I Wanneer doet K. en O. uitspraak over klankvervalser in Stadsgehoorzaal Veehouders voorgelicht M. DE VRIES Koudekerk wil dorp-oost nog iets uitbreiden Is plasticindustrie 'n agrarisch bedrijf sjonge-jonge HARTEVELTf Laatste kans voor tweede team Scylla Noodkreet uit heem- tuin Lisse Leidse agendc Exclusieve VRIJETIJDSKLEDING LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 OKTOBE LEIDEN Het is misschien een groot aantal toehoorders in de Stadsgehoorzaal don derdagavond ontgaan, dat er op het podium een merk waardig dualistisch gevecht werd geleverd door het Rot terdams Philharmonisch Or kest onder leiding van de be zielende dirigent Edo de Waart en solo-pianist Willem Inzet daarvan vormde het 20ste pianoconcert in D van Mozart, terwijl de attributen, waarmee gestreden werd, gezocht moeten worden in de twee geheel verschillende manieren van benadering van het werk. De Waart be naderde het werk op een stoere, zeer uitgebalanceer de, zeker aanvechtbare dui delijk niet achttiende-eeuwse manier; Brons zag Mozart als een componist van ka mermuziek, die iets onwen nig kennis kwam maken met een onbekende concertzaal. Hoe merkwaardig het ook klinken mag: beide benade ringsmethoden maakten sa men van deze uitvoering een zeer opmerkelijke aangena me gebeurtenis. Hierbij dient nog direct aangetekend te worden, dat de pianist al spelend in de ban geraakte van het subliem tegenspel gevende orkest, zodat de synthese in het derde deel overtuigend geklonken zou hebben als... het orkest er bijna tegen het slot geen haast achter had gezet om het eerste deel van dit lange concert iets sneller af te slui ten dan we hadden mogen verwachten. Het optreden voor K. en O. had nog een paar opvallende aspecten. Als openingswerk had men 't concert voor cel lo en blaasinstrumenten van Jacques Ibert gekozen. Als eerste nummer vond ik dat zeker niet zo geslaagd, te meer, daar cellist Harro Ruisenaars de dubbel moei lijke opdracht kreeg om voor een auditorium, dat deze soort muziek zeker niet als alledaagse kost gewend is te verwerken, dit cellistisch wat onsamenhangende werk (met reminiscenties aan Mil- haud en Strawinsky) waar te maken. Deze soort muziek heeft eigenlijk zijn tijd wel gehad. Na twee delen weet je de compositorische kunst greepjes wel zo'n beetje en dan gaat de aardigheid er een beetje van af. Dit is één zijde van de medaille de an der is natuurlijk, dat de zeer aparte bijdrage van de bla- zersgroep een bijzondere te genhanger vormt voor de so list. Alle lof voor dit uiterst homogene blazersensemble overigens. De ..tombeau de Couperin" van Ravel vormde de over gang tussen beide hier ge noemde werken. Deze orkes trale suite kreeg in het begin een wat matte viooltoon mee, maar dat kan ook te wijten zijn aan de akoestiek, die ook al hebben we een fraai gekleurd koningsblauw gordijn gekregen door het benutten van die aanwinst nog steeds geweld wordt K. O. duidelijke uitspraak gaat doen over het al of niet ge bruiken van deze klankver valser! Duidelijk onafwend baar was de afdemping van de blazersklank in dit werk, hetgeen de totale klankkleur zeker geen goed deed. Over de uitvoering overigens slechts één kleine aanmer king: de frasering van het forte-piano-effect kwam in grote lijnen bij de strijkers mooi door, maar waarom kan dat dan ook niet in de kleine fraseringspassages. waarbij 'n optimaal muziek- ervaren gebracht had kun nen worden? Na de pauze Rachmaninows „Symphonische dansen", ge componeerd in 