LALOM MET BRANIE VAN HARALD BERG LINDER: „ZONDER EENHEID KAN JE NIET WERKEN" Schietoefening Feijenoord Panorama stelt onderzoek In naar Hollandse priué-deieEtiues Bbzq PANORAMA CTT~~ r Start opBeiding scheidsrechters uizek in MAANDAG 1 NOVEMBER 1971 Al .V 'Ui' AMSTERDAM Harald Berg kan uitgroeien tot het sym bool van FC Den Haag. Nu zijn vorm terug is mankeert aan zijn spel nog maar een aspect: brutaliteit. Door zijn bescheiden karakter, heeft de eerzuchtige Noor het daar moeilijk mee- Maar gisteren, in de weinig boeiende con frontatie met DWS, onderscheidde Harald Berg zich door een onvergetelijk moment. Een keer viel alle schroom van hem af en prompt maakte hij het doelpunt van zijn leven. Zes zeven verdedigers ontweek de Noor met zo veel gemak dat iedereen opkeek van verbazing. Wat een briljante van een pronkjuweel was deze manoeuvre van de begaafde aanvalsleider. S heeft er alles aan gedaan om de achterstand weg te werken. Dit is een van de laatste stormlopen, hevig gedrang voor het doel van FC Den Haag veroorzaakte. V.l.n.r. De Jong, Thie, Overweg, v. d. irch en Bianchi die de bal over de lat zal koppen. De ontknoping was zo mogelijk nog mooier. Een in balans inge schoten bal verdween onder doelman Jongbloed door in het verlaten doel. Het ongelooflijk knappe werkstuk van Harald Berg was af; FC Den Haag was er maar wat blij mee, want de treffer betekende de uiteindelij ke overwinning. Harald Berg, 28 nu en naar ex perts menen, te laat fvllprof ge worden, heeft bijna alles wat een „uitblinker" nodig heeft. In zicht, snelheid, passeertechniek en lichaamskracht. Dit alles is aanwezig, maar geen perma nente branie. Doordat hij kan wat hij wil valt nu even die na tuurlijke terughoudendheid weg en komt hij tot een persoonlijke triomf. Maar om regelmatigheid daarin te bereiken moet hij méér doen. Al is de ambitieuze Noor wel een eind op weg, want de vorige week tegen NEC excel leerde hij ook al. Van die ge dachte is Berg doorgedrongen. Daarom gaf hij gisteren toe: „Als u zegt, dat is een zwak punt van bij, hebt u gelijk. Ik [NDHOVEN De afgang van PSV is compleet. Zelfs tegen een bepaald niet sterk spelend Excelsior bleek de Lsterrenploeg" van Kurt Linder niet ipgewassen- Twee doelpunten van Jan Coenen hebben de Eindhove- aars zaterdagavond met de neus op de feiten gedrukt. PSV is weggezakt in het moeras van de middelmatig heid. „Als er niet snel verandering komt in de mentaliteit van het elf tal, zie ik de toekomst somber in", waren de woorden van trainer Lin der. Het heeft er alle schijn van dat hij momenteel niet de man is, die deze verandering kan bewerkstelli gen. Linder is op een woelige zee te rechtgekomen, waarop het schip stuurloos dreigt te worden. voor |-: kind 'T e be-| 34,65. F aan tj| treek en f; richt. F &0Ê spraak" is een woord, dat na floop veelvuldig heeft geklon- ,Wat is inspraak?", heeft .inder gevraagd. „De spelers loeten gaan meebeslissen, laar ik word toch de man, die erantwoordelijk zal zijn? looie boel. Het wordt tijd, dat Ie homogeniteit terugkeert, zo- 'el buiten de lijnen als op het 'eld. Als er geen eenheid is, er niet gewerkt worden". !en Excelsior waren samen- pel, inzet en effectieve werk wijze ver te zoeken. De Rotter- lammers hebben dankbaar ge profiteerd van de fouten, die 'SV vrijwel anderhalf uur lang eeft gemaakt. Trainer Casten- liller van Excelsior: „Ik wil He niet verdiepen in het spel van PSV, mar wij zijn geen moment in paniek geraakt. We hebben