J. Yervoort: „Ik verkoop liever boeken dan bonen" Rijnlands vervuiling strijd tegen de van het water I „NIET INEENS HET BESTE KWIJT WILLEN" „Palet" opent macromarkt in Leiden Wilms Floet wapent voor wintersport Anti-natuur mentaliteit in werk van Jacqueline Kioes Reinigingsrechten op waterrekening krijgt Zoeterwoude tennisbaan INDERDAG 28 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN Boekhandel is hèndel. Er zijn mensen die het daar niet mee eens zijn; die iets ideëels in de boekhandel zien. Nou, ik kom zelf uit de boek handel: echt uit het vèk. En ge loof me, wij zijn geen ideële mensen op dit terrein. Maar we dienen wel een ideaal. Want ons assortiment is van een simpele vorm van leesvoer opgevoerd tot het betere genre. Maar het „superboek" zullen we nooit be reiken". h zijn eenvoudig kantoortje zit de heer J. Vervoort achter zijn bu reau: gul, grijzend en welbe spraakt. Door de glazen deur heeft hij uitzicht op zijn hele handel: in een ruimte, achter de Oude Vest te Leiden, die tot voor kort nog diende tot kolen- opslagplaats, liggen in een geur van bleekmiddel en verf honderden en nog eens honder den boeken. Dat is de zelfbedie ningsgroothandel in boeken van de uitgeverij „Het Palet", die vandaag geopend wordt. fe heer Vervoort vertelt: „Tien jaar geleden hebben we ons op de secundaire handel geworpen: we leverden boeken aan de si- garenhandel, aan speelgoedza ken en levensmiddelenbedrijven. Vaak waren de fondsrestanten, die door de uitgevers tegen af- braakprijzen van de hand wer den gedaan. Nu is het gedaan met die afbraakprijzen. Er wor den heel reële, hoewel attrac tieve prijzen gerekend. Nu kun nen we ook eisen stellen en daardoor is het ons mogelijk, ons assortiment te verbeteren. We werken in samenwerking met een groepje uitgevers. Hun vertegenwoordigers bezoeken vijf- tot zeshonderd van de vijf tienhonderd boekhandelaren in Nederland. De overige negen honderd, die misschien orders plaatsten van één, twee of drie exemplaren van een boek tege lijk maar ook de „secundaire handel" kan bij „Het Palet" te recht. Wij zijn eigenlijk een ma- cromarkt-in-boeken. Ik ben directeur geweest van een boekhandel met twaalf zaken. Om aan mijn korting-schema te komen, moest ik toen soms dui zend exemplaren van één boek kopen. Nu verkoop ik er zélf duizend, en dan niet van één exemplaar maar van het geeft niet welke boeken. Onze kopers krijgen gratis des kundig advies: ze kunnen op re kening kopen of in consignatie maar steeds met recht op ruil. Voor minder dan f 25,— kunnen ze niet terecht. Wat niet bij ze „gaat", komt hier terug en wij verplaatsen het wel weer naar een ander punt van de markt". Trots dwaalt de heer Vervoort langs schappen en planken, neemt hier een boek op om er pratend in te bladeren: schuift verderop met aandacht een sta pel recht. Men ziet er kinder boeken als Okki, Daantje, Inge en Bart. Een plank verder vindt .men er schrijvers als Konsalik en Duncan, op een paar passen afstand gescheiden van Robin son rusoe, Moby Dick en Snel- voet en Pijlkind, oude bekenden uit de schoolbibliotheek. Maar ook klinkende namen uit Vlaan- deren zoals Felix Timmermans, Vandeloo, Ruyselinck en Mauri ce Roelants. Maar het wonder van de handel spreekt eigenlijk het duidelijkst uit paperbacks, die de „gevestigde" boekhandel zelfs in een wat degelijker uitvoering maar mondjes maat kwijt kon maar die de heer Vervoort opnieuw liet aan maken tegen een extra-korting van een stuiver per band. Voor die stuiver liet hij ze in helder plastic verpakken. Waarop ze de deur uitvlogen... „Je moet de markt kennen. Wij hebben nu tien jaar verkenning I achter de rug en weten, waar je een bepaald genre het best kwijt kunt. Boekhandel is han del, al verkoop ik liever boeken dan bruine bonen. Je moet het