Ed Monsels wil nog slechts aanval op het record 60 meter Hans Verhagen moet boeten in belang van de discipline SJENG VERSTAPPEN MAG NAAR MÜNCHEN HALLELUJASFEER VOORBIJ BIJ FC DEN BOSCH Reacties sponsors vrijwel allemaal gunstig VRIJDAG 29 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 15 - .EIDEN „De begeleiding van de topsporters in Surina me is bijzonder slecht. Voor de atleten is er in het hele land niet één sintelbaan. Medische begeleiding bestaat slechts op papier- Mijn broer Sam boekte slechts goede resultaten, omdat hij voor de MULO was afgeschreven, waardoor hij op studiegebied erg ver is achtergebleven. De sporttoekomst van Suriname moet gelijkgesteld wor den aan die van een minder ontwikkeld land. Er zal ge richte sportplanning moeten komen. De levensomstandig heden zullen echter eerst moeten worden vebeterd, dan pas moet de sport een beurt krijgen." leze onthutsende momentopname maakt Eddy Monsels, 23-jarig student geologie die in Mexico de eenmansequipe vormde van Suriname, maar in Mtinchen zal ontbreken. Het Olympische vuur is voor Monsels gedoofd. „Na Mexico wist ik dat ik nooit meer aan de Spelen zou deelne men. Studie gaat bij mij voor de sport." Eds opvolger is 18-ja- rige broer Sam Monsels, een nieuw paradepaardje, dat reeds 10.4 seconde op de klokken heeft gebracht, dezelfde (record)tijd, die Eddy verwezenlijkte in het Olympisch Stadion van Mexico. Volgend jaar is Sam zeker sneller dan ik. Als hij met Hugo Fernandez (10.5) zou worden opgenomen in de Nederlandse ploeg dan zou je een heel sterke estafette kunnen creëren. Maar het is mogelijk dat Suriname zelf een ploeg afvaardigt naar Duitsland. Het bundelen van Su rinaamse en Nederlandse sprin ters zit er dan ook niet in. Er een grote propaganda uit deelname aan de Olympi sche Spelen. Propaganda, die Suriname meer nodig heeft dan Nederland. Nederland, draait in Verscheidene takken van sport aan de top. Het heeft dat niet nodig. In Mexico waren vijf landen door slechts een deelne- ventegenwoordigd. Alleen ik was aanwezig bij de parade. Dat werd zo op prijs gesteld, verscheidene journalisten te weten wilden komen Suriname. Mijn prestaties n ondergeschikt." Stellig iddy Monsels gelooft ook nog Van onze sporredacde. DEN HAAG Bij de KNWIJ zijn tot op heden weinig ne gatieve reakties ontvangen op de nieuwe bepalingen voor amateursponsors die per 1 november van kracht worden: „De meeste berich ten die we kregen waren po sitief", aldus een woordvoer der van het bureau van de wielerbond. „Met die spon sors die niet instemmend reageerden en waardoor de condities, die gaan gelden, problemen ontstaan, die na dere discussie verdienen, gaan we praten". Ook de bond van amateur sponsors heeft weinig kritiek ervaren op de plannen die de sport commissie maakte in overleg met het bestuur van de Bond voor Amateurspon sors. Voorzitter iSerman Krotts (ploegleider van Am- stel): „Bijna allemaal gun stige reakties". Toch kan het bestuur rekenen op enkele pittige vragen, wanneer me dio november de jaarlijkse sponsor-vergadering wordt gehouden. Bij veel firma's die overigens berusten in de situatie en volgend jaar ze ker terugkomen in de wieler sport leeft namelijk kri tiek over het feit dat het be stuur van de BVAS geen bui tengewone ledenvergadering belegde om de voorstellen van de KNWU door te pra ten alvorens ze van kracht werden, maar eigenmachtig de zaken afwikkelde. Her- man Krott: „We hebben er onze leden in die zin inder daad niet bij betrokken. Ons motief was, dat zo'n