ONDERWIJS GAAT PROTESTEREN zwangerschaps- boor onder zoek fttidóeSoUACIAlt Winkelcentra zorgelijk erk inde ngewild blasting ire piloot irmr.Luns Zakenman had niets te maken met kunstdiefstal Drs. Oostenbrink over situatie: R 197) )\G 29 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT [ANP) 5000 belasting- gen van de gemeente lebben de schrik van hun gekregen, nadat zij de pldigde straat- en rioolbe- hadden overgemaakt [en kerkelijke instelling, Bar het belastingformulier |d verwezen, fente Goes kreeg er geen an, zodat aan tal van betalers een aanmaning gezonden. Daarop barstte room van klachten los. blijkt de zaak op een |ij het computercentrum h Alphen a/d Rijn te be- j In een milde, maar ove- onbegrijpelijke bui, heeft fiputer op alle straat- t jastingformulieren a ntigde een kerkelijke i k genoemd. In allerijl het DOA-centrum 5000 formulieren laten druk- L (DPA) Een van de piloten ter wereld ver- de mr. J. M. A. H. Luns ji9tere nvoor een vlucht lortugal waar vandaag bij jn het nieuwe NAVO- wartier Iberlant is ge- retaris-generaal van de vertrok uit Brussel met stuurknuppel de West- NAVO-generaal Johannes [ff. Het was een toestel et type Jet Star, dat [biedt aan acht personen. Van onze parlementaire redactie Den Haag Alle organisaties op gebied van kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs doen mee aan de landelijke actie „Onderwijsprotest '71", maandagavond 29 november in de Irenehal in Utrecht. De actie is een initiatief van de onderwijzersorganisaties, maar allerlei andere organisa ties hebben zich nu aangesloten. Ook de vakcentrales NVV en CNV (het NKV moet de beslissing nog nemen) de organisaties van werkende jongeren, organisaties voor vormingswerk, van ouders en schoolbesturen doen aan de actie mee. Het protest richt zich tegen het onderwijsbeleid van de rege ring. De organisaties eisen van regering en parlement: Een lange-termijnplan om dë kleuterklassen maximaal 24 kin deren en de klassen bij het ba sisonderwijs maximaal 30 kinde ren te laten tellen., Verlichting van de taak va; schoolhoofden, zodat zij zich meer aan de schoolorganisatie kunnen wijden., Vierjarig lager beroepsonder wijs, en experimenten in de richting van een middenschool., Meer vrijstelling van militaire dienst voor onderwijzers en wervingscampagnes voor onder wijzersopleidingen., Een netwerk van schooladvies diensten en om te beginnen vol gend jaar meer regionale schoolbegeleidingsdiensten op richten. De organisaties protesteren ver der tegen het schoolgeld bij het voortgezet onderwijs, dat wordt verhoogd en ook voor leerplich tigen betaald, moet worden, te gen verkorting van de school week met twee lessen bij het voortgezet onderwijs, tegen ver groting van de klassen bij het beroepsonderwijs. V erkiezingssteun NEW YORK (REUTER) Zestig Amerikaanse miljonairs hebben op een bijeenkomst in New York besloten, dat kandidaten voor het presidentschap eerst zich moeten verplichten tot het uitvoeren van bepaalde hervor mingen, willen zij financiële steun ontvangen voor hun kiezingscampagne. De New Yorkse industrieel Howard Samuels had het initiatief geno men voor deze vergadering, waaraan enige van de belang rijkste financiële steunpilaren van de democratische en repu blikeinse partij deelnamen. GEN (ANP) Vrouwen, die nog niet in hting zijn, maar wel plannen hebben dit tort te worden, kunnen zich in het Acade- Ziekenhuis in Groningen laten onderzoe- ët ingang van 1 november zal de verlos- i polikliniek een eenmalig zwangerschaps- lerzoek ten behoeve van vrouwen uit de ordelijke provincies gaan uitvoeren. ig tot diit project, dat onder leiding staat H. J. Huisjes, lector in de verloskunde, is zwangersdhapszorg thans in feite beperkt ie laatste zes maanden van de zwanger- De eerste drie maanden, waarin een aantal Sjke organen van het nog ongeboren kind Vikkehng komt, blijven vrijwel buiten be ing. Bovendien wordt de komst van steeds iby's