ld W einig waardering voor deelnota IV jver Gewest Leiden Telefonische Hulpdienst breidt werkterrein uit Inhaalverbod Kortmannstraat gaat niet door H. J. Cooijmans directeur G.W. Voetgangers) hebben het moeüijk bij werken H. Rijndijk Wijkraden worden gesubsidieerd door Voorschoten Coumou verlaat Diaconessenhuisi Milieubeheer geen taak voor gewest Leiden Dubbele aanstelling voor personeel med. faculteit VAN UNIVERSITEIT STAD EN OMGEVING IN Geen steun voor voetbalvereniging in Alphense raad V h ER 1 VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Farce Majeur sloeg gistermorgen zijn tent weer eens op in Leiden. Dat gebeurde bij gelegenheid van de inaugu ratie van de LSC-jaarclub „Yel low Crocodile Stripers". Het Stadhuisplein werd dan ook voornamelijk bevolkt door stu denten, onder wie zich de Stri pers kenmerkten door hun zwart-kartonnen bolhoedjes. De farce-verkopers Ted de Braak en Benavente, getooid met ech ter Garibaldi's lieten hun dienstwillig en goedlachs pu bliek figureren. De opnamen voor de uitzending van heden avond beperkten zich eigenlijk tot shots van refreintjes-zingend publiek en wat applaus. Farce's eigenlijke optreden vond in de studio plaats. Zoeterwoude Gedeputeerde Sta ten hebben bericht, dat zij niet zullen overgaan tot het instellen van een inhaalverbod op de Dr. Kortmannstraat en de Miening zoals de gemeente had verzocht. Wel werd een verbetering van de situatie op de Miening in het vooruitzicht gesteld door het maken van een bushalte naast de rijbaan. In de gemeenteraad werden verder geloofsbrieven van de heer C. Straver in orde bevonden. In de volgende verga dering zal hij geïnstalleerd wor den als opvolger van Dr. T. Pley in de Vrije Lijst-fractie. Vooral op aandrang van de Vrije Lijst werd de jaarprijs in de huurovereenkomst over grond in de Jan van Banningstraat, bij de verlenging, verhoogd tot 1250,-. De raad verhoogde het krediet voor de aanleg van een voet gangerstunnel onder de Hoge Rijndijk. Daarbij werd wel de vertraging betreurd en vroeg de heer Sies „nog morgen" het raadsbesluit ter goedkeuring naar G.S. te zenden. De vast stelling van een Bouwexploita- tieverordening werd aangehou den tot de volgende vergade ring. Van de Gebr. de Graaf aan de Ommedijkseweg werd 375 m2 grond gekocht welke nodig is voor de aanleg van de eerste fase van de Burgemeester Smeetsweg. Twee kansen voor woningzoekenden WASSENAAR Woningzoeken den, die bij het Wassenaarse bureau huisvesting zijn inge schreven als erkende gegadigden, kunnen zich, desgewenst ook la ten inschrijven als woningzoe kenden in de gemeente Zoeter- Men moet dan wel bereid en in staat zijn een nieuwbouwwoning in deze gemeente te aanvaar den. Formulieren kunnen bij de afdeling Huisvesting op het Raadhuis in Wassenaar worden verkregen. ZOETERWOUDE Met het vor deren van de reconstructie van de Hoge Rijndijk neemt de kri tiek op Rijkswaterstaat toe. Speciaal de heer Rijsdijk Het zich gisteravond daarover in scherpe bewoordingen uit. Vooral de belangen van de voet gangers zijn in het geding. De situatie voor hen op de brug over de Weipoortse Vliet blijkt zeer gevaarlijk wat ook door da heer Sies werd beaamd. De heer Rijsdijk bracht ook de kwestie van de zebrapaden rond de Dorpsstraat naar voren. Op nieuw is aan de Rijkspolitie om advies gevraagd welke het een zeer moeilijke zaak acht. De heer Bosman ziet het ontbreken van politiewoningen als een zeer ernstige zaak. Als er geen voor zieningen komen krijgen we mo gelijk opnieuw mutaties in het onderbezette korps. Hij deed en kele suggesties ter mogelijke verbetering. Verdere asfaltering van de Noordbuurtseweg was een wens van de heer W. v. d* Ploeg. De voorzitter zei, dat da proef volledig is geslaagd. Mo gelijk biedt de begroting voor 1972 ruimte. Het overhevelen van 10.000,— van het fonds „Dorpsuitleg" naar het Cultuur fonds kreeg nog niet het fiat van de raad. Het werd juister geacht dit in de komende begro ting op te nemen „Kostenverdeling onjuist" Raadslid van Zoeterwoude tegen regionale brandweer