GAMEL FILTER Oecumene verkeert in ernstige impasse Tevredenheid over antwoord premier Synode handhaaft priestercelibaat Willibrordusvereniging: WERELDBEROEMDE KWALITEIT. De uitlatingen van prins Bernhard Welzijns werkers protesteren Veilingen CITROËN A atam Sex-telefoondrift niet te temmen DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGir MEER GELD VOOR KAMER LEDEN den haag (anp) De schade loosstelling van de Tweede Ka- nierleden is met ingang van 1 juli jL vastgesteld op 47.155 per jaar. In 1968 werd de schadeloosstelling vastgesteld op 45.000. Bepaald werd toen, dat verhogingen zou den plaats vinden in gelijke mate als de stijging van de ambtenarensalarissen. Als ge volg van deze bepaling vond de eerste verhoging plaats per 1 januari 1970. Het bedrag ging omhoog tot 42.962. De volgen de verhogingen vielen op 1 ja nuari 1971 (tot 44.677) en op 1 april 1971) tot 45.124). De Tweede Kamerleden ontvan gen voorts nog een jaarlijkse vergoeding voor reiskosten en een tegemoetkoming in de ove- rige kosten. De reiskostenvergoeding bedraagt thans 4.225 per jaar. De overi ge kosten variëren naar gelang van de afstand tussen de woon plaats en Den Haag en zijn mo menteel: 5.575 voor een ka- merlid, dat op tien km afstand woont, 7.750 bij een afstand van 10 tot 75 km, 9.175 voor 75 tot 150 km, en 11.150 voor meer dan 150 km. De 18-jarige miss Holland, Monica Strotmann, bewondert in het Ma dame Tussaud Theater in Londen koningin Elizabeth en prinses Anne. Monica Strotmann dingt 10 november mee naar de titel Miss World. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De oecumene in Nederland verkeert in een impasse. Na de fase van wederzijdse kennismaking zijn de leden van de verschillende kerken terecht gekomen in de fase van bezinning op de eigen identiteit. Dit blijkt voor de deelnemers aan het gesprek over de oecumene en de werkers aan de eenwording van de christenen vrij veel moeilijkheden op te leveren. Het gesprek verloopt I moeizamer dan enkele jaren geleden. Om nu de oecume nische beweging weer perspectief te bieden, heeft het be- stuur van de St. Willibrordvereniging, die namens de rooms katholieke kerk in Nederland het oecumenische werk behartigt, een aantal beleidsoverwegingen opge steld. Voorzitter van de vereniging dr. J. C. Groot, gaf tijdens een bij gelegenheid van Willibrord-zon- dag (7 november) belegde pers bijeenkomst, duidelijk te ken nen dat de huidige problematiek rond het vastlopen van de oecu mene te wijten is aan de niet altijd even duidelijk betekenis i die de verschillende groepen aan de begrippen identiteit en pluriformiteit geven. In de beleidsnota, die is opgesteld door prof. dr. P. van Leeuwen ofm en de oecumene-deskundige drs. A. Houtepen, wordt vanuit de rooms katholieke visie een poging gedaan om de oecumene weer nieuw leven in te blazen. „Daarvoor zal het nodig zijn dat een aantal obstakels uitgeban nen wordt. Op het ogenblik ver tonen de kerken in Nederland weinig bereidheid hun eigen identiteit in de waagschaal te stellen, terwijl men vergeet dat er slechts één echte, identiteit bestaat, namelijk de oorspron kelijke en nog altijd geldende eigenheid van het éne evangelie van de Heer van de Kerk. Pluri formiteit zou men naar de me ning van prof. Van Leeuwen moeten interpreteren als een CAMELen CAMELFILTER Gewoon geweldig lekker. grote vrijheid om in de lokale kerken