Nederland stuwende rol bij Europese eenheid Centrale Raad voor betere opzet bestuur Haags amateurtoneel Derde vrouw Hendrik VIII Hou het scherm in 't oog Terugblik Paus Paulus tot minister Schmelzer: TV vanavonc morgen Radio morgen; PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 NOVEMBER Vanavond de derde vrouw in de Engelse tv-serie De zes vrou wen van Hendrik VIII. Ditmaal Jane Seymour, die Anna Boleyn op de dag van haar onthoofding opvolgde. Speciaal deze afleve ring werd vorig jaar bekroond met de Prix d'Italia 1970. ming gekregen had. In 1537 werd een zoon geboren, Edward, die met bijzonder veel vreugde én door de koning én door de bevolking werd begroet. Twaalf dagen na deze geboorte stierf Jane Seymour in het kraambed... Jane Seymour, de hoofdfiguur uit De rol van Jane Seymour wordt deze aflevering, was wel geheel tegengesteld aan haar voor gangster Anna Boleyn. De ko- Ned. II 21.10 uur. ning noemde haar ..zijn kleine non", omdat zij zo rustig en in getogen was. devoot en beschei den. Zij stamde uit een oude adellijke familie en was zeven en twintig toen zij met de ko ning trouwde. De toestemming voor dit huwelijk werd door de kerkelijke autoriteiten gegeven, op de dag dat Anna Boleyn werd onthoofd. Bij de intriges, die in die dagen aan het hof speelden, was Jane Seymour geen partij. Wel liet zij haar echtgenoot duidelijk merken, dat zij zijn beslissing om Mary, zijn dochter uit zijn eerste huwelijk met Catharina van Aragon, als een bastaard te beschouwen, onjuist vond. Zij probeerde hem over te halen het meisje toegang tot het hof te verlenen en pleitte bijzonder voor het lot van de kloosterlin gen, die door Hendrik VIII uit hun kloosters waren verjaagd uit woede, dat zijn tweede hu welijk geen pauselijke toestem- Ned. II 19.05 Voor een briefkaart Het maandelijkse filmverzoekpro gramma „Voor een briefkaart op de eerste rang" bevat van avond fragmenten uit de volgen de films: de tekenfilm Woody Woodpeckers", de comedie „Dia manten bij het ontbijt" van Bla ke Edwards met in de voor naamste rollen Audrey Hep burn, George Peppard, Patricia Neal en Mickey Rooney; de film van Toon Hermans ,,Mou- tarde van Sonaansee" met in de hoofdrollen Toon Hermans en Phyllis Lane; de dramatische film „De zevende zegel" van Ingmar Bergman met in de voornaamste rollen Gunnar Bjornstrand, Max van Sydow en Bibi Anderson, en de Bijbelse reconstructie onder de titel „De tien- geboden" van Cecil B. de Mille, met in de hoofdrollen Charlton Heston, Yul Brunner, Anne Baxter en John Derek. Anne Stallybrass als derde vrouw Jane Seymour van een experiment, dat we al eerder zagen in een Amerikaans programma. Het kan best zijn dat beide onder zoeken los van elkaar stonden, maar we kregen toch een beetje de indruk dat de Duitse t.v.-ma- kers profiteerden van het dank bare schok-effekt dat het Ame rikaanse programma opleverde. We hopen overigens dat de dis cussie naar aanleiding van dit programma tot andere conclu sies zal leiden dan die destijds werden geformuleerd. We hou den n.l. niet van verdubbeling, zelfs niet als het een „lekker" experiment betreft. Vg. Over de film die de VPRO uit zond van Jimmy Hendrix dur ven we niet oordelen. We heb ben domweg geen „antenne" voor zo'n complex van psyche delische effekten in beeld en in lawaai, dat we met de beste wil niet onder de noemer „muziek" kunnen plaatsen. Hetzelfde geldt „Berichten uit de samenleving", ditmaal een reportage met inge bouwd stoor-effekt. Maar wat de VPRO verder deed was erg goed. Vooreerst „Twee weken in een ander stadje". Hans Keiler maakte een repor tage in Franklin, Tennessee, f Een klein plaatsje dat er in dit l filmbeeld uitkwam als Ameri-1 kaanser dan wellicht zelfs New York is. De mensen zijn er eigenlijk erg aardig, al blijven ze ook in hun minder gunstige kanten zeer Amerikaans. Overigens een historisch perspektief ont huld hebben dat met r de Zuidelijke staten het neger probleem (het