£eidóc0omotii Verzilting in Zuid-Holland is al kritiek Weerstand neemt sterk toe inister voelt nog giet voor belasting op bromfietsen Oproer Groningen zonder geweld na uren bedwongen Schade voor tuinbouw loopt in miljoenen Femmy de Vries mag dochtertje houden gnttrk Ülamt Crrölotig MORGEN KERNPROEF VS Chesterfield bank Werkspoor Amsterdam 300 I ontslagen fej. Kessel P. Janssen uit PPR Gevangenen ontvlucht: gijzel aarsi weer vrij FAMA ..•«3 t-gracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. vertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.535 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 kwartaal 23,95, per jaar 94,55. SELECTIE TV-PROGRAMMA Ned. I: 20.21 uur De versierders, film; 21.35 uur Voor de vuist weg Ned. II: 19.05 uur Voor een brief kaart op de eerste rang, film quiz; 21.10 uur De zes vrouwen van Hendrik VIII. Brandpunt is vanavond geheel ge wijd aan Oost-Pakistan (Ned. II, 20.21 uur). In Televizier-supplement een por tret van de politieke tekenaar Fritz Behrendt (Ned. I, 21.10 u.). TIJDELIJK REGEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen tij delijk regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen ongeveer 9, maxima morgen rond 11 graden. itgevoerd in zwart leder 3595— zéér mooi Exclusieve interieurs iULTHUIS Botermarkt 23 STERDAM (ANP) In jand met de herstructurering n als resultaat van al genomen Ittkltncy-verhogende maatrege len, moeten bij Werkspoor-Am- n NV 300 personeelsleden fntslagen worden. De ontslagen juffen vooral vallen in de indi- sector. k onze parlementaire redak- tie) Y HAAG Twee oud-Kamer- Jen en mede-oprichters van fe PPR, mej. A. Kessel en drs. I Janssen, hebben besloten hun krtlj vaarwel te zeggen. pebben elk een brief geschre- n aan de nieuwe PPR-voorzit- r D. Coppes, waarin ze hun islissing toelichten. Janssen al 1 worden van de PvdA, mej. essel sluit zich voorlopig niet j een andere partij aan. r de oud-Kamerleden Janssen Kessel stond voorop dat de nfessionele arbeiders in het ogressieve kamp gebracht Desten worden. Dat is de PPR Et gelukt. pPORTTOTG R HAAG (A.N.P.) De cijfers kn sporttoto veertien van het Jgelopen weekeinde zijn: aan- 1 deelnemers 696.747. Üeg 1.570.601.-. fijzenbedrag 644.364.—. :n 3e prijs en premie elk prijs: 72 winnaars, die elk 2.306,80 ontvangen. prijs: 1.730 winnaars, die elk i&t- ontvangen. prijs: 16.180 winnaars, die elk «minus 10.— zullen ont- ingen. ADVERTENTIE ATTENTIE «rgelegenheid heeft u bjj .op één minuut afstand v.d. Oude Rijn, Kaasmarkt, minuten Hooigracht (Ir. mstraat), Oude Vest en Gracht (Lichtfabrieken), t de moeite om onze grote e en de beste merken in te traditie is altijd voordeliger', vaste leuze 'van zoveel voor A', maar het gehele jaar 'voor En toch vakstanding als juweliers en horlogers. eigen ateliers onderstrepen loor echte vakservice n. Doet er uw voordeel m sieraden, verlovingsringen les, klokken, cassettes, ver- de geschenkartikelen, bril- Van onze pari. redactie DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan op korte termijn te ko men met een voorstel tot de in voering van een bromfietsbelas ting. Hij deelde gistermiddag de Tweede Kamer mee dat hij „er in 1972 weieens op zal gaan stu deren." het wel redelijk te vinden dat ook bromfietsers moeten beta len voor het gebruik van de weg. „Ik zie het verschil niet tussen een gezin met drie brom fietsen dat geen belasting hoeft te betalen en het gezin dat zich ternauwernood een kleine auto kan aanschaffen en daarvoor wel belasting moet betalen", al dus dr. Drees. De minister is nog niet van de Tweede Kamer af voor wat be treft de benzine-accijns en de motorrijtuigenbelasting. Volgen de week woensdag komt name lijk de verkeerscommissie van de Tweede Kamer bijeen om zich opnieuw te beraden over een Kamervoorstel de benzine accijns extra te verhogen, dit ten voordele van