verga dering weinig zin kon hebben door de ervaring in het ver leden. Bij alle bijeenkomsten die we ooit belegden, kregen we nooit meer dan een stuk of vijf belangstellenden. Wat moet je dan als bestuur ver gaderen?" Intusen ziet het er „mede aan de hand van de ervaringen bij de KNWU en de BVAS" niet naar uit dat er een mas saal protest komt tegen de voorwaarden waaraan een amateur sponsor per 1 no vember moet voldoen. Voor lopig lijkt Jan Jaspers van Victoria uit St. Willebrord de enige die fors aan de bel trekt. Groot ongenoegen leeft er overigens ook nog wel bij Westbrabantse Krinkels, die een kleine ploeg van tien renners in stand hield. Ploeg- lieder Van der Horst„Ik denk wel dat we zullen stop pen. Met die nieuwe voor waarden is het gewoon geen doen. We zijn ons aan het beraden over een aktie onder de kleinere sponsors. Als die allemaal opstaan tegen de KNWU zullen de heren in Den Haag wel schrikken, denk ik". Wanneer naast Victoria uiteindelijk ook Krinkels definitief besluit er mee op te houden ziet de si tuatie er voor de Westbra bantse amateurs slecht uit. Het probleem zal bovendien verergerd kunnen worden als Limfa uit Baarle-Nassau niet uit de problemen komt waar het nu mee kampt. Limfa ziet geen kans om te voldoen aan KNWU-eis de ploeg voor 1 november samengesteld te hebben. Mocht ook Limfa wegvallen dan heeft wieier provincie Brabant in de strook tussen Tilburg en Ber gen op Zoom geen enkele amateurploeg meer. Eddie Monsels (vooraan) gecon centreerd aan de start voor een race op de 60 meter, op welke afstand hij een aanval op het wereldrecord wil ondernemen. weigerden de Tsjechen te eten met de Russen en verkozen de Westeuropese keuken. Ed herin nert zich de enthousiaste toejui chingen voor de deelnemers van Noord-Vietnam en het protest van John Carlos en Tommy Smith, die het hoofd gebogen na hun hegemonie op de sprint, de gebalde gehandschoende hand omhoog staken om de betrekke lijkheid van de sportroem te ac centueren. In Mexico kreeg Monsels ook ein delijk de tegenstand, die hem naar betere prestaties stuwden, al zou hij de 10.2 die Mieke Sterk en Wil Westphal hem toe dachten, nooit bereiken. Deels door studie, deels door blessu res: „In de tijd van Westphal trainde ik zesmaal per week. Dat was veel te intensief. West phal wilde van ons krachtpat sers maken en geen spntierrs. sers maken en geen sprinters. Daardoor verrekte ik mijn dij spieren". erg ongunstig. Vooral omdat ik er zoveel tijd voor heb uitge trokken was het zo'n teleurstel ling voor me dat de KNAU be sloot de estafettegroep niet te sturen." Het zou wellicht de laatste kans voor Monsels zijn geweest zich als topatleet te presenteren „in de buitenlucht". De wintertrai- ning voor het nieuwe seizoen heeft hij geschrapt. Komende zomer volgt hij namelijk een praktijkstage in Spanje. Boven dien heeft de dokter hem wat meer rust geadviseerd. Daar door ook zette hij een punt ach ter zijn zaalvoetbalcarrière. Als speler van UVS bleek duidelijk zijn veelzijdigheid als sportman. Immers, tot zijn 19e jaar maak te Monsels deel uit van de Suri naamse jeugselectie. „Ik moest Nog een keer echter wil Monsels toen mijn studiebeurs verdie nen. Door gebrek aan tijd heb ik voor de atletiek gekozen, ook al voetbalde ik liever. Om als voetballer aan de top te blijven (voetbal is ook in Suriname sport nummer 1) moest ik veel meer trainen. Als atleet bleef ik „vlammen". De in- en outdoor- kampioen van Nederland op de kortste afstand, wil in het voor de deur staande indoorseizoen