blankenprobleem zo u wilt) enorm ten goede geë volueerd is. We hebben er Gunthers „Inside USA" nog eens op nageslagen. De toestand van nu zou eer kwarteeuw geleden wat dit pro bleem betreft door ieder wel denkend mens als een onwaar schijnlijk droombeeld zijn erva- Onze mening: Amerika is welva rend, maar nog verre van vol maakt. Men leert er echter snel de lessen van een boos verle den. Tweede opmerkelijke program ma: Han van Gelders film over graficus M. Escher. Opmerke lijk om de werkwijze die toonde hoe het interview met de kun stenaar verliep en vervolgens dat interview verwerkte in een boeiend programma over diens kunst. Escher zei o.m. dat hij als hij jonger zou zijn graag teken films zou gaan maken. Hoe fas cinerend dat zou kunnen werken bewezen de animaties van zijn zelf uitgevonden dieren, de wen telteefjes. Maar afgezien daar van leverden de beelden van zijn bladen ook zonder dat dankbare t.v.-stof. IKOR/CVK's „Leerhuis" schakel de over naar een nieuw onder werp: de gehoorzaamheid als I (on-)deugd. Het grootste deel Minister Schmelzer die een ge- der uitzending werd in beslag sPrek van "dertig minuten met genomen door een Duitse versie de paus had, verklaarde na af- KUNST EN KUNSTENAARS Kunstzaal Heuff, Hof laan 7 Was senaar, exposeert nvan. 13 ovem- ber t/m 3 december plastieken van Flory Italianer en monoty pes van Dik van Voorst. De jeugdconcerten die het Resi dentie-Orkest in samenwerking met de Haagse Kunststichting voor de Jeugd dit seizoen geeft in het Congresgebouw, zijn ge heel uitverkocht. De NCRV brengt morgenmiddag voor de tweede maal het nieuwe programma Orimoa op 't scherm met daarin de liedjeszanger en verteller Rommerts (links). Ook deze uitzending zal weer een aantal liedjes bevatten, die wor den begeleid door het Orimoa- Orkest. Verder werkt aan dit programma een aantal kinderen mee uit Blokzijl en ziet men in ieder geval een aantal vaste on derdelen, te weten OPI-nieuws, ORT (Orimoa Televisie-Recla me), OHEN Orimoa en Nu). Wanneer waar naar toe en het tweede deel van de serie „De vrienden van de blauwe zee- Zaterdag Ned. 116.30 uur. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer A. van Buuren te Rijswijk gepronon ceerde persoonlijkheid in de k:' _en van het Haagse ama teurtoneel, werkt momenteel aan een uitgebreide nota met voorstellen over een nieuwe op zet van het overkoepelende be stuur. Deze nota zal worden toe gezonden aan alle belangheb benden, maar is in het bijzon der bestemd voor het Haagse college van B. en W. en voor de leden van de culturele commis sie uit de raad. De heer Van Buuren is tot dit ini tiatief gekomen, omdat hij meent dat de bijna een ton, die de gemeente jaarlijks aan subsi die verstrekt ten behoeve van het amateurtoneel, nog doeltref fender kan worden aangewend dan nu reeds het geval is. Bo vendien kan z.i. een anders ge formeerd bestuur dan het huidi ge federatiebestuur slagvaardi ger werken. In zijn nota pleit hij daarom voor de oheffing van de Stichting Federatie Haags Amateurtoneel en voor de in stelling van een Centrale Raad voor het Haags Amateurtoneel. Tezelfdertijd zouden HCA en CHAT bereid moeten zijn zich zelf op te heffen of hoogstens als gezelligheidsorganisaties te laten voortbestaan. De heer Van Buuren weet waar over hij praat. Niet alleen speelde hij zelf jaren lang to neel, maar bovendien is hij al enige jaren actief bestuurslid zowel van het Haags Centrum voor het Amateurtoneel als van de Stichting Federatie Haags Amateurtoneel en als zodanig mede-organisator van evene menten als het Hamatofest. Het is overigens niet in deze hoeda nigheden, dat de heer Van Buu ren zijn nota pousseert. A. van Buuren: „De op stapel staande nota is een stukje parti culier initiatief. Ik produceer er mijn zeer persoonlijke gedach ten in en doe de daarin vervatte voorstellen louter als privé per soon. Maar het is een duidelijke zaak, dat ik door mijn functies in het artistieke zowel als het