allerminst massaal ver dedigd, maar het accent op het middenveld gelegd. Van daaruit zijn we met snelle stoten in de Eindhovense defensie doorge drongen. En met succes". Twee van die stoten hebben het lot van PSV bezegeld. De eerste keer gebeurde dat toen Thijs Libregts, ongehinderd door-Strik en Van den Dungen langs de zijlijn kon oprukken. Zijn voor zet stelde de ver buiten het strafschopgebied staande Jan Coenen in staat te scoren. Het was een van de weinige keren dat Van Beveren in actie moest komen. Coenen werd de held van Excel- Doelman v. d. Roer maakt een ge baar van „Ik kan er ook niets aan doen". Dijkstra heeft voor PSV gescoord maar die treffer kon de nederlaag niet verhinde- sior, toen hij ook na de rust het net vond. Terwijl de sterk opko mende mist van de strijd een spookachtig schimmenspel maakte, lanceerden Van der Vaart en Den Butter hun schiet grage spits. Opnieuw was Van Beveren machteloos. Dat Linder eerst Radovic naar voren zond en Dijkstra als laat ste man liet fungeren en dat na derhand Harry Lubse het veld ruimde voor Hiddink, bracht Excelsior niet van de wijs. De kogel waarmee Dijkstra in de laatste seconde de stand op 2—1 bracht trouwens WIEL VERHEEREN Scoreverloop: 44. Coenen 0—1, 75. Coenen 0—2, 89. Dijkstra 1—2. Scheidsrechter Hoppenbrouwer. Toeschouwers 14.000. PSV: Van Beveren; Van den Dun gen, Strik, Radovic, Munk Jen sen; Dijkstra, Van Tilburg; Schmidt Hansen, Devrindt, Lub se (Hiddink), Mulders. Excelsior: Van de Roer; G. den Buiter, Tetteroo, Van Nierop, Kleingeld, Libregts (Kwakker- naat); Van der Heijden, Van der Vaart; A. den Butter, Meut- stege, Coenen. weet dat. En hoewel mijn ka rakter anders is, ben ik van plan er alles aan te doen wat in mijn vermogen ligt". Het lijdt geen twijfel of zijn streven zal slagen. Harald Berg heeft zich in de periode, dat hij in ons land is, al zoveel mogelijk aan gepast. Zijn storende functie in het veld is bijvoorbeeld uitge groeid tot een onmisbaar ele ment van het elftal. „Dat was eigenlijk ook tegen mijn natuur. Maar dat lukt nu ook. Daarom zie ik tegen dat andere nit meer zo op". Ondanks de vorm van gisteren slaagde Harald Berg niet helemaal. Hoewel trainer Jczek hem na rust opdroeg nog meer van zulke rushes te organiseren durfde de hardwer kende aanvaller niet meer. „Harald is momenteel de twee de persoonlijkheid in het elftal, die ik altijd gewenst heb", leg de de Tsjech net als de vorige week tevreden uit. „Alleen, als hij dat kleine beetje lef er nog bijkrijgt dan is hij een droom- voetballer". Theo van der Burch: „Als Berg had wat Cruyff heeft: Lak aan de hele wereld stonden ze op een verge lijkbaar niveau". FC Den Haag heeft de zege ver diend. Vanaf de eerste minuut veroverde het een overwicht, die alleen op het middenveld een zwaarbevochten karakter droeg. Chris Dekker en Klaas Nuninga waren de grote tegen stribbelaars van DWS. Zij werk ten weliswaar hard, maar zij konden het uiteindelijk niet bol werken. Toen dat snelle doelpunt van Berg, dat waarschijnlijk nooit gemaakt zou zijn als Frits Flin- kevleugel door een hersen schudding uitgeschakeld van de partij was geweest, want hij had Berg neergelegd, het mo reel van FC Den Haag opvijzel de kroop het vlak daarna door het oog van de naald, toen De Zoete onnodig hard Vrauwdeunt onderuit haalde en scheidsrech ter Keizer een te zware straf schop weggaf. Klaas Nuninga schoot de bal zo slecht in, dat de zich te vroeg bewegende doelman Thie de bal tot zijn