kastje bij het muurtje laten en niet Ineens het allerbeste willen verkopen. Als iemand met een doktersromannetje begint, komt ie misschien nog wel eens bij i het goede boek terecht". I LEIDEN Dat steeds meer mensen elk jaar naar de winter sport gaan en daarbij gebruik maken van de bijzonder aan trekkelijke en uitgebreide col lectie van Wilms Floet Sport Leiden N.V., Haarlemmerstraat (waarin de etalage nog steeds de kampioensschaatsen van Ard Schenk liggen te pronken) werd woensdagavond bewezen door de rond 400 enthousiaste belangstellenden voor de mode show in motel Holiday Inn. In de pauze werd een goede lichting gegeven over o.a. de verbetering aan de ski-stokken, de - nieuwe - zogenaamde „in- jectie"-skischoen en het fantas tische test-apparaat (als enig exemplaar in Nederland aanwe zig in de zaak van Wilms dat voor een grote veiligheid zorgt door het garanderen van de juiste afstelling van de bin ding van de schoen op de ski. Lady-speaker was Karin van Wa- melen en vijf man equins en twee dressmen lieten zien, dat er ook vooruitgang te bespeuren valt op het gebied van de win tersportmode. zoals met name voor après-ski een fleurig zwart-oranje gestreept broek- pak, waarvan de pullover het effect gaf van een spe eer mo del. Zeer geschikt voor de wat grotere maten was een paaars broekpak, waarvan de ceintuur in grote lussen werd gedragen. Ook de bikini's ontbraken op dez? afwisselende show niet, vooral aan de iets grotere uo- dellen was veel aa dacht be steed. Leuk skieën lijkt het ons in het blauw gebloemde nylon skipak met scruine rits en bont- garnering langs de pijpen. De kleuren bruin en beige zij modius dit seizoen, maar geluk kig hoefden we de vrolijke felle kleuren niet te missen; naar onze smaak doen dede het in de witte sneeuw toch altijd nog het leukst, zoals voor manlief b.v. een staalblauw isotherm skipak e voor „haar" een slank ge sneden rood jack met brede tailleband en zwarte pantalon en dito bontmuts. Voor onge veer 80 gulden heeft men een mooie pullover, waarvan de meste met strepen in harmo nieuze kleure zijn. Praktisch en warm zag de onderkleding eruit - als een soort trainings pak: hierin gestoken hoeft men niet bang te zijn voor een nat pak sneeuw door de z.g. afrits bare stukke De fraaie collectie Head is evern eens binnenkort verkrijgbaar bij Wilms Floet en ook de modellen van Amba springen er uit, zoali' een lila broekpak met paarsr bies-garnering op de mouwen. De meeste getoonde mantel' zij na de wintersport wee1 goed draagbaar in eigen omge ving, vooral zo'n wit loden man teltje met capuchon en smalli brüine biesjes. Letterlijk en fi guurlijk uitblinken op de ski' kan men in een schittere d zil. veren ,,astronauten"-pak mfl bijpassende pet en wanten! A.P.-v.d.S.lót De Luxemburgse schilderes Jacqueline Kioes is uitgeno digd door het Comité Benelux om in de zaal van het Haagse Beneluxhuis te komen expose ren. Zij is blijkbaar voor de eerste keer in Nederland nadat zij in haar eigen land ettelijke malen uitkwam en ook in Parijs en Brussel kon men haar werk zien. Zij kan gerangschikt wor den onder de z.g. neo-liniairen die in de verte verwant zijn aan de kubisten. Haar landschappen en stadsgezich ten zijn in strakke of golvende lijnbewegingen gevangen, de kleurenvlakken zijn zwaar geac centueerd en alles heeft een an- ti-natuur-mentaliteit. Nergens een spoor van het atmosferi sche, het eigen karakter van een landschap of een stad. Het beeld is teruggedrongen tot een object dat er nogal decoratief uitziet. Ook de kleuren hebben iets hards en pregnants in zich. Wanneer we ons niet al te zeer vergissen: in vroeger jaren bood het Beneluxhuis kunste naars die op een hoger plan stonden dan die we daar in de laatste tijden konden zien. Er moeten in België en Luxemburg