zeker, Engeland beslist vandaag over EEG WONINGVERBETERING KRACHTIG AANPAKKEN tima panty f999,99 waard? Veel mensen zullen vaker van functie moeten wisselen CcidóeSouxont Eigen risico afwijzen Strijd voorzitter schap van KVP depostgiro faël eerst [lantoms, in praten itvoerder chm ami gedood Joodse Russin stervende in strafkamp joiïgo heet au Zaire Lufthansa stopt lijn A'dam-VS Gratis dag in New York IERDAG 28 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT in onze correspondent) /kLEM Israël weigert Ie nemen aan verdere be togen over een regeling de heropening van het pnaal, tenzij de levering Amerikaanse Phantom- jjagers wordt hervat of in gelofte daartoe wordt ge- che functionarissen hebben Igerd te bevestigen, dat et Amerikaanse ministerie buitenlandse Zaken een ul- Lm is overhandigd. Wel ten ze duidelijk, dat de Is- che leiders ervan over- 'zijn, dat „het streven van Iika naar een gedeeltelijke «overeenkomst een argu- is geworden tegen de leve- tran vliegtuigen". IAN (AP) In de Argen- e stad Tucuman is Abra- Rosenberg, die in 1960 zou n deelgenomen aan de ering van Adolf Eichmann, aangetroffen met een in het hoofd. Men weet of het hier moord of zelf- betreft. werd de beruchte jo- irvolger Eichmann in Ar- ïië door een aantal Israëli agenten ontvoerd en ver- ns naar Israël gesmokkeld, werd Eichmann ter dood rdeeld en in 1962 terecht- Lmerikaanse kernproef gaat door NGTON (AP) President heeft toestemming gege- voor het houden van een tgrondse kernproef op het d Amchitka in de Aleoeten, nks vele protesten, ontploffing te brengen wa- ial een kracht hebben van imegaton (vijf miljoen ton ttum voor de proef is offi- 1 nog niet bekend, maar vol- senator Mike Gravel Alaska wordt hij op 4 no- ler gehouden. DEN HAAG De woningverbetering moet veel krachtiger worden aangepakt. Minis ter Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) kreeg dit gisteren in de Tweede Kamer te horen bij de behandeling van zijn begroting voor 1972. De oppositie kwam met concrete voorstellen om meer geld voor de woningverbetering uit te trek ken. Ook van regeringsfracties kreeg de minister te horen, dat met woningverbete ring vooral de nood onder laagstbetaalden kan worden gelenigd. Allerlei plannen voor saneringen van oude wijken kunnen aardig zijn, maar de vraag werd gesteld of vele mensen niet veel meer gebaat zullen zijn bij verbetering van individuele woningen. Opvoering van het bouwprogram blijft een belangrijke zaak, maar meer bouwen is alleen zinvol, zei Aantjes (AR) als dat niet leidt tot steeds hogere bouwkosten en langere bouwtijden. Uitbreiding van de nieuwbouw noemde hij trouwens heel betrekkelijk. Want nieuw bouw levert geen directe bijdrage tot leni ging van de woningnoood van de minder draagkrachtigen. In de Kamer bestond veel sympathie voor pleidooien onder meer vanuit Rotterdam en Amsterdam om binnen de begroting van Volkshuisvesting het accent meer te verleggen naar de woningverbetering dan naar de nieuwbouw. De KVP-er Cornelissen zei dat de problemen van de woningbouw zich steeds meer toe spitsen op de man met de smalle beurs voor wie de nieuwbouw door de kolossale prijsstijgingen niet meer is te betalen. Voor deze mensen komen echter onvol doende bestaande woningen vrij. Door mid del van gerichte subsidies moet worden ge probeerd voor deze mensen goede en be taalbare huisvesting mogelijk te maken, aldus de heer Cornelissen. Hij drong aan op verhoging van de subsidies voor wo ningverbetering. Een huurbelasting voor mensen die te goed koop wonen lijkt ook aantrekkelijk om de doorstroming te stimuleren, zei mr. Aant jes. De socialist Schaefer vond dat te