ZOETERWOUDE De ge- meenteraad is gisteravond ak koord gegaan met het ontwerp van een gemeenschappelijke re geling regionale brandweer Rijnland. De heer H. W. Sies noemde een groot aantal bezwaren tegen de regeling die veelal door de voorzitter werden weerlegd. Toch bleven enkele zaken voor hem zo onverteerbaar dat hij uiteindelijk als enige tegenstem de. De heer Sies achtte het on juist, dat de kostenverdeling ge schiedt op basis van het aantal inwoners. „Grotere gemeenten krijgen al hogere uitkeringen vanwege hun centrumfunctie". Zijn grootste bezwaar gold echter de besluitvorming, die uitslui tend in handen van de burge meesters zal zijn. Hij had deze aangelegenheid ook graag in de toekomstige gewestraad gezien. „Als straks de gewestraad is gevormd zullen vele zaken, die daarin thuishoren al in andere regelingen zijn ondergebracht", aldus de heer Sies. Zoeterwoude Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad gisteravond de heer H. J. Cooij mans te Aalsmeer benoemd tot directeur gemeentewerken. Daarbij werd tevens de heer G. W. v. Leeuwen die enkele jaren deze functie heeft waargenomen benoemd tot adjunct-directeur. Burgemeester Vetmers onder streepte nog eens dat dit laatste geschiedde op grond van de grote verdiensten van de heer Van Leeuwen in de achterlig gende periode. Nieuwe t.v. van Meyeschool alweer gestolen >e Meye - De nieuwe kath. school in de Meye heeft niet lang ple zier gehad van het tv-toestel, dat door de gemeente was geschonken, nadat het vorige keer was gestolen. Weer werd door inbraak het toe- stel ontvreemd alsmede een bandrecorder, een naaima chine en een pick-up. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten heeft voor 1972 de subsidieverleningen aan instel lingen en verenigingen volgens gelijke normen als in 1971 vast gesteld. Nieuw is een subsidie- post van 1000,— te verstrek ken aan de wijkraden als tege moetkoming in de vergader- en administratiekosten tot een maximum van 250,— per wijkraad. Voorschoten telt vier wijkraden. Zelfs de kleinste subsidiepost ad. 4,aan de Nederlandse Hei demaatschappij is gehandhaafd. Er is een extra-post van 2000,- voor subsidie terzake culturele evenementen. Krachtens deze verenigingen op het gebied van subsidie kan per kalenderjaar aan één of meer plaatselijke de amateuristische kunstbeoefe ning een bijdrage worden verr leend im de kosten, verbonden aan het organiseren van cultu rele manifestaties. De bijdrage bedraagt 35% van het exploita tietekort met een maximum van f 1000,— per manifestatie. Weg gevallen is de subsidie aan de Hervormde Jeugdraad, deze subsidie bedroeg in 1971 100, Het subsidie ten behoeve van het Cultureel Jeugdpaspoort is voor 1972 bepaald op 3,— per deelnemer tegen 2,50 in 1971. mj >iden Tijdens een receptie, door het bestuur van de beherende stichting aangeboden, beeft dokter P.. A. Coumou gis termiddag afscheid genomen als lirecteur-geneesheer van het Diaconessenhuis te Leiden. jkter Coumou heeft een benoe- ning aanvaard als directeur, geneesheer van een ziekenhuis e Amsterdam. in half uurtje maar was gere serveerd voor diegenen, die hun erkentelijkheid jegens dokter. Coumou onder woorden wilden brengen. De sprekers waren Rypperda Wierdsma mens het bestuur van het zie kenhuis, mr. J. W. Filippo, eco nomisch directeur, dokter F. Steenwinkel namens de medi sche staf en namens de ver pleegsters zuster Wilma. Zij al len boden de scheidende direc teur grammofoonplaten aan. Mevrouw Coumou werd in de bloemen gezet. mfEIDEN Het waken tegen ver ontreiniging van water en bo dem wordt door het dagelijks bestuur van het gewest Leiden niet als een taak gezien, let gewestraadslid M. van Aken (Leiden), dat enige tijd geleden 'rOK vroeg of het gewestbestuur niet actief moest gaan opreden tegen de toenemende verontreiniging, heeft dit als antwoord gekregen. Het gewestbestuur acht een ini- 'l tiatief tot diepgaand onderzoek naar oorzaken en gevolgen van de oppervlaktewaterverontreini- Iging in hetgewest en van het zeewater dat aan het gewest