Onbekende dode blijkt ontsnapte Haagse gedetineerde ROOD-CHINA IN VN IN PLAATS VAN TAIWAN Koningin en prins aangekomen Optreden mogelijk tegen uitlaatgassen YS teleurgesteld ALBERT VAN DALSUM overleden Staatsbezoek W.-Duitsland Randstad verwerkt o rij- Landidaten Ygt DIEPSTE 4 Opstand in kamp in Ulster onderdrukt £eidóc Sowo/nt [Agracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244" Giro 103003 Bank: Amro-bank N V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader- Hoofdredacteur: F. J- Plug. Chef-redacteur- H. P- M- Heruer ertenties (exc. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244 (18 tot 19 uur) Abonnement per week 1,63, maand 6,95, kwartaal 20-65, jaar ƒ80.15. Per post jwartaal 23,95, per jaar 94.55. 63e jaargang, no. 18.527 DINSDAG 26 OKTOBER 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.05 uur Volgende patiënt; 20.35 uur De strategie van de spin, film. Ned. II: 19.05 uur Zo vader, zo dochter; 19.30 uur De koerier van de keizerin; 20.21 uur Stief- been en zoon; 21.25 uur Met lied jes het land in. In Achter het Nieuws vanavond een film over Kongo-Brazaville. Ned. I, 22.15 uur. PLAATSELIJK NACHTVORST De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en overwegend zonnig weer. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst en minimumtempera turen van vijf tot omstreeks één graad. Maximumtemperaturen morgen rond elf graden. Meest matige, oostelijke wind. (Van t verslaggevers) een tweeënhalve dag durend onder- waaraan vijftien rechercheurs elnamen is de man, die zaterdag- irgen in Kessel (Lb) doorzeefd met Is werd aangetroffen, geïdentifi- 1 als de 20-jarige gedetineerde K. uit Den Haag. Vann de da- ontbreekt nog elk spoor. De man isnapte begin september samen met andere gedetineerden uit het jeugdhuis van bewaring ,,De Sprang" te Scheveningen en was sinds die tijd spoorloos. De vader van het slachtoffer herkende zijn zoon toen hij gisteren in de loop van de ochtend in een van de ochtend bladen een foto van het misdrijf zag staan. Inmiddels waren toen bij de di strictsrecherche van de rijkspolitie te Roermond al 25 tips binnengekomen naar aanleiding van de krantenpubli caties, die alleen in dezelfde richting De vader van het slachtoffer: „Tom woonde niet meer bij ons, maar kwam toch af en toe nog wel eens thuis. Wij zagen hem vorige week maandag voor het laatst. Toen voelde ik al dat hij door iets of iemand werd achtervolgd. Hij was nerveus en vertelde tegen zijn moeder dat hij een verhouding had met een getrouwde vrouw, die uit Limburg afkomstig zou zijn. Die ver houding is hem nu blijkbaar noodlottig geworden en geëindigd in een laffe moord." Tom K., het tweede kind uit een gezin met drie kinderen, stond in de buurt waar hij woonde beslist niet ongunstig bekend. „Hij was alleen een jongen die er niet tegen kon te worden opge sloten," vertelt zijn vader. „Daarom nam hij ook op een gegeven moment de benen uit de gevangenis waar hij nog zeven maanden moest uitzitten." Overste W. A. Hulsman, districtscom mandant van de rijkspolitie in Roer mond belast met de leiding van het onderzoek in deze zaak verklaarde: „Er zijn tot nu toe nog erg weinig aanwijzingen in welke richting we de mogelijke daders moeten zoeken. Ook staat het nog niet vast of de vijf ko gels uit een of meer revolvers zijn af geschoten." NE WYORK (AFP-Reuter-AP) Rood Chi na is vanmorgenmet 76 stemmen voor, 35 tegen en 17 onthoudingen tot de VN toege laten. Nationalistisch China (Taiwan) werd uit de volkerenorganisatie gestoten en communistisch China bezet nu automa tisch de permanente zetel in de Veilig- eidsraad met het recht van veto. i Albanië toen het voor Peking zo gunstige resultaat van Enige minuten voor de algemene vergade ring der formele