Daling blijft aanhouden Kerk mag niet neutraal zijn' rcnirnn „Mijn telde oud-collega biscuitjes" 2 dagen Brussel KARDINAAL ALFRINK: Ontslagen bij Galerie Modernes DAMRAK VAN WEEK TOT WEEK Weerbericht Ê&idAeSouACt/iit Wettelijk jasje voor kansspelen minder krap Geen vrouw als chef gewenst door mannen 3 dagen Zuid-Limburg ITERDAG 23 OKTOBER 1971 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) SWIJK In verband met 4 (organisaties bij de warenhui- van Galeries Modemes zul- er in het concern een zestig ontslagen vallen. De meeste ntslagen vallen in Utrecht. Bij jalerie Modemes in Rijswijk uilen slechts twee personeelsle- ;n worden ontslagen. reorganisatie betekent onder jeer dat meer overgeschakeld ordt op zelfbediening. In Rijs- uk is deze overschakeling bij- voltooid. Ged. Staten :gen uitbreiding an Zestienhoven (Van een onzer verslaggevers) N HAAG Gedeputeerde Sta in van Zuid-Holland zijn tegen Itbreiding van de Rotterdamse ïthaven Zestienhoven, maar niet van mening dat Zes- loven gesloten moet wor- Aldus deelde gedeputeerde H. B. Engelsman gistermid- mee tijdens de statenverga- ing In de Eerste Kamer n Haag. binnenkort een gesprek de minister hebben waarin worden aangedrongen op spoedige realisering van tweede luchthaven in zuid- ;t Nederland. (ADVERTENTIE) (Van onze financiële medewerker) Amsterdam De dalende lijn die zich se dert begin oktober op de aandelenmarkt aftekende, werd ook deze week doorgetrok ken. Gelukkig kon de obligatiemarkt meer weerstand bieden. In de eerste dagen van de week was hier zelfs sprake van vaste stemming. Het is duidelijk dat het vertrou wen in de aandelen als goed beleggingsma teriaal steeds verder worden aangetast. Er gaat bij wijze van spreken geen dag voor bij, of wij kunnen van moeilijkheden lezen. Is het niet over de kloof tussen werkgevers en werknemers, over de hoogte van een verantwoorde loon- en prijsstijging dan wel over de ontslagen, faillissementen en werk tijdverkorting. Dat gaat aan de lopende band. Deze week konden de aandeelhquders lezen dat een confectieatelier in Tubbergen sluit. Dat in Arnhem een bedrijf voor meet- en regelapparatuur wegens teruglopen van de orders 50 man ontslaat, dat de Grofsmede rij in Leiden wegens reorganisatie 80 man ontslag gaat aanzeggen, terwijl aannemings bedrijf IBB in Amsterdam en Leiden 47 mensen gaat ontslaan en de Etna in Breda voor de gieterij een werktijdverkorting wil invoeren wegens het teruglopen van de conjunctuur en de structurele moeilijkhe den bij de afzet van gasverwarmingsappa- raten. Het zijn geen opzienbarende, diep-ingrijpen- de gebeurtenissen, maar versterken toch de onzekerheid. Zij versterken de indruk dat het met het bedrijfsleven steeds moei lijker gaat, en dat er maar weinig behoeft te gebeuren of het gaat helemaal mis. Hier is natuurlijk geen sprake van. De ondernemingen hebben het door de voort durend stijgende kosten verre van gemak kelijk. We zitten ook duidelijk in een stag nerende conjunctuur die gepaard gaat met stijgende prijzen en kosten, maar dat bete kent echt niet dat wij op het scherp balanceren. Er zullen nog wel meer bedrijfssluitingen of inkrimpingen volgen, gedwongen door min der juist beheer, door gebrek aan liquide middelen, aan voldoende goede arbeids krachten of aan voldoende orders. Er zul len reorganisaties doorgevoerd moeten worden die zeker pijnlijk zullen zijn. De aandelenbezitter ziet vaak door al die bo men het bos niet meer en gaat aandelen wantrouwen. Dit uit zich dan in verder af brokkelende koersen die op hun beurt de indruk versterken dat het niet goed gaat. Tegen deze achtergrond moeten wij ook de vaste stemming voor obligaties begrijpen. De nieuwe leningen met een rente van 8 pet. en hoger gaan er in als koek, zelfs als zij boven pari worden uitgegeven. Woens dag kwam de nieuwe 8 1/4 pet. lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten uit