een aanval doen op het wereldre cord op de 60-meter, dat met 6.4 seconde in handen is van de Russen Pankratow en Borsov. „De vraag is echter of dit jaar wel indooratletiekwedstrijden worden gehouden na de grote verliezen van vorig jaar. Wel staat vast dat in de Martinihal in Groningen de interland tegen West-Duitsland wordt gehouden. Dan krijg ik ook tegenstanders die eveneens 6.5 hebben gelo» pen." JAN PREENEN stellig in het Olympische ideaal Ook dit seizoen werd het sportpro- van sportverbroedering. Het Olympisch insigne bleek voor hem een passepartout, waarmee hij vrijwel alle sportverblijven kon binnenstappen. Slechts sporadisch wierp volgens Monsels, de politiek beperkin gen op. Als gevolg van de Rus sische inval in Tsjechoslowakije gramma overbeladen: „Ik ben overtraind geraakt toen ik de li miet voor Helsinki moest halen. Viermaal per week stopte ik om vier uur met werken; om een uur 's nachts was ik weer thuis. Ik ben een voorstander van Pa pendal, maar voor de atleten uit het westen ligt het sportcentrum DEN BOSCH Hans Verhagen, de bedreven aanvalsleider van FC Den Bosch, heeft zich de afgelopen zondag de woede van het bestuur op de hals gehaald, toen hij in de laatste competitie-wedstrijd tegen MVV het loeiende pu bliek met een gebaar, dat niet door de beugel kon, verras te. Deze verontwaardiging mondde gisteren uit in een in drukwekkend strafpakket. Hans Verhagen werd een schorsing van een wedstrijd, een geldboete van tweehon derdvijftig gulden en een voorwaardelijke inhouding van tien procent van zijn jaarinkomen opgelegd. Een bikkel hard, vrij zeldzaam besluit van het semi-prof bestuur, dat toch al genoeg moeilijkheden aan zijn hoofd heeft leng Verstappen rechtseen van de twee voorlopige kandidaten voor München in actie MSTERDAM. De Nederlandse Boksbond heeft tijdens een on derhoud met het Nederlands Olympisch Comité, slechts twee boksers waardig geacht om Ne derland met goed gevolg op de Olympische Spelen in München vertegenwoordigen: Sjeng Verstappen uit Maastricht en Rudi Koopmans uit Amsterdam. karest) tweemaal duidelijk ver sloeg. Het NOC heeft de kandi datuur van beide boksers aan vaard. Het tweetal weet dus was hen te wachten staat en krijgt het komende jaar vóór de Olympiade om zich goed voor te bereiden op wat het hoogtepunt uit hun amateurloopbaan moet worden. De NBB is bereid hen daarbij te heipén. 1st NOC heeft reeds een jaar ge- De boksbond nodigde Verstappen geëist van alle sportbon- en Koopmans uit deel te memen den, dat slechts die sportmen- aan een gróót internationaal sen, die in München een rol van bokstoernooi in Leningrad in betekenis zouden kunnen spelen Rusland dat van 30 november voor uitzending in aanmerking tot 7 december zal worden ge- 'konden komen. houden. NBB besloot daarom alleen Verstappen en Koopmans mogen Verstappen kandi- dus naar de Olympische Spelen, daat te stellen. Koopmans dat hij als enige Nederlandse amateurbokser op een Europese ranglijst genoteerd staat (zes de) en Verstappen omdat hij de been Jensen (derde op de Euro pese kampioenschappen in Boe- tenminste als zij zich in de ko mende twaalf maanden kunnen waarmaken. Zij zullen hun klas se moeten bewijzen en dat kun nen ze alleen door klinkende prestaties te boeken. Leningrad is er een prachtige gelegenheid voor. Jammer is het dat Ver stappen niet op 1 november in Voorburg zal kunnen boksen in de interland tegen Canada. Sjeng Verstappen bewees gisteren in Lienz, waar de Oostenrijkse Boksbond een jubileum toernooi