Gekleurd Vincentius- vereniging ziet om naar toekomst Korte metten HET ECHTE GEZICHT VAN SEPTUAGINT Zwijgende kerk verheft stem Voor bijbels geld genoeg Hervormde financiën in de knel KUNST- EN KUNSTENAARS PEWANN.V. ITT SCHAIIB-LORENZ Houden van de Kennedy's oals ze zijn (29) DE KENNEDY VROUWEN ONDERDAG 28 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 19 „Omzien naar de toekomst" is het motto, waaronder de Nederlandse Vincentiusvereniging op 6 november het 125-jarig bestaan gaat gedenken. Dat gebeurt in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. Het motto wil aangeven, dat men er geen „geschiedenis- feest" van wil maken. Vol gens de algemeen secretaris, mr. A. G. van Ruiten aller eerst doorgaan met het ver lenen van vrijwillige sociale hulp op die punten waar de algemene bijstandswet tekort schiet. In het afgelopen jaar bood de vereniging voor ruim een miljoen gulden aan financiële hulp. Mr. Van Ruiten meent, dat het werkterrein van de vereni ging ook meer naar preven tieve hulpverlening zal ver schuiven, waarbij dan alle nadruk komt te liggen op het werk van plaatselijke, so ciaal-georiënteerde actiegroe pen. In dit verband wees hij op de stichting „ontspanning en recreatie" van de vereni- FRéDéRIC OZANAM grondlegger Vincentius vereniging Ongeveer tienduizend katholie ken uit een aantal Europese landen worden in Straats burg verwacht bij het eerste „Europese congres van de zwijgende kerk" op 6 en 7 november. Het congres wordt georgani seerd door de Franse organi satie „Les silencieux de l'égli- se" als een openbare belij denis van trouw aan de paus. De deelnemers komen uit Frankrijk, Engeland, Ne derland, Zwitserland en West- Duitsland. Als vertegenwoor diger van het Franse episco paat wordt kardinaal Jean Danielou verwacht. ging, die vakanties voor kin deren organiseert. Ook de ontwikkelingsproblema tiek ligt in het gezichtsveld van de Vincentiusvereniging. Zo verleent de vereniging al sinds jaren financiële hulp aan India. Een pas geopende technische school in Calcutta is daarvan het tastbare voor beeld, aldus de heer Van Ruiten. Tijdens de herdenkingsbijeen komst in het Haagse Con gresgebouw zal het woord worden gevoerd door de voorzitter ir. J. C. M. van Winkel, mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, mr. V. G.M. Marij- nen, burgemeester van Den Haag, die vroeger bestuurs lid van de vereniging was, en Henri Jacob, voorzitter van de internationale Vincen tiusvereniging. Prof. dr. J. A. Stalpers uit Tilburg zal een voordracht houden over „de nieuwe vrijwilliger". Ruim een half miljoen gulden heeft het Nederlands Bijbel genootschap met een specia le actie ingezameld ten be hoeve van de bijbelversprei ding in Indonesië, Tsjecho- Slowakije en Ethiopië. Dat is meer dan genoeg om te vol doen aan de belofte de ver spreiding van de bijbel in die drie landen te financie r-u. De bijbels voor Ethiopië zijn bijzonder kostbaar, omdat ze gedrukt moeten worden in een ingewikkelde taal, het amharisch. Vorig jaar schreef het Bijbelgenoot schap 75.000 adressen aan die tesamen een bedrag van 600.000 gulden bijeenbrach ten. Vasten voor moslim Als protest tegen de behande ling van alle politieke gevan genen in de republiek Zuid- Afrika. houdt de angllkaanse geestelijke Bernard Wrank- more al bijna twee maanden een hongerstaking. Artsen schilderden zijn toe stand als bedenkelijk^ In een interview in de Rand Daily Mail, een dagblad in Kaap stad, heeft de geestelijke de gelovigen van alle kerken opgeroepen om samen met de moslims in de maand Ra madan te vasten. De honger staking van de geestelijke richt zich namelijk op de eerste plaats tegen de dood van- Iman