bestuurlijke vlak van het ama teurtoneel over ervaringen be schik, die hun neerslag in deze nota vinden. Zoals ik het zie zijn sommige dingen essentieel bezig fout te gaan. Daar is het amateurtoneel niet mee ge diend, maar nog minder de ge meente, en dat zijn wij alle maal, die een hoop geld steekt in deze vorm van creatieve vrij etijdsbesteding. De gemeente, en nogmaals dat zijn wij ook, mag daarvan een hoog rende ment verwachten. Dat is moge lijk, als de bestuurlijke opzet op andere leest wordt geschoeid en niet langer afhankelijk wordt gelaten van touwtrekken tussen twee concurrerende organisa ties, t.w. het Haags Centrum voor het Amateurtoneel, dat van oudsher de Haagse afdeling is van het Ned. Centrum voor het Amateurtoneel, en de Com binatie van Haagse Amateurto neelverenigingen (CHAT), die een kwart eeuw geleden al ei gen 'wegen ging". De heer Van Buuren is niet be reid de aloude controverse tus sen belde organisaties op te ra kelen. Die doen er ook niet toe. Het gaat om de toekomst en deze biedt de volgende perspec tieven, waarop slagvaardig moet worden ingehaakt: de mensen hebben meer vrije tijd Buuren: „HCA en CHAT zouden zichzelf op moeten heffen" om via amateurtoneel aan eigen welzijn te werken, de verslaving aan de t.v. is althans bij de jeugd aan het tanen en de over heid heeft zich bereid getoond Honorering welwillend met financiën steun te bieden aan de exploitatie van de creatieve mogelijkheden bij de amateurtoneelspelers. van de wortel, waardoor het amateurtoneel zijn levenssappen ontvangt. Verspilling De Stichting Federatie van het Haags Amateurtoneel is ont staan op instigatie van de ge meente, die federatieve samen werking tussen CHAT en HCA als voorwaarde verbond aan verlening van subsidie. De pari taire vertegenwoordiging daarin is evenwel onvoldoende werk zaam gebleken. Het element van competitie, dat daarin gele gen is, kan artistiek gezien vruchtbaar werken, bestuurlijk gezien levert dit niets dan ha ken en ogen op. Dit leidt tot verspilling van geld en energie. A. ROME (ANP) Paus Pau lus meent dat Nederland de taak heeft een stuwende rol te spelen in de totstand koming van de Europese eenheid. Hij heeft gisteren bij een audiëntie die hij minister Schmelzer ver leende, een beroep op de Europese staatslieden ge daan, met groot elan en vertrouwen verder te wer ken aan de eenwording, niet alleen in het belang van de Europese volkeren zelf, maar ook met het oog op de taak van Europa in de wereld loop dat paus Paulus zijn res pect en bewondering tot uiting had gebracht voor de wijze waarop de vorige Nederlandse kabinetten zich voor de Europe se zaak hebben ingezet, ook ten aanzien van de toetreding van Engeland en de andere kandi daatleden. nisters van buitenlandse zaken van de gemeenschappelijke die het toch de moeite waard vond een minister van Buiten landse Zaken te stimuleren en te inspireren aldus minister Schmelzer. Drs. Schmelzer, die de eerste maal als minister van Buiten landse Zaken Rome bezoekt, Paus Paulus, die zijn bewonde- Hij heeft sterk tot uitdrukking ge bracht, en ik heb dat aange voeld als een soort krachtige Hij heeft aanmoediging, de taak. de roe ping, van een geografisch niet zo groot land als Nederland om in de zaak van de eenwording een stuwende rol te spelen, al dus drs. Schmelzer. verklaarde met paus Paulus te vens te hebben gesproken over de mogelijkheden en taken van de buitenlandse politiek in het algemeen. veel begrip ge toond dat politiek op zichzelf eenmaal niet direct menselijk levensgeluk kan scheppen, maar Hij bediende zich, aldus minister ring uitsprak voor de Neder landse inspanning op het gebied van ontwikkelingshulp en hoopte dat deze zou worden voortgezet, toonde een scherp inzicht in de mogelijkheden die de politiek heeft voor het scheppen van menselijk levensgeluk. alleen de 9 De bewindsman die tevens een half uur heeft gesproken met de staatssecretaris van het Vati- caan, kardinaal