HAGENAAR IN ARREST NA MOORD IN LIMBURG Chinese delegatie spoedig in VN NIEUW OVERLEG LOONMATIGING meer dan 2 miljoen inningen huisdieren ntvoerde luderen ermoord Regering Turkije treedt af ?ischer itdager ipasski Uitbarsting vulkaan op Las Palmas De Linie en Haagse Post in gevaar Amerikaanse handelaar op vrije voeten 63e jaargang, no. 18.528 WOENSDAG 27 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M- Heruei (exc. B-T.W.) f 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.63, maand 6.95, kwartaal 20 65, jaar t 80.15. Per post taal 23,95, per jaar f 94,55. SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 20.36 uur Great British Train Robbery; 22.20 u. Studio Sport. Ned. II: 20.21 uur: Doek Green, film; 21.05 uur Luther, film. KODDE NACHT Koude nacht met op vele plaatsen nachtvorst en minimumtempera turen van 5 tot ongeveer min 1 graad. Morgen droog en vrij zonnig met zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. (Van een onzer verslaggevers) HAAG In (of bij) meer dan twee miljoen Nederlandse lingen worden miljoenen huisdieren gehouden, variërend honden en katten via vissen tot reptielen. Het Nederlands ituut voor de Publieke Opinie heeft dit vastgesteld via een uëte. ondervraagden meldt 22 pet het bezit van (een of meer) den, 21 pet zangvogels (parkieten, kanaries enz.), 15 pet n, 13 pet vissen (aquarium), 6 pet hamsters, marmotten, muizen e.a. knaagdieren, 4 pet konijnen, 3 pet kippen, den, ganzen e.d., 2 pet duiven, 1 pet pony's, geiten, paar- hoefdieren, 1 pet. schildpadden, hagedissen e.a. rep- LA (Sicilië) (AP) De heeft de geknevelde en ande lichamen gevonden rie jonge meisjes die sinds rdag van verleden week verdwenen, en naar wie ote schaal op het hele ei- was gezocht. achter het drama zit kan liemand zeggen, sommigen leden dat hier een sex-ma- :n het werk is geweest, jes waren ontvoerd toen weg waren naar school, bediende van een benzine- n had kort na hun verdwij- :rdag, een auto zien jrijden met daarin drie die aan het worstelen Een diep verslagen Leonardo en Maria Valenti, nadat zij vernomen hadden dat het stoffelijk overschot van hun ontvoerd dochtertje Va- lentina gevonden was. Vanneen onzer verslaggevers DEN HAAG Een aantal rechercheurs van de Haagse politie heeft gistermiddag rond drie uur een inval gedaan in een wo ning aan de Swammerdamstraat en de 41-jarige caféhouder F. J. S en zijn 20- jarige dochter mevrouw B. M.-S. gearres teerd. Beiden worden ervan verdacht iets te maken te hebbben met de moord op de 20-jarige gedetineerde Tom K. uit Den Haag, die zaterdag doorzeefd met kogels in Kessel (Lb) werd aangetroffen. Me vrouw M. is na verhoor weer vrijgelaten. De aanhouding van de caféhouder is waarschijnlijk een gevolg van het feit dat het slachtoffer een ring droeg, waarop de initialen F. J. S. voorkomen. Voorts zou den enkele getuigen te Kessel hebben ver klaard dat op de ochtend van de moord een grijze bestelbus vlak bij de Neder lands-Duitse grens te hebbben zien rijden. De gearresteerde caféhouder blijkt in het bezit van een be stelbus alleen is deze wit van kleur. De bus is door de politie in beslag genomen. Ook is de woning van de caféhouder door zocht op wapens. Er werd ech ter niets gevonden. Weer andere getuigen lieten de politie foto's zien waarop S. vrijdag j.l. in gezelschap was van Tom K. Vast is komen te staan, dat Tom K. een regelmatig bezoe ker was van het café van de ar restant aan de Trekweg. Het café brandde in de nacht van 12 op 13 oktober volledig af nadat er door onbekenden een benzi nebom naar binnen was ge gooid. „Tom was inderdaag een goede klant van ons", geeft de vrouw van de caféhouder, mevrouw R. S.-L. toe. „Wij kennen hem al leen maar als Tom, zijn achter naam was ons niet bekend. Ook wisten we'niet dat hij uit het jeugdhuis van bewaring teSche- veningen was ontsnapt. Dat kan je tenslotte niet aan iemand rui ken". Mevrouw S. begrijpt er niets van, dat haar man in verband met deze moordzaak is gearresteerd. „Hij kan er totaal niets mee te maken hebben", zei zij gister avond. „Hij was op de ochtend gewoon thuis. Het begint er nu langzamerhand op dte lijken, dat de Haagse politie voor iede re zaak de naam S. vovenaan de lijst heeft staan". S. is in de afgelopen drie maan den al vijf keer met de politie in aanraking geweest in ver band met allerlei gebeurtenis sen rond de brand in zijn café in de nacht van 12 op 13 okto ber. Hij drijft naast zijn café nog een handel in weegschalen, waar