organiseerde, zijn kwaliteiten. De halfzwaargewicht bereikte zelfs de finale, waarin hij de Pool Dragon (brons in Mexico) goed partij bood. De routine van de Pool gaf echter de door slag voor een overwinning op punten. Van de twee andere Ne derlandse deelnemers verloor lichtgewicht Jan Duits even eens op punten. De Pool Hafka bleek in de strijd om de derde plaats sterker. De strijd om de bronzen medaille in het zwaar- weltergewicht leverde wel suc ces voor een Nederlander. Jan Bleus vergaarde met juist ge richte slagen een paar punten meer dan zijn Oostenrijkse te genstander Hassler. KNVB strafte Van der Bol ZEIST De strafcommissie heeft gisteravond een aantal straffen uitgesproken t.a.v. overtredin gen van spelers uit het betaalde voetbal, zondag 24 oktober be gaan. In vier gevallen werd een voorwaardelijke straf van uit sluiting van één bindende wed strijd met een proeftijd van een jaar gegeven, alsmede een geld boete van 150 gulden. R. van der Bol van Fortuna Vlaardingen kreeg deze straf wegens belediging van de scheidsrechter tijdens de wed strijd Fortuna—Veendam, E.van Ginkel van Wageningen wegens het te fel aanvallen van ee genstander in de wedstrijd Haarlem-Wageningen, B. Hofs van Vitesse in verband met en gevaarlijk spel tijdens de wedstrijd Vitesse-FC Groningen en W. van Beveren van Heeren veen wegens het omverlopen van een tegenstander terwijl de bal niet binnen speelbereik was tijdens de wedstrijd DFC-Hee- renveen. G. van der Kerkhof van Helmond Sport werd voor twee bindende wedstrijden geschorst i.v.m. op ruwe en gevaarlijke wijze aan vallen van een tegenstander tij dens de ontmoeting Helmond Sport—PEC. Hij kreeg een boete van 100. Dure transfer Tony Green NEWCASTLE Newcastle Uni ted, laag geklasseerd in de En gelse eerste divisie, heeft giste ren 90.000 pond (ruim 775.000 gulden) betaald voor de begaaf de middenvelder Tony Green. De Schotse international speelde tot dit weekeinde bij Blackpool in de tweede divisie. Naast het contante geld kreeg Blackpool van Newcastle United ook nog de aanvaller Keith Dy son toe, waardoor de transfer- waarde van Green op rond 1.200.000 gulden kwam. Green is de tweede sensationele aankoop van Newcastle United dit jaar. In mei betaalde de club 180.000 pond (1.400.000) gulden voor spitsspeler Malcolm Mac-Donald aan Luton Town, uit de tweede divisie. Tenslotte is de plaats op de rang lijst in de eredivisie van FC Den Bosch allerminst rooskleu rig. „Misschien dat deze straf in de rest van ons land inder daad vreemd overkomt, maar bij ons niet. FC Den Bosch en ook trainer Remmers, willen in de eerste plaats de passieve re creatie in onze omgeving die nen. En dan passen provoceren de manifestaties van spelers daar niet in. Al moet ik wel toe geven, dat je als voetballer dan wel over een olifantshuid moet beschikken. Maar mogen wij dat alstublieft van hen verwach ten? Wie daar niet tegen opge wassen is, moet naar mijn me ning maar een aquarium met vissen gaan houden, die niets kunnen terugzeggen". Aldus manager Van der Klink. Sfeerbeeld Ook trainer Remmers stelt zich achter het standpunt van het bestuur. Hij heeft begrip voor het veranderde sfeerbeeld in Den Bosch („het vorige seizoen heerste er een halleluja-stem ming. Nu is het veel meer een „kruisig hem sfeer"). Maar een zekere zelfbeheersing blijft hij van zijn spelers verwachten. „Misschien is dit besluit inder daad uniek voor semi-profs., maar full-profs doen alles wat zij willen. Maar zo denken wij hier nu eenmaal over voetbal en daar