Villot, heeft vandaag deel genomen aan het politieke overleg van de zes mi- aarden daarvoor Hij heeft er nog eens op gewezen dat naast een grote dosis principiële overtui ging en idealisme ook veel vast houdendheid en geduld nodig is. Hier was echt de paus als pries ter aan het woord, die zelf na tuurlijk beladen is met veel gro te verantwoordelijkheden, maar Schmelzer, van het beeld dat ministers, vooral ministers van Buitenlandse Zaken, niet een rij elektrische knoppen voor zich hebben waar zij maar op behoe ven te drukken om de zaken, die zij graag willen, te laten ge beuren. Maar dat mag geen be lemmering zijn om niet door te toneel r van B. en W. benoemde voorzit ter hebben, die boven de partij en staat en liefst uit geen van beide kampen afkomstig is. Dit bestuur zou voorts uit negen le den moeten bestaan, die geko zen zijn uit door alle verenigin gen naar voren geschoven kan didaten, van wie er twee samen met de voorzitter het dagelijkse bestuur vormen. De installatie van dit bestuur moet gescheiden bij besluit van B. en W. Deze Centrale Raad zou mc geren als een college zjcht en overleg voor het colle ge van B. en W. en de gemeen teraad. De taak van de Centrale Raad is voorts om het Haagse verenigingsleven optimaal te la ten functioneren met zo effectief mogelijke besteding van over heidsgelden. Het werken met subsidie van de gemeente is een te serieuze zaak dan dat dit overgelaten kan worden aan een vorm van bestuur, die de schijn van een onderonsje op zich kan laden. Als bestuurslid van het HCA kan ik er aan toevoegen, dat er geen enkele reden is voor het HCA om zichzelf in dat ge val niet op te heffen. Namens de CHAT kan ik niet spreken, maar ook daar zou die bereid heid aanwezig moeten zijn". Eén van de dingen, waarin de heer Van Buuren meent, dat het bestuur van de Stichting Fede ratie tekort geschoten is, is de intrekking door de gemeente van de subsidie voor de vor mingscursussen. Dit gebeurde op grond van het argument, dat deze goed bezochte cursus over wegend werd gevolgd door jon gelui, die niet bij een bestaande toneelvereniging zijn aange sloten. Deze cursus werd in gesteld door het federatiebe stuur en werd geleid door do centen van het Ned. Centrum voor het Amateurtoneel. Het fe deratiebestuur is niet bij mach te gebleken de subsidiegever ervan te overtuigen, dat het doel van de vormingscursus juist is om jongeren te interes seren voor het toneel en langs die weg te betrekken in het ver enigingsleven. Ook hier moet de kost voor de baat uitgaan. Het opheffen van de vormingscursus staat gelijk met het afsnijden Een ander moeilijk punt is •vergoeding voor regisseurs. Vol gens .de subsidieregeling kunnen beroepsregisseurs gehonoreerd worven. Dank zij hun inzet be roepsregisseurs zijn beroepsac teurs, die voor een regie worden uitgenodigd. Geen vergoeding wordt echter gegeven voor gedi plomeerde amateurregisseurs, die ten koste van jarenlange avondstudie zich een aantoonba re bekwaamheid hebben worven. Dankzij hun inzet be reikt het amateurtoneel ir malen een niveau, dat dermate kwaliteit heeft, dat ook de sub sidiegever in dit opzicht niet langer verschil kan maken tus sen beroeps en amateurs. De nieuw in te stellen Centrale Raad zal de subsidiegever hier van moeten kunnen overtuigen beter dan het bestuur van 'de fe deratie bij machte is geweest, door het college A va„ Buuren. A,s Iid van he[ federatiebestuur sta ik hier niet helemaal met schone handen, maar er is niets verloren als we deze zaak tot in de grond dur ven aan te pakken. Den Haag zou dan model kunnen staan voor soortgelijke problemen in andere steden, waar het ama teurtoneel evenzeer een creatie ve zelfwerkzaamheid van niet te onderschatten belang betekent". Lokale t.v. tegen falende democratie (Van onze radio- en tv-redactie) MELICK In een verantwoor dingsnota aan minister Engels van CRM en minister Drees van Verkeer en Waterstaat heeft de burgemeester van Me- lick, drs. Fey