toch andere krachten zitten die ons een betere indruk van de kunst onzer zuiderburen kunnen geven! Deze expositie duurt tot en met de vijfde november. Galerie Cojean Guus Melai, exposeerde in de Galerie Cojean met een serie abstracte doeken, is een ras schilder die niet zoekt naar een vorm maar deze komt uit zijn inspiratie te voorschijn. Lijnen en kleuren zijn nergens voorge tekend dus niet nauwkeurig be paald: het paletmes tovert ze te voorschijn zoals de spots een decor plotseling een heel ander aanzicht kunnen geven. We zien een prachtig kleurenspel waarin van tijd tot tijd een apart blank licht doorbreekt; de composities ontwikkelen zich geleidelijk van uit die lichtkern zonder ergens storend of remmend te werken. Een gave kunst! Bij deze schilderijen wordt de ke ramiek van Riet Hartman ge toond. Een ceramiste met smaak voor in toom gehouden tinten die aardige invallen heeft en soms graag teruggrijpt naar antieke vooral oosterse voor beelden (kruiken b.v.) Haar grote kandelaar voor negen kaarsen is een mooie creatie en dan heeft zij 'n „paddestoel" in prachtige roestige herfstkleur gebakken. Beide kunstenaars blijven tot 6 november bij Co jean. ZOETERWOUDE Het opmaken van het kohier reinigingsrechten en de invordering van deze rechten geschiedt thans geheel door gemeente-ambtenaren. De werkzaamheden zijn erg arbeids intensief en kunnen voordeliger worden uitbesteed aan een be drijf met een computer. Het wa terleidingbedrijf „De Rijn streek" is bereid dit te doen. De totale kosten van de eerste in breng zullen ca. 912 bedragen. De reinigingsrechten zullen tweemaal per jaar via de vast rechtnota's ingevorderd wor den. De verordening reinigingsrechten moet nu worden aangepast. Ook moet deze nog gewijzigd worden i.v.m. de overgang van vuilnis emmers naar plastic zakken. Ook de Algemene Politieveror dening moet hieraan nog wor den aangepast. Het college zal de raad hierover binnenkort een voorstel doen. ALKEMADE Burgemeester Smolders zal zondagavond om 8 uur de jeugdsociëteit „Our Hou se" officieel openen. De socië teit is gevestigd in het voorma lige badhuis. „Our House" is voor jongeren van 16 jaar en ouder. \De rioolwaterzuiveringsinstallatie in Noordwijkerhout LEIDEN Is het in standhouden van waterkeringen en het boe- heeft, zembeheer een belangrijke Maar e< taak, even belangrijk mis schien nog wel belangrijker is de waterkwaliteitszorg voor rijk land. Het hoogheemraad schap houdt zich Intensief bezig met het controleren van de kwaliteit van het water. De kwaliteit van het oppervlakte water wordt door twee oorzaken bedreigd. Een van de grootste bedreigingen is het zout. Zout dat binnendringt met het zeewa ter, zout kwelwater in de pol ders en Rijnwater, dat dikwijls veel te hoog zoutgehalte n van de grootste vervui- wel het afvalwater, onna denkend geloosd door particulie ren en industrieën. Reeds vanaf 1927 wordt de boezem van Rijn- landswege regelmatig doorge spoeld. Door gelijktijdig vers water in te laten en het vervuil de water weg te pompen, wordt de boezem gereinigd. In de loop van de jaren werden de resulta ten van dit verversen echter steeds geringer, de watervervui ling door lozing van afvalwater werd steeds groter. Hoewel het verboden is om zonder toestem ming van de dijkgraaf op boe zemwater te lozen, bleek deze verbodsbepaling geen degelijk wapen. Wat doet het waterschap in con- creto aan de oplossing van het „vuile waterprobleem"? In 1953 werd een commissie inge steld die de taak kreeg zich te beraden over de vraag welke bestuurlijke financiële en tech nische maatregelen door Rijn land genomen moesten worden, om tot een doelmatige bestrij ding van de waterverontreini ging te komen. Het hoogheem raadschap miste immers de be voegdheid om hier meer aan te doen dan het