gegeven tegen 100, tegen 101,2 in de note ring. De jongste 8 Lening van Neder land, uitgegeven tegen 99'^ deed donder dag 101,5. Die belangstelling voor obligaties komt ove rigens niet alleen van Nederlandse, ook van buitenlandse beleggers, terwijl bo vendien de disconto-verlaging in West- Duitsland en Italië een rol speelt. Er zijn inmiddels al weer nieuwe leningen gelanceerd. De British Petroleum Compa ny wil 75 miljoen gulden lenen en geeft 8 pet. rente. Voorts is er weer een zieken huislening met een rente van 88 3/4 pet. aan de markt gekomen. Van de bedrijfsberichten die deze week los kwamen, viel het miljoenenverlies van pa pierfabriek Gelderland Tielens sterk op. Was oorspronkelijk aangekondigd dat aan deelhouders op een verlies van 3 miljoen gulden moeten rekenen, thans is dit al 5 miljoen gulden geworden. Het is geen won der dat de koers verder afgleed naar 35 gulden op donderdag voor een aandeel tje van 20 gulden. De hoofdoorzaak is de moeilijke situatie op de papiermarkt, wat ook Van Gelder pa pier aan den lijve ondervindt. De koers van dit fonds zakte dan ook prompt verder tot 55,50 gulden op donderdag voor een aandeel van 100 gulden. Er waren ook gunstige berichten de laatste tijd. Zo kon de winst van zuivelbedrijf Nu- tricia, van houthandel Simons en van con- fectieindustrie Macintosh oplopen, van laatstgenoemde zelfs 15 pet. Voorts gaat tapijtfabriek KVT haar dividend van 11 pet. op 15 pet. brengen. Dit soort berichten zijn natuurlijk een steun in de rug voor aarzelende aandeelhouders. De internationale fondsen hadden deze week niet alleen te lijden van het ongunstige klimaat in eigen land, maar ook van de daling in New York. Voor Koninklijke Olie kwam daar nog het bericht bij dat Libië 51 pet. van de oliemaatschappijen zou willen nationaliseren. Bij vele bedrijven stonden de koersen onder druk. De scheepvaarthoek kon alleen de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij 4 gulden stijgen. Bij de chemische industrie kon Van der Grinten en Norit op de plaats rust maken, maar de rest zakte. Bij de uitgeversmaatschappijen stond Else- goed onder druk (een maand geleden was de koers nog 250 punten hoger) maar ook De Boer en de Nederlandse Dagbladu nie waren lager. Tot slot nog twee tegenstellingen. Verpak- kingsmacHinehandel Metaverpa zakte deze week 15 punten tot 255 (eind augustus nog 290), maar de Twentse Kabelfabriek trok 20 punten aan 348. Dit laatste illustreert dat de beurs, ondanks de dalende tendens, toch ook wel een beter gezicht kan laten zien. Aardappels in Amsterdam duurder dan in Den Haag DEN HAAG (ANP) Amster damse aardappeleters, waren, op 14 oktober althans, een stuk duurder uit dan Haagse. Het produktschap voor aardappelen heeft dit, door vergelijking van steekproefresultaten der stede lijks statistiekbureaus, ontdekt. In vergelijking tot de telersprijzen zijn de consumentenprijzen hoog, merkt het produktschap op. Evonne lijdt nederlaag BILLINGHAM (ANP) De Au stralische winbledonkampioene Evonne Goolagong heeft giste ren tijdens het tennistoernooi om de Dewarcup te Billingham in de halve finales damesenkel spel een nederlaag geleden te gen de Amerikaanse Julie Held- man: 06, 57. De baan was bijzonder glad door condensatie van de er onder gelegen ijs vloer. Jlie Heldman viel zelfs zesmaal op de grond, terwijl Evonne Goolagong een blessure niet wenste te riskeren en bijna niet van haar plaats kwam. In de andere halve finalepartij ze gevierde de Engelse Virginia Wade met 76 63 over Fran- coise Durr uit Frankrijk. 