grenst niet doelmatig. Het be stuur meent ook dat dit niet tot .zijn taak hoort: daarvoor zijn het Hoogheemraadschap van Rijnland, respectievelijk Rijks- ogtsé waterstaat. M« en onderzoek als gevraagd, is in voorbereiding bij het 'ministerie van Volksgezondheid en Milieu beheer. Derhalve is ook dat geen taak meer voor het ge west. LEIDEN Het bestuur der fa culteit der geneeskunde, acht 't voor het goed functioneren van faculteit en faculteitsraad vaai belang, dat het deel van het technische en administratieve personeel van de faculteit dat thans nog in dienst is van de fa culteit, maar dat als gevolg van de wet Status Academische Zie kenhuizen zal overgaan naar de formatie AZL, zijn eigen in breng in de faculteitsraad zal behouden. Het faculteitsbestuur is van me ning dat indien genoemd perso neel (ca. 400 man) zonder meer naar de formatie AZL zou over gaan de faculteitsraad ten aan zien van de vertegenwoordiging van het technisch en admini stratief personeel, uit balans zou raken. Daarom acht het faculteitsbestuur het noodzakelijk, dat genoemde personeelsleden, naast hun aan stelling bij het Academisch Zie kenhuis deze mogelijkheid al leen gegeven wordt voor weten schappelijk personeel, werk- culteitsbestuur van mening, dat deze mogelijkheid ook geopend moet worden voor niet weten schappelijk pereoneel, werk zaam in de klinische afdelingen van de faculteit. Oegstgeest-Zoeterwoude Deel nota IV van de Ver. van Neder landse Gemeenten, handelend over „het functioneren van ge meenten in het Gewest Leiden als eenheden van lokaal be stuur" is weinig enthousiast ont vangen in Oegstgeest en Zoeter woude. In de gemeenteraden van beide plaatsen konden de raadsleden gisteren hun mening geven op deze vierde nota, die in opdracht van de Gewestraad werd samengesteld. In Oegstgeest vond men, dat over het algemeen te veel tendentieu ze meningen van de opstellers in het rapport zijn verwerkt wat afbreuk doet aan de waarde. Mr. dr. Oomen (KVP): „Men moet bijvoorbeeld niet stellen: „er zijn te weinig woningwetwo ningen gebouwd", maar eenvou dig vermelden hoeveel woningen er gebouwd zijn". De heer Oomen meende ook, dat te wei nig is gecontroleerd wat door geïnterviewden is medege deeld. De heer Olivier (D'66) zag gaarne vermeld welke ta ken van Rijk of Provincie in Gewestelijk verband verricht kunnen worden. De heer Brouwer (PC) zei een on derhoud met de samenstellers van de nota op prijs te stellen en Gmelich Meylingh (WD) was van oordeel, dat er een on juist beeld was gegeven van de gemeente en de raad. Zijn frac tiegenoot Cleton sprak boven dien over „herhalingen en vaak in tegenspraak". Er waren ove rigens ook raadsleden, die de nota een goed discussiestuk von den. In Zoeterwoude zei burgemeester Detmers, dat sommige opmer kingen in het rapport hem pijn hadden gedaan, omdat zij niet kloppen met de feitelijke gege- De heren L. v.d. Post en Sies stel den, dat de opmerkingen over Zoeterwoude in vele gevallen onjuist zijn. In de nota wordt Zoeterwoude o.m. afwachtend en passief genoemd, maar dat vindt men in tegenspraak met wat er de laatste jaren is ge beurd. Sommige plannen konden bovendien niet worden uitge voerd, omdat de goedkeuring van GS uitbleef. Een raadsel vond men ook hoe gesteld kon worden, dat de grond aan de Hoge Rijndijk te duur is voor verplaatsing van Leidse bedrijven, terwijl op het moment, dat het rapport ge schreven werd de grondprijs nog niet bekend was. Alphen aan den Rijn „Een visitekaartje met een gouden rand" noemde burgemeester Gallas gister middag de conciërge-bode J. Mooi/ tijdens diens officiële afscheid in het raadhuis. De heer Mooij werd getekend als een man die men nooit in een depressieve toestand aantrof maar steeds opgewekt zijn bijzondere taak verrichtte. De waardering hiervoor werd uitgedrukt in het opspelden van de ere-medail- le verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In een adem met de conciërge-bode werd ook zijn vrouw genoemd die haar man altijd op zo'n bijzondere wijze heeft bijgestaan. LEIDEN