£etdóc (Somo/nt Subsidie voor Zoet er meer lijn is behandeling m PSV ontluistert Real Madrid (2-0) Ulsters politie bewapend weer Groep artsen tegen abortusbeleid Apartheid nu ook politiek voltooid Autopark groeit te hard Kritiek op eigen organisatie Geen effect/ beperkte lozing afval Vervuiler van water gestraft Vier Russen België uitgewezen Ipapengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 -Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur; F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2.25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20,65, jaar 80,15. Per post: per kwartaal 23,95, per jaar 94,55. 63e jaargang, no. 18.534 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.21 uur Jimmy Hendrix; 20.40 uur Twee weken in een ander stadje, t.v.-film. Ned. II: 19.05 uur Zorro; 20.21 uur Mission Impossible; 22.10 uur Ajax—Feijenoord. PLAATSELIJK REGEN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Van het westen uit toenemende bewolking met plaatselijk regen. DEN HAAG Borussia Mönchengladbach heeft gisteren moeten toezien, dat het door 90.900 fana tieke toeschouwers aan gemoedigde Internazio- nale revanche nam op de nederlaag van 7—1 in West-Duitsland. De Ita lianen moesten en zou den beWijzen, dat het besluit van de UEFA om de eerste wedstrijd na het blikincident over te laten spelen, juist was. En dat lukte. Met de uitslag van 4—2 verdiende Internazionale eigenlijk nog te weinig. Feijenoord (tegen Dinamo Boe karest) en Ajax (Olympique Marseille) plaatsten zich vrij gemakkelijk voor de kwartfi- nales. Schoenmaker werd de grote man bij Feijenooord. Zodra hij na rust in het veld verscheen, bewees hij zijn glanzende vorm. De twee doelpunten, één via het hoofd van Nunweiler waren dan ook voor zijn rekening. Voor Ajax, dat met 4—1 won, scoorde Cruyff twee keer. Het Belgische Standard Luik plaatste zich eveneens voor de kwartfinales in de Europa Cup I. TSKA Moskou werd met 21 verslagen. Sparta, dat Rode Ster Belgra do soms in een wurggreep hield, kon het overwicht niet uitbuiten. Vooral Koudijzer miste vele kansen. De meest sensationele gebeurtenis in het toernooi van de Europese Bekerwinnaars was de uit schakeling van Chelsea op eigen terrein door de Zweed se semi-profs uit Atvidaberg. De Londenaren kwamen niet verder dan 1—1. John Hol- lins miste voor Chelsea een strafschop. PSV zorgde voor de grootste verrassing in het toernooi om de UEFA-cup, door het jvan een onzer verslagge vers) )EN HAAG Het trein kaartje wordt tot 1980 ie der jaar duurder, het auto rijden moet selectiever ge beuren, de grote steden moeten stads- en streek vervoer meer bundelen, de benzine-accijns wordt niet extra verhoogd om de mo torrijtuigenbelasting even tueel op hetzelfde peil te houden. lit zijn enige uitspraken van mi nister Drees van Verkeer en (Waterstaat gisteren in de Twee de Kamer bij de behandeling zijn begroting. De minister met zijn antwoord de Ka- lerleden een kleine vijf uur be- :ig. Verder zei minister Drees zijn begroting: de aanvraag van de gemeente "loetermeer om een rijksbijdra- ;e voor de Zoetermeerlijn is. in iehandeling genomen. „Het is een belangrijk project", aldus dr. Drees; 1 bij eventueel afstel van de j Leidse Baan moeten alternatie- Iven worden gevonden; onder jmeer versterking van het open baar vervoer tussen Leiden-Den Haag-Rotterdam en herbezin- ling op factoren, die het ver teer aantrekken, zoals werkge- Minister Drees nam"gisteren in de Tweede Kamer de tijd om antwoord te geven op de vele opmerkingen legenneid en parkeermogelijkhe- van Kamerleden naar aanleiding van en' vijf uur aati het woord. in de komende weken wordt en rapport van het Nederlands conomisch Instituut verwacht iver de verkeers- en vervoers- iroblematiek