Haron, de leider van de moslims in de Kaap provincie die twee jaar gele den, onder nog altijd onver klaarbare omstandigheden, in de gevangenis is omgeko men. Het luxueuze en bevoor rechte leven" van de missio narissen wordt als een voor name oorzaak voor het ge brek aan priesterroepingen aangevoerd in een rapport, opgesteld door de Braziliaan se bisschoppenconferentie, dat vooral betrekking heeft op het Amazonegebied. Tot de luxe-voorwerpen, waar over alleen de buitenlandse priesters kunnen beschikken, worden onder meer gerekend boeken, glazen, kopjes, bor den De bisschop van Facatativa in Colombia, mgr. Raul Zambrano Camader heeft het illegaal bezetten van gronden door ontevreden boeren scherp veroordeeld. De acties van de boeren zijn aan de orde van de dag. Als de kerk dergelijke acties goed zou keuren, meent de bisschop, zou de kerk zich schuldig maken aan het be vorderen van wanorde en KERK EN WERELD Juist pp het moment dat die Stuurgroep van Septuagint, een groep kritCsdhe dominees en priesters, zich aan het beraden is op haar taak en doelstelling, voeren twee dominees in het her vormde blad „Woord en dienst" een discussie over „het echte gezicht van Septuagint". Tegenover ds. F. Mooi uit Groningen, die in Septuagint een „ech ter" gezicht heeft ontdekt, staat de Amsterdamse studentenpre- dikanit ds. A. Spijkerboer. 'Deze vraagt zich af of de profeten- baard, waarmee Septuagint zich tooit echt of vals is. Het moderamen van de her vormde synode heeft een kerngroep ingesteld, die zich actief »nat bezighouden met de pecia'e problemen van vooral Amsterdam Rotter dam en Den Haag. Vanwege de grote financiële problemen van de meeste hervormde gemeente in deze steden moeten er namelijk steeds meer predikantenplaat sen worden opgeheven, zodat de vraag rees hoe het werk op bevredigende wijze draaiende gehouden moet worden. De minder florissante ontwik kelingen voor de Hervormde Kerk in de grote steden zijn dit jaar in een acuut stadium gekomen, mede door het be drag, dat de plaatselijke ge meenten op tafel moeten leg gen voor het instandhouden van de ledenadministratie via een computer. De kern groep zal zich vooral bezig houden met de financiële problemen, voortvloeiend uit het gebruik van de computer. Ds. Mooi is van mening dat men het gezicht van Septua gint wel eens voorstelt als een met twee linkerogen, een sterk horizontaal gerichte neus, een lastige, bemoeizie ke kin en een mond vol ne gatieve kritiek op bijna alles wat in de kerk reilt en zeilt. Waar het volgens ds. Mcoi om gaat is dat Septuagint een andere geloofshouding heeft, zonder dogmatisme, zonder pasklare antwoorden, maar wel kwetsbaar als een pio nier, de zoeker, die fel aller gisch is voor alles wat men als onrecht ziet. „In de kerkgeschiedenis zijn er altijd mensen geweest, die men als dwarskijkers, nieuw lichters of ketters kan aan duiden, imaar die achteraf ook blijken profeten en her vormers te zijn geweest", al dus ds. Mooi. Ds. Spijkerboer kan de profeti sche rol van Septuagint niet ontdekken. Hij acht het be staan van Septuagint meer lastig dan bevrijdend. Op twee punten is de studenten predikant het met Septuagint eens, namelijk dat het celi baat een tyranieke instelling is, en dat Nederland geen di plomatieke betrekkingen met het Vaticaan moet onderhou den. „Maar over die punten zijn we het in de hervormde kerk al vier eeuwen lang met elkaar eens; aldus de Amsterdamse studentenpredikant. Het kerkblad van het bis dom Hildesheim heeft de be woners van die plaats ge vraagd hun gedachten te la ten gaan over doeltreffende maatregelen tegen het ple gen van zedenmisdrijven met kinderen. Voor het best