gepland, waardoor gericht vooronder zoek mogelijk is. Het is al vaak gebleken, aldus dr. Huisjes, dat bepaalde afwijkingen voorkomen of beter behandeld hadden kunnen worden, neer zij vóór het begin van de zwangerschap be kend zouden zijn geweest. Een belangrijk deel van het onderzoek, dat via de huisarts moei den aangevraagd, is daarom gericht op net op sporen of indien bekend beter behandelen van bijvoorbeeld hoge bloeddruk, bloedarmoede, suikerziekte en hart- en vaatziekten. Daarnast worden adviezen verstrekt over bijvoorbeeld de voeding tijdens de zwangerschap en geneesmid- delengebruik. In de verre toekomst hoopt men onderzoek te gaan doen naar mogeijke afwijkingen bij het nog onge boren kind. Door deze prenatale diagnostiek is ■thans al in staat een tiental erfelijke stof- op te sporen. r Den Haag Er Is geen enkel verband gebleken tussen de diefstal van zeven schilderijen uit de flat van mevrouw Steune- brink in Den Haag en de zaken man in onroerend goed C. M. de Ruiter. Dat is de kern van een verklaring, die een Haags dag blad zal publiceren na een kort geding hierover, dat gisteren diende voor de president van de Haagse rechtbank. Enkele dagen na de roof van de ze ven doeken, waarvan er inmid dels vier terecht zijn, had de krant geschreven, dat 't onder zoek in de kunstroof leidde naar bekende figuren, waarbij de na men van Henk Bartels en C. M. de Ruiter werden ge noemd. Vijf dagen later publi ceerde de krant onder de kop „Schilderijenroof: geen verband met, vriendenkring drs. Steune- brink" een bericht, dat het on derzoek naar de kennissenkring van de familie Steunebrink, waarbij de namen van De Rui ter en1 Bartels waren genoemd, geen geiyens had opgeleverd die bij het zoeken naar de daders van de roof van nut konden zijn. Maar daar nam de heer De Rui ter geen genoegen mee. Na mens hem stelde mr. W. B. Heskes o.m., dat hij de familie Steunebrink helemaal niet kent en ,,rode lampjeskoning" Bar tels nauwelijks. „Hij heeft al leen ooit een Wan Bartels af komstig schilderij gekocht", aldus mr. Heskei. Het akkoord over een nieuwe pu- blikatie kwam tör zitting tot stand door bemiddeling van de rechtbankpresident. Vervolgens werd het kort geding geroyeerd. Internationale hotelbespreking AMSTERDAM (ANP) ,Na het eerste centrum van Citel Space- bank, het internationale sy steem voor hotelreserveringen in het Centre International Ro gier te Brussel, is gisteren, het j tweede centrum in Amsterdam geopend. De Amsterdamse vestiging is het nieuwste knooppunt in het we reldomspannende communicatks- net, waardoor in luttele secon den overal ter wereld hotelac commodatie kan worden gere serveerd. De organisatie heeft meer dan een half miljoen hotelkamers in 56 landen binnen bereik. Het sy steem maakt gebruik van een eigen telegraafverbinding tussen Tokio en Memphis, reserveert auto's in 4500 steden en boekt georganiseerde uitstapjes overal ter wereld. Absoluut recht bestaat niet A CHTERAF beschouwd zou de Nederlandse gemeenschap een pijnlijk probleem bespaard zijn, wanneer de vier Duitse oorlogsmisdadigers die destijds tot levenslange opsluiting in Breda veroordeeld werden, dezelfde onherroepelijke straf gekregen hadden die aan andere onmen selijke handlangers van het Hitlerregime is voltrokken. De consequen ties van het „levenslang" zoals onze gemeenschap nu voelt knellen, vielen toen niet te o In het begin van de vijftiger jaren was het dilemma waarvoor regering, volksvertegenwoordiging en publieke opinie stonden: al dan niet de doodstraf. Wat toen gold als e enhumane beslissing, wordt door velen nu ervaren als een straf die onmenselijk geworden is en zelfs tegen de achtergrond van de onmenselijke misdaden der betrokkenen on houdbaar blijkt. Ook na het loslaten van Lages is de groep Nederlan ders die Fischer, Aus der Fünten en Kotalla niet in de gevangenis willen laten sterven, gegroeid. Maar een punt van verschil is het nog steeds, waarbij het politieke