in geheel Neder- and. bister Drees bleek gisteren niet nder de indruk te zijn van de ritiek, die leden van verschil lende regeringsfracties hadden euit op zijn plannen roei van het Nederlandse par- culier autopark te beperken. Hij wil deze plannen zeker door- letten, omdat zij volgens hem ringend noodzakelijk zijn. In it verband wees hij erop, dat et bezuinigingsplan voor de egenbouw in grote lijnen al astligt. taxigebruik kan volgens de pinister een belangrijke bijdra- betekenen in de verbetering in het openbaar vervoer. Deze twestie is echter een gemeente- jke aangelegenheid. Hij wil aarover echter graag met de emeenten praten, discussies over de aanleg van tweede nationale luchthaven ijn nog niet beëindigd. Vermoe- lelijk is pas over twee jaar een lefinitieve beslissing voor de Jaats van deze tweede luchtha- en te verwachten. begroting van Verkeer en Waterstaat. De minister i Jumbojet kon tijdig worden gestopt ^EVE (AFP) Een Boeing- 7, een zogenaamde jumbo-jet, in de Zwitserse luchtvaart- aatschappij Swissair, die de irbinding onderhoudt tussen enève en New York, is vlak ordat hij zou opstijgen in het igerede geraakt. gezagvoerder kon het toestel bijtijds „tot staan" bren- De snelheid van de Jum- jet was reeds bijna zo groot, t hij kon opstijgen, toen zich tploffingen voordeden in een 'aal motor. De gezagvoerder gon terstond te remmen. Tij- ns het remmen begaven de stien banden van het toestel t. Geen van de inzittenden m het vliegtuig heeft letsel op lopen. Gevangenen gebruikten gelegenheid co City (AP) Een politie- ~'t opende gisteren de deur een plaatselijke gevangenis Mexico om een van de ge- aften in vrijheid te stellen, 'enentwintig andere gevange- i namen de gelegenheid te 't om de benen te nemen. !n de politieagent besefte wat gebeurd was nam hij ook de Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een kleine groep Nederlandse artsen voorlopig wordt die geschat op een 5000 man heeft zich kritisch opgesteld tegen de versoepelde wijze waarop de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der genees kunst op de abortus gereageerd heeft. Vandaag is een brief uitgegaan naar de ongeveer 14.000 Neder- - landse artsen waarin 200 artsen, specialisten, gynaecologen, huis artsen vragen om steun in hun streven de abortus, zoals die op het ogenblik te gemakkelijk wordt toegestaan, te vermijden. Als motor achter de hele organi satie van deze artsen kan men zien de hoogleraar prof. dr. W. P. Plate. De tweede secretaris voor de Stichting voor het Onge boren kind, mevr. Haitsma Mu- lier-van Beuzekom heeft ook het secretariaat op zich genomen van deze groep artsen. Zij ver telde ons dat 200 artsen weinig mag lijken, maar dat vele ande re artsen als het ware op de stoep stonden om ook hun naam onder deze brief te krijgen. De abortus is binnen de Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst een controversieel onderwerp, zelfs binnen het be stuur is geen eenheid van den ken hierover. Mogelijk 65-plus- tarieven naar Amerika (Van onze pari. redactie) DEN HAAG KLM overweegt om speciale 65+ tarieven in te stellen voor Nederlandse bejaar den die naar Amerika willen vliegen. Staatssecretaris Krui- singa (Verkeer) deelde dit gis teravond mee in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de verkeersbegroting voor 1972. Het hangt echter af van de Ame rikaanse raad voor de burger luchtvaart (CAB) of de bejaar den zullen kunnen profiteren van deze sterk verlaagde tarie- van op de Noordatlantische rou tes. „Omroep in beroep voor rechter ARNHEM (ANP) - De procu reur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof, heeft gisteren be vestiging gevraagd van het von nis van de rechtbank te Arnhem (een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 500.