uitvoerbare idee looft het blad een beloning van vijf honderd Mark uit. $Het vicariaat Rome heeft de conservatieve katholieken, die zondag de deelnemers aan een zogenaamde beatmis met eieren hadden bekogeld van heiligschennis beticht. De traditionalisten waren tot hun actie gekomen, omdat zij elke wijziging in de litur gie verwerpen. De discussie over priester wijding van vrouwen is te vroeg ontstaan, meent moe- der-overste Maria Agudelo uit Peru, vertegenwoordig ster van de meer dan 130.000 Zuid-Amerikaarxse klooster zusters. Er zijn geen theolo gische bezwaren, maar het is volgens haar duidelijk, dat het nog lang zal duren voor een vrouw, maatschappelijk gezien, als priester(es) werk zaam kan zijn. Wel zou ze wat meer vrouwen in het Va ticaan willen zien. (ADVERTENTIE) PDBTPUNT aan het Achterom 113-121 Delft VERRASSENDE MEUBELIDEEËN van klassiek tot het allermodernste meubelen-net. ELKE VRIJDAGAVOND TOT 9 UUR GEOPEND. David Oistrach, de befaamde vio list, heeft van het ministerie van cultuur te Moskou geen toe stemming gekreven voor een tournee door Engeland. De maatregel is een gevolg van de uitwijzing van 105 Russische spionnen uit Groot-Brittannië. Holiday on Ice komt weer naar Nederland met een show waarin zowel Sjoukje Dijkstra als Joan Haanappel zullen optreden. Deze volledig nieuwe show komt het eerst in Rotterdam van 14 tot en met 22 december. De Roemeense violiste Miriam Fried maakt haar debuut-recital in Diligentla te Den Haag op dinsdag 2 november. Jean Clau de van den Eynden zal haar be geleiden. De musical „Oh Calcutta" zal tot 9 november in Amsterdam te zien zijn. Daarna volgende voorstellingen in verschillende Nederlandse steden. De musical is thans onder 'n nieuwe leiding gekomen die een ander finan cieel beleid zal voeren. „Herinneringen van een engelbe waarder" van W. F. Hermans staat als eerste op de lijst van de tien meest verkochte boeken in de afgelopen maand. De beeldhouwer J. Jorna te Blo&- mendaal heeft van het Comité Jubileumgeschenk Stichting 1940/'45 opdracht gekregen een beeld te vervaardigen dat sym bolisch het verzet voorstelt en bestemd is om geplaatst te wor den in het Oorlogs- en Verzets- te Overloon. Het mannenkoor Maastreechter Staar heeft de Gouden Tulp ge kregen. Dit zeldzame ereteken is 't koor uitgereikt in verband met het feit dat meer dan een kwart miljoen langspeelplaten van dit koor in omloop zijn. Daria Hovora, piano en Frederic Lodeon cello, zullen op woens dag 17 november concerteren in „Op Gouden Wieken" te Den Haag, te 20.00 uur. Dit concert staat onder auspiciën vk de Al liance Francaise. Japan, land en volk is de titel van een tentoonstelling die van 20 november tot 30 januari 1972 ge houden zal worden in het stede lijk museum van Gouda „Het Catharina Gasthuis. Ray Corbin, de 37-jarige Ameri kaanse folklorecomponist en zanger, is doodgeschoten gevon den in het huis van een jonge vrouw in Phoenix in de Ameri kaanse staat Arizona. De 27-ja- rige vrouw, Violet Henderson, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Het Internationale Poppenspelfes tival 1971 wordt afgesloten met een Poppenspelweekeinde in het HOT. Zaterdag 30 oktober be gint om half elf een poppen spel-marathon dat tot in de klei ne uren zal voortduren. Tot 6 uur 's avonds zijn er kinder voorstellingen, later voorstellin gen voor volwassenen met tal van optredenden. Zondagavond wordt het festival definitief be sloten van een echt Poesjenel lentheater uit de Marollen van Brussel. (ADVERTENTIE) Houtweg7-1l bij'tMalieveld Tel. 18.21.43 Nieuws van ITT Schaub Lorenz is altijd goed nieuws. Ook nü weer. Kijk eens aan. Het nieuwste staaltje van techniek heet