standpunt een ondergeschikte rol speelt en de levensbeschouwing wel een belangrijker, maar ook geen door slaggevende. Gratie HPERECHT heeft de Nederlandse regering het lot van de drie over- A gebleven Duitsers in Breda op geen manier willen koppelen aan politiek overleg mèt of een staatsiebezoek èan Bonn. Dit is een kwestie waarmee de Westduitse regering niets te maken heeft; over wegingen en beslissingen zijn een overigens niet te benijden Neder landse taak. De overwegingen liggen thans weer in het vlak van de gratieverlening; hoe de uitslag hiervan ook uitvalt, ze zal sterk omstreden zijn. Terecht heeft minister Van Agt toegezegd het parlement op de hoogte te zullen houden; als college om opinies te peilen en om mogelijk heden te toetsen, speelt de volksvertegenwoordiging op die manier har rol. Alles wat verder zou gaan, lijkt ons een onmogelijke zaak. Ook een confrontatie van deze kwestie met het recht. Want het hele trieste chapiter van de bestraffing van oorlogsmisdadigers en van anderen die buiten een formele oorlog misdaden tegen de mensheid bedreven hebben, is, vanaf een afstand gezien, soms een aanfluiting van het rechtvaardigheidsgevoel. De plaats van de berechting, het tijdstip waarop, de mensen door wie, het politieke klimaat waaronder; het zijn allemaal factoren die beslissen over een mensenleven en over de uitzichtsloze levenslange opsluiting in gevallen waarbij voor recidlvisme geen vrees behoeft te bestaan en dus uitsluitend boete doening in het geding is. In deze moelijke zaak kunnen mensen, met respect v°or eikaars argumenten, controversieel tegenover elkaar staan en blijven staan. Het moment waarop de drie van Breda, misschien met wanhoop en ver bittering, in de gevangenis afscheid nemen van het leven, lijkt ons alles afwegend en rekening houdend met de betrekkelijkheid van alle menselijke rechtsopvattingen, niet het juiste om met tevredenheid te constateren dat de kwestie zichzelf opgelost heeft. Europa verenigd Een eeuwenoude droom wordt werkelijkheid: Engeland bekeert zich tot Europa. Na een eeuwenlang uit elkaar groeien is de historische stap naar een gezamenlijke toekomst nu gezet. Wat keizers, konin gen en Fiihrers vergeefs hebben getracht met de wapens af te dwingen, is nu door Europa's oudste parlement langs democratische weg beslist. ie gevolgen van dit besluit kunnen slechts in grote lijnen en dan nog onvolledig worden overzien. Het zal aanvankelijk slechts gaan om een vrijhandelszone, waarvan aan beide zijden van het Kanaal dui delijke voor- en nadelèn worden verwacht: wederzijdse aanpassin gen aan eikaars agrarische, industriële en commerciële ontwikkelin gen. Het betekent ook een arbeidersmigratie op grotere schaal dooi Europa. Die gang van zaken hangt met twee processen samen: de waardever mindering van het Gemenebest en de nieuwe verhouding van Euro pa tot de Verenigde Staten. Als deze processen zich voortzetten, en dat lijkt waarschijnlijk, dan wordt de grote betekenis van de stem ming in het Britse parlement duidelijk. Een verenigd Europa zal zijn rol moeten gaan spelen in het wereldgebeuren. De culturele eenheid krijgt nu een economisch, straks mogelijk ook een politiek geraamte. En dat is niets minder dan een overlevingsvoorwaarde tussen de grote machtsblokken. Mogelijk zullen latere generaties terugkijken naar deze laatste week van oktober 1971, waarin China als macht werd erkend en waarin Engeland en Frankrijk hun traditionele naijver opgaven. In een we reld van nieuwe machtsblokken zal Europa als eenheid veel kunnen verdedigen van wat een gescheiden verleden aan waarden heeft op geleverd. Pakistaanse grensdorpen beschoten DACCA (AP) Indische artille rie heeft bij beschietingen van Pakistaanse grensdorpen vijf personen gedood, aldus heeft een Pakistaanse militaire woordvoerder bekendgemaakt. Hij verklaarde ook dat Pakistaan se eenheden 96 Indische militai ren hadden gedood bij grensin cidenten. Uit