die vormen van kerkzijn te ontdekken, die werkelijk Christus en zijn evangelie ter plaatse tonen. Experimenten De St. Willibrordvereniging hecht in dit licht dan ook zeer veel belang aan de activiteit van de experimentele groepen. Door deze groepen meer ruimte te geven, geeft men in feite ook meer ruimte aan het conflict, iets wat de Willibrordvereniging niet schuwt. Van onderuit wil men bevecthen, wat van boven uit bemoeilijkt wordt. Ondanks het feit dat de oecumene in Nederland steeds verdergeïn- stitutionaliseerd wordt er zijn reeds meer dan honderd vijf tig plaatselijke raden van kerken blijkt dat de werkelijke kan sen voor de oecumene er nau welijks zijn uitgekomen. Vol gens de oecumene deskundige uit Breda, drs. A. Houtepen, valt het oecumenische werk ten gevolge van het gemis aan mankracht, beleid en geld. Het oecumenisch werk wordt door de tegenstellingen tussen de verschillende kerken, bovendien nog bemoeilijkt door de tegen stellingen tussen de verschillen de soorten gelovigfen. De afzon derlijke kerken hebben veelal de handen vol Kerk te zijn voor die groepen en komen aan de oecumene nauwelijks toe. „Dat neemt niet weg, aldus secre taris C. Roeleveid, „dat we het doel van de oecumene, de een wording der christenen, moeten blijven bevorderen, ieder op zijn manier. Uiteindelijk is dat gene wat aan de basis gebeurt het meest belangrijke voor de oecumene". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is men allerwege te vreden over het antwoord van premier Biesheuvel op de vragen uit de Kamer over de uitlatingen van prins Bern hard over de parlementaire democratie in een interview. Uit het antwoord blijkt, dat het kabinet zich met de vra genstellende fractievoorzitters heeft geërgerd. Uit het antwoord blijkt tevens, dat de prins duidelijk te ver staan is gegeven, dat hij zich voortaan beter aan de gedrags regels betreffende de publiciteit rondom het koninklijk huis heeft te houden. P.v.d.A.-fractievoorzitter drs. Den UTRECHT (ANP) Ongeveer 500 welzijnswerkers hebben gis termiddag in Utrecht deelgeno men aan de protestbijeenkomst van het anti-CRM-bezuinigings- front. Ze namen vijf resoluties aan en besloten op 9 november, als de begroting van CRM in de Kamer wordt behandeld en daarna acties te gaan voe ren. een van de resoluties wordt o.a. geconstateer dat de voorge nomen bezuinigingen vooral door politieke motieven zijn in gegeven. En dat ze de maat schappij-kritische functie van het welzijnswerk zullen aantas ten. Via deze resolutie doet de vergadering een beroep op de kamerleden om voor 1972 voor welzijnswerk en onderwijs meer geld ter beschikking te stellen dan de minister heeft begroot. Uyl zei, dat het antwoord toont, dat de minister-president heeft begrepen dat in dit geval de es sentie van de democratie in het geding was. De premier geeft met zijn strikte antwoord tege lijk een lesje aan degenen, die de uitspraken van de prins wil len vergoelijken, aldus drs. Den Uyl. De fractievoorzitters Aantjes (A.R.) en Wiegel (V.V.D.) zijn van mening, dat met het snelle en duidelijke antwoord van de premier de zaak volledig is af gedaan. Van CHU-zijde sprak men de hoop uit, dat met het antwoord van de premier het in cident voor goed de wereld uit is. Het Tweede-Kamerlid Wiebenga (PSP), dat met zijn fractiege noot Van der Spek vragen had gesteld, was eveneens tevreden „De prins is terecht