voor hij het gehele land door reist. Volgens zijn vrouw is hij voor de laatste maal in Lim burg geweest op de dag dat het café afbrandde. Daarna heeft hij deze provincie niet meer be zocht. (Zie elders meer). Ankara, (AFP) De Turkse re gering onder leiding van pre mier Nihat Erim is vannacht afgetreden, zo heeft minister van justitie Ismail Arar meege deeld. President Sunay achtte het ontslag de enige mogelijk heid nadat de ministers van de gerechtigheidspartij zich hadden teruggetrokken. Maria (Moira) McGuire (23) die met IRA-leider O'Cotmell betrok ken was bij de wapensmokkel op Schiphol en daarom door de Ne derlandse politie gezocht werd, na haar terugkeer in Dublin. )S AIRES (AP) De ikaan Bobby Fischer heeft candidatentoernooi besloten een laatste overwinning op lus Tigran Petrosjan. De ide partij van de twee- tussen beide kandidaten de titelmatch tegen wereld- lioen Spasski, werd na 46 door Petrosjan opgege- Fischer behaalde 6'/2 punt daarmee onbereikbaar ge en. Voor het eerst sinds 23 jaar een niet-Rus aan de defini- strijd om de wereldtitel leemt. Sinds 1948 hebben de len de strijd beheerst: Bot- iik die in 1948 kamioen dat nog tweemaal her- - Bronstein, Smyslov, Petrosjan en Spasski. gende partij, die Fischer n met rustig spel, raakte een twijfelachtige zet van osjan in een versnelling, rna Fischer met een enor- pionnenovermacht de match ste. Fischer zal nu i' ijen tegen Spasski moeten jzen dat hij de sterkste 'ker ter wereld is. Achter- 'olgens heeft hij Taimanov, sen en Petros jan uitgescha- verbluffend hoge sco- De match tegen Spasski zal het voorjaar worden eid. New York (AP) De Volksrepu bliek China zal waarschijnlijk nog tijdens de lopende Algeme ne Vergadering van de VN een delegatie naar New York stu ren. Volgns de dorrespondent De Engelse ontwerpers John Bates en Jean Varen zijn verantwoorde lijk voor dit model. Het Japans georiënteerde dessin is uitgevoerd in wit en zwart op jersey tricel. van het Japsne blad Asahi Shimbum in Peking zou premier Tsjoe En Lai zelf naar de Ver enigde Naties komen. De Chine se ambassadeur in Canada zal de praktische regelingen treffen voor de inrichting van de behui zing van de permanente missie bij de VN: Radio Peking heeft gisteren voorspeld dat de Ver enigde Staten en Japan hun po ging om twee China's te schep pen zal voortzetten. President Tsjan Kai Sjek van Tai wan zei gisteravond in een toe spraak dat de Verenigde Naties zijn gezwicht voor de macht van het kwaad door te besluiten Peking op te nemen en Taiwan te verwijderen. Tsjan Kai Sjek verklaarde dat zijn regering en het volk van Taiwan nooit de geldigheid van de resolutie zul len aanvaarden omdat zij in- strijd is met de bepalingen van het handvest van de Verenigde Naties. De Nationalistische Chi nese president gaf de verzeke ring dat zijn regering het doel tot omverwerping van het com munistisch bewind in Peking nooit zal opgeven. De leiders van de Democratische en Republikeinse fracties in de Amerikaanse Senaat hebben verklaard zeer teleurgesteld zijn over de het besluit van de Alge mene Vergadering. Madrid (DPA) Op Las Palmas is gisteren voor het eerst sedert 22 jaar een vulkaan tot uitbar sting gekomen. De sedert een week door aardschokken ge waarschuwde bevolking van Fuencaliente, dat bij de vulkaan ligt, heeft het dorp verlaten. De vulkaan stoot as en rookwolken uit. Bij de laatste uitbarsting, in 1949, gingen in Fuencaliente veertig huizep verloren. Minister Drees Vervuiling water wordt langzaam minder Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Wij zijn in de strijd tegen de waterver vuiling aan de winnende hand. Niet in die zin dat al in de naaste toekomst een spectaculaire verbetering van het oppervlaktewater te verwachten valt. Maar wel omdat de bouw van zuive ringsinstallaties iets inloopt op de groei van de verontrei niging. Deze hoopgevende woorden kwamen van minister Drees (Verkeer en Waterstaat), toen hij vanmiddag in Rot terdam een driedaags con gres van ruim honderd des kundigen op waterleidingsge- bied uit Nederland, Duits land en Zwitserland opende. Drees zei dat in Nederland per jaar al meer dan 100 miljoen gulden wordt geïnvesteerd in zuivering van water. Hij re kent erop dat dit bedrag de komende jaren sterk zal groeien. Drees wees de inter nationale congressisten op het principe in Nederland dat de vervuiler betaalt. Hij zei „Het is beter dat wij de prijs van onze produktiepro- cessen in guldens betalen