Sensomatic. Knoppen hebben afgedaan, zijn volledig verleden tijd. U tipt alleen het kanaal van uw keuze aanen floep, daar hebt u het beeld. Een staaltje van techniek die ITT ook toepast bij de ruimtevaart elektronika. U kunt zelf mééregelen. De kleursterkte en de kleurtoon. Met een schuifregelaar, da's ook nieuw. ITT Schaub Lorenz: fijn om naar te kijken, mooi om te zien. In notenhout, edelfineer of wit. Alstublieft. e is een geweldige steun voor een man", leeft Robert Kennedy na achttien jaar hu welijk over zijn vrouw Ethel gezegd. „Ze rindt altijd dat ik gelijk heb en de anderen mgelijk". en hij met de familie overlegde of hij zich kandidaat zou stellen voor het president schap steunde zijn vrouw, die ongetwijfeld wist dat het zijn ware wens was, hem om het te doen, tegen alle bezwaren in. Boven dien hield ze nadrukkelijk vol dat hij de beslissing alleen moest nemen. Ze zei; „Dat toont aan hoe groot Bobby is. Hij heeft alle tegenwerpingen aangehoord en gedaan wat hij dacht dat goed was". Heeft ze bittere spijt gehad toen de tragedie van de moord haar en de hele wereld trof? Naar mijn mening niet. Als hij zich had la ten overhalen zou hij niet de man geweest zijn, die ze liefhad. Hij had zijn eigen noodlot in vervulling doen gaan. Toch, als ik de relatie tussen man en vrouw over weeg, vraag ik me af of het niet gemakke lijker is als gemakkelijk het goede woord is, want niets tussen man en vrouw is werkelijk gemakkelijk een op zichzelf staande tragische gebeurtenis, zelfs de dood te accepteren dan om kleinere, maar niet minder moeilijke gebeurtenissen uit het dagelijks leven te accepteren: de voortdurende onzekerheid over vastgestel de tijden of afspraken die altijd onderhevig zijn aan wijziging of afstel om maar wat kleine dingen te noemen; of, om het over belangrijker zaken te hebben, het onver mijdelijke feit onder ogen te zien dat de man die haar zo betoverd heeft dat ze een diepe liefde voor hem heeft opgevat, ook andere vrouwen betovert, en tegenwoordig aarzelen vrouwen niet een man die hen be koort te achtervolgen, en van een dergelij ke achtervolging kunnen sommigen zelfs hun beroep maken. En die mannen van heldenformaat, verdiept in hun grote daden, kunnen wonderlijk ge voelig zijn voor een dergelijke achtervol ging. Hoewel ze gewoonlijk in het diepst van hun hart trouw zijn aan de onmisbare vrouw waarmee ze getrouwd zijn, is de be hoefte aan speelse afleiding bijzonder reëel. Ze worden niet zo zeer verleid door de andere vrouw, maar ze zijn gevleid, geamuseerd en seksueel gemakkelijk ont vlambaar. Het is een deel van de behoefte te ontsnappen, al is het maar voor korte tijd, want in werkelijkheid leven ze het le ven dat ze willen leven, een leven van voortdurende uitdagingen en inspanningen, zonder het welk ze zich dodelijk zouden vervelen. En al weer moet een vrouw die behoefte be grijpen en de tijdelijke afdwaling in stilte accepteren en haar plaats stevig bezet houden tot haar man weer tot zijn leven, tot zijn werk terugkeert. Het is niet alleen de vrouw die in de scha duw van een groot man leeft. Er zijn ook kinderen. Welke van de Kennedy-kinderen zullen het overleven en welke niet? Als ik overleven zeg, heb ik het niet over de dood. Het is een gezond stelletje, ze leven onder ideale fysieke omstandigheden, zijn veel buiten. Krijgen een goede verzorging, bezoeken goede scholen en hebben een prettig gezinsleven. Ik bedoel overleven als persoonlijkheden, in die sfeer van familie roem en -grootheid. Ik dénk aan een man die ik ken, een man als de Kennedy's een door Pearl S. Buck voortvarende, begaafde, geslaagde man die zijn eigen zakenimperium heeft opge bouwd. Nu