op zijn nummer gezet", aldus de heer Van der Spek. Hij noemde het belangrijk en waardevol, dat duidelijk is vastgelegd, dat de uitlatingen van de prins onder de ministeriële verantwoorde lijkheid vallen. Bijzonder ver heugd was hij met de opmer king van de premier, dat de suggesties van de prins in strijd zijn met de letter en geest van onze grondwet en met de be voegdheidsverhoudingen van ko ning en Staten Generaal. De twee overige vragenstellers, de heren Andriessen (KVP) en Van Mierlo (D'66) waren niet bereikbaar voor het geven van commentaar. )it is de 13-jarige Pauline M. C. A. Ansems uit Klundert, die sinds 19 mei wordt vermist. Haar le is 1.55 meter, zij heeft een flink postuur en donkerblond haar tot op de schouders. Zij wordt ook wel Pauline Mullenberg genoemd. Vrije beroepen: Matiging inkomens nader bezien DEN HAAG (ANP) De mml- nisters Boersma (Sociale Za ken) en Langman (Economische Zaken) hebben gistermorgen hun orienterende bespreking met de vertegenwoordigers van de vrije beroepen over de loon ontwikkeling voor 1972 afgeslo ten. yooR De prins niet alleen REGERING EN PARLEMENT heeft het geruchtm interview waarin prins Bernhard adviseerde de parlemt democratie voor een paar jaar op stal te zetten, afgedaan. Pr Biesheuvel heeft verzekerd dat ook zijn Kabinet het helemaal n Prins oneens is, erkent dat de regering voor dit soort openbare klaringen verantwoordelijk behoort te zijn en laten doorschei dat op een gepaste wijze Soestdijk eraan herinnerd is, dat eei vastgestelde spelregels in acht gehouden behoren te worden. Hiermee heeft de verantwoordelijke regering gedaan wat ze inde moest doen. Maar waarover nog wel eens nagedacht mag wi is dat menigeen de prinselijke uitlating mede hoog opgenomen omdat nu van hoge zijde hardop gezegd werd wat talrijke ir hogo landgenoten denken. In allerlei toonaarden klinkt kriti' onze parlementaire democratie; op de dag dat in de Kamer v alle politieke leiders de Prins wraakten, zei NW-voorzitter Ter i nog, dat in Nederland de politieke partijen niet meer werken. En hoe groot is nu het verschil tussen politieke partijen en parlc taire democratie? Weinig zin "jyATUURLIJK: Nederland anno 1971 is nog niet het Frankrij een De Gaulle nodig had om de natie te verlossen van een ra< en reddeloos geworden parlementair stelsel. Maar een moeilijl te redeneren feit is, dat ook hier de parlementaire democratie menigeen een betrekkelijk nut geworden is. Mogen Kabinet, regeringspartijen en oppositie zich erover verw ren dat de begrotingsbehandeling waaraan ze deze maanden energie en tijd besteden, op velen de indruk maakt van een v. zinvolle bezigheid? Na de kabinetsformatie, regeringsverkl: Prinsjesdag-jobstijdingen en de algemene beschouwingen, moe er in 1971 bij de gewone begrotingsbehandeling gebeurt, wel i druk maken van millimeteren terwijl er metersgrote probleme opgelost blijven. Zelfs wanneer er tussen nu en 31 december bepaalde verschuiv in het regeringsplan voor 1972 bereikt worden, maakt dat naar t uit toch de indruk van een pover resultaat. De gewone burger zich meer gebaat bij een grondige discussie van Kamer èn reg over enkele kernproblemen: economisch herstel, loonbeleid en i vaardiger inkomensverdeling, redding van het milieu, beveii van de wereldvrede. De Prins zal nu wel beter op zijn tellen passen; maar onvrede bij burgers blijft bestaan. reid de