1940. Dirigent en orkest brachten hier me nige middag, schemering en middernachttekeningen (om ondertitels van het werk te gebruiken), ook al had de schemering compositorisch wat lang tijd nodig om te vallen. De Waart inspireerde tot het uiterste, zodat het tal rijke auditorium niet ten on rechte luide waardering liet blijken. Jammer, dat er al tijd nog mensen naar een concert komen om vóór het einde van deze dankzegging zo demonstratief weg te wan delen. JAN DOOVE P.S. In het LAK-theater con certeerde tegelijkertijd het Collegium Musicum, maar ik kan niet aan bilocatie doen om ook dat te kunnen recen seren. ÏOUDEKERK De uitvoering van het bestemmingsplan Dorp- Oost is in een gevorderd sta dium. Als de veertig woningwet woningen in de derde fase ge bouwd zijn is tevens het plan voltooid. Dm de continuïteit in de sociale woningbouw in de naaste toe komst voort te zetten wil men Dorp-Oost nog iets uitbreiden. Volgens B en W is het niet raadzaam te wachten tot het structuurplan klaar is omdat dat de nodige tijd gaat vergen waardoor het huisvestingsbeleid stagneert. Vandaar dat het ge meentebestuur de raad advi seert een voorbereidingsbesluit voor deze uitbreiding te nemen. Daarnaast moet er een krediet van 15.000 beschikbaar gesteld worden voor stedebouwkundige werkzaamheden. Tafeltennis LEIDEN De tafeltennissers in de landelijke competitie ontmoe ten dit weekeinde hun laatste tegenstanders. De teams van Scylia in de Ereklasse hebben een verschillende taak. Ener zijds moet Scylla 1 trachten de kloof tussen de koplopers en de degradatiekandidaten te ver groten door volgens verwach ting van het Haagse STH/ TSB te winnen, anderzijds moet Scylla 2 trachten door een over winning op Maasbree in dezelf de Ereklas te blijven. Het der de team kan bijna niet winnen van US, voor het vierde en vijf deteam is een kleine kans op winstpunten tegen resp. The Vlictory en Rapidity. )e Treffers. Vanneer de Roelof arendsveense club het promoveren serieus neemt, zullen zij moeten winnen van Quick. De Hilversumse ploeg heeft nu een punt voor sprong. De reserves van De Treffers binden in Amsterdam de strijd aan met AMVJ. Zij zullen het er goed moeten af brengen om de eerste plaats niet te verliezen. Het dames team moet naar Limburg om Maasbree te bestrijden. Voor Mary van Ruiten c. winst te behalen zijn. )ocos. Tempo-team 3 is de resterende te genstander van Docos. De Am sterdammers volgen de Leide- naars in het klassement, v door een boeiende strijd te wachten is. Op papier is Docos sterker. :ov Iet wordt voor TOV tijd winstpunten te gaan scoren. Een homogeen optreden tegen TOGB kan een winstpunt ople veren. De Noordwijkers zuilen dan wél beter moeten spelen dan de laatste weken, iteeds Vooruit. Vanneer zowel het dames als he renteam van Steeds Vooruit de laatste tegenstanders kunnen bedwingen, ziet het er goed uit voor de Warmonders. Voor het herenteam lijkt de overwinning gemakkelijk haalbaar. De da mes zullen tegen Helmond meer moeite hebben, maar daartegen over staat dat zij bij winst een goede kans maken om in de Ere klas dames te blijven, tvanti. )e Hazerswoudse teams lijken ook op een overwinning af te stevenen. Het debuterende he renteam kan door winst op Twenty One Up de plaats in de Overgangsklas veilig stellen. Voor de dames geldt hetzelfde, maar winst op Red Stars is voor hen noodzakelijk om in de landelijke competitie te kunnen blijven uitkomen. ISSS. \ak zonder vrouwe Fortuna door de Noordwijkerhouters