'ATICAANSTAD (KNP) - Kardi naal Alfrink heeft gisteren op de bisschoppeensynode in en in terventie gewaarschuwd voor de politieke neutraliteit van de Kerk. „Vaak", aldus de kardi- Mal, „bevestigt de neutrale ng van de Kerk de positie van de machtigen en rijken". Volgens kardinaal Alfrink kan de Kerk niet apolitiek blijven en is rechtvaardigheid een vereiste voor de vrede. ten worden voor de raad „Als men vrede wil, werk dan aan de rechtvaardigheid". Aan het slot van zijn interventie vroeg kardinaal Alfrink, die zei te spreken niet alleen namens de Nederlandse bisschoppenconfe rentie, maar ook als voorzitter van de internationale Pax Christibeweging, dat de synode zich uitspreekt voor de eerbiedi ging van de rechten van de ge wetensbezwaarden. ffdinaai Alfrink had gevraagd Plaatselijke kerken rijn interventie in het Frans te Bij het begin van de debatten n uitspreken, omdat het la- rijn zich er niet goed voor leen de- Hij zei, dat de blijde bood schap van het evangelie in strijd is met onderdrukking en vervreemding in onze samenle ving. „De Kerk heeft tot taak jie armen en onderdrukten te ®elpen, te vormen en aan te sporen, opdat zij zelf de hun toekomende invloed verwerven niet langer de beslissingen van anderen ondergaan, maar self betrokken zijn bij de voor bereiding ervan". Kardinaal Al frink sprak als zijn mening uit ■iat het spreekwoord „Als gij vrede wilt bereidt u dan voor op de oorlog" vervangen zou moe de discussienota „Recht vaardigheid" hebben de Neder landse bisschoppen een uitvoe rig, veertien pagina's tellend document doen verschijnen waarin gesteld wordt dat het zwaartepunt van de bemoeienis van de Kerk met de wereld bij de plaatselijke kerken moet lig gen en niet bij de centrale in stanties van de Kerk in Rome. Niettemin mogen nationale of regionale kwesties niet worden los gezien van hun interne sa menhang met de rechtvaardig- heidsproblematiek op wereldni veau. Het beleid van de centra le organen van de wereldkerk in Rome zou, volgens de Neder landse bisschoppen, moeten worden bepaald in samenwer king met de bisschoppenconfe renties. Op basis hiervan heeft de Nederlandse bisschoppencon ferentie kritiek op de Romeinse plannen voor de pauselijke raad Cor Unum. Deze plannen hou den in dat de ontwikkelingsstra tegie in de wereld exclusief voorbehouden zal zijn aan het hoogste gezag in de Kerk. Celibaat Voor KRO-Brandpunt heeft kardi naal Alfrink gisteravond uitge legd dat er misverstand is ont staan over het feit dat hij de handhaving van het celibataire priesterschap van de Duitse taalgroep onderschreven heeft, hoewel de Nederlandse bis schoppen pleiten voor de wense lijkheid van gehuwd en onge huwd priesterschap: de Duitse taalgroep was bezig geweest met een tweeledige verklaring. Alleen het eerste deel. handha ving van het celibataire pries terschap was in discussie ge weest en het tweede, waarin het priesterschap van gehuwde mannen ter sprake zou komen, was niet aan bod geweest Uit Parijs en Florence komen deze modellen voor de ko mende zomer. Parijs en met name Jean Patou houdt het op „gevangenisstijl". Daar op geïnspireerd zijn deze twee jurkjes en het panta-1 lon-ensemble. Voor voor jaar en zomer 1972 deze nauwsluitende jasjes. Erbij worden motorpetten gedra gen. DE BILT Een hogedrukgebied, waarvan de kern boven Frank rijk ligt, breidt zijn invlo/d naar onze omgeving uit. Hier door is het weer vrij zonnig. Al leen in het noorden van het land kunnen tijdelijk wat wol kenvelden voorkomen, die sa menhangen met een koufrontbe- horend bij een depressig boven Scandinavië. De lucht, die naar ons land stroomt is van subtro pische oorsprong, zodat mede door een onbelemmerde zon, de temperaturen in de middag tot omstreeks 17 graden kunnen op lopen, wat voor deze tijd van het jaar enkele graden boven normaal is. Winters koud is het in Midden en Noord-Scandinavië en Finland. In de lucht, die er bijna rechtstreeks uit de Pool streken toestroomt, vriest het midden op de dag enkele gra den. In Zweden viel gistermid dag bovendièn oofe sneeuw. Vooruitzichten voor maandag: Op de meeste plaatsen droog en temperaturen aanhoudend boven normaal. Weersvooruitzichten voor maandag in cijfers. Aantal uren zon 0 tot 4. Min. temp. I tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Zon 7.19-17.29; maan 13.05—19.57. Chili vraagt wereldtitel schaken BUENOS AIRES (ANP) Max Euwe, president van de interna tionale schaakfederatie, heeft van de president van Chili, Sal vador Allende, het verzoek ge kregen de strijd om het wereld kampioenschap schaken volgend jaar in Chili te mogen houden. Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijd en reis: Eï\ van elk I m 8tatlon- Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Samenwerking Renault-DAF tegengesproken AMSTERDAM (AP) Woord voerders voor Saviem-Renautlt en BMW hebben de berichten in de pers tegengesproken over een mogelijke nauwe samenwer king met DAF. De woordvoerder voor BMW zei niets te weten van een op han den zijnde samenwerking met DAF. (ADVERTENTIE) De Funès op z'n allerbest (Haag- sche Courant) In een daverende klucht waarin het continue lachen geblazen is (Vaderland) rpoEN Nederland in 1964 een nieuwe wet op kansspelen kreeg, wa de ruimte voor een eerbaar gokje de een te royaal en de andc te krap. Nederlanders die op principiële gronden tegen kan spelen zijn, wisten toen evenwel, dat ze tot achterhoedegevechte gedwongen werden. Lotto en roulette zaten weliswaar nog niet o de troon, maar van uitstel zou ditmaal geen afstel komen. I 1972 is het misschien al zo ver. Want twee Kamerleden hebben met een initiatiefwet de kat de bc aangebonden: mr. Van Schaik (KVP) en zijn liberale collega Geur; sen. Ze worden bij hun pogingen niet door verbodsbepalingen i het regeerakkoord gehinderd en ze weten dat in de publieke opini het klimaat voor wat zij beogen, gunstig is. Bovendien bevat hu voorstel de mogelijkheid om miljoenen guldens binnen de grenze te houden die nu, vaak illegaal, aan kasspelen in het buitenlam besteed worden. Minder beperkingen WAT dhr. Van Schaik en Geurtsen beogen, is het verminderen va beperkingen. Ze willen de organisatoren van kansspelen nocl de mensen die eraan deelnemen helemaal vrij laten, maar d geldende reglementering is hen te krap. Gevraagd wordt ruimte voor lotto, kienen en andere vormen var „volksvermaak" waarvoor blijkens de ervaring juist bij Neder landers met een beperkte beurs belangstelling bestaat. Ze willei ook zij het onder nog altijd stringente voorwaarden gelegen heid scheppen om roulette te spelen zonder dat de deelnemers zich zeli tot wetsovertreders maken. Volgens beider berekeningen zoi op die manier een bedrag van rond 50 miljoen van „emigratie' naar het buitenland worden afgehouden. Die raming lijkt ons te hoog. Want zolang er in de Duitse lottopo vettere prijzen zitten, zullen sommige Nederlandse liefhebben daarvoor blijven opteren. Verder zullen Nederlanders in Knokki en Monte Carlo niet helemaal verstek laten gaan; waartegenovei dan staat dat buitenlandse toeristen in Nederland extra gelegenheit krijgen om wat deviezen in dienst van onze nationale betalings balans te stellen. Reëler ivet C PREKEN de doelmatigheidsargumenten van het tweetal Kamer- leden ons dus niet zo indringend aan, waardering verdient hun initiatief omdat het op een meer reële wet mikt. De geldende wet is ten eerste niet reëel, omdat, principiële tegenstan ders van elk kansspel uitgezonderd, slechts weinigen behoefte heb ben aan de bescherming welke de wet door haar beperkingen beoogt ie geven Ten tweede loopt de geldende wet in goede bedoe lingen zichzelf voorbij, wanneer ze in feite ook onschuldige kans spelen van het kaliber volksvermaak tot het onmogelijke toe be moeilijkt. Irreëel is het ook, wanneer de wet via de voetbaltoto geldbronnen voor belangrijke doeleinden wil aanboren en dan ver hindert dat een rijke nevenbron in exploitatie komt. Volgens de heren Van Schaik en Geurtsen moet de netto-winst van de toto ten r.utte komen van doeleinden die congruent zijn aan die van de toto; begrijpelijk dan ook dat de opzet van de lotto niet veel van die van de