-) tegen twee bestuurs leden van stichting Omroep 2000 wegens verduistering van het per vergissing in hun bezit ge komen geld. De twee bestuursleden hadden vorig jaar gebruik gemaakt van een vergissing van de Nijmeeg se AMRO-bank, waardoor een bedrag van 35.000,— op de bankrekening van de stichting kwam. De twee verdachten stortten o.m. 20.000 op naam van de ASVA te Amsterdam om daarmee de boetes te betalen van studenten die veroordeeld waren in de Maagdenhuis affaire. Van onze correspondent KAAPSTAD De geheel blan ke provincie-raad van Kaappro vincie (Zuid-Afrika) heeft beslo ten dat alle niet blanke kiezers uit de gemeentelijke kiesregis- ters in de provincie zullen wor den geschrapt. Dat betekent dat de acht niet blanke gemeenteraadsleden de provincie hun zetel verliezen. De politieke instellingen va: blanken zullen dan zijn „gezui verd" van de laatste sporen van niet-blankenvertegenwoordi- ging en politiek is de rassen scheiding dan voltooid. De drie niet-blanke rassengroepen (de Afrikanen, gekleurd en Aziaten) worden afgezonderd in eigen in stellingen. Aan de politieke vertegenwoordi ging van de Afrikanen in parlement kwam in 1960 een einde. Vorig jaar was het ge daan met de vertegenwoordi ging van de gekleurde bevol king, in het parlement en de raad voor de Kaapprovincie. De vertegenwoordigende raad voor gekleurden het apartheids lichaam dat aan de gekleurde bevolking is gegeven als i pensatie voor de verloren rech ten in het parlement, begint snel een basis voor Brown po wer" te worden. De federale partij, de regeringspartij, heeft haar grep op de raad prak tisch verloren. Haar plaats wordt overgenomen door een groep die het apartheidslichaam wil gebruiken om de apartheid te bestrijden. DEN HAAG (ANP) De zout- concentratie in de Rijn stijgt nog steeds, terwijl de water stand verder daalt. Het dringen de verzoek van minister Drees (Verkeer en Waterstaat) twee weken geleden aan alle Neder landse bedrijven langs de Rijn om de lozing van afvalwater zo veel mogelijk te beperken heeft niet tot gevolg gehad dat de stijging in zoutconcentratie tot stilstand kwam. Als de stiuatie zo blijft, ziet het somber uit. Er zijn in principe twee mogelijke oplossingen: of het moet gaan regenen, of de afvallozingen moeten worden stopgezet. Maar dat laatste is volgens het ministerie momen teel „een onhaalbare zaak", et water van de Rijn heeft giste ren bij Duisburg-Ruhrort op twee centimeter na de laagste stand sinds 153 jaar bereikt. De waterhoogte was 1.60 meter. Door de geringe rivierdiepte kunnen de Rijnschepen nog maar een fractie van hun gewo ne lading aan boord nemen. LONDEN (AFP-REUTER) - De regering van Belfast heeft be sloten de politie opnieuw te be wapenen, zo is officieel meege deeld. Premier Brian Faulkner heeft dit besluit genomen op aanbeveling van de veiligheidsdienst. Het betekent dat de reservisten van de Royal Ulster Constabulary, die in augustus 1969 bij de komst van de Britse troepen werden ontwapend, opnieuw wa pens mogen dragen. Faulkner verklaarde dat de poli tie zal worden ontwapend „zo- gelopen dertig dagen zijn acht dra de omstandigheden dit toe- leden van de Royal Ulster Con- laten". stabulary gedood, twee van hen Aanleiding tot de herbewapening maandag, van de politie is het groeiend De Noordierse politiebond, waar- geweld in Noord-Ierland. De af- bij 4000 leden van de RUC zijn aangesloten, heeft de Britse mi- litie beschikt nu alleen over ni' ter van Binnenlandse Zaken, hand-vuurwapens en geweren. Reginald Maudling, in een Men wil echter ook lichte ma- spoedtelegram om een .onder- chinegeweren hebben, houd gevraagd om te praten In de afgelopen nacht is in Bel- over zwaardere wapens. De po- fast een burger doodgeschoten Oud-wereldkampioen