resolutie, die door Alba- Van e onzer redacteuren. Eenigenburg In het Noordhol landse plaatsje Eenigenburg ten noorden van Alkmaar overleed gisteravond de acteur-regisseur Albert van Dalsum. Hij werd 82 jaar. Enkele weken geleden moest de nestor van de Nederlandse ac teurs worden opgenomen in het St. Elisabeth ziekenhuis te Alk maar waar hij een darmopera tie zou ondergaan. Gistermor gen keerde van Dalsum terug naar Eenigenburg, waar hij sinds 1964 leefde. Op de avond van de dag van z'n terugkeer sloeg de dood toe en beroofde Nederland van een man, die decennia lang een onuitwisbaar stempel heeft ge drukt op het Nederlands toneel leven. Hij was een Vondelken ner bij uitstek en de Gysbreght Aemstel kende hij uit het hij in november 1964 een bril jante carrière af. Van Dalsum - in 1909 bij Royaards begonnen - kreeg in de jaren tussen 1929 en 1938 grote bekendheid, toen hij met zijn vriend Auguste Defresne zocht naar nieuwe vormen van toneel. hoofd. Onvergetelijk waren ook Vanavond om 22.45 zal de NOS-tv zijn creaties in werken van Sha- op Nederland I een herden- ksspeare. Als King Lear sloot kingsprogramma uitzenden. nië, Algerije en twintig andere landen was ingediend, had aangenomen, had de nationalistisch Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Sjau Sjoe-kai bekend gemaakt dat zijn delegatie zich terug trok. Dat was nadat VS-ambassadeur Bush vergeefs geprobeerd had aparte stemming over de uitstoting van Taiwan te verkrijgen. N HAAG Van de in 1970 bij- ,000 door het Centraal Bu- Rijvaardigheidsbewijzen (examineerde kandidaten was ngeveer 65 procent in de leef- ijd van 18 tot 29 jaar. Van dé totaal 893.772 personen, die en aanvraag voor een rij-exa- hebben ingediend, was 46,7 recent vrouwen, het jaarverslag 1970 blijkt erder, dat gemiddeld 70 pro- ent het examen twee of meer eren moet afleggen, nuit 57 oproepplaatsen in het examinatoren lerkzaam, in de drie oproep- Amsterdam, Rotter- Rijswijk, worden jaar- jks ongeveer 240.000 examens, kwart van het totaal, .verwerkt". CBR streeft ernaar de wacht- d voor het rij-examen, die ans twaalf weken bedraagt, erug te brengen tot tien weken. Jumbojet gekaapt 1VANA (AP) Een Jumbo- (t van American Airlines met 121 personen aan boord is gis teravond op de luchthaven van Havana geland nadat het toe stel door een gewapende man 'as gekaapt voor een vlucht "aar Cuba, De Jumbo-jet maak te een vlucht van New York naar San Juan op Puerto Rico, s kaper richtte een pistool op het tioofd van een stewardess een air nadat het vliegtuig was op- Eestegen en gaf de piloot op dracht naar Cuba te vliegen. Zangeres Ilonka Biluska geslaagd 'STERDAM (ANP) De zan- pres Ilonka Biluska is aan de Vriie Universiteit in Amsterdam Eeslaagd voor het kandidaats examen Engelse letteren. De tengeres, die in hoofdzaak in België werkt, volbracht haar sfudie in Zl/> jaar. BONN Koningin Juliana en prins Bernhard zijn vanmorgen omstreeks half twaalf op het vliegveld Wahn bij Bonn aange komen voor een vierdaags staatsbezoek aan Duitsland, waar zij verwelkomd werden door bondspresident Heinemann. Na het welkomsceremonieel reed fhet koninklijk paar, harte lijk verwelkomd door de Duitse bevolking, naar het gastenver blijf van de Duitse regering, een riante bungalow, in de tuin van de villa van de bondskanse lier. In het begin van de middag ge bruikten koningin en prins de lunch met president Heinemann en mevrouw Heinemann in villa Hammerschmidt, waarna een kransleggerij volgde bij het mo nument vanslachtoffers van on derdrukking in Bonn. De Westduitse regering zal het bezoek van koningin en prins niet aangrijpen om de zaak van de „drie in Breda" ter sprake te brengen. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Scheel gisteren verklaard. Minister Scheel acht dit thema niet ge schikt in het kader van een staatsbezoek. Minister Scheel heeft overigens wel laten weten, dat de Bondsregring een spoedi ge vrijlating van de wegens oor logsmisdaden veroordeelden op humanitaire gronden zal toejui chen. De Nederlandse ambassadeur in Bonn, dr. J. G. de Beus vindt de verwijten, dat het staatsbe zoek te conventioneel zou izjn en te veel zou zijn afgestemd op de geschiedenis van het vorsten huis „volkomen onjuist". De heer De Beus meent dat nog geen enkel staatsbezoek aan Duitsland zo modern getint is geweest. Met name noemde hij het gesprek van koningin Julia na en PRins Bernhard zullen hebben met vertegenwoordigers van de Duitse jeugd. „Dit is ab soluut iets nieuws". Ook geheel nieuw is ht gesprek dat konin gin en prins zullen hebben met leiders van geestelijke stromin gen. Beslissing oost-west verbinding Voorburg uitgesteld Van een onzer verslaggevers VOORBURG Opnieuw hebben B. en W. van Voorburg besloten de besluitvorming uit te stellen betreffende de wijze waarop een oost-westverbinding over de te verlengen Rijksweg 12 moet worden uitgevoerd. De serie Amerikaanse nederlagen begon met het niet aannemen van een poging van Saoedie-A- rabië en de Filippijnen, ge steund door de VN de stemming te verdagen. Daarna volgde bij voorrang de stemming over de Amerikaanse resolutie, waarin tweederde merderheid voor uit stoting van Taiwan werd geëist. Toen deze resolutie niet werd aanvaard, was het duidelijk dat China zou worden toegelaten en Taiwan zou wordenuitgestoten. Later bleek dat de Amerikaanse resolutie het lot van Taiwan niet had kunnen voorkome. De Albanese resolutie (Nederland behoorde tot de vóórstemmers) behaalde meer dan een tweeder de meerderheid. Voor de Amerikanen is de uitslag een complete verrassing. Tot het laatste hadden zij verwacht en gehoopt dat hun resolutie, waarin tweederde meerderheid voor het uitstoten van Taiwan werd geëist, anagenomen zou worden. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken toonden zich diep teleurgesteld over dc gang van zaken. „Met enige aarzeling, met wat problemen en wat moeilijkheden heeft Nederland meegewerkt aan de stap tot toelating van de Chinese volkrepubliek tot de de Chinese volksrepubliek tot de morgen minister Schmelzer vart Buitenlandse Zaken in een eer ste reactie. De bewindsman her innerde eraan dat de regering ten bestudeerd zou moeten wor den. Hiervoor was echter geen Ineerderheid te vinden. reeds had besloten om voor de Albanese resolutie te stemmen (waarin deze toelating wordt ge vraagd). Nederland was vol gens minister Schmelzer van De PvdA-fractie in de Tweede Ka- mening dat de problematiek mer heeft afgezien van haar po- van dat uitstoten van Taiwan gingen een interpellatie over de volkenrechtelijk, historisch en China-politiek van de regering te juridisch van verschillende kan- houden. McCarthy stelt kandidatuur Van onze correspondent WASHINGTON Ex-senator Eugene McCarthy heeft besloten mee te doen in de race om de democratische nominatie voor het presidentschap in 1972. Van daag is aan duizenden aanhan gers een brief gezonden, waar in hij zijn verkiezingscampagne aankondigt. Wielrenner veroordeeld MAASTRICHT (ANP) De rechtbank te Maastricht heeft de 24-jarige beroepswielrenner Jan Krekels uit Born veroor deeld tot een geldboete van 1.000 omdat hij on oktober vo rig jaar even over de grens op Duits grondgebied een Duitse boswachter met een geweer heeft bedreigd. Doodgeldemd in liftkoker PASTILLES en DOUBLETTEN nu in een 'bijdehand' doosje. Rrrrts het rode dekseltje eraf en gul presenteert zich een vol ons Droste kwaliteit. 