tot nu toe zeer gemist moet NSSS van Aloysius 2 kunnen winnen. Zij hebben de punten in ieder geval hard nodig. Subsidie voor „Stille Kracht" WARMOND De gemeente War mond gaat subsidie verlenen aan „de Zonnebloem" afd. War mond en de Hervormde Vrou wengroep „Stille Kracht". De subsidie zal ten hoogste bedra gen 75% van het werkelijke te kort. B en W van Warmond hebben aangedrongen op een sa menbundeling van of in ieder geval een hechtere samenwer king tussen de verschillende or ganisaties die op het gebied van de zieken- en bejaardenzorg be zig zijn. Dat zijn in Warmond naast de al genoemde groepe ringen, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, het comité Bejaar densociëteit en de werkgroep gymnastiek voor ouderen. De plastic-industrie van De Klerk aan de Delfweg in Noordwijker- hout. LEIDEN Wilms Floet organi seert volgende week woensdag een modeshow van wintersport kleren in motel Holiday Inn. Ook wintersportattributen worden geshowd. Aanvang 20.00 uur. Duivensport renlging „Het Oosten" In 1971 lui den: Korte afstand: 1. J. Mouten. H. de Haas. 3. D. Koet. Kond. 1. 3 H. v. Schalk. 3. W. Klink. 2. F. 3. P. Juffermans.. Navluchten: 1. C. de ^oov. 2. C. Gijsman. 2,_D. K05I. NOORDWIJKERHOUT Klerk's Plastic Industrie N.V. is enkele jaren geleden an de Delfweg 24 gevestigd op een terrein, dat volgens het bestemmingsplan is bestemd tot agrarisch gebied. In een zodanig gebied mogen al leen worden opgericht vrijstaan de gebouwen, geen kassen zijn de, behorende bij en uitsluitend ten behoeve van een agrarisch bedrijf. En een plastic-industrie is geen agrarisch bedrijf. Hoe dan ook, het bedrijf werd aan de Delfweg 24 gevestigd. Het bedrijf floreert elk agrarisch bedrijf heeft vandaag de dag plastic hard nodig en het vroeg vergunning om een loods bij te bouwen. De vergunning werd door burgemeester en wet houders geweigerd, want een plastic bedrijf is geen agrarisch bedrijf nietwaar? Het plastic-bedrijf vroeg de ge meenteraad om een nadere be slissing en het verzoekschrift komt dinsdagavond a.s in de raadsvergadering in behande ling. B. en w. adviseren recla- mants beroep ongegrond te verklaren. Dit jaar al voor ruim 37 miljoen aan geldleningen LEIDEN De gemeente Leiden kan bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aangaan van 6 mil joen gulden. Als deze lening geen bezwaar ont moet bij de raad is Leiden sinds 1 januari j.l. ruim 37 miljoen gulden waarvan 25 miljoen voor consolidatie, ruim 12 mil joen voor investeringen van de SLF en vijf ton voor aankopen van onroerend goed toegewe- Het college noemt dit totaal be drag niet onbevredigend, maar de toewijzing voor nieuwe inves teringen (exclusief die voor de Lichtfabrieken) achten B en W teleurstellend. „Van Nipsen" krijgt een eigen kantine DE ZILK Bij de twee ten nisbanen in het sportpark „Wassenaar" in De Zilk is een houten clubgebouw ver rezen, waarvn de kosten dankzij de zelfwerkzaamhe den van de afdeling tennis van „Van Nispen" beperkt bleven tot rond ƒ17.000. De gemeenteraad wordt voor gesteld dit bedrag beschik baar te stellen en het ge bouwtje aan de afd. tennis voor een prijs van ƒ2400 per jaar te verhuren. Daarbij zal het onderhoud door of voor rekening van huurster moe ten worden verricht en ko men de kosten van energie verbruik ook voor rekening van de huurster. De con sumptieverstrekking komt in handen van de afdeling ten nis. Op dinsdagavond, 26 ok tober a.s. vergadert de raad. SASSENHEIM Bij de jaarver gadering van de Sectie Veehou derij L.T.B.