weinig wordt gedaan om „zwakke huurders tegen de malafide praktijken van huisjesmel kers" te beschermen. De heer Cornelissen waarschuwde tegen overdreven optimisme over de gunstige woningbouwcijfers in dit jaar. MOSKOU (Reuter) De 27-jari- ge joodse Russin Sylvia Zal- manson, die in een Russisch werkkamp een straf van tien jaar uitzit omdat zij betrokken zou zijn geweest bij een poging tot vliegtuigkaping in Lenin grad, is stervende. Dit heeft de 24-jarige joodse verpleegster Ruth Alexandrowitsj, die on langs uit hetzelfde kamp is ont slagen, in een open brief meege deeld. Ruth zou vandaag met haar vader en haar verloofde naar Israël vertrekken. Dichter Gerrit Kouwenaar mocht gisteren in het Muiderslot uit handen van minister Engels (CRM) de P.C. Hooftprijs ont vangen. De prijs was hem toe gekend voor zijn gehele werk. an onze correspondent) EN De Britse parlemen- hadden gisteren hun ste nacht sinds 't begin van historische EEG-debat voor weg. fen waren nog zoveel spre- ingeschreven, dat een zit- verwacht werd, die heel de duren. IASA (AFP-Reuter) De ■bliek Kongo-Kinsjasa heet rt gisteren republiek Zai- ns is de naam van de ri de Kongo gewijzigd in Zai- besloten op een vergadering regering het politieke bu- van revolutiouaire volks- ïging, de enige politieke pa- het land. De bijeenkomst onder voorzitterschap van ident Joseph Moboetoe. Naarmate heteinde nadert, gaat de belangstelling volledig uit naar de houding, die de onge veer zeventig Labour-rebellen zullen aannemen wanneer van avond gestemd wordt over Groot-Brittanniës toetreding tot de EEG op grond van de voor waarden, toegekend aan de con servatieve regering. Labour-lei- der Wilson heeft nogmaals in de Kamer herhaald, dat een socia listische regering die voorwaar den totaal verworpen zou heb ben. De Labourpartij verwacht van haar Lagerhuis-afgevaar digden, dat zij tegen de conser vatieve motie stemmen, waarin Groot-Brittanniës toetreding tot de EEG principieel goedgekeurd wordt. Labourleiders, EEG-gezinde „re bellen" staan onder sterke druk. Anti-Europese socialis tische afgevaardigden trachtten hun nog gauw „tot inkeer" te brengen of althans ze te doen beloven, dat ze zich tijdens de stemming van hedenavond zul len onthouden. Deze druk is nu zo geweldig, dat vermoedelijk meer Labourafgevaardigden dan oorspronkelijk verwacht werd, geen stem zullen uitbren gen, omdat ze op goede voet willen blijven staan met de par tijleiding en hun collega's. De belangrijkste EEG-gezinde so cialist, vice-leider Roy Jenkins, houdt echter voet bij stuk en zegt, dat hij beslist vóór toetre ding zal stemmen. Honderden socialistische Lagerhuisleden smeekten Jenkins in een brief om niet voor toetreding te stem men, terwille van de broodnodi ge eenheid van de partij. Blad voor Surinamers DEN HAAG (ANP) In een op lage van tienduizend exempla ren is gisteren het eerste num mer verschenen van een week blad voor Surinamers in Neder land. Het blad „De objectieve Surinamer" wordt uitgegeven door de journalist R. F. Nel Bradley. (ADVERTENTIE) DOETINCHEM, (ANP) Onder invloed van de veelal technolo gische veranderingen in de sfeer van werken zullen meer mensen in hun leven vaker van functie en beroep moeten gaan wisselen. Minister Boersma (So ciale Zaken) zei dit bij de ope ning van het nieuwe gebouw van het centrum vakopleiding van volwassenen in Doetinchem. Vooral met het oog hierop, aldus de bewindsman wil het moderne scholingsbeleid de middelen ver schaffen om de beroepsbevol king te helpen de functionele aanpassingen tot stand te bren gen die zowel individueel als sociaal-economisch gezien wen selijk geacht worden. Die mobi