de motorrijtui genbelasting. Een groot deel van de Kamer vindt nog steeds ondanks de afwijzing door de minister dat de gewone autobezitter te zwaar belast wordt door verho ging van de opcenten op de mo torrijtuigenbelasting. In plaats daarvan moet, aldus deze Ka merleden, de benzine-accijns ex tra omhoog en tegelijk de fictie van de autokosten. De kans is groot, dat dit voorstel een Kamermeerderheid haait omdat behalve de oppositie ook een groot deel van de AR-frac- tie en een deel van de KVP- fractie achter dit denkbeeld Deze kwestie was een van de vele geschilpunten tussen minister Drees en de Tweede Kamer, zoals uit de debatten over de begroting van Verkeer en Wa terstaat gebleken is. De minis ter kreeg gisteren zelfs zeven moties van de oppositie en de li beralen voorgelegd. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers WESTLAND Het zoutgehalte van het boezemwater in het Westland en in de omgeving van Delft loopt nog steeds op. Grote schade dreigt aan de binnenkort in miljoenen aantallen te oogsten kroppen sla. Door begieting met het zoute water wordt de sla waardeloos voor export. Het proefstation voor de grente-en fruitteelt onder glas te Naaldwijk is voor de komende weken somber gestemd en verwacht een miljoenenschade. Ook de kwekers van bloe men en potplanten krijgen steeds meer schade door het zoute water. AMSTERDAM Femmy de Vries mag haar 8-jarig dochter tje Antonetta houden. Dis beslis te gistermiddag het gerechtshof te Arnhem. Aan de nu meer dan een jaar du rende strijd tussen Femmy en haar gewezen echtgenoot, de Si- ciliaan Vicenzo Piazza is een eind gekomen. Twee weken ge leden sonden zij voor het hof in Arnhem. Femmy de Vries blijft voorlopig met haar kind in Amsterdam. Binnenkort verwacht zij ook een definitieve uitspraak in de echt scheidingsprocedure tussen Piazza en haar. (ADVERTENTIE) De situatie is nu duidelijk ongun stiger dan enkele wegen gele den. De Hollandse IJssel is ver- zilt. Het chloorgehalte is er 1200 milligram. Gouda kan als inlaat voor het hoogheemraadschap Rijnland niet meer worden ge bruikt. Langs allerlei „sluipwe gen" probeert men nog water in te laten. Op korte termijn is geen verbetering van de situatie te verwachten. Het ziet ernaar uit dat de schade voor de glastuinbouw in Zuid- Holland door zout water groter wordt dan in 1969. Het Land bouwschap raamde toen een schadebedrag van 10 miljoen gulden. Voor de tuinders is er geen alter natief. Zij moeten het water ge bruiken om de gewassen te blij ven begieten. Vooral in de omgeving van Delft is de situatie ernstig. Daar wor den concentraties gemeten van 400 milligram chloride per liter water. Het toelaatbare maxi mum voor de tuinbouw is 200. (ADVERTENTIE) Hillegom zaterdag 6 november van 11 tot 22 uur zondag 7 november van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands Groningen (ANP) Onder ment een gegijzelde bewa- het uiten van he dreige- ker van het dak te zullen gooien, hebben jeugdige opstandige gevangenen gis teravond in het huis van bewaring te Groningen vrije aftocht geëist Zij lie ten weten met de pers, de politieke partijen en de mi nister van Justitie te willen paraten over hun grieven. v. d WATER Haarlemmerstraat 181 Juwelier - HorloEer been stijf en wensten geen con cessies te doen. Zonder verdere ernstige gevolgen verliep de op stand. Er behoefde geen geweld te worden gebruikt om de op stand te bedwingen. Het oproer brak gisteravond om streeks half negen uit, na een contactbijeenkomst in de re creatiezaal van een groep jeug dige gedetineerden met de gees telijke verzorger van het huis van bewaring. Terugkerend naar hun cellen op de verschillende etages, grepen de jongeren plotseling de hen begeleidende bewakers. De op standige gedetineerden, 45 in to taal, wisten van een van de be wakers de sleutels afhandig te maken, waarna ze de