regelmatig verver sen van het water. De commis sie, waar behalve mensen van Rijnland ook vertegenwoordi gers zaten van gemeenten, de Kamers van Koophandel en Fa brieken. adviseerde een ingrij pende uitbreiding van Rijnlands bevoegdheden. Twaalf jaar nadat de commissie was ingesteld, op 1 juli 1965, trad een reglementswijziging in werking, waarbij voor het Hoogheemraadschap de weg vrij kwam om zelf waterzuive ringsinstallaties te bouwen en te exploiteren. Een tweede stap tot het behouden van goed water, was de hef fingsverordening. Op grond van deze verordening, ontvangen ei genaren van onroerende goede ren, waarvan het afvalwater uiteindelijk in de boezem te recht komt, jaarlijks een aan slag in de heffing waterkwali teit. De hoogte van deze heffing wordt in verband gebracht met de vervuilingsgraad van het af valwater. Sinds Rijnland zich met de water kwaliteit is gaan bezighouden hebben de meeste gemeenten met opgelucht hart, deze taak aan het Hoogheemraadschap overgelaten. Tot de taak van de gemeente wordt wel gerekend het verzamelen van afvalwater in de riolen. De taak van Rijnland is o.m. om al die maatregelen te nemen die vervuiling van het afvalwater tegen gaan. Daartoe is een plan opgezet, dat voorziet in de bouw van ca. 25 zuiveringstechnische werken, die het gehele gebied omspannen. Aan de gemeenten die reeds een zuiveringsinstalla tie hebben worden vergoedingen gegeven, in afwachting van de overdracht aan Rijnland. Er zijn rioolwaterzuiveringsinstalla ties in Alphen aan den Rijn, Lisse en Haarlemmermeer-Rij- senhout, alsmede een rioolpers- gemaal in Leiderdorp. Thans is de situatie zo, dat ruim 50% van het afvalwater wordt gezuiverd. Er wordt naar ge streefd dit percentage van het boezemwater, lozingen, zuiveringsinstallaties en water staatkundige werken. Wekelijks worden op vijftig plaatsen in Rijnland watermonsters geno men, die naar Leiden worden gebracht om daar zo snel moge lijk te worden onderzocht. Op het laboratorium staan de mo dernste middelen ter beschik- fjet nemen van een watermonster king van de laboranten. Ondanks al deze activiteiten staat Rijnland nog maar in de kinder schoenen als zuiveringsschap. Naast het probleem van de che mische watervervuiling is ook de verzilting door middel van hun poldergemalen sterk ver zout water in de boezem. Een oplossing voor dit probleem is bijzonder moeilijk te vinden. Men hoopt dat de bouw van de waterwerken in de Maas bij Rotteerdam belangrijke verbete ringen zal brengen in de resul taten om verzilting van het boe zemwater tegen te gaan. afvalwater gezuiverd wordt. Al deze werken kunnen natuurlijk niet uitgevoerd worden zonder dat daarbij veel administratief en technisch personeel bij be trokken is. Aan het hoofd van de technische dienst staat een directeur-ingenieur, die met een staf van ongeveer 100 medewer kers op de meest uiteenlopende terreinen werkzaam is. De staf bestaat uit: civiele en scheikun dige ingenieurs, water en werk tuigbouwkundigen, laboranten, opzichters, sluiswachters en kantonniers. Tot hun taak beho ren het toezicht op en onderzoek ZOETERWOUDE Na de voorbereidende grondwerkzaamheden is Wernink nu volop bezig met de aanleg van een tennisbaan nabij het sportpark Haasbroek" aan de Nieuweweg. Het zit er royaal in dat er in het prille voorjaar voor het eerst in Zoeterwoude getennist kan worden. Om alles in goede banen te leiden is reeds vorig jaar een tennisvereniging opgericht die nog naamloos is. Het voorlopige bestuur wat daar bij gevormd werd heeft inmiddels belangrijke wijzigingen ondergaan. Voorzitter is nu de heer D. Sopar, Zonnegaarde 13 en secretaresse is mevrouw A. Sprey-Dekker, Weipoortseweg 51. rioolwaterzuiveringsinstallatie in Haarlem-Wc

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7