zwaargewicht boksen. Joe Walcott is sheriff in Camden (New Jersey) geworden. Hij is de enige neger-sheriff in deze staat, Joe Walcott .wiens eigenlijke naam Arnold Cream is. neemt breed lachend de telefonische gelukwensen van zijn fans in ontvangst. Drie ton aan juwelen uit auto gestolen HAARLEM (ANP) Een 25-jari- ge vertegenwoordiger van een juweliersfirma kwam gistermor gen, toen hij naar zijn werk wil de gaan, tot de ontdekking, dat uit zijn auto, staande voor de woning in Haarkem, vier kof fers met juwelen, gouden en zil veren voorwerpen zijn gestolen. De waarde bedraagt tussen de 300.000 tot 350.000. De auto was voorzien van een alarminstallatie, maar hiervan moet de dief op de hoogte zijn geweest. In het kofferdeksel was een groot gat gemaakt, waardoor de installatie niet in werking kon treden. Vluchtelingen Mozambique naar Malawi (Van onze correspondent) BLANTYRE Ruim 3.000 Afri kanen uit Portugees-Mozambi- que zijn naar Malawi gevlucht voor wreedheden, die, naar zij zeggen, door Portugese soldaten zijn verricht. Portugese soldaten zouden een paar dagen geleden onver wachts het dorp binnen zijn ge komen. Zij bevalen de bewoners zo hard mogelijk weg te lopen. Terwijl men wegrende, vlogen er vijf Portugese vliegtuigen laag over van waaruit de dorpe lingen met machinegeweren werden beschoten. Er vielen do den en gewonden. zo zelfverzekerde Real Ma drid na een zege van 2—0 in Den Bosch uit te schakelen. Het betekende eveneens, dat de Spanjaarden in geen der Europa Cup-toernooien meer een vertegenwoordiger heb ben. Lierse SK, twee weken geleden een geslagen ploeg na de nederlaag van 41 te gen Rosenborg, kwam op ei gen terrein voortreffelijk te rug en plaatste zich na de zege van 3—0 alsnog voor de achtste finales. De ontreddering bij FC Den Haag was met het duel te gen Wolverhempton Wande rers (4—0) zeer groot. De paniek blijkt wel uit het scoreverloop. Van de vier treffers produceerden de En gelsen er slechts een. De Ha genaars schoten drie maal i eigen doel. Canosa di puglia (AP) Voor het eerst is in Italië iemand ge vonnist tot gevangenisstraf we gens vervuiling van het water. Dat was de directeur van een steenfabriek in Canosa di Pu- g!ia die afvalstoffen en chemi sche produkten had geloosd in de rivier de Ofanto. De rechter gaf hem 10 dagen ge vangenisstraf plus een boete groot 20.000 lire (32 dlrs.) Brussel (AP) De Belgische po litie heeft twee Russen België uitgewezen, een derde Rus zal geen toestemming krijgen naar België terug te keren. Een vierde Rus zal binnenkort worden uitgewezen, aldus de po litie. De twee uitgewezen Rus sen zijn de 34-jarige Oleg Gloetsjenko en de 40-jarige Joe- ro Parfenow, beiden functiona rissen van de Russische lucht vaart maatschappij Aeroflot. Konstantin Leonitew, de directeur van de Belgisch-Russische ex portmaatschappij die zich op het ogenblik in Moskou bevindt, heeft te horen gekregen dat hij niet naar België mag terugke ren. De naam van de vierde man is, hangende de voltooiing van het onderzoek in zijn zaak, niet be kend gemaakt. De Belgische maatregelen tegen namen van 30 Russische spion nen had overhandigd aan het deze Russen werden genomen nadat verleden maand de Russi sche handelsfunctionaris Anato- ly Tsjbotarow een lijst met de Belgisch ministerie van buiten landse zaken. ROME (DPA) In Zuid-Italie hebben de afgelopen dagen twintig kinderen ernstige ver wondingen opgelopen door scho ten uit speelgoedgeweren. Vol gens een oud streekgebruik krij gen de kinderen op Allerzielen gschenken, waaronder steeds meer miniatuurwapens. Twee van de slachtoffers zijn blind gewoorden. De Franse modekoning Pacco Rabanne is schilder Vincent Roux bereid gevonden on

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1