toto gaan verschillen. Onze kleine verzameling nationale „Monte Carlo's" daarentegen moet vooral de toeristische industrie gaan dienen. Terecht mikt de initiatiefwet hier op een veel straffere regulering. Waarom in de Raad voor Casinospelen (die terzake als het hoogste adviesorgaan voor de regering moet fun geren) naast Kroonleden ook nog als lid ambtelijke vertegenwoor digers van de ministers moeten zitten, is ons niet duidelijk. Een departementale inbreng met stemrecht in een onafhankelijke raad lijkt ons niet de ideale constructie; zelfs niet bij kansspelen. T^EN statistische steekproef heeft uitgewezen, dat een meerderheid ,-an mannen er weinie voor voelt om hii hpf verdienen van hef weinig voor voelt om bij het verdienen dagelijks brood onder vrouwelijke leiding te moeten werken. Naar mate het arbeidsproces minder in het teken van het eerzame hand werk en meer in dat van denkwerk staat, zou de tegenstand afne men. Dat zal wel, daar het anders op C.R.M. jarenlang een beroeps uitoefening met veel lange gezichten geweest moet zijn. Wat is de reden van het mannelijk verzet? Dat hun haan onder het huiselijk dak ook al geen koning kraaien kan? Dezer dagen heeft een politiek geëmancipeerde dame het betreurd, dat in te veel gemeenten vrouwen zich tot wethouder laten benoemen, omdat mannen ervoor passen zó veel werk voor zó weinig geld te ver richten. Dat moeten dan kleinere gemeenten zijn, maar het geeft toch een sleutel voor de oplossing van het raadsel. Misschien werken vrou wen in leidinggevende posities harder dan mannen. Maar dan zou het tekort aan personeel in het overheidsapparaat het best bestreden kunnen worden door meer vrouwen in hogere rangen te benoemen. Tenzij de vrouwen dan wéér gaan protesteren, kan het ook bij dragen tot succes in de loonmatigings-expeditie. Biesheuvel over Andriessen: (Van c i pari. redactie) DEN HAAG Minister-president mr. B. Biesheuvel heeft het ver wijt van een vroegere minister van economische zaken, dr. J. E. Andriessen, dat de huidige regering niets tegen de inflatie doet, afgewezen. „Wij proberen wel langs een andere weg dan mijn oudcollege werkte, de in flatie terug te dringen". Aldus mr. Biesheuvel. In het personeelsblad van de bouwmaatschappij Ballest-Ne- dam, waarvan hij commissaris is, verklaarde dr. Andriessen, dat „het niks wordt" als de prijzen volgend jaar met 7 pro cent en de lonen met 14 15 procent stijge, zoals nu nog de vrees is. Hij zei. dat hij destijds (1963/1964) het bedrijfsleven had gebombardeerd met prijs- stoppen. Bij dit laatste knoopte premies Biesheuvel in zijn commentaar aan. „Het hielp inderdaad maar even, want in de periode, waar over mijn, overigens door mij zeer gewaardeerde ex-collega het heeft, stegen de lonen ook maar met liefst 15 procent. Hij zegt nu wel, dat dit kwam door aanpasingen in de EEG, maar dat heb ik hem destijds niet als reden horen noemen. Trouwens als het om duidbare aanpassin gen ging had hij geen maatre gelen behoeven te nemen". Mr. Biesheuvel zei nog goed te weten, hoe dr. Andriessen overi gens te werk ging. „Hij woonde toen in Wassenaar en ging naar de bakker om bixcuitjes te ko pen. Dan telde hij de inhoud en zei: man, er zitten maar 5 bis cuitjes in en de vorige keer wa ren het er 6, jij ontduikt mijn maatregelen...". „De heer Andriessen kijkt thans blijkbaar anders tegen de ont wikkeling aan dan wij doen, maar hij is dan ook al jaren uit de politiek. Wij zitten als kabi net op een andere beleidslijn: wij willen samen met de sociale partners de zaak zien te kla- re aldus de premier. (ADVERTENTIE) Buiten het vakantie seizoen geniet u in alle rust van het prachtige Zuidlimburgse heuvel landschap. Volledig verzorgd, dus lncl. logies, maaltijden en reis: M O van elk m station. Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. X voordelig uit met NS

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7