-Duinstreek, gister avond in het Bruine Paard, stond de problematiek rond de veehouderij centraal, waarbij de uitvoerige discussie geleid werd door de vakgroepvoorzit ter veehouderij-West Nederland, de heer P. Verhoef te Woerden. De leden afkomstig uit de hele bollen- en duinstreek, werden door de vakgroepvoorzitter geïn formeerd n.a.v. diverse vragen o.a. over de melkprijzen, water verontreiniging etc. en alles wat daarmee samenhing. Vanuit de vergadering werd ge steld dat de melkprijs te laag lag in verhouding tot de kost prijs die de laatste jaren one venredig gestegen was. Oudere boeren, die geen investeringen behoeven te doen kunnen nog wel boeren, - maar voor jonge boeren die nog moeten begin nen, en voor haast onmogelijke investeringskosten komen te staan is rendabel boeren niet mogelijk meer. De heer Verhoef zei dat dit ten dele juist was. In vergelijking met andere EEG- landen staat het inkomen van de agrarische ondernemer in ons land aan de top. terwijl de bedrijven gemiddeld kleiner zijn dan die van de andere EEG-lan- den. Er is van het bedrijfsleven beheersing gevraagd, waaraan niet te ontkomen is. En hierbij LEIDEN Radio Westrik zal 25 oktober haar zaak officieel her openen. Er hebben enkele ver bouwingen plaatsgehad. De feestelijkheden beginnen om 15.00 uur. Tevens is er gelegen heid om de schilderijenexposi tie van mevrouw A. Briër-Moe- nen te bekijken. geven de zuivelproducenten een goed voorbeeld. De economie staat, als gevolg van oververhit ting, voor een recessie volgens spr. Het gaat niet om de schuld vraag, die hij zag zowel aan de kant van de vakorganisaties als bij de ondernemers, maar hoe te voorkomen dat we in een si tuatie komen van „de wal zal het schip wel keren". En daar om zal de landbouw zich voor zichtig moeten opstellen, als deze te snel gaat stijgen met de eisen zullen de verhoudingen verstoord worden. De heer Ver hoef wees i.v.m. één en ander, er met nadruk op dat sterke or ganisatie ontzaglijk belangrijk is voor een gezonde marktpoli- tiek. In dit verband wees hij er ook op dat bij werkhloosheid de loontrekkenden voorlopig veilig gesteld zijn met hun uitkeringen, maar de kleine ondernemer bij de bijstandswet terecht komt. Vanuit de vergadering werd hierbij nog gewezen op het er gerlijk misbruik van de sociale wetgeving, waarbij tonnen onno dig uitgegeven worden. Verder werd nog uitvoerig over de mi lieuverontreiniging gesproken. LISSE De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde afde ling Lisse zit te springen om heemtuin-werkers. Gisteravond deed voorzitter W. Grimme jr. tijdens de vergadering in „Wa rong Djawa" een dringend be roep op vrijwilligers die mee willen helpen aan het omspitten van 2000 m2 tuingrond voor de heemtuin. Na deze noodkreet werd het woord gegeven aan de heer Ga- lein die met het oog op het jaargetijde het actuele onder werp behandelde het „Bol- en Knolgewassen". Dit deed hij aan de hand van een schitteren de colectie dia's. In die dia's kwam duidelijk uit welke ver rassende resultaten men berei ken kan wanneer juiste verhou dingen en plantenkeuze wordt toegepast. De aanwezigen kre gen hierna volop de gelegenheid tot vragen stellen. VRIJDAG 22 OKTOBER HAAGSE SCHOUWBURG voorbij", aanvang 14.00 (L__ MICRO-THEATER ..IMPERII „GRIMMIghedcn", zang, aanvang 20.30 uur. BURGERZAAL, STADHUIS over China, aanvang 20.05 aanvang 14.00 u spel door het hele huls, INDE VROOLIJCKE ARKE - instuiT. aanvang 10.00 uui slotmiddag met c aanvang 14.00 uur. ZATERDAG 23 OKTOBER LAKTHEATER Een wei in men zich bezint op het 18 Jr. Dag. 2.30. 