liteit is nu veelal nog een pro bleem. Het nieuwe beleid ver eist een voortdurende heroriën tatie van het bestaande pakket scholingsmaatregelen, aldus de minister. In dit geïntegreerde pakket van scholingsmaatregelen zullen de centra voor vakopleiding een centrale plaats blijven innemen. De bewindsman stelde met vol doening vast dat de „scholing voor rekening van derden", waarbij de werkgevers hun per soneel op een centrum laten bij scholen, steeds meer in de be langstelling van het bedrijfsle ven komt te staan. Een modern scholingsbeleid maakt volgens minister Boersma een veel nau were samenwerking met het be drijfsleven noodzakelijk dan tot nu toe het geval behoefde te zijn. Hij zei goede hoop te heb ben dat deze samenwerking ge realiseerd kan worden in het kader van de plannen tot instel ling van een arbeidsvoorzie ningsfonds. Unie van ziekenfondsen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De unie van ziekenfondsen wijst een eigen risico voor de ziekenfondsverzekerden categorisch van de hand. Dat zei giste ren de heer J. Hendriks, voorzitter van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen op de algemene vergadering van de Unie in Utrecht. Hij keerde zich hiermee tegen het regeringstandpunt dat een eigen risico ingevoerd zou moeten worden. „Indien dit eigen risico alsnog on ontkoombaar zou blijken te zijn dan moge men weten dat wij waar mogelijk onmiddellijk de aanvullingsfondsen zullen in schakelen om ter handhaving ROTTERDAM (ANP) De Duit se luchtvaartmaatschappij Luft hansa stopt met ingang van 1 november aanstaande de lijn dienst tussen Amsterdam en New York. Deze lijnverbinding bleek, zö deelde de directeur voor Europa, de heer Rolf Lapp, tijdens de opening van het nieuwe kantoor van Luft hansa in Rotterdam mee, niet rendabel te zijn. Aan de andere kant heeft de Luft hansa grote belangstelling voor een geregelde luchtverbinding tussen Frankfort en Rotterdam. Het zal echter nog zeker twee jaar duren voordat een dergelij ke lijndienst, die zal worden uit gevoerd met de twee-motorige Boeing-737, tot stand komt. SCHIPHOL (ANP) Wie met Pan American naar New York vliegt en daar drie dagen ver blijf houdt in een hotel krijgt er gratis een vierde dag bij, zo heeft de burgemeester van New York, John V. Lindsay, officeel bekend gemaakt. De opzet van deze aanbieding, die per 1 november van kracht wordt, is te vergelijken met het „Day on the house"-programma van de Amsterdamse VVV. Doel van deze speciale attractie is het toeristenverkeer naar New York te bevorderen. Behalve de vierde gratis dag in een hotel krijgt men als extra attracties nog een gratis toe gangsbiljet tot een theater, aan zienlijke reductie op sight seeing-trips per bus, gratis wijn, koffie en gebak bij maaltijden in een 25-tal restaurants, een vrijkaart voor het Empire Sta- tebuilding en vrije toegang met een gratis cocktail tot een nachtclub. van de solidariteit in eigen kring de financiële gevolgen van dit eigen risico voor een op zich lage premie in verzekering te nemen", zei de heer Hen driks. Dit betekent niet meer of minder dat zelfs het eigen risico van de ziekenfondsverzekerden dan weer niet het eigen risico wordt dat de regering mogelij kerwijs bedoeld had waar het gaat om het afzwakken van de overconsumptie. Niet alleen het eigen risico kwam in de rede van de heer Hendriks naar voren, hij sprak zich ook duidelijk uit over de ziekenhuis tarieven: „Het is voor ons geen vraag doch een duidelijke stel- lingname dat het gehele gebeu ren in en om ziekenhuizen aan een kritisch onderzoek onder worpen dient te worden. Veel meer dan bij de ziekenfond sen zou hier