verbazing tegen de paal zag stukspatten. Vanaf dat moment was DWS een geslagen ploeg. Het jeugdige en thousiasme van de Amsterdarti- mers ging verloren door een ge brek aan teamverband. Zij wa ren beduidend minder professio neel dan FC Den Haag. Toen de „FC" na de rust weinig risico's meer nam benadrukte dat de onmacht van DWS. Geen gevaar lijke actie verontrustte de Haagse achterhoede meer. Ook niet, toen de Amsterdammers mas saal aandrongen. Zij liepen zich telkens vast in de fuik, die voor hen was opgesteld. Toch pro beerde trainer Van der Meent later elke wanklank over zoveel onbegrip weg te wuiven: „Deze wedstrijd heeft me optimistisch voor de toekomst gestemd. Er is heus niet zoveel verschil tus sen de „achtervolgers en de rest. Dat is nu weer gebleken". HANS DE BRUYN Scoreverloop: 17. Berg 0—1. Scheidsrechter Keizer. Toeschou wers 8000. DWS: Jongbloed; Bianchi, Over weg, Kamminga, Husers; Nu ninga, Muller, Dekker; Van Slooten, Deijkers, Vrauwdeunt (Visser). FC Den Haag: Thie; Van der Burch, Weimar, Mansveld, Ko- revaar; Advocaat, Berg, De Zoete; Roggeveen, Couperus, Hestad. DEN HAAG De scheidsrech- terscommissie va. de Haagse Voetbal Bond organiseert een cursus voor kandidaat-scheids rechter, waarvoor 8 lesavonden worden uitgetrokken. De eerste cursusavond begint op dinsdag 9 november in gebouw „Ons Cen trum", Thorbeckelaan 334. Kan didaten kunnen zich opgeven bij het Bondsbureau aan de Suezka- de 141, Den Haag, telefoon: 394915. De hemelse blik van doelman Thie is niet gewijd aan het scherpe schot van Deijkers, zwaar belaagd door v. d. Burch. Thie kijkt angstig de bal na die tegen het zijnet ploft. Rotterdam Feijenoord heeft kunnen oefenen tegen FC Den Bosch. De vraag is of zo'n zwakke en vriende lijke tegenstander elf zoete lieve gerritjes een waardevolle sparringpart ner is. Het voetbal dat Den Bosch speelt is vlees noch vis. Echt verdedi gen doen de Bosschenaren niet, aanvallen kunnen zij niet. De verdienste van de ploeg is dat men niet vrijwillig met man en macht voor het doel gaat lig gen, maar door deze loffelijke aversie tegen betonvoetbal ont staat een verdediging met ga ten, waarin hele pelotons vrij elijk zouden kunnen exerceren. Feijenoord heeft beperkt gebruik gemaakt van de vrijheid, al was het opvallend dat drie van de doelpunten door verdedigers werden gemaakt, vooral doordat Krijgh op het middenveld wei gerde zich in zijn ploeg in te spannen. De debuterende doel man Spierings haalde bij een afstandschot van Schneider, waarna Van Daele de bal het laatste tikje gaf. De volgen de twee treffers waren van Schneider zelf, een door een te late reactie van Spierings, de andere doordat de bal via Bos sche benen naar een onbereik bare hoek huppelde. Israel kogelde nummer vier ineens achter Spierings uit een hoekschop van Maiwald en Schoenmaker mocht, wegens zijn plaats op de topscorerslijst, na de rust een strafschop ne- Feijenoord had Laseroms niet op gesteld en verving later Israel door Boskomp (Van Daele ging toen als laatste verdediger spe len), omdat beiden in de defen sie doodeenvoudig niet nodig waren. Scoreverloop: 10. Van Daele 1—0, 12. Schneider 2—0, 24. Schneider 3—0, 42. Israel 40. 