7.01 Zo. 2.30. 4.45. 7.00 en REX: (tel. 25414) „Zwoele I nachten", IS Jr. Dag. 2.30. i 9.15 uur. Zo. 2.30. 4.45, 7.00 I Nederlands Patriciaat' di t/m za 9.00 - 18.00 11 GALERIE HEUFF: Hoflaan 7. I naar. tel.: 01751 - 21S5 t/rr exposeert William D. Kulk gen en Margret Schmidt ke ma t/m za 10.00 - 17.00 uur. STED. MUSEUM DE LAKEI tel.: 440444; 17.00 uur RIJKSMUSEUM VOOR VC Stationsweg, tel.: Esklmt GALERIE POMP: Warmond, tel.: 01711 HOEKJE BIJ D '66 Bodegraven wil nieuw plan omleidingsweg BODEGRAVEN De Bodegraaf- de afdeling van D'66 heeft zich alsnog verzet tegen de noorde lijke omleidingsweg. Althans, tegen de plaats waar die weg moet komen. De weg staat geprojecteerd op 50 meter van de bebouwing. De democraten is voorstander van een afstand van 500 meter van wege de herrie en de stank. Er zouden bovendien twee viaduc ten moeten komen. De ruimte tussen de huizen en de weg opgevuld kunnen orden met kantoorflats. D'66 vindt dat het oude plan al verouders is en dat de miljoenen die het allemaal en de leefbaarheid, een nieuw structuurplan rechtvaarcigen. Hoofdleidster bij Hummeloord Koudekerk weg KOUDEKERK Mevrouw Leent- vaar-Oyens heeft de gemeente gevraagd haar ontslag te verle nen als hoofdleidster van de openbare kleuterschool „Hum meloord". Zij wil blijven tot het einde van het schooljaar als mocht blijken dat men niet zo vlug iemand anders kan vinden. B en W stel len de raad voor het ontslag te verlenen. Kappersbond viert 14-jarig bestaan LEIDEN De Nederlandse Kap- perspatroonbond afdeling Leiden en omstreken, organiseert maandagavond haar 14de jaar- viering in „De Grote Burcht". Aan deze avond zullen verscheide ne artiesten hun medewerking verlenen; o.a. de zanggroep Sjar Hasj Sjalom, een groep dames van de turnvereniging DOS en de Perido met muziek, kolder en humor. Aanvang 19.30 de, tel.: 20191: t/m 22 c Ttelllng van prenten, toto's .Wandelen, vroeger en nu" LAKTHEATER: Levendaal 24890: t.m. eind oktober t studenten kunstgeschiedenis BezoekurerZiekenhui 13.0014.C ^enemas en zonaag van 14.3i Bezoektijden Kliniek Verlosknn Gynaecologie: voor de patiën' de afdelang gynaecologie ei zwange ren van 10.00—1_ 15.00—20.00 uur. Voor kraan wen: van 10.00—11.30, 15.00- 18.3020.00 uur. Op dinsdag gehele dag geen bezoek. Praematuren afdeling /rij. dinsdag niet. Ma. 18.30—1S.4. -15.00—15.15 uu, ychintrisch ziekenhuis Lml rijdag 13 tot 14.30 zondag 11 tot 12 en 2 tot 3. Jelgc-rsmakliniek: ma. tot en 16.4517.45 uur: zaterdag uur: zondag 11—11.45 en 13—li Xoordwljk, Sole Mio: klassepat —gelijks avonds vt zondag va t 3. dinsdag Diaconessenliuis Klasse I U.00-12.00 uur: 13.15-14.00 30 uur dagelijks: Kin 18.45—19.30 2de klas: van 1 (alleen vaders) van 15—16 18.45—19.30. Baby's en kleute 18—18.30 u 3de klas 13.30-14.3 2de klas 13.30—15.91 mm 11—12, 131 19—20 15.30 en 19—20 uur. Alphen Ziekenhuis lijks (ook in het wi Kinderafdeling: jaar gén toegang op de kinderal DIENSTVERLENING LEIDEN middags) tot woen; genomen door het Vrijdag 12 uur tot zaterdag misch Ziekenhui; Doktersdlenst5 maal 2 (zat. 10 voormiddag tot zondag 24 ii nlng tel. 20460: voor Infori 33931. •egstgeest. Soos voor kamerhewot en alleensiaanden Geversstraat tel. 51791. Vrijdag zaterdaj tegen betaalbare prijzen ENORME COLLECTIE Levi's corduroy pantalons en jacks voorradig

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4