aldus de voorzitter een taak kunnen liggen voor een goed opgezet organisatie-on derzoek door daartoe geëigende Instituten. „Waar wij behoefte aan hebben is een nationaal plan, een plan dat zich niet al leen richt op de functie van het ziekenhuis en de daarin werkza me specialisten, doch een blauwdruk voor de hele situe ring van de eerste lijns ge- zondsheidszorg", aldus de heer Hendriks. Engeland terug naar wintertijd LONDEN (AP) Zondag wordt in Engeland de klok weer een uur teruggezet naar Greenwich mean time en gaat de klok er weer een uur achterlopen op het vasteland van Europa. Maxim um twaalf jaar (~)P zichzelf geen ongezond denkbeeld van minister Geertsema, da een burgemeester niet langer dan twaalf jaar op de eerste stoe van zijn gemeente blijft zitten. Want ook van het openbaar bestuui geldt, dat verandering van spijs eten doet en dat de persoon in kwest» aan het gevaar van „bedrijfsblindheid" bloot staat. Maar hoe valt dit denkbeeld te realiseren? Zeker als het aantal ge meenten nog drastisch Ingekrompen gaat worden, is de kans oj verandering door promotie gering; niet elke burgemeester kan o wil Kamerlid worden en wanneer een burgervader na zijn ambts termijn van 12 jaar weinig perspectief in een openbare functii ziet, moet hij het in het bedrijfsleven gaan proberen, waartoe ooi niet iedereen geschikt is. Het probleem gaat nog meer knellen, wanneer de gemiddelde leeftij* van de burgemeester lager wordt; iets waarvoor ook het nodige vali te zeggen. Misschien moet de vernieuwing dan voor een deel hei k&rakter krijgen van standplaatswijziging zonder het stempel vai promotie. Beschikt minister Geertsema over cijfers (of plannen) du perspectief bieden voor een dergelijke praktijk Bij het beroepsvoetbal wisselen prominente spelers ook in hun „bloei jaren" meermalen van club. Waarom de burgemeesters dus niet Alleen is voor hen de kans op een contract in het buitenland minimaal Het vrije verkeer van de E.E.G. geldt immers niet voor burgemees ters-in-functie. Vrij weekend met dichte winkels Onder de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf is de discuss» opgelaaid over winkelsluiting op zaterdagmiddag. Door de met hui medewerking of tot hun verdriet ingevoerde koopavond is voor som. mige middenstanders de zaterdagmiddag economisch minder be langrijk geworden. De personeelslasten zijn die middag vaak hoog terwijl het normale sluitingstijdstip de laatste jaren al van 18 naai 16 uur aan het verschuiven is. Waarom dan niet in het vrije week end de winkels radicaal elke zaterddagmiddag of enkele malen In d« maand om 13 uur dicht? Maar andere winkeliers voelen niets voor zo'n initiatief. Wannner d« overheid via een wet ook de grote warenhuizen en supermarkten tot sluiting dwingt, is weliswaar de concurrentiefactor minder in hel geding, maar dan nog vrezen deze middenstanders vermindering van omzet. De laatste vijf jaar is het reële inkomen van vele win keliers met vijf tien procent verminderd en die moeten nu op elk procent gaan letten. Zaterdagmiddag open blijven is een bepaalde vorm van service vooi gezinnen met een vrije zaterdag en niet ondenkbaar is dat zondei die service meer kooplustigen op de koopavond naar het grootbedrijl zullen trekken. Zelfs de ondernemersverbonden onderling zijn hel daarom over een totale of gedeeltelijke winkelsluiting niet eens. Personeel Wie beslist ertegen protesteren, zijn de vertegenwoordigers van da consument. Beslissend kan dat protest naar onze mening niet zijn, Want sociaal gaat het niet op voor het ene deel van de bevolking een vrije zaterdag als recht op te eisen en voor een ander deel éen vrij zaterdagmiddag