dan in de vorm van bedor ven lucht en bedorven water. Wij hebben in wezen geen keus". Het congres gaat over het Rijnwater. Minister Drees herinnerde aan de langdurig zeer slechte kwaliteit, enige weken geleden. De cor tratie van veel afvalstoffen wordt in het Rijnwater nog steeds groter. Wat het zout gehalte betreft, zei Drees dat door de Deltawerken (afslui ting Haringvliet) het stroom opwaarts binnendringen var de zouttong van zeewater voortaan verleden tijd is. Maar het gunstige effect hiervan wordt gedeeltelijk teniet gedaan door de slechte hoedanigheid van het rivier water dat het zoetwaterre servoir achter de dammen vult, aldus de minister. Veel gewonden bij aanslag in Noord-Ierland Belfast (Reuter-AFP) Dertien personen hebben gisteravond verwondingen opgelopen toen in Larne, een stad bij Belfast met een overwegend protestantse be volking een bom ontplofte. De bom was bedoeld voor een po litiebureau. De explosie verniel de de voorgevel van het zwaar bewaakte bureau. Zes politie mannen en zeven burgers zijn met verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. Een grote menigte belangstellen den vulde het kerkhof in Newry, Noord-Ierland, tijdens de begra fenis van drie mannen, die zon dag door Britse militairen wer den doodgeschoten. (Vn een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het progressie ve weekblad „De Nieuwe Linie" is In gevaar. Er moeten voor 15 januari 10.000 nieuwe abonnees bijkomen, anders zal het voort bestaan niet verzekerd zijn. De redactie is met ingang van vandaag aan een actie begon nen om de leeskring te verbre den. Momenteel heeft „De Nieu we Linie' 'ongeveer 20.000 abon nees. Het afgelopen jaar zijn er duizend abonnees afgevallen. De advertentie-opbrengst is met 15 tot 20 percent gedaald. Ook de losse verkoop loopt terug. Het blad beschikt niet over reserves om deze tegenslagen op te kun nen vangen. Ook het voortbestaan van het weekblad „De Haagse Post" is in gevaar. Het abonneebestand loopt terug. Geruchten in Am sterdam willen, dat het blad met ingang van 1 januari zal worden opgeheven als zich geen veranderingen voordoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaat een kleine kans, dat het voorzit- tersoverleg vanavond over de loonmatiging kans van sla gen krijgt. Sinds gistermiddag, toen de werkneme en werkgeversvoorzitters bijeenkwamen, om te pogen de problemen van vorige week op te heffen, is er wat meer optimisme gekomen. Tot nu toe echter blijft iedereen na drukkelijk zwijgen, om het overleg van vanavond niet te beïnvloeden. De werkgevers- en werknemers voorzitters hebben vandaag ge legenheid gehad overleg te ple gen met hun achterban van loon- en prijsdeskundigen, zodat zij vanavond over wellicht nieu we en betere argumenten kun nen praten. „We hebben geen afgerond ge sprek gevoerd. Er was meer sprake van een verkennende be spreking", aldus NVV-voorzitter H. ter Heide gisteravond. Aan de orde waren vijf onderwer pen: wat is het karakter van het ge sprek: moet het uitmonden in globale aanduidingen of in con crete richtlijnen? kunnen en moeten ook andere inkomensgroepen dan de CAO- ers bij de operatie worden be trokken? als er afspraken over de loon stijging worden gemaakt hoe krijgt men dan een greep op de ontwikkeling van de prijzen? in hoeverre wordt door matigen de maatregelen ruimte gescha pen voor dringende collectieve voorzieningen? is er een mogelijkheid, zich uit te spreken over het investe ringsbeleid in de naaste toe komst in verband met milieu vraagstukken, regionale sprei ding e.d.? Medegedeeld werd, dat op geen der punten concrete afspraken zijn gemaakt. De toelaatbare loonstijging zou gisteren zelfs niet aan de orde zijn geweest. (ADVERTENTIE) DANSEN IS JONG Iedere zondag 8.00 uur in hel nieuwe Ant. Clubhuis. Leiden. DANSLES? NU NOG MOGELIJK! (ADVERTENTIE) Dansen Is Fijn Enkele Plaatsen Vrij Echtparen: Gev.Donderdag 8.30. Beginners: 2 Nov. 8.45 evert castelein Haarlem (ANP) De Haarlemse rechtbank heeft gistermiddag de vordering van de officier van justitie tot gevangenhouding van de 42-jarige Amerikaanse wa penhandelaar E. K. afgewezen en deze op vrije voeten gesteld. De Amerikaan wordt verdacht van overtreding van het vuur wapenreglement en de vuurwa- penwet. Op zaterdag 16 oktober werd hij op Schiphol aangehou den, nadat in een toesta' de Belgische charterr 'j Pom Air "1011 kilof en munitie werd en inbeslaggenomen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1