verandert niemand iets aan. Ik herinner me zelfs nog hoe bij FeijenoordReal Ma drid Moulijn een speler achter- dankzeg ik: dat kan Jan Remmers, de trainer van FC Den Bosch verlangt een zekere zelf- W'a beheersing van zijn spelers. Daarom is hij het met de straf, die het bestuur Hans Verhagen oplegde volkomen eens. bij mij niet door de beugel. Wie dat tolereert laat zich overheer sen door angst". Het moedige FC Den Bosch is daar de club niet naar. Hans Verhagen mis sen moet maar, in het belang van de discipline van het elftal. Een besluit dat ook in breder verband waardering oproept. Veel van wat er zich tegenwoor dig in de Europa Cup en andere ontmoetingen afspeelt kan voor komen worden als het clubbe stuur zelf de vinger op de pols houdt oorzaak staat hij voor een onbe- verlangt dat je er maar direct grijpelijkheid. „Eerlijk gezegd vier doelpunten inschopt. Maar keek ik er zelf ook vreemd van zo gemakkelijk gaat dat niet", op. De laatste dagen heb ik Het ongeduld van het Bossche pu- yaak bij mezelf gedacht, Hans bliek („wel een erg moeilijk le- Streek Hans Verhagen (35) blijft er rus tig onder. De bij PSV, NEC, Cambuur, Blauwwit en Vitesse geschoolde semi-prof geeft toe dat de straf ergens wel terecht is. En hij berust er dan ook in. Maar bij het zoeken naar de je bent nu al 35 en toch doe je nog zo gek. Dit is gewoon een streek van een knul van 22. Ik heb er zelf geen goede verkla ring voor kunnen vinden. Ik houd het er maar op dat ik nog jong blijf". Zijn eerzucht heeft hem tot deze daad aangezet. Door een spierscheuring in zijn kuit was Han6 Verhagen weken lang uit de roulatie. Tot veer tien dagen geleden. „En ik voel de dat ik nu weer in conditie kwam. Maar dat gaat lang zaam. Het publiek heeft daar echter geen begrip voor. Het gioen. Chauvinistisch vooral. Zelfs ingewijde jongens uit ons elftal zeggen dat") heeft Hans Verhagen uiteindelijk geprik keld. Maar ook verheugd. Gis termorgen belde de voorzitter 'van de supporters club hem na melijk op met de mededeling: „Ook wij zijn schuldig" en hij zei hem zich in ieder geval geen zorgen te maken over de geld boete. „En dan zeg je toch bij jezelf", besluit Hans Verhagen, „eigenlijk valt dit publiek wel mee". HANS DE BRUIJN Amsterdamse boksers verloren alles LONDEN Een team van Am sterdamse amateurboksers heeft gisteravond in de Engelse hoofdstad een smadelijk neder laag geleden tegen een Londen- se formatie. De Londenaren wonnen met 11-0. De uitslagen zijn: In het bantamgewlcht: Huppen (Amst) verliest op punten van Jenkins. Ve dergewicht: Roesll (A) verl. op pun ten van Plner. Lichtgewicht: Van Eek (A) verl. van Cole door tnter- terventle vi Tuin Inga Corsby van Batavieren spelen tegen Pakistan DEN HAAG Het elftal van de Batavieren, dat morgen op Klein Zwitserland tegen de win naar van de wereldbeker 1971, Pakistan, zal uitkomen, Is als volgt samengesteld: Aad Brederode, Theo Terlingen, Jan Piet Fokker, Tippy de La- noy Meijer, Ewald Kist, John Elffers, Sebo Ebbens, Edo Buma, Kick Thole, Francis van 't Hooft, Arie de Keyzer, terwijl als wisselspelers zijn opgesteld:| Gerard Overdijking en Weer stra. Vrijwel alle Batavieren zijn oud-internationals. Zij speelden in totaal 556 maal in het Nederlands elftal, een zeei hoog gemiddelde vertegenwoor digend van bijna 50 interlands. ZO'N OPGEBLAZEN GEVOEL? Wellicht is uw gal toevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. CARTERS Import Benolux: N.V. Odol Company Amsterdam

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15