer Buijze, lid van het bestuur van „De Kuip" gaf naar aanleiding hier van een uiteenzetting over de huurprijzen van „De Kuip". VOORSCHOTEN Het ontwerp besluit bestemmingsplan „Bui tengebied Dobbewatering", het Voorschotense gebied ten ten van de spoorbaan tot aan de grens met de gemeente Wasse naar, kreeg gisteravond goedkeuring van de commissie voor openbare werken te Voor schoten. Het bestemmingsplan strekt tot gedeeltelijke herzie ning van het in 1957 vastgestel de en in 1958 goedgekeurde „uit breidingsplan in hoofdzaak". B. en w. menen tot de vaststel ling van het bestemmingsplrn reeds nu, voordat het structuur plan is behandeld, te moeten ko men teneinde zowel de land schappelijke waarde van het ge bied zoveel mogelijk te bescher men als om ongewenste ontwik kelingen in het plangebied tegen In het bestemmingsplan is tracé van de secondaire weg 16 (Leidse Baan) opgenomen. In dien alsnog besloten zou vorder door de zProvinciale Staten var Zuid-Holland, de Leidse Baar niet aan te leggen, dan moet op dit tracé het huidige agrarische gebruik gehandhaafd blijver Tegen het ontwerpplan zijn bezwaarschriften ingediend. Een van de reclamanten is de Ne derlandse Spoorwegen. Zij wij zen naar een artikel van de ont- werp-overeenkomst inzake de weder idienststelling van de halte Voorschoten, waarin o.a. staat dat de gemeente Voor- schotene binnen een cirkel met een straal van 1000 meter uit het hart van de overweg i Papelaan binnen afzienbare tijd een zo groot mogelijk aantal woners zal worden gehuisvest en met name het ten westen de spoorweg gelegen gedeelte van dat gebied in het ontwerp- structuurp'an in beginsel te be stemmen voor woningbouw. B. en w. menen dat het bestem mingsplan alleen opgezet is ongewenste ontwikkelingen dat gebied te voorkomen, w door het structuurplan zodra dit eenmaal aangenomen wordt nooit het beste-mirgsplan gaat frustreren, dat thans de huidige agragriscbe bestemming voorlo pig laat bestaan. LEIDEN De commissie voor de geneeskundige- en gezond heidsdienst stelt de gemeente raad voor, een raad voor Mi lieuhygiëne in het leven te roe pen. Ze meent dat Leiden in de zorg voor het milieu niet mag Hij moet bestaan uit vertegen- achterblijven bij de rijks- en woordigers van het stadsbestuur provinciale overheid. Haars in ziens is de stad het meest ge diend met een raad voor de mi lieuhygiëne die een zo breed mogelijke taak krijgt. en uit deskundigen. De raad moet op de eerste plaats een adviesinstantie zijn, waar het gaat om toepassing en uitvoe ring van bijvoorbeeld de Wet op de Luchtverontreiniging, de Hin derwet en de plaatselijke poli tieverordening. Daarnaast kan de voorgestelde raad advies ge ven over het treffen van voor zieningen die tot de leefbaar heid van het milieu bijdragen. De raad moet ook voorlichting kun nen geven. Bijvoorbeeld over de ontspanning, de voedingsge woonten en het tegengaan van vernieling en vervuiling. Daar voor is het nodig, dat de raad zichzelf ook informeert en gege vens bijeenbrengt. Als dat in het belang wordt geacht van de leefbaarheid van het milieu, dient de raad voor de milieuhy giëne plannen of acties die op de leefbaarheid gericht zijn, te bevorderen, te stimuleren en te combineren. De commissie voor de geneeskun dige- en gezondheidsdienst heeft inmiddels al contact gezocht met de werkgroep milieubeheer van de universiteit, de federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening, de gemeentelijke inspec teur van het onderwijs en de in stituten voor preventieve en so ciale geneeskunde, die positief staan tegenover het voornemen. De inspecteur van de volksge zondheid in Zuid-Holland heeft in principe toegezegd, als advi seur van de raad te willen op treden. Al bij de behandeling van de begroting-1971 heeft de raad bij motie verzocht 'n raad voor milieuhygiëne in te stellen. De Herenweg, gefotografeerd in de richting van het dorp. Rechts de stalhouderij van J. later in 1913 van J. van Tongeren. Links het sigarenmagazijn van P. Vreeken, later en daarna van P. de Vetten, Hofcl de Stad Rome, Warmond. Hotel-café-restaurant De Stad Rome, Warmonds oudste herberg annex stalhouderij, gefotografeerd vanaf de Baan. In dit hotel oorspronkelijk eigendom van de familie Van der Voet was tot 1867 het Warmondse rechthuis gevestigd. Op de bok van het rijtuig Gijsbertus Groen in 't Woud. WARMOND Wie in Warmond in de buurt van de Pomp rond scharrelt, bekruipt een gevoel van herkenning. Iets in de geest van: „Zo moet het vroer over al geweest zijn, zo staat het op oude prentjes". Voor de meeste plaatsen zijn die oude prentjes de enige herinnering aan toen. Voor Warmond niet, Warmond heeft nog z'n oude, ongelooflijk mooie centrumpje. Toch heeft de Europese Biblio theek in Zaltbommel ook een aantal oude ansichten van War mond gebundeld. De verbinden de teksten werden geschreven door de heer A. van der Steur, voorzitten van hel historisch ge nootschap „Warmelda". Het was niet moeilijk dit boekje te vullen. Sterker nog, men had verschillende delen kunnen la ten verschijnen. Het is niet ge beurd. Men heeft het bij een deeltje gelaten. En het is iets bijzonders geworden. In dit werkje staan namelijk alleen maar stukjes Warmond die er nu net meer zijn of er heel an ders uitzien dan op het moment dat de foto gemaakt werd. Het seminarie bijvoorbeeld staat erin zoals het in 1895 was, voor men er driftig een bejaardente huis van maakte. Het onder schrift is frappant. Het is van „neef Chef", een toenmalige student die het seminarie op de achterkant van de ansichtkaart voor zijn tante als een „pas- toorsfabriek" betitelde. De Dorpsstraat is uit alle standen en in alle tijden vastgelegd. Zij blijft steeds mooi. Vooral op een zeer oude foto uit 1881. Voor de rest tonen de mensen uit „War mond in oude ansichten", het zelfde beeld als in de boekjes over andere plaatsen: een beet je groezelig, verfomfaaid, wat schuw starend in de richting van de fotograaf. Maar wel ont wapenend. Een groepje Warmondse jongens circa 1918, van links naar rechts: Jan Terpstra, Gerrit Versluys, Willem Schouten, Kees van Winsen, Dorus van der Ven, Bas van Stijn en Dorus Beugelsdijk. Warmonder-Leede De Leede, een beetje dorpinwaarts. Direct links van de mast van het fraaie tjottertje zc De Leede verrijzen. Geheel links het huis Welgelegen, in de negentiende eeuw onder 1 van dr. C. Leemans en later van wethouder Willem Heemskerk. Het huis rechts ervan ii de negentiende eeuw wethouder Clarion

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3