gesteld, dat de lo kale omroep bieden moet wat de landelijke omroepen onmoge lijk kunnen leveren. Lokale tele visie is z.i. een probaat middel tegen een falende democratie. De kleine Limburgse gemeente Melick ruim 4000 inwoners heeft een centrale antenne, die het mogelijk maakt met eenvou dige middelen lokale tv-pro- gramma's uit te zenden. Met hearings, discussies, burger en voorlichtingsdagen bereikt men volgens Melicks burge meester maar een klein deel var de burgerij. Hij vindt die middelen bovendien een tijdver slindende bezigheid. Met doe-het-zelf-televisie is in de Ver. Staten met veel succes geëxperimenteerd, betoogt bur gemeester Fey in zijn nota. Hij somt een aantal programma punten op, die plaatselijke tv volgens hem met succes zouden kunnen brengen, zoals raadsver gaderingen, plaatselijke educa tieve programma's, plaatselijke agenda-informatie, hulp- en alarmdienst, ideeënbus, pro gramma's in de verzorgingssec tor van kerk, kruisverenigingen, NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EO 19.05 uur: De Verenigde ij zang 19.30 uur: Nader bekeken 19.50 uur: Tenslotte •20.00 uur: Journaal AVRO •20.21 uur: De versierders, t.v.-serie 21.10 uur: Televizier-suppl •21.35 uur: Voor de vuist •22.45 uur: Journaal NEDERLAND II KRO 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Voor een brieft filmquiz •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Brandpunt •21.10 uur: De zes vrouwe Hendrik VIII MOS •22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Den Haag vanil •22.5 uur: Uit dé kunst kleur NEDERLAND I 9.00 uur: NCRV 16.00 uur:. 16.02 uur: 16.30 uur: •18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: •20.00 uur: •20.21 uur: •21.40 uur: 22.30 uur: Teleac cursus! Journaal Kijkkast Orimoa Fabeltjeskrant Journaal Zwerven met bertje Journaal Zeskamp Tussen hemel et The Edwin Ha Singers, zang Journaal NEDERLAND II VARA 18.45 uur: 18.55 uur: •19.05 uur: 20.00 uur: •20.20 uur: •22.15 uur: •22.40 uur: kleur Fabeltjeskrant j Journaal Coronation Stre Journaal De wereld van merset Maugha Pinguins, BBC Er zit een vog< in m'n kop, sh< I Achter het nieo i Journaal 1 Partij. KRO: 18.30 Nieuws, tualiteiten. 18.60 Marl" 18.52 (S) AUdl tie: m- lenten. 19.50 Zonder gre brlek over missie en zend-, In antwoord op uw scnmvy zoekplatenprogramma. 22.M Kursief, oabaretprogranunn D Overweging. 32.30 Nieuws. 22L, Haag vandaag. 33.60 - (sport) HILVERSUM II 18 00 en 30.00 Nieuws. NOS: 3 Muziek uit de Barok (opn.). 31.00 (S) Radlophllharmonli kest. Groot Omroepkoor en i klassieke gewijde muziek. 31 lichte muziek. 33.55 Mt gen. 23.00 Nieuws. 33.10 Ad ten. 23.20 (S) Gaudeamus-w« I soldaten. 18.28 Paardespo.n 18.30 Verkeerswenken. lS.fc 18.55 Taalwenken. 18.57 Intrt0 19.00 Nws. en actuallteltMjki Keurig Frans. 19.45 BoekbeiL 20.00 Klassieke muziek voorP strumenten. 32.00 Nieuws en Pi ven Kunsten. 22.20 Llederö Nieuws. 23.10 Melodie Radir. Literair Programma. 23.*T Nieuws. PI ROS: 7.00 Nieuws. 7.02 <S) zo's (Soos)lichte gramm< AL ziek en actualiteiten 8.30—8.41 Nieuws). l-.~ uit... jra thuis...: verzoekpl gramma voor de militaire! —10.33 Nieuws). 11.55 Mede (13.1612.26 Overheidsvoor Exportlvitelten. Nieuws, we adviezen op exportgebled. S steld door de Economische l tl.igsdlenst; 12.26 Mede nastiek.' 7.20 JS) ^Z.0.. voorpagina; om 7.54 VPRfj dag; om 8.00 Nieuws; om I tualiteiten: om 9.35 Watorsti om 10.05 VARA's Ombudsml tateraglnformatle: n fora .1.00 i Nieuws. 13.11 Ac lui 13.23 VARA-Varln. 13.25 (S het begin... jongerenpro NOS: 14.20 Kritische lerai zitten (I) discussie. 14. Duits, Engels: een luistf ma. 15.30 De komende wi Nederlandse muziekleve Nieuws. 16.03 Jazz. 16.45 HILVERSUM III >ers Vers. 10.00 Nieuws, lek bij de koffie. (11.00 2.09 Nieuws. 13.03 Elpee 1 i (14.00 en 15.00 Nle ing. Als intermezzo 16.00 Nieuws, how: sport en mu RELGIE+ 324 r laatschappij. 14.00 Nederlandse top-10.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2