64. Schoen maker 50 (strafschop). Feyenoord: Treytel; Schneider, Israel (Boskamp), Van Duiven- bode; Jansen, Hasil, Van Hane- gem; Maiwald, Van Daele, Schoenmaker, Wery. FC Den Bosch: Spierings; Netten, Van de Ley, Van Rooy, Schuur- mai, Schriever; Graaumans, Krijgh, Ciric; Meesters en Mi- Helaas moet worden gecon stateerd dat het gedrag van het publiek bij sport evenementen en niet alleen bij voetbal ach teruit holt. Het is nog niet zo lang geleden dat Ne-" derland lachte om de bar ricades die in Zuld-Ameri- ka rondom de velden zijn aangebracht. Ook Neder land heeft nu voetbalvel den waaromheen hekken staan; alleen nog geen „tankgrachten". Het als nuchter bekend staande Nederlandse publiek heeft zich „aangepast" aan wat gangbaar is in het buiten land. Er wordt ongege neerd gescholden en niet in de fijnste bewoor dingen op de scheids rechter er moeten politie mannen paraderen er zijn loopgangen nodig voor de spelers. Met dank aan 't publiek. Dat is generalise rend maar de goeden lij den onder het veel kleiner contingent slechten. AI is het er maar een, de club wordt er op aangekeken. Publiek II Hoe kan een club voorko men dat onregelmatighe den ontstaan? Eerste ver eiste: geen alcoholhouden de ranken meer, ook niet In „zachte verpakking". Het aantal „aangeschote- nen" onder het voetbalpu bliek Is altijd te groot, ook al is het er slechts een die zijn verhitte ge moederen niet de baas kan. Voorts zal de club moeten kunnen rekenen op het publiek dat een „werper" onmiddellijk moet grijpen. De scheids rechters zullen eveneens strenger geïnstrueerd moeten worden. Werpen, van wat ook, moet uitge bannen worden. Nieuwe „mode": het gooien van closetrollen, niet pijnlijk, wel storend. En dat ge beurt elke week. Het bes te zou natuurlijk zijn dat het deel van het publiek dat zich niet kan beheer sen of dat komt om her rie te schoppen, zichzelf corrigeert. Maar daarop mag helaas niet gerekend worden. Herzien Manager Hartmann zei za terdagavond in het TV- programma Brandpunt dat de Haagse politie geen verantwoordelijkheid neemt voor de veiligheid in het Zuiderpark. Pas als er ongeregeldheden plaats vinden, grijpt de sterke arm van Den Haag in. Zelfs als een supporter zoals In de UEFA- Cup-wedstrijd tegen FC Aris Bonnevoie gebeurde het veld oprent, vormt dat nog geen aanleiding voor de verzamelde agen- tenraacht om handelend op te treden. Hij kan wel een scheidsrechter of spe ler willen feliciteren, luidt de theorie van de politie. Deze houding schreeuwt nu het voetbal In Euro pa ruwer en meedogenlo zer wordt om herzie ning. Meest verontrustend is nog, dat deze proble matiek niet alleen v Den Haag geldt. Ook in andere grote steden - Nederland onder an dere In Amsterdam stelt de plaatselijke poli tie zich. op hetzelfde standpunt. Limieten Nederland heeft naar Olym pische Spelen altijd een behoorlijk contingent ge zonden. Het bleek meestal te groot te zijn. De pres taties bleven achter bij de hoeveelheid. De KNA heeft, gezien de stringen te eisen van het NOC, t „ontstellende" llmietlijst samengesteld. Voor meeste heren zal die eis helemaal niet te halen zijn, voor enige dames wellicht wel. Op de Euro pese ranglijst en dat is dan nog maar Europa van dit moment komt aan de top gerekend naar Nederlandse limieten) niet één heer of dame voor. Slechts de estafette ploegen dames 4 x 100 en 4 x 400 m staan vermeld, resp. als vierde en vijfde met de tliden 45.- 3.40.4. De limieten zijn 44.5 en 3.35.- Zeer zwaar derhalve. Aan de andere kant worden wel door die limieten de atleten tegen zichzelf beschermd. De kans dat ze „afgaan" wordt sterk eemlnlseerd. Maar daarvoor zlin dan wel „onmenseli'ke" limie ten naar Nederlandse maatstaven nodig.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13