iedere ambitie vervuld, iedere wens bevredigd is, bezit hij schijnbaar al les. Maar toch is zijn vrouw, een mooie vrouw om te zien, een ongeneeslijke alco- holiste. Mijn sympathie is uiteraard ver deeld over de generaties. Ik begrijp zo goed hoe je, alleen maar door jezelf te zijn en je eigen bestemming, wat die ook zijn mag, te volgen, je kinderen met de gevol gen confronteert en hoe die kinderen on herroepelijk moeten lijden onder hetgeen hun ouders bereikt hebben. Ik geloof dat in de familie Kennedy het lij den zwaarder is omdat hetgeen bereikt is zo uitzonderlijk was. Ik geloof stellig dat de grootste tragedie van de familie Kenne dy, de tragedie die het zwaarst op de vrou wen gedrukt heeft omdat ze niets konden doen om die te beletten of te verlichten, de wreedheid van de massa geweest is. Jo seph Patrick Kennedy, de vader, kende die uiterste wreedheid heel goed en hardde zijn zoons voor de politieke strijd. Ik heb meer mannen gekend die zoons van grote vaders waren en geen van die zoons is 'n groot man geworden. Op z'n best zyn 't goede mannen geweest op 'n rustige ma nier, maar vaker waren ze zelfs als man 'n mislukking. Sommigen van hen doen ver ontschuldigend en spreken met grote eer bied over hun vader. Anderen haten hun va der omdat ze zichzelf haten, omdat ze we ten dat ze tegenover zichzelf en hun vader te kort geschoten zijn. En de vaders weten hoe de schaduw van hun eigen succes en grootheid over hun kinderen gevallen is. Ik ben gevoelig waar het dit onderwerp be treft, omdat ik er zelf ondervinding van heb, zij het op bescheiden schaal. „Het is moeilijk om een kind van u te zijn", hebben mijn eigen kinderen tegen me ge zegd. „Als we maar het minste of gering ste verkeerd doen, al rijden we maar een paar kilometer boven de maximumsnel heid, dan kletst de hele buurt er over". Ik weet dat ze zich vaak in hun bewegingen belemmerd voelden, hoewel ik ze zelf geen enkele dwang oplegde. Ik weet nog wel dat ik ze aan een strenge inspectie onderwierp voor ze 's morgens naar school gingen, of eigenlijk waar ze ook heen ging. Want als er een knoop ontbrak of er een gat in een kous zat zou jan en alle- leman medelijden met ze hebben gehad omdat ze de kinderen waren van een moe der die hen verwaarloosde, omdat ze schrijfster was of omdat ze ergens door Europa of Azië zwierf of omdat ze hen al leen bij de bedienden achterliet of om welke reden ook. De kinderen leefden om zo te zeggen in een glazen huisje en dat wisten ze en ik wist het, en ik heb meer dan eens mijn veront schuldigingen aangeboden voor het onge mak dat ze ondervonden door mijn kinde ren te zijn. Dergelijke verontschuldigingen aanvaardden ze altijd met uiterste hoffe lijkheid en ze verzekerden me beleefd dat het ze niet zo bijzonder veel kon schelen en ze deelden me als troost mee dat ze, als het al te erg werd, er wel op zouden slaan, wat ze inderdaad soms deden. Dan was ik degene die een woedend telefoontje in ontvangst kon nemen waarin me verteld werd dat een van mijn zoons de zoon van een andere vrouw een bloedneus had gesla gen. ,Het verbaast me dat een van uw kinde ren. begon het altijd. .Verbaast u zich maar niet," onderbrak ik steevast. hebt er geen idee van hoe verschrikkelijk het is een kind van mij te zijn." Trouwen met een Kennedy betekent jezelf wegcijferen als „hogere be langen" in het geding zijn. Paraat zijn als er hulp nodig is en telkens weer het verkiezingsstrijdtoneel op. Een foto uit Robert Kennedy's laatste campagne met Ethel. Een draaitop stofzuiger met een automatische snoeropwinder. Ruton draaitop stofzuigers reeds v.a. f173.-.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 19