India afkomstige infiltranten, aldus de woordvoerder, hebben in het gebied Comilla grensdor pen beschoten. Hitlo aan de noordelijke grens van Oost-Pa- kistan met automatische wape nen beschoten en 24 granaten afgevuurd op Nokia. Prinses Anne van loon (Hongkong) der leiding van c Rngeland bracht de afgelopen dagen een bezoek aan de Britse militaire basis in Kow- G,estoken in militair uniform vuurde de prinses een zwaar automatisch wapen af en on- ■ere. instructeur maakte zij een ritje in een tank. i Zaandam heeft rest van de toren gezet. torenspits. Gisteren is met een hijskraan het laatste puntje weer DE/N HAAG (ANP) Verschei dene winkelcentra, die in de af gelopen jaren tot stand zijn ge komen, zijn niet of onvoldoende van de grond gekomen. En vrij vluchtige inventarisatie in slechts enkele provincies lever de al 12 gevallen op, waarin van een mislukking van het centrum moet worden gespro ken. Staatssecretaris Oostenbrink van Economische Zaken, die dit vandaag opmerkte in een door men er op let hoe de distributies- planning in de naburige ge meenten is opgezet. Een andere risicofactor op dit ge- de Nederlandsche Medden- standsbank belegde bijeenkomst over de ontwikkeling van win kelcentra, noemde als eerste oorzaak van mislukking de planning van buurt- en wijkcen tra in nieuwe stadswijken. Ver scheidene gemeentebesturen ne men in hun plannen steevast de bouw van buurtcentra en daar boven nog van wijkcentra op. Even ernstig acht drs. Oosten brink het, als gemeentebesturen van sterk groeiende dorpen zich e rtoe laten verleiden om in hun gV meen te een groot winkelcen- ti\im te ontwerpen, zonder dat biikd is het gev ar, dat de gep lande opzet v. n winkelcentra achtaraf wordt doorkruist door de oï,'verwachte vestiging van detailfaandelsbedrijven op ter- reieneri, waarop nog geen be stemming rust. De grond van zulke terreienen is relatief goed koop, er kunnen goede parkeer voorzieningen worden getroffen, zodat enige concurrentievoor waarden sterk in het voordeel vèn zulke vestigingen zijn. Essentiëler is echter, dat op deze wijze een moeizaam gepland en gerealiseerd evenwicht in de winkelvoorzieningen voor een bepaalde gemeente ernstig kan worden gestoord met alle gevol gen van dien. Rotterdam akkoord met olieterminal Maasvlakte ROTTERDAM (ANP) De ge meenteraad van Rotterdam heeft de afgelopen nacht een voorstel van het college van B. en W. aanvaard om aan een groep van vier internationale olieconcerns een stuk grond van 320 hectare op de Maasvlakte te verhuren voor de bouw van een groot op- en overslagbedrijt voor ruwe olie. Volgens de plannen van de olie maatschappijen krijgt het be drijf een capaciteit van onge veer 110 miljoen ton ruwe olie. De vier oliemaatschappijen zijn bereid te voldoen aan strenge eisen op het punt van milieube scherming. Volgens het gemeentebestuur kan men er zeker van zijn dat plaat sen als Hoek van Holland en Oostvoorne geen overlast van de opslagpjlaats zullen onder vinden. De vier oliemaatschap pijen, die in het Maasvlakte project participeren zijn BP, Esso, Shell en Total. Kalverstraat promenade Van onze correspondent AMSTERDAM Amsterdam heeft gisteren met enig vlag- en illuminatievertoon het beroemd ste winkeldorado van Nederland heropend de Kalverstraat. Tien maanden lang heeft er de chaos van pneumatische boren en aanverwant geweld geheerst, maar nu is de nauwe passage tussen Dam en Munt herscha* pen in een voetgangersdomein. Daarmee is een eind gekomen aan de terreur van een sadis tisch soort automobilisten difi zich in glimmende sleeën stap voets en claxonerend door hel krioelende publiek plachten t«. bewegen, en is de Kalverstraai1 teruggekeerd tot zijn oor sprong. Vroeger was hij name lijk niets anders dan een sma! kronkeldijkje langs de Amstel die toen nog door de stall stroomde, waarover de Amster dammers 's zondags hun omme tje gingen maken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13