te verbieden onder het motto „service moet ei blijven". Het lijkt ons een toer om met vrijwel overal koopavonden en de vrije zaterdagmorgen voor het grootste deel al gerealiseerd, de midden standers en hun personeel te contenteren met het argument dat vrij zijn op de hele of halve maandag toch ook niet gek is. Voor het winkelpersoneel is in vele gevallen de noodzaak om op een koopavond aanwezig te moeten zijn, iets wat in andere diensverle- nende bedrijven ondenkbaar is. Het frappante blijft, dat op die mo menten de solidariteit van werknemers onder elkaar een even be trekkelijke zaak blijkt te zijn als bij de loonverhouding tussen een sterke en een zwakkere bedrijfstak. Doorslaggevend Het vrije weekend met dichte winkel is al met al een omstreden kwestie. Naar onze smaak zal in dit geval het economisch belang van het kleinbedrijf de doorslag moeten geven. Want waar vindl men, wanneer de rentabiliteit van dit bedrijf door gedwongen maat regelen verder achteruit gaat, nog mogelijkheden tot compensatie. De betoger smeekt de Romeinse oproerpolitie op zijn knie om as jeblieft doorgelaten te worden naar het Italiaanse parlement, i cordon getrokken 5. Dit stond in verband met betoging van invaliden om ere uitkeringen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De strijd om het voorzitterschap van de KVP zal volgende week worden beslist. De twee voornaamste kandida ten zijn waarnemend partij voorzitter Diek Laan en het partijbestuursild dr. ir. De Zeeuw. De partij afdelingen kunnen tot 1 november kandidaten naar vo ren brengen. Op 1 november komt dan het dagelijks bestuur van de partij bijeen om een ad vies voor het partijbestuur op te stellen. Verwacht mag worden dat het dagelijks bestuur - uit gebreid van 8 tot 12 man - in meerderheid de heer Laan zal steunen. Het partijbestuur komt dan ver volgens op 5 november bijeen om een advies op te stellen voor de partijraad, die op 27 novem ber de uiteindelijke beslissing neemt. In het partijbestuur van 39 personen lijken de heren Laan en de Zeeuw beiden over een ongeveer evengrote aan hang te beschikken. Omdat in het partijbestuur een aantal nieuwelingen hun intrede zullen doen, zou de balans uiteindelijk echter volgens sommige inge wijden wel eers in het voordeel van ir. De Zeeuw kunnen door slaan. Gebeurt dit, dan is de heer De Zeeuw vrijwel zeker van zijn benoeming op 27 no vember op de partijraadsverga dering. Niet duidelijk is hoe de heer Laan het partijvoorzitterschap van de KVP. dat zeker 40 h 50 uur per week vergt, zou kunnen vervullen naast zijn werk als lid van het college van G.S. van Noord-Holland. Hier rijzen ook problemen voor ir. De Zeeuw, die lid van de Eerste Kamer is en directeur van het atoom proefcentrum aan de landbouw hogeschool te Wageningen. De politieke verschillen rond bei de kandidaten spitsen zich toe op hun visie t.a.v. de ming van de KVP. Daarbij is ir. De Zeeuw de kandidaat van de „School-Steerknnn" die Je KVP liefst met AR en CHU wil omvormen tot een open partij, waarin ook voor niet-christenen plaats is. De heer Laan hecht echter zeer aan het christelijke karakter van een nieuwe volks partij met AR en CHU. Intussen .duikt de laatste dagen voor het voorzitterschap ook weer de naam op van de oud NKV-secretaris F. van der Gun, lid van het dagelijks bestuur van de partij en lid van de Tweede Kamer. De heer Van der Gun is een figuur die zowel voor de aanhang van de Heer Laan als die van ir. De Zeeuw acceptabel zou zijn. met de postgiro kunt u vanuit uwstoel sparen bij de RPS of bij de 3 Vakbondsspaarbanken! dais makkelijk!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13