dominee, de hoofdbewaarder en twee be waarders in hun cellen gijzel den. Vervolgens zochten ze con tact met een groep oudere ge vangenen, die echter niet aan de optand wilden meedoen. i De vrijwel onmiddellijk gearlar- meerde politie legde een kordon om het gebouw. Hoofdcommis saris K. Hei jink zag ervan af zijn manschappen in het ge bouw te laten doordringen, maar beperkte zich ertoe, door middel van een luidspreker de opstandelingen van het nutteloze van hun actie te overtuigen. Hij liet de opstandelingen o.a. we ten: „Ik stel u volledig verant woordelijk wanneer ook maar èèn haar van een van de gegij zelden wordt gekrenkt. Laat geen onschuldigen het slachtof- fer worden van uw actie", de Groningse gevange- Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat deze geweldloze actie succes zou hebben. De gevange nen richtten in het gebouw gro te vernielingen aan. Ruiten wer den ingeslagen, er werd met meubilair gesmeten. In het dak van het gebouw werd een groot gat gemaakt. Daarna werd brand gesticht, die door de brandweer evenwel snel kon worden geblust. Tegen kwart voor twaalf werd. plotseling èèn van de bewakers vrijgelaten. Kort daarna begaf een van de opstandelingen zich vrijwllig naar buiten. Druppels gewijs volgden anderen. Rond half een gaf de laatste groep zich gewonnen. De opstandige gevangenen in Groningen lieten deze ravage achter. Oostenrijk O WENEN (AP) —In Oostenrijk zijn gisteren drie gevangenen uit de gevangenis van Stein ont snapt met medewerking van eni ge gijzelaars. De twee laatste gijzelaars werden vanmorgen vrijgelaten. Met als gijzelaars, rechter-com- missaris dr. Weiss en politie commissaris Howanietz in han den, dwong het drietal de ge vangenisbus naar Wenen te rij den waar zij een taxi namen. De taxichauffeur en een kran tenverkoopster verklaarden zij eveneens tot gijzelaar. De kran tenverkoopster werd even later vrijgelaten. Van de politie kre gen zij, na onderhandelingen de verzekering dat pas vandaag twaalf uur de achtervolging zou worden ingezet, waarna de drie uitbrekers met dr. Weiss en commissaris Howaniets in We nen verdwenen. Pas vanmorgen werden deze beiden vrijgelaten. ADVERTENTIE strooizaad Vetbollen pinda's alles voor huisdieren BREESTRAAT 3 LEIDEN TELEFOON 33311 Hoofdcommissaris Heyink leidde gisteravond de actie van de po litie tegen de opstandige gev genenteiHAHÉBH PALMER (AP-Reuter) - De weerstand tegen de ondergrond se kernproef die de VS morgen op het eiland Amchitka (Alcoe- ten) willen houden, neemt meer en meer toe. Honderd leden van het Canadese parlement hebben Nixon telegrafisch verzocht de proef af te gelasten. Verscheide ne Amerikaanse senatoren, on der wie de democraat Mike Mansfield, hebben uiting gege ven aan hun afkeer. Het dagelijks bestuur van Pax Christi heeft de Amerikaanse ambassadeur in Nederland schriftelijk op de hoogte gesteld van zijn ongerustheid. In een andere brief aan de Russische ambassadeur wordt de Sovjet-U- De proef zal plaats hebben op een diepte van 2000 meter. De ex plosie zal een kracht van vijf megaton hebben. Dat is 250 maal de kracht van de bom op Hirosjima. Onmiddellijk na de explosie zullen de deskundigen, die in Palmar (Alaska) zijn ge stationeerd, nagaan of de ont ploffing heeft geleid tot het ont staan van een vloedgolf. De Japanse metereologen zijn in staat van alarm gebracht. Zij moeten in het bijzonder letten op eventuele vloedgolven en aardbevingen. De zeeveilig- heidsdienst heeft Japanse vis sersschepen in het noordelijk deel van de Grote Oceaan bevel gegeven de gevarenzone te ver laten. Momenteel vissen onge veer 400 Japanse boten in het zeegebied rond Amchitka. Ongeveer een uur voor de explo sie, die morgenavond elf uur Nederlandse tijd plaats heeft, zendt Palmer een waarschuwing uit voor mogelijke vloedgolven.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1