1.40. Van onze correspondent I BELFAST In een Noordiers in terneringskamp in Long Kesh is gisteren een oproer onder de ge vangenen door Britse militairen met braakgas onderdrukt. De toestand is echter gespannen gebleven. Verscheidene gevan genen hebben hoofdwonden opge lopen. r is tussen de bewakers, die la ter door de militairen werden bijgestaan, en de gevangenen urenlang gevochten, waarbij de laatsten stoelpoten en ander huisraad als wapen gebruikten. De gevangenen protesteerden ermee tegen de slechte omstan digheden in het kamp, waar 260 personen zijn geïnterneerd. In Belfast is gisteren nog een vrouw door Brits geweervuur gewond. Zij werd door de Brit ten een terroriste genoemd. Ma ria McGuire, het meisje dat in Nederland is gezocht in verband met smokkel van Tsjechoslo- waakse wapens, is in Ierland teruggekeerd. Zij ontweek- vra gen over haar reis met 'O'Con- nell. De Amerikaanse senator Kennedy heeft de Britten in een artikel in de Times beschuldigd van een slecht geweten inzake Noord-Ierland. Hij wil zich blij ven uitspreken over alle geweld in de wereld. ZEIST (ANP) Bij de margari- nefabriek van Remia in Den Dolder (Zeist) is de 21-jarige Frederik van Trigt uit Zeist tij dens zijn werk om het leven ge komen. De jongeman heeft ver moedelijk zijn hoofd te ver naar voren gestoken toen hij goede ren laadde in een paternoster- lift, waardoor hij beklemd raak te in de liftkoker. Een arts kon Met een welgemikt schot opende minister Geertsema alleen de dood constateren. I school Noord-Holland in Amsterdam. i Binnenlandse Zaken gisteren de nieuwe Politie- VVV Noordwijk zoekt kamers NOORDWIJK De VVV van Noordwijk is druk op zoek naar kamers. Het afgelopen jaar is gebleken dat met de toeristische pieken zoals Pasen, Corso-weekeinde, 1 mei weekeinde en Pinksteren men in Noordwijk dringend ver legen zit om particuliere ka mers met ontbijt. De VW is vooral gespitst op een- en Tweepersoonskamers met ontbijt bij voorkeur met centrale ver warming en voorzien van warm en koud stromend water, gele gen in Noordwijk Zee of Bin nen. Er dreigt nu al, door de aanvragen uit het buitenland, een beddentekort te ontstaan op genoemde topdagen in het vol gend jaar. Van een i verslaggevers ROTTERDAM Nog vóór 1 janu ari zal de wet op de luchtver ontreiniging geheel in werking treden. Dit betekent, dat ook maatregelen mogelijk zijn tegen uitlaatgassen van auto's. Minis ter Stuyt van Volksgezondheid en Milieubeheer noemde giste ren tijdens een bezoek aan Rijn mond deze wet een zeer scherp en goed geoutilleerd wapen te gen de luchtvervuiling. De arts dr. Biersteker van de Rotterdamse G.G. en G.D. gaat verder een onderzoek instellen naar d^ invloed van smog op het zio old. Ongeveer 500 bronchi ënten in Zuid-Hol land zu' voor dit onderzoek benaderd worden. De bedoeling is ook dat de Rotter- damse Keuringsdienst voor Wa ren, het instituut Gezondheids techniek van T.N.O.-Delft en het Rijksinstituut voor de Volks- Bij dit alles is wel duidelijk ge- gezondheid een onderzoek gaan worden, dat de smogoverlast instellen naar de samenstelling van vorige maand door de indus- van de smog in Rijnmond. In trieën veroorzaakt is. Minister samenwerking met de Dierge- Stuyt zei hierover gisteravond neeskundige faculteit in Utrecht in Rotterdam overtuigd te zijn van de medewerking van de in dustrieën om de smog-overlast zoveel mogelijk te bestrijden. .Het is daarom onjuist om rond de industriële activiteiten in het Rijnmondgebied onvoldoende gefundeerde stappen te onderne men", aldus de minister. „Wel zal, wanneer de bedrijven wil len uitbreiden of nieuwe bedrij ven zich willen vestigen eei zeer selectief en weloverwogei, beleid gevoerd moeten worden.' Cr. Stuyt wil in dit verbani voorrang geven aan de milieu hygiënische aspecten van de ii dustrievestiging en -uitbreiding

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1