De Telefonische Hulp dienst, die vorig jaar werd op gericht en die in maart j.l. een stichting werd, gaat de komen de maand zijn werkterrein uit breiden tot geheel Lelden en omgeving. Tot nu toe was de hulpdienst vrijwel uitsluitend actief binnen de Leidse univer sitaire gemeenschap. Met in gang van november kan voort aan iedereen in Leiden of om geving, die in moelUjkheden verkeert, telefonisch contact op nemen met de anonieme vrijwil- Hgers van deze dienst. Het telfoonnummer van de hulp dienst is: 01710—25202. De dienst is daarlangs bereikbaar iedere werkdag van 's avonds acht tot 's morgens acht uur en voorts het gehele weekend van vrijdagavond 8 uur tot maandag ochtend 8 uur. In verband met de komende uit breiding van het werk zal ook het vrijwilligerskorps worden uitgebreid, bij voorkeur met medewerkers uit niet-universi- taire kring. Het postbusnummer van SOS is 495; het gironummer 2.46.51.80. Tot de begeleiders van de dienst horen o.a. psycho logen, artsen en pastores. In de eerste anderhalf jaar van zijn bestaan heeft de hulpdienst on geveer 1000 verzoeken om bij stand ontvangen. Deze verzoe ken kunnen ruwweg in drie ca- tegorieëen worden verdeeld: probleemgesprekken (50 pro cent), verzoeken om informatie en zogenaamde „silent calls" (in welke gevallen de dienst wordt opgebeld en de opbeller daania de verbinding verbreekt zonder iets te zeggen). De probleemgesprekken die soms wel een uur of langer du ren gaan in de meeste geval len over eenzaamheid, zelf moord, seksualiteit, abortus, ho moseksualiteit, drugs of studie moeilijkheden. Bij de informa tiegesprekken gaat het vaak c vragen als: „Waar kan ik va nacht slapen?" of: „Hoe kom ik aan de morning-after pil"? Om antwoord te kunnen geven op vragen als deze, is een uitvoerig kaartsysteem aanwezig. Anoni miteit en geheimhoudng zijn de peilers van de Telefonische Hulpdienst. Anonimiteit naar twee kanten want niet alleen blijven de vrijwilligers anoniem maar ook de meeste hulpzoe kenden wensen onbekend te blij- «3&J llphen Er is gisteravond in de Ko« raad nog geen oplossing gevon den voor de problemen rond 't recht van opstal, waarmee de plaatselijke voetbalclubs kam pen. De regeling daarvoor bevat een clausule, die voor de ver enigingen een (theoretisch) fi nancieel nadeel op kunnen leve- ingediende bezwaarschrift van het comité Aarlanderveen. Leeft tegen het ontwerp tracé van Rijksweg 3 nog eens nader te overwegen. Het college, dat eerst van plan was zich in een brief afwijzend tegen 't comité op te stellen, ging in op de sug- _r gestie van de raad. ren. Daarom heeft Alphense De vuilstortplaats in Aarlander- Boys nog niet getekend. 'e voorzitter van de KVP-fractie, de heer Winninghof, ging achter dit standpunt staan. Hij vroeg of dit onderwerp nog niet eens nader bekeken zou kunnen wor den. Dit voorstel werd verwor pen met alleen de KVP stem men voor. kleer succes boekte de heer Van Leeuwen bij zijn voorstel om 't kwam eveneens ter spra ke. Er is nog steeds stankover last, dit is echter afkomstig van een poel achter de stortplaats die zal worden leeggezogen. Aan het begin van de avond deed de heer Blauw zijn intrede in de raad. Hij maakt deel uit van de fractie van Alphens Be lang en neemt de plaats in van de heer Wingelaar, die dertien jaar raadslid was. LEIDEN Op de hoek van Hoge Rijndijk en Lekstraat bouwt de firma Huurman een kantoor- en woonflat. Het gebouw bestaat uit een L-vormige onderbouw, begane grond plus één verdieping kantoorruimte, waarboven in een doos op palen" tweeëndertig riante tweekamer flatjes. De tussenliggende „loze ruimte" waarin dienstleidingen etc. wordt afgedicht met glas. De flat wordt volgens traditionele methoden maar zoveel mogelijk gerationaliseerd gebouwd. Het is een ontwerp van architect G. Kamsteeg van het Oegstgeester bureau Geels en Kamsteeg. Het karwei dat in juni werd begonnen, wordt eind volgend jaar opgeleverd. De huur van de flatjes zal dan bijna driehonderd gulden bedragen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3