mogelijkheden van mati ging van eigen inkomen onder ogen te zien, zo is meegedeeld. De gesprekspartners stelden zich positief op tegenover nader overleg in eigen kringen. Op zo kort mogelijke termijn zullen zij de regering op de hoogte stellen van hun pogingen om voor vol gend jaar een bijdrage te leve ren in de inflatiebestrijding, waartoe de noodzaak werd kend. Chinese schilderingen, voorstellen de het Chinese leven, tot in de tails uitgebeeld, hebben op een veiling bij Paul Brandt te Am sterdam een bedrag van 110.000,- opgebracht. Westduitse prijs voor prof. Van Deenen München (DPA) Het Margari ne-instituut voor gezonde voe ding in Hamburg heeft de Hein- rich-Wielandprijs 1971 toegekend aan prof. dr. L. L. M. van Dee nen, hoogleraar in de biochemie aan de rijksuniversiteit van Utrecht. De prijs, ter grootte van 10.000 mark, wordt jaarlijks toegekend ter bevordering van het speur werk op het gebied van de che mie, de biochemie en de fysiolo gie van vetten en vetachtige stoffen. De onderscheiding is genoemd naar de in 1957 overleden No-, belprijswinnaar Heinrich Wie- land. VATICAANSTAD (KNP-AP) De bisschoppensynode in Rome heeft zich met overgrote meer derheid uitgesproken voor hand having van het priestercelibaat. Het gisteren in stemming ge brachte voorstel om het tot pries- terwljden van gehuwde mannen niet aan te moedigen behaalde niet de tweederde meerderheid. Vandaag zal de synode het docu ment over de rechtvaardigheid in de wereld in stemming bren gen. Dit document zou de bis schoppen onder meer voorhou den het pacifisme te steunen, rijken te verzoeken zich opoffe ringen te getroosten ten bate van de armen en discriminatie tegen te gaan. Wat de stemming van gisteren be treft: van de 202 bisschoppen die aan de stemming deelnamen spraken 168 synoldeleden zich uit voor handhaving van het celi- bat. Tien stemden tegen en een entwintig stemden voor onder voorbehoud. Het niet toelaten van gehuwde mannen tot het priesterschap kreeg de instemming van vijf ennegentig bisschoppen, terwijl eenennegentig hun stem gaven onder voorwaarde dat de tekst zou worden veranderd. Tien bis schoppen stemden tegen, zes onthielden zich van stemming. Ook werd gisteren gestemd over de nieuwe synode-raad, die zich met de voorbereiding van de volgende synode bezig zal moe ten gaan houden. De stemming heeft nog niet tot resultaten ge leid. Vandaag wordt opnieuw gestenid. Kardinaal Felici heeft gisteren in de synode mededeling gedaan over de stand van zaken rond het voorstel voor een kerkelijke grondwet. Van de ruim dertien honderd bisschoppen, die hun mening moesten geven over de wet, wilden 462 wijzigingen aan brengen en wijden 251 bisschop pen niets van een grondwet we ten. De kardinaal was zeer ont daan over de kritiek op het werkstuk. Dit wat merkwaardig aandoend vaartuig is ontworpen voor diep- zeeonderzoek bij scheeps- en vliegram pen. De „Pisces (Vis sen)" kan twee be manningsleden bergen en tot 914 meter diep duiken. 370-660. A II 370—630, B 610—830, B I 300-800. B II 20 1c ri 100-35. El' K-mk' I 60—97. 6 n 196S. 8 I 53-68, 2334, 10 I 37-39. Uien p. kist Breekpeen p. kist 290—360 kool 8—'11, Groene kool 31—25. k'H>l 34. Spruiten 36—55. Be» 56—81. Radijs 8—16. Andijvie 1" Knolselderle 1337. Spinazie 50. terselde 11. Krulpeterselle 12, P 32-42. O 18—23. Aanvoer: 16 kg. waspeen, 3500 bloemkolen. 'S-GRAVENZANDE VERENK WESTLAND. Tomaten AI 55057 680. C 330410. CC 250. Rood A C 310 per 6 kc. Sla I 7gÊ n 18-31. Spruiten A 57-67. B 44-' 305-380. Snijbonen 180-380. Gr. kool 11-20. Rod.'k. ml 11-20. Kil' derij 1331. Andijvie 12-15. Uier kg. Paprika 4-20. 6-12 per bosje. •s-QRAVENZANDE Veiling tersweg. Tomaten A 540670. B C 310-340 per 6 kg. Bloemkool A 84. B 23-44. Ogonmeloenen 40-55. pnlka 4-11 por stuk. Sla I 8-18. II per krop. Peterselie 6-10l/i. Sek 6'/i-6 per bosje. Boerenkool 70-73 7 kg. Paprika 45300. Allcantcn 390. Snijbonen 125-240. Dubbeleb' 180-350. Rodekool 16. Groenekool 31. Spruiten A 48-73, B 25-73. Sci. rij 9-20 per kg. QROENTEVEILINLG LEIDEN Appelen 26—3S. Peren 38—17. Aard:, pelen 10—111. Andijvie 16—31. 5 CC 250. Uien pieklers 10- Wltlof 1655—198. Bloemkool A 64- KaoLselderiJ 418. Komkommers 80. komkommers B8 2—89. komk mers C 56—76. Sla A 10—16. E peen 49. Peterselie 6—14. Raapstc 8. Selderij 9—23. Prof. Dr. J. Kremei voorzitter Katholieke Schoolraad Utrecht (ANP) - Prof. dr. Kremers is tot voorzitter gek zen van de Nederlandse Kath lieke Schoolraad. Hij wordt d opvolger van dr. J. Selman, d vorig jaar is overleden. Bij Kunsthandel De Boer aan de Keizersgracht te Amsterdam wordt van 6-27 november een tentoonstelling gehouden van schilderijen en grafiek van Met ten Koornstra. Kunstzaal 't Venster, Gouverne- straat 129 Rotterdam, exposeert van 6-26 november schilderijen van Piet Roovers. (ADVERTENTIE) Concessionnaire Vtèildorpstr. 160, Den Haag Tel.: (070) 180000 GRONINGEN (ANP) De sex-telefoon in Groningen heeft deze week een deel van het telefoonverkeer in de war en de telefoondienst tot wanhoop gebracht. Als men het nummer van een sex-shop draalde, gaf een zwoele vrou- westem (oh, wat fijn dat je weer belt informatie over een sex-sbow. Zo veel mensen draalden het nummer dat begon met de cijfers 189, dat ongeveer 2000 telefoonabonnees in Gronin gen van wie het telefoonnummer ook met 189 begint, niet meer bereikbaar waren. De telefoondienst nam maatregelen: de sex-telefoon werd tijdelijk buiten dienst gesteld en de sex-handelaar kreeg een nieuw (op eigen verzoek geheim) nummer. Ondertus sen trok de sex-show enorm veel publiek en daar was het de handelaar alleen maar om begonnen. Maar de mensen herinnerden zich het oude telefoonnum mer en bleven draaien. Gevolg: het telefoonverkeer bleef ontwricht. De handelaar kreeg toen een ander (niet ge heim) veelspreeknummer, zoals ook grote bedrijven heb ben. Toen dit nummer bij het publiek bekend was ge maakt, bleek ook een veelspreeknummer de belangstel ling voor sex niet te kunnen opvangen. Weer ontwrich ting van het telefoonverkeer. De telefoondienst dacht er opnieuw wat op te weten: een bandje waardoor men kreeg te horen dat het nummer alleen na 8 uur 's avonds bereikbaar was. Maar de sextelefoondrift bleek niet te temperen. Toen liet de telefoondienst de handelaar in sex weten dat hij op grond van de aansluitingsvoorwaarden men mag met zijn telefoon het andere telefoonverkeer niet hinde ren voor 1 november diende te zorgen dat zijn nummer geen problemen meer zou geven. De sex-handelaar kon de mensen natuurlijk niet verbieden het nummer te draaien. Toen werd de informatietoon op het sex-num- mer gezet. Gisteren heeft \yeer een nummerwisseling plaats gehad. De telefoondieh-t hoopt er het beste van

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9